Uit de archieven van NDT 2 Amusante nonsens Eisen Fonds voor Letteren ondersteund Spelen om te overleven Portretten Marike Bok Djazzex doet meer dan swingen Mozart en Milhaud op jubileumconcert Muzikaal feest in de macht van het getal PAGINA 10 ■MMirfflMW MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 "Ghetto' van Joshua Sobol door toneel groep De Appel. Met: Willem Wagter, Sa- jCha Bulthuis, Aus Greidanus, Eric Schnei der, Carol Linssen, Robert Prager, Heddy Lester en vele anderen. Regie: Erik Vos. Vormgeving: Tom Schenk. Muzikale lei ding: Jan van Dijk. Gezien op 26 februari in het Appeltheater, Den Haag. 'Ghetto' is tot en met 21 mei uitsluitend in Den Haag te DEN HAAG Jakob Gens, de door de nazi's aangestelde joodse leider van het ghetto van Wilna, is één van de hoofdpersonen in dit stuk van de Israëlische auteur Joshua Sobol. Is Gens held en/of collaborateur, is hij beul en/of slachtoffer? "Om een paar joden te redden, was ik gedwongen an deren met eigpn handen de dood in te sturen. Ik, Jakob Gens, kon mij de luxe van een schoon geweten niet permitteren". Na deze zin valt de pauze van de voorstelling door toneelgroep De Appel de tragische implicatie ervan hamert daardoor des te langer door je hoofd. Het citaat geeft ook precies aan, waar het hier om gaat: de gewetensvraag, hoe men zich in een dergelijk ex treme situatie dient te gedragen. Grenzen tussen 'goed' en 'kwaad' Op een ander niveau van de voor stelling keert deze vraagstelling terug. Vier maanden na de instel ling van het ghetto van Wilna vat men het plan op om daar toneel voorstellingen te geven nog geen twee maanden na een mas saslachting van 50.000 joden. Sommigen beschouwen het plan als een middel om lotgenoten in het ghetto nieuwe moed te geven en de eigen cultuur te kunnen behouden. Anderen daarentegen zien het als niet geoorloofd om op deze bewuste plek toneel te spelen. "Op een begraafplaats speelt men geen theater". Biblio thecaris Kruk, op wiens aanteke ningen het toneelstuk 'Ghetto' grotendeels is gebaseerd, schrijft deze woorden tijdens de voor stelling met grote letters op de Van SS-officier Kittel moét er echter gespeeld worden. Zo ont staat de situatie, dat men theater maakt uit overlevingsdrift. Juist ook door dit toneel-in-toneel ele ment krijgt het stuk een indruk wekkende geladenheid mee. Kit tel, officier maar tevens artiest, dwingt zangeres Chaja om 'Swa- nee' van George Gershwin te zin gen. Om haar te vernederen zet hij Chaja zijn nazi-pet op. Terwijl hij saxofoon speelt, zingt Chaja letterlijk voor haar leven, putten de medebewoners zich uit in een 'danse macabre' en proberen de muzikanten het opzwepende tempo van Kittel bij te houden. Het is één van de meest huive ringwekkende scènes uit deze 'bittere revue'. Hier ligt ook de grootste moei lijkheid van het stuk: met behulp van theatereffecten de geschie denis van een toneelgroep in het ghetto van Wilna tonen en daar mee tegelijkertijd een geloof waardig beeld oproepen van de levensomstandigheden in een extreme situatie van systema tisch doorgevoerde vernieti gingswaanzin. Regisseur Erik Vos heeft even wicht weten te vinden en te be houden, waardoor deze bijna drie uur durende voorstelling een verbijsterende theatererva ring biedt. Na de première weer klonk dan ook een minutenlang applaus voor deze indrukwek kende compositie van spel, zang, muziek, dans en vormgeving. Tussen een berg boeken links (de bibliotheek) en een berg kle ding rechts (opslagruimte van de chef van de kledingfabriek) wordt bij tussenpozen met een voudige middelen een podium gebouwd. Vrijwel direct aan het begin rijdt er een vrachtwagen binnen een imponerend beeld. Plotseling staat daar de zangeres Chaja: bevend van de kou, blote voeten op de harde stenen en slechts in een kapotte deken ge- Heddy Lester die in 'Ghetto' de rol speelt huid een ontluisterend beeld. Zo volgen de scènes elkaar op, terwijl de onafwendbare cata strofe van meet af aan voelbaar 'Ghetto' is theater, waarbij de toeschouwer voortdurend moet denken en voelen. Gezien bij voorbeeld het omstreden optre den van de Israeli's in de bezette gebieden en de onlangs nog hef tige discussies rond de opvoe ring van Fassbinders 'De stad, het vuil en de dood' is de thema tiek van een stuk als 'Ghetto' ac tueler dan ooit. Wederom stelt zich de gecompliceerde vraag naar 'goed' en 'kwaad', als uit angst situaties ontstaan, waarin achtervolgden de methoden gaan imiteren van hun achtervol gers. WIJNAND ZEILSTRA 'Nonsens' van Dan Goggin in een bewer king van Boudewijn de Groot en Lennaert Nijgh. Met: Nelly Frijda, Milly Scott, Nelleke Burg, Josme van Dalsum en Lia Bolte. Mu zikale leiding: Alan Evans. Gezien op 27 fe bruari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Als gevolg van een fout van zuster Wina zijn enkele tientallen nonnen door voedsel vergiftiging om het leven geko men. Om de begrafenissen te kunnen bekostigen, organiseren vijf nonnen een liefdadigheids voorstelling. Alleen al zo'n uit gangspunt rechtvaardigt de titel 'Nonsens' volledig. Het is dan ook slechts de wat macabere aanleiding voor een zorgeloos avondje pretentieloos vermaak. De schouwburg is voor de gele genheid omgetoverd tot de aula van de Liduina Scholengemeen schap, waar de 'Kleine Zusters van Schiedam' oftewel de 'Jonge Klaartjes' hun uitstapjes in de showbusinesswereld presente- De vijf Nederlandse dragen de voorstelling vooral met hun enthousiasme. De mooi ste rol speelt Nelly Frijda als moeder-overste. Ze doet lekker gek, wordt zelfs een keer 'high', maar over haar leesbrilletje heenkijkend houdt ze wel alles in de gaten. Milly Scott kan voor al aan het slot van.de voorstelling schitteren, als zij met een dijk van een stem de gospel 'Ziel en Zaligheid' ten beste geeft. Nelle ke Burg is het ondeugende non netje, dat het enige echte caba retliedje mooi vertolkt. "De zus ters droegen streng zwart-wit/ en dachten identiek/. Iets was toen goed of iets was slecht,/ wij wa ren katholiek". Wegens ziekte van Sylvia de Leur speelde Josine van Dalsum de rol van zuster Amnesia. Als de verstrooide non met geheugen-, verlies is ze grappig en geloof waardig, als zijn haar zangkwali teiten wel wat minder. Invalster Lia Bolte tenslotte moet het ook niet van de zang hebben, maar van de dans. Dat komt goed uit, want de novice Marie Rudolf, zeg maar aspirant:non, droomt naast haar roeping tevens van een danscarrière. 'Nihil obstat' - er is geen be zwaar; zo heette dat vroeger, als de roomskatholieke kerkelijke overheden hun toestemming verleenden aan een of andere pu- blikatie. 'Nonsens' is zo'n on schuldig niemendalletje, dat geen mens er aanstoot aan zal ne men. De tijden dat Wim Sonne- veld met Frater Venantius nog opschudding kon veroorzaken, zijn voorbij. Grappig is dat de nonnen nonnen blijven en het habijt niet verruilen voor wufte- re gewaden, zelfs niet voor het goede doel. 'Nonsens' is géén ijzersterke musical. 'Nonsens' ademt de sfeer van het aloude patronaats gebouw, waar goedbedoelende nonnetjes een liedje en een sketchje presenteren. Nihil ob stat dus! WIJNAND ZEILSTRA AMSTERDAM - In het Letterkun dig Museum werd vanmiddag aan minister Brinkman een rapport aangeboden waarin de Stichting Fonds voor de Letteren reageert op een onderzoek naar de betekenis van het Fonds voor de Letteren in het algemeen en voor schrijvers en vertalers in het bijzonder. Met de reactie op dit onderzoek, dat in op dracht van de minister van WVC is verricht door het Sociaal-Weten schappelijk onderzoeksinstituut van de Katholieke Universiteit van Brabant (IVA), loopt het Fonds vooruit op een beleidsnota die in het voorjaar door haar wordt uitge bracht. De Stichting Fonds voor de Let teren, die te kampen heeft met een structureel tekort van 500.000 gul den, noemt het onderzoeksrapport "een belangrijke ondersteuning" van haar financiële eisen. Voorts meent men "dat met dit rapport eerst een belangrijk en duidelijk inzicht wordt gegeven in de sociaal economische positie van de literai re auteurs en vertalers in Neder land". De zuiver literaire inkom sten van deze beroepsgroepen, zo wordt gesteld, zijn over het alge meen niet alleen gering maar heb ben ook een zeer wisselvallig ka rakter. Uit het rapport wordt dui delijk dat het gemiddelde jaarinko men uit literaire arbeid voor een auteur 12.000 gulden en van een vertaler 18.000 gulden bedraagt. Het Fonds voorziet in een aan vulling op dat geringe inkomen door middel van werkbeurzen en additionele honoraria. Het gemid delde bedrag dat auteurs en verta lers van het Fonds ontvangen, be draagt 9.000 gulden, ongeveer de helft van het belastbaar inkomen van auteurs die een werkbeurs of een aanvullend honorarium ont vingen en tweederde van het be lastbaar inkomen van vertalers. Zonder deze steun zou het inko men van deze kunstenaars onder het bestaansminimum komen. De gegevens in het onderzoeks- rapport maken nogmaals duidelijk "hoe hard de kortingen die het be stuur de laatste jaren heeft moeten toepassen, zijn aangekomen bij de ze toch al kwetsbare groep kunste naars". Het is, aldus het Fonds, niet voldoende om alleen maar het te kort van 500.000 gulden ongedaan te maken. Dat is "maar een druppel op een gloeiende plaat". "Oplossen van de door de onderzoekers gesig naleerde verdelings- en selectie vraagstukken vergt een verhoging van zeker 2 miljoen". Het Fondsbe stuur vindt het "onaanvaardbaar dat het nog langer gefrustreerd wordt in het op verantwoorde wij ze uitoefenen van zijn taken en dringt aan op een spoedige politie ke oplossing". In de beleidsnota die het Fonds bestuur komend voorjaar uit brengt zullen onder meer de posi ties van oude en jonge auteurs, van beginnende en gevestigde schrij vers en die van vertalers in verhou ding tot auteurs centraal staan. Bij het opstellen van beleid voor de ko mende vier jaar zullen de resulta ten van dit 'zeer verdienstelijke onderzoeksrapport zeker een rol spelen. AMSTELVEEN - In het Cultureel Centrum in Amstelveen werd gisteren door Anne Wil Dlankers en Seth Gaaikema de Perspektiefprijs uitgereikt aan Mark Timmer (regie). De 'Perspektiefreis'-prijs werd toegekend aan Hans Klasema (toneelbeelden), Moniek Kramer (regisseuse en auteur) en directeur Wim Bary van het Cultureel Centrum. V.l.n.r. Anne Wil Blan- kers. Seth Gaaikema, Mark Timmer, Hans Klasema, Moniek Kramer en Wim Bary. (foto anp>. LEIDEN Werk van Marike Bok wordt op het ogenblik geexpo- seerd in het Ars-gebouw aan de Pieterskerkgracht. Het portret Voorstelling: Jubileumprogramma II van het Nederlands Danstheater 2 met de we reldpremière van Simone Clifford: Pebbled Path op muziek van Arne Nordheim; Squa res van Hans van Manen/Eric Satie live uit gevoerd door Mariken Zandvliet; Bodyline van Greame Watson/Steve Reich; Light Part 23, Pilgrimage van Kei Takei/Jing Jing Luo. Gezien op 26 februari in het Dansthe ater Den Haag. DEN HAAG - Over de program mering van het Nederlands Danstheater is in de pers al het een en ander geschreven. Bij ge brek aan nieuwe balletten wor den de kassuccessen van Jiri Ky- lian bijvoorbeeld veelvuldig her haald. Met de terugkomst van Hans van Manen in september 1988 en de nieuwe eigen kweek komt daar wellicht verandering in, maar nu is het nog niet zover. Het tweede jubileumprogramma van de voormalige 'junioren' lijkt uit verstofte archieven te zijn op gedoken: Squares van Hans van Manen dateert uit 1969 en met Bodyline van Greame Watson (1987) en Light Part 23, Pilgrima ge van Kei Takei (1986) is ook de la met recenter werk doorzocht. De wereldpremière van deze avond, Pebbled Path, bestond uit een ballet van NDT danseres Simone Clifford die hiermee de kans kreeg haar choreografische mogelijkheden te onderzoeken. Haar choreografie duurde slechts elf minuten en lijkt daar mee een nogal ongemotiveerde aanleiding tot het samenstellen van een programma. Nu willen die elf minuten op zich niet zo veel zeggen van de kwaliteit van Pebbled Path maar helaas doet het dat in dit geval wel. Simone Clifford brengt in de korte tijd die ze het publiek gunt een artis tiek onvolwassen produkt ten to nele. Ze fröbelt wat met pirouet tes in een klassiek duet, dat hoe wel lyrisch en dramatisch be doeld, slaapverwekkend is. De vloeiende tonen en de kortere ac centen in de cellomuziek van Ar ne Nordheim vertaalt Clifford in even vloeiende bewegingen en kortere accenten. Ieder op hun beurt kijken de twee dansers in de coulissen waardoor iets van een valse spanning gesuggereerd wordt. Nee, Pebbled Path is te veel als het leven zelf: ongestruc tureerd, chaotisch en clichéma tig. En van een choreografie mag je toch op zijn minst verwachten dat het je boven de alledaagsheid (te bekende bewegingen en po ses) uittikt? Pebbled Path ont breekt het aan verbeeldings kracht en, hoe hard het ook mag klinken, het gebrek hieraan duurde gelukkig maar elf minu- Noge iets c r de drie andere choreografieën. Met kop en schouders stak Light Part 23, Pil grimage van Kei Takei er boven uit. De artistiek leidster van de Moving Earth Company uit New York maakte er heel bijzondere choreografie van. Tegelijkertijd sereen en introvert als explosief en krachtig. Vrijwel zonder mu ziek op slechts een ritmisch ge produceerd tss van de dansers, lijken zij op herders die in de ber gen lopen. Uitgerust met stok ken, rugzakken en koeiebellen maken ze een mysterieuze tocht. Soms heeft het iets weg van een oosterse exercitie-oefening bij ondergaande zon doordat de dansers harde kreten slaken. Niet iedere danser krijgt die kre ten even overtuigd uit de keel, maar dat vermindert de oer kracht van Takei's ballet niet. Squares van Hans van Manen verraadt zijn (latere) meester hand, al komen het blacklightef- fect en de experimenteerlust met het vierkant lichtelijk gedateerd over. Bodyline van Graeme Watson tenslotte zou de moge lijkheden van het lichaam moe ten onderzoeken maar verder dan matig tot weinig interessan te bewegingsconstructies is Watson niet gekomen. Kortom een teleurstellend programma van NDT 2. INGRID VAN FRANKENHUIJZEN Voorstelling: Swing Time van Modern Jazz Dance Company Djazzex. Premières: Syn copated Heartbeates van Ben Bergmans/ Ella Fitzgerald; Bopbe van Ben Bergmans/ Charlie Parker, Chaka Khan en Latino van Glenn van er Hoff/ Peter Gabriël, Chick Co- rea. Reprises: V-Male van Glenn van der Hoff/ Duke Ellington en Switching Gears van Alvin McDuffie/ Brian Eno, Herbie Han cock. Gezien op 27 februari in het Conser vatorium Den Haag. DEN HAAG - Elders op deze pa gina heb ik het over de program mer ingsarmoe van het Neder lands Danstheater. Nederlands beste jazzdans-gezelschap Djazz ex heeft met het programmeren blijkbaar minder moeite: met maar liefst drie premières brengt Djazzex een nieuwe produktie, Swing Time, uit. Twee van de drie premières staan op naam van Ben Berg mans die zich liet inspireren door 'good old' Ella Fitzgerald en 'bebop" Charlie Parker. De in spiratie opgedaan door Parker wierp artistiek gezien de meeste vruchten af. Tegen de achter grond van een pianotoetsende- cor komen zes dansers in smo kingachtige kleding en jaren 40- regenjassen op. Die jassen han gen ze aan de kapstop, ze swin gen op Parker en Chaka Khan (In the forty's) en uiteindelijk trek ken ze hun jassen weer aan. De choreografie is uiteraard ener giek en explosief, maar maakt ook goed gebruik van ruimtelijk verschuivende patronen en structuren. Daardoor ontstijgt Bopbe het niveau van het etale ren van een steeds nieuwe veel heid aan bewegingen. Bergmans heeft de swing gedoseerd en ont- loopt daarmee het gevaar een dij enkletser te maken. Hij heeft de chaos gestructureerd en wat is er prettiger dan een schijnbare cha- Syncopated Heartbeats van Bergmans is wat traditioneler en academischer van opzet en toont zijn klassieke achtergrond. Toch is deze choreografie minder ge structureerd en gedoseerd zodat men al snel het gevoel van een- bonte-kermis-aan-jazzy-bewe- gingen bekruipt. Om de beurt dansen drie dansers een solo waarin ze hun technische be heersing tentoonspreiden. De overtuigingskracht ontbreekt echter omdat we de bewegingen al vaker gezien hebben, allen in een andere volgorde. Syncopa ted Heartbeats-is een etalage van danskunstjes die overigens zeer goed uitgevoerd worden. De choreografie van Djazzex ar tistiek leider Glenn van der Hoff vond ik persoonlijk het meest ge slaagd. Latino valt uiteen in twee onafscheidelijke delen. Op de se rene muziek van Peter Gabriël ontstaat een vloeiend en intiem duet dat op de meer latin-jazz pianomuziek van Chick Corea een heftiger karakter krijgt. Ver stilde en poëtische, uitdagende en trots Spaanse, acrobatische en grappige bewegingen krijgen vorm in een ballet dat het onder scheid tussen jazzdans en mo derne dans doet vervagen. De doorgaans strakke beheersing en structuur van de academische moderne dans en de soepele, iso lerende bewegingen van de jazz dans, gaan in Latino als vanzelf sprekend hand in hand. Hopelijk zet Van der Hoff hiermee een ontwikkeling tot een sythese op gang. Het zou beide richtingen met een uniek bewegingsidioom verrijken en de (mijn) vooroorde len van jazzdans als pretpakket ontzenuwen. Latino bewijst overtuigend dat dat kan in een pakkende en intelligente compo sitie. Is Latino niets voor het vol gende programma van het Ne derland Danstheater? INGRID VAN FRANKENHUYZEN het Nederlands Ma- drigaalkoor m.m.v. het Kamerorkest Ma- drigalesco. Het geheel o.l.v. Henk Brier. Vocale solisten: Irene Maessen-sopraan, Xandra Mizee-alt, Alberto ter Doest- tenor en Tom Sol- bas. Werken van o.a. M. Haydn, Mozart, Schubert, Milhaud en Briër. Gehoord op 28 februari in de Lok- horstkerk. LEIDEN - Vlak vóór het begin van het concert werd er nog naar stig met stoelen gesleept om ie der die gekomen was een zit plaats aan te bieden. En daar za ten we dan; flink op elkaar ge pakt, de voorste rij mensen leek welhaast deel uit te maken van het orkest. Overal gezichten uit het Leidse muziekleven. Vóór de pauze een flinke hoe veelheid kerkelijke muziek voor koor, solisten en orkest. Het 'Ky rie' en 'Agnus Dei' uit de (over zichtelijk gecomponeerde) Ur- sula-mis van Mie haël Haydn, die vorig jaar zijn Nederlandse pre mière beleefde, werden benut om wat op dreef te komen. Het 'Dixit et Magnificat' - KV 193 - van Mozart was veel intenser van melodie en klank en rijker van opbouw. Voor de onderlinge stemming van de verschillende koorgroepen leverde dat wel eni ge problemen op. Op een lieflijke manier werd de Mis in G van Schubert ingezet. Een werk waarin orkest, koor en vooral so listen als de sopraan Irene Maes- sen zich van hun beste zijde lie ten horen. Het allermooiste had Briër be waard voor na de pauze: de Sym- phonie (voor vocaal kwartet, ho bo en cello) van Darius Milhaud. Meteen na de inzet bespeurde ik enige schrik in de kerk bij deze moderne samenklanken, maar na een poosje kon het niet anders of ieder raakte, onder de indruk van het geconcentreerde vocale en instrumentale spel. Na het derde deel met zijn jazz-trekjes barstte er tenminste applaus los. Hiermee is weer aangetoond dat 'live'-concerten onmisbaar zijn. Waar kun je anders kennis ma ken met weinig uitgevoerde composities die in elk geval nooit op de plaat zijn versche- Liederen van Brahms zijn inder daad (zoals ook de program matoelichting vermeldde) top pers op kooruitvoeringen. Des ondanks blijft het moeilijk om bij a cappella-zqng op vaste toon hoogte te blijven, zoals af en toe duidelijk te horen was. Met een monumentale uitvoe ring van 'Sonate Facile' van Briër uit 1985 werd dit feestelijk jubileum-concert besloten. MONICA SCHIKS. 1000 Stemmen in concert: Katwijks Chr. Mannenkoor Jubilate, Chr. Residentie Mannenkoor, Ritmeester-Veenzangers Mannenkoor, Rijnlands Chr. Mannenkoor Vox Humana, Rozenburgs mannenkoor, Zoetermeers mannenkoor, o.l.v. Nan van Groeningen, Aad van der Hoeven en San- der van Marion. Gastsolisten: Louis van Dijk, piano en The New London Chorale. Gehoord in De Doelen in Rotterdam op za terdag 27 februari. Herhaling dinsdag 1 ROTTERDAM De grote zaal van De Doelen is gedempt ver licht wanneer om vijf voor acht de eerste koorleden het podium betreden. Acht minuten later staan de 1000 medewerkers op gesteld op het podium en op de balkons erachter en opzij. Het idee van Nan van Groeningen, dirigent van het Ritmeester- Veenzangers Mannenkoor is werkelijkheid geworden. Wanneer de schijnwerpers op lichten ontlokt de imposante aanblik de nagenoeg volle zaal een daverend applaus. Drie diri genten hebben ieder twee koren aangebracht om dit te verwezen lijken. Men kan zich natuurlijk afvragen of 1000 stemmen mooi er zijn of meer muzikaal genot geven dan 10, zeker is dat er een imponerend geluid uit die 1000 kelen opstijgt. Er wordt met op vallende discipline gezongen en duidelijk is dat hier door de koor leden en hun achterban een ge weldig feest gevierd wordt, een feest in de macht van het getal. Nan van Groeningen, Sander van Marion en Aad van der Hoe ven wisselen elkaar af op het diri- geergestoelte of aan het orgel en hebben de schare volledig in de hand. Op het programma, waar van de onderdelen aan elkaar werden gepraat door Sipke van der Land, staan de bekende nummers uit het mannenkoor- repertoire, geestelijke liederen, negro-spirituals en geliefde stuk ken als het Wolgalied en Verdi's Slavenkoor. Vooral dynamische effecten worden als het ware uit vergroot en krijgen een geweldi ge uitwerking. Louis van Dijk, die met de orga nist vele koornummers bege leidt, speelt als solo op de hem ei gen onnavolgbare wijze een als Blues aangekondigde improvi satie, en hij zou Louis van Dijk niet zijn als hij niet kans zag op uiterst geraffineerde wijze een simpel ingetogen middendeeltje gebaseerd op een bekend the- ma'tje in zijn improvisatie te ver vlechten. Wat een vakman, denk je dan, en wat een kwaliteit. Afwezigheid van dit laatste doet mij zwijgen over The New London Chorale, voor velen in de zaal wellicht dè attractie van de avond. Ik prefereer mijn Han del en Mozart met pruik en zij den kousen. Het buitenland zag niets in Tom Parkers bewerking van Handels Messiah, in Neder land begon zijn succes. Ik schaar mij van harte bij de buitenlan ders. MIES ALBARDA staat in haar werk centraal. De opening van de tentoonstelling werd zaterdagmiddag verricht door drs. Han Mulder, directeur voorlichting van het ministerie van WVC en oud-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. In zijn toespraak plaatste Mulder enkele kanttekeningen bij de por tretkunst in het algemeen, die hij als 'buitenbeentje' in de schilder kunst kwalificeerde. Mulder schetste daarbij onder meer een denkbeeldige galerij van portret kunst door de eeuwen heen, waar in koningen en de gegoede burgerij oververtegenwoordigd zijn. In te genstelling tot bijvoorbeeld afbeel dingen van mythologische figuren of slagveldtaferelen bieden por tretten naar zijn zeggen "informa tie, waarmee je eigenlijk weinig op Mulder noemde Marike Bok een ta lent dat te lang verborgen is geble- Haar werkwijze typeerde hij als "kritisch observeren van het mo del". De tentoonstelling brengt een klei ne dertig portretten. Het meeste werk is van recente datum, er zijn zlefs een aantal portretten uit 1988 bij. De geportretteerden zijn vrij wel allen met hoofd en romp afge beeld tegen een kleurige achter grond zonder verdere entourage. Namen van de geportretteerden zijn niet vermeld; het gaat om jon ge mensen die zonder uitzondering als tijdgenoten moeiteloos herken baar zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10