TAD LEIDEN Compromis erfpacht heeft kans van slagen 'Aantal klachten over verdeling woningen is ontzettend groot' LEIDSCH DAGBLAD Overlegorgaan bewonerscommissies WBL: Voordeel voor huiseigenaren en bedrijven Forse celstraffen geëist tegen twee drugdealers 'Alarmpost EHD kan beter worden bemand' PvdA: besluit kampje Stevenshof handhaven Man hoort jaar cel eisen na oplichting van familie s „ZATERDAG 27 FEBRUARI LEIDEN Het overlegorgaan van bewonerscommissies (OOBK) van de Woningbouwver eniging Leiden vindt wethouder Tesselaar 'arrogant' omdat hij aan de huidige manier van wo ningtoewijzing blijft vasthou den. "Elke keer zegt hij weer: 'Mijn beleid is goed'. De grote kritiek op de toewijzing schuift hij eenvoudig opzij. Dat vind ik arrogant", stelt Ype de Jong, se cretaris van het OOBK. door Wim Wegman Het OOBK heeft ervoor gepleit om bij de woningtoewijzing wo ningbouwverenigingen in te schakelen. Die zijn volgens het overlegorgaan veel beter dan de gemeente op de hoogte van pro blemen in de wijken. Door bij het verdelen van de huizen rekening te houden met dergelijke proble men, kan de verpaupering in sommige buurten beter het hoofd worden geboden. Tesse laar erkent de problemen, maar stelt dat aan de woningtoewij zing niet wordt gemorreld zo lang hij nog wethouder is. Ype de Jong en An Hou weling, voorzitter van het OOBK, begrij pen die houding niet goed. Vol gens hen is overduidelijk dat het huidige systeem niet werkt. "We weten wel, een goed beleid is moeilijk. En er zullen altijd wel mensen zijn die klagen. Maar het aantal klachten nu is verschrik kelijk groot. De gemeente kan daar niet langer omheen". Vriendjes Opmerkelijk is dat de gemeen te in het verleden de woning bouwverenigingen de toewijzing uit handen heeft genomen, onder meer omdat die daarmee nog al eens 'sjoemelden'. Er werd soms 'vriendjespolitiek' bedreven. Voor dergelijke praktijken hoeft het gemeentebestuur niet meer bang te zijn, meent het OOBK. "Ten eerste willen wij dat de gemeente blijft bepalen wie aan de beurt is en wie niet", zegt De Jong. "Daar blijven de woning bouwverenigingen helemaal buiten. En wat ons betreft mag de gemeente de toewijzingen, als die door de corporaties worden gedaan, achteraf controleren. We denken dat de woningbouwvere nigingen daar geen bezwaar te gen zullen maken. Het zijn open verenigingen". Daarbij komt, volgens De Jong, dat de opzet van de corpo raties de afgelopen tijd flink is veranderd. "Ze zijn veel demo cratischer geworden, zeker een corporatie als de Woningbouw vereniging Leiden. Dank zij de bewonerscommissies die in alle wijken zijn opgericht, kunnen de bewoners het bestuur nu veel be ter controleren. Ik denk dat de gemeente niet bang hoeft te zijn voor problemen zoals die in het verleden hebben gespeeld". Verslaafden Maar juist door die bewoners commissies zijn de woning bouwverenigingen nu veel beter op de hoogte van hetgeen er leeft in de verschillende wijken. "Mensen lopen niet zo snel naar 'volkshuisvesting' om te klagen over problemen in hun straat. Maar ze stappen wel naar de be wonerscommissies toe, of naar ons; naar het OOBK. Of ze bellen direct naar het bestuur van de woningbouwvereniging", meldt De Jong. Die zou, als zij de woningtoe wijzing in handen heeft, direct kunnen inspelen op de proble men. "Als in een buurt teveel buitenlanders, werkloze jonge ren, grote families, verslaafden of criminelen komen te wonen, zou de woningbouwvereniging deze mensen in het vervolg meer kunnen spreiden", verklaart De Jong. Hij benadrukt overigens dat hij de verschillende groepen niet gelijksoortig acht. "Maar nu worden die mensen vaak te ge makkelijk verwezen naar de Horsten of naar de Agaatflat. Het bestuur van het overlegorgaan van bewonerscommissies van de Woningbouwvereniging Leiden: "De gemeente hoeft niet bang te zijn voor de problemen die in het verleden hebben gespeeld". Overspoeld Dat er veel klachten zijn, is vol gens De Jong en mevrouw Hou- weling buiten kijf. "Tijdens de laatste vergadering van het OOBK werden we door de verte genwoordigers van de bewoners- overspoeld met klachten. Dat was eigenlijk ook de aanleiding van onze actie. We waren wel gedwongen wat te doen". Beide bestuursleden van het overlegorgaan stellen dat er jaar lijks ongeveer 200 tot 300 klach ten zijn van omwonenden over verkeerde toewijzingen. "Vrij wel uit alle delen van de stad. Al le twintig aangesloten bewoners commissies klagen". Mevrouw Houweling en De Jong erkennen dat hun systeem niet volmaakt zal zijn. "Maar ons idee is niet heilig. Als de gemeen te betere varianten bedenkt, vin den wij dat prima. Als er maar wat aan de problemen wordt ge daan. En waarom neemt de ge meente geen proef met een nieu we opzet? Ze kan die heel een voudig uitproberen met alleen de Woningbouwvereniging Lei den. Als dat lukt, kan het ook worden toegepast bij andere cor poraties". LEIDEN - In het Leidse college is een compromis in de maak over dé gTondpolitiek. Het college heeft zich gisteren samen met de fractie voorzitters van PvdA, WD en Links Leiden gebogen over een voorstel van wethouder Tesselaar waarin zowel verruiming van de af kooptermijn van erfpacht voor wo ningen als bedrijven wordt nage streefd. Het voorstel moet nog in de verschillende fracties worden besproken, maar lijkt een goede kans te maken. Volgens het compromisvoorstel moet de afkooptermijn voor bedrij ven worden verlengd van 75 tot 99 jaar. Bovendien wordt het begrip 'functionele erfpacht' ingevoerd wat inhoudt dat bedrijven die ver houdingsgewijs meer werknemers uit minderheidsgroepen (vrouwen en etnische minderheden) in dienst hebben, korting op de huurprijs van de grond krijgen. Voorgesteld is de afkooptermijn in de woning bouwsector te verlengen tot 75 jaar. Hierby wordt tegemoet geko men aan de wensen van woning bouwcorporaties en de eigenaren van particuliere woningen. In het compromis zijn de verlan gens van alle drie de collegepartij en terug te vinden. De PvdA streef de versoepeling voor de woningen en de bedrijven na, de WD kwam op voor alleen de bedrijven terwijl Links Leiden slechts verbetering van de positie van armlastige wo ningbouwverenigingen op het oog had. De functionele erfpacht is een initiatief van Links Leiden dat hoopt op deze wijze bedrijven te stimuleren werknemers uit min derheidsgroepen aan te trekken. Afspraak De erfpacht is steeds een heikel punt in de Leidse politiek geweest. Tien jaar geleden kwamen PvdA en VVD na moeizame discussies overeen dat de grond in Leiden niet verkocht maar verhuurd zou worden. Het systeem van erfpacht betekende een overwinning voor de PvdA, de WD kreeg niet meer gedaan dan dat in speciale gevallen voor bedrijven een uitaondering kon worden gemaakt. Van deze ontsnappingsclausule is echter nooit gebruik gemaakt. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 26-jarige Hagenaar en een 24-jarige Leidenaar is gistermiddag voor de Haagse rechtbank respectievelijk negen en acht maanden cel geëist. Ze worden ervan verdacht kleine hoeveelheden heroïne en cocaïne te hebben verkocht. De Hagenaar heeft volgens offi cier van justitie mr. I.E. Klopper- Gerretsen de grootste rol gespeeld in de handel in harddrugs. Daarom eiste ze tegen hem een gevangenis straf van een maand langer. De Ha genaar heeft de handel ook toege geven, al trok hij die bekentenis gisteren tijdens de zitting weer ge deeltelijk in. De man was pas zes maanden in Nederland en had, evenals zijn me deverdachte politiek asiel aange vraagd. Toen dat werd afgewezen, kwam hij in de moeilijkheden, zo vertelde zijn raadsman, mr. M.G. Evers. Hij gebruikte altijd al hard drugs, maar dat gebruik steeg. Bo vendien kon hij niet aan geld ko men, omdat hij niet beschikte over identiteitspapieren. Daarom werd hij dealer om aan geld te komen. Het betrof bovendien slechts een zeer geringe hoeveelheid die dage lijks werd verhandeld, zei Evers, die vond dat de gevangenisstraf be perkt moest worden tot de nu al drie maanden durende voorlopige hechtenis. Vooral ook omdat zijn cliënt na het uitzitten van de straf nog een keer gevangen wordt gezet in afwachting van zijn uitwijzing uit Nederland. Mr. A.M. van Arkel-Rij broek, de advocate van de Leidse verdachte, ontkende dat haar cliënt in drugs had gehandeld. Hij zou hooguit medeplichtig zijn aan het handelen in drugs door de Hagenaar en voor eigen gebruik een kleine hoeveel heid heroïne en cocaïne in bezit hebben gehad. Ze vroeg dan ook om hem een straf op te leggen ge lijk aan het voorarrest zodat hij over twee weken na de uitspraak vrij komt. Maar officier van justitie Klop per was een heel andere mening toegedaan. Zij meende dat de twee naar Leiden waren gekomen om in drugs te handelen. En dat de heroï ne en cocaïne daardoor weer op ruime schaal verkrijgbaar waren, zoals ook bleek uit verklaringen van verslaafden die bij hen hadden gekocht. "Gelukkig was de politie ze na vier dagen al op het spoor", aldus Klopper, die aanzienlijk lan gere straffen eiste dan de twee ad vocaten wenselijk vonden. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Een wijziging in het systeem dreigde onmogelijk te worden door de afspraak die de collegepartijen in 1986 maakten dat veranderingen niet toegestaan waren zonder goed keuring van alle drie de partijen. De WD liet daarop weten niet mee te zullen werken aan veranderin gen wanneer de bedrijven niet de beschikking kregen over een eeu wigdurende afkooptermijn. Dat stuitte echter op een veto van Links Leiden. In het compromis is enigszins aan de wens van de WD tegemoet gekomen zonder dat van eeuwigdurende erfpacht sprake is. De introductie van 'functionele erf pacht' is bedoeld om de bezwaren van Links Leiden weg te nemen. Aanvankelijk werd in Leiden een afkooptermijn van vijfjaar ge hanteerd. Dat hield in dat de huur prijs van de grond na vijfjaar werd bijgesteld, vrijwel altijd in het voordeel van de gemeente. In de loop der jaren werd die termijn ver ruimd. Zo krijgen bedrijven tegen woordig een afkooptermijn van 75 jaar aangeboden. In de sector wo ningbouw lopen die termijnen ech ter uiteen. Corporaties kunnen de huur over 50 jaar afkopen, voor be leggers wordt de termijn van 75 jaar gehanteerd maar bij particulie ren wilde de gemeente niet verder gaan dan 25 jaar. Verlenging van de afkooptermijn betekent een finan cieel voordeel voor de bedrijven en de eigenaren van woningen en een nadeel voor de gemeente. Praatshow De Leidse officier van justitie, mevr. I.E. Klopper, scheidsrechter Ignace van Swieten en de politie-agente Mar jolein Mesman zijn zondag 28 februari te gast in een praatshow van de Leid se Werkgroep Homoseksualiteit (LWH). Voetbalscheidsrechter Van Swieten (die vorige maand verstek moest laten gaan) is in het dagelijks leven werk zaam als sociaal-psychiatrisch thera peut in het reclasseringswerk. Marjol ein Mesman werkt als agente bij de politie in Utrecht en is lid van de werk groep Politie en Homoseksualiteit De gesprekspartners worden onder vraagd over een aantal algemene (Leidse) kwesties, justitie en politie betreffende, en over openlijke ge weldpleging tegenover homo's in het bijzonder. De praatshow wordt gehouden in het pand van de LWH aan de Langeg- racht 65 en begint om 16.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN De alarmpost van de Eerste Hulpdienst (EHD) moet niet door brandweerlieden worden be mand, maar door verpleegkundi gen. Zij kunnen beter beoordelen of het uitrukken van een ambulan ce noodzakelijk is of dat beter de hulp van de huisarts kan worden ingeroepen. Dit stelde M. Vos gisteren tijdens de ledenvergadering van de PvdA. Leidenaar Vos is directeur van de GG en GD in Utrecht. Hij bracht naar voren dat de ambulances in Utrecht in totaal 1300 van de 18.000 keer uitrukken, terwijl dat niet no dig was geweest. De EHD in Lei den maakt in totaal 1000 'loze' rit ten op de 3000 keer dat op een am bulance een beroep wordt gedaan. Vos wijtte dit hoge aantal 'loze' rit ten aan het gebrek aan deskundig heid op de alarmpost. Ook wees hij erop dat in Utrecht goede voorlich ting aan de bevolking ertoe heeft geleid dat ambulances niet zo vaak voor niets worden opgeroepen. Het hoofd van de Utrechtse GG en GD stelde bovendien dat staatssecreta ris Dees heeft aangekondigd stren- LEIDEN De ledenvergadering van de PvdA wil niet dat het colle ge van B en W het besluit terug draait om een woonwagencentra aan de Rijndijk in de Stevenshof aan te leggen. Bewoners van de Stevenshof vroegen hier gister avond om tijdens de ledenvergade ring van de PvdA. De bewoners spraken vooral hun onvrede uit over de gevolgde pro cedure. Zij waren vooraf niet be trokken bij de besluitvorming om trent de vijf varianten voor de aan leg van een woonwagencentrum voor tien tot veertien wagens tus sen de Rijndijk en de Anne Frank- straat. Wethouder Peters geloofde niet dat de gevolgde procedure iets had veranderd aan de golf van kritiek die door de bewoners van de Ste venshof over het college is uitge stort sinds het bekend worden van de lokatie voor woonwagens. "Als ik het idee had dat dit met een bete re procedure kan worden voorko men, starten we daar morgen mee. Dat is echter niet het bezwaar te- Peters wees er op dat het college bewust niet heeft gekozen om een aantal lokaties aan te wijzen en er vervolgens daar één uit te kiezen. "O'p die manier worden bewoners tegen elkaar uitgespeeld. Daar voe len we niets voor". Een van de bewoners zei niet te begrijpen waarom wethouder De la Mar woonwagenbewoners heeft opgeroepen om naar de inspraak avond in de Stevenshof te komen. "Er zijn bewoners die nu bang zijn om op die avond het woord te voe- Zij wees er verder op dat er al voor de komst van de woonwagens naar de Stevenshof een slechte stemming was gekweekt. "Daar door is integratie eigenlijk al zeer moeilijk", zei een bewoonster. Wet houder Peters deed daarop de sug gestie om een kennismakingsbij eenkomst te organiseren voor be- woeners van de Stevenshof en die van het woonwagencentrum. gere eisen te gaan stellen aan de kwaliteit van het personeel op de alarmposten. Het grote aantal 'loze' ritten van de EHD heeft er toe geleid dat het ambulancevervoer door de ge meente verliesgevend is. De ge meente wil de EHD nu onderbren gen bij een particuliere ziekenver- voerder, de gebroeders De Jong in Leiden. Het college van B en W hoopt met die maatregel twee ton te besparen. Vos zei niet te begrijpen 1 privatisering om financiële rede nen noodzakelijk is. "Een over heidsinstantie moet net zo effectief kunnen opereren als een particu lier bedrijf'. De Leidenaar wilde overigens niet ingaan op de vraag of de gemeente de bezuiniging op de EHD goed heeft aangepakt. NMB bank Het nieuwe kantoor van de NMB bank wordt vrijdag 18 maart ge opend aan het Schuttersveld 18. De Leidse Burgemeester Goekoop verricht 's middags om 16.00 uur de officiële opening. DEN HAAG/LEIDEN - "Hier staat een intens verwend, vervelend agressief ventje", oordeelde offi cier van justitie, mr. I.E. Klopper- Gerretsen over de 22-jarige Leide-^ naar, die heeft toegegeven allerlei zaken te hebben gekocht op naam van zijn tante en oma. Bij een meu belzaak werd rtiets betaald, bij een televisie- en radiowinkel vervalste hij een bankoverschrijvingskaart. Voor deze oplichtingszaken eiste Klopper twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Bovendien eiste ze als bijzondere voorwaarde dat hij zich gedurende de proeftijd gedraagt naar de aan wijzingen van het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs. Uit het psychiatrisch rapport en een onderzoek van de reclassering kwam naar voren dat de Leidenaar verschrikkelijk is verwend. Als hij zijn zin niet kreeg, werd hij driftig en agressief. De Leidenaar klopte vooral aan bij zijn oma en tante, die hem geld toestopten, zijn gok schulden betaalden en zelfs een nieuwe auto voor hem kochten. Als oma of tante niet wensten te beta len, dreigde hij niet meer op be zoek te komen. Daarna gingen ze vrijwel altijd overstag en trokken de portemonnee of kochten het ge wenste artikel. "U gebruikte uw oma en tante als financiële melkkoe", zo zei recht bankpresident mr. P. Kalbfleisch tegen de verdachte. "Het gaat van kwaad tot erger". Kalbfleisch doel de met name op de twee oplich tingszaken bij de winkels. In de meubelzaak, waar zijn familie be kend was, kocht hij een bankstel, salontafel, kast en tv-tafeltje. Hij vertelde de verkoper dat zijn oma en tante zouden betalen. Dat ge beurde echter niet. In de tweede zaak kocht hij aller lei apparatuur bij een radio- en tele visiezaak ter waarde van bijna 2900 gulden. Hij betaalde met een over- schrijvingskaart van de bank die van zijn tante was. Hij vervalste de handtekening, maar het geld werd niet overgeschreven. Uiteindelijk speelde de winkelier eigen rechter en haalde de spullen terug. Toen de Leidenaar van deze diefstal aangif te ging doen, werd hij zelf aange houden voor de oplichtingszaak. Officier van justitie Klopper had geen goed woord over voor de Lei denaar. "Het woord profiteur is hier zeker op z'n plaats", meende zij. Het feit dat de psychiater hem enigszins verminderd toereke ningsvatbaar had verklaard, vond zij geen reden om een korte straf te eisen. Ze vorderde daarom twaalf maanden waarvan vier voorwaar delijk met daarbij de voorwaarde dat de Leidenaar en zijn familiele den gedurende de proeftijd een therapie volgen. Die therapie moet er vooral op zyn gericht om de oma en de tante ervan te overtuigen dat ze geen geld of goederen meer aan de Lei denaar moeten geven. "Als hy nee krijgt by zijn moeder, krijgt hij ja bij zijn oma en tante", schetste de advocate van de Leidenaar, mr. L.W.A.P. van der Kaay, de situatie. Zij pleitte voor een niet al te lange gevangenisstraf zodat de therapie op korte termijn kan beginnen. Over twee weken volgt de uit spraak. .STAD tEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9