'Uitsluiting' middel tegen stakingsacties 'Aandeelhouder niet langer de sufferd' Winst najaren omlaag bij ABN ACHTERGROND N Appartement in de verkoop? Daar gaan wij eens apart voor zitten. Wij van Eigen Haard hebben graag apparte menten in de verkoop. Ze krijgen ook extra aandacht. Zoiets is immers bevorderend voor de doorstroming. We gaan er in zo'n geval dus even goed voor zitten. Begelei den de verkoper in het zoeken naar een nieuw onderko men. En vanzelfsprekend ook in het zoeken naar gega digden voor het huidige. Zeeuwse vissers slaags met AID Beurs Brussel weert Generale Werknemers Westduitse staal gaan korter werken Ruurt Hazewinkel in sleutelpositie bij overname Audet ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 I' - - LJ. PAGINA 7 Aanbeveling aan werkgevers in vertrouwelijke nota DEN HAAG (GPD) Werkgevers moeten het middel van 'uitsluiting' van werkwillig of indirect bij een stakingsactie betrokken personeel serieus gaan overwegen. Volgens een vertrouwelijke nota die de overkoepelende organisatie van werkgevers RCO aan de leden heeft gestuurd, kan 'uitsluiting' een effectief wapen zijn tegen de nieuwe actievormen van werknemers. Als voorbeelden hiervan noemt de nota ondermeer recente speer- punt- en langzaam-aan-acties, waarbij kleine groepen werkne mers een bedrijf financieel kunnen duperen zonder zelf een massaal beroep te hoeven doen op de sta kingskassen. De vertrouwelijke RCO-nota is boven tafel gehaald door de Industriebond FNV, die hierover volgende week uitgebreid in haar 'Magazine' publiceert. Een woordvoerder van de RCO heeft bestaan en inhoud van de nota be vestigd. Het middel van 'uitsluiting', ofte wel het op non-actief stellen van werknemers die niet direct bij een stakingsactie zijn betrokken, is door Nederlandse werkgevers lan ge tijd niet gehanteerd. De Indus triebond FNV noemt het eventueel grijpen naar dit wapen tegen sta kingen, zoals in de nota wordt ge suggereerd, dan ook een „onnodi ge verscherping van de sociale ver houdingen in Nederland". Bedenkelijk De juridisch medewerker van de Bond, Jo Urlings, wijst in een com mentaar onder meer op het recente gebruik van het uitsluitingswapen door de werkgevers in de Westduit- se metaalindustrie, waaruit een conflict is ontstaan dat uiteindelijk door de Bondsregering moest wor den beslecht. „Het feit dat de Ne derlandse werkgeversorganisaties dit middel willen gebruiken bij een arbeidsconflict is uiterst bedenke lijk. Temeer daar in Nederland ver antwoord met arbeidsconflicten wordt omgegaan", aldus Urlings. Een woordvoerder van de RCO ontkent dat in de nota het middel van uitsluiting voor alle stakingen in overweging wordt gegeven. „Welke maatregelen een werkge ver neemt is geheel afhankelijk van de situatie. Uitsluiting is geen mid del tegen alle kwalen". Een woordvoerder van de groot ste werkgeversorganisatie VNO ontkent ten stelligste dat in de nota het middel van uitsluiting nadruk kelijk aan de orde wordt gesteld. Volgens het VNO dateert de nota van juli 1987 en is het een bijge werkte versie van een bestaande nota. Dit na enkele arresten van de Hoge Raad inzake politieke acties bij Hoogovens en de Nederlandse Spoorwegen. In tegenstelling tot de eerdere interne nota wordt in de nieuwe versie juist veel minder' aandacht besteed aan 'uitsluiting', aldus de woordvoerder. Het VNO blijft de uitspraken van het Euro pees Sociaal Handvest onder schrijven, waarin 'uitsluiting' al leen in extreme situatie wordt toe- Overigens behandelt de vertrou welijke nota van de RCO (Raad van de Centrale Ondernemingsorgani saties, waarin VNO, NCW, de twee organisaties voor het midden- en kleinbedrijf en drie in de agrari sche sector) niet alleen de uitslui ting als middel tegen speerpuntac ties. Vrijwel alle aspecten van het omgaan met een arbeidsconflict komen aan de orde. De RCO raadt de werkgevers aan zich goed voor te bereiden op mogelijk toekomsti ge acties. Speciale aandacht wordt besteed aan het middenkader in de onder neming, waarvan lang niet altijd kan worden uitgegaan dat het in een conflictsituatie tot de werkwil ligen behoort. „Veel chefs en bazen zijn uit de groep van de uitvoeren den voortgekomen en velen van hen hebben hun lidmaatschap van de werknemersorganisaties aange houden", aldus de nota. Ook het zoeken naar vertrou- wensfiguren in de ondernemings raad kan zinvol zijn, zo raadt de no ta aan, terwijl het aan de andere kant niet altijd zinvol is werkwilli gen hoe dan ook aan het werk te zetten. Soms is het beter ze naar huis te sturen om spitsroeden te voorkomen. Voor latere juridische acties is het volgens de nota aan te raden foto's of video-opnamen van de acties te maken. De Industrie bond noemt het bedenkelijk dat in de nota ook wordt geadviseerd om in geval van een staking goede con tacten te zoeken met politie en brandweer, zo nodig met de Com missaris der Koningin of het minis terie van binnenlandse zaken. Rechter Het door de rechter onrechtma tig laten verklaren van acties ligt volgens de nota voor de hand, al zullen de effecten van een verloren juridische actie van te voren moe ten worden ingeschat. „De publie ke opinie mag niet worden onder schat. De praktijk leert dat het win nen van de slag om de publiciteit essentieel is voor het op korte ter mijn beëindigen van de acties", zo citeert het Magazine van de Indus triebond FNV. ADVERTENTIE Annartfiment in Hi Winst verdubbeld De Abemy Groep importeurs van onder meer auto's, motorfiet sen en tractoren met'vestigingen in Sassenheim, Eist en Hoofddorp, heeft vorig jaar een netto-winst ge boekt van 18,6 miljoen gulden. In 1986 was dat nog 9,1 miljoen gul den. De omzet steeg met 21 procent van 438 miljoen gulden tot 530 mil joen gulden. Verlies Lloyds-bank Door toevoeging van ruim een miljard pond sterling aan de strop- penpot heeft Lloyds Bank vorig jaar vóór belastingen een verlies van 248 miljoen pond geleden en na belastingen een verlies van 224 miljoen pond. Over 1986, toen niets aan die reserve werd toegevoegd, bedroeg de winst vóór belastingen 700 miljoen en na belastingen 470 miljoen pond sterling. Supertrein Vanaf het jaar 2000 moeten su persnelle treinen een alternatief bieden aan de door Europa reizen de automobilist. Binnenkort pre senteren vier Nederlandse en drie Duitse Kamers van Koophandel minister Smit-Kroes een ambitieus plan voor een supersonische trein verbinding tussen Amsterdam en Duisburg, met vanaf Utrecht een aftakking naar Rotterdam. Met het project zal enige miljarden guldens zijn gemoeid. Netherlines De regionale luchtvaartmaat schappij Netherlines, een dochter onderneming van Nedlloyd, zal met ingang van 27 maart lijndien sten gaan onderhouden tussen Amsterdam en Teesside in Noord- oost-Engeland. Met vliegtuigen van het type Jetstream 31 voor 18 passagiers zal driemaal per dag een retourvlucht worden uitgevoerd. Kantorenpark De gemeente Amsterdam is zeer te spreken over de plannen van de AMRO-bank om op een twee hec tare groot terrein bij het nieuwe NS-station Sloterdijk het kanto renpark 'Maincourt' te vestigen. De plannen voorzien in de bouw van in totaal zeven torens met een geza menlijke vloeroppervlakte van 60.000 vierkante meter. Er kunnen in dat geval ongeveef 2.500 mensen MAKELAARDIJ 071 -17 51 51 GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEES 5t' rrïj AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland is voor het eerst sinds jaren geconfronteerd met een winstdaling. Bestuurs voorzitter mr. R. Hazelhoff kon gis teren tijdens een toelichting op de cijfers niet aangeven wanneer de bank voor het laatst met een winst daling is geconfronteerd, maar het moet in elk geval vóór 1971 zijn ge weest, zo wist hij te vertellen. Vorig jaar boekte de Algemene Bank Nederland een nettowinst van 517 miljoen oftewel 1,9 procent minder dan de winst van 527 mil joen over 1986. De winst per aan deel nam met 11,3 procent af van f 5,65 tot f 5,01Desondanks wordt er een onveranderd dividend uitge keerd van f 2,70. Gezien de omstandigheden zei Hazelhoff niet ontevreden te zijn. Die omstandigheden waren vorig jaar de daling van de dollarkoers (van f 2,17 naar f 1,77 aan het einde van het jaar) en de beurscrisis in Bij juridische acties moet een duidelijk onderscheid worden ge maakt tussen de collectieve actie enerzijds en randverschijnselen als poortblokkades anderzijds. „In dien de bijverschijnselen onrecht matig zijn, hoeft de actie zelf nog niet onrechtmatig te zijn; de rech ter kan volstaan met het verbieden van de onrechtmatige bijverschijn selen en het recht op collectieve ac tie als zodanig respecteren", aldus de nota. Tegen die bijverschijnse len moet direct een kort geding worden aangespannen, zo luidt het advies aan de werkgever, „omdat de rechterlijke macht dergelijke bijverschijnselen onrechtmatig acht". De Industriebond noemt dit steeds vaker naar de rechter stap pen een inperking van het sta kingsrecht. „Gewoon met werkwil ligen praten en hen trachten te overtuigen is voor werkgevers al agressief gedrag en intimidatie". Er ontbreekt volgens de Bond dui delijk een stakingstraditie in Ne derland. „Werkgevers reageren nog net zo paniekerig als twintig jaar geleden", aldus Bondsbe- stuurder Herman Berkhout in het Magazine. Volgens de cijfers van de Bond gaan de Nederlandse werknemers en hun bonden uitermate zorgvul dig om met stakingen: Nederland kent gemiddeld zo'n 35 stakingsda gen per jaar op duizend werkne mers. Dat is niets vergeleken met landen als Duitsland (51 dagen per jaar), Japan (63), Zweden (112), de Verenigde Staten (269) en koploper Italië (1276). „En nu beginnen de werkgevers serieus te overwegen bij stakingen het uitsluitingswapen te hanteren. Dat is een volledige verstoring van het machtsevenwicht tussen werk gevers en werknemers. Ik noem dat verbijsterend", aldus Urlings. Ook Bondsbestuurder Berkhout ziet de toekomst somber in. „Via een omweg wordt het stakings recht beperkt. Het enige waar on dernemers op die manier om vra gen is een wilde staking en dan zul len de spanningen nog verder toe- oktober. Alleen al in Nederland kostte de ineenstorting van de aan delenkoersen de ABN ongeveer f 60 miljoen bruto aan verliezen op effectenposities. Daar komt nog wat bij uit het buitenland. De winst op het binnenlandse deel van de ABN is gedaald, wat voornamelijk aan de verliezen op valutaposities is te wijten. De ren tebaten waren vorig jaar hoger dan in 1986, ook al verkrapte de rente SCHIPBREUK marge nog iets verder. Van de tota le baten van f 4,2 miljard (een da ling van 0,9 procent ten onzichte van 1986) waren de rentebaten nog steeds de belangrijkste post. Ook de winst op valutahandel was be vredigend. De winst op het buitenlandse kantorennet was hoger dan in 1986, ook al werd hij gedrukt door de koersdaling van de dollar en een aantal valuta's die aan de dollar zijn gekoppeld. Dat vormde enige com HARD1NXVELD-GIESSENDAM (ANP) - In een tijdsbestek van twee dagen werd op de helling van Scheepswerf de Merwede het 75 meter lange (2000 ton) schip W.D. Medway over de lengte doormidden gespleten. Het ligt in de bedoeling dat het schip 4,5 meter breder wordt gemaakt. Het schip, eigendom van Bos Kalis, zal worden gebruikt voor baggerwerkzaamheden in havens en delta's (foto anpi VLISSINGEN (GPD) - Ongeveer honderdvijftig vissers en mede werkers van vishandelaren uit Vlissingen en Arnemuiden zijn gis termorgen rond zes uur bij de vis mijn in Vlissingen slaags geraakt met de politie. Een agent voelde zich zo in het nauw gedreven dat hij een waarschuwingsschot loste. BRUSSEL (ANP) - Op de beurs in Brussel zullen voorlopig geen aan delen van de Generale Maatschap pij van België meer te koop zijn. Het „noteringscomite" van de beurs heeft gisteren besloten dat het aandeel van de grootste Belgi sche holding van maandag af en voor onbepaalde tijd niet meer ge noteerd zal worden. Dat besluit viel nadat, volgens het comité,' ge bleken was dat het aanbod van het aandeel op de officiële markt opge droogd is. De Middelburgse persofficier van justitie, mr S. Tempel, kon geen oorzaak voor het oproer geven. Vis sers spraken na afloop van 'provo cerend gedrag' van de kant van de algemene inspectiedienst (AID) en de twintig tot dertig politieagenten die waren uitgerust met lange ME- stokken. Aanleiding tot het oproer was een opstootje tussen een AID-amb- tenaar en een visser uit Arnemui den. De laatste werd vanwege de actie aangehouden. De AID verliet het terrein van de Vlissingse vis mijn en keerde later, rond zes uur, terug onder bescherming van twin tig tot dertig politieagenten. Zij wa ren gekleed in het uniform van de Mobiele Eenheid (ME) en droegen lange ME-stokken. Tezamen met een aantal AID-inspecteurs en per soneelsleden van de Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD), die de AID assisteren in hun controle taak, posteerden de agenten zich voor twee vissersschepen. Daarop besloten de bemaan- ingsleden van de kotters de brand spuit op de overheidsdienaren te richten. De vlam sloeg daarna in de pan. Vissers en enkele medewer kers van vishandelaren keerden zich massaal tegen de AID-ers, de NVD-ers en de politieagenten. Zij uitten, aldus officier van justitie Tempel, bedreigingen en spuwden in de richting van de politieagen ten. De AID en de NVD trokken zich terug. Tussen vissers en de achtergebleven politie vielen rake klappen. De vissers eisten de vrijlating van de Arnemuidenaar visser. Om die eis kracht bij te zetten, togen zij in verhitte toestand naar het kan toor van de AID tegenover het vis- mijnbedrijf aan de Prins Hendrik- weg. Oudere vissers wisten de ge moederen te kalmeren. Na overleg met de politie werd de Arnemuide naar op vrije voeten gesteld. Offi cier van justitie Tempel kon gister avond nog niet meedelen of de vis ser strafrechtelijk vervolgd zal worden. De Algemene Inspectie Dienst (AID) zal de komende week in elk geval de controles op aangevoerde vis op de vismijnen in Vlissingen en Breskens hervatten. Na overleg tussen justitie, politie, AID en de burgemeester van Vlissingen is dat besloten. pensatie voor de winstdaling bij het binnenlands bedrijf. De Algemene Bank Nederland is overigens wat minder somber ge stemd over de economische voor uitzichten van dit jaar dan haar dochterbank Mees Hope. De laatste voorspelde vorige week een economische recessie in de Vere nigde Staten. Drs C. de Pee, hoofd van de afde ling economisch onderzoek van de ABN, zei gisteren tijdens de pre sentatie van de jaarcijfers van de bank te verwachten dat er in de Verenigde Staten wel sprake zal zijn van een vertraging van de groei, maar dat een stijging van de export ervoor zal zorgen dat het daarbij blijft en dat er geen recessie van komt. De ABN verwacht dat de dollarkoers nog wat verder zal zak ken, maar geen 20 procent zoals in het afgelopen jaar. In de loop van het jaar verwacht de bank een be scheiden herstel van de dollar. BONN (AFP) - Werkgevers en werknemers in de Westduitse staalindustrie zijn het gisteren eens geworden over een verkorting van de werkweek. Met ingang van 1 no vember wordt die verkort van 38 naar 36,5 uur per week. Dit hebben de vertegenwoordigers van de twee partijen meegedeeld na een nacht onderhandelen in Gelsenkir- chen in Nordrhein-Westfalen. De vermindering van arbeidstijd wordt volledig in de lonen gecom penseerd. Naar de woordvoerder van de vakbond IG-Metall ver klaarde krijgen de werknemers in de staalindustrie hiermee de kortste werkweek van alle de werknemers in de Westduitse in dustrie. De overeenkomst geldt voor on geveer 140.000 werknemers in Nor drhein-Westfalen (in deze deelstaat ligt het Ruhrgebied, waar de mees te staalfabrieken van de Bondsre publiek gevestigd zijn), in Bremen en Osnabrück. Verder kwamen de sociale part ners een loonsverhoging overeen van 2 procent per maart 1988, en nog eens 2 procent met ingang van 1 augustus 1989. De nieuwe over eenkomst heeft een looptijd tot 31 oktober 1990. In de afgelopen weken hebben de staalarbeiders in het Ruhrge bied gedemonstreerd en pnkacties gevoerd. Deze waren met name ge richt tegen het plan van de onder neming Krupp, de fabriek in Rheinhausen in de buurt van Duis burg te sluiten. Volvo-vestiging naar Waddinxveen WADDINXVEEN (ANP) - Volvo Bedrijfswagens BV gaat Den Haag definitief verlaten. Het bedrijf heeft gistermiddag overeenstem ming bereikt met het gemeentebe stuur van Waddinxveen voor het realiseren van een nieuwe bedrijfs vestiging in deze Zuidhollandse gemeente. Aangekocht is 50.000 vierkante meter grond op het bedrijfsterrein Coenecoop, waarop het bedrijf al drie maanden een optie had. De Nederlandse importeur van Volvo vrachtwagens en bussen wil in Waddinxveen de activiteiten gaan bundelen die nu nog op diverse lo caties in Nederland worden ont plooid. AMSTERDAM De familie Haze winkel van het Nieuwsblad van het Noorden heeft geschiedenis ge schreven. Vanaf nu is de Neder landse aandeelhouder niet meer de 'sufferd' die op aandeelhouders vergaderingen alleen maar het recht heeft om het woord te voeren en vervolgens moet constateren dat de bestuurders de zaken toch al onderling hebben geregeld. Sinds Neerlands grootste uitgeverij VNU door de knieën ging voor de Haze- winkels en 50 miljoen gulden meer moest neertellen voor de Nijmeeg se uitgever Audet, zullen onderne mingsbestuurders het wel uit hun hoofd laten bij belangrijke beslis singen de aandeelhouders niet te raadplegen. door Hans Amesz "Dat is precies waar het mij óm te doen was", zegt mr. Ruurt Haze winkel (57), directeur van het Ef fectenkantoor Optimix en commis saris van het Nieuwsblad van het Noorden. Hij vertelt dat de Haze- winkels volledig werden overrom peld door het bod van VNU op Au det. "Dat lazen we op een ANP-te- lex. We voelden ons gepasseerd en waren echt diep verontwaardigd. Hoe is het mogelijk dat Audet daar over niet eerst contact met ons op nam? Dat een grootaandeelhouder met een belang van 20 procent zo Hazewinkel had al eens eerder meegemaakt dat aandeelhouders volledig buiten spel werden gezet. In 1974 was hij directeur van Jessel Securities Nederland, de Amster damse dochter van het Engelse ef fectenkantoor van Oliver Jessel. Via de beurs was Jessel erin ge slaagd om 37 procent van de aande len KNSM, die later door Nedlloyd werd overgenomen, te vergaren. Toen het KNSM-bestuur erach ter kwam dat een onbekende bezig was aandelen te kopen, werd in eens in de statuten de mogelijk heid geschapen om preferente aan delen bij een bevriende instelling te plaatsen. Die hoefden ook nog maar voor tien procent te worden volgestort. Het gevolg was dat de normale aandeelhouders gewoon konden worden weggestemd, omdat de preferente altijd in de meerderheid zouden zijn. Jessel (Hazewinkel) spande een gerechtelijke procedu re aan. De vraag of de bescher mingsconstructie met de preferen te aandelen wel in de haak was, be reikte het hoogste rechtscollege in Nederland echter niet meer, omdat de partijen tot een schikking kwa men. Jessel was in geldnood gekomen en verkocht haar gehele belang aan de KNSM zelf. Hazewinkel werd na een halfjaar directeurschap ont slagen. "Ja, dat was een koude dou che. Die frustatie dat de aandeel- heeft, zit er sindsdien bij mij dik in. Nu, bij de zaak VNU en Audet, was er eindelijk een kans om daar iets aan te doen". Dat dat is gelukt, stemt mr. Hazewinkel tot grote te vredenheid. De Hazewinkel-story lijkt enig zins op het verhaal van David en Goliath. Want een minderheid, hoewel niet zo'n kleine, heeft het toch maar voor elkaar gekregen de machtige combinatie van VNU en Audet, geassisteerd door bijna alle grote banken in Nederland, haar wil op te leggen. Het mooiste Mr. R. R. Hazewinkel, de klein zoon van de "eerste" Hazewinkel, die in 1888 het Nieuwsblad van het Noorden oprichtte, is de man die daar beslissend toe heeft bijgedra gen. Hij is de zoon van Nico Haze winkel, die samen met zijn broer Jan jarenlang de directie van het Nieuwsblad vormde. Na zijn eindexamen ging Ruurt Hazewinkel ("alle kleinzonen he ten Ruurt, ook Nieuwsblad-direc teur Aberson, hoewel die zich Huib laat noemen") rechten studeren in Leiden. "Ook om weg te zijn uit Groningen. Halverwege mijn stu die besloot ik mijn eigen weg te gaan en niet in het gespreide bed te stappen. Mijn enige broer, die toen economie studeerde, gaf zijn studie op, ging stages lopen bij kranten en werd later directeur van het Mr. R.R. Hazewinkel: "Audet heeft commissarissen aangeboden" Ruurt nam na zijn studie een baan bij de toenmalige Nederland- sche Handelsmaatschappij (later opgegaan in de ABN), werkte daar na als directeur van de effectenaf- volgens kortstondig naar Jessel en begon daarna voor zichzelf als ver mogensbeheerder. "Het effecten vak is het mooiste wat er is. Je ana lyseert het hele bedrijfsleven, praat Het Nieuwsblad van het Noor den, waarvan mr. Ruurt Hazewin kel in 1975 commissaris was ge worden, heeft geleidelijk aan een groot belang in Audet gebouwd. Hazewinkel: "Ik heb toen allerlei studies gemaakt. En daaruit bleek dat regionale kranten, en die gaf en geeft Audet uit, eigenlijk 'cash- cows' zijn. Verder zei ik: laten we gebruik maken van de deelne mingsvrijstelling, waardoor over een belang van meer dan 5 procent het dividend belastingvrij is". Uiteindelijk kreeg de Hazewin kel Pers zo 20 procent van Audet in handen. Ruurt Hazewinkel zegt dat hij ervoor was om de banden met Audet steviger aan te halen. Daar door kwam Audet-commissaris prof. Boukema (een kenner van de media) in de raad van commissaris sen van het Nieuwsblad van het Noorden. Merkwaardig genoeg kwam er geen Hazewinkel in de raad van commissarissen bij Au det. "Dat hebben ze ons niet aange boden", aldus mr. Hazewinkel. Wellicht dat anders de verwikke lingen rondom Audet heel anders

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7