Gorbatsjov waarschuwt Armeniërs Aquino na twee jaar nog stevig in het zadel Nederlanders hebben slechte indruk van VS GIRO 5850 Hevige onlusten tijdens bezoek Shultz aan Israël BLOEMEN VOOR ESTLAND President Zuidkorea laat gevangenen vrij Memphis Slim overleden ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Onrust lijkt af te nemen MOSKOU (RTR/DPA) Sovjetleider Miehail Gorbatsjov heeft persoonlijk ingegrepen in de zich uitbreidende crisis in Armenië en Azerbajdzjan. In een via televisie en op straat via luidsprekers uitgezonden toespraak maande hij beide bevolkingen tot kalmte. BRUSSEL - Nederland is het EG- land waarin, op Griekenland na, het meest negatief wordt gedacht over de Verenigde Staten. Bijna drie op de tien Nederlanders heeft een slechte indruk van de Verenig de Staten. In de hele Europese Ge meenschap is dat minder dan één op de vijf burgers. In Ierland wordt verreweg het meest positief over de Amerikanen gedacht. door Hans de Bruijn Daar staat tegenover dat negen op de tien Amerikanen een goede indruk van Europa hebben. Dat blijkt uit een onlangs gepubliceerd onderzoek, dat de Europese Com missie eind vorig jaar heeft laten houden naar de manier waarop Amerikanen en Europeanen tegen elkaar aankijken. Tegenover de tamelijk negatieve houding ten opzichte van de Vere nigde Staten staat dat Nederland, met Luxemburg en Groot-Brittan- nië, het meest positief oordeelt over de Amerikaanse Europa-poli tiek. Ook behoren Nederlanders tot de EG-burgers die het meeste belang hechten aan goede relaties met de Verenigde Staten. Nederlanders vinden bovendien meer dan de andere EG-ingezete- nen dat de banden met de Verenig de Staten nu minder goed zijn dan tien jaar geleden. Ook de Amerika nen beamen dat in meerderheid. Zij achten de relatie Verenigde Sta- ten-Europese Gemeenschap van groot belang en oordelen dat die nauwer moeten worden aange haald. Opmerkelijk is echter dat vier op de vijf Amerikanen de rela tie met de Sovjetunie van groot be lang vindt. Daarna volgen pas West-Europa, Japan en Canada. Meer dan de helft van de Ameri kanen denkt dat de Europeanen te weinig bijdragen aan de verdedi ging van de vrije wereld. En één op de vier Amerikanen meent dat de Verenigde Staten te veel doen op dit punt. Driekwart vindt dat de Amerikaanse troepen in Europa moeten blijven. Europeanen doen in Amerikaanse ogen wel weer veel te weinig om het terrorisme te be strijden. De Amerikanen menen dat Ja pan meer oneerlijke handelsprak tijken toepast dan Europa. Een meerderheid van de Amerikaanse ondervraagden staat niet achter de voorgestelde maatregelen om de Amerikaanse producenten tegen buitenlandse concurrentie te be schermen. In plaats van heffingen en importbeperkingen moet de Amerikaanse industrie eerst eens efficiënter en beter gaan produce ren, aldus zeventig procent van de Amerikanen. De grootste bedreiging van de Amerikaanse landbouw komt vol gens de ondervraagden niet uit Eu ropa maar uit Brazilië, Canada en Argentinië. De Amerikanen vin den wel dat de Eurppese Gemeen schap haar boeren teveel subsidi eert. Een ruime meerderheid van de Amerikanen vindt dat de Vere nigde Staten het industrieel, tech nologisch, wetenschappelijk en waar het de gelijke kansen voor ie dereen betreft, beter doen dan West-Europa. De beste produkten komen uit de Verenigde Staten en Japan en niet uit Europa, zeggen zij. Daarentegen bewonderen de Amerikanen weer de Europese prestaties op cultureel gebied (kunst, muziek, theater, literatuur) en in de mode. Maar drie op de tien Amerikanen hebben ooit van de Europese Ge meenschap gehoord. Maar slechts de helft daarvan weet ook welke landen van de Gemeenschap deel uitmaken. Sommigen noemen zelfs de Verenigde Staten en de Sovjetunie als leden. Wie er wel wat van weet beoordeelt het be staan van de Europese Gemeen schap positief. Arrestaties in Zuidafrika JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren 14 vrouwen gearresteerd van de blanke vrijwilligersorganisatie voor de burgerrechten Black Sash. Zij hielden een protestdemonstra tie in Durban tegen de maatregel van de regering 18 zwarte opposi tiegroeperingen monddood te ma ken. De vrouwen werden na ver hoor vrijgelaten. Op de universiteit in Kaapstad kwamen 2000 studenten en docen ten bijeen om tegen het verbod op politieke activiteiten te proteste ren. Dominee Allan Boesak, voor zitter van het Wereld verbond van Gereformeerde Kerken, riep de menigte toe dat landelijk verzet te gen de regeringsmaatregel onmid dellijk moet beginnen. "De strijd is nog maar net begonnen. We heb ben besloten dat we verzet zullen bieden. Onze plicht begint juist nu", aldus Boesak. Het Kremlin werd gisteren regel recht uitgedaagd door de Armeen se partijleider Karen Demirtsjian, die instelling eiste van een com missie, die de eis van teruggave van de Armeense enclave Nagor- no-Karabach in Azerbajdzjan moet bestuderen. Hij deed dit in een toe spraak tot een menigte betogers op het grote plein van de hoofdstad Jerevan, die ook op de televisie werd uitgezonden. Overigens zou Gorbatsjov, vol gens een woordvoerster van de Ar meense Volksbeweging (de politie ke vleugel van de guerrillagroep ASALA, het Geheime Armeense Leger voor de Bevrijding van Ar menië) de Armeense partijleider Demirtsjian, uit zijn functie heb ben ontheven. De eerste secretaris van de communistische partij in Armenië is vervangen door een an dere Armeniër, Soeren Haroetioe- nian, zo zei zij in Athene. Gorbatsjov verklaarde in zijn toespraak dat hij het probleem van de nationaliteiten in de Sovjetunie wil oplossen volgens het principe Geen ingrijpen VS in Panama WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse regering overweegt niet om in Panama militair in te grijpen. Dat is gisteren gezegd door presi dent Reagan. "Ingrijpen is het ant woord niet", zo zei Reagan letter lijk. Maar de Amerikaanse regering is ook niet van plan de nieuwe pre sident van Panama, Manuel Solis Palma, te erkennen. Palma is de opvolger van president Devalle die gisteren werd afgezet, nadat hij op zijn beurt had geprobeerd sterke man Noriega af te zetten. De Amerikaanse regering was van tevoren op de hoogte van het voornemen van Devalle om gene raal Noriega uit zijn ambt te zetten, zo verklaarde gisteren de woord voerder van president Reagan, Marlin Fitzwater. "President De valle had ons al een tijdje verteld wat hij van plan was", aldus Fit zwater, "Maar dat wil niet zeggen dat er sprake was van directe be trokkenheid van de Verenigde Sta ten". Gisteren kwam het in Panama tot verschillende botsingen tussen studenten en 'Dobbermans', de speciale oproertroepen. In het cen trum van de hoofdstad werden ver schillende auto's verbrand. Jonge ren wierpen barricades op. Sommi ge berichten hebben het over tien tallen gewonden. De meeste kran ten en radio-stations die niet sym pathiseren met Noriega tot zwijgen gebracht. Buitenland kort Voetbalvandalen De Belgische justitie heeft giste ren 20 Britse voetbalvandalen die in voorarrest zaten in afwachting van hun berechting wegens het Heizeldrama in 1985 op borgtocht vrijgelaten. Alle 25 verdachten, die eind september werden uitgele verd door Grootbrittannië en in een gevangenis in Leuven in voor arrest werden gehouden, zijn nu na betaling van een borgsom vrij. De borgsommen varieerden van 2.500 tot 10.000 gulden. Balkanlanden De eerste bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse staten van de zes landen in de Balkan heeft het tevoren verwachte resultaat op geleverd, namelijk niets. Het enige positieve is het feit dat het Joego slavië eindelijk was gelukt de di verse kemphanen aan één tafel te krijgen, want dat was na 1976 niet meer vertoond. De ministers beslo ten een werkgroep in het leven te roepen die voorstellen over diverse vormen van samenwerking moet uitwerken. Irak-Iran Iran heeft gisteren meegedeeld dat boven de Perzische Golf een Iraakse bommenwerper is neerge schoten. Iraq meldde daarna dat er bombardementen waren uitge voerd op een belangrijke verbin- dmgsbrug in het noordwesten van Iran. Radio Teheran berichtte dat zich donderdagmiddag een lucht gevecht boven de Golf heeft afge speeld, waarbij een Iraakse bom menwerper werd getroffen. Het toestel kwam in de lucht tot ont ploffing en stortte vervolgens in het water. De piloot kwam om, al dus het radiobericht. SINGAPORE - Deze week is het twee jaar geleden dat een vreedza me volksopstand op de Filipijnen een twintig jaar oude dictatuur ten val bracht en een huisvrouw naar voren schoof, die van politiek geen kaas had gegeten. Ambitieuze en invloedrijke politici gaven Corazon Aquino, de weduwe van de ver moorde senator Benigno Aquino, geen schijn van kans. Zij gaven haar zelfs niet langer dan een jaar. door Bob Mantiri De militairen, die de rebellie be gonnen tegen Marcos, voelden zich miskend. De Ram-officieren, de naar hervorming binnen de strijd krachten strevende topofficieren; die in de voorste linies hadden ge staan, confronteerden de president met de ene staatsgreep na de ande re. Daarnaast moest zij de commu nistische rebellen op een afstand houden, evenals de naar een eigen onafhankelijke staat hunkerende islamitische Moro's op het zuidelij ke eiland Mindanao. Het leger verweet Aquino slap heid in de strijd tegen het 23.000 man sterke communistische on dergrondse leger (NPA) en pleitte krachtig voor harde acties, liefst in de vorm van een noodtoestand of staat van beleg. Binnen haar kabi net heerste haat en nijd tussen de ministers. Maar ondanks deze gi gantische problemen sloeg presi dent Aquino er zich de afgelopen twee jaar met redelijk succes door heen. Zij bracht het om het democra tisch proces, dat twintig jaar lang door Marcos bewust was onder drukt, weer op gang. Het Filipijnse volk kreeg een nieuwe grondwet waarin hun democratische rechten stevig werden verankerd. Het elec toraal proces werd hersteld en de Filipino's kozen hun eigen verte genwoordigers op alle bestuursni veaus. De rechterlijke macht werd gezuiverd van de door Marcos be noemde corrupte rechters en werd in haar waardigheid hersteld. Kortom de Filipino's kregen hun respect weer terug, dankzij Aquino. Maar voor de miljoenen arme Fi lipino's was het echter veel belang rijker om elke dag over een redelij ke portie rijst te kunnen beschik ken. Armoede is troef op de Filipij nen. De boeren schreeuwen om de grond die Aquino hen beloofde toen zij twee jaar geleden aan de strijden. De klacht was dat me vrouw Aquino de democratie wel had hersteld, maar er verder geen inhoud aan gaf. Ze blies de oude in stituten nieuw leven in, maar echte hervormingen bleven uit. Oude, in discrediet geraakte politici herkre gen via het electoraal systeem hun verloren macht. Het gezaghebbende blad, Manila Chronicles, schreef dat de tweede verjaardag van de Februari Revo lutie 'de uitvaart bevestigde van een mislukte reformistische revo lutie'. Het blad vergeleek de revo lutie met een mierenheuvel die werd verpletterd en waarbij de mieren chaotisch over elkaar heen lopen en niet weten welke richting zij uit moeten gaan. Daarin schuil de, aldus een diplomaat, de gesple tenheid van de Filipino's. Zij schaarden zich achter Aquino, juist omdat zij politiek onervaren was. Maar toen zij eenmaal aan de macht was, zagen zij haar gebrek aan politieke bekwaamheid en be- stuursvaardigheid en verweten haar gebrek aan visie, iets was zij nooit beweerde te hebben. Hoewel zij allang niet meer als een Jeanne d'Arc wordt be schouwd, blijft president Aquino populair bij heit volk. Voorlopig heeft zij de touwtjes nog stevig in handen. Haar ernstigste confronta tie met de ontevreden militairen, was de rebellie vorig jaar augustus van RAM-kolonel Gringo Honas- an. Het scheelde maar weinig of zij was toen door de opstandige mili tairen afgezet. Dankzij legerbevel hebber Ramos, die nu haar minis ter van defensie is, mislukte deze staatsgreep. macht kwam. De arbeiders verlan gen hogere lonen. Het landhervor mingsprogramma is vastgelopen in oeverloze debatten in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, waar de meeste grootgrondbezit ters zitten. Ondanks het feit dat zij het voorbeeld gaf door haar eigen landgoed in Tarlac te verdelen on der de boeren. De politieke onzekerheid maakt het land weinig aantrekkelijk voor buitenlandse investeerders. Zelfs lokale zakenlieden zijn huiverig om geld te steken in landbouwpro jecten, zolang ze niet weten waar ze aan toe zijn. De problemen met de communistische rebellie, alsmede de voortdurende couppogingen, maakten mevrouw Aquino zeer af hankelijk van de militairen en heb ben haar aandacht afgeleid van de nijpende economische en sociale problemen. Een actiecomité van de roomska- tholieke kerk stelde vast, dat vorig jaar vijftig mensen spoorloos ver dwenen, 149 werden vermoord en meer dan zevenduizend werden ge arresteerd. Mevrouw Aquino wees beschuldigingen dat zij geen oog meer voor de mensenrechten had 'als pure leugen' van de hand. Maar haar critici verweten haar dat zij van Lenin, de vader van de Sovjet staat. Dit houdt volledige zelfont plooiing in van alle volkeren in de Sovjetunie op sociaal-politiek, cul tureel en religieus terrein alsmede taal. De Sovjetleider beloofde dat een van de eerstvolgende bijeen komsten van het centrale comité van de partij in Moskou aan de kwestie van de nationaliteiten wordt gewijd. Bronnen melden dat de toe spraak van Gorbatsjov in eerste in stantie weinig effect had gesor teerd en dat er aan het begin van de middag nog minstens een miljoen mensen op straat waren in Jerevan. Later in de middag zouden de de monstranten zijn begonnen zich te verspreiden. De betogingen, die al een week duren, verbreidden zich gisteren toch over heel Armenië, zo zeiden luchtreizigers die in Moskou arri veerden. Alleen al in de hoofdstad Jerevan kwamen opnieuw hon derdduizenden op de been. Fabrie ken liepen leeg, maar ook vrouwen en kinderen, oudere mensen en oorlogsveteranen gingen de straat op. De melding van een Armeense nationalistenleider Paruir Arikjan per telefoon uit Jerevan dat don derdag luchtlandingstroepen arri veerden bij Jerevan werd niet be vestigd. Rond tachtig procent van de be volking van Nagorno Karabach zijn christelijke Armeniërs, die zich door de islamitische jnwoners van Azerbajdzjan cultureel en eco nomisch benadeeld voelen. Armenië is de kleinste van de 15 Sovjetrepubliek in het zuiden en heeft 3,4 miljoen inwoners. Het omstreden gebied zou ongeveer 150.000 inwoners hebben. Het is voor het eerst dat Gorbatsjov zich persoonlijk heeft gemengd in een regionaal probleem in de Sovjetu nie. Promovendi aan de universiteit van Seoul demonstreerden gisteren tegen de regering en vroegen om vrijlating van gevangen genomen studenten. De amnestie die de nieuwe president Roh afkondigde gaat hun niet ver genoeg. Tevens herdachten zij Park Chong Chul (portret rechts), de student die vorig jaar tijdens onlusten om het leven kwam. (foto anp) SEOUL (AP/Rtr/DPA) - De nieu we Zuidkoreaanse president Roh Tae Woo is gisteren akkoord ge gaan met een amnestie voor 1731 politieke gevangenen en vak bondsactivisten. Volgens de Zuid koreaanse regering is de maatregel bedoeld om het vertrouwen van de bevolking te winnen en te laten zien dat zij vastbesloten is de de mocratie in het land te herstellen. Maar het ministerie van justitie verklaarde dat slechts 131 van de 1260 politieke gevangenen op vrije voeten komen. Regeringswoordvoerder Chun Han Mo maakte bekend dat zo'n 1500 voormalige politieke gevange nen die al eerder op vrij voeten wa ren gesteld onder de maatregel hun politieke rechten terugkrijgen. Verder krijgen 64 leraren die op non-actief waren gesteld hun baan terug. Behalve de 131 politieke ge vangenen komen nog eens ruim 1700 gewone criminelen vrij, ter wijl duizenden andere gevangenen strafvermindering krijgen. Onder de politieke gevangenen die uit de gevangenis worden ont slagen zijn Ham Un Gyong, die in 1985 een studentenbezetting van het Amerikaans cultureel centrum in Seoul leidde, en de vooraan staande dissident Lee Bu Yong die gevangen zat als aanstichter van onlusten in de westelijke stad In chon in 1986. De amnestie volgde op de plech tige belofte van Roh bij zijn ambts aanvaarding dat hij een tijdperk van democratie en tolerantie wil la ten aanbreken. "De dagen waarin de vrijheden en de mensenrechten konden worden beperkt in de naam van economische groei en nationale veiligheid, zijn voorbij", zo zei Roh in zijn inaugurele rede. Verschillende vooraanstaande oppositieleiders, onder wie Kim Kun Tae en Chang Ki Pyo, zullen echter niet van de amnestie kun nen profiteren vanwege hun rol in gewelddadige protestacties, zo meldden de Zuidkoreaanse media. Volgens de Zuidkoreaanse opposi tie zitten momenteel nog ongeveer 1500 mensen om politieke redenen gevangen. Mensen die nog in voor arrest zitten vallen niet onder de amnestie. VASTEN AKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland soldaten die mensenrechten schonden niet vervolgde, maar juist in bescherming nam. Haar werd ook verweten, dat zij weinig deed om de corruptie te be- minister van buitenlandse zaken, George Shultz, aan Israël is gaat ge paard met grote onrust in de bezet te gebieden. Vier Palestijnen wer den gedood en vele tientallen lie pen verwondingen op tijdens ge vechten met het Israëlische leger. De verdeelheid binnen de Israë lische regering kwam tijdens de ge sprekken tussen Shultz en premier Shamir en minister van buiten landse zaken, Peres nog eens schrijnend aan het licht. Shamir deelde de Amerikaanse bewinds man mee dat Israël niet onder de druk van de Palestijnse opstand zou bezwijken en geen concessies aan de Arabische wereld zou doen. De Israëlische premier herhaalde nogmaals zijn verzet tegen een om vattende vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Peres zei na zijn onderhoud met Shultz daarentegen dat de Ameri kaanse bewindsman op zijn vijfdaagse rondreis door het Mid den-Oosten, die hem ook naar Egypte, Jordanië en Syrië zal voe ren, bruikbare voorstellen had meegenomen. In Hebron openden militairen het vuur op betogers nadat zij er met traangas en rubber kogels niet in waren geslaagd honderden met benzinebommen en stenen gooien de demostranten te verdrijven. Een Palestijn werd doodgeschoten en vier liepen verwondingen op, aldus een legerwoordvoerder. Ook in een vluchtelingenkamp ten noorden van Hebron kwam het tot ongere geldheden, waarbij een man werd doodgeschoten. Ook in de Gaza- strook kwam het tot hevige botsin gen. Bij het kamp Jabalya werd een 14-jarige Palestijnse jongen doodgeschoten tijdens een beto ging. JERUZALEM (Rtr/DPA/AFP) - Het bezoek van de Amerikaanse 'Westduitsland leverde kennis voor kernbom' BONN (AFP) De Bondsrepu bliek heeft verschillende landen het technische vermogen gegeven een atoombom te produceren. Dat verklaarde gisteren een atoomdes kundige voor een Bondsdagcom- Een van de vroegere directeuren van het Weense Internationale Bu reau voor Atoomenergie (IAEA), David Fischer, beweerde dat Bonn eind jaren zestig en in de jaren ze ventig een 'weinig verstandige' ex- portpolitiek volgde. Als gevolg van leveranties van nucleaire appara tuur aan Zuidafrika, Brazilië en Ar gentinië staan deze landen thans op de drempel van de kleine club atoommogendheden, zei de expert. De laatste twee landen hebben het verdrag tegen de verspreiding (non-proliferatieverdrag) van kern wapens niet ondertekend. Fischer was uitgenodigd als ge tuige op te treden in het onderzoek van de Bondsdag naar beschuldi gingen als zou de nucleaire indus trie in de Bondsrepubliek het non- proliferatieverdrag hebben ge schonden door splijtstoffen te leve ren aan Pakistan en Libië. TALLINN - Bewoners van de Baltische Sovjetstaat Estland leg gen bloemen bij het monument van de schrijver A.H. Tammisaari in de hoofdstad Tallinn ter gelegenheid van het uitroepen van de Estische verklaring van onafhankelijkheid 70 jaar geleden. Estland werd een zelfstandige republiek nadat de Duitse legers aan het eind van de Eerste Wereldoorlog het land had den verlaten. De Russen erkenden twee jaar later de zelfstandigheid van de republiek. In 1940 werd Est land als laatste van de Baltische staten, weer ingelijfd 'door de Sovjetunie. (foto AP, PARIJS (AP) 'De legendari sche blueszanger Memphis Slim, de man die een belangrijke bij drage leverde aan het versprei den van de bluesmuziek buiten grenzen van de VS, is woensdag in een ziekenhuis in Parijs op 72- jarige leeftijd overleden, zo is gis teren bekend gemaakt. De begra fenis is volgende week in Memp his. Memphis Slim, wiens ware naam Peter Chatman luidde, werd op 3 september 1915 in Me- phis geboren en wist zich in de jaren dertig in Chicago een naam te verwerven. Sinds 1961 woon de Memphis Slim in Europa, voornamelijk in Parijs. Hij werd vooral bekend met nummers als 'Everyday I Have the Blues', 'Wish me Well', 'Mother Earth' en 'Beer-drinking Woman".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5