Geld voor saneren Rijn- slib gevraagd Er is zoveel moois te zien... WIEL Minister bood Masson vut aan Verplichte cursus advocaten in spe loo van der Twaalf jaar geeïst voor moord op twee vrouwen Zaïre zal achterstallig loon secretaresse betalen Prof. Bastiaans krijgt hoge onderscheiding bij afscheid ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 Brandbrief gemeenten aan Kamer ARNHEM (GPD) Een aantal gemeenten langs de Rijn heeft de Kamer een brandbrief geschreven waarin miljoe nen guldens worden gevraagd om de vuile rivierbodem in verschillende havens langs de Rijndelta te saneren. Het is een reactie op het verwerpen door de Kamer van een kabi netsplan om 40 miljoen voor sanering ter beschikking te stellen. Bovendien heeft de groep een verklaring opgesteld waarin de landen die volgende week deelnemen aan de Rijnconferentie in Straatsburg om een krachtdadig beleid wordt gevraagd. De groep briefschrijvers bestaat uit vertegenwoordigers van Rotter dam, Voorst, Gorinchem, Oostflak- kee, Papendrecht, Wageningen en Werkendam. Deze gemeenten heb ben grote kritiek op het niet toe kennen van subsidie voor het sane ren van vervuilde waterbodems, omdat de problemen ernstige vor men hebben aangenomen. De havens langs de Rijndelta hebben te kampen met vervuild slib dat gedurende tientallen jaren van systematische vervuiling van de Rijn naar de bodem is gezonken. De chemische reacties in deze ver ontreinigde bodem vormen een zware belasting voor het omringen de milieu. In Rotterdam zijn de problemen nog veel groter. DEN BOSCH (ANP) - Procureur- generaal mr. J. Jansen heeft giste ren voor .het gerechtshof in Den Bosch 12 jaar en tbr geëist tegen een 32-jarige man uit Brunssum in Limburg. De man heeft bekend dat hij vorig jaar april zijn 55-jarige schoonmoeder en zijn 22-jarige echtgenote beiden met messteken om het leven heeft gebracht. De volgens de psychiaters sterk verminderd toerekeningsvatbare man is daarvoor in Maastricht ver oordeeld tot 2 jaar en ter beschik king stelling van de regering (tbr). De officier van justitie ging in ho ger beroep. De steekpartij gebeurde op 28 april in de woning van de schoon moeder van de man. Zijn echtgeno te verbleef daar met haar zoontje na ernstige huwelijksmoeilijkhe den. Tijdens het "uitpraten" daar van viel de man haar met een mes aan. De schoonmoeder wierp zich tussen hen in en liep een dodelijke steekwond op. JDe man bracht zijn vluchtende vrouw in de oprit van het huis om het leven. De verdachte trouwde met haar na jarenlange verpleging in een tbr-kliniek. Hi was daar terechtge komen na twee pogingen tot dood slag. Mede door het huwelijk werd hij in 1983 uit de kliniek ontslagen. Binnenland kort Poppenmuseum Het Poppenmuseum in Amstel veen gaat definitief weg. Onder handelingen tussen de gemeente en familieleden van de vorig jaar overleden eigenaresse Gerda van Hees zijn op niets uitgelopen. Ger da van Hees heeft gedurende 25 jaar honderden poppen, poppen huizen en speeldozen verzameld. Ongeveer tien jaar geleden begon zij in haar woning in Amstelveen een permanente tentoonstelling. Op 7, 8 en 9 april is haar verzame ling voor het laatst te bezichtigen in het veilinghuis Gijselman in Amsterdam. Op 13 april wordt alles geveild. Oplichting Een 19-jarige Arnhemmer is gis teren door de politie aangehouden op verdenking van poging tot op lichting met kaartjes voor het Eu ropees kampioenschap voetbal in juli in de Bondsrepubliek Duits land. De Arnhemmer zou al 120 gulden hebben verdiend hebben met beloftes voor kaartjes die hij niet heeft. De jongen plaatste ad vertenties in een landelijk dagblad met de belofte voor kaartjes te zor gen, na het storten van geld. Vol gens de KNVB, waar al diverse re acties op die advertentie zijn bin nengekomen, kan de Arnhemmer onmogelijk over zoveel kaartjes be schikken. Spotjes De omroepen in ons land gaan vanaf 1 april tussen de program ma's door spotjes op tv uitzenden om onverdraagzaamheid jegens minderheden tegen te gaan. De korte filmpjes worden aangeleverd door het ministerie van binnen landse zaken. De spotjes zoals die momenteel via postbus 51 worden uitgezonden blijven doordraaien, deelde een woordvoerster van het ministerie vrijdag mee. De nieuwe campagne heet 'Zet eens een andere bril op'. DEN HAAG (ANP) De voormali ge secretaresse van de Zaïrese am bassade krijgt alsnog haar achter stallig loon. Haar advocaat mr. A Vermeulen deelde gisteren mee dat hij de persoonlijke garantie heeft gekregen van zijn collega die, de belangen van Zaïre behartigt. De secretaresse had Zaïre door de rechtbank in Den Haag failliet laten verklaren om haar geld te krijgen. Het gaat om ongeveer 17.000 gulden. Dit vonnis werd echter later door het gerechtshof vernietigd. Vermeulen zal dit nu niet voor de Hoge Raad brengen, waardoor het faillissement defini tief van de baan is. De beslissing van de Haagse rechtbank op 10 februari om Zaïre failliet te verklaren verraste velen. Persrechter Offers zei zich toen "weinig voor te kunnen stellen bij het faillissement". Adviseur mr. G. Maas Geesteranus van het ministe rie van buitenlandse zaken noem de het aanvragen van het faillisse ment "buiten proporties". Bij schulden van een ambassade wordt de ambassadeur in de regel op het matje geroepen. Dat heeft tot nog toe altijd tot een oplossing geleid, aldus de adviseur. Zaire was woedend en ging in hoger beroep bij het gerechtshof. Het hof was vorige week van me ning dat de Afrikaanse republiek zich terecht beriep op de diploma tieke onschendbaarheid van haar ambassade. Het faillissement werd vernietigd. Een dergelijk vergaan de maatregel kan het ene land het andere niet opleggen, zo luidde de motivering. De advocaat van de ex-werk- neemster van de ambassade kreeg 8 dagen de tijd om te beslissen of hij in cassatie wilde gaan of niet. Deze termijn liep vrijdag 26 februa ri af. Omdat het vonnis van de rechtbank tot die tijd formeel nog van kracht bleef, spande de Neder landse Staat op haar beurt een kort geding aan tegen de curator van het faillissement. Dit om te voorko men dat de curator als uitvoerder van het vonnis tot vrijdag nog het recht zou hebben om bij voorbeeld de post van de ambassade te ope nen. Deze wordt bij een faillisse ment rechtstreeks naar de curator gestuurd. De president van de rechtbank mr. M. Wijnholt honoreerde dit ver zoek van de staat: curator mr. S. de Rantitz mocht tot het aflopen van de beroepstermijn geen post ope nen noch spullen van de ambassa de verkopen. Afgelopen vrijdag bleek bovendien dat Zaïre bereid is te betalen, zodat de kwestie van de baan is. Weliswaar heeft de ambassade ook nog schulden bij onder meer het gemeentelijk energie bedrijf van de gemeente Den Haag en bij de gemeente zelf. Ook is er een huurachterstand. Behalve de se cretaresse heeft echter geen enkele schuldeiser een proces aangespan- in Straatsburg (3 en 4 maart) zal naar verwachting ter plekke wor den aangeboden door vertegen woordigers van de gemeenten Arn hem en Rotterdam. In de verkla ring dringen de besturen van 40 aan de Rijndelta liggende Neder landse gemeenten erop aan, dat de deelnemers aan de conferentie (waaronder vertegenwoordigers van de BRD, Frankrijk en Zwitser land) zich tot het uiterste inspan nen om bindende afspraken te ma ken ter bestrijding van de interna tionale vervuiling. Daarbij wordt gewezen op de problemen van verontreinigd ha- venslib, vervuilde onderwaterbo dems, de drinkwatervoorziening, de gevaren voor de gezondheid in recreatiegebieden, werkgelegen heid van de beroepsvisserij en de vervuiling in de uiterwaarden. De psychiater schat de kans op her haling van geweldsdelicten "haast maximaal". Uitspraak op 10 maart. Proeven met erfelijk materiaal alleen na melding DEN HAAG (GPD) - Bedrijven die werkzaamheden met erfelijk materiaal gaan uitvoeren, moeten dat vooraf aan de arbeidsinspectie melden. Daarbij moeten ze een be schrijving geven van de maatrege len die worden genomen ter be scherming van de veiligheid en de gezondheid van werknemers. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met deze, op de Arbeidsomstandig hedenwet gebaseerde maatregel. Op de maatregel was behalve door het parlement ook door de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen aangedrongen. Werkzaamheden aan erfelijk ma teriaal zijn in twee risico-klassen ingedeeld. Het meest riskante werk is in Nederland niet toege staan zonder toestemming van de Arbeidsinspectie. De meldings plicht zal voor alle werkzaamheden gaan gelden; een eveneens in te stellen wachttijd alleen voor de meest riskante bewerkingen. IJSKUNSTWERK (ANP) "IJsprisma" heet het bijzondere kunstwerk dat te zien is in het Rijksmuseum Twente. Het gaat om een blok ijs van drie meter hoog en met zijden van één meter breed. In een ongeveer een etmaal wordt het smeltproces van dit stuk ijs zicht en hoorbaar gemaakt. Door het smeltende ijs gaan bundels van laser- en wit-licht, waardoor op op de achtergrond een waaier van kleuren die op een wit doek wordt geprojecteerd. Het kleurenbeeld verandert tijdens het smeltproces. Het geluid van het smeltproces is eveneens te horen. De Belgische artsen Germaine Hanquet (links) en Michel Moreau (rechts) met in hun midden de Nederlandse verpleger Roland Raaijmakers tijdens hun aankomst gisteren op het vliegveld Meisbroek bij Brussel. Het drietal, in dienst van de organisatie Artsen zonder grenzen, heeft enige dagen vastgezeten bij rebellen in Etiopië DEN BOSCH (ANP) - Wijlen mi nister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft ABP-directeur beleggin gen mr. drs. A. Masson in augustus 1983 aangeboden met de vut te gaan, op het moment dat de ABP- affaire in openbaarheid kwam. Na dat Masson weigerde - "Ik wilde geen schuld bekennen" - werd hij door Rietkerk geschorst. "Het was Rietkerk zijn hachie of het mijne", aldus Masson gisteren voor het ge rechtshof in Den Bosch. Daar werd het hoger beroep behandeld in de ABP-affaire rond Masson en diens vroegere vriend ir. J. van Zon. Hoewel het proces, dat bij de rechtbank in Maastricht zoveel be langstelling trok, lang niet meer zo veel aandacht trekt, lijkt de strijd voor de verdachten om hun on schuld te bewijzen nog feller. De behandeling van de stukken uit de tientallen dossiers is een spelletje voor echte insiders geworden. Mas son kent de pagina's uit zijn hoofd en noemt de bijbehorende wetsar tikelen. De raadsheren van het hof zijn al even goed op de hoogte. De "steekpenningen", dje Van Zon en Masson in 1983 en 1984 zou den hebben aangenomen, waren ook gisteren weer het belangrijkste gespreksonderwerp. In 1983 en '84 zou Van Zon ruim 1 miljoen gulden hebben opgestreken als bemidde laar bij onroerend-goedtransacties tussen het ABP en het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A Nelissen. Vol gens Van Zon waren dit eerlijk ver diende provisiegelden. Volgens Justitie zijn het steekpenningen. Van dat geld maakte Van Zon vier ton over op een rekening van Masson op het Britse kanaaleiland en belastingparadijs Jersey. Zowel DEN HAAG (ANP) - "De inwer king van mijn opvolgers is een moeilijk proces geweest, omdat men de problematiek waarom het om gaat vaak onderschat. Ik ben niet helemaal tevreden en had nog wel wat langer willen doorwer ken", aldus prof.dr. J. Bastiaans gisteren in Den Haag bij zijn offi ciële afscheid als behandelaar van oorlogsslachtoffers. Bij zijn af scheid werd Bastiaans benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Eigenlijk is Bastiaans sinds 1 ja nuari al niet meer in functie bij Centrum '45 in Oegstgeest, een be handelcentrum voor oorlogs- en verzetsslachtoffers. Wel blijft hij tot 1 juli aan het centrum verbon den als supervisor. Bastiaans heeft zijn pensionering zelf enkele keren uitgesteld, omdat het onzeker was wat na zijn vertrek met zijn patiën ten en de omstreden 'methode- Bastiaans' zou gebeuren. De ver gunning om patiënten met LSD te behandelen was aan zijn persoon gebonden. Wel mogen in Centrum '45 enkele "oude" patiënten van Bastiaans hun behandeling, maar of de behandeling met LSD ook voor nieuwe patiënten zal zijn weg gelegd, is niet zeker. Bastiaans vestigt zijn hoop wat dat betreft op toekomstig weten schappelijk onderzoek, dat vol gens hem de waarde van de thera pie zal bewijzen. Bastiaans: "LSD is omstreden omdat het in verband wordt gebracht met drugsmis bruik. Men begrijpt niet dat men sen die drugs gebruiken eigenlijk getraumatiseerde mensen zijn, die zichzelf met drugs behandelen. Omdat deskundige begeleiding ontbreekt gaat dat meestal mis". Van Zon als Masson hebben altijd verklaard samen een internationa le financieringsmaatschappij te hebben willen opzetten, waarvoor Van Zon twee ton zou lenen aan Masson. De zaken bij het ABP gin gen indertijd, begin 1983 slecht, en Masson wilde half augustus rpet de vut gaan. Vanaf maart 1983, toen het idee voor de internationale geldmaatschappij tussen de zaken vrienden ontstond, ging Van Zon geld storten op Massons rekening op Jersey. De ABP-affaire echter, die in ju ni 1983 aan het licht kwam toen uit diverse rapporten bleek dat de be leggingsactiviteiten bij het groot ste ambtenarenpensioenfonds een ratjetoe waren, gooide roet in het eten. De plannen van Van Zon en Masson konden niet doorgaan. "Ik wilde me niet laten kennen en ging daarom niet in op het voorstel van Rietkerk met de vut te gaan toen de ABP-affaire bekend werd", aldus Masson. "Pas een jaar later deed ik deze vut-aanvraag wel. Het was toen volstrekt duidelijk dat ik niet meer naar het ABP zou terugke ren". Toen waren Van Zon en Mas son inmiddels gearresteerd. Vorig jaar werd de tot die tijd ge schorste directeur beleggingen of ficieel ontslagen. Masson en Van Zon hielden ook gisteren, ondanks de vele kritische vragen door het hof dat hun meer dan eens het vuur na aan de schenen legde, de poot stijf: van steekpenningen Was geen sprake geweest, het waren lenin gen. Dinsdag wordt het proces in Den Bosch voortgezet. Het hoger beroep in de ABP-af faire is zowel door de verdachten zelf als door het openbaar ministe rie ingesteld. Masson werd vorig jaar mei tot een jaar gevangenis straf veroordeeld en moest 108.000 gulden terugbetalen die hij als steekpenningen had aangenomen. Van Zon kreeg een maand later een jaar celstraf. Een groot deel van de tenlastelegging, die van ruim één miljoen gulden steekpenningen spreekt, achtte de rechtbank toen niet bewezen. UTRECHT (GPD) - Juristen die stage lopen om advocaat te kun nen worden, zullen binnenkort waarschijnlijk in september al een verplichte aanvullende opleiding moeten volgen. Die cursus wordt afgesloten met een landelijke eindtoets. De Advoca tenwet zal daartoe worden gewij zigd. De landelijke beroepsoplei ding zal 45 dagen duren. Advoca ten in spe zullen deze in het eer ste jaar van hun stage moeten volgen. De kennis wordt tijdens de cursus, die zo'n negen maan den bestrijkt, geregeld getoetst. Aan het slot is er een eindtoets, maar die telt niet zwaarder dan de overige examens. Wie geen voldoende haalt voor de cursus, krijgt een aantal herkansingen. Lukt het dan nog niet, dan valt hij of zij uiteindelijk af. Als de nieuwe Advocatenwet van kracht is, gaan stageaires 'voor waardelijk advocaat' heten. Tot nu toe zijn er wel allerlei opleidingen en cursussen voor adspirant-advocaten. Die wor den gegeven door de plaatselijke Orden van advocaten. Probleem is dat de aangelegde normen niet overal gelijk zijn, zodat een advo caat in het ene arrondissement aan strengere eisen moet vol doen dan in het andere. Aan die, overigens niet overal verplichte, cursussen zijn ook geen exa mens verbonden. Een afgestudeerd jurist die ad vocaat wil worden, moet een pa troon (een ervaren advocaat) vin den bij wie hij driejaar stage kan Jopen. Tijdens die periode treedt hij in zaken wél zelfstandig als advocaat op. De begeleiding ge beurt op de achtergrond. Als al les goed verloopt, krijgt hij na die driejaar zijn stagebriefje en mag hij zich als zelfstandig advocaat vestigen. Stagebriefje Iemand die naar de mening van zijn patroon nog niet in staat is volledig op eigen benen te staan, krijgt zijn stagebriefje niet of later, maar blijft intussen wel werkzaam en ingeschreven staan als advocaat. Tenzij de persoon in kwestie zoveel missers begaat dat de Raad van Toezicht hem schorst. Een cliënt merkt overi gens niet of een advocaat stage air is of niet. In het arrondissement Utrecht loopt de beroepsopleiding al sinds september '86 bij wijze van experiment. In dit arrondisse ment zijn inmiddels twee cursus sen afgerond. Daarnaast wordt de beroepsopleiding ook al gege ven in Amsterdam, Maastricht en Arnhem. Als de opleiding eenmaal landelijk is ingevoerd, gaat de Nederlandse Orde van Advocaten zich buigen over ver plichte bijscholingscursussen voor ervaren advocaten. De president van de rechtbank in Rotterdam, mr. F. Nivard, zorgde afgelopen dinsdag voor nogal wat opwinding toen hij zei dat overwogen moet worden om beginnende advocaten uit te slui ten van strafzaken. De Deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, mr. P. Wackie Ey- sten, vindt dat 'nergens op slaan'. "Hoe moet een advocaat dan er varing krijgen? Ooit moet hij toch zijn eerste strafzaak doen", aldus de Deken. Vormfouten De verbazing van de Neder landse Orde van Advocaten is des te groter na de recente woor den van minister Korthals Altes van justitie tijdens een spreek beurt in Assen. De minister zei bij die gelegenheid dat het open baar ministerie meer kansen moest krijgen om gemaakte vormfouten te herstellen, omdat de officieren van justitie anders niet genoeg tegenstand konden bieden aan de steeds specialisti- scher wordende advocatuur. "Me dunkt", stelt mr. Wackie Ey- sten, "dat was toch juist een groot compliment voor de advo catuur. In dat licht snap ik hele maal niet waar de uitlatingen van Nivard vandaan komen". Ontvoerde en vrijgelaten verpleger weer thuis BRUSSEL (ANP) - De Neder landse verpleger Roland Raayma- kers (31) is vorige week tijdens zijn ontvoering door rebellen van het Tigrese bevrijdingsfront TPLF vooral bang geweest voor het Etio- pische leger. "We moesten midden in de gevechten tussen regerings troepen en TPLF de straat op", zei Raaymakers gisteren na zijn aan komst op de militaire luchthaven Meisbroek bij Brussel. Raaymakers werd vorige week donderdag samen met de Belgi sche artsen Germaine Hanquet en Michel Moreau - allen in dienst van de organisatie Artsen zonder Gren zen - ontvoerd door acht zwaarbe wapende leden van het TPLF. Zij werden in het dorp, waar de organi satie een klein ziekenhuis heeft, van hun bed gelicht omdat ze niet langer veilig zouden zijn wegens gevechten in de omgeving. Het medische team werd vijf da gen vastgehouden. De behande ling was in het algemeen goed, al dus Raaymakers. De rebellen maakten al snel duidelijk dat het drietal weer snel zou worden vrij gelaten. Het was de bedoeling druk uit te oefenen op de Etiopische re gering om alle wegen in het gebied open te stellen voor hulporganisa ties. De rebellen beklaagden zich tegenover hun gijzelaars over het feit dat de voedselhulp de honger lijdende bevolking niet kan berei ken. Het drietal zal niet terugkeren naar het ziekenhuis. "We zijn per- soonelijk te veel omstreden. Dat komt het werk van Artsen zonder Grenzen niet ten goede", stelde Raaymakers. De Nederlandse ver pleger, die net als de twee Belgen voor het eerst was uitgezonden, had overigens wel rekening gehou den met het risico van een ontvoe ring. Celstraffen voor hasj smokkel met zeilschip HAARLEM (ANP) - De Haarlem se officier van justitie, mr. F. Slits, heeft gisteren gevangenisstraffen van tweeëneenhalf en anderhalf jaar geëist tegen twee Fransen, die ervan worden verdacht in novem ber vorig jaar een partij van ruim 2.000 kilo hasj Nederland te heb ben binnengesmokkeld. De hasj werd ontdekt in een zeiljacht dat in de haven van IJmuiden lag afge meerd. Bij het hasj-transport, dat in Por tugal werd voorbereid, waren vol gens de officier ook twee Italianen betrokken. Het viertal voer naar de Middellandse Zee voor de kust van Marokko, waar de partij hasj op zee werd overgeladen. Op de Noord zee, ter hoogte van Egmond was dat later ook de bedoeling, maar vanwege slecht weer en zeeziekte aan boord mislukte dat. De twee Fransen werden kort nadien in IJmuiden gearresteerd. Eén van de Italianen is later in België aange houden. De officier van justitie wil dat het zeilschip, dat een waarde heeft van één miljoen Franse franken, ver beurd wordt verklaard. Het schip is weliswaar eigendom van de broer van een van de verdachten, maar volgens de officier heeft die ook van het hasj-transport afgewe- Misbruik subsidies systematisch onderzocht DEN HAAG (GPD) - Subsidiere gelingen zullen systematisch en grondig worden onderzocht op mo gelijk frauduleus en oneigenlijk ge bruik. Het kabinet heeft gisteren besloten dat per departement eén belangrijke subsidieregeling gron dig tegen het licht gehouden zal worden. De ministeries hebben het afgelopen jaar al geïnventariseerd welke subsidieregelingen voor het onderzoek in aanmerking komen en hoeveel geld daarmee gemoeid De vele tientallen subsidierege lingen van de ministeries kostten de schatkist vorig jaar meer dan 40 miljard gulden, tien procent van het nationaal inkomen. Op welke schaal er met de regelingen wordt geknoeid, is volstrekt onduidelijk, evenals de bedragen die daarmee zijn gemoeid. De ministeries van Justitie. Financien en Algemene Zaken zullen toezicht op de onder zoeken .houden. Welke regelingen het eerst onderzocht worden zal minister Korthals Altes (justitie) binnenkort bekend maken. DEN HAAG (ANP) Met muziek, dans en oude rituelen hebben Suri naamse Indianen gisteren voor de Surinaamse ambassade aandacht ge vraagd voor de zorgelijke situatie van hun familieleden in Suriname en Frans Guyana. De Surinaamse zaakgelastigde in Den Haag kreeg een pe titie overhandigd waarin werd aangedrongen op opheffing van de oor logstoestand in dat land en normalisering van de levensomstandigheden Ook minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking) kreeg een petitie aangeboden, waarin werd gevraagd om een eerlijker verdeling van Ne derlandse humanitaire hulp aan Suriname. Volgens de Indianen komt de Nederlandse hulp te weinig terecht bij de duizenden Indiaanse vluchtelin gen. Deze verblijven in vluchtelingenkampen in Frans Guyana en rond Parimaribo (foto and ADVERTENTIE V/W ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OG OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. Teijlingerlaan 2, Sassenheim. Tel. 02522-33.11.1.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3