Schrikkeljarigen zijn altijd jong ^J^b-(^^BIJ^G^ANHE^EIDSCHMLPHENSDAGBLAD De dame versiert een heer Caesar is de schuld 'Het doet er niet toe, als we onze cadeautjes maar krijgen' ZATERDAG 27 FEBRUAR11988 EXTRA PAGINA 19 Scheur- en bescheurkalenders er kennen hun bestaan maar één keer in de vier jaar. Van de wieg tot het graf worden schrikkeljari- gen gedwongen tot een meegaan de houding. Drie van de vier jaar zijn ze gedoemd hun geboorte dagen weg te cijferen, en dat alles omdat de jaartelling nu eenmaal redelijk moet aansluiten op de baan die de aarde om de zon be schrijft. door Gerard van Putten Daarbij blijft het meestal niet, want er hoeft in normale jaren maar een fa milielid op 28 februari of op 1 maart jarig te zijn en de schrikkeljarige mag de agenda trekken om een andere da tum te kiezen voor de verjaardagspar tij. Vertel de Leidse Annelies Jasper en haar stadgenoot Hans Brussee wat, ze weten ervan mee te praten. Anne lies houdt meestal 28 februari als ver jaardagsdatum aan, omdat haar oma op 1 maart jarig is. Hans Brussee houdt het doorgaans bij 1 maart. Ten eerste omdat zijn neef op 28 februari een jaartje ouder pleegt te worden en ten tweede omdat opa ooit heeft uit geroepen niet op twee plaatsen tege lijk te kunnen zijn. Uitzondering Hij zit er niet mee, net zo min als el ke andere schrikkeljarige. Ze leren immers al vroeg te leven met hun uit zonderingspositie, getuige deze prak tische uitspraak van de 8-jarige Jal- mer Kuperus uit Alphen aan den Rijn: "Het geeft niet wanneer mijn veijaardag wordt gevierd, als ik mijn cadeautjes maar krijg". Dat het leven soms van toevallighe den aan elkaar hangt, ondervonden zijn vader en moeder in 1980. Niet al leen kwam er gezinsuitbreiding op uitgerekend schrikkeldag, op de ge boortekaartjes mochten de Kuperus- sen hun familie en bekenden er te vens met blijdschap kennis van geven dat er voor hen een rijkeluiswens in vervulling was gegaan met de komst van de tweeëige tweeling Maaike en Jalmer. De traditioneel met muisjes beleg de beschuit liet zich ondanks alle vreugde enigszins wrang smaken, want moeder Lenie Kuperus vond het eigenlijk maar niks dat zoon en doch ter zich juist op die "gekke dag" aan dienden. "Dat de kinderen maar eens in de vier jaar écht jarig zouden zijn, nee, ik zag dat toen absoluut niet zit ten. Nu denk ik daar toch wel anders over. Want een schrikkeljarige heeft op zich al iets speciaals, maar een schrikkeljarige tweeling in huis heb ben is wel iets heel bijzonders. Schrikkeljarige tweelingen zijn er niet zo veel. Onlangs is er een vereni ging voor schrikkeltweelingen opge richt, tot nu heeft die er elf ingeschre ven. Ook Jalmer en Maaike zijn daar van nu lid". De ouders van Leidenaar Niek Ver- hoeff daarentegen wilden in 1960 de baby op geen andere datum dan 29 fe bruari verwelkomen. Als Niek op z'n woorden mag worden geloofd waren zijn vader en moeder indertijd des noods bereid geweest te schipperen met de geboortedatum van de aan staande baby. Hun kind voorgoed binden aan schrikkeldag ook al was het een dag eerder gekomen, dat was volgens hen pas humor. Maar de na tuur heeft ervoor gezorgd dat er geen malversaties hoefden te worden ge pleegd, Niek meldde zich op de ge wenste datum. Vruchtbare bodem In Leiden is menigeen ervan op de hoogte dat de Hoge Morsweg een vruchtbare bodem is voor schrikkel- jarigen. Althans, nu twintig jaar gele den werden daar op een afstand van twee keer omvallen twee schrikkel- kinderen geboren. De oudste, Wijn and Rijsdam kwam om half vijf 's morgens, anderhalf uur later werd en kele huizen verderop Hans Brussee geboren. Als gebeurde het gisteren: in beide families weten ze met smaak te vertellen hoe de oma van Hans in alle vroegte op van de zenuwen aanbelde bij huize Rijsdam met de mededeling Hendrik Brokaar uit Alphen: ook nog vijftig jaar bij dezelfde baas. (foto T. Spadon) Zoals ieder ander vieren de meeste schrikkeljarigen ieder jaar hun verjaardag. Dat neemt niet weg dat ze zich pas echt jarig voelen als de kalender ruimte geeft aan de datum 29 februari. Maandag is het na vier jaar weer zo ver, dan valt hun geboortedag voor de verandering eens niet ten offer aan de jaartelling. Een paar duizend Nederlanders vieren dan uitbundiger feest dan normaal. "Uiteindelijk is het onze dag. Niet dat wij ons bijzonder voelen, maar wel is het zo dat we op een bijzondere dag zijn geboren. En wat ons ook onderscheidt van anderen: we blijven eeuwig jong". Maaike en Jalmer Kuperus uit Alphen: "Als we onze cadeautjes maar krijgen". (foto t. spadon> Wijnand Rijsdam (links) en Hans Brussee: Uiterlijk schijnen we iets van elkaar weg te hebben". <foto Henk Bouwman) Dennis Berkhey uit Katwijk: vanaf maandag één op vier lopen. dat de dokter nu toch echt moest op schieten omdat het kind elk ogenblik kon komen. "Ik word maandag dus eigenlijk vijf', meldt Wijnand monter. Zijn vader knikt heftig ja als zijn zoon dat zegt, volgens senior schijnt junior zich af en toe inderdaad naar die leef tijd te gedragen. Als jeugdtrainer van de voetbalver eniging Leiden heeft Rijsdam sr. Hans Brussee en zoon Wijnand lang genoeg ("zeven jaar") onder zijn hoe de gehad om te kunnen zeggen dat ze weinig met elkaar gemeen hebben. Ze zijn eikaars tegenpolen, hoewel ze in leeftijd maar anderhalf uur verschil len. Voer voor astrologen derhalve. Wijnand is uitbundig, Hans bedacht zaam. "Uiterlijk schijnen we wel iets van elkaar weg te hebben", zegt de laatste. Om wellicht rijzende misver standen maar meteen uit de weg te ruimen: deze mogelijke overeen komst berust op louter toeval. De twee trokken jaren als broers met elkaar op. En al hebben ze elkaar nu een beetje uit het oog verloren, de heren verzekeren onafhankelijk van elkaar dat de een de ander al het best denkbare gunt. Net als de Leidse An- nemarie Vogelenzang ("mij zegt het verder weinig, we hebben thuis nooit toestanden gemaakt van die schrik keldag") zijn ze allebei nog in het bezit van het lepeltje dat Purmerend op vertoon van een geboortekaartje ooit uitreikte aan de ouders van schrikkel- kinderen, omdat die Noordhollandse gemeente zich toen wilde profileren als de stad van de schrikkelkinderen. Cadeautje En wat in hun vroegste jaren na tuurlijk ook mooi was meegenomen: een bank was bereid op het spaar bankboekje van schrikkelkinderen een bedrag van 25 gulden te zetten. "Ik heb gehoord dat er nu weer een rijschoolhouder is die schrikkeljari gen korting op lesgelden geeft", laat Hans Brussee weten. "Ik ben wel zo zakelijk ingesteld dat ik daarvan ge bruik ga maken". Emancipatie of niet, normaliter la ten vrouwen zich ten dans vragen. Maar eens in de vier jaar blijft er geen dame in staat van verkomme ring op haar stoel zitten. Beschermd door het alibi van de schrikkeldag stappen zelfs degenen die door gaans hopeloos in de knoei zitten met hun verlegenheid, onver schrokken op de man hunner keuze af. Schrikkeldag is sinds mensen heugenis de dag waarop alles an ders is, de dag waarop het gewoon is dat de dame voor de verandering een heer versiert. Al in de vroege middeleeuwen lieten vrouwen zich de kans niet ontnemen op schrik keldag de man ten'huwelijk te vra gen die ze op andere dagen van het jaar bij wijze van spreken niet eens durfden aan te kijken. Zeker in de landen met een vrou wenoverschot wordt schrikkeldag door huwbare vrouwen omhelsd als een uitkomst. In het krap bemeten groothertogdom Luxemburg, waar de bevolking van 352.000 personen in meerderheid wordt gevormd door vrouwen, betreurt menigeen het dat de jaartelling niet méér schrikkeldagen dan één in de vier jaar toestaat. Maar zodra de kalen-» der 29 februari aanwijst begint het gesjans, daar achter die beboste heuvels. Het ritueel laat zich vol trekken volgens dit -eeuwenoud stramien: een Luxemburgse nodigt een door haar begeerde partner uit voor een soupeetje, waarna onder het eten het huwelijksaanzoek over de rijk gedekte tafel gaat. Vergeleken met de Luxemburgse dames zijn de Britse vrouwen wel licht in het voordeel. Groot-Brit- tannië mag dan niet bepaald tot de meest vooruitstrevende naties der aarde behoren, niemand zal er evenwel aanstoot aan nemen dat een meisje openlijk lonkt naar een jongen. Als ze dat dan maar doet in een schrikkeljaar, dan immers wordt het gedrag getolereerd dat in andere jaren in verband wordt ge bracht met dat van een slut, een goed Engels woord voor lellebel. In Nederland heeft men veel min der gevoel voor tradities dan aan de overkant van de Noordzee. Zelfs het bakken van schrikkelkoeken, zoals dat in Vlaanderen en in Noorwegen een goed gebruik is op schrikkeldag, geeft ons blijkbaar al te veel romp slomp. Verder dan het opzeggen van een rijmpje gaat het hier meestal niet. Waarbij nog dient opgemerkt dat de knullige tekst 't is van 't jaar een schrikkeljaar, dan lopen de meisjes de jongens naar geen duur zame relatie belooft. Maar als het gaat om het profiteren van schrikkel-aanbiedingen vindt hij in Niek Verhoeff zijn meester. Pret- pakketten, klavertje vier-stunts, praat hem er niet van, de in Amsterdam werkende gemeente-ambtenaar aast er op. Sinds jaar en dag spelt hij de ad vertenties in kranten als schrikkeldag naderbij komt. En Verhoeff laat het daar niet bij, de ervaring heeft hem geleerd dat winkeliers en bedrijven van harte bereid zijn voor reclame doeleinden schrikkeljarigen te ge bruiken c.q. misbruiken. Als tegen prestatie wordt er altijd wel weer een of ander relatiegeschenk geleverd. Wellicht daarom ook wordt onder getekende gevraagd of er niets vast zit aan het vraaggesprek. Ditmaal levert de schalks gestelde vraag de toch eni germate ontnuchterende reactie op dat deze krant hem helaas niet veel meer te bieden heeft dan een eenvou dig opstel over schrikkeljarigen. Tja, dan was Verhoeff vier jaar gele den beduidend beter af. Een krat bier werd hem toen bezorgd door een schrikkeljarigen kennelijk welgezin de bierbrouwerij. En natuurlijk was er ook die gedenkwaardige driedaag se reis naar Zweden, gratis en v.oor niets aangeboden door een reisbu reau. Zoals altijd reageerde hij alert: "In het leven is het nu eenmaal zo dat wie het eerst komt ook het eerst maalt". Met zestig 'lotgenoten' vierde hij op de ferry van Kiel naar Göteborg zijn veijaardag. Je kunt wel zeggen dat het prettig is te leven met een schrikkeldatum, zegt Verhoeff dan ook. "Het is inderdaad een leven vol verrassingen". Eeuwig jong Schrikkeljarigen blijven in jaren eeuwig jong. De Katwijkse mevrouw Van der Vyver weet het al vanaf haar lagere schooltijd. Meer dan eens werd ze door haar onderwijzer ten voor beeld gesteld als zij als "tweejarige" een goed cijfer had gehaald, terwijl haar klasgenoten die "zoveel ouder waren" niets van de repetitie hadden gebakken. Maar neem ook Alphenaar Hendrik Brokaar. Twintig jaar zegt hij over (foto morgen te worden, om er met gevoel voor realiteit meteen aan toe te voe gen dat het lijf niet liegt. Ouderdom komt met gebreken, weet Brokaar. Door een scheutje hier en een pijntje daar wordt hij er meer dan eens op at tent gemaakt hij dat maandag tachtig wordt. Nee, een sprint trekken a la een twintigjarige is er niet meer bij, Brokaar zegt soms al blij te zijn de ene voet voor de andere te kunnen zetten. In menig opzicht is deze vroegere Hagenaar een bijzonder schrikkel- kind, en dat zal wat hem betreft tot zijn dood zo blijven ("ik hoop nog wel enkele schrikkeldagen te mogen mee maken"), ook al houdt zijn vrouw hem geregeld voor dat hij nou ook weer niet zó bijzonder is. "We moeten voorkomen dat hij naast zijn schoe nen gaat lopen", zegt ze schertsend. Maar ze moet het bij nader inzien toch toegeven, haar man onder scheidt zich niet alleen door z'n ge boortedatum van vele anderen. "Hij heeft een heel werkzaam leven achter de rug", klinkt er respect door in haar stem. En inderdaad, niet veel schrik keljarigen zullen er prat op kunnen gaan ook nog eens vijftig jaar een en dezelfde baas ("procuratiehouder bij een dakpannenfabriek") te hebben gediend. "Ja, en dan heb ik hier in Alphen ook nog van 1948 tot 1970 in de gemeenteraad gezeten namens de Christelijk Historische Unie en ik heb hier de toneelvereniging mede opge richt". Eén op vier Het is zeer de vraag of Dennis Berk hey hem dit alles over vele jaren zal kunnen navertellen. In elk geval gaat dit Katwijkse knulletje vanaf maan dag één op vier lopen. Hij viert dan z'n eerste officiële verjaardag, ook al oogt hij dan als een grappige kleuter van vier. "In de voorgaande jaren hebben we het steeds op 1 maart gevierd, maar nu natuurlijk op 29 februari", zegt zijn moeder. "Niet dat we er meer aan doen dan normaal, want Dennis heeft er ten eerste nog geen benul van wanneer hij nu precies jarig is en ten tweede is het hier in huis altijd groot feest als z'n verjaardag wordt ge vierd". Gezelligheid kent maandag derhal ve geen tijd in de gezinnen met schrikkeljarigen. Ook al had schrik keldag wat menigeen betreft best op een minder saaie dag dan de maandag kunnen vallen, feest wórdt er gevierd. Ook bij de Katwijkse mevrouw Van der Vijver die haar familieleden heeft ingeseind dat ze niet op 1 maart maar op 29 februari worden verwacht. En al vindt ze als vrouw van tegelijkertijd vijftien en zestig 'schrikkeldag' niet meer zo bijzonder als vroeger toen ze kind was, ze heeft haar kleinkinderen wel schertsend te verstaan gegeven dit jaar eigenlijk wel een extra ca deautje te verwachten. Al mag die wens door mevrouw Van der Vyver dan niet serieus zijn uitgesproken, goed beschouwd is het wel een hele redelijke. Enige compen satie mogen die schrikkeljarigen maandag toch wel krijgen voor het feit dat ze de komende drie jaar weer worden doodgezwegen door de scheur- en bescheurkalenders. In de grijze oudheid was de tijdre kening niet anders dan een chrono logisch overzicht van het aantal op komsten van de nieuwe maan. De consequentie van die nogal ruwe re kenmethode was dat een jaar of vijftig vóór Christus de jaargetij den als het ware voor de kalender uit holden. Het kon daardoor bij voorbeeld gebeuren dat de winter zich aankondigde in een periode die herfst moest heten, zodat op zeker moment geen mens nog enige notie van de tijd had. Op zeker moment was Julius Caesar het gehannes met de tijd meer dan zat. De Romeinse keizer ontbood de beste sterrenkundigen die er onder zijn voetvolk te vinden waren en gebood hun een betrouw baarder calendarium samen te stel len. Het kon hem niet schelen hoe de heren Vader Tijd uit zijn naam tot de orde wilden roepen, als hij maar tot de orde werd geroepen. Alsof de keizer tot uitdrukking wilde laten brengen dat niemand machtiger kon zijn dan hij, keizer van het Romein se Rijk. Ook Vader Tijd moest zich derhalve aan zijn gezag onderwer- pen. Na veel plussen en minnen kwa men de Romeinse astronomen tot de slotsom dat ze aan het decreet van hun keizer hadden voldaan. De uit komst van hun gecijfer was dat de lengte van een zonnejaar werd vast gesteld op 365 dagen en 6 uur. Voor het gemak schrapte Caesar die zes uur weg, zonder tegenspraak van wie dan ook te dulden. Hoogstper soonlijk stelde hij een jaar vast op 365 dagen. Naar de mening van de almachtige keizer moesten de weg gecijferde uren worden opgespaard en verrekend met het vierde jaar dat volgens Caesar dan maar een dag langer moest duren. Zonder zich nog langer te bekom meren om de maanstanden die voordien de jaartelling hadden be paald, verdeelde Caesar het jaar in maanden van afwisselend 30 en 31 dagen. Met uitzondering van de maand februari, die hij op de door hem uitgeroepen Juliaanse kalen der bedacht met 29 dagen in een normaal jaar en 30 dagen in elk vier de jaar. Dat de Juliaanse kalender in feite aan alle kanten rammelde en zelfs aperte rekenkundige onjuistheden herbergde, had als eerste paus Gre- gorius XIII door. Het was toen al wel 1582. De kerkvorst gaf sterren kundige Aloysius Lilius in overwe ging het door Caesar als volstrekt gelanceerde calendarium aan een kritisch onderzoek te onderwerpen. De voornaamste wijziging die Aloy sius aanbracht was dat hij schrik keljaren koppelde aan een cijfer- eenheid die deelbaar was door vier, waarbij hij een uitzondering maak te voor de jaren waarin van eeuw wordt gewisseld. Want: Aloysius ontdekte dat de aarde niet 365,25 dagen nodig had voor een omloop om de zon, maar 365,242 dagen. De sterrenkundige kreeg waarde ring voor zijn werk, althans de aan zijn paus opgedragen Gregoriaanse kalender is heden ten dage nog al tijd in gebruik. Eens in de vier jaar gecompleteerd met de schrikkel dag, waarbij voor de volledigheid zij opgemerkt dat schrikkel een af leiding is van het aloude begrip schrikken. In de meest letterlijke betekenis van het woord staat dat voor bijvoegen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19