WiV\ HJ a Gouden recordtijd voor Rothenburger HüHet Motorhuis Thranhardt springt naar recordhoogte Kniesoor (2) Verdeling medailles Rijkaard rond met Zaragoza M.S. - A.F.C. Schapers reserve voor Seoul "ATERDAG 27 FEBRUARI 1988 PAGINA 13 Kniesoor (1) Wat hebben de chirurgen Hei boer en Hermans gemeen? Bei den hebben de knie van de voet baller Henry, Pouw aan een gron dig onderzoek onderworpen. De diagnose van de twee in Neder land als betrouwbaar te boek staande medici was verbluffend. De één (Heiboer) adviseerde de UVS'er aan nooit meer een stap op een voetbalveld te zetten. De ander daarentegen, Hermans dus, oordeelde dat Pouw fit ge noeg is om de voetbalsport te kunnen bedrijven. "Wie moet ik nu geloven" vraagt Henry Pouw zich ver twijfeld af. De oud-speler van Roodenburg en Wilhelmus klampt zich gevoelsmatigvast aan het oordeel van chirurg Her mans. "Ik ben 25 jaar en wil graag nog een paar jaar voetballen. Maar eerlijk gezegd begrijp ik er helemaal niets van. Hoe is het mogelijk dat de meningen van twee door de wol geverfde chirur gen zó uiteen kunnen liggen? Kijk, momenteel ben ik fit en voel ik niets. Ik zou dus kunnen voet ballen, maar zo zit ik niet in el kaar. Ik wil zekerheid hebben, want na het voetbal moet ik toch ook met die knie verder. Ik wil die Hermans daarom graag nog een- keertje spreken". Diens collega Heiboer (met wie Pouw via de NSF in contact was gekomen) dompelde de voetballer vorig jaar oktober in rouw: de knie van Pouw was niet meer voor topamateurvoetbal geschikt: "Heiboer heeft foto's en video's van die knie gemaakt. Die man wist het zeker: ik mocht niet meer voetballen. Daar legde ik me aldus Pouw. Op aanraden van UVS, in casu oud-voorzitter Piet Kruit, meldde de voetballer zich voor een tweede onderzoek bij chirurg Hermans, nadat was ge bleken dat Pouw zich weer op normale wijze kon voortbewe gen: "Je weet wel hoe dat gaat. Eerst een trimloopje, vervolgens trapje een balletje en uiteindelijk train je mee. De club en ik wilden ze kerheid hebben. Ik moet zeggen dat UVS het keurig heeft ge speeld. Bij Wilhelmus was dit nooit mogelijk geweest. Ik ben blij dat ik in de gelegenheid ben gesteld om naar Hermans toe te gaan. Het heeft toch een ander licht op de zaak geworpen Henry Pouw heeft sinds twee maanden de training weer voor zichtig hervat. Afgelopen zondag speelde hij, na bijna een jaar stil staan, mee met de reserves van UVS tegen RKAW (0-2): "Ik mocht zelf bepalen hoelang ik wilde spelen. Ik hield het vijf kwartier vol. Al met al ging het niet slecht, maar ik ben niet echt voluit gegaan. Ik ben er nog lang niet. Het is leuk dat het voorspoe dig gaatmaar ik durf er nog niet in te kleunen. Wanneer die chi rurg mij kan overtuigen met goe de argumenten, denk ik erover om de draad weer op te pakken". Freek Rienks daarentegen twij felt niet meer. Zijn knie heeft het, in tegenstelling tot die van Hen ry Pouw, definitief begeven. Af gelopen zaterdag zakte de 32-jari- ge voetballer van Quick Boys tij dens een wedstrijdje van de re serves voor de derde keer in zijn carrière door zijn knie en dat was voor Rienks aanleiding om er de finitief de brui aan te geven. "Ik had me een ander afscheid voorgesteld, maar het is niet an ders", meldt Rienks, begonnen bij Katwijk maar later overgestapt naar grote broer Quick Boys, waar hij zich ontwikkelde tot een belangrijke steunpilaar. Twee seizoenen terug begon voor Rienks het blessureleed: Rob Theuns was nog trainer, ik kan het me nog helder voor de geest halen. We draaiden in dat seizoen uitstekend, maar ik was eigenlijk te geblesseerd om te spe len. Toen heb ik die knie gefor ceerd, maar ik wilde zo graag". Rienks stelde daarna verwoe de pogingen in het werk om te rug te komen, maar de Katwijker bleef sukkelen: "Ik heb alles geprobeerd. Ik ben naar het ziekenhuis geweest en redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser De 'evenknieën' Freek Rienks (midden met aanvoerdersband in een luchtduel tijdens een derby tegen Noordwijk) en Henry Pouw die glijdend Bennie Heemskerk van RCL probeert af te stoppen). Rienks ziet het niet meer zitten. Pouw heeft hoop op een rentree in UVS 1(archieffoto's) ook de fysiotherapeut heeft zich vaak met die knie beziggehou den. Maar het is nooit echt goed gekomen". Wat er ook met de knie was ge beurd, aan het einde van het sei zoen had Rienks een punt gezet achter zijn actieve loopbaan: "Het was de bedoeling om met wat oudere jongens in het vijfde elftal te gaan voetballen. Ik had het wel zo'n beetje gezien, die ver plichtingen word. je op een gege ven moment ook zat. Ik zag het hélemaal zitten om met Teun van der Plas en Theo Guyt lager te gaan spelen, maar nu is het hele maal over. Het is mooi geweestik heb ongeveer 170 wedstrijden in het eerste meegedraaid. Ik kan- terugkijken op een prachtige car- Dus nu elke week op de tribu ne om de verrichtingen van de oude maten te volgen? Rienks: "Nou nee. Ik kan het eerlijk ge zegd nog niet opbrengen om te gaan kijken. Dat doet me nog zeer. Misschieji slijt dat nog wel". Aanfluiting "De mentaliteit van de Voorscho- tense voetballers is slecht. Ze wil len niet hogerop en hebben niet veel voor hun sport over. Daarom wordt er in Voorschoten in de vierde klasse KNVB gevoetbald en niet hoger. Want waarom denk je dat het in Leidschendam en Wassenaar wel mogelijk is om eerste klasse KNVB te voetbal len? Daar werken ze er gewoon harder aan. Het heeft niets te ma ken met talent, want ook dat is er in Voorschoten voldoende Aldus SV Voorschoten-trainer Pieter Donath in de Voorscho- tense Courant, een plaatselijk ad vertentieblad dat derhalve ook bij de voetballers van de zater dagclub in de bus valt. En dus kwam de spelersgroep van de koploper in de vierde klasse bij een om zich te buigen over de uit spraken van hun trainer. "We hebben de koppen eens bij elkaar gestoken", zegt Lambert Lingerak, de 32- jarige verdediger van de club die vandaag de topper tegen Oegst- geest afwerkt. "Want het is gewoon een aan fluiting wat hij allemaal zegt. Dat kun je moeilijk reklame voor de club noemen. De meeste men sen denken trouwens dat hij over alle Voorschotense spelers spreekt. Dat is blijkbaar ver keerd over gekomen. Hij kan na tuurlijk niet oordelen over SVLV en Randstad Sport. Waar hij in dat stuk over Voorschoten spreekt, moet je er gewoon SV voor lezen, het bestuur is op de hoogte van ons standpunt, maar er zijn verder nog geen stappen genomen. We zien dit als een trap na. Het zal wel te maken hebben met de enquete die onder de spe lers is gehouden", De uitslag van de vragenlijst laat zich niet moeilijk raden. De meeste voetballers willen vol gend seizoen niet door met de oud-voetballer van Blauw Zwart, die aanvankelijk van plan was om het bijltje er meteen bij neer te gooien. Althans, dat tekende Voorschotense Courant-verslag gever Ap Peeters uit zijn mond op. Donath: "Toen ik hoorde dat de spelers groep via de enquete het vertrou wen in mijn aanpak had opge zegd, wilde ik er in eerste instan tie meteen vandoor gaan. Teleur gesteld, omdat de spelers zich niet konden vinden in mijn pres tatiegerichte aanpak. Ik snap dat niet, want öf je blijft een ge zelligheidsvereniging, of je gaat voetballen. En ja...Als je hogerop wilt dan moet er twee keer per week worden getraind". Volgens Lambert Lingerak zijn de uitspraken van de oefen- meester nergens op gebaseerd. De routinier: "We trainen altijd, weer of geen weer. De opkomst is goed en we staan bovenaan, dus ik be grijp die kritiek niet zo. We heb ben hem wel eens gevraagd wat hem niet beviel, maar dan kon hij ons niet goed duidelijk maken wat hem niet lekker zat. Na die enquete zouden we er niet meer over praten, we hebben afgespro ken om het jaar zo goed mogelijk af te maken. En dan verschijnt er zo'n stuk in de krant". De spelers kozen Leo Holl als opvolger. Volgens Donath ver wachten de voetballers van SV Voorschoten dat ze met de huidi ge oefenmeester van UDO een trainer met een zachte hand heb ben binnengehaald. Donath meent dat de club alleen iets kan bereiken met een harde aanpak. De vertrekkende trainer: "Ik denk dat ze van trainer wat meer soepelheid ver wachten. Ik kan wel eens lastig zijn. Ik stuur wel eens een speler weg die loopt te knoeien tijdens de training. Maar volgens mij is een strakke aanpak de enige ma nier om kampioen te kunnen worden". reageert Lingerak. Dit was zijn eerste club. In het verleden heeft hij alleen jeugd ge traind. Misschien verklaart dat zijn houding. Er zijn spelers die direct wilden opstappen na dat stuk. We beschouwen het als een motie van wantrouwen. Toch zul len we het seizoen met elkaar moeten afmaken". Uitsmijters Ex-schaatsster Annie Borckink over de Veendammer ex-coach Henk Boer in De Volkskrant: Henk Boer in De Volkskrant: Patrik Sjöberg, de Zweedse wereldkampioen en wereldre cordhouder hoogspringen in Sport 90: "Een Zweed in een roze Rolls Royce wordt er van verdacht een pooier te zijnof een belasting- fraudeur, of een homo, of alles te gelijk". 't Hek in "Er zijn Amerikaanse hardlo pers met borstvorming en testi kels zo groot als een meiitos en die zijn mezzosopraan bij de Weense zangknaapjes" "Er zijn Russische kogelstoot- sters die met een kozakkenkoor op tournee zijn en al bijna een kind bij zichzelf hebben ver wekt". CALGARY (GPD) - De Oostduitse dames hebben het eerste schaatsgoud te pakken, maar niet de hele ploeg stond daarbij te juichen. Karin Kania hield, meteen nadat ze met een juweel van een record (1.17,70) de 1000 meter had voltooid, haar blik op het scorebord gericht. Christa Rothenburger op weg naar een nieuw wereldrecord op de 1000 meter: 1.17.65 sec. Ze volgde met ingehouden adem de rondetijden van Christa Rothen burger en sloeg de handen voor de ogen toen de cijfern tot stilstand kwamen: 1.17,65. Rothenburger, die maandag op de 500 meter werd afgetroefd door Bonnie Blair, had het „onmogelijke" waargemaakt. Onmiddellijk na de spectaculai- O N W 9 9 7 7 6 4 4 0 2 3 3 2 3 0 1 2 5 3 2 2 1 2 1 1 12 2 1 0 1 0-3 2 0 1 3 0 1 2 0 1 1 0 0 1 1,0 0 1 re ontknoping spleet de DDR zich in twee groepjes. Karin Kania kon het niet opbrengen haar landgeno te dadelijk geluk te wensen en sloeg zich geërgerd op de bovenbe nen, waar dinsdag aan het eind van haar 3000 meter lucht in leek te zit ten. Snikkend zocht Karin Kania troost bij haar trainer Rainer Mund, terwijl het toekomstige bruidspaar Christa Rothenburger en Ernst Luding zijn geluk niet op kon. De sprintcoach verloor zelfs zijn evenwicht toen hij Rothenburger wilde opvangen en sloeg tegen het ijs. „Die kan er wel tegen, want hij is vroeger ijshockeyer geweest", lachte de pas 29 geworden sprint ster naderhand. Karin Kania zat de nederlaag zo hoog, dat ze de voor haar bestemde stoel bij de perscon ferentie onbezet liet. Vanavond krijgt Kania alsnog de kans op de 1500 meter haar carrière met olympisch goud af te sluiten. Tot dusver heeft de tienvoudige wereldkampioene in Calgary haar doel nog niet bereikt, lichamelijk is ze volgens Christa Rothenburger echter helemaal hersteld. „Karin heeft op haar eigen niveau gepres teerd, er is niks meer met haar aan de hand. Ik kan alleen mijn eigen tijd niet geloven", vertelde de Oost- berlijnse. Dolblij stelde ze vast: „Mijn eerste wens, goud op de Win terspelen, is nu vervuld, zij het niet op de afstand die ik verwachtte. Nu concentreer ik me op Seoel, want daar wil ik op de fiets eveneens goud winnen". Rothenburger hield voortreffe lijk stand in de slotronde, waarvoor Karin Kania de minste tijd (30,48) nodig had. „Alles moest ik riske ren, maar dat er zoveel van mijn persoonlijk record af kon, is on voorstelbaar", zei Rothenburger, voor wie het de twee keer was dat ze olympisch goud bemachtigde. Vier jaar geleden sloeg ze op de 500 meter haar slag. Met bijna twee se conden overtrof Rothenburger gis teravond zichzelf. Een opzienba rende sprong, want als beste tijd stond 1.19,59 achter haar naam. Over de hele linie ging het sneller dan ooit, want opnieuw kwamen de vrouwen met een reeks supertij den voor de dag. Andrea Ehrig im poneerde gelijk in de openingsrit. De stayer van nature beschikt dit seizoen over een verbazingwek kende snelheid en voegde zich bij het selecte groepje, dat eerder de kilometer binnen 1.20 afraasde. Be halve Kania en Rothenburger ging Bonnie Blair haar met dat huzaren stukje voor. De Amerikaanse win nares van de 500 meter verwijderde zich in haar race bliksemsnel van Christine Aaftink. Tijdens de laatste omloop raakte de energie van Blair op, desondanks kwam ze dicht in de buurt van Kania's wan kelende wereldrecord. Seiko Has himoto, de Japanse die net de capa citeiten mist om tussen de medail le-winnaar te eindigen, kwam als nummer vijf binnen de 1.20. Het hoge ritme en de snelheid van Blair, die zich ingenomen toonde met het brons, groeiden Aaftink boven het hoofd. De bin- nenbocht, kort voor de eindstreep, leverde de Nederlandse als ge woonlijk hoofdbrekens op. Ze moest zich inhouden en rechtop gaan staan om in haar baan te blij ven. Niettemin resulteerde die slor dige race in een nieuw nationaal re- (DPA/ANP) Zonder hulpmidde len werd de 30-jarige hoogspringer Thranhardt gisteren de beste ter wereld. Bij zijn tweede poging flopte hij over de 2,42 meter en ont troonde daarmee Patrick Sjöberg. Het was het hoogtepunt van het springersgala, dat door 2000 toe schouwers werd bijgewoond. De nieuwe en de oude record houder sprongen tot 2,36 gelijk op. Beiden gingen bij hun eerste po gingen over 2,24, 2,30 en 2,34 en sprongen op 2,36 voor de eerste keer de lat af. De licht geblesseerde Sjöberg probeerde dezelfde hoogte nog twee keer vergeefs te bedwin gen. Thranhardt ging de tweede keer over 2,36 en liet de lat direct op 2,42 leggen. Zijn eerste poging strandde, de tweede was goed. Bij de vrouwen werd de Russin Larissa Kossizina winnares met 2,00 meter. De Westduitse Heike Redetzky kwam uit op 1,90. Bij het polsstokhoogspringen stelde Sergei Boebka teleur. Hij moest de cord (1.21,63). Aaftink: „Tussen de wereldtop en mij bedroeg het ver schil ook voor deze wedstrijd zo'n vier seconden. Dat hef je maar niet zo op. Over vier jaar hoop ik er dichterbij te zijn". Smaakte Aaftink tenminste nog zege delen met de Pool Chmara met een hoogte van 5 meter 60. Nelli Cooman zal volgende week in Boedapest bij de verdediging van haar Europese indoortitel op de 60 meter op stevige tegenstand stuiten van Silke Gladisch. De het genoegen een Nederlands re cord, dat in handen was van Van Gennip, aan de Spelen over te hou den, haar vriendin Ingrid Haringa stelde opnieuw erg teleur. Met de 21e plaats belandde ze in de achter hoede en zelfs een persoonlijke Oostduitse, die afgelopen zomer op de wereldtitelstrijd in Rome op beide sprintnummers zegevierde, evenaarde in Senftenberg met 7,07 seconden de beste wereld-seizoen- tijd van Cooman. Gladisch, tegen woordig lopend onder haar mans toptijd bleef voor Haringa achter wege. Na de mislukte 500 meter op perde ze dat haar vorm was ver dwenen, de troosteloze kilometer bevestigde dat. „Het was niks. Ik ben blij dat het er op zit", meldde Haringa slechts. naam Muller, liep die tijd in de fina le van de 60 meter, op de eerste dag van de Oostduitse indoortitelstrijd. Daarmee bleef ze 0,07 seconden bo ven het wereldrecord, dat even eens op naam staat van Nelli Cooman. In Zaragoza kwamen vier Neder landers in actie. Rob Druppers won de 1000 meter op zijn gemak. Zijn winnende tijd was 2 minuten en 21,83 seconden. De Algerijn Bal- kacem werd tweede in 2.23,82. Edi- ne van Heezik sprong het verst met 6 meter en 39 centimeter en Elly van Hulst ondervond geen tegen stand op de 1000 meter (2.42,50). In New York liep Dianne Dixon tij dens de Amerikaanse indoorkam pioenschappen een nationaal re cord op de 400 meter. Ze legde in Madison Square Garden de serie af in 51,95 seconden. Ze werd daar mee de derde vrouw, die onder de 52 seconden dook. De Tsjechinnen Kocembova em Kratochvilova gin gen haar vooraf. LISSABON (GPD) - Aan de vruchteloze omzwervingen van Frank Rijkaard door Zuid-Europa is voorlopig een eind gekomen. Tot aan het eind van dit seizoen zal de ex-Ajaeied voor het Spaanse Zara goza uitkomen. Donderdagnacht bereikte Jacques Kranendonk, di recteur van de Stichting Arbeids zaken en zaakwaarnemer van Rijk aard, in een Madrileens hotel een akkoord met voorzitter Miguel Bel- tran en manager Santamaria van Zaragoza. De Aragonese club, die momenteel op een negende plaats staat met 23 punten uit 23 wedstrij den, zal voor de huur van Rijkaard voor de resterende 14 wedstrijden 15 miljoen pesetas, (ongeveer 250.000 gulden), aan sponsor Jorge Goncalves betalen. Zaragoza zal Rijkaard een woning ter beschik king stellen, maar zijn salaris zal gewoon door Sporting worden be taald. Montal ziet niets in komst Cruijff BARCELONA (ANP) - Enkele oud-bestuursleden van FC Bar celona hebben er bij voorzitter Jo sé Luis Nunez op aangedrongen af te zien van de werving van Johan Cruijff als coach. Het betreft be stuursleden, onder wie Agustin Montal, die in functie waren tij dens de periode (midden zeventi gerjaren), dat Cruijff bij Barcelona speelde. Deze 'socio's' vrezen, dat de komst van Cruijff voor nieuwe problemen binnen de toch al slecht draaiende club zal zorgen. Nunez toonde zich verbaasd over de reac ties van de oud-bestuursleden en blijft bij zijn voornemen Cruijff naar Barcelona te halen. Tom Krommendijk helpt AZ aan zege WAGENINGEN (GPD) - FC Wa- geningen heeft Tom Krommendijk voor de rest van dit seizoen ver huurd aan AZ met een optie tot koop. Krommendijk maakte gis teravond meteen zijn debuut in de Alkmaarse formatie in dè uitwed strijd tegen PEC/Zwolle. Krom mendijk scoorde het winnende doelpunt (1-2), maar ontving ook een gele kaart van scheidsrechter Bulthuis. Uitstel tafeltennisduel LEIDEN Het tafeltennisduel Oegstgeest - L&T gaat vandaag niet door omdat de Eindhovense spelers Paul Haldan en Henk van Spanje in actie moeten komen voor de Nederlandse ploeg. Oranje werkt een interland af in en tegen Turkije. De competitiewedstrijd tegen Oegstgeest is nog niet opieuw vastgesteld. inwin» 11—wij> Sportcomplex \>f vy Zondag a.s. Kikkerpolder" aanvang 14.00 uur VOORWEDSTRIJD 12.30 UUR U.V.S. D1-A.F.C. Dl VONDELLAAN 80.2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. Sportief SFB Aktief DEN HAAG (ANP) De Internationale Tennis Federatie heeft Mi- chiel Schapers als eerste reserve aangewezen voor het Olympische toernooi in Seoul. Op het bondsbureau van de Koninklijke Neder landse Lawn Tennis Bond (KNLTB) is deze week de bevestiging van de Internationale Federatie per telex binnengekomen. Van de zijde van de KNLTB was de laatste weken enkele malen aan gedrongen op het aanwijzen van Michiel Schapers als eerste reserve voor het toernooi in Seoul, waaraan 64 spelers meedoen. De kans is groot, dat voor Seoul tennissers wegens blessures of andere redenen verstek zullen moeten laten gaan. Schapers bereikte gisteren de laatste vier in het tennistoernooi van Metz. De Rotterdammer versloeg in de kwartfinales de Zweed Chris tian Bergström met 6-2, 6-2. In de halve eindstrijd ontmoet Schapers de Westduitser Carl-Uwe Steeb. Sovjetunie DDR Finland Oostenrijk Zweden Zwitserland Westduitsl VS Nederland Frankrijk Noorwegen Canada TsjechosL Joegoslavië Italië Japan

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13