Tumult in politiek over rijksweg 11 khh @0011081 ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF BESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT! <^071-144941 TOESTEL 251. Regeling voor eigenaren monumenten 'Bomen bij vrachtwagens geen oplossing voor buren' Leiderdorp voert definitief limiet van 30 kilometer in 'Tunnel-idee' wethouder valt slecht Kamsteeg opent vernieuwd pand Lustrum uitvoering Kreatief Danscentrum Zoeterwouds bedrijf moet dicht Ruim 7000 eieren naar Wassenaar KJ ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 Gemeente Voorschoten wil bezwaarmakers tegemoet komen VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil een goede subsidieregeling opzetten voor die mensen wier pand op de gemeentelijke mo numentenlijst is geplaatst. De regeling moet ervoor zorgen dat eigenaren niet méér kwijt zijn aan hun woning dan wanneer de gemeente het geen beeldbepalend pand had gevonden dat behouden moet blijven. Dit bleek deze week tijdens de gemeente raadsvergadering. Voorschoten hoopt op die manier te voorkomen dat een groot aantal eige naren van gemeentelijke monumenten via een gerechtelijke procedure de plaatsing ongedaan probeert te maken. Veel van de 23 bezwaarma kers voeren namelijk aan dat de gemeente niet hoeft de subsidiëren en dat ook niet zal doen. Twee van hen, eigenaren van Benvenutolaan 31 en Veurseweg 81, hoeven zich daar overi gens geen zorgen meer over te maken. Bij na der inzien vindt de gemeente hun pand toch niet monumentaal genoeg. Wanneer de gemeente geen maatregelen neemt, is er minder dan 2.000 gulden per wo ning beschikbaar via stads- en dorpsvernieu-. wing en de monumentenpot. Zodra Voorscho ten de beschikbare bedragen opkrikt, rijst de vraag of dat op brengen is. Zo wees raadslid Ai- kens van D66 erop dat een schaderegelingsver goeding geen plafond kan krijgen, maar waar schuwde hij tevens voor een 'gelegenheids- lijst': "Je kunt niet zeggen: het wordt te duur, er valt wat af'. De CDA-fractie vond juist dat de gemeente eerst duidelijk moet maken of alle 150 panden ook echt op de lijst moeten staan. Onvoldoende Samen met de PvdA/PPR-fractie had ze nogal wat kritiek op de presentatie van de plan nen. "B en W hadden niet alle gevolgen over zien, namen een te kleine aanloop voor een te grote sprong", aldus de christen-democraten. De fractie van de PvdA/PPR sloot zich aan bij de kritiek van de commissie voor beroeps- en bezwaarschriften, die de afgelopen maanden bergen werk moest verzetten. Tijdens zeven zittingen kwamen 23 bezwaarmakers aan het woord. Het resulteerde in 104 pagina's tekst, een stagnatie bij het ambtelijk apparaat en noopte raadsleden atv-dagen op te offeren. Volgens de commissie was de brief waarin eigenaren te horen kregen dat hun pand ge meentelijk monument wordt, zeer formeel-ju ridisch en "onvoldoende klantvriendelijk". Brief en toelichting zouden nauwelijks duide lijk maken wat plaatsing betekent, wat nu wel en wat nu niet wordt beschermd en hoe het fi nancieel in elkaar steekt. Om dit goed te maken hadden B en W snel een hoorzitting kunnen organiseren. Ze deden dat pas 2,5 maand later, nadat een stapel be zwaren was binnengekomen. Een andere pro cedure had volgens de commissie minder be roepschriften opgeleverd en minder werk voor bestuurders en ambtenaren. De burgemeester vond de kritiek op de pre sentatie in zekere zin terecht, maar betwijfelt of een andere presentatie minder bezwaren had opgeleverd. LEIDERDORP De jarenlange proef met de 30-kilometer limiet in de Leiderdorpse Kom van Aaiweg wordt omgezet in een definitieve regeling. De reacties van de bewo ners zijn dermate positief dat bur gemeester en wethouders tot deze, in Leiderdorp unieke, verkeers maatregel hebben besloten. De proef werd in 1984 al aange zwengeld. Een speciaal comité Kom van Aaiweg spande zich daar van meet af aan voor in om de ver keersoverlast in hun straatje terug te dringen. Uiteindelijk besloot de politiek ruim een jaar later om op de Kom van Aaiweg niet alleen 30 VOORSCHOTEN - CDA en D66 zijn zeer ontevreden over PvdA/PPR-wethouder J. Vis ser. Tijdens een discussie-avond zei de verkeerswethouder woensdag dat rijksweg 11- west bespreekbaar is wanneer hij in de diepte wordt aangelegd, als een soort tunnel. De partijen vinden dat hij daarmee de onderhandelingspositie van Voorschoten ondermijnt en niet doet wat een gemeente-bestuurder moet doen: de mening van de raad verkondi gen. Wil college-partij CDA hier in een raadscommissie over beginnen, D66 gaat schriftelijke vragen stel len. Wanneer de antwoorden de partij niet bevredigen, komt er zelfs een motie van wantrouwen. De verkondiger van onmogelijke boodschappen, die door niemand worden gedragen en velen angst aanjagen, kan onmogelijk aanblij ven. Zo ziet de D66-fractie het al thans. "We kunnen dan onmogelijk een gevecht aangaan op ruimtelijke or- deningsgebied tégen de verbin ding tussen de rijkswegen A4 en A44", redeneert fractievoorzitter J. Aikens. "Bevolking en bestuur moeten uit één mond praten één belang nastreven. Wanneer dat niet gebeurt, je een deel hebt weggege ven, verlies je dat gevecht". Volgens Aikens mag de gemeen te geen vinger weggeven, omdat ie dere toezegging al snel een eigen leven gaat leiden. "Dan denkt men: Voorschoten is niet meer zo princi pieel tegen", stelt het raadslid. "En zodra dan de gigantische meerkos ten om de hoek komen kijken, heet het dat verdieping niet mogelijk is en zitje met een compromis waar je niets aan hebt". Aikens verwijst hierbij naar Rijswijk, waar een halfverzonken baan is aangelegd, met alle talud en milieu-overlast vandien. Te ver Volgens F. ten Have, fractie voorzitter van het CDA, gaat Visser een stap te ver. Terwijl er eerst ge praat moet worden over de nood zaak - danwel het onbreken van die noodzaak - begint de wethouder al over de invulling. Ten Have vindt dat, zacht gezegd, "een beetje vreemd" en "niet echt slim". Dat Aikens het zwaarste wapen binnen handbereik wil houden, heeft veel te maken met het belang van de zaak. Rijksweg 11-west, die Noord-Hofland van de rest van het dorp zou afsnijden, is volgens hem het meest gevoelige punt van de laatste jaren geweest. Voor veel bewoners hing het als een spook in de lucht. Als ze al niet persoonlijk getroffen werden, merkten ze wel hoezeer een twee deling dreigt door een baan die de Hofweg-west zou wegvagen, vlak naast landgoed Berbice loopt en naast zwembad Het Wedde over het spoor verdwijnt. Politici speel- Schatten De Leiderdorpse bibliotheek organiseert in maart een leesprogramma voor kin deren tot en met twaalf jaar, genaamd 'schatten'. Elk kind dat meedoet krijgt een schatkaart waarop een sticker wordt geplakt wanneer een boek is gelezen. Drie stickers zijn goed voor een verras sing en een toegangsbewijs voor een film. Voor de jeugd vanaf acht jaar is er een film op 31 maart, voor de jongere kinderen op 7 april. Kunst In het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest hangt op het moment werk van Piet Warffemius, bekend om zijn Nepalese Abstracties. De rector van de school, de heer Vaessen, zegt het een goed idee te vinden dat er kunst in de school hangt. Hiermee onderstreept hij de uitspraak van Warffemius: 'Kunst in de werkomge ving kan stimulerend werken'. Kindertheater Poppentheater Marianne Rijpma en Els Sorber speelt zaterdag 27 februari de voorstelling 'Het Leugenbeest' in de Mu* zenhof, Gordijnsingel 4 in Leiderdorp. Aanvang half drie. De voorstelling is be doeld voor kinderen vanaf vijf jaar. Jazzconcert Onder de titel 'Klaus Flenter's Jazzland' organiseert de aktiviteitencommiscie van de Muzenhof vanavond een jazz concert. Klaus Flenter is hoofdvakdo cent aan het Rotterdams Conservatori um. Vanavond treedt hij met een drietal bezettingen op, waarvan zangeres Jen ny Gordee, saxofonist Ab Schaap en vi- brafonist Ben Gerritsen ook deel zullen uitmaken. Verder zijn van de partij Eric Ineke en Hans van Oosterhout op drums en Henk Haverhoek op bas. Aanvang negen uur in de Muzenhof. Gordijnsin gel 4 in Leiderdorp. Toegang vijf gulden. Huismuziek De Speelgroep Voorschoten van de Vereniging voor Huismuziek verzorgt zondag 28 februari een 'uurtje huismu ziek' in het Ambachtshuis, Voorstraat 12 in Voorschoten. Het accent zal dit keer worden gelegd op het met elkaar muziek maken. Voor de pauze worden werken ten gehore gebracht van Scarlatti, Ge- nzmer, Carey en Buxtehude. Na de pau ze kunnen spelers en toehoorders sa men muziek maken. Aanvang half één, toegang gratis. Expositie De Leiderdorpse Wil Broek-Bouman laat haar aquarellen momenteel zien in het verpleeghuis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg in haar woonplaats. "Ik hoop dat mijn liefde voor de natuur, met name de zee, de mensen zullen boeien, waardoor ze wellicht gestimu leerd worden zelf ook de kwast eens te hanteren", schrijft ze zelf over de expo sitie, die tot 7 april duurt en dagelijks van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds is te zien. De Zij-deur In galerie De Zij-deur in Oegstgeest, hoek Sportmanstraat en Terweeweg, is een expositie te zien van aquarellen van Adrienne Hoogenberk-den Tex, een kunstenares uit Leiden. Tot eind maart zijn er in deze galerie bovendien aqua rellen te zien van Simon Sint uit Wilnis. Vogelavond De regionaal optredende vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude en om streken organiseert dinsdag 1 maarteen informatie-avond over Weidevogels en hun bescherming'. Met gebruikmaking van dia's, geluidsopnamen en deskundi ge toelichting kunnen de aanwezigen nader kennismaken met een aantal wei devogels, onder andere grutto, zwarte stern, patrijs en gele kwikstaart. De avond wordt gehouden in Leiderdorp, milieu educatief centrum, park De Hout kamp, aan de Van Diepeningenlaan. Aanvang half acht. Toegang gratis. Voor nadere inlichtingen kan men terecht op telefoonnummer 071-893006. den daar grimmig op in en wilden op geen enkele wijze meewerken. "Er hing echt een sfeer van: iedere steen die er wordt neergelegd, ha len wij persoonlijk weer weg. En ik heb nooit gemerkt dat die sfeer is weggeëbt", aldus Aikens. Visser "doorkruist dat" en de op positieleider noemt dat achtereen volgens "dom", "ontzettend stom" en "hoogstonverantwoord van een wethouder". Hij is echt "ontzet tend ontevreden over Visser" en die ontevredenheid blijkt zich ook over andere terreinen uit te strek ken. Positief De fracties van WD en PvdA/P PR zitten op een andere lijn. VVD- fractievoorzitter H. Willemsen omarmt de woorden van de wet houder zelfs. "Er zijn duidelijk te weinig oost-west verbindingen tus sen Haarlem en Den Haag en dan moet je een oplossing zien te vin den die het leefmilieu zo min mo gelijk verstoort", zegt hij. "Door een tunnel zou Voorschoten niet in tweeën worden gedeeld en wordt weinig lawaaioverlast veroorzaakt. In die zin zijn we niet louter nega tief'. Volgens hem kunnen gemeenten niet tegen alles zijn en anderen met de problemen laten zitten. Ze leven nu eenmaal niet op een eiland. De opmerking dat Visser de weg dich terbij haalt, doet hem schamperen. "De weg is nooit helemaal uit het gezichtsveld verdwenen", heet het. "En het kan best zijn dat hij toch wordt aangelegd. Je kunt dan maar beter je voorwaarden al op een rij tje hebben". Zijn fractie heeft dat al eens intern aangestipt, maar vindt wel dat Visser duidelijker had moeten zeggen op persoonlijke titel te spreken. De fractievoorzitter van de Pvd A/PPR-fractie, mevrouw M. Breu- nesse, verdedigt haar wethouder op een andere manier. Ze denkt dat hij "wat heeft gefantaseerd op een leuke avond" en kan best leven met die fantasieën. De provincie wordt wel vaker met filosoferende bestuurders geconfronteerd en het zou naïef zijn om te stellen dat de provincie juist Voorschoten gaat pakken. "Aikens zou de provincie onder schatten wanneer hij denkt dat zij nu mazen in het net ontdekken en daar in onderhandelingen op in springen", stelt ze. Het is ook nog helemaal geen tijd voor dergelijke onderhandelingen. Zodra zij wel aan de orde zijn, ziet Voorschoten wel verder. Dat Aikens zo uithaalt, zou al leen politieke doelen dienen: de politicus wil zich profileren, een storm in een glas water ontkete nen. Zin zou het niet hebben: "In tegendeel, hij mobiliseert alleen de onrust onder de bevolking, terwijl de rijksweg nog niet aan de orde is". Op de filosofie zelf wil ze niet doorgaan. Het is niet alleen buiten de orde maar lijkt haar bovendien nog niet zo aanlokkelijk: "Wat krijg je dan? Een twee kilometer lange betonstrook waar je alleen tennis banen op kunt aanleggen? Een soort metro-situatie?" Dat Visser hier ook woningen mogelijk acht, lijkt haar wat vreemd. Burgemeester Scheenstra verricht de openingshandeling van de vernieuwbouw van garagebedrijf Kamsteeg. Na Digros- en Macintosh-affaire OEGSTGEEST - Het heeft heel wat tumult veroorzaakt voordat het zo ver was, maar gistermiddag heeft het Oegstgeester garagebe drijf Kamsteeg dan toch het ver nieuwde bedrijf aan de Oegstgees ter Geversstraat kunnen openen. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest zou die handeling voor zijn rekening nemen. Aan de ope ning heeft Kamsteeg een actie ver bonden: het totale gewicht van alle aanwezigen wordt omgerekend in een bedrag dat ten bate van de actie 'Polio de wereld uit' zal worden aangeboden. De vernieuwbouw heeft jaren in beslag genomen. Nu vijf jaar gele den stuitten de nieuwbouwplan- nen die Kamsteeg aan de overkant van de huidige vestiging had op nogal wat bezwaren van omwonen den. De kwestie werd tot aan de Raad van State toe behandeld. Uiteindelijk haalde directeur A. Kamsteeg een streep door de nieuwbouwplannen. Reden: hij slaagde er niet in om een koper of huurder te vinden voor het 'oude', zo in het oog lopende pand. Twee keer meldden zich kandidaten. Eerst kledinggigant Macintosh, la ter supermarkt Digros. Beide ke ren ontstond er een enorme heisa in Oegstgeest. En de gemeenteraad zei nee omdat de te verwachten verkeersproblematiek onoplos baar werd geacht. Terwijl de mid denstand protesteerde omdat ze bang was dat een 'trekker' in de Ge versstraat ten koste zou gaan van het winkelbestand aan de De Kem- penaerstraat. In oktober 1986 besloot A. Kam steeg zijn huidige, 5200 meter grote bedrijf maar te verbouwen. Die grootscheepse verbouwing is nu achter de rug. Het bedrijf biedt nu plaats aan een garage, een 750 vierkante meter grote show room, receptie en accessoireshop plus een werkplaats voor bedrijfs- wagens. Kamsteeg heeft de gevel prak tisch in tact gelaten uit een soort piëteit ten opzichte van de oprich ter. De architect zette in de jaren twintig torens op de gevel en dat maakt het geheel des te beeldbepa- lender. kilometer-borden neer te zetten maar er ook bloembakken en veri keersdrempels aan te brengen. Vrijwel iedere bewoner die më een reactie kwam, heeft zich on langs positief uitgelaten over d| proef. Men heeft ook nog diversi suggesties aangedragen. Bijvoor beeld om de in- en uitgang van he|' schoolplein te verplaatsen naar dj zijkant en vooral het Essenparl niet af te sluiten. In het algemeei vinden de bewoners dat het do^ van de proef bereikt is. Overigens wordt de raadscom missie verkeerszaken volgendi maand nog om advies gevraagd Het is heel goed mogelijk dat daai na andere straten ook van een 30 kilometer bord worden voorzieij want er is altijd gesteld dat de Kon van Aaiweg hier een voorbeeld functie zou kunnen vervullen. Wel houder Den Boeft van verkeersza ken deelt desgevraagd mee dat d| gemeente nog dit jaar gaat kijkei welke straten zich in Leiderdorj nog meer lenen voor die 30 kilome ter-limiet. Waarschijnlijk zijn e' straten in de nieuwbouwwijk Bui tenhof midden-west die daarvooj. in aanmerking komen, maar vasj staat er op dit moment nog niets. LEIDERDORP - Het Kreatief Danscentrum van de Leiderdorpse Margriet de Jong laat weer van zich horen. Leerlingen van de Leider dorpse dansschool geven op zon dag 20 maart een balletuitvoering in de Leidse Schouwburg. De voor stellingen matinee en avond hebben een extra feestelijk karak ter omdat het dan precies tien jaar geleden is dat Margriet de Jong met een groepje van vijf leerlingen de school begon. Inmiddels is dat aantal uitge groeid tot 400 en daarmee is het Kreatief Danscentrum één van de grootste amateur-balletscholen in de regio. Na afloop van de voorstel lingen worden de theaterspots dan ook even op de Leiderdorpse bal letpedagoge gericht. De voorstelling zelf is getiteld 'De dansende poppen' en het gaat' om eigentijdse balletten en swin gende jazz. Zowel de kinder- als de jongerengroepen komen aan bod. De kaartverkoop begint van daag. Kaarten zijn verkrijgbaar bij' de studio van het Danscentrum op de hoek Hoofdstraat/Kerklaan in Leiderdorp. Voor informatie kan het nummer 071-412480 worden ge draaid. ZOETERWOUDE - Het trans portbedrijf Omtzigt, sinds kort gevestigd op het industrieterrein in Zoeterwoude, kan volgende week een brief van de gemeente verwachten met het verzoek tot sluiting. Volgens gemeente-se cretaris Kruithof gaat het om een formele gang van zaken, noodza kelijk geworden na de vele klachten over geluidsoverlast die Omtzigt zou veroorzaken. Deze klachten zijn voorname lijk afkomstig van bewoners van de Zoeterwoudse Nassaulaan, in de directe omgeving van het in dustrieterrein. Het transportbe drijf zou regelmatig voor overlast zorgen in de vorm van harde ge luiden van draaiende motoren en dergelijken. Het bedrijf diende onlangs een aanvraag voor een hinderwetver gunning in bij de gemeente. Vol gens Kruithof is het in dergelijke gevallen gewoonte bedrijven tot sluiting te gelasten zolang er geen vergunning is afgegeven. "Het bedrijf kan natuurlijk in be roep gaan bij de Raad van State. Maar te denken valt ook aan de mogelijkheid dat het bedrijf toch voldoet aan de voorwaarden voor een vergunning". ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil een aantal bomen plaatsen rond het vrachtwagenter rein aan de Miening. Maar een ech te oplossing voor de omwonenden die sinds de komst van de vracht wagens klagen over stank- en stof- overlast, zal dat groen allerminst kunnen zijn. Dat betoogde WD-raadslid Van der Kooi deze week tijdens de raadsvergadering. Voor hem lag op dat moment het voorstel van bur gemeester en wethouders om aan de zuid- en westkant van het par keerterrein voor zo'n 6000 gulden beplanting aan te brengen. Zo wor den er coniferen geplant en zal de aanwezige beplanting met wat zo geheten bosgoed worden aange vuld. Een van de redenen om er groen te planten, is het grote aantal klach ten van omwonenden. Volgens hen maken stank, lawaai en stofover- last het wonen aan de Miening on draaglijk. Eerder hebben de bewo ners al voorgesteld om de Tasten' over andere delen van het dorp te verdelen. Maar de gemeente heeft het parkeerterrein aan de Miening juist als verplichte parkeerplaats voor vrachtwagens aangewezen omdat de vehikels jarenlang veel overlast bezorgden in de woon buurten van Zoeterwoude. De bomen zullen weliswaar een psychologisch effect hebben, voor spelde Van der Kooi, maar stank en stof zullen zich op dezelfde wijze blijven verplaatsen als voorheen. "Als de problemen zich blijven voordoen, moeten we naar wat an ders uitzien", sprak hij. Raadslid Ringersma (Progres sief Zoeterwoude) zei liever te wil len wachten totdat de definitieve voorstellen om de problemen op te lossen gereed zijn. "Misschien krij gen we dan geen bomen, maar stu ren we de vrachtwagens naar de Rijndijk", dacht hij. De overige raadsleden gingen stilzwijgend akkoord met de aan schaf van het groen. WASSENAAR - Zo'n 75 mensen exposeren en verkopen komend weekeinde 7500 creatief versierde en handbeschilderde paaseieren. Ze doen dat in het Wassenaars cul tureel centrum Warenar (Kerk straat), zowel op 5 als op 6 maart van tien tot vijf uur. Naast Nederlandse exposanten komen er ook buitenlandse colle ga's naar Wassenaar. Er zijn vol gende week tientallen technieken waar te nemen. En: sommigen wer ken met miniatuureitjes, anderen gebruiken juist struisvogeleieren. De exposanten geven zelf desge wenst tekst en uitleg over hun werk. Beschilderde eieren in een beschil derd decor: het Wassenaarse raad huis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10