'Land naar volledige democratie leiden' Horeca moet werken aan beter imago Reportage Nieuwe president Zuidkorea Roh Tae Woo: Ombudsbureau CDA wil weg banen in woud van procedures Litouwse priester in werkkamp op Russische televisie PAGINA 2 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 DEN HAAG - De toekomstver wachtingen voor de bedrijfstak ho reca zijn uitstekend. De EG ver wacht dat de toeristische sector in de jaren 90 de grootste bedrijfstak van Europa zal zijn. Toch zitten de restaurants en cafés in de proble men. Het personeelsverloop in de horeca is groot. Jaarlijks verlaat 14 procent van de werknemers de be drijfstak. Belangrijkste oorzaak is de slechte betaling, zo blijkt een door werkgevers en werknemers gezamenlijk gehouden onderzoek. door Runa Hellinga Het lage salaris is voor 42 procent van de werknemers reden om de horeca te verlaten. "Er wordt vaak geklaagd over de personeelskos ten. Maar we moeten niet vergeten dat mensen de belangrijkste factor in onze bedrijfstak zijn", consta teert voorzitter G. van der Veen van het Nederlanse Verbond van Werkgevers Horecaf. Personeel is duur, bevestigt Van der Veen. Van iedere gulden omzet gaat 25 tot 45 procent op aan sala rissen. Toch vindt de werkgevers voorzitter, daarin uiteraard ge steund door de werknemersorgani saties, dat dit kosten zijn waar ei genlijk niet op beknibbeld mag worden. Van automatisering van de service, in de jaren zeventig een groot item, is volgens hem inmid dels alom erkend dat het geen soe laas biedt. Zelfservice trekt geen klanten. En dat betekent dat de sector een zware verantwoordelijkheid heeft om een goed personeelsbestand op te bouwen en te behouden. Dat laatste is op dit moment het grote probleem. Met een gemiddeld per soneelsverloop van 21 procent staat de horeca op een slechte vijf de plaats als het gaat om bedrijfs takken met een hoog aantal perso neels wij zigin gen Alleen in de bouw, de detailhan del, de groothandel en de zakelijke dienstverlening verwisselen de werknemers nog vaker van baan. Het totale verloop in het totale be drijfsleven ligt aanzienlijk lager: 8 procent. Opleidingen Daar komt bij dat een groot deel van de horecawerknemers een nieuwe baan buiten de bedrijfstak kiest. Vooral als het om geschoold personeel gaat, betekent dat voor de bedrijven en de bedrijfstak een grote verliespost. Het geld dat in de (dure) opleidingen is geïnvesteerd, gaat op die manier ook verloren. Voor de toekomst voorziet de be drijfstak nog meer problemen. Als de EG-voorspellingen over de groei van de bedrijfstak uitkomen, zal de behoefte aan werknemers al leen maar groter worden en dat bij een toenemende vergrijzing en een daling van het aantal jongere werk- Een extra probleem is dat de ho reca als bedrijfstak niet zo goed staat aangeschreven. Uit een on derzoek onder schooldecanen blijkt dat tweederde de sector niet aantrekkelijk vindt en hem ook niet zal aanraden aan leerlingen die om een beroepsadvies komen vra gen. De horeca zal volgens Van der Veen in de komende jaren dan ook de nodige inspanningen moeten doen om jong en kwalitatief goed personeel aan te trekken. Werkgevers en werknemers heb ben het probleem al een tijd gele den onderkend. Daarom werd ruim een jaar geleden gestart met een onderzoek naar de oorzaken van het grote personeelsverloop en daarom werd begin deze week een beleidsplatform opgericht, waarin de sociale partners uit de horeca gezamenlijk de problemen gaan aanpakken. Autoritair Uit het onderzoek onder 1.000 horecabedrijven, 1.000 werkne mers en 1.000 ex-werknemers blijkt dat de verwachte oorzaken van het grote verloop, de onregel matige werktijden en het vele avond- en weekendwerk, door de werknemers niet als belangrijkste bezwaar worden gezien. Dat is iets, dat nu eenmaal bij het café- en res taurantwezen hoort. Waar men wel veel moeite mee heeft is niet alleen de lage beloning, maar ook met de vaak autoritaire stijl van leidingge ven in veel bedrijven. De horeca kan alleen een aan trekkelijke bedrijfstak worden als de werkgevers zich bewust worden van hun verantwoordelijkheid. Op dit moment ontduikt een groot aantal bedrijven nog steeds de cao. Binnenkort start een publiciteits campagne, er komen symposia, re gionale werkgroepen en individue le begeleiding van werkgevers, die op die manier overtuigd moeten worden dat het best mogelijk is je personeel in dienst te houden, als je maar arbeidsvoorwaarden biedt die het voor de werknemers ook aantrekkelijk maken om in de ho reca te werken. Looneisen Het gezamenlijke onderzoek legt natuurlijk ook een claim op cao-on derhandelingen, in het bijzonder bij salarissen. Volgens Paul Abraas, voorzitter van de Horeca- bond FNV, is er zeker ruimte voor loonsverhogingen. Hij noemt het opvallend dat 49 procent van de ho- reca-ondernemingen nu al meer dan de in de cao afgesproken mini mumsalarissen betalen. Hier breekt de eensgezindheid tussen werkgevers en werknemers echter. Van der Veen houdt looneisen ech ter voorzichtig af: "Je moet natuur lijk oppassen dat er geen bedrijven failliet gaan". De 56-jarige Roh Tae Woo, de zesde president van Zuidkorea, had eigenlijk arts willen worden. Maar de Koreaanse oorlog in 1950 verstoorde zijn droom. Als 18-jarige student nam hij als vrijwilliger dienst in het leger. Een jaar later ging hij naar de militaire academie in Taegu. Tot de klasgenoten van de toekomstige generaal behoorde Chun Doo Hwan, zijn latere beschermheer. Toen generaal Chun Doo Hwan in december 1979 naar de macht greep, verplaatste generaal Roh zijn troepen van de grens met Noordkorea naar Seoel om Chuns coup te steunen. Hij werd daar ruimschoots voor beloond. Twee jaar later werd hij bevorderd tot luite nant-generaal, vervolgens tot hoofd van de Nationale Veiligheidsdienst, minister van bin nenlandse zaken en uiteindelijk tot leider van de de regerende Herenigde Democratische Partij, waarmee hij de logische opvolger werd van president Chun Doo Hwan. DEN HAAG - "Iemand had een probleem en legde dat voor aan een ministerie. Weet je wat het ant woord was? Mevrouw, zo schreef het ministerie, over twee en een half jaar kunt u van ons een ant woord verwachten. Dan vraag je toch. Twee maanden later kreeg die mevrouw antwoord, nadat ik aan de bel had getrokken". Wille- mien Vroegindeweij (42) bemant nu een jaar het CDA Ombudsbu reau in het gebouw van de Tweede Kamer. door Cees Keizer Ze is bezig met het eerste .jaarver slag. Vol trots vertelt ze: "Het eer ste jaar (1982) had de ombudsman van de gemeente Den Haag nog geen 100 problemen ontvangen; de ombudsman van de gemeente Rot terdam kreeg in 1985 ruim 270 za ken op het bureau. Het CDA Om budsbureau heeft in de eerste ne gen maanden van haar bestaan 360 problemen te verwerken gekre gen". Willemien Vroegindeweij kwam zo'n 20 jaar geleden als secretares se in dienst van de toenmalige An ti-Revolutionaire Partij in de Twee de Kamer. Jarenlang heeft ze ge werkt als secretaresse van de frac tievoorzitters. Tot ze werd ge vraagd het ombudsbureau op po ten te zetten, was ze nog secretares se van CD A-fractievoorzitter De Vries. Van de 360 problemen die vorig jaar binnenkwamen, waren er 60 die gemeente- of provinciebestu ren betroffen. Voor de oplossing daarvan wordt contact gelegd met de CD A-fractievoorzitters in de ge meenteraden of de provinciale sta ten. Of er wordt een CDA-wethou- der of gedeputeerde ingeschakeld. Iedereen mag haar benaderen met problemen die men heeft met wat voor overheid dan ook. Het is beslist niet belangrijk of iemand die met een probleem aankomt, hetzij telefonisch of schriftelijk, lid is van het CDA. "Om de problemen met de lagere overheden snel en efficiënt op te lossen proberen we een heel net werk van contacten met plaatselij ke en regionale CD A-bestuurders te krijgen. Soms werkt zo'n contact zo goed dat er een wisselwerking ontstaat". Zo werd een wethouder werd gevraagd een bejaarde man in zijn gemeente een bezoekje te brengen omdat hij problemen had met de belastingen. Na het bezoek meldde de wethouder dat hij een probleem had ontdekt bij diverse belastinginspecties. "Zoiets wordt door mij dan gemeld aan het frac tielid die zich met belastingzaken bezighoudt. Na een maand vraag ik dan automatisch wat hij eraan heeft kunnen doen". Procedures Vrijwel alle problemen draaien om procedures. Mensen weten de weg niet en raken verstrikt in aller lei regels en regeltjes. In die geval len wordt direct contact opgeno men met een ministerie of een ka merlid. "Gelukkig zijn de verhou dingen met alle ministeries bijzon der goed, zodat inderdaad binnen de kortst mogelijke tijd gevolg wordt gegeven aan het verzoek aandacht te geven aan een bepaald pïobleem". Het CDA-Ombudsbureau fun geert als een antenne voor de CDA- fractie. Worden bepaalde proble men voorgelegd, dan zullen de fractiespecialisten hiermee wor den geconfronteerd. Het kan dan tot gevolg hebben dat een voorstel tot wijziging van een wet wordt in gediend. In ieder geval wordt het probleem dan besproken tussen de betrokken kamerleden en minister of staatssecretaris. Het afgelopen jaar heeft Wille mien Vroegindeweij veel klachten verwerkt over de studiefinancie ring. "Het waren niet zo maar pro blemen van het niet bereikbaar zijn van bijvoorbeeld het bureau in Groningen waar men de studiefi nanciering afwerkt. Er zaten heel schrijnende gevallen bij. Ik weet inmiddels dat een student, die een brief heeft geschreven naar Gro ningen, nooit antwoord zal krijgen. De zogenaamde witte post wordt daar niet afgewerkt. De student moet zijn probleem op een formu lier invullen dat op scholen en postkantoren verkrijgbaar is en dat naar Groningen sturen". Vroegindeweij zegt dat het be slist niet de bedoeling is dat via het CDA Ombudsbureau voorlichting wordt gegeven over de door het CDA ingenomen politieke stelling. "Daarvoor hebben we onze eigen voorlichtingsafdeling. We beper ken ons alleen tot de procedures, het ombudsbureau doet niet aar politiek". Willemien Vroegindeweij: mensen raken vaak verstrikt in procedures. (foto GPD) SEOUL Toen Roh Tae Woo tot leider van de regerende Herenigde Democratische Partij werd be noemd, leidde dat tot bloedige de monstraties in de straten van Se oul. Zijn benoeming werd gezien als het nieuwste middel van presi dent Chun om zijn militaire dicta tuur te prolongeren. Toch vormde deze benoeming ook de inleiding tot de door het volk gewenste de mocratische hervormingen. door Bob Mantiri President Chun boog voor de ei sen van de oppositieleiders Kim Dae Jung en Kim Young Sam. Zij waren voor vrije en directe presi dentsverkiezingen en voor ver gaande politieke democratisering. Het was echter niet Chun die de de mocratische hervormingen be kendmaakte, maar Roh Tae Woo. In een dramatische televisietoe spraak op 29 juni kondigde de ex- generaal aan dat hij alle eisen van de oppositie zou inwilligen. Het was een politieke meesterzet van Roh. Door zichzelf op de voor grond te plaatsen, leidde hij de aan dacht af van de veel bekritiseerde president Chun Doo Hwan, wiens onmiddellijk aftreden werd geëist door het volk. En door in te gaan op alle eisen en die zelfs in zijn verkie zingsprogramma op te nemen, ont nam hij de oppositie het initatief. De beloftes van Kim Dae Jung en Kim Young Sam aan de kiezers wa ren hetzelfde als die van de presi dentskandidaat van de regerende partij. Beloften Roh beloofde in zijn 'juni- verkla ring' dat hij - eenmaal president - een eind zou maken aan de bevoor rechte positie van de militairen. Te vens zou hij de mvloed van de machtige veiligheidsdiensten be knotten en een onderzoek in stel len naar de corrupte praktijken van voorgaande regeringen. Boven dien zouden alle hoge functionaris sen in zijn regering hun inkomen openbaar moeten maken. Kort na zijn verkiezingszege ver klaarde Roh al deze beloften ge stand te zullen doen en dat het volk in een referendum zelf mag beoor delen of hij zich aan zijn woord heeft gehouden. Als de uitslag ne gatief is, zei hij, treed ik af. Een pre- ciese datum voor een volksstem ming noemde hij echter niet en sceptici voorspellen al dat het geen volkstemming zal worden, maar een stemming in het parlement waarin de regerende partij de meerderheid zal hebben. Overigens wist Roh de verkiezin gen van 18 december op het nip pertje te winnen. Hij kreeg slechts 36,2 procent van de stemmen en dankte zijn zege aan het feit dat de oppositie het niet eens kon worden over een gezamenlijke kandidaat. Kim Young Sam van de Herenigde Democratische Partij kreeg 27,2 procent en Kim Dae Jung van de Partij voor Vrede en Democratie 26,4 procent. Beide oppositieleiders, die tij dens de campagne miljoenen men sen op de been brachten, beschul digden Roh ervan de de verkiezin gen te hebben gemanipuleerd. Maar de regerende partij van Roh ontkende de beschuldigingen en sprak over 'vrije en schone verkie zingen'. Een onderzoek door een onpartijdige parlementaire com missie wees de regerende partij af. Dorpsjongen Tijdens zijn campagne presenteer de Roh zichzelf als een arme dorps jongen die met hard werken de kost verdiende voor zijn bejaarde moeder, vrouw, dochter en zoon. Zijn campagneleiders verspreid den verkiezingsaffiches waarop Roh werd afgebeeld als een politi cus met de oren van een olifant. Zo werd geaccentueerd dat hij goed naar het volk zou luisteren. Eén van de eerste memo's die hij liet uitgaan als beoogd president, was dat hij niet met 'zijne excellentie' wilde worden aangesproken. Ook foto's van hem aan de muren van officiële gebouwen zijn taboe en voor zijn installatie heeft hij taxi- chauffers, studenten, priesters en monniken uitgenodigd. In een poging zijn nieuwe rege ring een democratisch imago te ge ven, benoemde Roh een onafhan kelijke professor tot premier. Maar eenderde van de 24 ministers in Rohs nieuwe kabinet is aangeble ven en aan de invloed van de mili tairen is niets veranderd. Verder probeert Roh afstand te nemen van Chuns autoritaire be wind door de installatie van de Commissie voor Democratisering Roh Tae Woo: van generaal tot politicus. <foto ap> en Nationale Verzoening, waarin vijftig gerespecteerde burgers zit ten. Het is echter de vraag of Roh de aanbevelingen van de commis sie ten aanzien van mensenrech ten, machtsmisbruik en geweldda dig politieoptreden, serieus zal ne- De vraag is ook of de oppositie de nieuwe president de ruimte zal ge ven om, zijn in juni beloofde demo cratische hervormingen, te verwe zenlijken. De eerstvolgende krachtmeting met de oppositie vindt in april plaats tijdens de ver kiezingen voor een nieuw parle ment. Het lijkt er op dat Kim Dae Jung en Kim Young Sam hun ruzie hebben bijgelegd. Beiden kondig den deze week aan dat zij een vere nigd front zullen vormen voor de komende verkiezingen en niet in dezelfde historische fout willen vervallen die hen de zo felbegeerde zege heeft gekost. Wat er ook van de verkiezingen mag worden gezegd, een feit is dat Roh niet via een militaire staats greep aan de macht is gekomen maar via een democratisch proces. Het is in ieder geval voor het eerst in de veertigjarige geschiedenis van het land dat de overdracht van de macht vreedzaam verloopt. Dr. Lee Han Bin, een onafhanke lijk politicus en lid van de demo- cratiseringscommissie, meent dat zijn land op weg is naar de volledi ge democratie. De Zuidkoreanen staan voor een nieuw tijdperk waarin jongere leiders tussen de veertig en vijftig jaar, via de alge mene verkiezingen, naar voren ko men, zegt hij. Eén ding is volgens hem de laatste maanden ook heel duidelijk geworden: de midden klasse is bezig de Zuidkoreaanse samenleving van binnenuit te ver anderen en zij zal er op toezien dat dit proces niet wordt verstoord. Een nieuw staaltje glasnost. Deze week was op de Russi sche televisie een programma te zien over de gevangen zittende rooms-katholieke priester Alf- onsas Svarinskas, opgenomen in een werkkamp. Hij is een van de leiders van een religieuze bewe ging voor burgerrechten in Li touwen. Zowel het feit dat dit programma is gemaakt het be vatte ook een gesprek met Svarinskas als de vormgeving ervan werd door objectief oorde lende waarnemers als 'sensatio neel' omschreven. In kerkelijke kringen be schouwt men de uitzending als een poging van de autoriteiten om de spanningen met het voor namelijk rooms-katholieke Li touwen iets te verminderen en uitzicht te bieden op een betere verhouding tussen staat en kerk in deze republiek. Svarinskas zit in een werk kamp in de Oeral een straf van tien jaar uit wegens 'anti-Sovjet agitatie'. Hij zou in eerste instan tie een verzoek om een interview met de Russische staatstelevisie hebben afgeslagen. Het kwam uiteindelijk toch tot een gesprek, waarbij de verslaggever hem vróeg naar zijn reactie op 'uitno digingen uit het Westen'. De priester (in gevangeniskleding) ontkende ooit zulke uitnodigin gen te hebben ontvangen. Het feit dat de tv-journalist zijn vraag herhaalde zou er, volgens kerkelijke waarnemers, op dui den dat de autoriteiten van plan zijn, Svarinskas te laten emigre ren. Hij zou toestemming krijgen naar Litouwen terug te keren om een handje aarde als herinnering te kunnen meenemen voordat hij emigreert. Het programma was duidelijk minder vijandig over 'anti-Sov- jet-agitatoren' dan eerdere uit zendingen. Er werden weliswaar kritische opmerkingen over de priester gemaakt, maar men liet ook gelovigen uit zijn vroegere parochie aan het woord die zich heel positief over hem uitlieten. Ook werden petities van Litouw se rooms-katholieken getoond waarin veroordeling van pries ters wordt afgekeurd en wordt aangedrongen op hun vrijlating. Op bijna neutrale wijze d,us zonder de gebruikelijke pole miek passeerden exemplaren van het tijdschrift 'Kroniek van de Litouwse Katholieke Kerk' de revue. Zonder commentaar was een foto te zien van het comité tot verdediging van de rechten van gelovigen, waarvan Svarinskas lid is. Kritiek ontlokte wel een ooit door Svarinskas georganiseerde collecte voor de slachtoffers van een brand. De priester had daar mee namelijk de indruk gewekt dat de staat niet de noodzakelij ke hulp had kunnen bieden. Defensiebelasting Meer dan 100 priesters en re ligieuzen in Italië hebben het Va- ticaan gevraagd, de weigering tot betaling van 'defensiebelasting' goed te keuren. De geestelijken, die op gewetensgronden deze be lasting niet betalen, richtten hun verzoek tot kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer, en kar dinaal Ugo Poletti, voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconfe rentie. De geestelijken beroepen zich op de paus, die er herhaaldelijk voor heeft gepleit het geld dat aan bewapening wordt uitgege ven aan ontwikkelingshulp ten goede te laten komen. "Het ak koord tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjetunie over de ra ketten voer de middellange af stand brengt geen wezenlijke verandering in de angstwekken de situatie. Daarop moeten chris tenen met concrete gebaren rea geren". De congregatie voor de ge loofsleer zal binnen afzienbare tijd met een standpunt over deze kwestie komen. Kardinaal Rat zinger heeft de Italiaanse bis schoppen geadviseerd, voorlo pig geen steun te geven aan men sen die op grond van gewetens bezwaren weigeren via de belas tingen mee te betalen aan defen- Kinderen. Christelijke echt paren moeten zoveel mogelijk kinderen ter wereld brengen. Echtparen die zich beperken tot een of twee kinderen, zijn egoïs tisch. Gewoonlijk zijn er geen geldige redenen om het aantal kinderen te beperken. Het hoofd van de behoudende rooms-katholieke organisatie 'Opus Dei', monseigneur Alvato del Portillo, zei dat in een toe spraak tot zo'n 4000 merendeels jonge mensen in Chicago. Hij was daar ter gelegenheid van het feit dat 58 jaar geleden in Chi cago de eerste vrouwenafdeling van 'Opus Dei' in de Verenigde Staten werd opgericht. 'Opus Dei' aan het eind van de jaren 20 in Spanje opgericht - telt in totaal ongeveer 75.000 le den. De paus verhief de organisa tie in 1982 tot 'persoonlijke prela- tuur', wat betekent dat ze aan het toezicht van de plaatselijke bis schoppen is onttrokken en alleen aan de paus verantwoording schuldig is. Portillo zei, dat kinderen 'altijd een zegen' zijn "omdat zij men sen opofferingsgezind maken". Hij waarschuwde dat veel pries teropleidingen gesloten moeten worden als rooms-katholieke echtparen gemiddeld niet meer dan twee kinderen krijgen. Vrouwen Van 5 maart tot en met 15 mei is in het rijksmuseum 'Het Cat- harijneconvent' in Utrecht (Nieuwegracht 63) de tentoon stelling 'Helse en hemelse vrou wen' te zien. Deze historische tentoonstellingm geeft een beeld van de vrouw in de christelijke cultuur. Ze toont aan, dat bepaal de vooroordelen ten aanzien van de vrouw een lange geschiedenis hebben. De tentoonstelling omvat schilderijen, beelden, prenten en gebruiksvoorwerpen uit de pe riode 1400 tot 1600. Ze is een on derdeel van een educatief pro- jekt, georganiseerd in samen werking met het Landelijk On dersteuningsinstituut Kunstzin nige Vorming en de Stichting Werkplaats Wetenschap en Maatschappij. De openingstijden zijn: dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 5 uur en zaterdag, zondag en op feestdagen van 11 tot 5 uur. Maandag gesloten, tweede paas dag open. Zendingsweek. De her vormde en gereformeerde 'voor- jaarszendingsweek' is dit jaar van 28 februari tot 6 maart. De plaatselijke gemeenten is ge vraagd, deze week te gebruiken als 'een moment van bezinning op het wezen en werken van de zending'. Hat plaatselijk kader heeft hiervoor lees- en studiema teriaal ontvangen. De zendingsweek wordt afge sloten met een collecte. Uit de hervormde gemeenten verwacht het Zendingsbureau Oegstgeest dit jaar in totaal f. 11.350.000. Wereldgebedsdag. De jaar lijkse Wereldgebedsdag is dit jaar op vrijdag 4 maart. Vrouwen uit Brazilië hebben deze keer de liturgie samengesteld. 74 den. Hij was voorzitter van de vereniging 'Het Zoeklicht' (op richter Johannes de Heer). Eerst is ds. Harkema predikant geweest van een evangelische gemeente in Heerde en daarna van de baptistengemeenten in Almelo, Den Haag en Musselka- naal. Overal hield hij zich inten sief bezig met evangelisatiewerk. In de Unie van Baptistenge meenten vervulde hij vele func ties. Zaterdag om kwart over 10 is er een gedachtenisdienst in de hervormde kerk aan het Dorps plein in Doorn. De begrafenis is om kwart voor 12 op de begraaf plaats aan de Oude Arnhemse Bovenweg in Doorn. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Renkum W. de Graaff Dordrecht, te Spannum- Kubaard (Fr.) S. Ypma Oosthem- Abbega/Folsgare (Fr.); bedankt voor Harderwijk C. J. van der Plas Zwijndrecht, voor Wissen- kerke (Z.) kandidaat mevrouw C. den Boon. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot gees telijk verzorger in het verpleeg huis 'Nieuw Lindenoord' te Wol- vega mevr. drs. S. Bouma Kam pen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Stolwijk A. Bac Bo degraven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2