JL in Kleine Komedie I ec0 schrijft lubbers blijft behouden 'Salomé' straalt veel kracht uit Sky Channel brengt kunst Van Immerseel: adembenemend Hoesten in de schouwburg Saaie en oubollige reidans Vocaal Ensemble: homogeen Dominant materiaal Kritisch Sovjet-stuk in Oost-Duitsland verboden DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 KUNST PAGINA 23 AMSTERDAM (ANP) - De Kleine Komedie blijft vooralsnog behou den. Het oudste theater van Am sterdam krijgt dit jaar nog een sub sidie van 450.000 gulden. De ge meenteraad in de hoofdstad heeft dat gisteravond besloten. De caba retier Youp van 'tHek, die de afge lopen maanden actie voerde voor de Kleine Komedie, heeft zijn zin gekregen. Daarmee is het voornemen van het stadsbestuur om de subsidie voor dit theater stop te zetten, dit jaar van de baan. In de loop van 1988 worden alle oude theaters van Amsterdam onder de loep geno men, zodat daarna door de raad kan worden bekeken, hoe er toch 500.000 gulden kan worden bezui nigd op de hoofdstedelijke theater accommodaties. "Als we Youp van 't Hek zouden vragen om lid te worden van de PvdA, zou hij waarschijnlijk zeg gen: laat maar zitten, ik ben al bij het cabaret". Zo illustreerde het PvdA-raadslid R. ten Hoeve de om mezwaai van zjjn partij, de grootste fractie in de gemeenteraad van Amsterdam. De PvdA en het CDA lieten tot voor kort nog weten op geen enkele manier geld te kunnen vinden voor voortzetting van de subsidie aan de Kleine Komedie. Maandagavond ging de PvdA als nog overstag na een massaal be zochte protestbijeenkomst in de Kleine Komedie, georganiseerd door de cabaretier Van 't Hek. De PvdA diende gisteren een motie in om twee ton af te halen van het budget van de Amsterdam se Stadsschouwburg. Daarnaast heeft de partij 250.000 gulden ge- OVERLEDEN - De concertpianist Solomon (beroemd door zijn uit voeringen van het werk van onder andere Mozart, Beethoven en Brahms) is, naar nu eerst bekend is geworden, begin februari in Lon den overleden. Hy was 85 jaar. Solomon Cutner, zoals zijn volle dige naam luidde, was alom ge vierd als een van de briljantste con certpianisten van deze eeuw. Solo mon werd op 9 augustus 1902 in de Londense East End geboren. In 1956 werd hij door een beroerte ge troffen, waardoor een vroegtijdig einde kwam aan zijn loopbaan. vonden bij de begrotingspost 'vrije kredieten'. Dat zijn gelden voor in cidentele kunstprojecten in de hoofdstad. Walter Ety de PvdA- wethouder voor financiën ging ak koord met deze motie, maar waar schuwde dat "de pijn op de kunst- begroting slechts een jaar wordt uitgesteld". Hij wees erop dat een aantal sub sidie-aanvragen van kunstenaars mogelijk niet doorgaat, doordat er nu wordt geput uit de post vrije kredieten. "Daarnaast zal de direc teur van de Stadsschouwburg twee ton korting op de begroting be hoorlijk voelen". Het raadslid Heine van het CDA viel de wethouder bij met de op merking dat het Amsterdams cul tuurbeleid dit jaar vele pijnlijke be slissingen wacht. "Ik wens de wet houder voor cultuur de komende tijd heel veel sterkte toe"', aldus Heine. "Er zal volgend jaar toch een theater van de lijst worden ge schrapt", zo luidde zijn waarschu wing. AMSTERDAM (ANP) - The Arts Channel, een programma waarin allerlei kunststromingen aan bod komen, wordt vanaf volgende week uitgezonden via Sky Chan nel. Met ingang van 1 maart zendt Sky Channel elke nacht vanaf 01.00 uur een drie uur durend program ma uit met opera, operette, ballet, portretten van grote kunstenaars en culturele documentaires. Eerder was al aangekondigd dat Arts Channel vanaf 1 januari ge bruik kon maken van de nacht zendtijd van Sky Channel. Maar auteursrechtelijke problemen heb ben dit tot nu toe verhinderd. Aan de onzekerheid rond het voortbe staan van Arts Channel is nu een einde gekomen, aldus Sky Chan nel. The Arts Channel brengt in maart onder meer de volgende pro gramma's: II Trovatore van Verdi, het Requiem van Mozart en Don Quichotte gedanst door Mikhail Baryshnikov. Bachvereniging te boek gesteld NAARDEN (GPD) - Prins Claus kreeg gisteren in het stadhuis van Naarden het eerste exemplaar aan geboden van het boek 'Het Geheim van Naarden', dat is geschreven door de journalist Maurits Schmidt. De prins, die bescherm heer is van de Nederlandse Bachvereniging, ontving het boek uit handen van Frans de Vilder, voorzitter van de vereniging. Maurits Schmidt schreef het boek op verzoek van de Nederland se Bachvereniging. Dit instituut bestaat 65 jaar en is landelijk vooral bekend geworden door de traditie jaarlijkse uitvoeringen van Bachs Matthaus Passion te verzorgen in de Grote Kerk van Naarden. Het boekje is even in opspraak geweest. Auteur Maurits Schmidt heeft namelijk niet alleen over het gebeuren in Naarden geschreven, maar ook over de geschiedenis van de Bachvereniging zelf. Aanbeland bij het heden noteerde hij op ui terst afstandelijke wijze kritiek van een violist uit het barokorkest op de huidige artistieke leider Jos van Veldhoven. Toen het eigen barok orkest werd opgericht was Van Veldhoven niet voor iedereen de juiste man in die functie. Dat hoofdstuk moest er dus uit van het bestuur. Nietemin is het toch een aantrekkelijk boekje geworden, vooral ook dankzij de anekdoten die erin staan. De uitgever is Im press, Utrecht. Oude muziek in Oudheden. Recital door Jos van Immerseel op pianoforte met sona tes van Haydn en Mozart'. Gehoord op 24 februari in de Taffeh-zaal. LEIDEN Wie kent niet in zijn omgeving iemand die een mu ziekinstrument bespeelt en er vlijtig op oefent? Hij speelt alle nootjes die er staan en toch wordt het nooit muziek. Het klinkt allemaal wat vlak en saai, alsof een spannend verhaal door een toonloze computer wordt voorgelezen. Wat is dan de men selijke stem rijk aan uitdrukking vergeleken met zo'n machine. Wat is dan een muzikaal mens een belevenis vergeleken met zo'n nootjes-speler. En wat is dan Jos van Immerseel een begena digd en boeiend voordrachts kunstenaar achter zijn klavier. Doodstil was het in de Taffeh- zaal, toen hij zijn Haydn-sonates verhaalde. Reeds bij de eerste frasen van de sonate in Es-groot spitste iedereen zijn oren. Tij dens het adagio e cantabile van hetzelfde werk gaf waarschijn lijk ieder zich totaal gewonnen. Niet alleen door zijn hemels spel, maar ook door het geraffineerd gebruik van het speciale 'dolce'- register, dat onderdeel was van het door van Immerseel bespeel de instrument en dat door de Fransen eveneens 'hemels spel' werd genoemd. Of iedereen dezelfde lichamelijk reacties ondervond, weet ik niet. Ik vind het nogal veelzeggend dat ik vergat adem te halen gedu rende het concert. Tijdens een spannende film wil ik nog wel eens hard in stoelleuningen knij pen. Maar het avontuur van Im merseel op de pianoforte deed mijn knieën bijkans knikken. Zo indringend en intens speelde de man op ons in. Een intelligent i dien. Hij weet exact wat hij met zijn instrumenten doet, ook al zegt hij zelf, dat het voor hem ie dere keer weer een avontuur is. Wie weet is het daarom voor zijn publiek ook zo spannend. Hij weet ook wat hij met zijn muziek wil, hij weet wat Haydn en Mo zart te zeggen hebben. Hij laat je spelenderwijs horen hoe een compositie is opgebouwd, wat hoofdzaak is en wat versiering. Hij legt de fundamenten van het muzikale gebouw bloot en laat en passant de ornamenten zien. Bij Haydn laat hij horen hoe doorwrocht diens muziek werken in elkaar steken. Bij Mo zart tovert hij (iets minder) het intuitieve moment tevoorschijn. Nadat hij tenslotte op haast bijte- rige toon de zo welbekende Alia Turca heeft gespeeld, valt hem een langdurig applaus ten deel. Als dessert krijgen wij dan nog een wonderlijk menuet voorge schoteld, waarop de meester met een minzame glimlach om de hoek van de Taffeh-tempel ver dwijnt. MONICA SCHIKS AMSTERDAM - De Italiaanse schrijver Umberto Eco, hier gefotogra feerd in Amsterdam, heeft premier Lubbers een brief geschreven. De au teur van het inmiddels ook verfilmde boek 'In de naam van de roos', wil dat overal in Europa wordt afgezien van btw op boeken. In een persoonlij ke brief aan alle Westeuropese regerelingsleiders uit hij die wens. De Eu ropese commissie wil de btw-tarieven in de gemeenschap eind december 1992 geharmoniseerd hebben. Eco is voorzitter van een Europees comité, dat streeft naar een zogenaamd nultarief voor boeken. Het comité is in ons land actief onder de naam 'Zeg nee tegen btw op boe ken'. Umberto Eco houdt in zijn brief de Europese leiders voor een voor beeld aan de wereld te stellen. Europa is volgens de schrijvende hoogle raar immers de "bron van de westerse beschaving". In de landen waar btw op boeken wordt geheven, schaadt dat in ernstige mate de beschik baarheid van boeken voor het publiek, aldus Eco. Sommige landen zijn al aan de wens van de schrijver tegemoet gekomen. (foto anp> LEIDEN - Een scheurende hoest. Korte blafjes. Gerochel, genies. Al lemaal symptomen van een bij uit stek winterse kwaal: de verkoud heid. In het gewone leven zijn deze 'ziekteverschijnselen' in de regel wel te verdragen. In de schouw burg of concertzaal wordt dat ech ter een stuk lastiger. Onlangs, zo blijkt uit een bericht in de Frankfurter Allgemeine Zei- tung, is er een curieus onderzoekje gedaan naar het hoesten in dit soort openbare gelegenheden. Na metingen in de Royal Albert Hall konden wetenschappers vaststel len dat een gewoon hoestje daar een geluidssterkte bereikte van 65 decibel, die is te vergelijken met een mezzo-forte-toon, geblazen op een hoorn. Hierbij ging het om een De Nederlandse Opera m.m.v. het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Dirigent: Hartmut Haenchen. Regie: Harry Kupfer. Toneelbeeld: Witfried Werz. Titelrol: Eva- Maria Bundschuh. Gezien in Het Muziek theater op 24 februari. Volgende voorstel lingen: 27 februari, 1,4, 7,10 en 13 maart. AMSTERDAM - Het decor is de hal van een enorm paleis, links en rechts in de zaal doorlopend en opgetrokken in een stijl die aan het Parijse Centre Pompidou maar ook aan de technische ou tillage van Het Muziektheater doet denken. Grote glazen wan den, plastic, ijzeren buizen, alu minium kokers en stalen loop bruggen begrenzen een ruimte die wordt beheerst door een schitterende perspex trap. Meu bilair en kleding met als hoofd kleuren zwart, wit, grijs en zilver, en incidenteel purper en goud, ademen de sfeer van het yuppie tijdperk. Naar deze omgeving verplaats ten regisseur Harry Kupfer en ontwerper Wilfried Werz de han deling van "Salome", het drama over de joodse prinses die van haar stiefvader gedaan krijgt, dat hij haar het hoofd van Johannes de Doper schenkt. Wie tegen de ze achtergrond een "moderne" regie verwacht, komt echter be drogen uit. De stijl van Kupfer is van deze tijd, dat zeker, en de personages in zijn enscenerin gen gedragen zich op een wijze die in overeenstemming is met de toneelbeelden. Evenals Götz Friedrich en Patri ce Chéreau bewijst ook Kupfer steeds weer dat het wel degelijk mogelijk is een stilistisch moder ne voorstelling te maken zonder dat de muziek, het verhaal of de karakters geweld wordt aange daan. In die zin kan men deze "Salome" zelfs traditioneel noe men en wie een aantal enscene ringen van Kupfer (en met name zijn "Elektra") heeft gezien, zal Het spel van de acteurs heeft allesbehalve het vereiste niveau om de gevoerde gesprekken eni ge psychologische diepgang mee te geven. Toon, ritme en ver staanbaarheid van de dialogen kloppen niet. Men speelt een knullig soort versierpogingen die geen overtuigend tijdsbeeld oproepen van het Wenen van rond de eeuwwisseling. Het de cor, bestaande uit een kussens- bed, een knutselsofa met tafeltje en een loshangend raam met rol gordijn, bevindt zich op toneel als in een vacüum. De scènes worden opgeluis terd door enkele muziekfrag menten, waarvan de geluidskwa liteit abominabel, de timing selcht en de samenhang bijzon der onduidelijk is. Het gaat on der meer van Gershwins 'Rhaps ody in blue', via Beethovens pompom, pom, pomm tot en met Carl Orffs 'Carmina Burana'. Hoe wil je met een dergelijke muziek keuze bijdragen tot een sfeerte kening van het Wenen van Sch- nitzler, Onkel Freud en vele an deren? 'Reidans' is het derde Leidse theaterinitiatief in successie dat weinig succesvol te noemen is. Regisseur Bart van Bezooijen en twee van zijn spelers, Jaap Metzier en Jan Dirk van den Hoorn, speelden onlangs nog mee in het duistere 'Eccentric Steady Stand'. Dat was op de al ternatieve toer. De beide laatst genoemden hadden vorige maand nog een rol in 'Roots'; dat was zuiver politiek theater. Nu maken zij deel uit van 'De giftige appel' en spelen in een moeilijk traditioneel stuk als 'Reidans'. Saaiheid, voorspel baarheid, inherent aan de herha lingsstructuur van het stuk, en een zekere oubolligheid heeft men in dit geval niet kunnen ver mijden. WIJNAND ZEILSTRA 'Reidans' van Arthur Schnitzler door to neelgroep 'De giftige appel'. Regie: Bart van Bezooijen. Spelers: Diana Klever, Hans Warmerdam, Renate Kok, Jaap Metzlar, Caroline Barmentlo, Wilco van der Lans, Marieke Dijkshoorn, Ton Groene- weg, Saskia Eland, Jan Dirk van den Hoorn en Miriam Bisschop. Gezien op 24 februari in het LAK. LEIDEN - "Het schandelijkste en schunnigste wat er ooit in de Duitse taal is verschenen". Dat is het verwijt van een tijdgenoot aan Arthur Schnitzler. Naar aan leiding van zijn zedenkomedie 'Reidans'. Martin van Ameron- gen citeert deze ongezouten kri tiek in het voorwoord bij zijn ver taling die in 1982 als boekuitgave verscheen. Welke vertaling de Leidse toneelgroep 'De giftige appel' heeft gebruikt, blijft in het programmablad ten onrechte on vermeld. Dat regisseur en spe lers Van Amerongens uiteenzet tingen gelezen hebben, is niet waarschijnlijk: anders had 'De giftige appel' wel afgezien van een produktie van dit "uitermate moeilijk te dramatiseren" stuk. Scène één: A doet 'het' met B. Scène twee: B doet 'het' met C, daarna C met D tot we uiteinde lijk na tien van dit soort ontmoe tingen weer bij A terugkeren -' de reidans is rond. Elke scène be staat uit twee delen. Eerst zijn we voyeuristisch getuige van de voor alle rangen en standen iden tieke veroveringstactieken. Tij dens het 'moment suprème' gaat het licht discreet uit, waarna we steeds de postcoïtale evaluatie voorgeschoteld krijgen. Eén ding moet je 'De giftige appel' nageven: het is geen kluchtige kontenknijpefij ge worden, waarin het alleen om de pikanterie gaat. Helaas is dat dan ook het enige wat in positieve zin over deze produktie te zeggen valt. op een gegeven moment zelfs moeten constateren, dat echte verrassingen uitblijven. Daar staat echter tegenover dat de voorstelling als geheel behal ve een streven naar esthetische perfectie ook een enorme kracht uitstraalt. En dat de tekening van de perso nages, zelfs de kleinste bijrollen, een intensiteit bezit die op het operatoneel dikwijls nog ver te zoeken is. Soms gaat Kupfer te vér. Er wor den wel erg veel stoelen ver plaatst, er wordt wel erg veel over die trap gelopen en de sym boolfunctie van sommige bijfi guren (de beul en de page) wordt wel erg vet onderstreept. Daar staan echter schitterende mo menten tegenover, zeker ook met die naar alle kanten door zichtige trap, maar vooral in de behandeling van de personages. Aangrijpend wordt de slotscène, als Salome het bloedende, in doeken gewikkelde hoofd van Jochanaan in haar handen neemt en het in opperste vervoering van haar schoot drukt. Perversi teit omgezet in pure poëzie zoals alleen een groot kunstenaar dat kan. Oneerlijk, hoewel onvermijde lijk, is dat dergelijke enscenerin gen altijd het grootste deel van een recensie opeisen. "Tristan und Isolde" en "Don Giovanni" biedt juist deze "Salome" een voorbeeld van een volkomen evenwicht tussen toneel en mu ziek. Niet verwonderlijk, want afgezien van het feit dat Kupfer altijd "met de muziek mee" re gisseert, heeft het verleden be wezen dat zijn golflengte en die van Hartmut Haenchen perfect op elkaar kunnen worden afge stemd. Dat leidde ook in dit geval tot een sterk dramatische weergave van de partituur door het Rotter dams Philharmonisch Orkest, nu eens met overdadige klankex plosies, dan weer met kamermu- zikale verfijning, maar altijd met een stuwkracht die maakte dat deze eenakter van anderhalf uur in een ommezien voorbij leek. i stem en uitbeel- Imponerende solistische presta ties kwamen vooral van Eva-Ma ria Bundschuh als een bezeten Salome, krachtig van stem en uitbeelding; van John Brócheler als een niet minder krachtige Jochanaan en van Helga Der- nesch als een in al haar decaden tie majestueuze Herodias, terwijl ook de sterk gedetailleerde por trettering van Heródes door Günter Neumann niet onver meld dient te blijven. PAUL KORENHOF Concert door het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble onder leiding van Michel Havenith; met medewerking van Ellen van Lier sopraan, Yvonne Benschop alt, Robert Coupe tenor, Jelle Draijer bas, Bert Mooi- man orgel en het Randstedelijk Begelei dingsorkest. Werken van Bach, Mozart en Schubert. Gehoord in de r.k. kerk, Van der Oyelaan te Voorschoten op 24 februari. VOORSCHOTEN - De grens tus sen wereldlijke en geestelijke muziek is bij Bach vaak alleen te merken in de zangtekst. Zo ook in de cantate 117 ."Sei Lob und Ehr dem höchsten Gut", een charmant werk dat pas ruim een eeuw na Bach's dood in 1876 is uitgegeven. Het danskarakter van Bach's orkestsuites komt ook in deze cantate voor. Meteen in het openingskoor gaf het Randstedelijk Begelei dingsorkest een fris geluid te ho ren in de lichtvoetige orkestpar tij. Ook verder had het orkest een belangrijk aandeel in dit werk, waarin concertmeester Pleun van der Linde op gevoelige wijze de vioolsolo speelde in de intie me aria "Wenn Trost und Hülf er- mangeln muss", doorzichtig ge zongen door de bas Jelle Draijer, telg uit een bekende muziek- en zangfamilie. De alt Yvonne Benschop en de tenor Robert Coupe sloten met hun timbre (weinig vibrato) goed hierbij aan in hun solo-aria's. La ter maakte de sopraan Ellen van Lier het kwartet compleet in Mo zart's Vesperae de Dominica. De ze avondgebeden (vesper-avond) bevatten vijf psalmen en de lof zang van Maria uit het Lucas- evangelie, het magnificat. Geluk kig was er een programmaboekje met Nederlandse vertaling om de Latijnse tekst te volgen. Het "Laudate Dominum" heeft een bijna opera-achtige sopraanpar tij, die speels werd vertolkt door Ellen van Lier, waarbij de or gelsolo attent werd aangevuld door Bert Mooiman. Het Voorschotens christelijk Vocaal Ensemble liet een homo gene klank horen, waarbij overi gens de sopranen (misschien door hun groter aantal) wat ster ker klonken dan de andere stem men. Bij de polyfonie van Bach valt dit meer op dan in Mozart en Schubert, waar de melodie vaak boven ligt. Na een wat gereser veerde Bach kwam Mozart licht voetig uit de verf en ook de meer dramatische delen als "Laudate pueri" kregen de nodige vaart. Michel Havenith heeft niet alleen een koor- maar ook een orkestdi- rigentenopleiding gevolgd en hij liet gisteravond den ook blijken niet alleen met koren, maar ook met solisten en musici overweg te kunnen. Nog in de sfeer van Mozart schreef Schubert op 18-jarige leeftijd al zijn derde mis, die in Bes groot. Toch bevat dit werk persoonlijke wendingen, zoals in het gedragen solistenterzet Ag nus Dei, gevolgd door het koor in een feestelijke afsluiting van een feestelijk programma: het "dona nobis pacem". FRANK DEN HERDER niet door de zakdoek gedempte hoest. De journalist die dit onderzoek signaleerde, concludeerde uit een en ander dat deze milde winter dan wel ideaal moest zijn voor de po diumkunstenaars en hun publiek. Nu er minder verkoudheden optre den, zo stelde hij, zal het er in schouwburgen of concertzalen wel heel wat rustiger aan toe gaan. Is dat zo en hoe groot wordt het probleem bijvoorbeeld in de Leid se Schouwburg beschouwd? Een telefoontje leert dat men daar het probleem wel degelijk onderkent. Een medewerkster: "Je hebt er wel eens van die avonden bij dat je denkt: hè, jasses, iedereen zit weer te blaffen. En ook bij voorstellin gen die vooral door een ouder pu bliek worden bezocht, is het nog wel eens prijs". "Maar ach, soms valt het ook he lemaal niet op. Dat heeft natuurlijk veel te maken met wat voor soort voorstelling er wordt gegeven. Bij een concert is dat gehoest natuur lijk uitermate irritant. Maar vol gens mij heeft deze milde winter geen enkele invloed gehad op dit soort 'storingen'? Het is mij ten minste niet opgevallen". Hans Kagie, de adjunct-direc teur van de Leidse Schouwburg, heeft ook geen verandering opge merkt in het hoestpatroon van de bezoekers: "Nee, hoor, er is abso luut geen verschil". Dat strookt met de bevindingen van Tjitte Weber, directeur van K &0 in Leiden. "Wij hebben altijd een opvallend aandachtig publiek. Zowel in de Stadsgehoorzaal als in de Kapelzaal hebben wij weinig last van hoesters. En als iemand tij dens een concert toch even 'moet', dan loopt hij op zijn tenen de zaal uit. Nee, het is bij ons doodstil, al tijd, milde winter of niet". "Maar ik weet wel dat er plaatsen zijn waar dat anders is. In de Doe len in Rotterdam bijvoorbeeld staat vaak voorin de programma boekjes een of ander rijmpje waar in aan de mensen op een leuke ma nier om stilte tijdens het concert wordt gevraagd. En dan Londen, ik ben daar laatst geweest en het was me er toch een herrie in de concert zalen". CEES VAN HOORE Expositie met werk van Rene van Dam. t/m 18 maart. LAK-galerie, Cleve- ringaplaats 1. Leiden. Geopend ma. t/m za. van 10.00-22.00 uur. LEIDEN - Rene van Dam is af gelopen jaren actief betrokken geweest bij Stelling, de galerie waar hij verschillende malen aan exposities deelnam. Tot en met 18 maart heeft Van Dam bij het LAK een eenmanstentoon- stelling met grotendeels nieuw werk, dat bestaat uit collages en tekeningen. Opvallend in het werk van Re ne van Dam is het gebruik van naar voren uitstekende ruw houten lijsten die een heel ei gen ruimte voor de collages scheppen. Een voorliefde voor de meest verschillende materi alen komt op de expositie dui delijk tot uiting. Van Dam past materialen als betonijzer, zink, lood en teer toe. Hij zoekt en vindt hierin passende uitdrukkingsmidde len die aansluiten bij zijn visie op de wereld, waarin hij graag dingen veranderd wil zien. In een toelichting wordt dit stre ven als volgt geformuleerd: "Alles wat Rene van Dam in zijn kunst gebruikt, gaat een ander, eigen leven lijden", maar- zoals het hier staat zal Van Dam het niet bedoeld hebben. In het werk van Van Dam zou zeker sprake kunnen zijn van twee verschillende werelden. Aan de ene kant is er het deel waarin naar verandering gestreefd wordt door de bruutheid en heftigheid van het materiaal te benadrukken. Een andere kant wordt getoond in de tekenin gen en een groot stuk in de foyer dat een veel minder ge voelsmatige benadering laat In de tekeningen is het kleurge bruik heel sprekend. De meeste stukken zijn verrassend door het energieke gebruik van de tekenmaterialen. Juist dit deel van het werk heeft mij het meeste aangesproken door de werking van de verschillende lagen die over elkaar aange bracht zijn en door de afwisse ling van op één plaats gecon centreerde vormen en de orde ning van juist gescheiden par tijen. De expositie overziend, geef ik de voorkeur aan een werkwijze waarbij het materiaal niet zo dominant is, maar meer neven geschikt aan andere aspecten vanf het kunstwerk. NANCY STOOP OOST-BERLIJN (DPA) - Door in grijpen van de Oostduitse autori teiten hebben de abonnees van de Duitse versie van het Sovjettijd- schrijft 'Novoje Vremja' in de DDR het dit jaar moeten stellen zonder de eerste drie nummers van hun tijdschrift. Daarin zijn fragmenten van een kritisch toneelstuk van de schrijver Michail Sjatrov afge drukt. Volgens Oostduitse zegslieden kreeg zelfs het cultureel centrum van de Sovjetunie in Oost-Berlijn van de Oostduitse posterijen te ho ren dat de nummers niet konden worden geleverd, omdat zij „niet voor de handel waren vrijgege ven". Abonnees in West-Berlijn kregen het blad wel zonder proble- Sjatrovs nieuwe stuk 'Verder, verder, verder' is in de Sovjetunie nog niet opgevoerd, maar de gepu bliceerde fragmenten hebben in middels wel al flink wat stof doen opwaaien. In het stuk treden naast Lenin en Stalin ook Trotski, Zinov- jev en Kamenev op die in de officië le geschiedschrijving nog steeds als 'vijanden van het volk' te boek staan. Het Oostduitse partijblad 'Neues Deutschland' nam onlangs twee ar tikelen uit de Sovjetpers over waarin Sjatrov ervan wordt be schuldigd onzorgvuldig om te springen met historische feiten. In het artikel krijgt Sjatrov het ver wijt dat Lenin in het stuk als 'hoofdbeklaagde' figureert met Stalin als medeplichtige. Volgens de Pravda geeft het stuk „niet al leen van Stalin, maar van de hele geschiedenis van het socialisme in ons land een uiterst negatief beeld". Waarnemers vermoeden dat de Oostduitse autoriteiten vooral aan stoot hebben genomen aan een aantal citaten van de in 1919 ver moorde Duitse communiste Rosa Luxemburg in de door het tijd schrift gepubliceerde fragmenten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23