Is eenh paanse tune 'Het gaat boven verwachting' Feyenoord mist vernuft J ong Uranje a I Mario Been naar Pisa T A O C Piket scoort vijftig procent Den Bosch stuit op routine 2 JEUGDTRAINERS i Van Leeuwen wijst Bax de weg DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 SPORT PAGINA 19 Leidse zwemcoaches optimistisch voor winterkampioenschappen LEIDEN De Leidse 2 enigingen staan voor hun eerste belangrijke examen in dit sei zoen, de nationale winterkam pioenschappen. Morgen gaat in Emmen de titelstrijd in het plaat selijke 25-meter bad van start. Onder de deelnemende ploegen bevinden zich ook dit jaar de Leidse afvaardigingen van LZ'86 en De Zijl/LGB. Met elf personen en een recor daantal behaalde limieten (43) begint LZ hoopvol aan de NWK. .De formatie van De Zijl telt der tien namen en kwam tot onge veer twintig limieten. Maar zoals op elk kampioenschap zijn het ook in Emmen niet alleen de zwemmers en zwemsters die een proeve van bekwaamheid moe ten afleggen. Ook de train(st)ers willen en moeten presteren. De prestaties van de pupillen bepa len hun aanzien. De Leidse coaches, Robert van Zijp en Erna van Belkum, blikken op hetmas- sale evenement in Emmen voor uit. De 26-jarige Robert van Zijp is bezig aan zijn eerste seizoen als trainer bij LZ. De academicus is via Alkemade en Katwijk in het Vijf Meibad neergestreken. Zelf zwom de Leidenaar vroeger voor De Zijl en was hij een verdienste lijk rugslagzwemmer. Ge schoold door Rob Schouten, de huidige waterpolo-coach van het Nederlands zevental, gebruikt Van Zijp nog immer de opgeda ne ervaring uit zijn jeugd. „De wijze waarop ik momen teel zelf training geef, is enerzijds ontstaan uit de manier waarop ik vroeger door Schouten werd ge traind en anderzijds uit de ken nis die ik heb' opgedaan op de Haagse academie voor lichame lijke opvoeding. Zoals bij de meeste zwemverenigingen pro beren we ook met LZ te pieken op de twee nationale kampioen schappen. Tot nu toe gaat het bo ven verwachting. Nog nooit heeft LZ zoveel limieten be haald. Dat is uiteraard niet alleen mijn werk. Nel Barnhoorn, die de voorgaande dertien jaar de wedstrijdzwemafdeling leidde, is grotendeels verantwoordelijk voor dit succes. Ik mag wel zeg gen dat ik hier in een gespreid bedje kwam". Erna van Belkum is sinds no vember 1980 in vaste dienst bij De Zijl/LGB. De ClOS-geschool- de trainster kwam destijds door haar genoten opleiding in aan merking voor een STK-functie (staf technisch kader), een door het Ministerie van WVC gesubsi dieerde betrekking. Door de aan stelling van Van Belkum kreeg De Zijl, na de periode Rob Schouten, opnieuw een full-time trainer in dienst. „Ik had precies één maand mijn vaste aanstelling als train ster, toen ik onder leiding van Bert Sitters met de Nederlandse selectie naar de Europa Cup wedstrijden in het Engelse Blackpool werd uitgezonden", herinnert Van Belkum zich. Voorwaarde hiervoor was en is dat je als vereniging mensen le vert voor de selectie. In voorge noemde periode zorgde Edward Maasdijk voor de Leidse inbreng in de Nederlandse ploeg. Sinds dien volgden nog eervolle uitno digingen voor onder meer Eu ropese jeugdkampioenschap pen, trainingsstages van nationa le selecties en landenwedstrij- den. Vooruitkijkend op de wedstrij den van de komende twee week einden ziet Van Zijp voor LZ'86 reéele medaillekansen. „Antoine van Weerde komt zowel op de 100 meter als op de 200 meter schoolslag in aanmerking voor een derde plaats. Paulien Stastra moet hoog kunnen scoren op de 100 meter en 200 meter rugslag in haar eigen jaargang, 1972. De twee broertjes Schouten, samen goed voor zo'n zestien limieten, zijn zo'n beetje op alle afstanden goed voor een plaats bij de eerste drie. De tweeling is de laatste twee weken echter geveld door ziekte, zodat de verwachtingen omtrent hun presteren enigszins getemperd moet worden. Hoe wel er vele kanshebbers en kans- hebsters zijn, ben ik met één of twee medailles al dik tevreden. Aangezien de oogst vorig jaar nul bedroeg is alles wat daarboven zit meegenomen. Erna van Belkum ziet vooral mogelijkheden voor de jongens estafetteploeg onder de zestien jaar op de vrije slag. Ook Maaike Parrel is op deze slag op de indi viduele nummers kansrijk. „Ver der is vooral de kandidaten-se lectie van Niels Ouwerkerk voor de EJK-ploeg van belang", vult de Zijl-coach aan. Daartoe zal hij op de vrije slag een plaats bij de eerste vijf moeten behalen, ter- LZ-trainer Robert van Zijp ziet f kampioenschappen wel zitten. Zijn ook. wijl op een ander individueel nummer dan de vrije slag een eerste of een tweede plaats ge noeg is. Slaagt hij daarin dan moet vormbehoud worden ge toond tot de Nederlandse zomer- kampioenschappen, wanneer de definitieve selectie zal worden vastgesteld. Uiteraard hopen de beide Leidse coaches op persoonlijke records. „Je wilt pieken en dus moeten ze hun eigen tijden ver beteren", meent Van Zijp. „Lukt dat niet dan baal je natuurlijk. Zelfs een medaille zou in dat ge val voor mij geen genoegdoening zijn". Iets wat Van Belkum be aamt. „Natuurlijk is een medaille leuk, maar ^ls trainster blijf je dan altijd met het gevoel zitten dat er toch meer inzat". Arsenal in finale League-Cup LONDEN (Reuter) - Arsenal heeft zich gisteravond als eerste team ge plaatst voor de finale van het Lea gue-bekertoernooi. De Londense club versloeg Everton op Highbury met 3-1. De eerste wedstrijd in Li verpool was ook al in Londens voordeel geëindigd (1-0). Arsenal, houder van de League- beker. begon pas goed te spelen na de rust. Kort voor de pauze had Hayes de kans gemist zijn ploeg via een strafschop aan de leiding te brengen. Hij schoot de bal over de lat. Thomas maakte deze fout vroeg in de tweede helft goed. Na dat invaller Heath voor de gelijk maker had gezorgd, werd Everton via Rocastle en Smith in negen mi nuten op een achterstand van twee doelpunten gezet. Arsenal, dat ook nog is vertegenwoordigd in de kwartfinales van het FA-bekertoer- nooi, speelt in de finale tegen Lu- ton of Oxford. De Spaanse fiscus heeft Bernd Schuster aangeklaagd wegens be lasting-ontduiking. De Westduitse vedette van Barcelona zou de fis- .cus tussen 1983 en '86 voor omgere kend 120.000 gulden hebben bena deeld. De 28-jarige middenvelder van de Catalaanse club had opge geven dat hij jaarlijks 25 miljoen pesetas (400.000 gulden) verdiende. Inmiddels staat hij echter op de loonlijst voor 60 miljoen pesetas. Schuster kan voor deze fraude worden veroordeeld tot maximaal drie jaar gevangenisstraf. Van Breukelen tekent bij EINDHOVEN (ANP) - Hans van Breukelen (31) heeft zijn dienstver band bij PSV verlengd. De clublei ding kwam met de doelman een overeenkomst voor drie jaar over een. Het huidige contract liep door tot het einde van De landskampioen bond de afge lopen weken al Koeman en Gerets voor langere tijd aan zich. Com mercieel manager Ploegsma ver klaarde dat de clubleiding de ko mende weken zal onderhandelen met Vanenburg en Van Aerle. Johan Cruijff zal op 22 april in Tokyo meespelen in een voetbal wedstrijd ten bate van slachtoffers van de ziekte AIDS. Cruijff maakt deel uit van een team van befaam de oud-sterren, zoals Pele, Rossi, Platini en Keegan. Tegenstander is een Japans elftal. Het programma van de door Pele gestarte actie 'Kick Aids' omvat voorts wedstrij den in Zimbabwe (29 mei), Parijs (10 september) en Los Angeles (10 oktober). Men hoopt in totaal onge veer 500 miljoen dollar in te zame len. Effectief Haarlem wint in De Kuip ROTTERDAM (ANP) - Het voetbal van Haarlem zal geen schoonheidsprijs krijgen, maar effectief is het wel. Feyenoord ondervond dat gisteravond in de koude Rotterdamse Kuip. Slechts één echte kans kreeg de ploeg van trainer Advocaat. Zes minuten na de hervatting kopte Sitek de bal uit een voorzet van Linger achter Hiele. Dat ene doelpunt besliste een zeer maar de Rotterdammers matig duel, waarin Feyenoord dig het vernuft misten om in de werklust niet kon worden ontzegd, voor doelman Metgod opgetrok- ROTTERDAM (ANP) - Mario Been zal vanaf 1 juli voor drie jaar onder contract staan bij de Italiaanse club Pisa. De 24-jarige Rotterdam mer, die yanaf zijn achtste jaar voor Feyenoord heeft gespeeld, kwam dinsdag tot overeenstemming met vertegenwoordigers van de twee- de-divisieclub. Gistermiddag wer den Feyenoords voorzitter Gerard Kerkum en Pisa's president Ro meo Anconetani het eens over de MURCIA (ANP) - Jong Oranje heeft in Murcia een voortreffelijk uitzicht gekregen op een plaats in de halve finales van de strijd om het Europees kampioenschap voor landenteams tot 21 jaar. De ploeg van bondscoach Nol de Ruiter ver sloeg de Spaanse jeugdinternatio- nals met 0-1. De beslissing viel in de voorlaatste minuut toen Gerrit Plomp een strafschop benutte. De Ruiter koos in Murcia voor een aanvallend concept. De debu terende Hagenaar Danen en de Ajacieden Winter en Witschge vormden een offensief ingesteld middenveld, waarmee de bonds- coach de Spanjaarden hoopte te De vorig jaar in de uit wedstrijd tegen West-Duitsland ge hanteerde speelwijze, met twee voorstoppers, liet De Ruiter dit keer achterwege. De bondscoach ging er vanuit dat zijn ploeg van de aanvallend spelende Spanjaarden voldoende ruimte zou krijgen om zelf doelgerichte acties te onderne- De verwachte Spaanse storm loop bleef in het eerste half uur achterwege. De Zuideuropeanen namen zelfs een angstige houding aan. De Nederlandse defensie kwam pas na 20 minuten voor het eerst in de problemen. Vazquez kapte Plomp uit en plaatste de bal in de voeten van Loren. De aanval ler van Real Sociedad schoof de bal van dichtbij in de handen van doel LEIDEN Kandidaat-grootmeester Jeroen Piket heeft het schaaktoer nooi in Lvov bëeindigd met een score van 7 uit 14. Na een slechte start bracht Piket door een eindsprint van 4 uit 5 zijn puntentotaal alsnog op vijftig procent. In de laatste ronde smaakte hij zelfs het genoegen de Grootmeester en oud-Russische kampioen Koepreitsjik in 25 zetten van het bord te hakken. Het toernooi was voor Piket onderdeel van een 'stage', hem aangebo den door het Russische ministerie van sport. Het meest interessante deel van die stage, een training aan de Botwinnik-Kasparov-school in Moskou, laat echter nog op zich wachten. Ditmaal was daar geen tijd voor, omdat Piket vandaag aan een toernooi in Dordrecht begint. Waarschijnlijk volgt er in mei of juni een tweede uitnodiging. Het Leiderdorpse schaaktalent moest in het begin zijn draai nog vin den. Vreemd eten en het wennen aan het hotel kostte hem veel proble men: "Alle buitenlanders speelden slecht in het begin. Lvov ligt ergens in het zuiden, tegen de Pools—Tjechische grens en er was niets anders te doen dan schaken. Alleen de Hongaar Karoly sprak voldoende Engels om een normaal gesprek te kunnen voeren, zodat er weinig anders overbleef dan een beetje met hem te analyseren. Daar heb je echter weinig zin in als het slecht gaat". De Olympische Spelen brachten voor Piket de omme keer: "Halverwege de tweede week kwam er gelukkig ijshockey en schaatsen op de televisie, die tot dan toe slechts onverstaanbare Russiche programma's had laten zien. Omdat het schaken inmiddels ook beter ging kwam de vorm vanzelf terug". Vandaag begint Piket, die met zijn score van vijftig procent in Rusland nog een paar ELO-punten heeft verdiend aan een toernooi in Dordrecht, waar de grootmeester-norm op 6,5 uit 9 staat: "Die norm moet ik dan maar even halen. Met tegenstander als Farago, de Duitser Lau, Liafbern Rie- twee onbekende Russen moet dat mogelijk zijn". man De Goey. Het meeste gevaar van de Spanjaarden kwam voort uit spelhervattingen. Loren kopte de bal uit een hoekschop rakelings naast. Aanvallend kreeg de ploeg van Nol de Ruiter in de eerste periode weinig mogelijkheden. Het Neder landse trio op het middenveld kwam nauwelijks tot aanvallen toe. Door het ontbreken van de ge schorste Van Loen miste de ploeg een aanspeelpunt in de spits. De beste kans was voor Plomp, die na een kwartier een vuurpijl richting het Spaanse doel afvuurde. De bal scheerde de lat. De eerste helft kreeg een enerverend slot. Eller- inan ontsnapte aan een gele kaart toen hij verdediger Lizzaralde neerkegelde. Met bloedend gezicht verliet de Spanjaard het terrein. Ook Danen, die het aan de stok kreeg met Cristobal, kreeg enige clementie van scheidsrechter Pe- duzzi. Irritatie In de rust wisselde De Ruiter de onrustige Danen. Blattler moest op het middenveld de opbouw van de Spanjaarden eerder verstoren. De Limburger kwam daar nauwelijks aan toe. De Spaanse ploeg ver hoogde het tempo en probeerde vooral van de rechterflank het doel van De Gooy onder druk te zetten. Het leverde slechts een aantal klei ne kansjes op. De sluitpost van Sparta stond bij elke Spaanse aan val op de juiste plaats. Met vertragend spel probeerde de Nederlandse ploeg de tegen stander uit het ritme te halen. De opzet slaagde voortreffelijk. De Spaanse spelers raakten meer en meer geirriteerd door het uitblij ven van een treffer. De overtredin gen stapelden zich op. De onder brekingen kwamen Oranje uitste kend van pas. De Spaanse jeugd, die in de groepswedstrijden in ei gen land tegen Oostenrijk, Roeme nië en Albanië geen punt behoefde in te leveren, kwam steeds minder in de buurt van het Nederlandse doel. Dat gold echter tevens voor de Nederlandse aanval. Viscaal en El- lerman hielden zich voornamelijk bezig met he't verdedigende werk. Ze kwamen er tegen de harde Spaanse verdedigers niet aan te pas. In de voorlaatste minuut rea geerde Viscaal echter wel attent, toen Hierro de bal te zacht op zijn doelman terugspeelde. Viscaal om speelde de sluitpost, die hem neer legde. Plomp hield van elf meter zijn emoties in bedwang en stuur de doelman Unzue naar de ver keerde hoek, waardoor Nederland op 23 maart in Utrecht de plaats bij de laatste vier zeker veilig moet kunnen stellen. Nol de Ruiter was na afloop van het stralende middelpunt tussen zijn collega's Rinus Michels en Leo Beenhakker. „Met 0-0 hadden we natuurlijk ook genoegen genomen. Dat was een uitstekende uitgangs positie geweest voor de tweede wedstrijd", verklaarde de bonds coach. „In de rust heb ik de jongens er nog nadrukkelijk op gewezen, dat die ene kans nog zou komen. Ver dedigend zat het allemaal uitste kend in elkaar. Plomp en Boek- weg, voor mij de uitblinker van de wedstrijd, hielden de ruimte zeer klein, zodat de Spanjaarden nau welijks aan combinaties toekwa- De Spaanse coach Luis Suarez vond Nederland te hard spelen. „Verdedigend hebben ze het wel goed gedaan, onze aanvallers kre gen nauwelijks te ruimte. Kansen waren er slechts in geringe mate. De overwinning van Nederland vind ik niet verdiend. Een uitslag van 0-0 was terecht geweest. Dan hadden we ook nog een betere kans gemaakt in Nederland". iets boven de een miljoen gulden ligt. Mario Been, die dit seizoen enke le malen een conflict had met trai ner Israel, was gisteravond duide lijk opgelucht dat zijn overgang rond was gekomen. Been was al en kele maanden gevolgd door scouts van Pisa en Tottenham Hotspur. „Het is toch een uitdaging om in Italië te gaan spelen". Pisa heeft met de Braziliaan Dunga en de Engelsman Elliot al twee buitenlanders onder contract. Volgens Anconetani is dat geen probleem. „Het contract met Dun ga loopt aan het einde van het sei zoen af. Hij kan dus vertrekken". Ruud Gullit is door de tucht- commissie van de Italiaanse voet balbond voor één duel geschorst. De Nederlandse vedette van AC Milan kreeg de straf voor zijn rode kaart in het duel van 14 februari te gen Ascoli. Gullit kreeg toen na een overtreding geel, maar provoceer de de scheidsrechter door demon stratief in de handen te klappen. Europa's voetballer van het jaar zit zijn straf uit in het competitieduel van zondag tegen Sampdoria. Tb ken muur een gaatje te vinden. Het absolute dieptepunt kwam in de 79e minuut, toen Hofman een straf schop tegen de paal schoot. Vlak daarvoor had de Haarlemmer Te vreden, die de door scouts van het Italiaanse Pisa en Tottenham Hotspur bekeken Been als een schaduw volgde, de Rotterdammer neergelegd. Zelfs die eenvoudige mogelijkheid kon Feyenoord, dat negentig minuten een overwicht had, niet benutten. Twintig minuten daarvoor had dezelfde paal de Rotterdamse ge lijkmaker ook al in de weg gestaan bij een kopbal van Van Herpen. Met het inzetten van Monko'u voor Elstrup had trainer Israel een wan hoopspoging gedaan de achter stand weg te werken. Monkou mag dan in defensief opzicht redelijk kunnen meekomen, een aanvaller is hij beslist niet. Dat bewees hij in de 68e minuut toen hy alleen voor Metgod opdook maar geen raad wist met de kans. Haarlem bleef gemakkelijk over eind en was met zijn schaarse uit vallen, via de razendsnelle Peeper. in feite gevaarlijker dan de Rotter dammers die zich door het verlies op de ranglijst zelfs gepasseerd za gen door Haarlem. Puntverlies RKC Aan de recordreeks overwinnin gen van RKC is gisteravond een einde gekomen. Nadat de Waal- wijkse club de voorafgaande 22 wedstrijden in de eerste divisie had gewonnen, speelde de ploeg van trainer Leo van Veen in het 23e du el gelijk. In en tegen Veendam werd het 2-2. De Brabanders kwa men twee keer via Brands aan de leiding; in de 40e en 67e minuut. De Oostgroningers herstelden het evenwicht door treffers van Ten Caat (43e minuut) en Van Buuren (73). Het duel tussen de nummer één en twee van de eerste divisie trok 6500 toeschouwers. ADVERTENTIE De v.v. S.J.C. zoekt voor het seizoen 1988/89 een jeugdtrainer voor de A - junioren selectie en een jeugdtrai- ner voor de B - junioren selectie die binnen het kader van hetjeugdplan bij S.J.C. tweetrainin- J gen per week (waaronder de maandagavond) verzorgen alsme- de de begeleiding op de zaterdag. Geïnteresseerden kunnen, tot uiterlijk 9 maart, schriftelijk solli- citeren bij de v.v. S.J.C. secr. C.L.G. Wassenaar, Pickéstraat 8, 2201 ES Noordwijk. DEN BOSCH (ANP) - Dat voor Den Bosch in de kwartfinalepoule van het Europa Cup I toernooi slechts een figurantenrol is wegge- lègd, deerde de Bosschenaren gis teren in het duel tegen bekerhou der Milaan geenszins. De thuis ploeg trok fel van leer en kon tot verwondering van velen de Italia nen tot vlak voor tijd bijhouden. Toen echter stuitte het jonge team van coach Jan Dekker op de enor me hoeveelheid routine bij de Mila nese gasten en kwam een verras sing juist niet tot stand: 80-85. Tien weken geleden vergde Den Bosch in de uitwedstrijd nog het onderste uit de kan van de Milane se miljoenenploeg. Toen bleven de Italianen maar nipt aan de winnen de kant van de score: 96-92. Maar sinds het wegvallen van basisspe lers Thompson en Pieterse wordt er aanmerkelijk minder rekening gehouden met de Nederlandse kampioen. De basketballende miljonairs uit Milaan dachten aan een minimale inspanning voldoende te hebben voor een overwinning. Op dat punt kwamen zij bedrogen uit. Het ge brek aan sterspelers werd door de gastspelers gecompenseerd met enorme dosis werklust en agressi viteit. Voeg daarbij de bekende hardheid van Italiaanse ploegen en het zwakke leiden van de beide scheidsrechters en het explosieve sfeertje in de Maaspoort is afdoen de verklaard. Zelfs op weg naar de kleedkamers werd er tussen de Milanese stormram Meneghin en Govers nog een robbertje gevoch ten. Fraaie overwinning op koploper De Maas LEIDEN In de interregionale zaalvoetbalcompetitie heeft Bax een fraaie overwinning behaald op koploper De Maas (5-3). Zwar te Wolf gaat een moeilijke perio de tegemoet gezien de 4-2 neder laag bij FV Snoekie. In de hoofd klasse speelde zowel Van der Plas BMW als Menken/Land- bouw met 2-2 gelijk. Bax - De Maas 5-3 Alleen tot een 2-2 stand had De Maas iets in te brengen tegen een de laatste tijd goed operende Voorhoutse formatie. Hans van Leeuwen was weer goed op schot en wees met vier doelpun ten zijn ploeg de weg naar de overwinning. Mario Faber zorg de voor de vijfde treffer. Van Egmond - ROAC '79 8-7 Een aantrekkelijke wedstrijd met 15 doelpunten. Ondanks dat de thuisclub geen wisselspelers op de bank had zitten werd de ze ge, zij het moeizaam, binnen ge haald. De geblesseerd aan de wedstrijd begonnen Rob Hen- zing was de grote man bij Van Egmond. Maar liefst vijfmaal wist hij de ROAC-goalie te Dasse ren. Richard Gottmer (2) en Theo van de Nieuwendijk maakten de 'acht' voor de Leidse ploeg vol. Tegenstander ROAC werkte een 4-1 en 8-5 achterstand weg maar kwam uiteindelijk toch een doel punt te kort. Ruud Weenink (3), Wilco van der Meer (2), Johan Vaneman en Perry van Es scho ten voor ROAC raak. Noordwijk - Menken/Land- bouw 2-2 In deze Noordwijkse derby wenste de thuisclub zich nog wel een keertje in te spannen. Gert Jan Bakker en Jos Smits druk ten dit uit in doelpunten. Ben van der Zalm zorgde er met twee doelpunten voor dat Menken toch nog één punt aan de 'buren ruzie' overhield (2-2). THB Boys - Van der Plas BMW 2-2 De thuisclub kreeg door doel punten van Paul Streppel en Leo van Kampen een 2-0 voorsprong. Het zag er zelfs lang naar uit dat de Katwijkers tegen een neder laag op zouden lopen, maar THB sprong in de tweede helft te slor dig met de kansen om. Invaller Bouwe van Beelen zorgde voor de aansluitende treffer en Rick Curfs bracht vier minuten voor het einde toch nog de 2-2 stand op het scorebord. Boerenburg - Landwer Johan 3-4 De Voorhoutse ploeg pakte met een 3-4 overwinning de laatste strohalm in het gevecht tegen degradatie. Eric Warmer dam was voor de bezoekers de gevierde man. Voor Boerenburg scoorden Patrick Scheurwater. Bert Jan de Ridder en Johan de Ridder. Lugdu Jan de Kuyper De kikkers hepen in de eerste helft al snel uit naar een 5-1 voor sprong. De Kuyper kwam goed terug tot 5-4, maar verder liet Lugdunum, met Chris Gubler na lange tijd weer in de basis, het niet komen. Fred Kanbier zorgde met twee doelpunten voor de be slissing. De overige Leidse goals kwamen van Harm de Vos (2), Edwin Verhoogt, Hans van As en weer Fred Kanbier. Harry van der Zwet, Jos Faas en Laurens van der Voort (3) zorgden voor de Lisser productie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19