Hazerswoude steunt streekmuziekschool Plan voor woningbouw op plaats lido-theater Studie uitstraling Schiphol gestopt Helmaanplant na stormperiode Bollenstreekgemeenten stellen samen milieuambtenaar aan PAGINA 16 W 3 REGIO DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 j 'Bezuinigingen Rijnakkoord pas later mogelijk' STREEK - Burgemeester en wethouders van Hazerswoude vinden dat de gemeente Lei derdorp te hoge eisen stelt aan de streekmuziekschool Rijnakkoord. Hazerswoude zegt dat moet worden opgepast dat de functie van de school niet wordt ondergraven door be zuinigingen, die tot een conflict hebben geleid tussen de gemeente Leiderdorp en het be stuur van de streekmuziekschool. Vooral in het duingedeelte tussen het Andreasplein en de Voorstraat heeft de storm huisgehouden. De zeereep wordt hier opnieuw beplant. (foto Dick Hogcwoning) Van de gemeenten die voor mu ziekonderwijs op Rijnakkoord zijn aangewezen, is Hazerswoude de eerste die duidelijk partij kiest voor de streekmuziekschool. Alke made en Woubrugge houden zich nog op de vlakte. B en W van Alke made willen eerst twee brieven van de voorzitter van de school, ex-wet houder I. Gehner-Ellenberger van Leiderdorp, van ambtelijk advies laten voorzien. Ook Woubrugge wacht een rapportage af. Koude kerk stelt zich neutraal op en ziet geen reden op een oude overeen komst terug te komen. Het bestuur van de streekmu ziekschool (een gemeenschappelij ke regeling van de gemeenten Alkemade, Hazerswoude, Koude kerk, Leiderdorp en Woubrugge) en het college van Leiderdorp ver schillen sterk van mening over de manier waarop op het muziekon derwijs van de school moet worden bezuinigd. Bij de behandeling van de ontwerpbegroting 1988 kondig de Leiderdorp aan de gemeentelij ke bijdragen te verminderen. Leiderdorp zou volgens Rijnak koord als grootste subsidiever strekker over 1988 475.000 gulden moeten bijdragen. Leiderdorp stel de voor 25 uur minder instrumen tale lessen te geven, waardoor zij maar 428.000 gulden hoeft bij te dragen. Als geen wachtgeld wordt Kluis en auto ontvreemd LISSE Bij een diefstal in een ga ragebedrijf aan de Heereweg in Lisse is in de nacht van dinsdag op woensdag een kluis en een perso nenauto ontvreemd. De daders kwamen binnen nadat zij twee schuifdeuren hadden ge forceerd. De kluis stond vastge schroefd aan de grond, maar werd losgemaakt. Uit de showroom haal den de dieven een Fiat Panda, leg den de kluis erin en gingen er van door. In de kluis waren, naast enkele duizenden guldens contant geld, kentekenbewijzen en waardepa pieren opgeborgen. NOORD WIJK - Het Lido-the ater aan de Prins Bernardstraat in Noordwijk aan Zee wordt hoogstwaarschijnlijk op 1 sep tember gesloten en gesloopt. Voorwaarde is dat de gemeente Noordwijk akkoord gaat met de bouw van 12 woningen en vier winkels/kantoren op die plaats. Eigenaar A. Kraska van het Lido-theater heeft inmid dels een aanvraag voor een bouwvergunning bij de ge meente ingediend. Het plan is gemaakt omdat de exploitatie van het Lido in zijn huidige vorm niet winstgevend is te maken. Mocht de gemeente niet akkoord gaan met het plan voor de bouw van woningen en winkels, dan blijft het gebouw staan maar veran dert in een muziektheater. Kraska wil in dat geval de bovenzaal van het gebouw helemaal geluiddicht maken en er elk weekeinde pop concerten organiseren. De benden- verdieping zou als bar worden in gericht zodat de concertbezoekers na afloop een drankje kunnen drin ken. De voorkeur van de eigenaar gaat evenwel uit naar het realiseren van de nieuwbouw. "De Prins Ber nardstraat leent zich eigenlijk niet voor de vestiging van een muziek theater. Ik geef er nog steeds de voorkeur aan min of meer rustige activiteiten voor wat oudere men sen te organiseren zodat de omwo nenden weinig overlast ondervin den. Dat wordt me echter onmoge lijk gemaakt. Met de bouw van het door de Noordwijkse architect L. Korbee ontworpen woon- en winkelcom plex is ongeveer 2,7 miljoen gulden gemoeid. Onder het gebouw is een parkeergarage gepland bestemd voor de auto's van de bewoners van verstrekt aan de ontslagen docen ten, daalt dit bedrag nog tot 416.00 gulden. De Hazerswoudse wethouder G. van der Lecq-De Knikker vindt dit te veel gevraagd. "Het is al mooi dat bezuinigingen worden gehaald. Bij het opstellen van de begroting van de school is rekening gehou den met bezuinigingen. Het kan wel, maar geleidelijk. Wat Leider dorp wil is te abrupt, vooral wat het besparen op salariskosten betreft. De muziekschool doet er van alles aan om de organisatiestructuur te veranderen. Dat kan niet van de ene dag op de andere. De muziek school moet bezuinigen, maar wil ook op een zo verantwoorde wijze muziekonderwijs blijven geven". Van tafel Hoewel de voorstellen van Lei derdorp in het dagelijks bestuur van Rijnakkoord positief zijn ont vangen, heeft dat er niet mee inge stemd en zijn de financiële gevol gen ervan evenmin verwerkt in de begroting van 1988. Nu doet Lei derdorp een beroep op de gemeen teraden van de overige deelnemen de gemeenten. In een brief wordt gevraagd alsnog gevolg te geven aan de financiële consequenties van de door hen gestelde aanvul lende voorwaarden. Een afschrift van de brief werd ook gezonden aan Rijnakkoord. Voorzitter Gehner-Ellenberg heeft alle gemeenteraden een korte reactie geschreven waarin zij de Leiderdorpse standpunten van ta fel veegt. Met klem betoogt zij dat een door de gemeente Leiderdorp aan de muziekschool gevraagde handreiking wel degelijk wordt ge boden, alleen niet op zo'n korte ter mijn als Leiderdorp wil. Reorgani satie van het onderwijs vergt vol gens haar meer tijd dan enkele maanden. Ook verwijst zij naar een in maart te verschijnen beleids plan. Volgens Gehner spiegelt Leider dorp een theoretisch model voor met een te gunstig beeld dat niet de woningen. Het is de bedoeling dat zowel de woningen als de vier bedrijfsruimten worden verkocht. Kraska verwacht overigens dat burgemeester en wethouders niet zonder meer bereid zullen zijn de vestiging van winkels toe te staan: "Wethouder Salman heeft al ge zegd dat dit te veel concurrentie voor de Hoofdstraat zou beteke nen. In de bedrijfsruimten worden daarom waarschijnlijk zaken als een kapsalon of kantoor geves tigd". overeenkomt met de realiteit. Ook wordt volgens haar voorbijgegaan aan de geldende rechtspositie waarbij wachtgeld moet worden uitgekeerd aan docenten bij ver mindering van lesuren. Hoewel het beleidsplan nog moet worden vastgesteld, brengt zij de gemeenteraden onder de aan dacht 'dat de bezuinigingen kun nen worden doorgevoerd per 1 ja nuari 1989, gezien het besluit van het algemeen bestuur van de streekmuziekschool om in 1988 geen gedwongen ontslagen te laten plaatshebben'. De poging van Leiderdorp om haar medeleden in Rijnakkoord achter zich te krijgen, wordt door Gehner in haar brief gekenschetst met: "Hoewel ik aanneem dat alle gemeentebesturen van de deelne mende gemeenten volledig op de hoogte zijn van de ontwikkelingen van het afgelopen jaar, meende ik er goed aan te doen het boven staande te berichten". Het college van Alkemade stelt de gemeenteraad maandag voor om beide brieven eerst maar eens van ambtelijk advies te laten voor zien, alvorens partij te kiezen in het conflict tussen Leiderdorp en de muziekschool. ALPHEN AAN DEN RIJN - De tweede fase van het Schipholon- derzoek van het regionaal econo misch overleg (REO) gaat niet door. Dit is het directe gevolg van de afwijzende houding van provin ciale staten over industriële groei in onder meer de Rijnstreek. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de toekomstige economische uitstraling van luchthaven Schip hol. Het rijksbeleid wordt hiermee door de provincie bevestigd. "De tweede fase is in feite afge ketst", zegt F. de Graaf, beleidsme dewerker van het Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) over het onderzoek van Verlies De huidige eigenaar kocht in 1984 het Lido-theater. Met de ex ploitatie van de accomodatie is het sinds die tijd eigenlijk steeds berg afwaarts gegaan. Jaarlijks lijdt Kraska een verlies van ongeveer 150.000 gulden. Sinds 1984 zijn steeds meer vaste huurders, voornamelijk Noord- wijkse verenigingen, vertrokken. Kraska hierover: "De gemeente dwingt de verenigingen via het subsidiebeleid gebruik te maken KATWIJK Voor de tweede keei dit winterseizoen wordt de duinen rij voor de Katwijkse Boulevard met helm beplant. Het stormweer van de afgelopen weken heeft flink huisgehouden in de oude beplan ting, die over een grote lengte on der een dikke laag zand is verdwe- Met het planten van de helm Buck Consultants. Het IGOR voert het secretariaat van het REO in de Duin- en Bollenstreek en de Rijn streek. De aangesloten gemeenten in de diverse regio's hebben het Schipholrapport laten opstellen in samenwerking met onder meer de kamer van koophandel en de pro vincie Zuid-Holland. In het onderzoek wordt gepleit voor enige industriële ontwikke ling in een 'ring' om de sterk groei ende nationale luchthaven. Deze geringe economische groei in het 'groene hart van Holland' staat lijn recht op het vorig jaar uitgekomen advies van de rijksplanologische commissie. van de twee dorpshuizen in Noord wijk. Dat kan ik me wel voorstellen want De Rank en De Kuip kosten de gemeenten handenvol geld. Dat beleid heeft wel tot gevolg gehad dat er hier een enorme leegloop is ontstaan". Ook het bezoek aan de in het the ater ondergebrachte bioscoop is de laatste jaren doorlopend teruggelo pen. De eigenaar heeft door het vertonen van recente, goede films deze ontwikkeling trachten tegen te gaan, doch zonder succes. "De Noord wij kers gaan liever naar de moet worden voorkomen dat de wind de komende maanden vrij spel heeft met het duinzand. Dat is niet alleen van belang om de over last door het stuivende zand op de Boulevard en de achterliggende straten zoveel mogelijk tegen te gaan, maar ook met het oog op de zeewerende functie van deze dui nenrij. De gemeente is voor de zeereep voor de Boulevard belast Omdat de statencommissie voor ruimtelijke ordening en economi sche zaken de conclusies van het rijksrapport onderschrijft, lijkt het. werk voor het regionale onderzoek voor niets geweest. De Graaf be strijdt die gedachte: "De studie heeft alleen weinig resultaat opge leverd. Maar we hebben nu de be schikking over waardevolle gege vens. Wellicht kunen we er zonder de provincie mee verder". Volgens de beleidsmedewerker is de eerstvolgende taak van het REO een nieuw programma opstel len voor de ontwikkeling van in dustrieterreinen in de regio. Het grote stad als ze een film willen Teruglopend bezoek is niet de enige reden voor Kraska om het theater te sluiten. De gemeente Noordwijk besloot twee jaar gele den, mede naar aanleiding van klachten van bewoners van de Prins Bernardstraat, dat de bene denzaal alleen in combinatie met de bovenzaal mag worden ver huurd. "Dat maakt een winstge vende exploitatie vrijwel onmoge lijk", aldus Kraska. De huidige eigenaar heeft be zwaar aangetekend tegen dit be sluit van de gemeente. De Raad van State, het hoogste administra tief rechtscollege, moet nog een uitspraak doen over de kwestie. Kraska is vast van plan de procedu re voort te zetten, zelfs na een even tuele sloop van het Lido-theater. Gedwongen De noordwijkse horeca-exploi- tant is van mening dat de handel wijze van de gemeente, zowel ten aanzien van de verenigingen als ten aanzien van het afzonderlijk ge bruik van de benedenzaal, hem heeft gedwongen tot het nemen van dit besluit. "Ik geef er de voor keur aan het Lido-theater in zijn huidige vorm voort te zetten. De bepalingen van de gemeente ma ken dit evenwel onmogelijk". Financieel gezien maakt het vol gens Kraska weinig verschil of het theater wordt gesloopt of wordt verbouwd tot muziektheater. Ge luidisolatie van de bovenzaal kost naar verwachting 150.000 tot 200.000 gulden. De exploitatie van een muziektheater nieuwe stijl le vert waarschijnlijk ongeveer even veel op als de bouw en verkoop van woningen en winkels. De gemeentelijke adviescom missie voor ruimtelijke ordening buigt zich waarschijnlijk in haar maart-vergadering over het plan voor de bouw van woningen en winkels. met het onderhoud en wordt door het Hoogheemraadschap van Rijn land dan ook verplicht tot deze be schermende maatregel. De gemeente Katwijk besteedt elk jaar grote bedragen aan het op ruimen van stuifzand op de Boule vard. Alleen al in 1986 werd voor dit doel meer dan 170.000 gulden uitgegeven. zou daarbij gaan om het bepalen van de volgorde waarin industrie terreinen worden ontwikkeld. Dat kan met name de ingebruikname betreffen van het nieuwe bedrijfs terrein bij het buurtschap Groe nendijk. Zowel de gemeente Ha zerswoude als de gemeente Alphen heeft daar bezwaren tegen, zij het om uiteenlopende redenen. Het rapport van het REO behels de beperkte groei van bedrijfster reinen in de gemèenten Ter Aar en Nieuwkoop. Ook in de bollen streek zouden enkele terreinen daarvoor in aanmerking komen. De afwijzende houding van provin ciale staten zou vooralsnog geen gevolgen hebben voor het in Alp hen geplande transportdorp op het bedrijfsterrein Molenwetering. Dit op Schiphol georiënteerde 'dorp' krijgt allerlei ultramoderne voor zieningen voor ondernemingen die werkzaam zijn in de distributiesec tor. De Alphense wethouder G. van As (WD/ruitelijke ordening) vindt het 'een belachelijke zaak' dat pro vinciale staten een strikt beleid voor het 'groene hart' blijft nastre ven: "We vragen geen uitbreiding, want er is in Alphen nog voldoende industrieterrein voorhanden. We hebben de provincie gelukkig niet overal bij nodig. Schipholgebon- den bedrijven blijven hiqr van har te welkom. In de praktijk blijkt bo vendien dat de stadsgewesten de hun toebedachte taken niet altijd aankunnen". LISSE Er wordt in de duin- en bollenstreek binnenkort een spe ciale ambtenaar aangesteld die als opdracht krijgt de diverse milieu taken in deze regio beter op elkaar af te stemmen en eventuele knel punten op te lossen. De betrokken gemeenten, vertegenwoordigd in het samenwerkingsorgaan duin en bollenstreek (SDB), hebben daartoe gisteravond besloten. Het tijdens een SDB-vergade- ring in Lisse genomen besluit, dat voorlopig voor twee jaar geldt, is een uitvloeisel van het rapport dat enige tijd geleden door het bureau Berenschot is gemaakt en waarin een aantal voorstellen wordt ge daan om tot een beter milieubeleid in de duin- en bollenstreek te ko- Door de gemeenten is uiteinde lijk gekozen voor het 'overlegmo del', op grond waarvan de gemeen ten in voortdurende samenspraak met elkaar tot een gezamenlijke aanpak willen komen. De nieuwe Geen ruil van bedrijfsterrein Oegstgeest/ Roelofarendsveen ALKEMADE - Bedrijfsgrond in Alkemade mag van de provincie niet worden gebruikt als vervan ging van bedrijfsterrein dat in Oegstgeest verloren gaat als gevolg van woningbouw. Dat past niet in het streekplanbeleid. "Roelo farendsveen heeft als landelijke kern in het Open Middengebied slechts een beperkte taakstelling ('steunpunt') ten aanzien van de werkgelegenheid gekregen", aldus verklaren gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Oegstgeest wil in de polder Mor sebel woningen bouwen op een ter rein dat eind '86/begin '87 bij de vaststelling van het streekplan de aanduiding 'nieuwe locatie be drijfsterrein' had gekregen. De pro vincie wil die aanduiding laten val len als elders in de Leidse agglome ratie (de randgemeenten van Lei den) extra ruimte zou worden aan gewezen voor de vestiging van be drijven. In het zogeheten agglome ratie-overleg kwamen de gemeen telijke vertegenwoordigers over een daarvoor vier hectare grond in Roelofarendsveen aan te wijzen. Gedeputeerde staten gaan daar niet mee akkoord. Zij vinden dat een oplossing voor het probleem Morsebel in de Leidse agglomera tie zelf moet worden gevonden. "Die kan niet worden geboden in Roelofarendsveen omdat dat niet past in het streekplanbeleid van zo wel de streekplannen Zuid-Hol land West als Oost". Alkemade ligt precies op de grens daarvan. GS: "Het feit dat de gemeente Alkemade participeert in het samenwerkingsverband van de Leidse regio, wil nog niet zeg gen dat deze gemeente ook ruimte lijk tot de Leidse agglomeratie be hoort. De huidige streekplangrens is dan ook geen willekeurig getrok ken lijn, doch berust op een bewus te ruimtelijke keuze. Ruimtelijke problemen van de Leidse agglome ratie zelf zullen binnen en aan de rand van het aangesloten stedelijk gebied van de agglomeratie moe ten worden opgelost". Gemeentewoordvoerder J. van Elk noemt het standpunt van gede puteerde staten in zekere zin on genuanceerd en heeft het idee dat door de provincie op verschillende punten langs elkaar heen wordt ge werkt. "In de juist verschenen nota 'Zuid-Holland voorbij het jaar 2000' wordt juist gesproken over dq mogelijkheden tot vestiging van bedrijven langs de rijksweg A4. En deze uitruil past in het streven hier de werkgelegenheid veilig te stel len. Kennelijk wordt van verschil lende visies uitgegaan en is hier geen studie aan vooraf gegaan. Daardoor krijg je geen duidelijk heid". Alphense bende steunfraudeurs lijkt opgerold DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een gerechtelijk vooron derzoek is begonnen tegen negen vermoedelijke steunfraudeurs, van wie de meesten uit Alphen afkom stig zijn. Op drie Alphense adres sen en een in Utrecht heeft de poli tie begin deze week huiszoeking verricht. De negen verdachten zou den ten onrechte en al dan niet in onderling verband voor enkele ton nen aan uitkeringsgeld hebben op gestreken van onder meer de Alp hense sociale dienst. milieu-ambtenaar, gisteren al als 'project-manager' betiteld, krijgt daarin een coördinerende taak. B.J.M. de Haas, vertegenwoordi ger van de gemeente Noordwijker- hout, stelde gisteravond nog voor zichtige pogingen in het werk om tot een veel bredere aanpak te ko men in de vorm van een centrale milieudienst. De overige SDB-le- den voelden daarvoor evenwel niets. De Haas liet weten teleurgesteld te zijn dat voor de 'lichtste vorm van samenwerking' is gekozen, ter wijl de cijfers in het rapport aanto nen dat er op milieugebied nog heel wat werk valt te verrichten in de duin- en bollenstreek. Hij herin nerde eraan dat in de streek slechts 19 procent van de bedrijven over een toereikende vergunning be schikt, terwijl het landelijk gemid delde op 45 procent ligt. De Noordwijkerhouter conclu deerde dat de gemeenten bang zijn hun autonomie op dit terrein te verliezen. Exploitatie Noordwijks zalencentrum niet winstgevend te maken Het Lido-theater. (Archieffoto) DONDERDAG 25 FEBRUARI Leiden concert Vondel en de muziek zijn tijd' uitgevoerd door La concert door het Heidelberger Collegum Musicum, met werken van Wagner, Mozart, Satie en Penderecki, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp klaverjassen met muziekvere niging Con Bravura, aanvang 20.00 uur in gebouw Beuken schans. klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. film van de Filmkring: The mo ney pit', aanvang 20.30 uur in de Muzenhof. Oegstgeest vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Zoeterwoude vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. VRUDAG 26 FEBRUARI Leiden bijeenkomst van de PvdA, aan de orde komen: EDH, Breestraat en de nota "bouwen in stadswij ken', aanvang 20.00 uyr in buurt huis Aktief aan de Berlagestraat 2. concert in de serie 'De vrouw als componist', met Fauna Cha- piro (piano), Maurits Bosman (viool), Peter Doberitz (cello) en met Blues en boogie, vanaf 21.30 uur in Art Centre Droomfa- briek, Oude Singel. concert Nederlands Studenten Kamerkoor, aanvang 20.15 uur in de Evangelisch Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. concert Loekie Stardust Quartet, aanvang 20.15 u Voorschoten kunst- en antiekbeurs in het Cultureel Centrum aan de Marij- kelaan, van 17.00 tot 21.00 uur. Warmond stichting Zeilvaart Warmond houdt een lezing over 'Varen naar Berlijn 750 jaar', aanvang 20.30 uur in café De Zon aan de Dorps- klaverjastoernooi bij Kommuni- katie Warmond, aanvang 20.00 uur in t Meerpunt. ZATERDAG 27 FEBRUARI Leiden tentoonstelling van postzegels en munten, tevens ruilbeurs, van 11.00 tot 16.00 uur in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 17.00 uur. rommelmarkt in de Pieterskerk, 10.00 tot 17.00 i Concordic aanvang 20.00 uur met na afloop bal met bekende artiesten, Stadsgehc zaal. nationaal fluitconcours om muziekvereniging C< met 'Rond de Wereld', Zilveren Fluitkop, van 9.30 tot 19.00 uur in de Streekmuziek school, Rapenburg. Clubhuis, Lange Mare. optreden van het Amstel Octet, aanvang 21.30 uur in het Waag gebouw. optreden van Paco de Almeria en Clementina met flamenco avond, aanvang 21.30 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Sin gel. Leidse Houtloop over 5 of 10 km, tevens coopertest, start om 14.00 uur in het Leidse Hout, Ant. van Duyklaan. Leiderdorp poppentheater Marianne Rijp- ma en Els Sorber met 'Het Leu genbeest', voor kinderen vanaf 5 jaar, aanvang 14.30 uur in de Mu zenhof, Cor Gordijnsingel. jazz-festival met mederwerking van Klaus Fenter en zijn vele met gezellen, aanvang 21.00 uur in de Muzenhof.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16