Steeds meer twijfels van politiek over privatisering Leidse EHD Adviesbureau voor studie- en beroepskeuze in Leiden Nobelprijswinnaars bijeen in Vreewijks Ehrenfesthuis 'Drie kampjes leiden niet tot verkleining van Trekvaartplein' Van Hengel en Idenburg Stichting Voor volgen van middelbaar onderwijs in Leiden Interesse van Antillen voor Noorderwiek Boekje over de geschiedenis van een Leidse woonwijk DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 LEIDEN LEIDEN De steun voor de priva tisering van de Eerste Hulpdienst (EHD) lijkt steeds meer af te ne men. Nu de provincie niet de ga rantie wil geven dat na die privati sering de vergunningen in handen van de gemeente blijven, beginnen steeds meer politieke partijen hun twijfels te krijgen over de hele ope ratie. De provincie heeft het Leidse college laten weten dat ze het niet wenselijk vindt dat de gemeente een overeenkomst voor onbepaal de tijd aangaat met het ambulance- bedrijf De Jong. De porvincie heeft ook verklaard dat ze mogelijk de vergunningen intrekt op het mo ment dat de laatste EHD-ambte- naar bij Gebr. De Jong is vertrok ken. Links Leiden vindt het zo be langrijk dat de gemeente de ver gunningen in handen houdt dat wat deze partij betreft de privatise ring niet meer hoeft, zegt Laurier, woordvoerder voor deze partij. "Dank zij die vergunningen kan de gemeente controle op het ambu lancevervoer uitoefenen. Uit de brief van de provincie blijkt dat ze niet erg is ingenomen met de oplos sing die het college voor ogen heeft. Wij willen niet het risico lo pen dat de controle daardoor weg valt", aldus Laurier. Ook het CDA-raadslid mevrouw Kramp heeft door het antwoord van de provincie haar bedenkingen gekregen tegen het plan van het college. "De gemeente moet te al- LEIDEN Bewoners van het Trekvaartplein vrezen dat de 40 standplaatsen voor woonwagens die de gemeente in Leiden wil rea liseren niet voldoende zijn. Zij den ken dat de aanleg van drie kleinere woonwagencentra er niet toe leidt dat het kamp aan het Trekvaart- plein wordt verkleind. Wethouder De la Mar (die onder meer woonwagenzaken in zijn por tefeuille heeft) streeft er naar het centrum aan het Trekvaartplein te rug te brengen van 70 naar 40 plaat sen. Hij denkt daarmee staatsecre taris Heerma (volkshuisvesting) te gemoet te komen, die het kamp tot vrijwel nul plaatsen wil terugbren gen. De wethouder wil de afslan king van het Trekvaartplein moge lijk maken door elders in de stad 30 plaatsen te creëren, waarschijnlijk verdeeld over drie kleinere centra. Een van deze woonwagencentra is in de Stevenshof gepland. Het col lege van B en W heeft inmiddels vijf varianten gepresenteerd waar het kampje kan worden gereali seerd. Bruno van Veen, opbouwwerker op het kamp aan het Trekvaart- plein, denkt dat de aanleg van het centrum in de Stevenshof er niet toe leidt dat er plaatsen vrijkomen op het Trekvaartplein. Daar staat momenteel al een aantal mensen die nog geen vaste plaats hebben. Bovendien wil er een aantal men sen dat nu op plaatsen in de regio staat weer naar Leiden terugkeren. De woonwagenbewoners zelf denken dat er wel zes centra van circa 15 plaatsen in Leiden nodig zijn om het Trekvaartplein tot 40 plaatsen te kunnen verminderen. Dit standpunt wordt overigens ge deeld door een gemeente-ambte naar. Wethouder De la Mar zelf denkt dat de kans dat het Trek vaartplein na aanleg van drie klei nere centra wel tot 40 plaatsen wordt teruggebracht zeer groot. "Ik kan er misschien een of twee naast zitten. Er is weliswaar een aantal mensen dat nog geen plaats heeft en er wel één willen, maar is ook een natuurlijk verloop door overlijden en het verhuizen naar woningen". De bewoners van het Trekvaart plein maakten zich gistermorgen tijdens een bijeenkomst, tijdens welke de wethouder hen van de plannen voor de Stevenshof op de hoogte bracht, boos over de reac ties van bewoners van de wijk. Zij noemden de reacties van de Ste- venshof-bewoners "asociaal". Ook De la Mar heeft nogal wat onbegrip bij de Stevenshof bewo ners gesignaleerd over woonwa genbewoners. Hij opperde de ge dachte dat bewoners van de wijk het kamp aan het Trekvaartplein zouden bezoeken om de vooroor delen weg te nemen. Tijdens de bijeenkomst bleek dat de bewoners de voorkeur had den voor de variant met de meeste plaatsen. In de vijf varianten loopt het aantal standplaatsen uiteen van 10 tot 14. De bewoners uitten ook hun twijfels of het kamp nu werke lijk wordt gerealiseerd. Bijvoor beeld in Rijnsburg is de aanleg van een centrum na verschillende pro cedures getorpedeerd. len tijde de vergunningen is han den houden. Stel dat het helemaal misgaat... Dan moeten we toch de mogelijkheid hebben om in te grij pen en desnoods opnieuw te begin- Overigens heeft Kramp ook be denkingen tegen het andere plan dat nu op tafel ligt: het onderbren gen van de EHD bij de brandweer. "In het verleden is de EHD al een keer ondergebracht geweest bij de brandweer. En dat heeft toen tot grote problemen geleid. De menta liteit van brandweerlieden is toch heel anders dan die van het ambu lancepersoneel. En misschien gaat het een tijdje goed, maar ik sluit niet uit dat die problemen uitein delijk weer terugkeren". Ritten Laurier heeft veel minder moeite met het 'brandweerplan'. En het belangrijkste bezwaar tegen deze oplossing, namelijk dat de gemeen te hiermee minder geld bespaart want daar is het allemaal om te doen is volgens hem wellicht ook nog op te lossen. Hij stelt na melijk voor om opnieuw afspraken te maken tussen de EHD en De Jong over de verdeling van renda bele en niet-rendabele ritten. "De provincie zegt dat de afspra ken mogen worden gewijzigd wan neer er sprake is van veranderin gen in de marktverhouding. En je kan je afvragen of die inderdaad niet zijn opgetreden. In het verle den is afgesproken dat De Jong het 'bestelde' vervoer voor zijn reke ning zou nemen; het vervoer van bijvoorbeeld ziekenhuispatiënten naar huis. De EHD zou dan het spoedvervoer moeten doen. Maar langzamerhand houdt De Jong zich ook bezig met het vervoer van slachtoffers na een oproep van een arts. En dat zijn 'rendabele ritten'. Het komt zelden of nooit voor dat een arts een ziekenwagen voor niets laat komen. En juist die 'loze' ritten maakt de EHD zo duur". Langenberg (D66) wil nog niet zeggen of hij op grond van het standpunt van de provincie tegen het voorstel zal stemmen om de EHD over te doen aan De Jong. Hij wil eerst de brief van de provincie bestuderen en de antwoorden af wachten van andere instanties die door de gemeente om een verkla ring zijn gevraagd. "Maar ik wil er wel dit van zeggen: dit antwoord van de provincie maakt de kansen voor De Jong er niet groter op". Overigens heeft Langenberg in het verleden al een lans gebroken voor het 'brandweerplan'. "En het blijkt nu dat, nu de EHD tijdelijk bij de brandweer is ondergebracht, de dienst voor het eerst binnen de begroting is gebleven. Misschien zijn de bezuinigingen die het colle ge wil halen, ook op deze manier te verwezenlijken", aldus Langen berg. De PvdA- en de WD-woord- voersters laten zich nog niet direct uit over de kansen voor De Jong. Mevrouw Wijnberg (WD) noemt het standpunt van de provincie over de vergunningen weliswaar een 'tegenvaller'. Ze wil echter eerst de andere informatie afwach ten die het college beloofd had te verzamelen. Mevrouw Wijnberg vindt, overigens net als het PvdA- raadslid mevrouw Koek, dat wel de bezuiniging van twee ton op de EHD moet worden gehaald. Mevrouw Koek hierover: "In de hele discussie is die bezuiniging nu een beetje naar de achtergrond ver dwenen. Maar vroeg of laat zal die waarschijnlijk toch weer naar vo ren komen. Het merkwaardige is nu dat als je kijkt naar de vergun ningen, het standpunt van de pro vincie pleit tegen privatisering. Het standpunt over de herverdeling van de rendabele ritten, pleit daar entegen weer vóór het onderbren gen van de EHD bij De Jong. En wat het zwaarste weegt? Beide", al dus Koek, die de kwestie overigens eerst in haar fractie aan de orde wil stellen voordat ze een definitief commentaar geeft. LEIDEN De gemeente Leiden is een nieuw adviesbureau voor stu die- en beroepskeuze rijker: de Van Hengel en Idenburg Stichting. De ze instelling, die onderdak heeft gevonden in het Kantorenhuis aan de Schipholweg, probeert school gaande jongeren en schoolverla ters op weg te helpen, maar ook volwassenen die al een baan heb ben of najaren opnieuw aan de slag willen. De Van Hengel en Idenburg Stichting kan zowel worden inge- Algemeen directeur Gerard Janssen van de stichting: "De eerst aangewezenen op scholen om jon geren te helpen bij hun beroep- of studiekeuze, zijn natuurlijk de schooldecanen. Maar als die er niet uitkomen, bijvoorbeeld omdat de leerling zelf niet weet wat hij wil of wat zijn mogelijkheden zijn, of om dat hij juist zoveel verschillende LEIDEN - De school voor MDGO De Noorderwiek aan de Ter Haar- kade heeft tientallen reacties ge kregen van kinderen van de Neder landse Antillen die interesse heb ben in Leiden een opleiding te vol gen. Vooral de belangstelling voor de afdeling mode en kleding is erg groot, aldus directrice J.J.L.F. Maas. Op de eilanden Aruba, Bonaire en Curacao zijn onvoldoende mo gelijkheden voor het volgen van een middelbare beroepsopleiding. Maas, die naar aanleiding daarvan in de kranten daar advertenties heeft geplaatst. De school zal be middelen bij het huisvesten van leerlingen. Extra leerlingen zijn op De Noor derwiek bijzonder welkom omdat een flinke daling wordt verwacht. "De raming van het ministerie is dat de daling op termijn 26 procent is. Maar of dat voor De Noorder wiek 16 of 26 procent wordt, kan ik nog niet zeggen. We zijn nog druk bezig met het aannemen van leer lingen". Met de daling van het aantal leer lingen wringt de schoen nou juist niet op de afdeling mode en kle ding. "Die opleiding telt vier tot vijf klassen per leerjaar (opleiding duurt drie jaar). Maar we kunnen ook daar best meer leerlingen heb ben", licht de directrice van de school tóe. Naast mode en kleding heeft de school nog de opleidingen ago gisch werk en intas. Voor de eerste richting neemt de belangstelling iets toe. Dat houdt volgens me vrouw Maas onder meer verband met de toename van het aantal ou deren. De intas is een opleiding die nog niet precies weten welke richting ze op willen. De school telt thans 450 leerlingen en ongeveer 50 parttime en full time personeelsleden. Ook voor de school De Noorder wiek geldt dat ze moet fuseren met anderee middelbare beroepsoplei dingen in Leiden. De fusiebespre kingen met andere Leidse scholen lopen niet er vlot. Mevrouw Maas verwacht dat pas eind dit jaar wel licht besluiten daarover vallen. En ze praat dan over een scholengi gant die mogelijk meer dan 2000 leerlingen gaat tellen. LEIDEN - Vreewijk, een woon wijk ontworpen door een mid delmatig architect. Albert Ein stein logeerde er tussen de arbei derswoningen. Ooit behoorde het gebied aan Zoeterwoude. Door de inspanningen van de monumentencommissie staan inmiddels meer dan 60 panden uit de wijk op de monumenten lijst. door Ruud Lekx Ter gelegenheid van het eerste lustrum van deze commissie is het boekje 'van Spawijk tot Vree wijk, de geschiedenis van een stadsuitbreiding' verschenen, waarin de geschiedenis van Vreewijk wordt besproken. Het eerste exemplaar van het boekje werd deze week in De Lakenhal aangeboden aan de Leidse wet houder Peters. Hoewel de wijk nog relatief jong is (de oudste huizen stam men van rond de eeuwwisseling) is de wijk planologisch en archi tectonisch interessant. Vreewijk was de eerste uitbreiding van de stad Leiden buiten de Singels. Het gebied dat in het boekje be handeld wordt is kleiner dan het gebied Vreewijk dat in het huidi ge gemeentelijke bestemmings plan staat aangegeven. Het boek behandelt het gebied dat wordt begrensd door de Witte Singel, de Jan van Goyenkade en de Wit te Rozenstraat. Eeuwenlang was de Witte Sin gel de westgrens van de stad Lei den. Het gebied waar nu Vree wijk ligt werd onder meer ge bruikt voor volkstuinen en als re creatiegebied voor de stedelin gen. Rond 1630 richtten rijke ste delingen in dit gebied zogenaam de lusthoven op. Deze lusthoven groeiden langzaam uit tot land huizen. Een van deze landhuizen was Spawijk dat waarschijnlijk werd gebouwd in 1775. Via diver se eigenaren kwam het in han den van professor J. Schrant, die er in 1852 in slaagde het hele ge bied dat nu de wijk Vreewijk vormt, in handen te krijgen. De uitspanning Oud Hortuszicht die in 1959 werd gesloten. Hij doopte het nieuwe land goed om in Vreewijk, waar schijnlijk naar aanleiding van een ingrijpende verbouwing van het huis. Hij verkocht het ook weer en na verschillende trans acties werd het pand in 1950 in gebruik genomen als bejaarden huis en in 1980 ingrijpend ver bouwd. Annexatie Rond 1850 was buiten de sin gels, dus buiten het gebied van de gemeente Leiden, 'parasitai re' bebouwing ontstaan. Deze be bouwing was een gevolg van de grote woningnood in Leiden, de bewoners betaalden weinig las ten aan de plattelandsgemeenten (op wiens grond ze immers woonden), maar profiteerden wel van de voorzieningen van de stad. Dat was de gemeente een doorn in het oog en men kwam tot de conclusie dat annexatie van het gebied de beste oplos sing zou zijn. Dit was echter makkelijker ge zegd dan gedaan. De gemeenten die de grond in eigendom had den zouden een groot deel van hun grondgebied en inwoners kwijtraken en waren dus niet zo happig. Leiden zou het gebied moeten onderhouden, wat bete kende dat er rioleringen en gas lantaarns moesten komen en dat het gebied bestraat moest wor den. In 1881 kwam het eerste plan van de architect Willem Kok ge reed. Het vrij simpele plan voor zag in 300 woningen. De hoekwo ningen werden het eerst ge bouwd in opdracht van de wo ningbouwvereniging Vreewijk. In de steden stonden veel wonin gen dicht op elkaar gepakt met veel mensen in een woning. In 1891 richtte een aantal arbeiders in Leiden de woningbouwvere niging Eigen Haard op. De vere niging bouwde een aantal huizen in Vreewijk, voornamelijk in de Gerrit Doustraat. De woningen werden verhuurd voor de nu be lachelijk klinkende prijs van twee gulden per week, maar in die tijd hoorden ze bij de duurste woningen. Slechts twee procent van de huizen had een huur die hoger was dan een rijksdaalder per week. Straatnamen In 1896 kwam eindelijk de grenswijziging tot stand. Leiden verwierf grond van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude, dat qua bevolking gehalveerd werd. Zeven jaar later werden de oor spronkelijke straatnamen gewij zigd. Aanvankelijk hadden deze namen als Eerstestraat, Midden straat, Laatstestraat, Dwars straat en Trekvliet. Bewoners vonden deze namen te onwellui dend. Bovendien was de bena ming verwarrend. Vanaf het sta tion moest iemand via de Huigdwarsstraat en de Ooster dwarsstraat naar de Dwarsstraat in Vreewijk. De straten kregen de namen Bilderdijkstraat, Hugo de Grootstraat, Gerard Douw- straat, Jan van Goyenstraat en Vreewijkkade. De gemeente kreeg een brief van de onderdi recteur van het kabinet van schilderijen, die schreef dat Ge rard Douw niet zo heette, maar dat zijn naam Gerrit Dou was. Dat werd veranderd. In de beginjaren van deze eeuw werd de wijk voller ge bouwd met huizen en bruggen. Twee van deze huizen zijn het vermelden waard: het kasteel tje' aan de Jan van Goyenkade en het Ehrenfesthuis aan de Witte Rozenstraat 57. Het kasteeltje werd in 1911 gebouwd in op dracht van dr. A. Nieuwenhuis, hoogleraar land- en volkenkun de en vermaard Borneoreiziger. Zijn vrouw Margaretha ontwierp het huis. Door de ligging op een soort eilandje en de toren van het huis kreeg het in de volksmond al snel de naam 'het kasteeltje'. Aan de Witte Rozenstraat 57 verrees in juli 1914 het Ehrenfes thuis. Paul Ehrenfest was een Oostenrijkse professor die was getrouwd met een Russische vrouw, die het huis ontwierp. Ehrenfest kwam naar Leiden om als hoogleraar aan de universiteit te gaan werken. In het huis van Ehrenfest werd heel wat gedis cussieerd tussen vooraanstaan de wetenschappers, gasten en studenten. De wand van de voor malige logeerkamer is als een soort gastenboek voorzien van de handtekeningen van alle gas ten die er ooit logeerden. Onder hen 15 nobelprijswinnaars en be roemde namen als Einstein en Bohr. Albert Einstein was een huisvriend van de beide families en was er vaak te gast. Hoewel er ooit wilde plannnen met onder meer torenflats voor de wijk zijn ontwikkeld, groeide langzaam het besef dat de wonin gen in de wijk het behouden waard zijn. Op advies van lie mo numentencommissie Leiden zijn inmiddels 64 van de 294 panden in Vreewijk op de monumenten lijst geplaatst. (Gegevens ontleend aan het boek Van "Spawijk" tot "Vreewijk" van de hand van Jan Vcllekoop, Bianca van den Berg en Joyce Brink. Het boekje kost tien gulden en is ver krijgbaar aan de balie van het stadsbouwhuis aan de Langegracht kanten uit kan, kunnen ze ons in schakelen". "Maar ook kunnen jongeren bij ons terecht die na enige tijd erach ter komen dat de studie die ze heb ben gekozen, toch niet is wat ze er van hebben voorgesteld. En verder volwassenen die in het kader van hun carrièreplanning meer willen weten van hun eigen mogelijkhe den en interesses. Daarnaast zijn vrouwen die opnieuw een baan willen een belangrijke groep klan ten", aldus Janssen. De stichting probeert in feite met verschillende tests haar klanten meer over zichzelf te leren kennen. "Die tests vallen uiteen in drie soorten: een onderzoek naar inte resses, naar capaciteiten en een on derzoek naar de persoonlijkheid. Dat laatste is vooral bedoeld om te weten te komen wat het best bij ie mand aansluit, gezien al zijn capa citeiten en interesses. Mensen kun nen er overigens voor kiezen om maar één of twee van die drie tests te ondergaan", stelt directeur Jans- De stichting heeft de mogelijk heid om mensen die met bepaalde problemen kampen die een goede beroepskeuze in de weg staan, zoals faalangst en woordblindheid, direct te helpen. De stichting heeft een remedial-teacher en een be roepskeuze-psycholoog in dienst. Verder zal de Van Hengel en Iden burg Stichting nauw gaan samen werken met prof. Van der Broek, die zich aan de Leidse universiteit bezighoudt met onderzoek naar leer- en gedragsproblemen. De klanten betalen voor de on derzoeken afhankelijk van de omvang van het onderzoek en het inkomen van de klant of van diens ouders 50 tot 350 gulden. De stichting ontvangt voor die onder zoeken overigens subsidie van het rijk. Tachtig procent van de kosten wordt betaald door de overheid. De rest komt voor rekening van de klant. Mensen kunnen bij de Van Hen gel en Idenburg Stichting ook te recht als ze zich niet willen laten testen, maar slechts inlichtingen willen over de verschillende stu die-en beroepsmogelijkheden. De stichting heeft een speciale info- theek waar belangstellenden gratis informatie kunnen krijgen. Hier voor heeft de stichting inlichtin genfolders van verschillende in stellingen gebundeld en boven dien gegevens opgeslagen in een computer. "Die computer geeft wat feitelijkere informatie dan die folders, die toch over het algemeen een wat wervend karakter hebben. De infotheek is elke woensdagmid dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De stichting is telefonisch be reikbaar op 071-225295. Zakennieuws P.F. SMIT ZN - Schildersbe drijf P.F. Smit Zn is vanaf deze week erkend glaszetter. Dit houdt in dat het bedrijf aan een aantal ei sen moet voldoen om dit predikaat te krijgen. Aanleiding tot de invoe ring van de erkenningsregeling was de enorme wildgroei en beunhazerij in de glaszettersbran che. Het bordje 'erkend glaszetter' is slechts een jaar geldig, daarna volgt opnieuw toetsing door de Stichting Erkenningsregeling voor het GlaszetbedrijfHet bedrijf van Smit is gevestigd aan de Oude Rijn Leiden. Zigeunermuziek Zigeunerorkest Csérdós treedt vrijdag 26 februari op in Folkclub Horus.. Het orkest heeft al enkele platen gemaakt en speelt zigeuner- en volksmuziek uit de Balkan. Het concert heeft plaats in café De Bruine Boon aan de Stations weg in Leiden en begint om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15