Autodealers moeten roer omgooien Corsa diesel: vriendelijke auto voor rustige rijders Vereenvoudigen belastingen vergt tijd Londen en Dublin hervatten gesprekken AUTO De zomer van de blazer HBO-raad: ten minste acht kunstopleidingen behouden DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 Gaat het nu wel of niet goed met de autobranche? De verkoop van nieuwe auto's loopt goed. Maar er wordt ook veel geschreven over faillissementen van garages. En over de enorme voorraad aan tweedehands auto's. Geschat wordt dat de situatie voor een kwart van de autodealers nijpend is. Zij gaan gebukt onder de druk van de importeur om veel te verkopen. Zij dreigen te bezwij ken onder de loden last van het kostbare kapitaal dat in de grote voorraad tweedehandsauto's zit. En soms voelen zij ook nog de hete adem van de bank in de nek. door Greetje van der Veen "Autobedrijven moeten de moed hebben om zich samen hard op te stellen tegenover importeurs", zei bedrijfseconomisch adviseur Fop Bos op de laatste Bovag-autodag. Bos hield de dealers voor dat ze moeten ophouden met zich te laten opjagen. Te veel verkopen bete kent te veel inruilen en ten slotte zit de dealer met de brokken. Het roer moet om. Sommigen doen dat al: "Het spijt mij, die auto ruil ik niet in. Die kan ik zelf niet weer kwijt". Dat was nog niet zo lang geleden wel anders, de ene garage bood voor een gebruikte auto duizenden guldens meer dan de andere. En de klant maar lachen. Voorzitter Frans Jansen van de afdeling 'auto' van de Bovag waar schuwde op de autodag met klem voor de gevolgen van de veel te gro te voorraad gebruikte auto's. Als de rente plotseling sterk stijgt komt een groot aantal bedrijven in ernstige problemen. 'Dealervereni gingen moeten in goed overleg met de importeur tot een drastisch ver minderen van de voorraden ko men', zo luidde zijn advies. Maar dealers maken niet zo ge makkelijk gezamenlijk een vuist. Wel als het gaat om reclamemaken in de richting van de klant, maar niet als er knelpunten uit de weg moeten worden geruimd. De vuile was hang je niet buiten. Ze geven de moeilijkheden ook maar met moeite toe. Maar een handelaar die tweedehands wagens opkoopt in garages, weet het: "Als ik zie hoe paniekerig sommige garagehou ders doen. Verder wil ik er niks over zeggen. Ik kom alle dagen bij over de vloer". Een woordvoerder van Pon (im port VW en Audi) vindt het niet te recht dat garages de importeur de zwarte piet toeschuiven. "Het is in derdaad waar dat er met belonings systemen wordt gewerkt. Maar je moet het niet zo zwart-wit zien. Je hebt elkaar nodig. Wanneer je als importeur gaat zitten drukken, kan de dealer er onder door gaan. Daar heeft de importeur helemaal geen belang bij. Natuurlijk wil de impor teur zo hoog mogelijk met zijn merk op de Nederlandse verkoop lijst staan. Maar niet ten koste van het doldraaien van dealers. Een dealer die onvoldoende verkoopt wordt heus niet zomaar aan de kant gezet. Er kunnen wel sancties vol gen. Dan krijgt ie bijvoorbeeld minder auto's van een bepaald ty pe. Omdat veel garages een grote voorraad inruilwagens moeten wegwerken, is de verwachting dat de verkoop dit jaar wat minder loopt. In zo'n geval krijgt de dealer heus geen straf'. Bij BMW-Nederland, een doch teronderneming van de BMW-fa- briek, wordt gesproken van een ge zonde druk op de ketel: "En die geldt ook voor onszelf. Doe je het niet goed dan word je eruit gedon derd. Maar een dealer moet het al heel bont maken wil ie eruit wor den gezet". Hoe kunnen autodealers hun rendement verhogen? Bedrijfseco nomisch adviseur Fop Bos pleit er onder andere voor om dealers meer dan één merk te laten verkopen. In de VS is de situatie zo dat één op de vier dealers in zijn bedrijf meer dan één merk auto verkoopt. Dat zou volgens de heer Bos in Nederland ook moeten kunnen. Maar de klant die na dit alles denkt nu even goedkoop een twee dehands auto te kunnen aanschaf fen omdat sommige garages er toch teveel van hebben, zal bedro gen uitkomen. Garages zijn er wel op uit zich op het wegwerken van dat overschot te concentreren, maar dat moet wel met winst ge beuren. En die gebruikte auto's zijn vaak duur ingeruild. Geen koopjes dus, tenzij de garage ver schrikkelijk in de knijp zit. En zo erg is het met de meeste dus (nog) niet. "Het is heel gek", zegt een Fiat- dealer. "Onderling praten garage houders altijd alleen over de ver koopcijfers van nieuwe auto's. Weer zoveel wagens verkocht. Maar als je ze vraagt naar de ver diensten, kijken sommigen je vreemd aan. Importeurs geven weliswaar vaak aantrekkelijke be loningen als je goed verkoopt en dat kan in de iets grotere garages in de tienduizenden guldens lopen, maar het gevaar van die bonussen is dat je geforceerd gaat verkopen. Datje te hoge inruilprijzen gaat be talen. Dan raak je die inruiler met verlies kwijt en verdien je dus niets auto". Sommige garages dreigen in de occasions te 'stikken' J. Strating, eigenaar van zeven Mercedes-garages in Friesland en Drenthe, noemt het overtrokken om te stellen dat het niet goed gaat met de autobranche. "Met een kwart gaat het misschien niet best, maar de rest heeft denk ik niet al te veel te klagen. De problemen heb ben meestal te maken met een slechte bedrijfsvoering. Ik weet van een bedrijf dat bij een verkoop van 175 nieuwe auto's per jaar ei genlijk niet meer dan 25 inruilwa gens in huis zou mogen hebben. Totale waarde 2,5 ton. Dat bedrijf had een fantastisch jaar wat de nieuwverkoop betrof. Maar liefst 210 auto's. Het leek mooi, maar het resultaat was diepe ellende. Er stonden 130 gebruikte auto's. Zo moet het dus niet". Een groot probleem in de auto branche is de overproduktie van wagens. Fabrikanten produceren per auto goedkoper als ze de volle capaciteit van de fabriek benutten. Als gevolg daarvan maken ze meer dan ze kunnen afzetten. Bij elkaar miljoenen wagens teveel. Zij zetten vanwege die overproduktie de im porteur onder druk. Als een parti culiere importeur te lang naar de zin van de fabrikant onvoldoende verkoopt raakt hij het importeur schap kwijt. Is de import in handen van een dochtermaatschappij, dan kan de verkoopdirecteur bij onvol doende afzet naar een andere baan uitzien. Dus zet de importeur de dealers weer onder druk. Toch meent Rob Boon, woord voerder van de Bovag dat ondanks de problemen van overproduktie, importeursterreur en het grote tweedehandswagenpark (daar zijn ook juist weer 50.000 leasewagens bij gekomen) het over het alge meen niet slecht gaat in de auto branche. "Er wordt goed verkocht. Maar er is grote concurrentie, een geringe marge en een laag rende ment". Slaapmiddel Een bericht voor ouders, die door huilende baby's uit hun slaap worden gehouden. Soms heel langdurig. Kinderartsen weten er veelal ook geen raad mee. Wanhopige ouders halen het kind uit het bedje, lopen er mee rond, verschonen de luier, controleren de veiligheidsspel den, ze doen van alles maar niets helpt. Volgens een bericht van de BBC-correspondent in Was hington - overgenomen door het maandblad 'Automobiel Mana gement' - dacht een zo getergde vader in de stad Columbus (Ohio) dat er wat meer achter het huilen van zijn zoontje zat en belde midden in de nacht de kinderarts van het ziekenhuis. Hij mocht komen. Hij legde de baby in de auto en ging op weg. Na enkele minuten was het kind stil. Het sliep diep. Ook nog bij aankomst in het ziekenhuis. De vader schaamde zich diep, maar hield er een idee aan over. Hij maakte een apparaat dat de trillingen van een rijdende auto nabootst, compleet met een ventilator die het suizen van de rijwind imiteert. Hij bevestigde het apparaat aan het kinder bedje. Het bleek te helpen. Niet alleen bij hem thuis. De man vroeg octrooi aan en liet zijn vinding testen bij een zieken huis in Ohio. Met honderd kin deren werden er proeven geno men. Van de 100 waren er 85 na enkele minuten in slaap. De uit vinder heeft inmiddels honder den apparaten gemaakt en ver kocht. De vermenging van belangen in de autowereld worden heel duidelijk geïllustreerd in de jongste versie van de kleinste Opel. De Corsa-se- rie werd kortgeleden uitgebreid met een dieselversie. De daarin ge plaatste anderhalve liter dieselmo tor komt niet uit Opelland Duits land. Opel-ingenieurs hebben welis waar bij de ontwikkeling over de- Japanse schouders meegekeken. En er is een inspuitsysteem onder Bosch-licentie gebruikt. Maar de motor wordt toch gebouwd door Isuzu, dat voor 38,6 procent in han den is van General Motors. 'Doch ter' Opel heeft daar dankbaar ge bruik van gemaakt. Opel lepelde bij de presentatie een flink aantal technische plus punten op. Geen hydraulische, maar mechanische klepstoters. In- spuitpomp, nokkenas en oliepomp worden door één tandriem aange dreven. Het toerental wordt ther- mostatisch geregeld. Voor de kopers is het vooral be langrijk te weten wat al die dingen in de praktijk betekenen. Dan blijkt vooral het elektronisch ge stuurde voorgloeisysteem een aan winst. Al na enkele seconden voor- gloeien kan er worden gestart. Rij IMPRESSIE Na de start schakelt een tweede relais de nagloeifase van ongeveer drie minuten in. En inderdaad maakt de wagen dan de op papier gedane belofte waar: het typische 'nagelen' van de dieselmotor blijkt aanzienlijk minder. Bij een snel heid van 18 km/uur onderbreekt het systeem de stroomkring om oververhitting te voorkomen. Maar al is dat nagelen bij het wegrijden duidelijk verminderd, dat wil nog niet zeggen dat we hier te maken hebben met een geheel geluidloze krachtbron. Zo ver is het nog niet. Stationair draaiend heeft ook deze diesel nog een stevige geluidspro- duktie. Trouwens, ook in de hogere toe rentallen - als de naald van de snel heidsmeters dicht in de buurt van het maximaal bereikbare van 150 km/uur komt - kan men moeilijk spreken van een stille motor. Maar wie rijdt zoals de meesten dit die seltje vermoedelijk wel zullen gaan rijden heeft het best geschoten. In het zogenaamde middenbereik is de Japanse motor prettig rustig, zo dat het met deze Corsa diesel heel leuk kruisen is op een snelheid van 100-120 km/uur. Daar ik in het verleden de Corsa uitvoerig onder de loep heb geno men en de vele gemakken van de kleine, wendbare wagen heb ge noemd - weliswaar sober maar toch redelijk compleet uitgerust, goed afgewerkt en heel aanvaardbaar in het weggedrag - kan ik mij ditmaal in hoofdzaak beperken tot de soe pele dieselmotor, die in alle geval len is gecombineerd met een vijf versnellingsbak. Nu is die vijf voornamelijk bedoeld voor brand stof- en geluidsbesparing, want als Samengesteld door Koos Post het om trekkracht gaat moet men die hoogste versnelling maar ver geten. De motor heeft trekkracht genoeg zolang men maar van die vijf afblijft. Die is alleen voor de rust en dus het comfort. De motor kantelt vrij sterk bij plotseling gas geven of loslaten van het gaspedaal. Het grotere gewicht van de dieselmotor brengt ook het nadeel van een iets zwaardere be sturing met zich mee, maar toch niet zoveel dat er aan de handel baarheid wordt getornd, al vind ik de draaicirkel voor deze auto van ruim 3,6 meter toch een beetje aan de royale kant: dik 10 meter. Ten slotte datgene waar men in eerste instantie zo'n kleine diesel voor koopt: de zuinigheid. Deze Corsa is geen jager, geen auto om fel mee te rijden. Het is een hele vriendelijke wagen voor wat rusti ger rijders. En die kunnen er ge Bij de Opel Corsa diesel kan men kiezen voor twee of drie deuren. (t< makkelijker een verbruik van 1 op 17 of zelfs nog gunstiger mee halen. Technische gegevens driedeurs Opel Corsa 1,5 diesel. Vier cilinder inspuit- motor. Vermogen 50 pk. Compressie- verbouding 23,0:1. Voorwielaandrij ving. Vijf versnellingen. Lengte 3,62 meter. Draaicirkel 10 meter. Gewicht 800 kg. Aanhanger geremd 800 kg. Ac- uitvoering 22.498, GL f 24.398. - Kort voor veel zonnige dagen bij C&A AMSTERDAM - Wie de aanschaf van een blazer wijd en wat sportief of getailleerd en vrij lang nog niet had overwogen, kan er na de modepresenatie van C A toch echt niet meer onderuit. In welke stijl je je ook kleedt, of je nu 16 bent of 66 bent, een bla zer komt er altijd wel aan te pas. Wie een beetje klassiek is inge steld kan de blazer combineren met een rechte rok, met vrij een lange split of een mooie, ruime, naar de enkels wat smaller toelo pende pantalon. Maar ook heel jeugdig, bijvoorbeeld met een wijde, vrij korte rok is een blazer heel goed te dragen. In de show waren daarvan goede voorbeel den te zien, zowel in de veel ge bruikte natureltinten (steen- kie zel- en zandkleur), als in het bij C &A hoge ogen gooiend donker blauw. Naast de blazers zagen we ook strak aangesloten jasjes met lan ge klokkende schootjes en Nehrujasjes. Dat mannen in de zomer bla zers dragen is niet zo nieuw, dat doen ze al jaren. Alleen de blazer anno 1988 is ongevoerd, van seer sucker, katoen of linnen, in effen een ruit of in een streep die de zelfde naturelkleuren als de vrouwen. Heel leuk was de com binatie van verschillende streep- dessins, patalon, hemd en blazer alles in een kleur maar wel in ver schillende streepbreedten. Een blazer kan ook-worden ge combineerd met een bermuda en een leuk shirt. En wie dan ook nog de moed heeft daarbij een paar witte kniekousen te dragen die grijze sokken mogen echt wel in de kast blijven ziet er strak is de vakantie up-to-date uit. Strokenrokje Een ander onmisbaar kleding stuk, zeker in de jeugdige garde robe is de strokenrok of de wijde rok met petticoat. Voor zo'n rok je met petticoat moet het trou wens wel net zo hoogzomer wor den als in de show van Floor Heijn, die met zijn dia's beelden opriep van het- Verre Oosten, want anders gaat het echt te veel kousen kosten. Maar als het even mooi weer is en je houdt van een beetje romantiek in je kleding, is het wijde lila rokje met twee rijen Voor haar een lange iets getailleerde blazer, gedragen op een wijde, gestreepte rok. Zo'n blazer kan ook met een strakke rok worden gecom bineerd en heeft dan opeens iets chics. Hij draagt op zijn seersucker- hemd ook een blazer, van linnen, met daaronder een gestreepte band- plooienbroek. (Foto Floor Heijn) stroken, gecombineerd met een eveneens lila bloesje met tot op de elleboog vallende pofmouw tjes te op het lijf geschreven. En wie op effen is uitgekeken kan kiezen: het BB-ruitje in zwart wit en pasteltinten en niet te verge ten de bloemdessins, de keuze zal nog moeilijk worden. De jurken in Madras-ruiten, met een diep rugdécolleté en een grote strik achter in de taille, vie len een beetje tegen. Vooral de kleurencombinatie van donder- rood en grijs was erg saai-maar wellicht valt dat mee onder een strak blauwe hemel met elke dag zon en dan ben je voor 59 gulden niet bekocht. En hoewel iedereen natuurlijk hoopt op een lange zomer, zon der jas of trui kun je in Neder land nooit van huis. De truien voor deze zomer zijn voorzien van grote applicaties, vaak in marine stijl. Van de klassieke trenchcoat is een flink stuk afge- nkipt, zodat een leuk net over de dijvallend jasje is onstaan, dat zowel op een korte rok als op een pantalon kan worden gedragen. Kinderen Ook bij de kinderkleding veel kaki-kleuren maar ook donker blauw, felrood en pasteltinten. En de jongelui hoeven wat de mode betreft beslist niet onder te doen voor papa of mama. Voor hem zijn er bermuda's soms over de knie vallend en voor haar ballonrokjes en leuke topjes of een pastelkleurig gebloemd jurkje met verlengde taille en een heel kort, wijd uitstaand rok je. Wie wat beelden van de show wil zien: het team van Vara- fashion maakte opnamen en die worden woensdag 9 maart (22.02 uur) uitgezonden. HENRIETTE V D HOEVEN Kabinet te optimistisch over invoering 'plan-Oort' DEN HAAG (GPD) - De grote par tijen in de Tweede Kamer vrezen dat de vereenvoudiging van het be lastingstelsel niet voor het eind van het jaar wettelijk zijn beslag zal hebben gekregen. Invoering van het simpelere systeem van loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1990, zoals het kabinet wil, zou daardoor onmogelijk worden. Het nieuwe belastingstelsel kan dan op zijn vroegst in 1991 inge voerd worden. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de ka mercommissies van sociale zaken en financiën met de staatssecreta rissen De Graaf (sociale zaken) en Koning (financiën). De vereenvoudiging van het be lastingstelsel, waartoe de commis- sie-Oort adviseerde, moet in vele verscheidene wetten worden gego ten. Tal van regelingen, als de huursubsidie en studiefinancie ring, moeten er voor worden aan gepast. De vereenvoudiging van het belastingstelsel zou oorspron kelijk dit jaar of volgend jaar wor den ingevoerd. Kern van de plannen is het sa menvoegen van alle verschillende sociale premies en de loon- en in komstenbelasting tot één aanslag en het schrappen van vele tiental len aftrekposten. Invoering van de voorstellen zal de schatkist niets mogen kosten, en moet leiden tot een besparing van 1670 arbeids plaatsen bij de belastingdienst. Ko ning en De Graaf reageerden posi tief op een suggestie van het CDA onafhankelijke accountants te la ten nagaan of het nieuwe stelsel ad ministratief is uit te voeren. Het is nog onduidelijk welke ge volgen het nieuwe stelsel heeft voor de koopkracht van groepen burgers. Vooral alleenstaanden dreigen erop achteruit te gaan. De eerste wetsvoorstellen liggen momenteel voor advies bij de Raad van State, die verwacht voor de zo mer een oordeel te vellen. Andere wetsteksten gaan binnenkort voor advies naar de Raad van State. Vol gens staatssecretaris Koning heeft het hoogste adviesorgaan 'goede hoop' dat er geen vertragingen zul len optreden. Het kabinet zou dan de definitieve wetsteksten vlak voor de zomervakantie naar de Tweede Kamer moeten sturen. De Kamer start daarna een uitge breide schriftelijke voorbereiding van de discussie met het kabinet. Die debatten moeten uiterlijk dit najaar plaatsvinden om de wetten op tijd in het Staatsblad te krijgen. De belastingdienst heeft dan een jaar nodig om zich op de invoering van het nieuwe stelsel voor te be reiden. De PvdA wil alle wetsvoor stellen tegelijk behandelen. CDA en WD hechten daar minder aan, maar willen toch wel dat de belang rijkste wijzigingingen in één keer besproken worden. WD en PvdA vinden daarnaast dat het kabinet nog een keer moet gaan praten met de vakbonden en werkgevers over de samenvoeging van de sociale premies en belas tingheffing. De sociale partners zijn daar tegen, maar hun mede werking aan de uitvoering van het nieuwe stelsel kan niet gemist wor den. De Kamer steunt in meerder heid die samenvoeging, maar vol gens de WD-er Linschoten is er "onvoldoende moeite gedaan om tot elkaar te komen". DEN HAAG (GPD) - Acht of ne gen hogescholen is het absolute minimum om goed kunstonder wijs te verzorgen. Tot die conclusie komt de HBO-raad, de vereniging van hogescholen, na overleg met de betrokken instellingen. Er is te weinig geld om meer opleidingen van goede kwaliteit in stand te hou den. Bovendien ontbreken daar de docenten voor. Volgens de kunstopleidingen is 28 miljoen gulden nodig om de op leidingen te verbeteren. Minister Deetman wil echter niet meer dan 4,2 miljoen beschikbaar stellen. Het verschil willen de opleidingen bij elkaar krijgen door aanzienlijk minder studenten toe te laten. Er wordt gedacht aan een verminde ring met twintig procent ofwel 2.300 studenten voor de opleiding beeldende kunsten; 450 voor het theateronderwijs en 1.300 voor het muziekvakonderwijs. In totaal is er 170 miljoen gulden beschikbaar voor het kunstonderwijs. De HBO-raad heeft met de be trokken hogescholen gesproken naar aanleiding van het rapport van de commissie onder leiding van P. Noorman. De raad is het met de commissie eens dat de leraren- en vakopleidingen in deze sector binnen één instelling onderge bracht moeten worden, het onder scheid tussen eerste- en tweede graads lerarenopleidingen moet verdwijnen. Ook is de raad het met de commissie-Noorman eens dat vernieuwing van het kunstonder wijs alleen kan als de drie richtin gen - beeldende kunst-, theater- en muziekonderwijs - binnen elke kunstopleiding aanwezig zijn. Uit de voorlopige balans die de raad heeft opgemaakt, blijkt dat de kunstopleidingen in Friesland en Groningen in elk geval moeten fu seren. Ook in Brabant en de Rand stad zijn verdere fusies en verde ling van de taken onvermijdelijk. In de Randstad mogen meer kun stenopleidingen blijven, maar de expressie-opleidingen in Fries land, Kampen en Utrecht moeten de poorten sluiten. De hogescho len, die het rapport gisteren heb ben ontvangen, krijgen tot 15 mei de tijd om de hervormingsplannen verder uit te werken. Britse soldaat in arrest na doden IRA-lid DUBLIN (Rtr./UPI/AFP) - De jon ge Britse militair die dit weekeinde aan de grens tussen de Ierse Repu bliek en Ulster een katholiek dood schoot is gisteren in staat van be schuldiging gesteld. De 18-jarige soldaat is door een speciaal voor deze gelegenheid bijeengeroepen hof onder arrest geplaatst wegens het 'onwettig doden' van de 23 jaar oude Aiden McAnespie. Volgens het leger kwam McAne spie om het leven toen het geweer van de Britse soldaat per ongeluk afging. Zijn familie zegt echter dat hij werd vermoord vanwege zijn lidmaatschap van de Sinn Fein, de legale politieke tak van het verbo den Ierse Republikeinse Leger IRA. De Britse minister voor Noord- Ierland, Tom King, onmoette giste ren in Dublin de Ierse minister van buitenlandse zaken, Brian Leni- han, in een poging de geschokte betrekkingen enigszins te herstel len. King zei na afloop daarvan dat de Ierse en Noordierse politiechefs hun gesprekken zullen hervatten. Die werden vorige maand afgebro ken toen Londen geen vervolging instelde tegen politie-functionaris- sen in Ulster die een 'schieten-om- te-doden' beleid zouden hebben gevoerd tegenover leden van de verboden IRA. King en Lenihan kwam bij el kaar in kader het Brits-Ierse ak koord uit 1985, dat bepaalt dat Du blin moet worden geraadpleegd in zaken aangaande het bestuur van Noord-Ierland. King erkende dat de gebeurtenissen van de laatste tijd nogal wat druk hebben gelegd op de betrekkingen tussen Londen en Dublin, maar hij zei dat die geenszins", de nagel in de doods kist van het akkoord betekenen, het tegendeel is eerder waar, deze zaken zijn een zeer goede reden om elkaar weer te ontmoeten". De betrekkingen tussen beide landen waren dinsdag al zwaar op de proef gesteld toen bekend werd dat een Britse militair, die driejaar geleden tot levenslang was veroor deeld wegens het doodschieten van een ongewapende katholiek in Belfast, inmiddels weer in het leger was opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11