m ezen 'Ik wil niet cynisch worden' mwr Ww mui een juS ln he£" Dagboek van een 'gek' fa maken kans op 'droomhuis' Portugal Zanger van De Dijk, Huub van der Lubbe: Ministersauto's fa urnen mooie bloemen he podt V02yl WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 9 AChTErGROnD Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 AMSTERDAM - Mylène Meester (23) was zeventien jaar toen ze op eigen verzoek werd opgenomen op de open jeugdafdeling van een psychiatrisch ziekenhuis bij Haarlem. Volgens haar dossier was ze 'een neurotische tiener, met een vastgelopen ontwikke ling, automutilatie, anorexia, de pressief, uit een vastgelopen ge zinssituatie'. Zelf wist ze alleen dat het zo niet verder kon. Ze had de gewoonte zichzelf voortdu rend te verwonden, voelde zich eenzaam en at nauwelijks meer. Twee jaar lang vocht Mylène om haar problemen te overwin nen. En met succes: ze ging met ontslag en heeft weer plezier in het leven. Over die moeilijke tijd in het 'gekkenhuis' schreef ze een zeer persoonlijk boek: 'Uit Balans, Twee jaar in een psychia trische inrichting'. Het is geba- VRAAG 1. Wie is dit? Tim Krabbé Youp van 't Hek Boudewijn Büch VRAAG 4. Waar is dit gebeurd? VRAAG 7. Welke sport is dit? Turnen IJshockey Rodelen eu. m. Onze taal Het Nederlands Nederlandse taal VRAAG 5. Welk woord staat hier? •vn° ,o* VRAAG 8. Welk woord ontbreekt hier? Ministers zien af van dure auto definitief misschien voorlopig Hagenaars Rotterdammers Amsterdammers VRAAG 3. Wie is dit? OPLOSSING 1. Letter 3 va 2. Letter 5 va 3. Letter 7 va 4. Letter 4 va 5. Letter 3 va 6. Letter 10 va 7. Letter 8 va 8. Letter 13 va 9. Letter 4 va 10. Letter 2 va 11. Letter 3 va i vraag 3 i vraag 4 i vraag 6 ivraag 8 vraag 1 i vraag 10 i vraag 5 vraag 9 i vraag n7 Het antwoord van de 'krantleesquiz' van vorige week was 'kamervraag'. De pla- tenbon voor de goede oplossing gaat naar Stefan de Goeij uit Sassenheim. De vragen van de derde quiz hebben betrekking op het nieuws dat in de week - - i het Het is de bedoe- i 'nieuwswoord' te vormen dat be staat uit de letters die zijn gehaald uit de antwoorden op de vragen. Je oplossing kun je vóór 2 maart stu ren naar het Alphens/Leidsch Dagblad, Kits-redactie, postbus 54, 2300 AB Lei den. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- of boeken- bon ter waarde van 25 gulden verloot. Schrijf even bij de oplossing aan welke bon je de voorkeur geeft. Veel succes. Al staat de zomer nog niet direct voor de deur, het is wel hoog tijd om de va kantie te bespreken. Er zullen ook dit jaar weer duizenden jongeren over de grens trekken en velen voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een geschikte bestemming te kiezen. 'Weg wezen' is een rubriek die een (beknopte) beschrijving geeft van een aantal vakantie oorden binnen Europa. Voor meer informatie kun je terecht bij de bekende reisorganisaties in de Op de kaart lijkt Portugal een lapje dat op Spanje genaaid is, een onderdeel ervan. -Niets is minder waar. Het heeft zich in de tijd van de grote ontdekkingsrei zen ontwikkeld tot een eenheid van volk en taal, met een eigen cultuur, geschiedenis en fol klore. Vreemd dat het pas laat is ont dekt door het toerisme. Het heeft de klimaatvoordelen van spanje maar mist de nadelen. In de zo mer is het er niet zo snikheet zoals in vele delen van Spanje. Er heerst een Middellandse-Zeekli- maat, ook al grenst het land ge heel aan de Atlantische Oceaan. Die oceaan heeft grote invloed op het klimaat en zorgt voor vochtigheid en een flinke zee bries pal aan de kust, waardoor de temperatuur wordt gematigd. Het langgerekte Portugal heeft een kustlijn met een lengte van 'm 800 kilometer. Moerassen, lagunes, duinen, kapen, rotsen en stranden geven de kust een grote verscheidenheid. De brede stranden van fijn zand zijn su bliem en worden op vele plaat sen beschut door rotsen en dui nen. Net als bij ons is er een eb- en vloedwerking. Dankzij een warme golfstroom is het water heerlijk om te zwemmen. Er zijn hotels voor elke smaak of beurs. Ze zijn schoon, netjes en bieden genoeg comfort, ter wijl de bediening altijd uitste kend is. Er zijn een aantal jeugd herbergen welke meestal alleen toegangkelijk zijn voor mannelij ke leden en trekkers in het bezit van een internationale trekkers- kaart. Trekkers beneden de der tig jaar krijgen reductie. Campings zijn, op een enkele moderne na, eenvoudig van op zet. Lissabon, de hoofdstad, is een indrukwekkende oude stad. De grootste schoonheid is haar lig ging, aan de oever van de rivier de Taag en op een aantal heuvel ruggen. Op een paar hoge punten zijn uitzichtplaatsen aangelegd vanwaar je neer kijkt op de hui zenzee, de haven en de Taag. Het land kent net als Spanje stierengevechten. In Spanje wordt de stier na afloop gedood. In Portugal gebeurt dat symbo lisch, met een houten degen. Hier is het stieregevecht een schouwspel van behendigheid, bravour en kleur. De stier wordt een dag later af gemaakt, in het abattoir. De Algarve trekt veel toeris ten. Deze meest zuidelijke pro vincie is pas in de zestiger jaren ontdekt als een echt toeristisch paradijs. Daama begon de grote trek naar deze streek en er verre zen bungalows, hotels, apparte menten en campings aan de nog stille stranden. Golfterreinen, jachthavens en wegen werden aangelegd en Faro, de hoofdstad, kreeg een vliegveld. Maar de kust heeft zijn rust en natuurlij ke schoonheid behouden omdat de regering er op toezag dat het eigen karakter niet werd aange tast. Portugal is een schoon land. De straten zijn schoon en de hui zen worden op gezette tijden ge schilderd en wit gekalkt, als ze niet betegeld zijn. De keuken is uitstekend en zorgt voor diverse culinaire verrassingen, vooral wat de visgerechten betreft. De enorme sortering wijn- en port- soorten is onovertroffen. Maar daar kun je beter afblijven. E.P. seerd op dagboekaantekeningen uit die tijd en helemaal niet moei lijk geschreven. Mylène Meester is nu een vlot te jongedame die allesbehalve op haar mondje is gevallen. We zit ten te praten in een kraakpand in het hartje van Amsterdam. Over de tijd van vlak voor haar opna me zegt ze: "Ik liep als een le vend lijk door de schoolgangen en had met niemand contact. Maar ik wilde me pas na mijn atheneum laten opnemen. Hoe het me gelukt is mijn diploma te halen, is mij ook een raadsel. Oogkleppen voor en oordopjes in. Ik wilde laten zien dat ik niet gek was". In haar boek beschrijft Mylène heel openhartig het leven van al ledag op haar afdeling. En dat was niet gemakkelijk. Op allerlei therapieën moesten zij en haar medebewoners voortdurend met de billen bloot. Ze laatje als lezer delen in haar verdriet en twijfels. Maar na verloop van tijd krabbel je er met haar ook langzamer hand weer boven op. En je be grijpt een beetje meer wat er in iemand omgaat die zich niet goed voelt. Mylène begon haar boek te schrijven toen ze ruim een jaar met ontslag was. "Ik had het ge voel dat ik vreselijk veel te ver tellen had. Maar het was wel moeilijk. Af en toe zat ik te jan ken boven de typemachine. Bij het herschrijven, inkorten en corrigeren beleefde ik alles weer opnieuw. Ik ben wel twintig keer opgenomen!" Het oorspronkelijke ma nuscript was ruim 400 dichtbe schreven pagina's. Twee beken de uitgeverijen stuurden het met een koel briefje terug. Die had den geen belangstelling. De der de, SUA in Amsterdam, wilde het graag hebben, maar dan moest ze het wel inkorten. "Ze vonden bijvoorbeeld dat ik te veel mensen beschreef. We heb ben over elke alinea gekibbeld of die er wel of niet in moest. Dat was soms wel triest. Maar het is er wel beter door geworden. Het is nu mijn dagboek niet meer, maar ik sta er wel volkomen ach ter. Dit boek is wat ik zelf had willen lezen voor mijn opname. Dan had ik tenminste het ver trouwen gehad, dat ik er weer uit zou komen". Mylène vindt het helemaal niet eng er over te praten dat ze in een inrichting heeft gezeten. Ze vindt het spannend hoe er op haar boek wordt gereageerd, maar ligt er echt niet wakker van. Ze heeft nog geen concrete plan nen voor een volgend boek, maar maakt wel aantekeningen. Maar het wordt in elk geval niet zo per soonlijk. "Al dat gegraaf! Daar heb ik nou wel tabak van. Ik denk dat het een roman wordt. Of een theoretisch werk". GERLOF LEISTRA 'Uit Balans, Twee jaar in ccn psy chiatrische inrichting; uitgeverij SUA; 196 pagina's; f 24,90. VORDEN - De publiciteit na het uitkomen van de elpee 'Wakker in een vreemde Wereld' was on gekend. De Amsterdamse pop groep De Dijk plukte de afgelo pen maanden nadrukkelijk de vruchten van de overstap van platenmaatschappij Telstar (Johnny Hoes) naar Phonogram. Behalve het gebruik van de ver maarde Wisseloordstudio's bete kende de transfer ook een per fecte ingang bij muziekbladen, kranten, geïllustreerde weekbla den en zelfs programmagidsen. "Toen we de vorige albums uit brachten werd altijd keurig een persdag georganiseerd. Daar za ten we dan te wachten, van ne gen tot vijf. Om vier uur kwam er iemand van Hitweek binnen en die bleek dan ook nog op zoek te zijn naar een andere band", blikt zanger Huub van der Lubbe te rug. door Erik Hagelstein Een half uurtje voor een aan vankelijk wat aarzelend, maar la ter zeer overtuigend concert zijn Van der Lubbe en drummer/pro ducer Antonie Broek best bereid de verslaggever te ontvangen. Ook het feit dat diezelfde nacht nog een optreden staat gepland vermag de gastvrijheid niet té temperen. De tevredenheid over de gang van zaken rond de nieu we, vierde elpee van de Neder landstalige groep is groot, zo wordt duidelijk. "Die jongens van Phonogram zijn echte fanatici. Voor het eerst in ons bestaan zet de verkoop van de elpee een beetje door. Bo vendien zijn we erg veel gedraaid op radio 3". Het singletje 'Mag het licht uit' werd een hit, 'Dan sen op de vulkaan' kreeg erg veel aandacht, maar bereikte de hit parades niet. De derde single die van de elpee werd getrokken, 'Pure liefde, echte liefde' flopte daarentegen weer volledig". Wakker liggen ze niet van het beperkte kassasucces, Huub en Hans van der Lubbe, Antonie Broek, Pim Kops en Nico Arz- bach. Eind '81 zetten ze De Dijk op poten, nadat de meesten en kele jaren in Stampei hadden ge speeld. De merkwaardige opris pingen van de commercie onder vonden ze aan den lijve, diverse elpees werden uitgebracht, waarvan zeker 'Elke dag een nieuwe hoed' een uitstekend ge halte had. Fraaie singles als 'Bloedend hart' en 'Binnen zon der kloppen' kwamen op de markt. Het gejuich in vakkrin gen was algemeen, verkopen de den ze echter voor geen meter. Het nieuwste album heeft defini tief bewezen dat De Dijk muzi kaal en tekstueel tot zeer veel in staat is. Verziekt Optreden, liefst zoveel moge lijk, daar is het volgens Van der Lubbe en Broek allemaal om be gonnen. Het podium, daar kun nen ze hun energie en inzet nog het beste kwijt. 'We spelen nu on geveer vijftien keer per maand en doen er allemaal nog wat din gen naast. Je kunt er een beetje van leven, rijk word je er abso luut niet van. We kiezen heel bè- wust voor het contact met het publiek en de hele rompslomp erbij. Dat betekent een dure in stallatie, roadies en dus ook veel kosten. Aan het eind van de avond hou je dan per man hon derd piek over. Als je zoiets te gen Herman Stok zegt, gelooft hij je gewoon niet, maar het is De markt wordt naar de me iand ingaan. Ze kunnen niet Ook langdurig studiowerk brengt de heren niet tot groot en thousiasme, vertellen ze. "We hebben de elpee in een maand opgenomen en dat is lang ge noeg. Je gaat op den duur op kleinigheden letten, de muziek moet gewoon leven. Het beste wat je met al die knoppen in de studio kunt doen is er afblijven", is hun ervaring. Wat nevenactiviteiten betreft spant Huub van der Lubbe de kroon. Hij acteert en is actief in opera's. De Dijk blijft voor hem en z'n maten echter het belang rijkste. Zijn irritatie over de aan dacht voor nevenzaken ver woordde hij onder meer in febru ari 1986, toen muziekkrant Oor hem vroeg voor een interview, mede naar aanleiding van zijn rol in de met een Oscar onderschei den film De Aanslag van Fons Rademakers. "Je bent vijftien jaar met muziek bezig en je hoort niks. Je speelt een lullig rolletje van vijf minuten in een film en ze vallen over je heen". De muziek van De Dijk laat zich moeilijk omschrijven, zelf praten ze over soul en rock and roll. Ze schrikken overigens ook niet terug voor een lekkere blues, maar het blijft allemaal zeer herkenbaar. Essentieel on derdeel zijn de teksten van Van der Lubbe. Vaak zijn het liefdes liedjes, heel direct en uitgespro ken teder. Sinds kort vloeit er ook de nodige maatschappijkri tiek uit z'n pen, 'Dansen op de vulkaan' en 'Blanke man', een karikatuur van de geslaagde za- kenpief, zijn daar voorbeelden Domheid Tot kretologie verlaagt Van der Lubbe zich echter nooit, hij vermindert de dreiging vaak door het. te blijven zoeken in menselijke relaties. "Ja, dat klopt. Voor een deel is dat na tuurlijk een vormkwestie. Het is op een manier geschreven zoals je het ook tegen een vriendin zegt. Maar we hebben ons altijd al verzet tegen domheid, je hoeft namelijk niet dom te zijn om popmuziek te maken. Als je nu weer hoort over die olielozing op de Noordzee, ik vind het zo mis dadig. Hoe haal je zoiets in je hoofd. De risico's die door men sen met het leven worden geno men, vul maar in, kernenergie, bewapening, milieuvervuiling. Het heeft altijd met geld te ma ning van de Amsterdammers verziekt door al die artiesten die met tape-acts het land ingaan. "Ze verdienen een stevige boter ham, maar met muziek heeft het niets te maken. Ze kunnen niet communiceren met het publiek en zijn als de dood voor reacties. De band loopt immers door". met het publiek". (foto gpd» ken. Dat moet toch beter kun nen, denk ik dan. Ik wil niet cy nisch worden en daar heb je el kaar als mensen voor nodig. Het antwoord is volgens mij respect, of noem het voor mijn part lief de". Hoe het allemaal precies in zijn werk is gegaan, zal wel nooit helemaal duidelijk wor den. Maar wel lag er plotseling een besluit dat ministers dienstauto's mochten kopen van maximaal 106.000 gulden in plaats van ruim 60 mille. Er stak een stormpje van veront waardiging op. Ministers die steeds maar roepen dat ieder een het zuiniger aan moet doen en die de ene pijnlijke bezuini ging na de andere aankondigen, zorgen zelf wel dat ze niets te kort komen. Mooi stelletje, daar in Den Haag, was de te neur van veel reacties. Wie nu precies heeft besloten om ministers en staatssecreta rissen veel duurdere dienstau to's te geven, is nog altijd on duidelijk. De meesten houden het op minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat, VVD), maar ook de namen van Nijpels (milieu, WD) en van premier Lubbers zelf zijn gevallen. Maar hoe dan ook; het ministe rie van verkeer en waterstaat heeft de dienstwagens onder zijn hoede, en het voorstel (iets anders dan het besluit) kwam in elk geval van Smit-Kroes. Het vreemdste aan de hele zaak is echter dat blijkbaar niemand in het kabinet de felle reacties heeft voorzien. Wel licht hadden de ministers ge hoopt dat niemand het besluit zou opmerken, maar ze weten toch ook wel dat in het Haagse wereldje weinig geheim blijft. De PvdA nam direct het kabi net onder vuur, terwijl het CDA een paar dagen later Smit-Kroes vroeg het besluit terug te draaien. Alleen de VVD liet niets van zich horen. Smit-Kroes wilde in eerste instantie van geen wijken we ten, in tegenstelling tot haar collega's. Lubbers besloot een besluit over de aanschaf van een nieuwe wagen maar even uit te stellen, terwijl minister De Korte (economische zaken, WD) zijn al gekochte nieuwe dienst-BMW maar weer afbe stelde. Daarmee werd al duide lijk dat Smit-Kroes uiteinde lijk bakzeil zou halen. Zo gebeurde het ook. Maan dag kwam Lubbers vertellen dat de ministers auto's van hooguit 75.000 gulden mogen kopen. Want, zo zei hij, 'het geeft geen pas om in auto's van meer dan een ton te gaan rij den'. Maar op de vraag welke minister nu eigenlijk het be sluit heeft genomen, gaf hij geen antwoord. Volgens hem is de zaak helemaal door ambte naren afgehandeld en heeft geen van de ministers er iets van geweten. Maar waarom had De Korte dan al een nieuwe, peperdure BMW besteld? En waarom verdedigde Smit- Kroes dan het besluit in eerste instantie? Wat dat betreft blijft de zaak een blunder van de eer ste orde. SJAAK SMAKMAN ró.../iet Zijn wdde en in het spel i5-2po 'k Wel deeJkenJ ...kok ï'j ook met n/eten uw h3d je woib m>pr\ yerkope*? mut re dwdêw M roim e^i iveek w ttiaalo iWjk Gelehcifeeirtf een nieuwe saxrt Jnwn'd m# je vev/aav... J (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9