Wiegel: ik blijf in Friesland Kamer wil nieuw debat over vervalsbaarheid paspoort 'Conflict eindigt te snel in kort geding' Justitie-ambtenaren lichten ministerie door Karate Bob niet terug in Bijlmerbajes Politieman Cazemier naar Ahold CDA: geen 3,5 miljard korten op Sociale Zaken Psychologen kiezen cliënt vooral uit 'eigen kringen' WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 I BINNENLAND PAGINA 3 Voorlopig niet terug naar Den Haag DEN HAAG (GPD/ANP) Hans Wiegel keert voorlopig niet terug naar de landelijke politiek. Wiegel acht het zijn morele plicht aan te blijven als commissaris der koningin in Friesland, vooral nu bekend is geworden dat zijn provin cie het hoogste werkloosheidscijfer van het land heeft. Volgens een onderzoek van de federatie van noordelijke economische instituten heeft Friesland de twijfelachtige koppositie van Groningen overgenomen als provincie met het hoogste werkloosheidspercentage. "Ik heb mijn karwei nog niet afge rond", zei Hans Wiegel gisteren voor de KRO-radio. "In ieder geval blijf ik de eerstkomende jaren hier in Friesland. Hoe het verder in de toekomst gaat, kan ik niet zeggen. Maar nu de situatie in Friesland van alle bestuurders eist dat ze hun uiterste best doen, mag ook van de commissaris van de koningin wor den gevraagd dat hij dat doet". Wiegel vindt het niet verrassend dat Friesland momenteel het hoog ste werkloosheidspercentage heeft. "Friesland is bij uitstek een provincie waar de zuivel van groot belang is. Elke Nederland weet in welke grote problemen de zuivel sector en de -fabrieken zich bevin den. Dus het feit dat hier de werk loosheid is toegenomen, komt niet uit de lucht vallen". Met de rest van de bedrijvigheid in Friesland gaat het zeker niet slecht, meent Wiegel. De problemen in de zuivel zijn vol gens Wiegel niet eenvoudig op te lossen: "We zijn afhankelijk van de - besluitvorming in Brussel, van de ontwikkeling van de wereldhandel en van de dollar". Bij de viering van het 40-jarig be staan van de WD, enkele weken geleden, was Wiegel een van de gastsprekers. Het 'orakel uit Binnenland kort Wiskunde De verplichting om wiskunde in het eindexamenpakket te nemen voor mensen die pedagogische aca demie willen doen, gaat pas in 1990 gelden. Minister Deetman (onder wijs) wilde dat al in 1989, nadat uit onderzoek was gebleken dat veel leerkrachten nauwelijks kunnen rekenen. Een kamermeerderheid van CDA en PvdA stemde gisteren voor een iets langere overgangster mijn. Fraude De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren het voorarrest van een 55- jarige topambtenaar van de ge meente Rotterdam, die wordt ver dacht van verduistering van 8,2 miljoen gulden, met drie maanden verlengd. Het openbaar ministerie heeft bij zijn naspeuringen inmid dels de helft van het geld terugge vonden. Volgens zijn advocaat heeft de ambtenaar een deel van het geld gebruikt om 'sociale kre- peergevallen' te helpen, onder an dere in Thailand. Euthanasie Tefen een neuroloog uit Borne is gisteren een half jaar voorwaarde lijk geëist omdat hij in februari vo rig jaar een 78-jarige ernstig zieke man met een overdosis morfine van het leven heeft beroofd. De arts liet de injectie toedienen door een hoofdverpleegkundige en vulde vervolgens op de overlijdensver klaring 'natuurlijke dood' in. Vol gens artsen en verpleegkundigen had de man nog maar enkele dagen te leven, maar overleg over eutha nasie is er noch met de man, noch met diens zoon geweest. Hasj De Alkmaarse rechtbank heeft de vier hoofddaders achter drie grote hasjtransporten ter waarde van 20 miljoen gulden gisteren ver oordeeld tot 2,5 jaar cel. De drie transporten kwamen aan het licht nadat 25 man politie in de nacht van 30 op 31 oktober het laatste transport op het strand van Texel had onderschept. Wurging Een 46-jarige man uit Strijen heeft bekend dat hij op 16 januari zijn 67-jarige buurvrouw heeft ge wurgd. De man was naar de vrouw gegaan omdat ze was weggevlucht in plaats van te helpen toen zijn vrouw, een suikerpatiënte, in coma raakte tijdens een bezoek van de vrouw aan zijn echtgenote. Het ge sprek liep uit op een woordenwis seling waarna hij de vrouw wurg de. In totaal zijn in verband met de ze zaak ruim 300 mensen verhoord. Computertomograaf Zeeland heeft van staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) toe stemming gekregen een mobiele computertomograaf aan te schaf fen. Met zo'n apparaat kunnen in een vroeg stadiuih kankergezwel len worden opgespoord. Het gaat om een proefproject dat drie jaar gaat duren. Zeeland is de enige provincie die de beschikking krijgt over een verrijdbare computerto mograaf. DEN HAAG - Kleiner en beter. Dat zijn de toverwoorden waarmee de ambtenaren van het ministerie van justitie al enkele maanden worste len. Het departement van Korthals Altes, dat zich in vergelijking met andere departementen al 'slank' mag noemen, moet vóór 1990 per soneel inleveren om het predikaat Tank' te verdienen. door Bart Jochems Naast de door het regeerakkoord ingegeven afslanking werd een tweede doelstelling voor het onder zoek bedacht: de organisatie moest niet alleen kleiner, maar ook beter. Het organisatiebureau McKinsey leverde een plan de campagne en in november 1986 werden talloze gesprekken gevoerd binnen en buiten het departement. Begin maart 1987 begon het hoofdonder zoek, dat de naam 'Rechtdoor' meekreeg. opgedeeld in kleine eenheden. 43 in getal. In perioden van 6 weken werden de werkzaamheden van el ke eenheid exact in kaart gebracht aan de hand van een immense hoe veelheid formulieren. De ambtenaren hielden hun werkzaamheden van dag tot dag bij. "Hier en daar gingen de wenk brauwen wel eens omhoog bij de aanblik van al dat papierwerk". De 'eenheidsmanager' verzamelde de paperassen en berekende wat elke ambtenaar het departement kostte. Op grond daarvan deed de mana ger besparingsvoorstellen. De re sultaten kwamen in een samenvat ting bij de stuurgroep terecht, die de uiteindelijke plannen uitbroed de. "Alle ambtenaren hebben er aan meegewerkt. Regelmatig vonden 'brain storm-sessies' plaats. De honderden ideeën voor een effi ciëntere werkwijze kregen het stempel A, B of C. In de A-categorie alleen de ideeën die zo snel moge lijk dienden te worden uitgevoerd. De C-lijst omvatte plannen die niet uitvoerbaar werden bevonden; die verdween in de prullenbak". Zo werd het hele departement doorgelicht. De ruim zestig sleutel figuren in het onderzoek kregen voor hun inspanningen een dou ceurtje. Vele maanden leverden zij, vaak onbetaald, overwerk en het ministerie zocht en vond een ma nier om ze daarvoor te belonen. Artikel 79 van het Rijksambtena renreglement voorziet in een grati ficatie voor 'bijzonder loffelijke dienstverrichtingen'. Naar gelang hun betrokkenheid bij het onder zoek ontvingen de sleutelfiguren zeven- of tienduizend gulden bru to. Om tot een netto-bedrag te ko men moet van dat bedrag 40 tot 80 procent (naar gelang het salaris van de onderscheiden ambtenaren) worden afgetrokken. Het totale be drag aan gratificaties kwam op 600.000 gulden. De eindafrekening van het on derzoek kan nog niet gemaakt wor den, omdat het onderdeel 'automa tisering' nog niet is afgerond. Op de totale kosten is derhalve geen peil te trekken. Bovendien leert alleen de toekomst welke besparingen de nieuwe organisatie tot gevolg heeft. Toch heeft een ambtenaar al eni ge verbeteringen geconstateerd: "Vergaderingen worden alleen be legd als ze ook werkelijk zin heb ben, brieven worden sneller beant woord. Alleen de verantwoordelij ke ambtenaren zetten parafen on der notities en andere papieren". Blijft staan dat Justitie vóór 1990 arbeidsplaatsen moet inleveren. Driehonderd banen verdwijnen, maar tegelijkertijd blijkt elders ex tra mankracht noodzakelijk, zo wees het onderzoek uit. Per saldo komt de afslanking tot 1990 neer op 200 plaatsen. Van gedwongen ont slagen is geen sprake. DEN HAAG (ANP) - De Joego slaaf 'Karate Bob' gaat niet terug naar de Bijlmerbajes om daar op zijn berechting wegens verkrach ting te wachten. De Haagse recht bank wees gisteren de door hem geeiste overplaatsing van het Sche- veningse huis van bewaring naar Amsterdam af. Karate Bob wilde naar de Bijl merbajes omdat zijn vriendin in Amsterdam woont. Maar de direc trice van één van de torens van de Bijlmerbajes moet er niet aan den ken dat ze Bob in dat complex te genkomt. Zij leerde hem tien jaar geleden kennen in het penitentiair selectiecentrum. Wat voor relatie er tussen Bob en haar was is ondui delijk, maar Bob is haar altijd met brieven blijven bestoken. De Haag se rechtbankpresident Wijnholt kon zich de vrees van de directrice wel voorstellen. Leeuwarden' bracht toen de zaal tot groot enthousiasme, wat nieuw voedsel gaf aan de voortdurende speculaties over Wiegel in de landspolitiek. Temeer daar de WD nog altijd geen duidelijke lei der heeft. Uit peilingen bleek dat bijna driekwart van de WD-aan- hang Wiegel wil als lijsttrekker bij de komende kamerverkiezingen in 1990. Ook niet-WD'ers zien in Wiegel de beste.-voorman voor de li beralen. De huidige WD-leiding, van wie fractieleider Voorhoeve de belangrijkste is, volgde Wiegel in deze onderzoeken op zeer grote af stand. DEN HAAG (GPD) - Kort na Phi lips heeft nu ook Albert Heijn een politiecommissaris gestrikt. De Haagse commissaris Cazemier (37) wordt hoofd management, ontwik keling.en opleidingen bij Ahold in Zaandam. Kortgeleden maakte hij nog deel uit van het speciale re chercheteam dat probeerde de ont voering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn op te lossen. Cazemier staat evenals zijn Am sterdamse collega Sietsma, die bin nenkort in dienst treedt van Phi lips, bekend als deskundige in gij zelingszaken. Zijn eerste ervaring daarmee deed hij op in de rol van voorlichter tijdens een gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag in de jaren zeventig. Onlangs volg de hij in Engeland een cursus in het onderhandelen met ontvoerders. Vooral daarom werd hij betrokken bij de kidnap van Gerrit Jan Heijn. Volgens Ahold heeft de nieuwe functie van Cazemier 'nul komma nul te maken met beveiliging'. De politieman zal nog voor de zomer bij het concern in dienst treden. Cazemier heeft vanaf 1971 bij de Haagse politie gewerkt. Sinds eni ge tijd was hij gestationeerd bij de Centrale Recherche Inlichtingen dienst (CRI). Vanaf februari vorig jaar maakte hij deel uit van het co ördinerend politieberaad: een or gaan dat korpschefs adviseert bij de bestrijding van terrorisme. Hij hield zich het laatste jaar bezig met het opzetten van een landelijk re chercheteam dat gespecialiseerd was in de bestrijding van geweld dadig activisme. Directe aanlei ding daartoe was het herhaaldelijk optreden van de anonieme actie groep Rara, die zich verantwoorde lijk verklaarde voor de miljoenen- branden bij verscheidene Makro- vestigingen en Shell-benzinesta- tions. Die waren volgens de actie groep bedoeld waren als protest te gen de vestigingen van beide be drijven in Zuidafrika. AMSTERDAM (ANP) - Bij een brand aan boord van een plezier vaartuig in Amsterdam is gister avond een 30-jarige Amsterdam mer om het leven gekomen. Een tweede man is ernstig gewond ge raakt. Een derde persoon wordt nog vermist. De brand aan boord van het ple zierjacht is vermoedelijk ontstaan door het gebruik van drugs, waar bij de verdovende middelen op een Eén dode bij brand in boot lepel worden verhit. Dit is de in druk die de politie heeft opge maakt uit de eerste verklaring van de 28-jarige Amsterdammer die bij de brand zeer ernstig gewond is ge raakt. Volgens zijn zeggen was hij samen met een 27-jarige stadsge noot na het uitbreken van de brand in het water gesprongen. Hij werd door omwonenden op de kant ge bracht. Volgens de politiewoordvoerder is de boot waarschijnlijk geen ei gendom van één van de drie. De boot is bij de politie bekend als een plaats waar drugs worden ge bruikt. Het jacht is geheel uitge brand. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt opnieuw een debat over de nieuwe paspoorten. PvdA en WD willen van staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) op heldering over de fraudebestendig heid en het curieuze bezoek van ambtenaren van de Staatsuitgeve rij aan het laboratorium in de VS dat de pas heeft getest. Volgens WD-kamerlid Wieben- ga zijn er sinds het kamerdebat van een paar weken geleden zoveel nieuwe dingen aan het licht geko men 'dat mijn fractie vindt dat het station gepasseerd is van het elke week reeksen van schriftelijke ka mervragen stellen'. "Er moet nu volledige opening van zaken ko- Wiebenga denkt daarbij met na me aan de fraudebestendigheid van het nieuwe paspoort. Daar naast wil hij openheid hebben over het bedrijf dat de paspoorten maakt (KEP in Schiedam). Hij wil met name weten hoe het bedrijf ei genlijk functioneert, nu twee van de drie oorspronkelijke deelne mers, Philips en Kodak, zich daar uit hebben teruggetrokken. PvdA'er De Visser wil ook weten hoe de kostprijs van 27,50 tot stand is gekomen. Hij vroeg of het ge rucht waar is, dat Elba (een van de deelnemers in het project) het pas poortboekje voor 4,50 gulden ver koopt aan KEP (de uiteindelijke le verancier met overigens dezelfde directeur), die het op haar beurt weer voor 5 gulden meer doorver koopt. Bovendien wil De Visser uitsluit sel over de vermeende verstrenge ling van belangen van de ambte naar Uytterlinden van Buitenland se zaken. Die is uitgeleend aan KEP om de belangen van het mi nisterie te behartigen. Uytterlin den rijdt rond in een door KEP be schikbaar gestelde auto en heeft de beschikking over een creditcard van het bedrijf. Wiebenga wil ook nadere infor matie over het optreden van amb tenaren van de Staatsuitgeverij die een Amerikaans rapport over de fraudegevoeligheid van het nieuwe paspoort lieten opstellen. En ook over de betrokken ambtenaren van het ministerie van buitenlandse za ken zelf, die .toezicht moeten hou den op de paspoortfabriek. Wiebenga vindt het 'nogal sto rend' dat na een fors paspoortde bat, waarna gehoopt werd de zaak afgerond te hebben, er toch weer allerlei nieuwe gegevens losko men. De Visser drong aan op grote openheid 'zodat het wellicht de laatste keer is dat de kamer zich met dit onderwerp hoeft bezig te houden'. Rotterdamse rechtbankpresident mr. Nivard neemt op 1 maart afscheid (vervolg pagina 1) ROTTERDAM - Op 1 maart gaat de Rotterdamse rechtbankpresident mr. Nivard met pensioen na een voorspoedige carrière binnen de rechterlijke macht. Op 1 oktober 1946 deed hij als jonge griffier zijn intrede bij de arrondissements rechtbank aan de Noordsingel in Rotterdam. door Carla Bahnmüller Talloze malen werd Nivard in kort geding verzocht te bemidde len in de vele arbeidsconflicten die zich met name in de Rotterdamse haven hebben afgespeeld. "Dat zijn niet altijd leuke beslissingen geweest. Ik heb wel eens gedacht: dat zou anders geregeld moeten worden. Maar daar wordt niet naar gevraagd. Men komt voor een von- Mr. Nivard die zich als geboren en getogen Rotterdammer nauw betrokken voelt bij haven en scheepvaart vraagt zich af of het met de arbeidsverhoudingen in de haven ooit nog goed komt. "Het is de hoogste tijd dat het wederzijds vertrouwen weer terugkomt. Ik ben bang voor dat wantrouwen tussen werkgevers en bonden. Het is benauwend". In het algemeen verbaast het Ni vard hoe snel het tot een conflict tussen werkgevers en werknemers komt. Als voorbeeld noemt hij de plannen automaten voor spoor kaartjes in te voeren, waarover een conflict tussen de NS en de bonden is ontstaan. "Natuurlijk kan dat voor de mensen vervelende conse quenties hebben. Dat mag dan weer niet. Maar je kunt toch niet el ke moderne ontwikkeling tegen houden?" De enorme toename van het aan tal kort gedingen komt voor een groot deel voor rekening van asiel zoekers die tegen de Staat procede ren. "In de meeste van die gevallen weet je al van tevoren dat de eiser geen schijn van kans maakt. Toch moet die mogelijkheid blijven be staan. Het is de laatste reddings boei waar men zich aan vastgrijpt". In een groot aantal gevallen ko men conflicten tot een oplossing zonder behandeling in kort geding. "Dan is de dreiging ermee al vol doende om partijen weer aan tafel te krijgen". Volgens Nivard is het bij een dreigende staking in de ha ven ook wel voorgekomen dat werkgevers al op voorhand tijd wil den reserveren voor een kort ge ding. "Dat kan natuurlijk niet. Als zoiets bij de tegenpartij bekend zou worden slaat gelijk de vlam in de pan". In de ruim veertig jaar dat mr. Ni vard aan de Rotterdamse recht bank verbonden is geweest hebben zich veel veranderingen voltrok ken. Over de toenemende crimina liteit, het cellentekort en de politie ke oplossingen die daarvoor wor den aangedragen zegt de scheiden de rechtbankpresident: "Er was een tijd dat er vanuit de Tweede siagen is geen sprake. weJ voorstenen. DEN HAAG (ANP) De CDA- verlagen. "Wij kunnen ons niet as DEN HAAG (ANP) - De CDA- fractie in de Eerste Kamer wil geen 3,5 miljard bezuinigen op Sociale Zaken bij de komende extra bezui nigingsoperatie van 6,5 miljard gul den die minister Ruding (financi ën) voor ogen staat. CDA-senator Franssen zei gisteren bij de behan deling van de begroting van Socia le Zaken dat het kabinet die extra bezuiniging evenwichtiger moet verdelen. Hij wil een iets hoger be grotingstekort niet bij voorbaat uit sluiten, evenmin als een wat hoge re lastendruk. Franssen vroeg minister De Ko ning (sociale zaken) of de ruim één miljard gulden voor specifiek werkgelegenheidsbeleid wel vol doende is. De CDA'er pleitte ver der voor een verlaagd btw-tarief voor arbeidsintensieve diensten en andere maatregelen om de factor arbeid goedkoper te maken. Hij nam ook enige afstand van de vuri ge WD-wens om de belastingen te verlagen. "Wij kunnen ons niet a de indruk onttrekken dat koop kracht-maatregelen als belasting verlichting minder tot loonmati ging bijdragen dan verwacht of ge hoopt". De WD liet zich niet uit over toekomstige bezuinigingsmaatre gelen. De liberale senator Heij- mans wilde wel weten of de gren zen zijn bereikt wat betreft maatre gelen voor scholing en tijdelijk werk. PvdA-woord voerster Jaarsma nam de uitspraken van De Koning vorige week in Het Parool onder vuur. Hij liet daarin een reeks van mogelijke maatregelen de revue passeren die de overschrijdingen van de uitgaven op zijn ministerie ongedaan zouden kunnen maken. "Het lanceren van dit soort losse flodders bewerkstelligt het tegen deel van rust aan het uitkerings front, zoals was beloofd", aldus Jaarsma. UTRECHT (ANP) - Psychothera peuten zijn geneigd cliënten te kie zen die bij hun belevingswereld passen en die hun kennissen zou den kunnen zijn. De psycholoog De Waal concludeert dit na een on derzoek onder klanten van de insti tuten voor multidisciplinaire psy chotherapie (IMP's) in Den Bosch en Zwolle. De geaccepteerde cliënten zijn volgens hem, vergeleken bij dege nen die voor een behandeling wor den afgewezen, jonger en sociaal actiever. Ze verwachten meer van de behandeling en ze hebben min der vaak een ingrijpende voorge schiedenis. De psychotherapeuten schrijven de gekozen cliënten dan ook eigenschappen toe als aardig, volgzaam, aantrekkelijk, gemoti veerd, slim en actief. De Waal is zes jaar directeur van het IMP in Den Bosch geweest. De IMP's zijn opgegaan in de RIAGG's, de regionale instituten voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg. De Waal is nu di recteur van het RIAGG in Den Bosch. Volgende maand promo veert hij in Nijmegen op het proef schrift 'De drempel van de insti tuutspsychotherapie'. Volgens De Waal zijn er ook ver schillen tussen cliënten die een 'ontdekkende' psychotherapie ge adviseerd krijgen en degenen aan wie een gedragstherapie wordt aanbevolen. De therapeuten vin den de mensen uit de laatste groep dommer. Ze komen ook uit lagere sociale klassen. Of iemand als cliënt wordt geac cepteerd hangt volgens hem overi gens niet uitsluitend samen met so ciale klasse en inkomen. Het gaat er meer om of hij of zij zich weet te gedragen en 'de taal van de psycho therapeut spreekt'. Zelf vindt De Waal deze selectie criteria onjuist. Hij stelt dan ook een aantal verbeteringen voor, zoals het inzetten van psychologen in de eerste lijn (de thuiszorg) als voorbereiding op de behandeling. Het proces van verwijzing - meestal door huisarts of maat schappelijk werk - zou dan vloeien der kunnen verlopen. Het onder zoek heeft namelijk ook uitgewe zen dat verwijzers hun patiënten niet of nauwelijks voorbereiden op wat er gaat gebeuren. Kamer geroepen werd dat alles moest veranderen. Ik noem als voorbeeld het terugdringen van voorlopige hechtenis. Vijftien jaar geleden moest alles weg, gevange nissen en huizen van bewaring. Nu zitten we met z'n allen in de nesten. Hoor ik die mensen die toen het hardst schreeuwden nu mea culpa zeggen? Gevangenissen en huizen van bewaring zijn nu eenmaal ver velend maar een beter systeem is nog niet ontdekt. De maatschappij vraagt om beveiliging, dus moet je mensen opsluiten". HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOORT TE LAAT IS. van 9 tot 21 uur Uitkering met 6 ton op de bank ROZENBURG (ANP) - Een 46-jari- ge inwoonster van Rozenburg is aangehouden wegens steunfraude. De vrouw had ruim een jaar lang een bijstandsuitkering van in to taal ongeveer 1Ê.000 gulden ont vangen, terwijl zij een bedrag van 600.000 gulden achter de hand had bij een bank in Luxemburg. De politie vermoedde dat de vrouw over kapitaal beschikte, vooral omdat zij bij een Nederland se bank over een kluisje beschikte. Nadat het kluisje op rechterlijk be vel was geopend, bleken daar be wijzen in te zitten dat ze over dat bedrag bij een bank in Luxemburg beschikte. Afgezien van het feit dat de vrouw haar misstap aan de rechter zal moeten uitleggen, heeft de soci ale dienst van Rozenburg al laten weten dat de door haar reeds gein- de uitkeringen moeten worden te rugbetaald. Het aantal kort gedingen neemt enorm toe. Binnen half jaar soelaas voor cellentekort door verschuiving DEN HAAG (ANP) - De bewindslieden op Justitie denken dat binnen een halfjaar maatregelen kunnen worden getroffen om enig soelaas te bren gen voor het cellentekort. In totaal kunnen 185 plaatsen worden "gewon nen" door te schuiven met de bestemming van cellen. Minister Korthals Altes en staatssecretaris Korte - Van Hemel van justi tie schrijven dit in een brief aan de Tweede Kamer. De bewindslieden blij ven bij hun eerder geuite voorkeur voor deze oplossing boven het winnen van 108 plaatsen door gedetineerden samen in één cel te plaatsen. In de brief wordt geconstateerd dat op korte termijn 85 cellen vrij kun nen komen die nu als bij voorbeeld werkzalen of kantoorruimte worden gebruikt. Verder kunnen na een verbouwing nog voor 1juli van dit jaar tachtig mensen tijdelijk worden ondergebracht in de rijks-jeugdinrich ting Op den Bergh in Amersfoort. Bij het voorstel voor deze laatste maatregel plaatsen de bewindslieden een kanttekening. De jongeren die eigenlijk in Op den Bergh thuis horen - minderjarigen die ernstige delicten hebben gepleegd en zeer moeilijk toe gankelijk zijn - moeten verhuizen naar drie andere inrichtingen, die daar eigenlijk niet voor geschikt zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3