Vraagtekens blijven rond verdwijnen nazi-documenten U HOEFT GEEN HELDERZIENDE TE ZIJN OM DE OCCASION VAN UW DROMEN TE VINDEN. ÖCCASIQN Ambassadeur binnenkort naar Suriname Lauwe reacties op plan voor Vredesconcert RENAULT JOp DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 TiïTTTraTT CTTSI&j sTTTWiy iTTTT DEN HAAG (GPD) - Nederland zal binnenkort weer een ambassa deur naar Suriname sturen. Pre mier Lubbers zei gisteren, na af loop van de ministerraad, dat mi nister Van den Broek de Surinaam se regering toestemming heeft ge vraagd om een bepaalde ambassa deur toe te laten. Wie de nieuwe Nederlandse vertegenwoordiger zal zijn, wilde de premier niet zeg gen. De eerste taak van de nieuwe am bassadeur is het voorbereiden van een reis van minister Van den Broek naar Suriname. "De nieuwe ambassadeur kan het bed van mi nister Van den Broek gaan opma ken", aldus premier Lubbers. Zo dra de regeringsverklaring van het Surinaamse kabinet door het parle ment is goedgekeurd, zal Van den Broek naar Suriname afreizen om de hervatting van de ontwikke lingshulp te bespreken. "Nu de de mocratie is hersteld kunnen we niet meer zeggen: we schorten de hulp op", aldus Lubbers. In het verlengde daarvan heeft staatssecretaris Korte (justitie) be sloten illegaal in ons land verblij vende Surinamers in de komende maanden terug te sturen naar hun eigen land. Lubbers daarover: "Er was een onveilige situatie in Suri name, maar die is nu opgeheven. Er is geen reden meer om de ge- doogperiode voor de illegale Suri namers te handhaven". ULFT/DEN HAAG (GPD) - Het personeel van de Amerikaanse en Russische ambassades in Den Haag heeft uiterst lauw gereageerd op het verzoek van het Ulfts Man nenkoor om samen met de Lock- wood Band (Engeland) en de US Army Europe Band and Chorus (Duitsland) een vredesconcert te mogen geven in Washington en Moskou. De ambassades in Lon den en Bonn ontvingen gelijktijdig eenzelfde verzoek van de Lock- wood Band in Engeland en van de US Army Europe Band and Chorus uit Duitsland. Een woord voerder van de Amerikaanse am bassade zou "de post nog eens doorlopen, want er kwam zoveel binnen". Bij de Russchische am bassade werd de ontvangst van de brief gisteren ontkend. Die brief, in het Engels geschreven en persoon lijk bij de Russische ambassade af gegeven, bevat de volgende passa ge: "Beste Mr. Gorbatsjov...muziek is multi-talig en is niet gebonden aan religieuze weerkaatsing. Tij dens een recente ontmoeting in Ulft met leden van de Lockwood Band en van de US Army Europa Band and Chorus van Heidelberg - die bezocht zijn door het Russisch legerkoor Parade Orchestra of the Central Defense Ministry uit Mos kou - werd gesuggereerd dat con tact gemaakt moest worden met U en mr. Reagan in de hoop dat het mogelijk zou zijn onze Amerikaan se, Engelse en Russische vrienden bij elkaar te krijgen in zowel Mos kou als Washington DC als voor beeld van wereldharmonie en zo een grotere cirkel van vriendschap te verwezenlijken". Als de wens van koor en orkes ten gerealiseerd kan worden, vlie gen ruim tweehonderd personen naar Moskou en Washington. De gigantische kosteh hiervan worden volgens Jan van Hal 'in eerste in stantie' gedekt door de sponsor van de Lockwood Band, Sydney Harris van de firma Drake in Gal- gar/Huddersfield. De Ulftse firma I-metaal, sponsor van het Ulfts Mannenkoor, neemt waarschijn lijk ook een deel van de kosten voor zijn rekening. Directeur Ingo Meuleman wilde dit gisteren ech ter bevestigen noch ontkennen. De kosten van het project worden ge schat op ruim een miljoen gulden. Omstreden WD- Statenlid blijft ASSEN (GPD) Het omstreden Statenlid voor de WD Dineke Uildriks blijft in de Provinciale Staten van Drenthe zitten. "Als ik geen fractievergaderingen meer mag bijwonen, kan ik hoogstens zeggen: wat ongezellig. Word ik uit de fractie gezet, dan zijn er twee WD-fracties in de Staten. WD- fractie-1 (zij die mij er abusievelijk uit hebben gezet) en VYD-fractie-2, waartoe ik dan helaas moet beho ren", schrijft het omstreden staten lid in een persverklaring. Morgen zal WD-fractievoorzit- ter mevrouw J. Hansen-van der, Linden in de Statenvergadering aankondigen, dat Dineke Uildriks uit de negenkoppige WD-fractie is gestoten. Uildriks heeft het bij de WD verbruid nadat ze op briefpa pier van de fractie het toneelgezel schap De Voorziening vroeg het omstreden Fassbinder-toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' uit te voeren. De fractie wist echter van niets. De kwestie leidde tot het verzoek aan Uildriks om op te stappen. Uildriks trekt zich daar dus niets van aan. "Ik ben WD'er in hart en nieren en zal dat ook blijven, ook in de Staten. Niemand kan mij het WD-lidmaatschap ontnemen". AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam is deze week begonnen met een actie om papier via speciale bakken in te zamelen. Zo wil de gemeente voorko men dat bomen onnodig worden gekapt. Elke dag gooien de bewoners van de hoofdstad twee flinke vrachtwagens aan papier weg. Dat papier kan met een beetje moeite worden ingezameld om opnieuw te worden gebruikt, aldus de gemeente. Dat spaart jaarlijks een woud aan bomen. Schoolkin deren dansten gisteren op de Dam rond een papierenboom om de actie feestelijk in te luiden. (foto anp) BONN De Westduitse justitie zoekt koortsachtig naar de tien duizenden nazi-documenten die spoorloos zijn verdwenen uit de archieven van het Berlijnse Do cument Center. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken bewaart en bewaakt daar sinds 1953 bijna 30 miljoen steek kaarten en gebundelde brieven uit Hitiers Derde Rijk. jaar wist dat er stukken verdwe nen, maar een gerechtelijk voor onderzoek leverde niets op. Explosief door Hans Hoogendijk In de met prikkeldraad om zoomde villa in de wijk Zehlen- dorf, waar eens de afluisterdienst van de Gestapo zetelde, waken de Amerikaanse ex-majoor Da niel Simon en 40 Westduitse me dewerkers over de geheimen uit de nazi-tijd. Bijna iedereen dacht dat zij dat nauwgezet deden. Sinds een week weet de buiten wacht wel beter. Minstens 30.000 stukken zijn doodeenvoudig ver dwenen. Niemand weet waar ze zijn gebleven en waarom ze zijn gestolen. De vermoedens lopen uiteen van handelaars in curiosa, via ex-nazi's die vrezen dat hun verleden eens boven water komt, tot internationale bendes die nog levende nazi's willen chanteren. Interpol meldde dat in Groot- Brittannië bij een lid van het neo- nazistische National Front enige documenten zijn gevonden, in vallen bij handelaars in West- Duitsland leverden 1500 docu menten op en de vervalser van Hitler-dagboeken Kunjau heeft ook materiaal uit het BDC. De Westduitse waarnemend direc teur van het centrum is gearres teerd, maar dat is dan ook alles. Het opvallende is dat de Duitse justitie blijkbaar al meer dan vijf Het BDC beschikt over nog al tijd explosief materiaal: het hele partijarchief van de nazi's is er ondergebracht. Directeur Simon liet een enkele toegelaten bezoe ker wel eens de met blauwe inkt ingevulde gele steekkaart zien, waarop staat: XÜeboren 20-4- 1899, lidmaatschapsnummer 1, naam, Hitler, Adolf. De par tijkaart van Hitler is een van de 10,7 miljoen kaarten die toebe hoorden aan leden van de Natio naal Socialistische Arbeiders partij (NSDAP), die van 1933 tot 1945 aan de macht was. Een Amerikaanse soldaat ont dekte het ledenbestand in 1945 bij een papierhandelaar in de buurt van München. De eigenaar had de opdracht van de SS om het archief te vernietigen niet uitgevoerd. Behalve dit ledenbe stand, zijn er ook de persoonlijke gegevens van de leden van de SS, de Waffen SS en de SA opge slagen. Verder aktes over huwe- lijksaanvragen en rassenregi- stratie, over de hoogste partij- rechters, het wrede Volksge rechtshof en gegevens over Duit sers uit bezette gebieden opge slagen. Alles bij elkaar 30 mil joen aktes met ongeveer 150 mil joen documenten. Huiveringwekkende versla gen over de volkstribunalen die mensen naar het schavot stuur den, omdat ze naar buitenlandse zenders hadden geluisterd, maar ook een telegram dat de nog al tijd levende filmster Leni Riefen- stahl in 1940 aan Hitier stuurde: "Diep ontroerd en vervuld van diep gemeende dank, sluiten wij ons aan bij u, mijn Führer, in het vieren van uw en Duitslands grpotste overwinning, de intocht van de Duitse troepen in Parijs. De daden die u verricht gaan het menselijk voorstellingsvermo gen en de menselijke fantasie te boven". Twee extremen, maar er liggen natuurlijk ook miljoenen stuk ken die menig hooggeplaatst functionaris of zakenman van daag nog slapeloze nachten be zorgt. Dat verklaart mogelijk ook waarom Bonn nooit veel haast heeft gemaakt het centrum over te nemen van de Amerikanen, hoewel deze dat keer op keer aanboden. Microfilm Zo lang de documenten onder Amerikaans beheer staan, zijn ze niet toegankelijk voor het Duitse publiek. Natuurlijk krijgen som mige Westduitse politici of juris ten wel degelijk toegang tot het BDC, indien zij op zoek zijn naar bepaalde feiten, maar verder komt er geen Duitser in. Tenmin ste, daarvan ging iedereen tot voor kort van uit. Nu weet men wel beter. Tijdens de koude oorlog, toen de Amerikanen Westduitsland nodig hadden als bondgenoot, vonden zij het raadzaam te zwij gen over het verleden van be paalde mensen en werd het do cumentatiecentrum even ontoe gankelijk als Fort Knox. De voormalige Amerikaanse hoge commissaris voor bezet Duits land, John McCloy heeft na zijn pensionering toegegeven dat hij gedwongen werd sommige Duit se oorlogsmisdadigers hun ge rechte straf te laten ontlopen, omdat daardoor Amerikaanse belangen geschaad zouden kun nen worden. De voormalige Amerikaanse perschef in West-Berlijn, Edward Harper, verklaarde te genover het weekblad der Spie gel onder meer: "De Duitsers hebben duidelijk gemaakt dat zij de documenten niet wilden heb ben. Wij waren het daarmee eens. De oplossing: er werd afge sproken dat wij het bestand eerst op microfilm zouden zetten. En dat hele proces werd simpelweg zeer traag uitgevoerd". In 1967 boden de Amerikanen de Duitse regering voor het eerst aan de hele zaak over te nemen, in 1975 werd er een principe ak koord bereikt. Zes jaar kondigde de toenmalige liberale minister van binnenlandse zaken Baum aan, dat het beheer werd overge nomen, maar er gebeurde weer niets. In de herfst van 1985 her haalde de Amerikaanse ambas sadeur in de Bondsrepubliek, Ri chard Burt, het Amerikaanse aanbod en vroeg tegelijkertijd om fondsen om het copieren te financieren. Dat geld werd be schikbaar gesteld, maar tot nu toe is er geen gebruik van ge maakt. In totaal is 13 jaar na de eerste afspraak, 60 procent van het ma teriaal op film opgenomen. BDC- directeur Daniël Simon reageer de zeer terughoudend op de vraag hoe het met de onderhan delingen staat. Hij wilde slechts kwijt dat er nog wordt gespro ken. Zoals in veel zaken, waarin Duits en Amerikaans recht el kaar kruisen, wijzen de Duitsers op de Amerikaanse verantwoor delijkheid en de Amerikanen op die van de Duitsers. Mede daardoor tieren de spe culaties welig en zal de vraag hoe en waarom de tienduizenden do cumenten uit het archief konden verdwijnen, wel eens onbeant woord kunnen blijven. Om de ideale occasion te ontdekken moest men vroeger over welhaast boven natuurlijke krachten beschikken. Hoe immers die éne auto te ontwaren in de wirwar van duizenden aanbiedingen, koopjes en buitenkansen? Gelukkig is die tijd voorbij. Want 's lands beste occasions staan sinds kort alle maal samen onder één dak. Ze heten: Renault Top Occasions. Ze staan bij de Renault Top Occasion dealers, herken baar aan het Renault Top Occasion vignet. Alle merken auto's in alle kleuren van de regenboog. Gecontroleerd, getest en gekeurd. Met een vol jaar garantie in binnen- en buitenland. Mocht er onver hoopt iets mee gebeuren, dan zijn de sleepkosten voor onze rekening en heeft u recht op een vervangende auto. Bovendien heeft u ook nog eens het recht uw auto binnen 14 dagen na aan koop om te ruilen. Wie een werkelijk betrouwbare occasion zoekt, kan nergens méér zekerheid krij gen dan met een Renault Top Occasion. Wie met beide benen op de grond staat, gaat vandaag nog naar de Renault Top Occasion dealer. Voor de exacte voorwaarden verwijzen wij u naar het Renault Top Occasion Garantiebewijs.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9