Israëlische justitie hekelt geweld leger Kapitaalmarkt- renterekening 5,99% Uitzonderlijke topconferentie Balkan-ministers 'Andere instructies soldaten nodig' Vliegverkeer Londen moet worden beperkt 'Religieuze kolonisten' in Chili worden gemarteld Meese zou van geheime betaling hebben geweten HOOI DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (GPD) De Israëlische procureur-generaal Josef Harish heeft gisteren in een brief aan de Israëlische minister van defensie Rabin geschreven dat het gebruik van ge weld door Israëlische soldaten als vorm van straf, vernedering of mishandeling niet is toe gestaan. Aan de soldaten moeten passende instructies worden uitgereikt over de toelaat baarheid van geweld, zo schreef de procureur-generaal. LONDEN Het vliegverkeer in het Britse luchtruim, met name bo ven de hoofdstad Londen en omge ving, wordt te druk. Dat is het standpunt van de Civil Aviation Authority, de Brit.se raad voor de luchtvaart. Zij wil net als vorig jaar de intensiteit van het vliegverkeer boven Groot-Brittannië tijdens de te verwachten drukte in de komen de maanden beperken. Dat bete kent extra vertragingen tussen Pa sen en het einde van de zomer, met name voor vluchten van en naar Londen. door Haye Thomas Hij meldde verder dat er zoveel klachten over ontoelaatbaar ge welddadig gedrag door Israëlische soldaten tegen Palestijnse burgers in bezet gebied zijn binnengeko men dat niet meer van uitzonderin gen kan worden gesproken. Het oordeel van de procureur-generaal is volgens de Israëlische wet bin dend. Hoewel de officiële Israëlische voorlichting gisteren meldde dat er slechts sprake was geweest van 'enkele ordeverstoringen' op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook maakten Palestijnse bronnen opnieuw melding van tal van incidenten waarbij vele ge wonden vielen. Volgens deze bronnen verzamel den Israëlische soldaten eergiste ren in Nablus dertig Palestijnen in een Israëlische bus, waarin zij met knuppels werden geslagen. Vier van hen moesten na afloop in het plaatselijke ziekenhuis worden be- Angolees leger meldt neerhalen twee vliegtuigen van Zuidafrika JOHANNESBURG (GPD/AP/Rtr) Het Zuidafrikaanse leger lijkt opnieuw betrokken te zijn bij hevi ge gevechten in zuid-Angola. Gis teren werd bekendgemaakt dat er twee Zuidafrikaanse gevechts vliegtuigen boven Angola zijn neergeschoten tijdens een lucht aanval. De piloot wordt vermist. De afgelopen twee dagen werden tevens nieuwe beschietingen en bombardementen op zogenaamde SWAPO-bases diep in Angola uit gevoerd. Het afgelopen weekeinde werden drie Zuidafrikaanse solda ten in Angola gedood. Hiermee komt het aantal op dertig sinds het leger in 1987 Angola binnenviel om steun te bieden aan de opstandelin gen van het Angolese bevrijdings beweging Unita. Hoewel de berichtgeving over de omvang van de Zuidafrikaanse be trokkenheid bij de gevechten in Angola schaars is, lijkt het erop dat het Zuidafrikaanse leger op twee terreinen actief is. De afgelopen twee dagen werden er een aantal bombardementen en beschietin gen uitgevoerd op de Angolese plaatsjes Ongita en Lubango op driehonderd kilometer ten noor den van de grens met Namibia. Hier zouden belangrijke trainings kampen van de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO zijn geves tigd. Verder zou Zuidafrika tevens actief zijn rond het plaatsje Cuito Tuanavale in zuidoost-Angola. De bevrijdingsbeweging Unita tracht daar met Zuidafrikaanse steun te gen het Angolese regeringsleger een beslissende slag te leveren. Buitenland kort Besmet water In het Ierse dorp Ballynahown zijn twee kinderen gestorven nadat ze gegeten hadden van een maal tijd die vermoedelijk was bereid met besmet water. Drie andere fa milieleden van de kinderen moes ten in het ziekenhuis worden opge nomen. De familie was zondag on wel geworden na het eten van een gerecht dat was gekookt in water dat uit een stalling handeld. De Israëlische leger- woordvoerder ontkende gister avond dat een dergelijk incident had plaatsgevonden. De in de Gazastrook werkzame VN-hulporganisatie UNWRA maakte gisteren melding van 23 ge vallen waarbij Palestijnen het slachtoffer werden van knuppel slagen en verstikking als gevolg van het gooien van traangasgrana ten. Inmiddels hebben directeuren van Palestijnse ziekenhuizen op de westelijke Jordaanoever gisteren een brief aan de Israëlische minis ter van defensie Rabin gestuurd, waarin zij protesteren tegen het feit dat Israëlische soldaten Palestijnse ziekenhuizen binnenvallen, het vuur openen en traangasgranaten gooien. "Deze onmenselijke daden die ingaan tegen het minimum van mensenrechten hebben het aantal doden en gewonden nog vergroot", staat in de door tien ziekenhuisdi recteuren ondertekende brief. In afwachting van het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz, aan staande donderdag aan Israël, zei premier Shamir gisteren dat er een situatie kon ontstaan waarin de beide grote regeringscoalitiepartij en, de Arbeiderspartij en de Likud zouden moeten besluiten tot het houden van vervroegde verkiezin gen. In reactie hierop zei één van de leiders van de Arbeiderspartij, Uzi Baram, dat als er vervroegde ver kiezingen moeten worden gehou den, deze niet later dan eind mei of begin juni moeten plaatsvinden. Tijdens een besloten bijeen komst gisteravond in Tel Aviv zei ex-generaal Rehavam Zeevi, dat het overbrengen van de Palestijnse bewoners van de bezette gebieden naar Arabische landen 'om veilig heidsredenen de meest rechtvaar digde oplossing' is. De ex-generaal die journalisten verbood zijn op merkingen te filmen of op de band vast te leggen, verklaarde: "Ik geef toe dat dit voorstel niet gemakke lijk is uit te voeren. Maar als de Ara bieren ons overwinnen zullen ze geen overbrenging voorstellen, maar ons eenvoudig de zee ingooi- De bedoeling is de drukte in het luchtruim te beperken door vlieg tuigen die van of naar Londen vlie gen te vertragen. Dat kan door ze langer op het vliegveld waar van daan zij vertrekken vast te houden. Zo'n maatregel geeft de toch al on der hoogspanning werkende Brit se luchtverkeersleiders wat meer ruimte en speling. Velen beschou wen hun werkomstandigheden op dit moment als een onhoudbare si tuatie. De verkeersleiders stellen dat een afname van het aantal vliegtui gen, dat zich in het Britse lucht ruim bevindt, de enige mogelijk heid is om een veiliger controlesys teem te bereiken. Zeker omdat het toegezegde en meer uitgebreide computersysteem voor de ver keersleiding van het Britse lucht verkeer pas in 1990 in gebruik zal worden genomen. De afgelopen twee weken von den twee incidenten plaats, a bij vliegtuigen elkaar op een haa na misten. Dat gebeurde in luchtruim van de aan- en afvlieg- routes boven Londen. In het eerste geval ging het om een volle Tri-stai van British Airways en een Bul gaarse charter-jet met voorname lijk Britse vakantiegangers boord. Zij misten elkaar op het nip pertje tot diepe verbijstering e OP ZOEK NAAR OVERLEVENDEN RIO DE JANEIRO - Reddingsploegen in het Braziliaanse Rio de Janeiro zijn nog steeds op zoek naar overleven den van de overstromingsramp die deze stad de afgelopen dagen heeft getroffen. Het zoeken bleef gisteren niet zonder resultaat want tientallen mensen werden onder de puinhopen van ingestorte gebouwen vandaan ge haald. Omdat er de komende dagen weer enorme stortregens worden verwacht die tot gevaarlijke water- en mod derstromen zullen leiden hebben de autoriteiten gisteren besloten op korte termijn 50.000 direct bedreigde inwo ners te evacueren. (foto afp> Kennedy had met maffia contact NEW YORK (AP) Een 54-jarige vrouw die twaalf jaar geleden ver telde dat zij een verhouding had ge had met de Amerikaanse president John F. Kennedy, heeft gezegd dat zij nog een geheim wilde onthul len: zij trad als contactpersoon op tussen hem en de maffia. Judith Campbell Exner zei voor tien ont moetingen tussen Kennedy en de maffiabaas van Chicago, Sam Giancana te hebben gezorgd. Gian- cana werd in 1975 doodgeschoten. De vrouw vertelde voorts dat zij in 1960 door Frank Sinatra was voorgesteld aan Kennedy en later aan Giancana. Sinatra heeft altijd ontkend banden te hebben met de maffia. Een professor in de rechten van de universiteit van Nótre Da me, volgens wie de maffia betrok ken was bij een complot om Ken nedy te laten vermoorden, was ech ter sceptisch over Exners relaas. Kanaken In Nieuwcaledonië hebben mili tante Kanaken, die gisterochtend negen politiemensen hadden ont voerd, hun gijzelaars in de loop van de dag weer vrijgelaten. Over de omstandigheden rond de vrijlating was vooralsnog niets bekend. Wel werd eerder gemeld dat met de ont voerders werd onderhandeld. De negen agenten werden ontvoerd tijdens rellen die zich op een bouw terrein voor een nieUw ziekenhuis in Poindimie voordeden tussen po litie en militante Kanaken, die stre ven naar onafhankelijkheid. Ontvoeringszaak De Verenigde Naties hebben Iran om hulp gevraagd in de ont voeringszaak William Higgins. Dit deelde een VN-woordvoerder mee. De Amerikaanse kolonel, com mandant van een groep waarne mers van de Verenigde Naties die toezicht houdt op het bestand in Zuid-Libanon (UNTSO), werd vo rige week in Libanon ontvoerd. De VN hadden Syrië en de PLO al ge vraagd te helpen bij het vrijkrijgen van de VN-functionaris. De ont voerders van Higgins gaven giste ren een videoband vrij waarop hij een verklaring voorleest waarin hij Israël en de Verenigde Staten vraagt tegemoet te komen aan hun ROUEN - De Franse premier Jacques Chirac is aan zijn verkiezingscam- pagne begonnen. Met een 'Amerikaanse' slag probeert hij zijn populari teit zeker te stellen door veelvuldig op de Franse televisie te verschijnen en discussies met de presentatoren te voeren. In het kader van die presidents verkiezingen hield hij gisteren tevens in Rouen, in het westen van Frank rijk, een vergadering. (foto afp) BONN (Rtr) - Oud-leden van een Duitse „religieuze kolonie" in Chili hebben gisteren tegenover een parlementscommissie in Bonn verklaard dat in „Colonia Dignidad" wordt gemarteld. Meer dan 300 mensen leven in de kolonie onder een schrikbewind onder leiding van Paul Schafer. Zij worden er tegen hun zin vast gehouden en krijgen elektrische schokken en injecties totdat zij zich hebben aangepast, aldus de getuigenverklaringen Verleden jaar december pro beerde een Westduitse commis sie, na berichten over marteling en wantoestanden in de kolonie, ter plekke een onderzoek in te stellen. De kolonie weigerde de commissieleden de toegang en zij moesten onverrichterzake naar de Bondsrepubliek terug keren. Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken stuurde diezelfde maand getuigenverkla ringen over het kamp door aan Chili. Het verzocht de regering in Santiago een onderzoek in te stellen naar Schafers activitei ten. De Chileense autoriteiten hebben niet geantwoord op het verzoek. Eén van de getuigen, Wolfgang Kneese, verklaarde voor de par lementscommissie voor de rech ten van de mens dat hij in „Colo nia Dignidad" herhaaldelijk werd geslagen wanneer hij over zijn rechten begon. Hij kreeg pil len te slikken en er werden hem injecties toegediend om zijn wil te breken. Kneese, die nu in Hamburg woont, slaagde er na twee mislukte pogingen in 1966 in te ontsnappen. Hartmut Hopp, die de kolonie vertegenwoordigde, brandmerk te de getuigenverklaringen als leugens. Het kamp, zo vertelde hij, was in het begin van de jaren 60 opgezet om in de periode van na de oorlog behoeftige kinderen te helpen. Alle leden waren er uit eigen vrije wil. Naar zijn zeggen waren er 232 Duitsers, 13 Chile- nen, 7 Oostenrijkers en een Ne derlander in de kolonie. Op spe cifieke vragen wilde Hopp geen antwoord geven. Hugo Baar, Schafers voormali ge plaatsvervanger, ontvluchtte het kamp in 1984. Hij zei tot nu toe tegen de buitenwereld te hebben gelogen over wat er zich afspeelde. Er waren gewapende bewakers, die honden bij zich hadden, camera's en voertuigen met infra-rode nachtkijkers om de „leden" in het kamp en bui tenstaanders buiten het kamp te houden, zo zei hij. Binnenko mende en uitgaande post werd gecensureerd. Pasgeboren kin deren werden onmiddellijk van hun ouders gescheiden. grijzen van de passagiers. De toe stellen kwamen zo dicht bij elkaar dat de passagiers elkaar door de raampjes konden zien. Onmiddellijk na het incident werd het vermoeden uitgesproken dat wellicht de piloot van het Bul gaarse charter-vliegtuig door on voldoende kennis van de Engelse taal een opdracht van het grote luchtverkeerscentrum in West Drayton, dat het vliegen naar en van de hoofdstad Londen leidt en controleert, verkeerd heeft ver staan of begrepen. Later werd ook gesproken van vermoeidheid on der de luchtverkeersleiders van West Drayton, die al herhaaldelijk hebben gewaarschuwd voor de ge varen die aan hun overbelasting verbonden zijn. Dit weekeinde was er opnieuw sprake van een ernstig incident, toen een passagiersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Pa- nAm, onderweg van Oslo naar He athrow, bij helder weer en een zicht van minstens zestig kilometer, een toestel van British Caledonian na derde dat op weg was van Gatwick naar Amsterdam. Aan boord be vonden zich 55 passagiers en vijf bemanningsleden. De piloten van het PanAm-toestel, dat begonnen was aan zijn landing, zagen de jet van British Caledonian en konden tijdig ruim baan maken. Ook nu wordt in eerste instantie de be schuldigende vinger in de richting van de buitenlandse bemanning gewezen. PanAm zou de opdracht van de verkeersleiding niet goed hebben uitgevoerd. De Ameri kaanse vliegmaatschappij ontkent dit in de meest krachtige termen. Ondertussen zijn deze twee inci denten opnieuw koren op de mo len van militante luchtverkeerslei ders, die hun vertrouwen in de lei ding van de National Air Traffic Services hebben opgezegd. Ook willen zij dat er nu een nieuw en onafhankelijk systeem moet ko men voor het zoeken naar de oor zaak van de incidenten, die de ge moederen danig in beroering heb ben gebracht. WASHINGTON (Rtr) - Bij het on derzoek naar de financiële handel en wandel van de Amerikaanse mi nister van justitie, Edwin Meese, is een memo boven water gekomen waarin de minister op de hoogte wordt gesteld van een geheime overeenkomst met de voormalige Israëlische premier, nu minister van buitenlandse zaken, Simon Pe- In het memo, dat dateert uit 1985 en werd geschreven door een oude compagnon van Meese, Robert Wallach, staat dat Israël over een periode van tien jaar ongeveer ze venhonderd miljoen dollar (ruim 1,3 miljard gulden) zou moeten ont vangen als beloning voor de belof te geen sabotagedaden te plegen tegen een nog aan te leggen Iraakse pijpleiding. „Een deel van deze gelden zal di rect naar Israëls Arbeiderspartij gaan", aldus het memo dat gisteren werd gepubliceerd door de advoca ten van Meese. Onder de Ameri kaanse wet op corrupte praktijken in het buitenland is het Ameri kaanse particulieren verboden geld te betalen aan politieke partij en in het buitenland. Krachtens de wet mag en moet de minister van justitie juridische stappen onder nemen als blijkt dat deze wet wel licht is overtreden. Volgens de ad vocaten van Meese heeft de minis ter correct gehandeld. Peres ontkende dat zijn Arbei derspartij ooit geld heeft ontvan gen in verband met de Iraakse pijp leiding, waardoor olie naar een ha ven in Jordanië zou worden ge transporteerd. Iraq is officieel een vijand van Israël. Minister Peres zei dat hij met Amerikaanse rege ringsfunctionarissen over het pro ject wilde overleggen, omdat Israël dankzij een dergelijke pijpleiding goedkoper aan zijn olie zou kun nen komen. Meese adviseerde hem, volgens een andere brief die openbaar werd gemaakt, om over de pijpleiding contact op te nemen met president Reagans voormalige veiligheidsadviseur Robert McFar- lane. Wallach raadde Meese aan een vergadering op topniveau met Peres te beleggen tijdens een be zoek van Peres aan Washington. Wallach trad in 1985 op namens de Zwitserse oliebaron Bruce Rap- paport, die volgens het memo de verzekering had gekregen dat Is raël de pijpleiding niet zou bom barderen. Regeringspartij Waldheim kan niet aanblijven WENEN (Rtr/DPA) - De socialisti sche partij van de Oostenrijkse kanselier Vranitzky heeft gisteren laten weten dat president Wald heim vanwege de voortdurende onrust over zijn oorlogsverleden niet kan aanblijven. SPÖ-voorzit- ter Sinowatz las een verklaring voor waarin werd gesteld „dat de huidige vreselijke situatie niet mag voortduren". De gehele leiding van de socialistische partij, onder wie Vranitzky, hebben zich achter het document geschaard. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor de maand maart is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. BELGRADO Het gezelschap van zes ministers van buitenlandse zaken dat vanaf morgen drie dagen bijeen is in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado staat garant voor een uitzonderlijk gebeuren. Voor het eerst in de geschiedenis door Hans Geleijnse van wat eens 'het kruitvat van Eu ropa' heette, beleggen zes Balkan- landen een topconferentie. Alleen al het feit dat de zes het eens kon den worden over het houden van deze ontmoeting wordt in Belgra do al 'een historisch gegeven' ge noemd. Het gaat hier om vogels van wel heel verschillende pluimage. Tur kije en Griekenland zijn lid van de NAVO, Albanië en Joegoslavië zijn socialistisch, maar neutraal en Roemenië en Bulgarije lid van het Warschau-pact. En dan lopen er dwars door deze ideologische scheidslijnen vaak heftige onder linge tegenstellingen. De kans dat de driedaagse conferentie in plaats van de zo gewenste 'constructieve samenwerking' een pandemonium oplevert lijkt niet gering. Daar komt nog bij dat er geen agenda is vastgesteld. Aanvanke lijk zouden de ministers dit gister avond direct na aankomst tijdens een diner doen. Maar een hoge Joe goslavische diplomaat zei gisteren dat de bijeenkomst het 'karakter van een gedachtenwisseling' heeft. "Iedereen mag inbrengen wat hij wil, er komt geen slotcommuniqué maar er zal wel iets uit de bus ko men over voortzetting van deze dialoog", zo verwachtte deze zegs- Dit voorzichtige Joegoslavische optimisme is verklaarbaar. Het was de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Dizdarevic die vorig jaar april het initiatief tot de conferentie nam. Dizdarevic, in middels geen minister meer maar lid van de presidentiële raad, heeft er nooit een geheim van gemaakt dat Joegoslavië uiteindelijk voor stander is van een top van rege ringsleiders van de zes Balkanlan- den. Deze bijeenkomst op ministe rieel niveau moet daarvoor als op stapje dienen. Ruzies Voor zo'n top moeten er echter heel wat gevoeligheden uit de weg worden geruimd. Een kleine greep: ruzies tussen de twee NAVO-lan- den Griekenland en Turkije over Cyprus, de territoriale wateren in Egeïsche Zee, de Turkse militaire bases op eilanden in diezelfde zee. De Turken hebben het ook aan de stok met Bulgarije,.waar een Turk se minderheid van bijna twee mil joen mensen woont. Volgens Bulgarije is er geen pro bleem 'omdat er in Bulgarije alleen maar Bulgaren wonen'. Tot woede van Ankara koos Sofia twee jaar te rug voor een wel heel rigoreuze op lossing van het minderhedenpro bleem door alle Turkse familiena men en het taalonderwijs af te schaffen terwijl het spreken van Turks werd verboden. Roemenië heeft het met Bulga rije aan de stok over grensover schrijdende milieuverontreiniging door de chemische complexen bij de Roemeense stad Giurgiu. Vorig jaar september demonstreerden duizenden Bulgaren daartegen in de grensplaats Russe. De Bulgaar se pers schonk er de nodige aan dacht aan. Dan zijn er de traditionele twis ten tussen Bulgarije en Joegoslavië omdat Sofia claimt dat een deel van de Joegoslavische republiek Macedonië historisch gezien Bul gaars grondgebied zou moeten zijn. En uiteraard zijn er de tegen stellingen tussen Albanië en Joe goslavië over de Joegoslavische autonome provincie Kosovo, waar een Albanese meerderheid volgens Tirana door een Servische minder heid wordt onderdrukt. Opkikker De Joegoslaven, die een opkik ker voor hun geslonken internatio nale prestige best kunnen gebrui ken, gaan er nu vanuit dat deze te genstellingen geen rol zullen spe len tijdens de conferentie. De on derlinge geschillen moeten vol gens de gastheren aan de orde ko men in onderonsjes tussen de be trokken ministers. Tijdens de con ferentie zelf mogen de bewindslie den weliswaar hun mening over gevoelige kwesties geven, "maar dat zal gebeuren zonder landen met name te noemen of in details te treden". Het gemeenschappelijk belang voor de Balkanlanden schuilt on der meer in het aanhalen van de economische banden, de bevorde ring van het toerisme en de zorg voor het milieu. Ook de kernwa- penvrije zone in de Balkan blijft op de agenda staan. Bulgarije, Joegoslavië, Romenië en Griekenland zijn daarvan voor standers. Turkijë (waar evenals in Griekenland Amerikaanse kern wapens liggen opgeslagen) is te gen. Maar volgens de Joegoslavi sche woordvoerder is er bij alle deelnemers het besef dat er in het veranderde internationale klimaat een basis voor samenwerking aan wezig is. De grote belangstelling voor de ze conferentie (volgens de Joego slaven zijn er 160 buitenlandse journalisten op af gekomen) wordt mede veroorzaakt door het deelne men van Albanië dat zich langzaam losmaakt van het bijna dertig jaar zelf gekozen isolement. Dat gege ven leidt vooral aan Joegoslavische zijde tot enige uitbundigheid.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5