'PvdA moet breken met oude doelen' 25 BOX LENTHOL Stuyvesant Ministersauto niet duurder dan 75 mille Ruding: bezuinigingen niet schuwen Ambtenaren krijgen bonus voor bezuiningsplannen Onkruid overwoekert bos door zure regen DE EERSTE IN NEDERLAND! zpveei meer-/ DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 BINNENLAND PvdA-onderzoeker: meer inkomensverschil DEN HAAG (GPD) De Partij van de Arbeid moet grote re inkomensverschillen accepteren en niet meer streven naar een automatische koppeling tussen uitkeringen en lo nen. Dat schrijft adjunct-directeur Paul Kalma van het we tenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beck- manstichting, in een boek over de vernieuwing van het programma van de PvdA. Wel moet de PvdA vasthouden aan verkorting van de werkweek tot 32 uur. Kalma geldt als een van de intellec tuele voorlieden van de gematigde stroming in de PvdA. In het boek 'Het socialisme op sterk water' stelt hij dat de PvdA definitief moet breken met de oude socialis tische ideologie, omdat die niet meer voldoet. Veel van de socialis tische doelstellingen zijn in de hui dige maatschappij gerealiseerd en de PvdA moet die realiteit erken nen, vindt hij. Andere punten uit het boek zijn: er moeten meer verplichtingen ko men voor werklozen naar werk te zoeken, maatschappelijke organi saties (inclusief de PvdA) moeten democratischer worden, voor de gezondheidszorg mogen meer ei gen bijdragen van burgers ge vraagd worden, de PvdA moet meer aandacht besteden aan de fi nanciële problemen van de over heid, en over kernenergie moet minder dogmatisch gedacht wor den. PvdA-voorzitster Sint zette zich bij het in ontvangst nemen van het eerste exemplaar van het boek krachtig af tegen Kalma's pleidooi de inkomensverschillen te vergro ten. "Het lijkt erop of Kalma en ik in een andere partij zitten", zei ze. De opmerking van Kalma dat de PvdA zich teveel heeft gefixeerd op 'inkomensplaatjes' noemde ze 'een wrang verwijt' omdat de inko mensverschillen de afgelopen ja ren 'aanzienlijk zijn opgelopen'. Sint zei het er ook niet mee eens te zijn dat werklozen meer ver plicht moeten worden naar werk te zoeken. De huidige straffen, zoals korting van de uitkering, hoeven volgens haar niet uitgebreid te worden. Sint was het er wel met Kalma over eens dat de PvdA abso lute prioriteit moet blijven geven aan het oplossen van de werkloos heid. Ze noemde de studie 'een waardevolle, leesbare, opmerkelij ke en op sommige punten zeer prikkelende' bijdragen aan de hui dige discussie binnen de partij. Afscheid Volgens Kalma moet de PvdA resoluut afscheid nemen van de oude socialistische ideologie en al le daarvan resterende sentimenten. Die ideologie is.'een blok aan het been' geworden. De PvdA moet er kennen met de veel gematigder so ciaal-democratische politiek grote successen te hebben geboekt. In het rapport wordt scherp uitge haald naar het verabsoluteren van standpunten, zoals de PvdA ge daan heeft met het afwijzen van de kruisraketten. Kalma wijst zowel de kritiek van de WTfals die van het CDA op een te grote overheidsbemoeienis van de hand. De WD-leer over een ver regaand terugtredende verheid noemt hij 'niet serieus' en 'werke lijkheidsvreemd'. De CDA-opvat- tingen over een zorgzame samenle ving zijn volgens Kalma 'dirigis tisch'. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ters mogen in de toekomst dienst- auto's aanschaffen of leasen van maximaal 75.000 gulden. Dit is een verhoging van ruim 10 mille ten op zichte van het huidige maximum bedrag. Het kabinet heeft daarmee het eerdere besluit van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) teruggedraaid om het maximum bedrag op te trekken naar 106.000 Binnenland kort Fiets van het jaar De Gazelle Road Cruiser is giste ren tijdens de opening van de Tweewieler-RAI gekozen tot fiets- van-het-jaar. Belangrijkste over weging van de jury was de combi natie bruikbaarheid-prijs, alsmede het gegeven dat met relatief weinig kunstgrepen toch iets geheel 3 werd bereikt. Majorettes De majorettes van het Elspeter fanfarekorps mogen van het schoolbestuur van de Hervormde Schoolvereniging op Gereformeer de Grondslag niet langer deelne men aan de aubade op Koningin nedag. De rokjes van de majorettes zijn volgens het schoolbestuur 'te kort en dus aanstootgevend'. De Elspeetse fanfare voelt er niets voor zonder de majorettes op stap te gaan. Dus blijven ook de muzi kanten op Koninginnedag thuis. Universiteit Drs. J. Gevers is benoemd tot voorzitter van het college van be stuur van de universiteit van Am sterdam. Hij volgt dr. J. van Ke- menade op, de voormalige minister van onderwijs die is benoemd tot burgemeester van Eindhoven. De socioloog Gevers is sinds 1984 voorzitter van de HBO-raad, de vereniging van hogescholen. Van 1967 tot 1981 was hij als weten schappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de de rijksuniversi teit van Leiden. Kankerverwekkend In het water van vaarten en kana len zitten kankerverwekkende stoffen, die afkomstig zijn van met teer of creosoot geconserveerde pa len en beschoeiingen. Dat blijkt uit een onderzoek door de Provinciale Waterstaat en het Hoogheemraad schap in Noord-Holland. Onder zocht wordt of er andere conserve- ringsstoffen zijn. Leerstoel Den Uyl Aan de Universiteit van Amster dam is een bijzondere leerstoel in de "Ontwikkeling in het democra- tisch-socialisme, in relatie tot we tenschap en samenleving" inge steld. De leerstoel is vernoemd naar de onlangs overleden dr. J.M. den Uyl. gulden. Om te voorkomen dat autobedrijven uit reclame-overwe gingen goedkope lease-contracten aanbieden, is in het kabinet afge sproken dat de catalogus-waarde van de auto niet hoger mag zijn dan 75.000 gulden. Premier Lubbers beklemtoonde gisteren na afloop van de minister raad dat hij niet op de hoogte was van het aanvankelijke besluit van zijn WD-collega. "Het geeft geen pas om in auto's van meer dan een ton te gaan rijden", zei hij. Toen hij ervan hoorde heeft hij dat besluit onmiddelijk teruggedraaid. "Zodra ik van het besluit hoorde heb ik gezegd: wat is dit voor onzin. Het is ook terecht dat er zoveel op hef over is gemaakt", aldus Lub bers. De nieuwe maximumprijs is slechts een aanpassing aan de prijsstijgingen. De normen waren al enige jaren niet veranderd. Vol gens de nieuwe regeling mag een minister een wat grotere wagen aanschaffen naarmate hij meer ki lometers per jaar rijdt. Premier Lubbers zal zelf een van de eersten zijn die een nieuwe auto gaat aanschaffen op grond van de nieuwe normen. Zijn oude auto (een BMW) kost inmiddels zoveel aan onderhoud, dat het gerecht vaardigd is een nieuwe te kopen, zo zei hij. De nieuwe regeling zal voortaan jaarlijks worden bijge steld op basis van de prijsontwik kelingen. Twee vrouwen omgekomen bij hotelbrand DEN HAAG/SOFIA (ANP) - Door een brand in een hotel in Borovec, een ski-oord in Bulgarije, zijn giste ren twee Nederlandse vrouwen om het leven gekomen. Twee Neder landers raakten gewond, in totaal verloren vier mensen het leven bij de brand. Het vuur ontstond omstreeks half vier in de ochtend door nog on bekende oorzaak. Van de ongeveer 200 gasten zijn er 28 met verwon dingen in ziekenhuizen opgeno men. Borovec ligt op ongeveer ze ventig kilometer ten zuidoosten van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. De overige Nederlandse gasten die ongedeerd bleven zijn inmid dels naar ons land teruggekeerd. SPIJT - Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft haar spijt be tuigd over de uitwijzing van een Argentijn, nog voordat zij schrifte lijke vragen over de kwestie had beantwoord. "Een communicatie stoornis binnen het ministerie van justitie", luidde haar verklaring. PPR-kamerlid Lankhorst had vra gen gesteld over de uitwijzing van de 29-jarige Argentijn, tegen wie in Argentinië een arrestatiebevel was uitgevaardigd. Volgens een psychi atrisch rapport zou de uitwijzing fatale gevolgen kunnen hebben. MENTHOL LI( MENTHOL LIGHTS LEIDSCHENDAM (ANP) - Minis ter Ruding (financiën) heeft gister avond op een CDA-spreekbeurt in Leidschendam zijn collega's in het kabinet en het parlement stevig ge waarschuwd voor een soepele op stelling tegenover nieuwe financië le tegenvallers voor het rijk. "Een van de redenen voor mijn toetre ding tot het kabinet was de verze kering dat er heldere afspraken wa ren gemaakt ter verzekering van een beheersing van collectieve uit gaven, of hoe u dat ook wilt noe men", aldus Ruding. De bewindsman voerde aan dat deze waarborgen niet alleen uit drukkelijk in het regeerakkoord zijn vastgelegd, maar dat hij deze essentiele toezeggingen ook heeft gekregen van de opstellers van het regeerakkoord, Lubbers en De Ko ning. Ruding accepteert de extra uit gaven uit de schatkist om tekorten bij de EG te dekken. Ook aan vaardt hij het uittrekken van meer geld voor bejaardenbeleid en scho-j ling, zoals het CDA wil. Maar de 're kening' wordt door hem gepresen teerd bij de betrokken bewindslie den, en als dat op tegenstand stuit, bij andere ministeries. "Ik heb geleerd dat je best met harde maatregelen kunt komen", zo zei Ruding. Als potentiële terrei nen waarop forse bezuinigingen kunnen worden binnengehaald, noemde hij het illegaal gebruik van studiefinanciering en kosten voor illegale buitenlanders en asielzoe kers, maar ook de sociale uitkerin gen. De bewindsman sprak met klem tegen dat er vele "echt zwak ken" in Nederland zijn. Bij de huidige tegenvallers en overschrijdingen van zes tot acht miljard gulden per jaar, is er sprake van "uitzonderlijke omstandighe den", waarin ook defensie en ont wikkelingssamenwerking - in het regeerakkoord gevrijwaard van be zuinigingsaanslagen - een veer moeten laten, aldus Ruding. Zijn uitgangspunt in het kabinet blijft dat het beleid van de afgelo pen 5,5 jaar succes heeft gehad. De werkgelegenheid en de economi sche groei nemen toe, het financie ringstekort daalt "en dat allemaal dankzij de succesvolle combinatie van dit en het vorige kabinet". DEN HAAG (ANP) 65 ambtenaren van het ministerie van justitie die hebben meegewerkt aan een bezuinigingsonderzoek, hebben daar een bonus van 7000 tot 10.000 gulden voor ontvangen. Hoewel een aantal van hen speciaal was vrijgesteld voor deze klus, hebben ook zij deze beloning voor 'bijzonder loffelijke dienstverrichtingen' gekre gen. De ambtenaren begeleiden een particulier onderzoeksbureau bij een zogenoemde afdelings-waarde-analyse, die tot doel heeft tot een beter en kleiner ministerie te komen. Het ministerie werd daartoe op gedeeld in 43 kleine eenheden met aan het hoofd een ambtenaar. De overige 22 hadden een meer algemene taak binnen het onderzoek. Het betreft ambtenaren uit alle rangen, die volgens een woordvoer der 'al naar gelang hun betrokkenheid' een bonus van 7000 tot 10.000 gulden hebben gekregen. Het gaat volgens het ministerie beslist niet om geldsmijterij. Ten eerste zijn het bruto bedragen, ten tweede kost het onderzoeksbureau een veelvoud van deze bedragen, aldus Justi tie. UTRECHT (GPD) - Slechts twee procent van het Nederlandse bos- bestand verkeert nog in goede staat. De bossen dreigen te worden overwoekerd door brandnetels en diverse bloeiende grassoorten, wier groei wordt gestimuleerd door de toegenomen stikstofneer slag. Stikstof is samen met zwavel- oxyden het belangrijkste bestand deel van zure regen. Dit blijkt uit een onderzoek in bijna tweedui zend bospercelen in Nederland van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer (RIN) in Leersum. Volgens onderzoeker Dirkse zijn niet alleen de bomen maar ook de ondergroei (struiken en planten tussen en onder de bomen) ernstig aangetast door de luchtverontrei niging. Het intensieve gebruik door recreanten en de toegenomen verontreiniging bedreigen het res tant aan 'ongestoord bos'. "Het gaat om nog slechts twee procent. Daar moeten we heel erg zuinig mee zijn omdat ze oud, onvervang baar en zeer waardevol zijn. In deze bossen komen bijvoorbeeld nog korstmossen voor", aldus Dirkse. Pas de laatste dertig jaar is de kwa liteit van het Nederlandse bos ern stig teruggevallen. Maar het herstel zal nog veel langer duren, aldus de onderzoeker. De verontreiniging van de bos sen wordt behalve door de ge noemde stikstof ook door recrean ten veroorzaakt. Die laten allerlei afval achter. Bovendien worden de bossen door wandelaars doorlopen en dus omgewoeld, zodat onkruid en grassen een kans krijgen. Het rapport 'De natuur van het WD'er wil misbruik van mensa stoppen ZUIDLAREN (ANP) - Het WD- kafnerlid Van Erp, tevens voorzit ter van de kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf, wil een einde maken aan het eten in universiteitsmensa's en kantines van provinciehuizen door mensen die daar niets te zoeken hebben. Van Erp zei dat gisteren bij de ope ning van een horecabeurs in Zuid- laren. Uit onderzoek van Horeca Ne derlanden is gebleken dat een op de drie mensabezoekers van de Nijmeegse universiteit daar niets te maken heeft. Volgens Van Erp geldt dat ook voor andere universi teiten en voor de kantines van pro vinciehuizen. Voor een drie-gangenmaaltijd betaalt een student in een mensa drie a vier gulden, terwijl de werke lijke kosten ongeveer twaalf gul den bedragen. Alleen al in Nijme gen wordt ongeveer een half mil joen gulden besteed aan het susbsi- diëren van maaltijden voor mensen die op de universiteit niets te ma ken hebben. Wieldoppen De politie in Tilburg let bij het bezuinigen op de kleintjes. Daar om rijden de zeventien dienstau to's van de Tilburgse politie rond zonder wieldoppen. Door die dop pen te verwijderen, krijgen de rem men een betere koeling en is er dus minder slijtage aan de remblok- ken, zo redeneerde het garageper- soneel van de politie in Tilburg. De wieldoppen worden wel bewaard. Bij inruil van de auto's worden ze er weer opgezet zodat de inruil- waarde er niet op achteruit gaat. Nederlandse bos' had tot doel in zicht te krijgen in de toestand van flora, vegetatie en structuur van het bos. Staatsbosbeheer leverde 1914 percelen bos aan het RIN voor het onderzoek, dat het eerste in zijn soort is in Nederland. Meetpunten Bij het onderzoek in de bossen zijn de meetpunten zo geplaatst, dat het in de toekomst kan worden herhaald. Zo kan er over vijf jaar worden gemeten en getoetst hoe de Nederlandse bossen er dan voor staan. In het Nederlandse bos ko men zeshonderd soorten bomen, struiken en kruidachtige planten voor, waarvan tien procent is inge voerd of verwilderd. De vijf meest voorkomende bomen zijn zomer- eik, ruwe berk, grove den, beuk en Amerikaanse eik. De vijf meest voorkomende struiken zijn wilde lijsterbes, braam, Amerikaanse vo gelkers, sporkehout en gewone vlier. De vijf meest algemene kruidachtigen zijn: bochtige sme- le, pijpestrootje, brede stekelvaren, struikheide en smalle stekelvaren. De eerste twee zijn grassen die pas de laatste tientallen jaren in hoe veelheid zijn toegenomen. Zij pro fiteren van de uitstort van stikstof over de bossen. Opmerkelijk noemt het rapport de aanwezigheid van onkruiden als gewone hennepnetel en vogel muur in de bossen. Deze zogeheten akkeronkruiden horen er niet thuis, maar hun groei kan worden geweten aan de stikstofdepositie en het omwoelen van grond door recreanten en honden. "Onkruid mag je eigenlijk niet verwachten in een bos, maar door de toegenomen stikstoftoevoer door de lucht ko men ze er in grote getalen in voor. Stikstof is een vegetatiebepalende factor geworden", aldus Dirkse. Kurden stoppen voorlopig met hongerstaking DEN HAAG (GPD) - De 35 Turk se Kurden die vier weken geleden in de Rotterdamse Pauluskerk een hongerstaking zijn begonnen, heb ben hun actie voorlopig beëindigd. Ze deden dat na de toezegging van staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) dat ze op medische gron den tijdelijk in ons land worden ge doogd. Volgens de vreemdelingenwet mag Nederland geen mensen uit wijzen zolang hun gezondheidstoe stand dat niet toelaat. Aan de hand van medische rapporten zal Korte- Van Hemel een definitief besluit nemen over de opschorting van de uitzetting. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft de staatssecretaris af geraden om voor dit geval een uit zondering te maken. "De her nieuwde bestudering van de dos siers uit Ankara kan hoogstens in een individueel geval een ander licht op de zaak doen schijnen", al dus de bewindsvrouwe. Met ande re woorden: Wanneer de Kurden weer gezond van lijf en leden zijn en de nieuwe gegevens niet tot een herziening van de asielafwijzing leiden, zullen zij alsnog ons land moeten verlaten. Dominee Visser van de Paulus- kerkerk noemde deze reactie 'te leurstellend en getuigend van wei nig invoelingsvermogen'. Volgens Visser zullen de Kurden tot harde re acties overgaan als zij alsnog het land worden uitgezet. De Turken vrezen te worden gemarteld zodra zij terugkeren in hun vaderland. Een legertje brandweerlieden veegt het met olie en benzine besmeurde wegdek op de A-2 bij Abcoude schoon. Een politieman kwam bij de kettingbotsing op deze plaats om het leven toen een vrachtwagen op hem inreed. Agent doodgereden bij kettingbotsing Wonder boven wonder overleefde de bestuurder van deze totaal verniel de wagen de kettingbotsing bij Abcoude. In het hele land werden 16 men sen ernstig gewond. (foto anp> DRIEBERGEN (ANP) - De 28-ja- rige Amsterdamse hoofdagent A. Huijgen is gisteren bij de verkeer schaos in de ochtendmist doodge reden door een vrachtwagen. Hij wilde bij Abcoude op de A-2 (Utrecht-Amsterdam) hulp verle nen bij enkele verongelukte auto's toen een vrachtauto op deze wa gens inreed. Een 29-jarige collega werd bij het ongeluk ernstig ge wond, maar verkeert volgens de politie niet in levensgevaar. Verder raakten 32 mensen ge wond, van wie acht ernstig. De vele ongelukken waren volgens de Ver- keerscentrale in Driebergen vooral te wijten aan te hard rijden en te weinig afstand houden. In totaal waren 421 voertuigen bij de onge lukken betrokken. Bij de centrale werden 19 files gemeld met een lengte van 150 kilometer.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3