Een locomotief zonder werk en een haven zonder schepen Bij de moord op een 15-jarig meisje Reportage Joden verplicht vóór alles menselijk lijden te voorkomen99 PAGINA 2 DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 De nog altijd goed als nieuwe locomotief: alleen gebruikt voor de jacht. den bij het zien'van een schor pioen". Het debacle van het West-Suri- name projekt laat zich overigens moeilijk in kaart brengen. Ambte naren tonen zich veelal zwijgzaam. "Ik heb een baan en dat wil ik graag zo houden", wordt vaak als toelichting gegeven. De standpun ten liggen ver uiteen en er zijn hon derden miljoenen mee gemoeid, die uitgegeven kunnen worden als de Nederlandse ontwikkelings hulp weer op gang komt. Nita Ramcharan, journaliste bij het in Paramaribo verschijnende dagblad 'De Ware Tijd', heeft ook problemen met het aan de praat krijgen van voor- en tegenstanders. "Er is in het verleden zoveel ge knoeid en er is zoveel verdwenen. Het is een 'hell of a job' om dat bo ven tafel te krijgen". Op papier Toen het project onder Bouterse werd stilgelegd, was het eigenlijk al mislukt. In totaal zijn er bijna 300 miljoen harde Surinaamse guldens in geïnvesteerd, oftewel 600 mil joen Nederlandse guldens. Bij de stopzetting in 1981 werd geraamd dat er nog '200 miljoen aan Suri naamse guldens nodig was, zonder de stuwdam, de aluinaardefabriek, en de hoogspanningsleiding mee gerekend, die voorlopig alleen nog maar op papier bestaan. De poten tiële afnemers van de elektriciteit, Billiton en Suralco, hebben minder belangstelling dan ooit omdat de prijs voor bauxiet tot het minimum is gezakt. De indianen van Washabo heb ben de invasie en het vertrek van de plannenmakers en bouwvak kers zwijgzaam over zich heen la ten komen. Ze ruilden hun traditio nele leefwijze in voor een baan en een vast salaris en kregen te horen dat ze op een 'groenstrook' woon den tussen het geprojecteerde Apoera en de Corantijnrivier. Daar moesten ze dus weg en het bos rond het dorp werd plat gebulldo- zerd. Toen de indianen weigerden te vertrekken, kregen ze een verbod om hun huizen te moderniseren. Zo mochten ze geen betonnen vloertjes 'storten en elektriciteit werd hen onthouden. De loonar beid maakte, dat de tijd ging ont breken om op de kostgrondjes te werken. Maaltijden werden eenzij dig, zodat kinderen ondervoed raakten. Engelstalig Door de spoorlijn is Washabo Engelstalig geworden. Guyanese indjanen staken de Corantijn over en vestigden zich in het dorp zon der zich ervan bewust te zijn een grens te hebben overschreden. Het onderwijs wordt zoals overal in Su riname in het Nederlands gegeven. Onderwijzer Romalo: "Die veelta ligheid, want behalve Engels spre ken we ook nog onze eigen taal, maakt het erg moeilijk. Kinderen die naar de mulo in Paramaribo gaan, redden het meestal niet". "West-Suriname zal geëvalueerd worden", zei president Shankar tij dens zijn eerste openbare optre den. "De goede onderdelen uit het plan zullen indien mogelijk wor den uitgevoerd". "En nou maar ho pen dat de Assemblée-leden ge noeg lef hebben om de knoop door te hakken als blijkt dat het project niet rendabel is", zegt een van de vele deskundigen die niet bij naam genoemd wil worden. Sijriname haalt geflopt uitwikkelingsj)n>jeet West van stal Maar harde toezeggingen dat men het Bakhuisgebergte af wilde graven, deden ze niet. „Er waren wel contacten, maar geen contrac ten", aldus een ambtenaar in Para maribo die het West-Suriname- project al meer dan tien jaar met in gehouden woede volgt. Dwarsliggers Illustratief voor de wijze waarop West-Suriname uit de droom ge holpen werd is de gang van zaken rond Surinam Timber. Het staats bedrijf werd opgezet om de dwars liggers te produceren voor de spoorlijn. Daarna zou het als on derdeel van het West-Suriname- project met de houtbouw belast worden. Dat was de droom. In wer kelijkheid ging het iets anders. De zaagloods werd gebouwd voordat de machines werden gekocht en bleek te kort te zijn. Met passen en meten konden de zaagmachines toch opgesteld wor den. Maar dat kwam de brandvei ligheid niet ten goede. Na enkele jaren brandde de zagerij tot de grond toe af. De laatste dwarslig gers werden uiteindelijk gemaakt met mobiele motorzagen. Dat bleek veel sneller te gaan. Toch zou het bedrijf aan nog wel vijftig mensen werk kunnen bie den. Maar er zijn geen ervaren bos- arbeiders te vinden. Een van de werknemers: "De jongens die in de stad zijn opgeleid, weten niets van het bos. We hebben een keer ie mand naar de stad moeten over vliegen omdat hij ziek was gewor De schrik sloeg menig Surinamer om het hart toen Front- leider Henck Arron onlangs de dossiers van het project West-Suriname weer uit de archiefkast lichtte. Het beeld doemt op van een troosteloze vlakte met wegen die ner gens heengaan, viaducten die niets ontsluiten en een ha ven waar nog nooit een schip is gesignaleerd. Wordt dit troetelkindje van Arron de bodemloze put waar het restant aan Nederlandse ontwikkelingshulp in verdwijnt? tienduizenden inwoners. Volgens het West-Suriname plan zou de be roepsbevolking van Apoera zijn brood verdienen in de aluminium- industrie, waarvoor de stuwdam in de Kabaleborivier de benodigde energie zou leveren. Voor de aanvoer van het bauxiet uit het Bakhuisgebergte werd een 72 kilometer lange spoorlijn aange legd. Een gigantisch industriege bied met genoeg werkgelegenheid om het monopolie van Paramaribo te doorbreken. Een plan met de al lure van de Delta-werken. Een droom die nooit werkelijkheid heeft mogen worden. door Marie Annet van Grunsven Apoera is niet meer of minder dan een gehucht, weliswaar met spoorlijn. Op de kade staat een mo derne locomotief. Maar die rijdt haast nooit. "We gaan er weieens mee jagen 's nachts", zegt Chris, een van de zestig militairen die in Apoera gelegerd zijn. Toen de spoorlijn klaar was, had eigenlijk meteen begonnen moe ten worden met het mijnen van de bauxiet. Maar dat heeft niet zo mo gen zijn. De grote bauxietfirma's Billiton en Suralco hebben de ver richtingen van de Surinaamse overheid in West-Suriname met be langstelling gadegeslagen. De kade van Apoeranog altijd een gehucht in plaats van een bedrijvig industriestadje. Een schip heeft er nog nooit aangelegd. Reconstructie en terugblik op de geruchtmakende zaak Wil Vervat Veertien jaar geleden werd Rotterdam opgeschrikt door de moord op de 15-jarige Wil Vervat. Zij werd op 8 september 1974 onder de metrobaan van het station Slinge gewurgd met een touw gevonden. Het werd een van de meest geruchtmakende moorden in Rotterdam, omdat het motief voor de moord onduidelijk was en de dader nooit werd achterhaald. Tot twee maanden geleden een Belgische gedetineerde die wegens een gewapende roofoverval een celstraf van zes jaar uitzit in de gevangenis van Gent, plotseling bijzonderheden begon te vertellen over die moord. Reden voor politie en justitie in Rotterdam om alsnog aan de slag te gaan met de zeer trieste en nog net niet verjaarde 'zaak-Vervat'. Een reconstructie. door Bas Hoppel ROTTERDAM - Twee man in een cel heeft ook z'n voordelen. Een fel tegenstander als hoofdcommissa ris Jan Blaauw van de Rotterdam se politie zal dat nu moeilijk kun nen ontkennen. Want waar een 1300 man sterke Mobiele Eenheid en een rechercheteam van 30 man in 1974 niet in slaagden, het opspo ren van de moordenaar van het toen 15-jarig meisje Wil Vervat, lukte ongevraagd een 'cel-deler' in een gevangenis in Gent wel. Eenvoudig door te luisteren naar het steeds luguber wordende 'kerstverhaal' dat z'n medegevan gene hem in december jl. vertelde, ontdekte hij plotseling z'n cel te de len met een mogelijke moordenaar. Uit angst ook zelf te worden afge maakt, 'verlinkte' hij z'n mede-ge vangene, de 44-jarige Marcel V. Te gelijkertijd vroeg uit lijfsbehoud onmiddellijke overplaatsing aan naar een andere, een veiliger cel. Hoofdcommissaris Blaauw over twee maanden wacht hem de vut, was in 1974 nog hoofd van de Rotterdamse recherche. Hij weet nog precies hoe hij destijds, op za terdagavond 7 september, rond half een 's nachts thuis onaange naam werd verrast door een tele foontje van het hoofdbureau: er was een moord gepleegd vlakbij het station Slinge, destijds het eindpunt van de metrolijn. Onder de metrobaan, daar zo'n acht meter bovengronds, lag Wil Vervat, nog maar 15 jaar oud, in de bosjes. Ge wurgd met een touw. Die avond zou zij na een feestavond van school gaan en met de laatste me tro naar huis komen. Strenge ouders Monica Cromzigt, nu 28 en toen even oud als Wil, was goed met haar bevriend. Met een groepje meiden gingen ze meestal geza menlijk op zaterdagavonden de hort op en ze verzamelden zich dan bij de ingang van het metrostation. Er was één groot verschil tussen Wil en de anderen. Ze had strenge ouders en moest als enige al om twaalf uur 's avonds thuis zijn, ter wijl de anderen pas een uur later huiswaarts keerden. Wil, ondanks haar jeugdige leef tijd uiterlijk al een aantrekkelijke jonge vrouw, vertelde thuis die avond naar een schoolfeestje te gaan. In werkelijkheid was ze naar de Big Ben gegaan, een toen popu lair café op het Stadhuisplein in het centrum van Rotterdam. Hoewel het maar drie minuten lopen is van de metro naar het ou derlijk huis van Wil Vervat, aan de Oldegaarde, stond haar vader haar altijd op te wachten. Ook op die fa tale september-avond in 1974. Ze was 'dit keer echter wat later. De va der was al bij de ouders van Monica gaan kijken, die vlakbij een patat zaak hadden. Toen bleek dat ze daar niet was liep hij, het wachten moe, terug naar huis... Scherpe gil De toen twintigjarige Bert Lo wes woont nu nog in het flat schuin tegenover het metrostation. Als mi litair was hij indertijd een beetje bezeten geraakt van geweren. Rond half een die nacht stond hij met z'n jongere broertje Jaap en zwager Fred op het balkon van de derde verdieping. Te spelen met een luchtbuks. Ze probeerden met water gevulde ballonnetjes, die wa ren neergelaten, in de voor de flat gelegen singel, te raken. Plotseling hoorde Bert een scherpe gil uit de richting van de schouderhoge struiken vlakbij het metrostation. Op z'n sokken rende hij naar de plek waar het geluid vandaan kwam. Hij ontdekte ech ter niets, liep nog zo'n honderd me ter door onder de metrobaan en keerde dan terug in de richting van het metrostation. Hij vertrouwde de zaak niet en gaf z'n zwager op dracht thuis een grote zaklantaarn te halen. Zelf dook hij de bosjes in. Even later zag hij er de gewurgde Wil Vervat op haar buik op de grond liggen. Bert is inmiddels 33 en na z'n mi litaire dienst auto-monteur gewor den. De moord, die hij als eerste ontdekte, zal hem z'n hele leven bijblijven. "Zoiets vergeet je nooit meer. Die gil van dat meisje, af schuwelijk was het". Zenuwen Ook de familie P. Huizer woont nog aan de Oldegaarde. Hun doch ter Anita, toen ruim 16, was die avond wezen stappen. Zolang die niet thuis was, zat haar bezorgde moeder in de zenuwen. "De hele avond heb ik voor het raam geze ten. Waar blijft ze nou toch", weet mevrouw Huizer zich van toen nog te herinneren. Haar dochter kwam met de op een na laatste metro aan. Haar vriend, met wie ze was uitge weest, zette ze dit keer niet af bij de bushalte onder de metrobaan. Me vrouw Huizer zag beiden naar het flat komen. Gerustgesteld sloot ze luxaflex en schonk ze zichzelf een glaasje in. Thuis vertelde Anita waarom ze, niet zoals altijd, dat laatste stukje alleen had gelopen. "Ze had bij het uitstappen van de'metro een vuiltje in d'r oog gekregen. D'r contact lens had ze uitgedaan, daardoor kon ze niet veel meer zien. Daarom had ze haar vriend gevraagd haar even naar huis te brengen. Als dat niet was gebeurd, was zij mis schien het slachtoffer geweest. Dat realiseerden we ons al on middellijk de volgende ochtend, toen we al die politieauto's voor het flat zagen staan. Je denkt: wat af schuwelijk om een onschuldig kind van 15 jaar te vermoorden. En tegelijkertijd besef je dat het ook onze dochter had kunnen zijn. Dat vuiltje in d'r oog heeft haar leven misschien wel gered". Getuige Een grootscheeps buurtonder zoek kwam op gang. Niet minder dan 1300 man Mobiele Eenheid werd ingezet en kamden de twee door de metrobaan gescheiden wij ken Pendrecht en Zuidwijk uit. Er waren zo'n tién serieuze verdach ten. Daaronder pijnlijk genoeg, ook de vader van Wil. Hij was im mers de nqdige keren op zaterdag avonden op het donkere stukje on der die metrobaan gesignaleerd. Onder hen ook de eerste en enige getuige Bert Lowes. Hij stond de maandag na het fatale weekeinde breeduit met een foto, genomen door de ruit van een politie-busje, in de krant. Bert: "De mensen in de buurt dachten dat ik het had ge daan. Als je op straat liep, zag je ze denken: hé, moet jij niet in bak zit ten. Ik werd gewantrouwd. Ach teraf gezien begrijp ik het wel, want deze moord heeft een ver schrikkelijke indruk gemaakt, Daarom ben ik ook zo blij dat, na al die jaren, toch de vermoedelijke dader bekend is. Ook voor mij is dat een opluchting". De bewuste Belg, die van de moord wordt verdacht, was ook all in 1974 verhoord. Hij was toen dek- knecht en lag met z'n schip al we-j ken zonder werk in de Waalhaven,! ruim een kwartier lopen van hefl metrostation. De maandagochtend na de moord las hij in de krant dat Wil Vervat dood was. Kennelijkl wist hij dat niet. De confrontatie' met het slachtoffer heeft niet lan ger geduurd dan een minuut. In paniek heeft hij z'n polsen doorgesneden en is in een zelf moordpoging de Waalhaven inge sprongen. Dat werd echter door an dere schippers opgemerkt. Hijl werd uit het water gevist en zou in het Zuiderziekenhuis een week in coma blijven. Toen hij bijkwam, heeft de Belg als verklaring voor z'n zelfmoordpoging genoemd dat hij 't niet langer aankon dat z'n vrouw Mireille, met wie hij op ge spannen voet leefde, en de twee kinderen, van toen vier en acht] jaar, hem hadden verlaten. Zedendelicten Voor 't eerst kwam hij na de ge boorte van het eerste kind in aanra king met de Belgische justitie. La ter volgden meer aanhoudingen, voornamelijk wegens ernstiger wordende zedendelicten en exhibi tionisme. Op het moment van de moord was de verdachte voorlopig op vrije voeten gesteld wegens eer der gepleegde zedendelicten. Het vermoeden is dan ook sterk dat de toen 30-jarige man Wil Vervat heeft willen misbruiken. Toen zij haar belager liet merken hiervan niet gediend te zijn, moet de scholiere vrijwel meteen door hem zijn ge wurgd. Alleen het streven naar een vre desregeling met het Palestijnse volk kan Israël hoop op vrede en veiligheid bieden. Op basis van hun geloof zijn joden verplicht absolute voorrang te geven aan het voorkomen van menselijk lij den. „Wat zal er van deze grote morele boodschap van het joden dom voor de wereld overblijven als tegen de wil van de bewoners de bezette gebieden in Israëli sche handen blijven?". Dat zei drs. R.M. Naftaniël, di recteur van het Centrum voor In formatie en Documentatie Israël (CIDI), gisteren bij de opening van het internationaal symposi um '40 jaar Israël en de kerken' in Amsterdam. Naftaniël noemde enkele rede nen waarom dit symposium wordt gehouden. Nog steeds zijn er grote groepen christenen die er niet aan kunnen wennen dat het joodse volk terug is op de kaart van de wereldgeschiede nis. Verder heeft het conflict tus sen Israël en de Arabieren ook een religieuze dimensie. Joden kennen het onderscheid tussen het land en het volk niet. „Dege nen die joden het recht ontzeg gen om in dit land een eigen staat te hebben ontkennen niet alleen de joodse geschiedenis, maar ook de joodse tradities en de joodse gebeden", aldus Nafta niël. Het is volgens hem daarom de vraag of de kerken voorop moe ten lopen met kritiek op de staat Israël. De paus, die geen diplo matieke betrekkingen met Israël wil aanknopen maar die wel de omstreden Oostenrijkse presi dent Waldheim heeft ontvangen en binnenkort zal bezoeken, heeft geen recht van spreken. „Wij hadden graag een vertegen woordiger van het rooms-katho- lieke episcopaat over deze vraag stukken gehoord. De bisschop pen hebben het echter massaal laten afweten", aldus Naftaniël in een verwijzing naar de weige ring van niet minder dan zeven bisschoppen en kardinalen om op dit symposium te spreken. Onder hen bevonden zich kardi naal Willebrands, bisschop Bar van Rotterdam en hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem. Toch is de sfeer tussen het jo dendom en het katholicisme de afgelopen jaren sterk verbeterd. Dr. Geoffrey Wigoder uit Israël, hoofdredacteur van de Encyclo pedie Judaice, gaf dat met een enkel voorbeeld aan. Toen in de cember 1917 alle kerkklokken van Rome luidden omde over winning van de Geallieerden in Palestina en de bevrijding van- Palestina te vieren, zwegen de klokken van de Sint Pieter. De toenmalige paus, Benedictus XV, zei: „Het is voor mij en voor het christendom uiterst pijnlijk als niet-gelovigen (joden) het in Palestina beter hebben dan wij en als de heilige plaatsen aan niet-gelovigen (joden) worden overhandigd. Het beheer ervan door zionisten is een belediging voor het christendom." Dergelij ke taal wordt niet meer gebezigd, de joods-christelijke betrekkin gen zijn sindsdien aanzienlijk verbeterd, aldus Wigoder. „Soms leek er heel weinig vooruitgang te zijn -- het Vaticaan heeft nooit bekend gestaan om z'n haast, ter wijl joden en Israëliërs zeer on geduldig kunnen zijn -- maar een vergelijking van de huidige situ atie met 1948 toont aan dat er veel is bereikt, maar ook dat er nog veel moet worden gedaan." Volgens het CDA-Tweede-Ka- merlid Gualthérie van Weezei moet er heel wat gebeuren "wil premier Lubbers niet naar Israël gaan". Weliswaar zullen de Ara bische landen zo'n bezoek uitleg gen als steun voor het beleid van de huidige Israëlische regering, maar de betekenis van dit be zoek gaat veel verder. "Het be zoek van Lubbers aan het 40-jari- ge Israël isook erkenning voor het joodse volk dat voor zijn vrij heid heeft moeten strijden". Het kabinet heeft over het doorgaan van de reis van de premier nog geen standpunt ingenomen. Herverdeling Bij de verdeling van de finan ciële steun voor de geestelijke verzorging in krijgsmacht en jus- titie-inrichtingen kunnen vol gens prof. mr. E. Hirsch Ballin de kerken zich niet langer beroepen op de gegevens in de bevolkings registers. „Humanistische raads lieden in het leger klagen terecht over een te grote werkdruk. Her verdeling is noodzakelijk want de traditionele formule van één predikant en één aalmoezenier op drieduizend dienstplichtigen werkt allang niet meer." Dit zei Hirsch Ballin, hoogle raar staats- en bestuurskunde aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg, gisteren in een toespraak voor de rooms-ka- tholieke Sint Gertrudis-acade- mie in Den Bosch. Hij is voorzit ter van de commissie die volgen de maand een advies aan de rege ring uitbrengt over de Financiële banden tussen kerk en staat. Hij toonde zich voorstander van een systeem waarbij dienst plichtige militairen naar hun voorkeur wordt gevraagd. De uitkomst daarvan zou dan maat gevend zijn voor de verdeling van geestelijke verzorgers. Vol gens Hirsch Ballin moeten de kerken voor een oplossing van hun problemen zich niet tot de overheid wenden. „Autonomie is wezenlijk voor kerken". Verder pleitte hij voor een selectieve koppeling van gegevens van de burgerlijke stand en die van de kerken. Mensen moeten zelf la ten weten of zij bij een kerkge nootschap geregistreerd willen worden. „De kerken moeten niet langer zich groter voordoen dan ze zijn." In de Ruimte in geldnood. Het kinderoord van evangelisch cen trum In de Ruimte in Soest be vindt zich in ernstige financiële moeilijkheden. Het centrum heeft voor 1 juli een half miljoen gulden nodig voor de verhuizing van faciliteiten voor kinderkam pen en de drukkerij. De gemeen te Soest zal het huidige terrein per 1 juli opeisen wegens verlen ging van een weg. In de Ruimte, dat zich richt op vorming en onderwijs, heeft het terrein 22 jaar in bruikleen ge had. Diverse activiteiten zijn in middels overgebracht naar het naburige stuk grond, dat in 1982 is gekocht. De financiën voor de verhuizing van de kinderfacili teiten ontbreken echter. Hier door dreigen deze zomer de kin derkampen niet door te gaan. Ook de toekomst van de werkne mers is onzeker geworden. Omgekeerde wereld? Het fe- bruari-nummer van FM, Francis- kaans Maandblad, bevat een in terview met de Braziliaanse zus ter Irma Willeman. Zij verblijft in Valkenburg en is naar Nederland gezonden om oudere en zieke medezusters bij te staan. "Reli gieuzen komen tekort in Neder land" vindt ze. "In Nederland is een geestelijke nood". Jaren ge leden vertrokken Nederlandse zusters als missionaris naar Bra zilië; nu helpt er een Braziliaanse in Nederland. De omgekeerde wereld?, vraagt het blad zich af Beroepen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwegein (part-time): mevrouw drs. H. C. Pasterkamp, kandidaat te Am sterdam; te Hilligersberg-Terbr- egge: drs. E. D. J. de Jongh, stu dentenpredikant te Wageningen. Gereformeerde gemeenten: be roepen te Nieuwerkerk (Zee land): A. F. Honkoop te Zwijnd- recht. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: beroepen te Barneveld: W Kamp te Grafhorst. Baptistengemeenten: beroe pen te Harlingen: C. Molema te Treebeek. Monica Cromzigt, inmiddels 28 jaar oud, op de plaats din destijds' werd gewurgd. (fotoGPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2