Bonnie Blair steelt de show Hockey-finale dreigt grote flop te worden S^TV voor Goud Velzeboer 'Ik laat me niet misbruiken' Amerikaanse schaatsleed in één klap vergeten Kleurloos optreden Verdeling medailles s? 7 6 6 2 2 1 2 1 0 2 2 0 2 1 0 2 0 1 2 0 0 1 0 0 De ondeugende gems van Albertville Pool weet nergens van DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 17 CALGARY (GPD) - Op het mo ment dat Monique Velzeboer uit Oud-Ade opgeroepen werd om het eerste Nederlandse goud op te ha len verdween haar zusje via de ach terdeur met een beschadigde rug wervel in de ambulance. Simone viel in de troostronde van de vijf honderd meter short track, vijf mi nuten later snelde haar zusje in de eindstrijd naar het goud. Short track, rondjes schaatsen op een ijshockeybaan, is op de Olympische Spelen een demon- stratiesport, de medaille wordt niet opgenomen in de olympische rang lijst. Voor het Nederlands Olym pisch Comité reden om de short trackers helemaal links te laten lig gen. De Nederlandse deelnemers mochten dan ook niet meelopen in de 'optocht' zoals Monique Velze boer de openingsceremonie noem de. "De Italianen en de Canadezen liepen wel mee. Martien Nou wen ook en dat is toch ook een demon stratiesporter. Wij mogen ook niet in het olympisch dorp komen, en als we naar een sportevenement willen kijken dan moeten we kaart jes kopen". Vooral boos is Velze boer over de uitnodiging van Prins Alexander die de short trackers nooit bereikte. "De vader van, Ri chard Suyten, ook een jongen uit onze ploeg, heeft een autorijschool. Twee prinsjes hebben daar les. Via het NOC had Alexander ons uitge nodigd voor een bijeenkomst met de Nederlandse sporters, de staats secretaris en officials. Die uitnodi ging heeft ons nooit bereikt". Voor de kampioene heeft haar medaille evenveel waarde als het echte goud dat voormalig short trackster Bonnie Blair op de 500 meter haalde in de Olympic Oval. "Ik heb voor deze medaille ook hard getraind en hier was toch ook de top van de wereld aanwezig". Ditmaal gooit Finland roet in het eten CALGARY (GPD) Het olympisch ijshockeytoernooi krijgt op de slotdag van de Spelen niet de droomfinale tussen Rusland en Canada, tenzij het organisatiecomité ingrijpt en ten behoeve van het commerciële televisiestation ABC het oorspronkelijke programma wijzigt. Nadat de Sovjetunie zich zondag verzekerd had van de eerste plaats in groep B bereikten de Finnen gisteren in de andere poule verrassend de eerste positie. r het beeld soms spookachtig a CALGARY (GPD) De Nederlandse voorspringer bij de Olympische Spelen Gerrit-Jan Konijnenberg heeft vorige week dienst geweigerd. De organisatie wilde de wedstrijd op de 90 meter-schans door laten gaan tegen de wens van de springers en de coaches in. Om aan te tonen dat de weigering van de atleten overdreven was werden de voorspringers naar de top van de schans gestuurd om het gelijk van de or ganisatie aan te tonen. Konijnenberg: "Een keer heb ik gesprongen, de tweede maal heb ik gewei gerd. Ik laat me niet misbruiken door de organisa tie, het was echt te gevaarlijk. Een voorspringer landde tussen de cameramensen. Toen dat gebeur de hebben ze de wedstrijd toch maar afgelast". IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch heeft in middels laten weten dat de vijftiende Olympische Winterspelen zondag na de sluitingsceremonie ook daadwerkelijk zijn afgelopen, en er dan geen moge lijkheid meer is om uitgestelde wedstrijden op de springschans af te werken. Gisteren maakte de wind, die af en toe snelheden bereikte van ruim vijftig kilometer per uur, sprin gen vanaf de 90- en 70 meter-schans opnieuw onmo gelijk. Met als gevolg dat de vier wedstrijden die nog gehouden moeten worden in enkele dagen sa mengeperst moeten worden. Vandaag de individu ele wedstrijd op de 90 meter-schans met Nykanen als favoriet en in de ochtenduren op de 70 meter het springgedeelte van de Noordse combinatie voor teams. Voor Gerrit-Jan Konijnenberg, die op beide schansen het spoor voor de vedetten moet zetten, een drukke dag. De Nederlander: "De stress is bij de organisatie groot, ze komen in tijdnood en heb ben springers tegenover zich die de wedstrijd boy cotten als de windsnelheid meer is dan drie meter per seconden. De organisatie vindt dat bij vijf meter per seconden gesprongen kan worden. En als de springers niet willen dan staan ze machteloos". Men hoopt dat de wind afneemt als het kouder wordt en dat staat te gebeuren volgens de wachtingen. De kans dat de strijd om het olym pisch ijhockeygoud zondagavond bij de face off van Rusland-Finland al lang beslist is, is levensgroot aan wezig. Vandaar het plan om het programma zodanig te wijzigen dat Rusland-Canada op een aantrekke lijker tijdstip verspeeld wordt dan nu: vrijdagochtend 10.30 uur Cana dese tijd. Ongetwijfeld zal de wijzi ging protesten tot gevolg hebben, maar ongetwijfeld vindt de organi satie een regel die dat toestaat. De ploegen die zich voor de eindronde geplaatst hebben nemen de resul taten uit de poule mee. In een kei hard gevecht hielden Zweden en Canada elkaar bij 2-2 in evenwicht en dat was voor de Scandinavische wereldkampioen het tweede en voor het organiserende land al het derde verliespunt. Canada ging eerder onderuit te gen de Finnen en ook de Zweden verspeelden tegen die ploeg een punt. De vierde grote ijshockeyna- tie Tsjechoslowakije staat met nul punten op de laatste plaats in de fi nalepoule. Rusland lijkt simpel op weg naar het goud. Doelman Wla- dislaw Mylnikov heeft in de vijf poulewedstrijden tot nu toe min der werk gehad dan zijn voorgan ger Tretjak. De hoogste klassering van de Finnen tot op heden is een vierde plaats op het wereldkampioen schap in 1987. Dit seizoen werd in de strijd om de Canada Cup beslag gelegd op de zesde plaats en in het Moskouse Izwestija-toernooi was de vijfde plaats voor de Finnen. Beide toernooien werden gewon nen door Canada, het eerste door de profs, het tweede door de olym pische ploeg. De Finse ploeg telt een wel heel opvallende speler Kari Eloranta. In de laatste wedstrijd tegen Polen (5- 1) stond hij aan de basis van twee doelpunten. In dat duel en in de vier voorgaande was de ervaren rot een steunpilaar voor het team. Het bijzondere aan de Finse ijshockey speler is dat hij in 1986 nog met de Finse voetbalkampioen Kuusysi Lahti Europa-cupvoetbal speelde. Flames Nadat Kari Eloranta in 1982 voor de eerste keer met Kuusysi voet balkampioen geworden was koos hij definitief voor het professionele ijshockey. Hij speelde in de hoog ste Zweedse afdeling en kwam in de Noordamerikaanse Hockey Leaque (NHL) uit voor de Calgary Flames - die hun thuishaven heb ben in de olympische Saddledome en de St. Louis Blues. Vorig jaar verhuisde hij naar de Zwitserse competitie waar hij nu voor HC Lu gano uitkomt. In 1986 kreeg hij het verzoek van zijn met blessures kampende voet balploeg om zich beschikbaar te stellen. Laatste man Eloranta meldde zich aan en behaalde met het team uit Lahti de nationale ti tel. De kans dat het Nederlands voet balteam in de voorronde van het wereldkampioenschap 1990 met Eloranti te maken krijgt is nihil. Sinds hij als jeugdinternational moest kiezen tussen een traings- kamp met de ijshockeyers en de voetballlers en voor het hockey TRETJAK - Vladislav Tretjak, de roemruchte ijshockeykeeper van de Sovjetunie, is in Calgary verwel komd als een held. De vroegere re cord-international signeerde in het warenhuis Hudson Bay zijn in het Engels vertaalde biografie, getiteld „Tretjak, een legende". Enkele honderden mensen stonden in de rij. SPORT - Reinhold Messner, één van de beroemdste bergbeklim mers ter wereld, heeft geweigerd een Olympische onderscheiding in ontvangst te nemen. Het IOC wilde de Italiaan op die manier eren voor zijn alpinistische kwaliteiten. Mes sner vond dat niet gepast, omdat hij bergbeklimmen beschouwt als een bezigheid en niet als een wed strijdsport. WEG - Het Noordkoreaanse IOC-lid Kim Yun Sun wordt door de regering in Pyongyang wegens „incompetentie" vervangen. Vol gens Zuidkoreaanse functionaris sen die dit bij de Winterspelen in Calgary hebben vernomen wordt het IOC-lid de laan uitgestuurd omdat hij er niet in slaagde dat Noordkorea als mede-organisator de komende Zomerspelen in huis kreeg. Goud Zilver Sovjetunie 5 DDR 4 Oostenrijk 3 3 1 Zweden 3 0 1 Finland 2 0 VS 2 1 Zwitserland 1 4 Westduitsl. 1 1 Frankrijk 1 1 Nederland 0 Noorwegen Tsjechosl. 1 Canada Japan Italië 1 CALGARY (GPD) Het Amerikaanse schaatsleed in Cal gary is in één klap vergeten. Bonnie Blair, de schaatska- bouter met een verwoestende sprintkracht in de benen, spurtte in een onnavolgbare race naar het goud. Zonder met de ogen te knipperen nam de 23-jarige Amerikaanse de handschoen op toen Christa Rothenburger even eerder messcherp had uitgehaald met een nieuwe wereldtopper: 39.12. Blair had een perfecte start en haal de hieruit precies de tweëhonder- ste seconde voordeel, die besliste over goud en zilver. "In de training ging ik de afgelopen week zo hard, dat ik er zeker van was Rothenbur ger te verslaan", vertelde Blair, die haar vreugdetrainen de vrije loop liet en zowat onder de voet werd gelopen door Amerikaanse ver slaggevers. De olympische schaatsweek van de vrouwen had geen spectaculair der begin kunnen krijgen. Al was het voorspelbaar dat het grote ge vecht tussen wereldkampioene Rothenburger en Blair zou gaan, een indrukwekkende reeks toptij den vloog de pan uit. Want ook Ka rin Kania finishte onder het verpul verde record van haar landgenote. De beste schaatsster aller tijden mist de startsnelheid waarover Blair en Rothenburger beschik ken, maar de volle ronde na hon derd meter, onthulde alles over haar vorm. Fabelachtig Kania ging rond in 28,49 en zo snel reed ze nog nooit, in welke van haar recordraces dan ook. Dat fa belachtige rondje stemde Kania naderhand nog meer tevreden dan het brons dat ze er aan overhield. "Het was simpelweg mijn doel op de 500 meter brons te halen. Nooit zat ik de beide grootste favorieten zo dicht op de hielen, maar het meest gelukkig ben ik met die ron detijd. Een zeer goed uitgangspunt voor de komende dagen. Ik ben nu zeer optimistisch", lachte de Oost- duitse, die er op de persconferentie na afloop voor spek en bonen bij zat, alsof ze voor de door elkaar schreeuwende Amerikaanse jour nalisten niet bestond. Maar dat zal deze week nog wel veranderen. Ook Christa Rothenburger keek zwijgzaam toe, terwijl zij toch de knuppel in het hoenderhok had ge worpen. "Dit is niet alleen voor de USA", riep een Oostduitse journa list verontwaardigd. Zijn woorden bleven zonder uitwerking, hij moest maar wachten tot de Ameri kanen voor "hun" Bonnie Blair geen vragen meer wisten te beden ken. Blair, nu helemaal-het troetel kindje van de Amerikanen, besefte dat ze het ging maken toen het pu bliek uitbundig reageerde op haar tijd over de eerste honderd meter (10,55). De voorsprong op Rothenburger stelde nauwelijks iets voor, maar bleek wel voldoende. Haar 39,10- race verliep verder smetteloos, net als die van de beide Oostduitse me daille-winnaars trouwens. Precies op tijd heeft Blair haar zelfbewust heid teruggekregen, want na een flitsende seizoenstart wilde het niet meer zo vlotten. Rothenburger nam in december haar wereldre cord over en dat prikte. Het verval zette nog een tijdje door, maar bij het WK sprint in Milwaukee stond ze er weer. De titel moest ze aan Ro thenburger laten, haar overwin ning tegen de Oostduitse in een di rect duel op de 500 bleek een men tale injectie. Blakend van zelfver trouwen arriveerde ze in Calgary en een serie razendsnelle trainings rondjes bevesigden dat de grote vorm er was. Haar familie rukte uit en zat met twintig personen op de tribune toen Blair per sé een wereldrecord moest rijden voor het goud. In Champaign, haar woonplaats tot ze met de Amerikaanse schaatser Da ve Silk in Butte ging samenwonen, stond in een restaurant een groot tv-scherm opgesteld voor de fans die geen kaartje voor haar goud- jacht in Calgary konden bemachti gen. De plaatselijke politie lette ex tra op, want de bond van politie personeel in Champaign is haar voornaamste sponsor. Een andere sponsor is Jack Sikma van de Mil waukee Bucks, een profbasketbal ler met Nederlandse voorouders. Vertrouwen In de "Olympic Oval" viel de spanning te snijden, zelf had Blair geen extra druk op haar schouders gevoeld. "Ik was er immers van overtuigd, dat ik harder kon dan Rothenburger. Dat zij een wereld record had gereden, maakte me niet angstig. Als zij het kan, kan ik het zeker", vertelde Blair, om haar vertrouwen in een goede afloop te onderstrepen. Dat gevoel had Christa Rothenburger, die in Sara jevo reeds goud incasseerde, trou wens ook. "Beter kon ik niet, maar ik was er helemaal niet gerust op", zei de Oostduitse, nadat de Ameri kanen massaal de interview-ruimte hadden verlaten. "Ik heb steeds verkondigd", ver volgde Rothenburger, "dat hier de vorm van de dag zou beslissen. Ze nam na mijn wereldrecord de uit daging aan en was vandaag de bes te. Dat het zo snel ging, heeft mij niet verbaasd. Onder de 39 was vandaag zelfs mogelijk geweest als Bonnie en ik tegen elkaar gereden hadden". Rothenburger prees de ijsvloer, waarvan de temperatuur was te ruggebracht naar min 4,8 graden, volgens de Canadezen ideaal voor de sprintafstanden. "Het ijs was i december", vond Behalve het tegenvallende Ne derlandse duo profiteerde iedereen hiervan. Waren Blair, Rothenbur ger en Kania al vaker onder de 40 seconden gedoken, een andere Oostduitse (Angela Stahnke) en de Japanse Seiko Hashimoto voegden zich bij hen. Maar het standsver schil bleef onveranderd, want het top-trio verschoof in de sensatione le show de grenzen opnieuw iets verder. En naar de supervorm van Karin Kania te oordelen, zal het hier in de rest van de week niet bij blijven. ALBERTVILLE (AFP) - De or ganisatie van de Olympische Winterspelen van 1992 in Al bertville heeft gisteren haar mascotte gepresenteerd: een glimlachende, ondeugend kij kende gems. Het nog naamloze dier zal in oktober, na afloop van de Zomerspelen van Seoul, worden ingezet voor de promo tie van het sportevenement in de Franse Alpen. Michèl Barnier, voorzitter van het organisatiecomité (CO- JO), verklaarde voor de gems te hebben gekozen, omdat deze berggeiten karakteristieke be woners zijn van de Savoie, de streek waarin Albertville ligt. Het ontwerp werd uitverkoren boven 25 andere inzendingen. De maker van de mascotte is de Parijse graficus Michel Pirus. Inmiddels is een prijsvraag uit geschreven om het dier een passende naam te bezorgen. De slagzin voor de Winter spelen van Albertville luidt: "Savoie Olympique 1992, les sommets de l'exploit". Letter lijk vertaald: Olympisch Savoie 1992, de toppen van prestatie. Het officiële em bleem stelt het Olympische vuur, het wapen van de Savoie, de Franse driekleur en de Olympische ringen voor. Barnier verklaarde dat de ontwerpen anderhalve week geleden tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Calgary aan de IOC- leden zijn gepresenteerd. CALGARY (GPD) - Het zat hem in de laatste bocht. Voor Christine Aaftink vormt die wel vaker een knelpunt, want haar techniek is on voldoende. Ingrid Haringa had zich voorgenomen 'er in te knal len', maar koos op het laatste ogen blik instinctief voor behoedzaam heid. Het resultaat: Haringa vijf tiende en Aaftink al even kleurloos zeventiende. In de recordlawine, waarmee de dames hun eerste olympische schaatsstrijd alle luis ter bijzetten, vormden de beide Nerderlandse rijdsters een uitzon dering. Bijna geen persoonlijke toptijd bleef heel, wel die van In grid Haringa en Christine Aaftink. Een soortgelijke stunt als van Jan Ykema zat er op voorhand niet in, want hiervoor lagen de verhou dingen veel te ver uit elkaar. Het echte sprinten is bij de vrouwen voorbehouden aan een klein en se lect groepje waar geen Nederland se aan te pas komt. "Ik zag Grenier van me wegrijden, terwijl ik voor haar hoor te zitten. Eigenlijk had ik bij de beste acht moeten komen", vond Ingrid Haringa, die zich voor af inprentte alle risico's te nemen. "Dan maar vallend ten onder gaan, als je de bocht niet meer houdt", nam ze zich voor. "Schijnbaar zit er zelfbehoud in mijn lichaam om niet te willen vallen. Onbewust speelde mee dat ik de laatste bin- nenbocht had, ik stapte één keer over en ging iets omhoog. Een jam- mere zaak". De nationale recordhoudster was ook nerveuzer dan anders. "Normaal heb ik acht vlinders in mijn buik, nu waren het er twaalf. Maar ik was niet zo gespannen, dat ik daardoor de race verpestte". Het begin zag er nog behoorlijk uit, want Haringa passeerde de 100-me- terlijn in 11,03, en opende een tien de sneller dan toen ze haar record (40,61) vestigde. "In de binnen- bocht heb ik te veel laten liggen", vatte ze haar eerste optreden sa- De sinds kort in Amsterdam wo nende politie-agente verklaarde ook dat haar vorm iets achteruit is gegaan. Haringa: "Toen ik in okto ber het ijs opstapte ging het kei hard en ik vroeg me gelijk af, of ik dat het hele jaar wel vol kon hou den. Weliswaar zegt ze niet de se lectienormen van het NOC te wil len aanvallen, haar uitleg kan am- pers anders worden opgevat. "Je moest zo vroeg mogelijk in vorm zijn, want in december bij de World Cup in Calgary kon je je nominatie verdienen. Dat betekent dus, datje van oktober tot februari hard moet rijden. Jan Ykema lukt dat wel, mij niet", merkte ze op. koos, is hij uit beeld. Bovendien is het voetbal niet te combineren met het ijshockey bij zijn nieuwe broodheer HC Lugano in Zwitser land. Aan het voetbaloptreden van de op 29 februari 1956 geboren Elo ranta is voorlopig weer een einde gekomen. Met Finland begint Elo ranti de wedstrijden in de finale poule morgen tegen Tsjechoslowa kije. De andere partijen gaan tus sen Duitsland en Canada en Zwe den en Rusland. CALGARY SIDIRtr- De ploeglei ding van het Poolse ijshockeyteam doet alle moeite de op doping be trapte aanvaller Jaroslav Mora- wiecki in de rol van slachtoffer te krijgen. De Poolse coach Leszek La- jczyk beschuldigde uitgeweken landgenoten. Die zouden bij een ontvangst van de Poolse kolonie op de avond voor de wedstrijd tegen Frankrijk Morawiecki de verboden hormonen hebben toegestopt. Bij de doping-controle na de wedstrijd werden in de urine van de ijshockeyer naar verhouding grote hoeveelheden testosteron en epitestosteron aangetroffen. De verantwoordelijke arts zou hebben bevestigd, dat de spierversterkers tegen negen uur 's avonds op de dag vóór de wedstrijd zouden zijn inge nomen. Dit wordt door Dr. Bruce Challis, het hoofd van de medische dienst in calgary ontkend. Volgens hem is het niet mogelijk het precieze tijdstip van inname te bepalen. Het is wellicht daarom ook, dat de Poolse ploegarts Jerzy y/idu- chowski met een ander verhaal komt. Volgens hem hebben de orga nisatoren schuld. De veiligheids maatregelen zouden nergens naar lijken. Toen de Polen de kleedka mer van de Calgary's Corral-hal binnenstapten, zou de vloer be zaaid zijn geweest met lege en half volle containers met drinken, ach tergelaten door vorige bezoekers. "We vonden dat een heel abnormale situatie", aldus Widuchowski. De Poolse chef-de-mission Zbig- niew Glapa nam nog net het woord sabotage niet in de mond, maar ook hij zocht de schuld bij derden:"Wie dit ook op zijn geweten mag heb ben; deze daad heeft Morawiecki grote schade berokkend, evenals het Poolse team en de Poolse sport." Morawiecki, die een schorsing van anderhalf jaar tegemoet ziet, ontkende bij hoog en bij laag met opzet doping te hebben gebruikt. "Ik ben een slachtoffer", liet hij we ten, "Ik weet niet waarom dit heeft kunnen gebeuren en hoe. Ik heb nooit stimulerende middelen geno men. Ik weet niet eens hoe ze eruit zien." Blijkens het feit dat Mora wiecki nog steeds verblijf houdt in het Olympisch dorp, hechten de Po len geloof aan zijn woorden. DINSDAG 18.15-18.30 Ned 1: Sport extra: korte re portage over Ronald Naar, een profes sionele bergbeklimmer, die als eerste Nederlander de hoogste berg van de zuidpool heeft beklommen. 21.00-21.30 BBC 1A Question of Sport: sportquiz. 21.00-22.00 SCH: NBA Basketball. 22.00-23.00 SKY: Nederlands competi tievoetbal: met o.a. de wedstrijd van de week. 22.30-22.35 SCH: Gillette Soccer Scene. 22.35-23.35 SCH: Australian Touring Car Championship. 23.00-24.00 SKY: Frans competitievoet bal: met o.a. de wedstrijd van de week. OLYMPISCHE SPELEN 16.30-17.10 NED 2 Samenvatting 20.00-22.22 NED 2 Biathlon 23.50-05.15 NED 2 Skispringen, ijshoc key. i|sdansen, 3000 meter (0.200 uur), ijsdansen. 20.00-22.00 NED 3 (als 2) 22 22-23.50 NED 3 Skispringen 23.50-05.15 NED 3 (als 2) KIJKTIPS Noordse combinatie voor teams (13.30 uur, Nederlandse tijd 21 30 uur) De ms (drie man) beginnen met springen vanaf de 70 meter-schans en moeten woens dag naar Canmore voor het langlaufen. Het is een nieuw nummer op de Spelen. Bij de wereldkampioenschappen in 1985 en in 1987 werd West-Duitsland eerste met steeds Noorwegen op de tweede plaats. Biathlon 10 kilometer (11.00 uur, Neder landse tijd 19.00 uur). Op deze korte af stand moeten de lopers bi| een gemist schot een strafronde maken. De Oost duitser Frank-Peter Roetsch kan zijn tweede gouden medaille behalen. Op de 20 kilometer was hij 21 seconden sneller dan de Rus Medvedtsev. De Italiaan Passier werd derde. Roetsch is ook we reldkampioen op de tien kilometer biathlon. De Noor Eriki Kvalfoss verde digt zijn Olympische titel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17