TAD LEIDEN Ouderen worden door kinderen vaker aan hun lot overgelaten LEIDSCH DAGBLAD Directeur Samsom van Leids Riagg maakt zich zorgen HALT-project effectief middel tegen Universiteitsraad wijst financiële plannen van college van de hand vandalisme' Experimentele regeling beeldende kunstenaars Meeste auto's reden te hard SPONS s DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Hakenkruis Esau du Plessis is er nog ontsteld van. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de muur van het kantoor van de Boycot Outspan Actie (BOA) op de hoek Oude Vest/Mirakelsteeg onder meer een hakenkruis geklad. In sep tember vorig jaar is op die muur door de kunstenaars Justus Don ker en Jaap Kanbier een schilde ring aangebracht van een zwarte man met een wereldbol op zijn schouders. In de bol is het we relddeel Afrika aangegeven waarvan het zuidelijk gedeelte zwart is gemaakt. De schildering moet het verband duidelijk ma ken tussen apartheid in Zuidafri- ka en racisme aan deze kant van de aarde. In het deel van Afrika is door onbekenden het woord aapen- landL geschreven. "Een laffe en laaghartige streek", noemt Du Plessis het. "Het is een kwalijke zaak. Die mensen werken niet met open vizier maar doen alles stiekem. Ze werken als ratten in het riool", aldus de medewerker van BOA. Volgens Du Plessis is BOA de laatste dagen niet het enige slachtoffer van discriminerende opschriften. Hij zegt dat in de nacht van donderdag op vrijdag op de ramen van drie joodse ge zinnen hakenkruizen en de het opschrift 'Jood rot op' is geklie derd. Namen en adressen van die gezinnen wil hij niet kwijt. "Er is kans dat het aantal groter is, maar dat weet ik niet. Wel weet ik dat er mensen zijn die niets van de Tweede Wereldoorlog geleerd hebben". De betrokkenen hebben ook geen aangifte gedaan bij de poli tie. "Zij hebben de angst dat het intimideren en beledigen zal toe nemen bij het inschakelen van de politie. Die mensen willen het voorval stil houden", aldus Du Plessis. Zelf heeft hij van de op schriften in de Mirakelsteeg ook geen aangifte gedaan. "Ik ben al eens eerder slachtoffer geweest van bedreigingen en dat heb ik me erg aangetrokken. Wel heb ik toen aangifte gedaan, zonder dat de daders zijn opgespoord. Ik ben bang dat ook dit keer dat het geval zal zijn, dus is het doen van aangifte zinloos". Politiewoordvoerder Grave- land is dat niet met hem eens. "In de eerste plaats is het goed dat wij weten wat er in Leiden speelt op dat gebied. Ik weet dat de da ders moeilijk zijn te pakken, want met een spuitbus hebben ze hun werk binnen luttele se conden verricht. Toch moet nooit helemaal uitgesloten wor den dat die gasten op een gege ven moment tegen de lamp lo pen", aldus de zegsman. Even later zegt Du Plessis dat het toch wel een goede raad is om alsnog naar de politie en de Meldlijn Discriminatie te stap pen. "Het is inderdaad beter dan niets", zegt hij. Volgens hem heeft de vernieling van de muur schildering en het beledigen van de joodse gezinnen hem weer eens duidelijk gemaakt dat de anti-discriminatieweek die bin nenkort wordt gehouden, hard nodig is. Houtsnijwerk De huidige regent W. Kruijshaar van het Hof Meermansburg aan de Oude Vest vindt het heel erg triest dat het houtsnijwerk uit de hal van het hof is gestolen waar op het wapen van de familie Meerman die het hof in 1683 heeft laten bouwen. Zaterdag avond hebben onverlaten het historisch stuk van ongeveer een LEIDEN - De bezorgdheid groeit. Bezorgdheid, omdat er een vorm van uitstoting in de samenleving plaatsheeft. Een kind dat wat min der op bezoek gaat bij zijn alleen staande moeder of vader die de ment wordt. Om te kijken of ze hun pilletjes wel goed en op tijd inne men. Die bezorgdheid taant. Vader of moeder moet het zelf maar uit zoeken. door Jan Westerlaken Wie dat vooral merkt is de Riagg. Een instantie waarop mensen met problemen een beroep kunnen doen. Mensen die zich ongelukkig voelen. Verdrietig zijn, omdat ie mand die hun lief was is gestorven; verdrietig zijn over het stuk lopen van hun huwelijk of verdrietig zijn, omdat ze de werkelijkheid van het leven uit het oog hebben verloren. Voor al die mensen is de Riagg er. Dus ook voor die oude demente vader of moeder die door de kinde ren aan zijn of haar lot wordt over gelaten. Directeur B. Samsom van de Riagg in Leiden zegt er dit over: "Wij merken dat die samenleving individueler wordt. Dankzij de zorg van de kinderen kon moeder vroeger wat langer op zichzelf blij ven wonen. Maar dat is voorbij. Zo'n twintig jaar geleden had elk dorp wel z'n gek. Dat kon. En nu? Ze zijn afgevoerd naar een inrich ting". Kortom, de Riagg is bezorgd. Want als deze ontwikkeling zich doorzet zullen Samsom en zijn me dewerkers vaker 'nee' moeten ver kopen als er om hulp wordt ge vraagd.'Als de burenhulp er hele maal niet meer is, voorspelt hij, zal dat 'nee' steeds luider opklinken. Niet zo'n vrolijk vooruitzicht, zegt de Riagg-directeur er zelf van. Nieuwe taken De Riagg in Leiden zit sinds en kele maanden in een ruimer jasje. Aan de Lammenschansweg heb ben zestig hulpverleners een nieuw onderkomen betrokken. Een rui mer jasje dat wat meer mogelijkhe den geeft. Maar toch vindt .direc teur Samsom dat de Riagg te veel taken heeft. Hij zegt: "Te gemakkelijk wor den er dingen naar ons toegescho ven. Het gevolg zal duidelijk zijn. We raken overbelast. Constant. Na tuurlijk heeft dat invloed op de i een beroep op ons doen. Of we moeten hen korter be handelen of we moeten de boot zelfs helemaal afhouden. Van diep gaand behandelen kan geen sprake zijn, omdat de capaciteit dan in ge ding komt. Maar een hulpverlener zal je niet gauw nee horen zeggen. Hij wordt er voor betaald om men sen te helpen. Ik maak me er wel zorgen over. Niemand kan mij voorspellen of we morgen weer nieuwe taken toegeschoven zullen krijgen. De vraag of de Riagg alles soepel kan blijven opvangen trek ik daarom wel eens in twijfel". Maar optimisme overheerst. De Riagg nam zich in 1983 voor om in de Leidse regio vier steunpunten tot stand te brengen. Driekwart van die wens is inmiddels in ver vulling gegaan. De zes kleine pun ten in Leiden zijn opgedoekt en vervangen door het pand aan de Lammenschansweg. Alphen heeft een eigen vestiging; Katwijk heeft een klein onderkomen en de ver wachting is dat in Sassenheim over een jaar een steunpunt van de grond wórdt getild. 3000 aanvragen De Riagg lijkt derhalve niet meer weg te denken uit de samenleving. Jaarlijks doen rond de 3000 men sen uit de Leidse regio een beroep op de hulpverleners. Samsom noemt dat getal - afgezet tegen het landelijk beeld - niet overdreven hoog. Heel anders ligt met de vraag om acute hulp. Hulp die, bij wijze van spreken, van de ene op de andere minuut wordt verlangd. Die acute toestanden doen zich in Leiden nogal eens voor. Met name de stad scoort 'ontzettend hoog', vertelt di recteur Samsom. Tachtig procent van de 400 hulp zoekers die buiten kantooruren een beroep op de Riagg doen, komt uit Leiden. Samsom: "In de stad vind je vaak een opeenhoping van problemen die plotseling in een crisis kan uitbarsten. Een crisis, die ertoe kan leiden dat de mensen elkaar naar het leven staan. Zoiets gebeurt meer in een stad dan op het platteland. In de dorpen is de socia le controle groter. Men houdt de problemen binnenskamers want anders gaan de buren kletsen. Wat je in een dorp ook meer aantreft dan in een stad, is, dat de mensen sneller bereid zijn elkaar de hel pende hand toe te steken. Zo'n hel pende hand kan wonderen doen". Acute hulp. Over wat voor vorm van hulpverlening heeft de Riagg het dan en wat zijn het voor men sen die bij haar aankloppen? Samsom: "Daar zitten nogal wat pie'geen baatheeJft" zwervers bij. Mensen die geen vas te woonplaats hebben. Of ze lopen op straat te lallen of ze houden zich in parken op. Zeker 70 procent van de mensen die 's nachts bij ons komt, heeft in de meeste gevallen een psychiatrische achtergrond. Af en toe worden we ook bij zelfdo dingen te hulp geroepen. Op veel terrein verlenen we hulp. Bedrei gingen, hooglopende ruzies, waan beelden of hallucinaties. Eigenlijk te veel om op te noemen". Leidt die run op de Riagg tot het moeten invoeren van een wacht lijst waardoor mensen tussen de wal en het schip dreigen te vallen? Volgens Samsom is daar geen sprake van. Hij zegt: "De mensen worden binnen een week bezocht of ze komen zelf naar de Riagg. En als iets zich acuut presenteert, dan is er altijd wel iemand die met een "pieper' op zak loopt om gelijk op weg te gaan. We werken overigens Oudoreïl wel met een wachtlijstje voor men sen die gedragstherapie nodig heb ben. Maar dat is een beperkte groep van dertig mensen. Zeg maar één procent van alle verzoeken om hulp. Gedragstherapie is er voor hen die 'pietje precies' zijn of er gens angst voor hebben. Ze wor den wel in behandeling genomen. Alvorens ze op de wachtlijst wor den geplaatst, zijn ze nagekeken of ze misschien tot de categorie 'acuut' moeten worden gerekend. Zo niet, dan kan de wachttijd vari ëren van één tot drie maanden. De Riagg heeft hoog in haar vaandel staan dat een wachtlijst, als het maar even kan, moet worden ver meden. Dat is een heel gevecht, omdat de aanmeldingen soms met enorme pieken gepaard gaan". wat de therapeut voorschrijft. Wij merken dat heel duidelijk. Ik vind dat een goede zaak. De hulpvrager mag er best op wijzen als een thera- De Riagg lijkt haar taak aan te kunnen. Zij het, zo blijkt uit het re laas van directeur Samsom, soms met pijn en moeite. In het verleden gebeurde het geregeld dat mensen van het kastje naar de muur wer den gestuurd alvorens ze uiteinde lijk op de juiste plek terecht kwa men. Is aan die situatie al een einde gekomen? Samsom: "Dat komt niet of nau welijks meer voor. Nu zijn er nog maar twee deuren waar de hulpvra ger door kan: de Riagg of de vrijge vestigde psychiater of psycholoog. Voorheen waren dat er wat meer. Maar de verwij zers weten zo lang zamerhand de juiste weg. We zien steeds minder mensen die niet bij ons thuis horen. Van het kastje naar de muur sturen behoort dan ook tot het verleden". De grootste zorg van de Riagg op dit moment? Directeur Samsom aarzelt geen moment: de zorg voor ouderen. De Riagg probeert de mente bejaarden zolang mogelijk thuis te houden. Eens luidt de indi catie echter: opnemen. Dan is het niet langer verantwoord om hen zelfstandig te laten wonen. Daar wringt de schoen. Samsom: "Er is een wachtlijst met maar liefst 140 mensen die in een ver pleeghuis moeten worden opgeno men. Ze moeten zeker negen maanden geduld hebben alvorens ze aanspraak op een plekje kunnen maken. Die 140 bejaarden moeten per se worden opgenomen", bena drukt Samsom. "Maar wij kunnen niks doen. Bedden kunnen we niet openen. Dit groepje mensen vormt op dit moment het zorgenkind van de Riagg". Mondiger Tussen de wal en het schip vallen er altijd mensen, geeft Samsom toe. Vallen tussen de wal en het schip, zegt hij, is zoiets als 'niets aan kunnen doen'. "Natuurlijk, die mensen zijn er. Tien tot vijftien procent stopt uit zichzelf met hulp vragen. Daar zijn mensen bij die de uitgestoken helpende hand niet kunnen pakken. Wat wij de laatste tijd vooral zien is dat de hulpvrager een stuk mondiger is. Ze vragen ge woon om een andere behandeling en pikken niet meer klakkeloos LEIDEN De universiteitsraad van de Leidse universiteit heeft gisteravond de door het college van bestuur gepresenteerde Nota Financiële Kaderstelling niet geac cepteerd. De nota, waarin het fi nancieel beleid van de universiteit voor de komende vier jaar wordt uiteengezet, werd zelfs niet eens in behandeling genomen. In plaats daarvan werd uitvoerig gesproken over een motie waarin de nota op tal van punten wordt aangescherpt. Uit de behandeling ervan bleek dat een meerderheid van de universiteitsraad op het standpunt blijft staan dat het colle ge van bestuur zich duidelijk moet uitspreken over het profiel van de Leidse universiteit. Ook moet het college, aldus de universiteitsraad, de afzonderlijke faculteitsbesturen duidelijke randvoorwaarden voor bezuinigingen stellen. Gebeurt dat niet, dan vreest de raad dat er bij de eerste gewijzigde begroting voor 1988 al problemen rijzen. In plaats van drastische te besnoeien zullen de faculteitsbe sturen weer naar de zogenaamde 'kaasschaafmethode' grijpen, zo vreest de universiteitsraad, waar door de beoogde resultaten zullen uitblijven. Het college van bestuur beraadt zich nog over uitvoering van de in grote lijnen aangenomen motie. Vóór september moeten de in de nota voorgestelde taakaanpas- singsplannen rond zijn en gevolg geven aan de strekking van de mo tie betekent voor het college een fikse vertraging. Het signaal dat de universiteitsraad het college gister avond immers meegaf was op nieuw: "College maak uw huis werk maar weer over". LEIDEN - De jeugdofficier van justitie, R. Hansma, denkt dat het HALT-project een effectieve ma nier is om vandalisme te bestrij den. Via het project krijgen jonge ren die zich aan vandalisme schul dig maken geen gebruikelijk straf, maar moeten zij herstelwerkzaam heden verrichten en de door hen aangerichte schade vergoeden. Soms worden zij met het slachtof fer geconfronteerd omdat zij hun excuses moeten maken of moeten zij een opstel schrijven over de wetsovertreding die zij hebben ge pleegd. De officier vindt het positief dat het slachtoffer van vandalisme merkt dat de daders worden ge straft. Ook constateert hij dat de medewerkers van het HALT-pro ject meer tijd hebben om te bemid delen over vergoeding van schade door de dader dan justitie. Hansma gelooft niet dat het mo gelijk is om veel meer vandalen aan het HALT-project te laten deelne men dan nu het geval is. Tijdens de vergadering van de raadscommis sie voor algemeen bestuurlijke aangelegenheden gisteravond kwam naar voren dat door een een voudiger procedure de politie meer jongeren naar HALT kan doorver wijzen. "De afgelopen tijd heb ik maar twee zaken gehad, die ik naar HALT heb doorverwezen. In alle andere gevallen had de politie dat zelf al gedaan". De officier wees er op dat er maar een beperkt aantal wetsovertredin gen voor het HALT-project in aan merking kwamen. "Ongeregeldhe den als bij de jaarwisseling op de Marnixstraat en Willem de Zwij gerlaan komen daarvoor niet in aanmerking. Dat zijn misdrijven die op de normale wijze worden vervolgd". Het rondstrooien van vuurwerk is wel een zaak die voor het HALT- project in aanmerking komt. Bij de laatste jaarwisseling is in Den Haag een aantal jongeren via HALT 'ge straft'. Jeugdigen die met vuur werk strooiden werden ingescha keld om te helpen bij de kerst boomverbranding. Hansma deed de suggestie om ook in Leiden de gooiers van vuurwerk op deze wij ze te vervolgen. Hij vindt wel dat de gemeente dan aan bepaalde voor waarden moet voldoen. Gemeente bestuur en de officier van justitie zullen nader over die voorwaarden overleggen. Esau du Plessis wijst het hakenkruis aan dat op de muurschildering is gekliederd. Achter zijn pols is vaaa het woord aapenland zichtbaar. (foto Jiin nolvast) meter hoog uit de lijst ge schroefd en meegenomen. "We willen graag stukken zoals het fa miliewapen aan het publiek ten toonstellen. Maar op deze manier kan dat natuurlijk niet meer. Dan moeten we alles achter slot en grendel stoppen", zegt Kruijs haar. Volgens P.J.M. de Baar van het Leids gemeentearchief gaat het om een prachtig versierd exemplaar met krullen en allerlei versierselen. Hij weet niet pre cies uit welk jaartal het stuk stamt. "Het is op zijn vroegst uit 1683, maar het kan ook dat het een paar jaar later door een schrijnwerker is gemaakt. De re keningen uit die tijd bieden daar voor te weinig houvast", zegt de archivaris. Het Meermanshof is gebouwd door Maerten Meerman die was getrouwd met Helena Verburg uit Delft. Na het overlijden van hun kinderen besloten zij bij ge brek aan erfgenamen van het fa miliekapitaal een hof te bouwen. De eveneens rijke broers en zus ters van het echtpaar hadden hun geld niet nodig. Meerman is van geboorte Leidenaar, maar vertrok na zijn huwelijk met He lena naar Delft. Hij bekleedde daar verschillende hoge functies. Zo was hij bewindvoerder bij de Verenigde Oostindisch Com pagnie (VOC) van de kamer Delft en lid van gedeputeerde staten. Mede omdat zijn vrouw Helena van gefortuneerde huize kwam, zaten zij beiden goed in de slappe Van het aanzienlijke vermo gen werd het - met 30 woningen - grootste hof van Leiden ge bouwd. De stad stond destijds tsjokvol met huizen en was er aanvankelijk geen ruimte voor een hof. Het gemeentebestuur besloot daarom een complex krotten met de alleszeggende naam Mierennest te slopen. In de regentenkamer van het hof zijn in de loop der jaren door de familie veel kunstwerken ver zameld. "Het was er gewoon een pakhuis", zegt De Baar. Met na me de collectie schilderijen, waarvan nu het grootste deel in de Lakenhal is opgeslagen, is volgens hem in omvang maar ze ker ook kwalitatief gezien aan zienlijk. Regent Kruijshaar zegt niet te begrijpen wat de dieven met het stuk moeten dat al sinds 1897 in de hal hing. Hij kan alleen maar hopen dat het op op een of ande re manier terug komt. LEIDEN Leiden hoopt samen met enkele regiogemeenten beel dende kunstenaars direct te kun nen ondersteunen. De gemeenten hebben zich gezamenlijk aange meld voor een experimentele rege ling die de provincie hiervoor in het leven wil roepen. De regeling moet de zogenoemde BKR opvol- LEIDEN - De meeste auto's die gis teren bij een snelheidscontrole op de Oegstgeesterweg en de Schip- hollaan werden gecontroleerd, re den veel harder dan de toegestane snelheid van 50 km. per uur. "Het aantal overtreders was niet bij te houden", aldus een woordvoerder van de politie. 64 van de 85 gecon troleerde auto's op de Oegstgees terweg reed te hard. Desondanks werden in het totaal slechts 21 pro- cessen-verbaal uitgedeeld. Alleen die automobilisten die harder re den dan 70 km. per uur werden aangehouden. gen, waarbij het rijk zelf kunste naars ondersteunde. Die regeling is nu vervallen. In plaats daarvan geeft het rijk geld aan provincies. De provincie op haar beurt overweegt een proef om het geld in een aantal gevallen weer door te sluizen naar gemeenten. Of Leiden en de gemeenten in de Leidse regio kans maken aan het experiment te kunnen deelnemen kon wethouder Kuijers van cultuur nog niet zeggen. Als het plan doorgaat, hoopt Lei den beeldende kunstenaars te kun nen ondersteunen door subsidies beschikbaar te stellen voor exposi ties en door renteloze leningen te geven aan mensen die werk kopen van kunstenaars uit de Leidse re gio. Bovendien willen de gemeen ten de kunstuitleen verder op po ten zetten en willen ze kunstenaars helpen bij het maken van catalogi. Op hoeveel geld de gemeente Leiden kan rekenen, isnog niet precies bekend. Kuijers schatte het bedrag op ongeveer één tot twee ton. "Maar dat is eerlijk gezegd een beetje natte-vingerwerk". Volgens de Leidse wethouder komt de zaak mogelijk volgende week aan de or de in de raadscommissie voor cul tuur. de Plantage "Back to the Sixties" m.m.v. the one and only: NICO BILL' Lange Mare 36 één van de acht STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13