Dat doe ik! Eurofles is aan vervanging toe Cadeaubonnen kan men via omweg te gelde maken WERKEN EN LEREN VOOR DE TOEKOMST n, DE STREEKSCHOOL LEIDEN OPEN HUIS met VACATUREBANK CONSUMENT De groenteman Medische handboeken schieten vaak te kort VROOIVmDREESMANN OPLEIDINGEN IN HET LEERLINGWEZEN voor meisjes en jongens van 16 jaar en ouder. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 VAN 14.00 - 21.00 UUR DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 In de tijd van het leesplankje schreven de schoolkinderen met een griffel hun Aap, Noot, Mies op een lei. Met een vochtig sponsje konden ze het geschrevene weer uitwissen. Dat sponsje werd bewaard in een sponzedoosje. Daarin tierden niet alleen de bacteriën welig, maar heerste ook het ideale vochtigwarme klimaat om een bruin boon te laten ontkiemen. Die zal na enkele dagen uitgroeien tot een stengeltje met blaadjes en een worteltje. In tropisch, vochtigwarm Azië ontdekten ze dit fenomeen al 3000 jaar geleden. Vooral het kleine boontje dat we tegenwoordig mungboon of, op z'n Indonesisch, 'Katjang idjoe' noemen, leverde zo spontaan ontspruitende babyplantjes op die nog lekker waren ook! Populair Of Nederland de spruitgroente nu leerden kennen uit de Chinese of uit de Indonesische keuken is niet zo belangrijk. Maar populair is verse taugé in elk geval wel geworden. Het is het hele jaar door te koop, evenals de droge boontjes, waaruit liefhebbers zelf hun taugé laten ontspruiten. Spruitgroente is heel gezond. Er zit behoorlijk wat vitamine B en C in, en ook allerlei waardevolle mineralen. De knapperige stengeltjes kunnen heel goed rauw worden gegeten; wie dat niet wil hoeft ze maar erg kort te koken. Het eenvoudigst is het eigenlijk nog om ze, in een vergiet, met kokend water af te spoelen. Taugé is erg lekker in salades, en natuurlijk in een groot aantal gerechten uit de Chinese keuken. Er zijn nog veel meer bonen en zaden die een soortgelijke, gezonde spruitgroente opleveren. Onder gezondheidsmaniakken in de Verenigde Staten is 'alfalfa' erg populair geworden. Dat is niet anders dan lucerneklaver, bij ons vooral bekend als veevoer. Maar de spruitgroente heeft ontegenzeggelijk zijn charme, met die uiterst fijne structuur van stengeltjes en het subtiele, op verse doperwtjes lijkende smaakje. Een paar jaar geleden dook het in ons land op in de exclusieve restaurants, en nu zien we het overal in groentewinkels. Behalve met bonen, kan ook met erwten, linzen, sojabonen en allerlei graankorrels leuk worden geëxperimenteerd. Mosterdzaad is naar alle waarschijnlijkheid het makkelijkst ontspruitende zaad: dat lukt al binnen een dag. Als spruitgroente is het bij ons nauwelijks bekend, maar in Engeland zijn ze dol op 'mustardgreens'. Enzym Wie erg veel spruitgroenten eet, doet er verstandig aan ze niet te vaak rauw te eten. Er zit namelijk een stof in die de werking van het enzym 'Trypsine' tegengaat. En dat enzym spéélt nu juist zo'n belangrijke rol bij de vertering van eiwitten in ons lichaam. Eet spruitgroenten wel vers, dan zijn ze niet alleen het lekkerst, maar ook het gezondst. Dat zelf laten ontspruiten is beslist niet moeilijk. Het gaat op een lapje dat flink vochtig moet worden gehouden. Handig is ook de methode met een jampotje: doe de droge bonen of graankorrels in een schone glazen pot, vul die met lauw water, bind de opening dicht met een gaasje of een doekje. Laat het water er door het doekje heen weer uitlekken en leg de pot op z'n kant. Herhaal de waterbehandeling een paar keer per dag. De zaden mogen vooral niet te droog worden dan ontspruiten ze niet. Maar ook niet al te nat dan gaan ze rotten. Houd er wel rekening mee dat de pot voldoende groot Vliesje De ontsproten zaden verveelvuldigen hun volume op een spectaculaire manier, soms zelfs wel zeven tot tien maal. Werk schoon, om ongewenste bacteriën te vermijden. Haal de zaden die niet spruiten tijdig uit de pot en was het doekje zorgvuldig voordat het een tweede keer voor hetzelfde doel wordt gebruikt. Het huisje of vliesje dat overblijft van de oorspronkelijke boon zit meestal tussen de kiemblaadjes vast. De smaak daarvan is soms niet zo lekker, en het loont dus de moeite om die vliesjes er voor de consumptie zorgvuldig uit te peuteren. Sommige mensen halen ook de worteltjes van de ■stengeltjes af. Gebruik wel bonen, graankorrels of andere zaden die geschikt zijn voor consumptie. Het zogenaamde 'zaaigoed' is wel eens behandeld met stoffen die minder gezond voor ons zijn. De ene soort zaad ontkiemt gemakkelijker dan de andere. Vaak helpt het om de zaden eerst een aantal uren in water te weken, zodat het zaadje zacht wordt en eerder ontkiemt. MARTIN HUYSTEE De 'eurofles' voor een halve liter bier heeft zijn langste tijd gehad. Op de voedingsmiddelenbeurs Ro- ka heeft het Heinekenconcern be kendgemaakt 25 april met een nieuwe 50 cl-fles op de markt te ko men. Aangezien dit concern 55 pro cent van de Nederlandse biermarkt in handen heeft, is hiermee het lot van de eurofles, die sinds 1967 in gebruik was wel bezegeld. Volgens voorlichtster Ellen van Houten van het Centraal Brouwerij Kantoor betekent dit in Nederland inderdaad het einde van de euro- fles. "We verwachten dat andere brouwerijen ook over zullen scha kelen", zegt zij. De Verenigde Brouwerijen (on der meer Oranjeboom), die qua marktaandeel samen met Grolsch de tweede en derde plaats deelt, heeft imiddels al laten weten ook eind april over te stappen op de fles. De Dommelsche Bier brouwerij in Dommel gaat niet mee. "We zijn nog niet aan vervan ging toe en bovendien is de afzet in halve liters de laatste jaren duide lijk op zijn retour, zodat we dat niet zo interessant vinden", leggen de Brabantse brouwers uit. Bij Heineken geeft pr-man In- genhoven die verschuiving in de richting van de 30 cl fles wel toe, maar dat heeft zijn bedrijf niet weerhouden 25 miljoen gulden te investeren in het vervangen van ruim 25 miljoen 'halve liters'. Om dat de euroflessen steeds meer de sporen van gebruik vertoonden, zat men hoe dan ook vast aan nieu we flessen. Mede gezien het succes van de nieuwe pijpjes, waarbij Hei neken ook de doorslag gaf, koos men voor een totaal nieuwe fles. Ook de kratten worden aange past. Die voor 20 flessen worden vervangen door tien fles-kratten die in het midden een draagbeugel hebben zodat de consument niet meer zo zwaar hoeft te tillen. Voor Limburg brengt Amstel een spe ciaal 18-fles krat. Bij elkaar zijn Heineken en Amstel goed voor 2,5 miljoen nieuwe kratten. Ernstige fouten, onvolledige of achterhaalde informatie en het ontbreken van belangrijke ziekten. Deze forse kritiek uit de Consumentenbond in haar diagnose over medische handboeken, die zijn bedoeld voor het gebruik thuis. Het onderzoekspanel van artsen dat acht van de boeken aan een grondige inspectie onderwierp, constateerde de ene blunder na de andere. samenstelling Raymond Peil Volgens een van de boeken ver schrompelen aambeien door zet pillen, maar zetpillen verminderen hoogstens pijn en jeuk. Een ander boek noemt de ziekte aids het ge volg van drugsverslaving. Ook dat is niet waar. Een fanatiek sigaret tenroker krijgt door zijn verslaving nog niet direct aids. Hier wordt met 'drugsverslaving' de besmetting via injectienaalden bedoeld. Zo stapelen de fouten en onvolledig heden zich op. Sommige boeken laten ziekten als baarmoederhals kanker, suikerziekte, gonorroe (een geslachtsziekte), verhoogde bloeddruk of een spastische darm onvermeld. Toch zijn dit veel voor komende ziekten, waarover de pa tiënt informatie nodig heeft. Achter De onderzochte boeken gaan vaak niet met de tijd mee. Chi- ropractie ('kraken'), hyperventila tie of aids komen nauwelijks aan de orde. De informatie over de rechten van de consument als pa tiënt is zeer beperkt. Dat mag in de ze tijd toch anders worden ver wacht. De Consumentenbond noemt het schokkend dat sommige na slagwerken falen in het geven van informatie over eerste hulp bij on gelukken. In een van de boeken staat bijvoorbeeld dat je ernstige brandwonden niet moet behande len. De artsen uit het onderzoek spanel bevelen aan óók ernstige brandwonden af te koelen met wa ter. Een ander boek raadt aan een slachtoffer van vergiftiging niet te laten braken. Wanneer iemand een overdosis slaappillen heeft geslikt, is het juist belangrijk hem dat wél te laten doen. De onderzoekers wa ren ook uitermate verbaasd over sommige adviezen. Bijvoorbeeld over deze tip: Het is niet verstandig tegen een patiënt te zeggen 'Sterk te' en 'Ik ga er weer vandoor'. Nee, volgens het bewuste naslagwerk moet je zeggen: "Is het bezoekuur nou al om"? en "Met volle kracht vooruit, afgesproken"? Positief Het artsenpanel werd in de be oordeling bijgestaan door vijftien leken. Medische handboeken zijn immers vooral bedoeld voor jonge gezinnen die niets van sommige ziekten afweten. Zij moesten zo snel mogelijk klachten opzoeken in de handboeken en hun mening geven over overzichtelijkheid en taalgebruik. Dat bleek vaak niet mee te vallen. Drie boeken kregen van de beide panels een positievere beoordeling. Het 'Medisch Ge- zondheidsboek' komt als beste uit de bus. De andere twee zijn 'Else- viers medische Encyclopedie' en 'U en uw Gezondheid'. Onder de maat bleven 'Morgen zal het beter gaan', Spreekuur thuis', 'Dag dok- Beter naar de dokter, dan zelf met behulp van medische handboeken wat aanmodderen. Deze handboeken laten nogal wat te wensen over. ter', 'Gezonsboek, ziekte en gene- werken aan de slag te gaan. De drie zing en 'De dokter bij u thuis'. genoemde boeken kunnen handig De Consumentenbond raadt het zijn als naslagwerk, maar kunnen af om zelf met de medische naslag- nooit de arts vervangen. Voor de mensen die alles al hebben en niets weten te verzinnen voor hun veijaardag is een cadeau-, boe- ken- of platenbon een uitkomst. Evenals voor de degene die voor een feestelijke gelegenheid niet echt een cadeau kan bedenken. Voor de ontvanger van één of meer bonnen kan dat het probleem opleveren dat hij/zij een bon waar- ie niets aan heeft. Boeken- en aan verwante -bonnen blijven vaak on gebruikt op de plank liggen tot er uit nood wat voor wordt gekocht, om de bon toch maar te besteden. Het probleem met veel bonnen is dat de winkeliers niet staan te trap pelen om ze voor geld in te wisse len, mochten de klanten dat wen sen. Meestal moet de bon gewoon worden besteed. Uitgaand van het feit dat de ondernemers toch zelf de bonnen in omloop hebben ge bracht, mag dit toch als een gebrek aan service worden bestempeld. Omwegen Daar komt bij dat bij sommige winkels bonnen via een omweg zijn te verzilveren. Bijvoorbeeld: een nationale platenbon, bij de klantenservice van de Leidse vesti ging van V&D ter verzilvering aan geboden, levert een afwijzende re actie van de loketdame op. "Die moet u besteden". De klant kan in dat geval de bon meenemen naar de platenafdeling en voor dat bedrag een plaat ko pen. De (overigens allervriende lijkste) werknemer verzegelt de plaat en doet er een cadeaupapier tje om. Het aanbieden van de verze gelde plaat en de kassabon bij klan tenservice resulteert in een pro bleemloze, contante restitutie van het aankoopbedrag. Kortom, de platenbon is toch in geld uitbe taald. Wat is in dit geval de winst voor V&D van het niet onmiddellijk uit betalen van de waarde van de pla tenbon? Niets. Integendeel, het personeel verricht nodeloos werk (het afrekenen en inpakken van de plaat). Tevens levert het de klant een volstrekt overbodig gang langs de platenafdeling op. Het zou han diger zijn als V&D de bon gewoon contant uitbetaalde. Kostbaar Met deze voorstelling geconfron teerd zegt woordvoeder Lemkers van het hoofdkantoor van V&D in Amsterdam dat het warenhuis daar niet voor voelt. "Dat zullen we niet doen. Het is niet de bedoeling van bonnen. Het uitgeven van bonnen is op zich een kostbare zaak". Lemkers stelt dat het zoals hier boven omschreven verzilveren van bonnen niet vaak voorkomt. "Als je ze rechtstreeks gaat verzilveren komt het waarschijnlijk veel vaker voor. Dat mensen het systeem via een truc ontduiken nemen we op de koop toe. Het uitgeven van bon nen blijft een soort service". Vol gens de V&D-woordvoerder is het ook niet de bedoeling dat het wa renhuis tegen ontduikers optreedt. Een echte BK met korting, f 20,- korting op kook- en hapjespannen. f15,-op de BK fluitketels en f 10,- korting op de BK steelpannen. Drie kookpannen van16,18 en 20 cm. Plus een steelpan van 14 cm Roestvrij staai. Een droom van een set. ™i|naJ00r RVS Soeppan. 24 cm doorsnee, hoog model. Aluminium Koekepannen. Voorzien van anti-aan baklaag en energie zuinige bodem. Geschikt voor 26 cm 17r9513.— 28 cm 1Z9S 15.- 30cm2L9S 11- organiseert in samenwerking met de JU GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUS LEIDEN EN ALPHEN A/D RIJN een Lammenschanspark 1 voor opleidingsplaatsen met leer-arbeidsovereenkomst bij leerbedrijven in de regio Leiden. Verder werken mee LANDELIJKE OPLEIDINGSORGANEN LEERLINGWEZEN REGIONAAL ORGAAN Zuid-Holland-Noord De Streekschool Leiden heeft leerlingwezenopleidingen in de sectoren: elektrotechniek installatietechniek motorvoertuigentechniek bouwtechniek informatica horeca brood-banketbakken chauffeur kantoor detailhandel confectie wegenbouw autoschadeherstellen carrosseriebouwer constructie bankwerker schilders auto-industriespuiter oriëntatie- en schakelen Zowel primaire als voortgezet te opleidingen. Vooropleiding vanaf ITO, LBO, MAVO, MBO, HAVO tot VWO. Dag- en avondopleidingen. i STREEKSCHOOL VOOR BEROEPSBEGELEIDEND ONDERWIJS in de regio Leiden. W r Lammenschanspark 1, Postbus 9030, 2300 PA LEIDEN. Tel. 071-76 92 42.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11