Nieuwbouw in Haaswijk levert reeks klachten op Calgary'88. Urenlange chaos door ambulance-ongeluk 071-144941 Botsing in Leiderdorp: vrouw zwaar gewond OLYMPISCHE WINTERSPELEN 13-28 FEBRUARI 7 weken voor 26, MAANDAG 22 FEBRUARI 1 REGIO LEIDEN Vijf inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP In Leiderdorp zijn het afgelopen weekeinde vijf inbraken gepleegd. Drie daarvan vonden plaats in flats aan de Bos dreef. De inbreker(s) de politie vermoedt dat het in alle gevallen om dezelfde dader gaat - kwam binnen door het forceren van de voordeur. Ook werd ingebroken in een gezinswoningen aan de Karolus- gulden en de Beekestein. Hier wist men zich toegang te ver schaffen via de achterdeur. Of aan de Karolusgulden en de Beekestein eveneens de 'Bos dreef-inbreker' aan het werk is geweest kon de politie niet zeg gen. Wel werden uit alle wonin gen telkens cheques, pasjes en sieraden ontvreemd. Voorschotense discogangers vernielzuchtig VOORSCHOTEN - Bezoekers van de SVLV-disco in het club huis aan de Juliana van Stolber glaan in Voorschoten blijken af gelopen zaterdagnacht op weg naar huis nogal wat vernielingen te hebben aangericht. Vooral au to's en ramen aan de Margriet- laan moesten het ontgelden. De baldadige discogangers gooiden er met flessen op. De politie heeft de daders nog niet te pakken, maar vermoedt wel waar zij on geveer te vinden zijn. HiadhtjA Nederlonders NIET! door een lichamelijke hondicop Al meer dan 25 jaor helpt hel NRF hun gelijke kansen Ie geven door fmonciele sleun aan honderden projecten in Nederlond Help» u mee* Jo. toch zekeH GIRO 953 sv*\ Nationaal Revalidatie Vo0r ,nf0,mo».c Jr J, J f Kennedyloon 101 VrtnGS 3981 GB BUNNIK lel 0140S.A19JJ Voor derde keer in drie weken "raak ditmaal in Leiderdorp ntrnCTflPVCT TV- TT„:: OEGSTGEEST - K. Heij- er, J.N. Lancel en E. Loos wonen sinds eind 1986 in drie van de negentien pre mie B-koopwoningen aan de Oegstgeester Kleyn Prof- fijtlaan in de nieuwbouw wijk Haaswijk, deelgebied XI. Ze kostten zo'n 1,6 ton per stuk. Het huizenrijtje wordt door de Vereniging Haaswijk beschouwd als "het absolute dieptepunt" van de wijk. Zó veel gebre ken waren er toen ze wer den opgeleverd en zó wei nig heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gedaan om die fouten te ver helpen. LEIDERDORP - Voor de derde keer in drie weken heeft een am bulance van de Leidse GG en GD problemen gekregen in het ver keer. Na twee botsingen op de hoek Churchilllaan/Voorscho- terweg, ging het zaterdag mis op de Leiderdorpse brug. Een am bulance, op weg naar een onge luk op de Achthovenerweg, gleed hier op zijn kant en raakte vermoedelijk totaal vernield. Het ongeluk gebeurde rond half drie. Volgens een woord voerder van de politie haalde de ambulance, die van de Leidse Hoge Rijndijk kwam, op zodani ge wijze een auto in dat een te genligger geen kant uit kon. De busbaan wordt namelijk via een hoge drempel gescheiden van de normale rijweg. De ambulance moest vervolgens sterk afrem men; raakte voor het kantelen een auto en na het kantelen twee andere auto's. Bij de botsingen raakte nie mand gewond, maar ontstond grote materiële schade. De ge meente Leiderdorp was tijden lang moeilijk bereikbaar. De brug met de stier was een half uur onbegaanbaar en op de Acht hovenerweg was het verkeer van en naar Koudekerk tot half vier gestremd. De politie heeft, met de nodige assistentie, het ver keer omgeleid via Engelendaal- AVillem de Zwijgerlaan en Persant Snoepweg. De GG en GD heeft door het nieuwe ongeluk geen eigen auto meer over. Gemeente en zieken fonds hebben afgelopen week dan wel overeenstemming be reikt over vervanging van de eer ste auto, geleverd is die auto nog niet. De tweede auto moet deze door Wim Koevoet De bewoners hebben uiteindelijk zelf maar de mouwen opgerold en de kwast, boor of hamer ter hand genomen. Dat heeft hen in sommi ge gevallen "ettelijke duizenden guldens extra" gekost. "We zijn best tevreden met onze huizen maar dat ligt niet aan het Bouw fonds", smaalt het drietal van de nummers 63, 61 en 77. Het oordeel,is hard: "Het Bouw fonds is klantonvriendelijk, het is poeslief totdat de handtekeningen op papier staan. Het besteedt meer tijd aan het verweer tegen klachten dan aan het zoeken naar oplossin gen. Het Bouwfonds heeft een lan ge pen maar geen bouwvakkers- handen", aldus de drie moege schreven kopers. "De woningen op zich zijn niet slecht. Ze zijn alleen niet zo ge maakt zoals ze eerst in de prospec tus werden voorgespiegeld. Het zijn leuke, degelijke huizen, de éni ge ellende is dat we ze van het Bouwfonds hebben gekocht". De klachten betreffen de te lage doorganghoogte van de trap, het ontbreken van een deel van de trapleuning, het glasvlies vol blaas- vorming waarmee de onderkant van de trap is afgewerkt, de te ge ringe stahoogte in het toilet, de rioolafvoer die voor een deel door de woonkamer loopt ("Dat heeft gehorigheid van vallende afvalstof fen tot gevolg"), het aangebrachte kanaal dat een schoorsteenkanaal had moeten zijn, het laten verval len door het Bouwfonds van de be loofde antenneleiding, de rare plek die de cv-ketel heeft gekregen ("Het trappenhuis is voorzien van een enorme puist"), het "knullige verloop" van de cv-leidingen in de slaapkamers ("Als je een schilderij wilt ophangen, heb je niet eens een lijst nodig"), de onhandige draai richting (naar binnen) van de slaap kamerramen ("Als het regent, kun je het raam niet opendoen en plan ten in de vensterbank kunnen al helemaal niet"), de draairichting van de toiletdeur op de bovenver dieping ("Die kan pas open nadat je de slaapkamerdeur hebt ge opend"), de vele afvoerbuizen op de verdiepingsvloer, het snelle be vriezen van een waterleiding ach ter het dakbeschot ("De isolatie van het dak voldoet duidelijk niet OEGSTGEEST Bouwfondsre gio-directeur H. Hierck heeft weinig zin om te reageren. "U verrast mij hiermee", zegt hij, kort nadat hij heeft erkend ervan op de hoogte te zijn dat er 'iets' aan de hand is met de 19 premie- B-koopwoningen. "In het bewus te project zijn dingen gebeurd waarover verschillen van inzicht zijn ontstaan". Zijn relativering luidt: "Ik kan niet zo maar even uit de losse pols reageren op klachten over 19 woningen, we bouwen in Haaswijk wel 2000 woningen". Voor een definitieve reactie wil Hierck eerst inzage in het artikel hebben. Hierck wil ook niet ingaan op de de vraag wat de bewoners van de 19 woningen nog kunnen ver wachten van het Bouwfonds. Hij wijst op het verzoek van de be woners aan de Stichting Garantie Instituut Woningbouw (GIW) om een uitspraak te doen in deze. In afwachting daarvan lijkt het hem onverstandig allerlei uitspraken te doen. "Het heeft verder geen enkele zin om in de krant de dis cussie te voeren of de cv-leiding nu een fraai of minder fraai ver loop heeft gekregen". Maar er is op tal van punten an ders gebouwd en aangelegd als in de brochure is beloofd, de oorzaak daarvan kunt u toch wel aange- "Stuurt u nu eerst het verhaal maar op, echt, zo even reageren, dat is niet te doen". fonds en alleen uitrijdt wanneer de gewone auto's het laten afwe ten. Het zijn meestal wat oudere auto's, die wel goed worden on derhouden en regelmatig een keuring ondergaan. De auto die zaterdag op zijn kant ging, was zo'n reserve-auto. Volgens de commandant had hij pas een keuring ondergaan. Mark is "lichtelijk geïrriteerd door de vele ongelukken zo vlak achter elkaar". Hij noemt dat "niet prettig" en heeft dat nog nooit zo meegemaakt: "Het lijkt wel of de duivel ermee speelt". Waren de eerste twee ongeluk ken fouten van de tegenpartij, bij het laatste ongeluk is dat op zijn minst onzeker. Het ziekenfonds zou dan ook wat moeilijker kun nen doen wanneer de GG en GD wederom om geld komt. In het ongunstigste geval wei gert de subsidiënt de kosten te vergoeden door een hogere rit prijs af te spreken voor het ko mende jaar. De gemeente, die de schade voorfinanciert, zou dan in problemen kunnen komen. Mark noemt dat een onwaar schijnlijk scenario, dat alleen in werking treedt wanneer blijkt dat bestuurder van de ambulan ce een glazen oog had en dron ken achter het stuur zat. De commandant kan zich dat niet voorstellen, maar weet aan de andere kant niet hoe het pre cies is gelopen zaterdag. Hij wil dat grondig uitzoeken en zegt bij voorbaat dat het rijden met sire ne en blauw zwaailicht geen vrij brief is. Bestuurders dienen zich ook op dergelijke momenten "behoorlijk te gedragen". De ambulance die op zijn kant is gegleden en daardoor voor heel wat verkeerschaos zorgde. <ioto t. Zajaci week naar het schadehuis. B. Mark, commandant van de brandweer en manager van de GG en GD, hoopt dat zijn instan tie eind deze week weer normaal kan draaien met twee ambulan ces. Tot dat moment huurt zijn dienst voor 125 gulden per aag ambulances van de geneeskun dige dienst in Den Haag. Wat la ter zou er dan ook weer een reser ve-auto moeten komen: Dit is een auto die officieel niet wordt betaald door het zieken- LEIDERDORP Een 32-jarige inwoonster uit Alphen aan den Rijn is afgelopen zaterdagmiddag even na twee uur zwaar gewond geraakt tijdens een botsing op de Leiderdorpse Achthovenerweg. Het ongeluk ontstond doordat een 20-jarige Leiderdorpse automo bilist de bocht ter hoogte van het bruggetje bij het bedrijf Velopa te ruim nam. De man verloor de macht over het stuur en botste tegen een tegemoetkomende auto, die door de klap in het water terechtkwam. De bestuurder van deze auto, een 44-jarige Alphenaar, liep daarbij een behoorlijke hoofdwond op. Zijn vriendin, die naast hem zat, was er het ergst aan toe. Ze ligt nog steeds op de intensive care van het Aca demisch Ziekenhuis. Beiden moesten door onder andere de brand weer uit het water worden bevrijd. De veroorzaker van het ongeluk moest met verwondingen aan het been eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht. Dat duurde wat langer dan normaal omdat de ambulance, die de Leiderdorper moest ophalen, bij de Stierebrug betrokken raakte bij een ongeluk. aan het Termokeur") en de zeer on diep gelegen elektriciteitskabel naar de schuur. Schoorsteen De drie lichten desgevraagd de meest in het oog springende euvels toe. De rioolafvoer in de woonka mer bij voorbeeld. Halverwege de bouw meldde het Bouwfonds de kopers dat die afvoer door de woonkamer zou komen te lopen. In de prospectus, voor de kopers een contractstuk, was die leiding niet zo ingetekend. Het Bouwfonds heeft alle door de kopers aangedra gen alternatieven van de tafel ge veegd. Door de badkamer kon niet, aldus het Bouwfonds, omdat de af voer niet waterdicht onder de vloer zou kunnen worden gelegd. Die van de wastafel, douche, bad en wasmachine lopen echter wél wa terdicht onder de vloer. Dat be vreemdt de kopers. "Over het alge meen geldt: er kan niks. Alleen maar op tijd betalen. Alles wordt opgelost op de Bouwfondsma- Het schoorsteenkanaal, een an dere belofte in de prospectus. Han dig voor de eventuele open haard. Meer dan een kanaal dat loopt door de eerste verdiepingsvloer tot aan het plafond op die eerste verdie ping, is er niet gekomen. Een ka naal zonder schoorsteen dus omdat het niet dóór het dak is getrokken. Na wat aandringen leverde het Bouwfonds twee meter buis, wat losse gipsblokken, een rol behang en een zakje stuc. "Konden we het zelf doen, bij mij staat het er nog steeds bij als een losse gipswand". Lachwekkend is het verloop van de cv-leidingen in de slaapkamer en het verhaal dat daarbij hoort. Om te beginnen heeft het Bouw fonds nooit de wél toegezegde te keningen van de installatie gele verd. Dat de leidingen zo slecht zijn weggewerkt is het gevolg van het gebruik van andere vloeren dan was gepland. De buisjes pasten niet in de aangebrachte vloeren. De installateur zou zelf ook erg onte vreden zijn over het resultaat maar kon niet anders. Gévolg is dat er ve le meters meer leiding zijn ge bruikt dan nodig. De getroffen op lossing is geen gezicht. Ernstiger is nog dat van een warmteregeling in de slaapkamer geen sprake kan zijn. "Die radiatoren zijn helemaal niet nodig", luidt de grap, "de hele kamer is al verwarmd vóórdat de radiator warm is". Horten en stoten Hoe heeft het toch allemaal zo mis kunnen gaan aan de Kleyn Proffijtlaan? De drie vertellen over de almaar uitgestelde oplevering van de huizen. De grote dag "was vrijwel op de allerlaatste dag dat het gezien de contracten nog kon". En over de moeilijkheden die het Bouwfonds zou hebben gehad om personeel te krijgen. "Er liepen tij dens de bouw vier timmerlieden op negentien woningen. Toen we vragen stelden werd ons verteld dat de loodgieter en de elektricien failliet waren. Dat moeten we dan maar geloven, maar de conclusie is dan wel dat het Bouwfonds met slechte aannemers werkt". Loos: "De bouw is met horten en stoten gegaan, er is niet continu aan gewerkt. Bij mij ontbraken op de dag van de oplevering plinten, drempels, diverse deuren, de keu ken was niet bevestigd, het plafond was geel, de vloeren moesten nog gevlakt en de binnenkozijnen ver vangen. En dat behang, dat hing er heel rot bij, vast in het donker ge daan". We konden de oplevering niet weigeren want er was warmte, wa ter en licht en dus waren de huizen niet onbewoonbaar. We hebben vier dagen nodig gehad gehad om met vier mensen al die euvels weg te werken". Om al de genoemde klachten te verhelpen zouden de kopers die een formidabele stapel- veelal on beantwoorde - brieven hebben ge stuurd naar het Bouwfonds, een procedure kunnen beginnen bij de arbitragecommissie voor de bouw nijverheid. "Maar dat kost veel geld en moeite, je hebt deskundige hulp nodig om aan te tonen dat er iets mis is. Dus wat doe je: je gaat zelf oplossingen zoeken". "Je kunt brieven schrijven naar het Bouwfonds en verwijzen naar de prospectus maar pas op de dag van de oplevering kun je zeggen dat er niet volgens de prospectus is gebouwd. Dat is een groot manke ment in de bouwwetgeving. Er komt pas een brief terug als het huis al weer een stuk verder af is". "De gemeente heeft ons ook in de steek gelaten. Het Bouwfonds heeft het gewoon voor het zeggen in Haaswijk. De gemeente keurt al leen de bouwvergunningen maar goed. De gemeente heeft zelf grote belangen bij deze wijk want het krijgt geld van het Bouwfonds. Wij hebben het idee dat het Bouw fonds sneller bouwt dan de ge meente kan bijhouden, de gemeen te heeft geen greep meer op Haas wijk. De gemeente komt niet meer toe aan haar controlerende taak, daarvoor zijn er te weinig ambtena ren. Logisch, want als Haaswijk klaar is, zit je met al die ambtena ren. Gevolg is dat alles wordt gede legeerd naar het Bouwfonds". Voor het blok "Nee, ook de Vereniging Haas wijk (overkoepelend orgaan voor koepersgroepen) is niet in staat om iets te ondernemen. Die consta teert dat er iets niet klopt. Leuk dat we het weten, maar verder gebeurt er niets. Machteloos. We verwijten de Vereniging niets. Die heeft nog te weinig ervaring voor tegenspel, draait volledig op vrijwilligers. Al les moet 's avonds gebeuren waar door de mogelijkheid versukkelt om direct op het probleem in te springen. Zelf weten we maar al te goed hoe groot het tijdgebrek is. En er is geen stok achter de deur. Als je de oplevering had geweigerd dan had je de grote kans gelopen dat je nog veel langer had moeten wachten. Je stond voor het blok. Het is toch al zo'n geregel geweest met verhuizen, huur opzeggen en Het verloop van de cv-leidingen in de slaapkamer van de 19 premie B koopwoningen in het Oegstgeester Haaswijk. Let op het drempeltje. "Voor het ophangen van een schilderij, hebben we niet eens een lijst nodig". een almaar verschuivende opleve ringsdatum", betoogt Lancel. "Een voorraad communicatie stoornissen", noemen ze nog een oorzaak van alle ellende "en het ge brek aan een vast punt waar je met je problemen terecht kunt". De ge meente verwijst door naar het Bouwfonds maar dat heeft drie kantoren in Badhoevelaken, Delft en Den Haag. "Maar moetje met je zoveelste brief over de ruimte- verslindende opstelling van de cv- ketel nu op het hoofdkantoor zijn, bij het bouwbedrijf of het verkoop kantoor?". Het Bouwfonds weet soms zelf ook niet meer waar het zijn moet. Lancel: "Ik heb het Bouwfonds be stookt met brieven over die instal latie. Na een jaar kreeg ik het eerste antwoord. Ze hadden contact ge zocht met mijn vrouw maar dat was niet gelukt, gaven ze op als re den. Uit de koopakte hadden ze kunnen opmaken dat ik niet eens ben getrouwd". Valt de architect wat te verwij ten? "We hebben het over een ar chitect die met handen en voeten is gebonden aan het Bouwfonds, die niet het ontwerp kan maken dat hij voor ogen heeft. Voor een individu eel plan heeft het Bouwfonds wei nig oog. Alles moet vlug en het mag niets kosten. Op de tekeningen al wordt bespaard. De bouwer komt daardoor in de problemen en zoekt naar goedkope oplossingen. De eerste dat wordt aangedragen wordt direct als goede oplossing bestempeld". Loos valt cynisch uit: "Het Bouwfonds werkt proef ondervindelijk, in wezen werkt het dus hartstikke duur". "Nee, er is nog niemand ver huisd, wij zitten hier prima maar - niet dank zij het Bouwfonds. We hebben een speciale binding met ons huis gekregen, heel emotio neel, je stapt niet meer op, je huis wordt omdat je zelf dan maar aan de slag gaat precies zoals je het hebben wilt, je moet wel". De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9