Bloembollensector hekelt rijksbeleid Klachtenstroom milieutelefoon Buurt tegen sloop huizen DE TIJD, VAN TOEN PAGINA 8 MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 Voorzitter KAVB dringt aan op beter overleg HILLEGOM Voorzitter J. Veldhuyzen-Van Zanten van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging van Bloembollencultuur (KAVB) heeft vanmiddag in Hillegom in overigens be dekte termen forse kritiek geleverd op het beleid van de overheid. Volgens de voorman van de KAVB wordt in Den Haag onvoldoende rekening gehouden met de belangen van de bloembollensector. Tijdens de jaarvergadering van de KAVB in Hillegom verweet Veld huyzen-Van Zanten de overheid onder meer weinig oog te hebben voor de gevolgen van een algeheel verbod op het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen, het te kort aan teeltgebieden en het te rugdraaien van subsidies. De voorzitter van de KAVB her innerde eraan dat door het onlangs door de EG genomen besluit om de graanprijzen aan banden te leggen steeds meer agrariërs uitwijken naar de tuinbouw. "Uitlatingen van de minister van landbouw en andere autoriteiten als zou de bloembollenteelt geweldig renda bel zijn dit jaar is daar nauwe lijks sprake van stimuleren de buitenstaanders daartoe over te gaan. Het delicate evenwicht tus sen vraag en aanbod is echter snel verstoord", aldus Veldhuyzen-Van Zanten die ervoor waarschuwde dat de bloementeelt een groot vak manschap vereist en dat 'ondoor dachte stappen tot grote stroppen kunnen leiden'. Oplossingen Een verbod op chemische be strijdingsmiddelen op korte ter mijn kan volgens Veldhuyzen-Van Zanten voor de bloembollensector een schadepost van enkele honder den miljoenen guldens betekenen, aangezien er nog altijd geen goede alternatieven voor deze middelen zijn gevonden. "De rentabiliteit van ons vak wordt hierdoor ernstig bedreigd. Met alle macht moet naar oplossingen worden gezocht", be toogde de voorzitter van de KAVB. Veldhuyzen-Van Zanten die de chemische bestrijdingsmiddelen ook liever vandaag dan morgen kwijt is, zei bereid te zijn naar ande re middelen te zoeken. De voorzit ter in een oproep tot de overheid: "In de maatschappij moeten wij keuzes maken. Autorijden is le vensgevaarlijk, evenals wandelen over straat. Moeten wij daarom niet meer autorijden en wandelen? Gun ons de tijd en steun ons bij het zoe ken naar oplossingen. Laten wij ge durende die periode leefbare spel regels hanteren". Veldhuyzen-Van Zanten onder streepte met zijn opmerkingen nog eens de woorden van M. Zandwijk van de afdeling Noordwijk van de KAVB. Vorige week donderdag voerde Zandwijk al aan dat een al- Raadsleden wandelen door het centrum van Hillegom. De meeste bewoners voelen niets voor sloop van hun wo ningen om plaats te maken voor meer parkeerruimte. (foto Henk Bouwman) ALPHEN AAN DEN RIJN - De milieutelefoon voor de Rijnstreek wordt veel vaker gebeld dan vorig jaar september bij de ingebruikne ming werd verwacht. De laatste vier maanden van 1987 kwamen ongeveer honderd klachten binnen en dit jaar zijn tot nu toe dertig op en aanmerkingen over het milieu geregistreerd. "Dat is buiten ver wachting. De ervaringen zijn dan ook erg positief. Zeker als de'resul- taten worden vergeleken met bij voorbeeld Midden-Holland. In die regio is men al eerder begonnen. Daar komen zo'n 250 klachten per jaar binnen. Wij zitten dus hoger en dat is opvallend, gezien de omvang van ons gebied en het feit dat er in Gouda en omgeving meer indus trie zit", aldus F. de Graaf, beleids medewerker van het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Uit die cijfers kan volgens De Graaf overigens niet de conclusie worden getrokken dat de Rijn streek veel smeriger of luidruchti ger is dan Midden-Holland. "Be slist niet. In vergelijking met ande re gebieden in Zuid-Holland is het hier juist redelijk schoon en rustig. Dat toch zoveel mensen bellen komt omdat we voor de nodige pu bliciteit hebben gezorgd waardoor de milieutelefoon bekendheid heeft gekregen en omdat de bevol king in deze omgeving zeer milieu bewust is", aldus de beleidsmede werker. Geluidhinder, bodemverontrei niging, stankoverlast door het overmatig bemesten van het land en het lozen van mest in sloten zijn de meest voorkomende klachten. Daarnaast wordt onder meer ge klaagd over allesbranders en ver keerd parkeren. De Graaf; "Derge lijke zaken hebben eigenlijk niets te maken met het milieu, maar we hebben ze bij de start van de milieutelefoon wel ingecalculeerd. Het publiek kan dat onderscheid niet maken en dat is ook niet zo'n probleem. We geven die klachten gewoon door aan de politie". Alphen neemt op de klachten- lijst op dit moment onbedreigd de eerste plaats in, gevolgd door Ter Aar en Nieuwkoop. Over Rijnsater- woude en Nieuwveen is daarente gen nog geen enkele kritische op merking binnengekomen. De Graaf: "Het aantal klachten uit Alphen bedraagt zelfs meer dan de helft, maar verontrustend is dat ge zien de grootte van de plaats niet. Daar komt bij dat er niet echt ern stige klachten tussen zitten. Men sen denken vaak meteen aan gif gronden, terwijl het in de praktijk wel meevalt. Het is nog niet voor gekomen dat meteen moest wor den ingegrepen". geheel verbod op chemische be strijdingsmiddelen veel te ver zou gaan". Markerwaard De korting die de overheid de Bloembollen Keuringsdienst (BKD) in Lisse wil opleggen is ook Veldhuyzen-Van Zanten in het ver keerde keelgat geschoten. Hij noemde het 'onfatsoenlijk' om het bedrijfsleven nu voor de dreigende tekorten te laten opdraaien. "Van zulk soort dwang is het bedrijfsle ven niet gediend. Het schept ook geen goede verhoudingen", sprak de voorzitter tijdens de algemene ledenvergadering. Hij vervolgde: "Een typisch Nederlands produkt als bloembollen, het symbool voor ons land in den vreemde, daaraan mag de overheid niet ongeïnteres seerd voorbijgaan". Intussen blijft de KAVB een voorstander van het droogleggen van het Markermeer, of althans een gedeelte daarvan. "Er ligt uitste kende grond die goed geschikt is voor de bollenteel. Wij hebben die grond nodig", aldus Veldhuyzen- Van Zanten. De voorzitter van de KAVB noemde de nieuwe veredelings- technieken van de gewassen van middag een uitdaging voor het 'vak' die moet worden opgepikt: "Er kan baanbrekend worden ge manipuleerd en er kunnen oor spronkelijke oplossingen voor ons vak en dus voor het milieu worden aangedragen". Hij kondigde aan dat de KAVB op dit vlak in de loop van dit jaar met verdere plannen op tafel komt, ook wat de financiële gevolgen aangaat. HILLEGOM - "Ik woon hier al tachtig jaar en ze mogen hier de huizen niet slopen". Op deze wijze vatte mevrouw J.H. van der Werf, woonachtig in de Meerdorpsstraat, kernachtig samen wat zij en andere bewoners denken van het zoge noemde Operationeel Plan Cen trum (OPC), een plan dat het cen trum van Hillegom nieuw leven moet inblazen en waarvoor een aantal woningen moet wijken. De bewonersvereniging van de Hoofdstraat organiseerde zaterdag een wandeling voor raadsleden door de wijk, waarbij de fractiele den van de WD en wethouder J. Drayer ontbraken. Daarnaast pre senteerde de vereniging de uitslag van twee enquêtes, waarvan het re sultaat was dat de 36 bewoners van de Meerdorp- en Ambachtstraat in meerderheid te kennen gaven naar tevredenheid te wonen. Een groot aantal bewoners wil desnoods be paalde noodzakelijke werkzaam heden aan de huizen zelf bekosti gen, terwijl 25 bewoners te kennen gaven hun huizen in geen geval te willen verkopen. In de beide straten staan in totaal 39 huizen, waarvan er 3 leeg staan. In het OPC wordt uitgegaan van de sloop van ten minste 33 woningen. Om extra parkeergelegenheid te kunnen scheppen, moeten eventu eel nog meer huizen het veld rui men. De meeste bewoners willen niet verder gaan dqn de sloop van 7 huizen. Zij vinden dat de overige woningen moeten worden opge knapt. Bewoners van de Prins Bernhardstraat willen daarbij nieuwe huizen en speelgelegen- heid voor de kinderen op de plaats van Bouwhal Karwei. De gemeente wil ook daar parkeerplaatsen aan leggen. Bewoner G. Mink zaterdag: "Al les in ons huis is nieuw, wij hebben alles zelf gedaan. Dat heeft ons 30.000 gulden gekost en nu lopen we de kans dat de woning wordt gesloopt". De bewoners toonden geen enkel begrip voor de gemeen telijke plannen. Voor elk raam hing een poster met de tekst 'Wij wonen hier best' en '42.000 gulden voor een parkeerplaats is toch wel wat veel'. Hilariteit was er bij de bewo ners bij het zien van de lege par keerplaatsen. Het raadslid Tj. van der Tol (Par tij van der Tol) kon zich de bezwa ren van de bewoners goed voorstel len. "De verkrotting moet worden tegengegaan en de wijk moet zijn karakter behouden", zo zei hij. Hij was verontwaardigd over een schrijven dat een viertal bewoners had ontvangen waarin de gemeen te zegt bereid te zijn om tot aan koop van de huizen over te gaan. "En dat zonder dat de raad zich daarover heeft uitgesproken. Het college heeft geen waardering voor de raad en legt het advies van de commissie dorpsvernieuwing naast zich neer. Ik heb hier geen worden voor", sprak Van der Tol. J. Jansen, voorzitter van de be wonersvereniging, noemde de wandeling geslaagd. "De raadsle den zullen ervan overtuigd zijn dat er geen behoefte is aan meer par keerplaatsen", zo veronderstelde hij. Jansen sprak de hoop uit dat de raadsleden met de wensen van de bewoners rekening zullen houden. Inbreker 'tipt' politie bij openbreken kluis ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26-jarige Alphenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op hete- raad betrapt toen hij probeerde in een pand aan de Energieweg in Alphen met grof geweld een kluis open te breken. Dat gebeurde op het moment dat de politie in een er naast gelegen pand juist bezig was met het onderzoek naar een in braak. Gealarmeerd door het la waai nam de politie poolshoogte en trof de man in volle actie aan. De inbreker bleek zich niet alleen af te reageren op de kluis, maar onder meer ook op de cv-installatie, die ernstig werd vernield. De totale schade in het pand bedraagt tien duizend gulden. De kluis hield ove rigens stand. Drie gewonden bij ongeval in Voorhout VOORHOUT Een 19-jarige in woonster van Noordwijk is zater dagmorgen om half zeven ernstig gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de Leidsevaart in Voor hout. De Noordwijkse raakte met haar auto (een driewieler) van de weg, de auto sloeg over de kop en kwam vervolgens in de berm te recht. Twee inzittende vrouwen (beiden 23 jaar en afkomstig uit Leiden en Den Haag) werden even eens gewond. Volgens een woordvoerder van de Noordwijkerhoutse politie had de bestuurster alcohol gebruikt. Zij weigerde een bloedproef te on dergaan. De bestuurster is met hoofdletsel en verwondingen aan de schouders overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. De twee andere inzittenden liepen eveneens verwondingen aan de schouders op. Zij werden over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De auto werd totaal vernield. Wethouder ter verantwoording geroepen BOSKOOP - WD-wethouder H. van Teylingen van Boskoop moet zich donderdag verantwoorden voor het feit dat architect W. Steen- voorden tegen de regels in een bouwvergunning is verleend. Het interpellatie-debat dat is aange vraagd door CDA, PvdA, D66, SG P/RPF en Progressief Boskoop, wordt in de raadsvergadering be handeld. Voor het bouwen van het pand van Steenvoorden aan de Halve Raak, had de gemeenteraad het be stemmingsplan moeten aanpas sen. Deze procedure is door Van Teylingen niet gevolgd. De vijf fracties willen weten op welke gronden Steenvoorden zonder toe passing van een artikel 19-procedu- re van B en W een bouwvergun ning heeft gekregen. Sassenheimer zwaar gewond LISSE Een 19-jarige jongen uit Sassenheim is vrijdagmiddag ern stig gewond geraakt bij een onge val op de kruising van de Heere- weg met de Westelijke Randweg in Lisse. De Sassenheimer stak met zijn bromfiets de Heereweg over en verleende geen voorrang aan vrachtwagen die werd bestuurd door een 42-jarige Lissenaar. Met ernstig hoofdletsel en in wendige bloedingen is het slacht offer overgebracht naar het Diaco- nessenziekenhuis in Heemstede. Later op de avond is hij vervoerd naar het Academisch Medisch Cen trum te Amsterdam. De jongen verkeert inmiddels buiten levens gevaar. Kettingbotsing in Sassenheim SASSENHEIM - Bij het Postvia- duct in Sassenheim zijn vrijdag nacht vier auto's op elkaar gere den. Niemand werd gewond. Twee auto's stonden te wachten voor de verkeerslichten bij het via duct in de snelweg Amsterdam- Wassenaar. Een derde auto kwam met hoge snelheid vanuit de rich ting Voorhout en reed achterop de stilstaande auto's. Dat gebeurde nog eens met een vierde auto. De schade was groot; één auto werd totaal vernield. WOUBRUGGE Bij een ongeval op het Noordeinde in Hoogmade zijn gisteren twee Hoofddorpers gewond geraakt. De auto raakte van de weg doordat deze moest uit wijken voor een andere. De 21-jari- ge bestuurder liep snijwonden op. Zijn 39-jarige passagier brak een I LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN De overheid heeft zich door de eeuwen heen intensief bemoeid met het cafébedrijf. Ook het stadsbestuur van Leiden viel in vroeger eeuwen met allerlei be palingen en voorschriften de ho- reca-ondernemer lastig. Niet al leen uit zorg voor de openbare orde, maar ook omdat de stede lijke overheid flink verdiende aan de verkoop van wijn en bier. In de Sleutelstad kon je in tal loze gelegenheden een drankje pakken. In de zeventiende eeuw telde de stad zo'n 130 plaatsen waar je als betalende gast wel kom was. Ons woord café is hier bij eigenlijk niet op zijn plaats. Het is beter om het woord her berg te gebruiken. In de meeste gelegenheden kon je niet alleen iets drinken, maar ook een maal tijd gebruiken en overnachten. Vooral in de Breestraat met zestien herbergen, in het Noord einde met twaalf en in de Hoge- woerd met zo'n acht herbergen was het aanbod groot. De overheid bemoeide zich met van alles. Nauwkeurig was bij voorbeeld voorgeschreven hoe het bier moest worden getapt en welke maat moest wor den gebruikt. Het schenken van wijn diende te geschieden in geijkte kannen. Bij overtreding greep de overheid hard in. Als in een herberg drie of meer mensen wijn dronken uit niet geijkte kannen, kregen alle herbergbe zoekers een boete. Het is duide lijk, de vroede vaderen van de stad Leiden lieten niet met zich spotten en namen de bescher ming van de consument zeer ern stig. Ook andere overwegingen speelden hierbij een rol. Het ijken van de kannen vormde een bron van inkomsten voor de ste delijke overheid, evenals de hef fing van accijnzen bij de verkoop van bier en wijn. In nautura Bijzonder boos werd het stads bestuur als geprobeerd werd de accijnsheffing te ontduiken. Bij voorbeeld door te drinken in een herberg even buiten de stad. Over een bemoeizuchtige over heid gesproken, het keurboek van 1450 verbiedt een inwoner van Leiden om binnen een straal van een kilometer buiten de stad bier of wijn te drinken. Op over treding van deze regel stond een flinke boete. Bij veroordeling moest de drinker 3000 stenen le veren. Een derde gedeelte ging naar de graaf van Holland, een derde gedeelte was voor de stad en een derde deel ging naar degene die het vergrijp gemeld had bij de rechtbank. In onze ogen mis schien een weinig fraai rechts systeem. De boetebepalingen maken in ieder geval duidelijk, dat stenen toen een betrekkelijk schaars en duur artikel waren. Vroeg de overheid betaling in natura, in de herberg was dat ten strengste verboden. Begrijpelijk, de aan de waard aangeboden za ken konden gestolen zijn en bo vendien konden eindeloze ruzies ontstaan over de waarde van be paalde voorwerpen. Niet alleen de gewone burgers van de stad en de langstrekken de reizigers, maar ook de stede lijke overheid maakte veelvuldig gebruik van de herbergen. De Leidse stadsrekeningen staan vol met verwijzingen naar derge lijke bezoeken. In het jaar 1412, op 15 februari, eet het gerecht "tot Voppen", op 18 februari eten zij bij Ysbrant Gherijtzoen, op 11 mei eet het gerecht bij Claes Jans i zogenoemde 'kwade herberg'. Dit schilderij dateert van rond 1560 en i. treren in een bepaald deelte. De eigenzinnige waard die "lichte deernen" toch tot zijn zaak toeliet riskeerde een boete Voszoen en op 3 juni eten ze weer bij Ysbrant. Veel zorgen maakten de heren stadsbestuurders zich over de zo genaamde kwade herbergen. Met name herbergen die als bor deel of speelhol bekend stonden werden tot die categorie gere kend. Er bestonden in Leiden al lerlei bepalingen ten aanzien van de prostitutie. Het mocht, maar bij voorbeeld niet in de buurt van de Breestraat. De heren die het voor het zeggen hadden vonden dit met het oog op de "eerbare personen" die de stad bezochten ongewenst. In feite probeerde de schout de prostitutie te concen- Maar niet alleen "lichte deer nen", ook de beoefening van al lerlei kansspelen kon een her berg een slechte naam bezorgen. Het stadsbestuur verbood dan ook een aantal spelen. In twijfel gevallen had de schout het recht de waard of waardin onder ede te horen. De wijnkoop Het spelen van kansspelen bleek in de praktijk echter nau welijks in te dammen. In 1450 werd het de inwoners van Lei den verboden om tot op een kilo meter of twee van de stad te dob belen. Bij overtreding wachtte een flinke boete: drie rijnlandse guldens voor de graaf, 5000 ste nen voor de stad. Veel narigheid ontstond ook dikwijls over in een herberg af gesloten transacties. Over de vraag of er zaken gedaan waren hoefde je niet te discussiëren, dat bleek duidelijk uit de wijnkoop. Na afloop van de onderhandelin gen dronken koper en verkoper een goed glas wijn ter bezegeling van de transactie. Deze con sumptie werd de wijnkoop ge noemd. Nee, het echte probleem was of iedereen voortdurend in staat was gebleven de feiten goed te beoordelen. De enige die daar misschien een zinnig woord over kon spreken was de herbergier. In 1553 werd in Leiden een pro ces gevoerd waarin een koper van bakstenen stelde deze ste nen niet meer te willen hebben, maar wel toegaf dat er een wijn koop had plaatsgehad. De enige die geacht kon worden de situa tie te kunnen beoordelen was de waard. Deze stelde dat een trans actie in zijn herberg niet geldig was als de betrokkenen "zeer wel gheteert ende bij den dranck" geweest zijn. Conclusie, een in een herberg gemaakte afspraak was dus geldig, behalve als de ge sprekspartners min of meer dronken waren. Maar nog een andere conclusie ligt voor de hand. De herbergier werd zeer serieus genomen, hij besliste in feite of een transactie geldig was. Een herbergier of waard in een middeleeuwse stad speelde een belangrijke rol in het sociale leven en dit werd door het stadsbestuur ook erkend. Het beheren van een herberg was zeker geen eenvoudig be roep. Je moest alle regelingen goed kennen en heel goed met mensen kunnen omgaan. Wat dit betreft is er weinig veranderd. BRAM VERHOOG MAANDAG 22 FEBRUARI Leiden Beethoven en Chopin, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest eniging van Postzegelverzame laars, aanvang 20.00 uur in het restauraant van zwembad De Zijl, vang 20.00 uur in het Centraal bot bij tafeltennisvereniging Voorzieningengebouw aan de 'Steeds Vooruit', aanvang 20.00 Cleveringaplaats 1. A uur in sportzaal Klim Op, Ende- WOENSDSAG 24 FEBRUARI Leiden spreekuur verkeersveiligheid, discussie-avond van de PvdA over het rapport 'Schuivende pa nelen' met o.a. Dineke Mulock ningengebouw aan de Cleve ringaplaats 1. wijd aan de gemeentepolitiek, aanvang 20.00 uur in het Koets huis, Burgsteeg. Zoeterwoude ruilavond voor postzegels, munten etc., vanaf 19.00 uur in Paramaribostraat. lezing over 'De verandering van het klimaat door de mens', door dr. C. A. Velds, toegelicht met Javaanse Dans door Kuwung- VL poellaan. Kuwung, aanvang 13.00 uur In het M m Wassenaar Lak-theater. Cleveringaplaats 1. M Wk lezing ,n de serie gemeente- ÊÊB avonden over 'de functie en ont- Stadsbouwhuis aan de Lange gracht. 'Paola zingt Brecht', door Paola aanvang 20.00 uur in Het Gulden Vlies aan de Breestraat. klaverjasavond bij de Lesbi- Vondel als hekelaar', door dr. H.A. Wage, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. jectontwikkelaar in de architec tuur' door dr. ir. R.A.F. Smook, aanvang 20.00 uur in het Leids Ar- DINSDAG 23 FEBRUARI Lelden zaal van de Petruskerk aan de Lammenschansweg. spreekbeurt in het kader van de thema-ochtend over 'Vrouw en H 20.00 uur in de Dorpskerk. Arbeid', van 10.00 tot 11.30 uur, K cursus zelfverdediging (voor ge- Zoeterwoude aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. oude muziek in Oudheden, 20.00 uur in het pand Langegracht 65. Leiderdorp instuif voor kinderen van 4 tot 8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur; eet- in de serie Vrouwen achter het klavier', Fransje Dorst, piano, met werken van Bach, Mozart, Van van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel. bijeenkomst van de Leidse Ver geweld' onder de titel 'Onge wenste agressiviteit in de huidige samenleveing'. door dr. J.J.M. van Dijk (ministerie van justitie), aan uurin Sjelter, Heemraadlaan 67. de Olympische Spelen', georgani- BÊÊ p.. n seerd door de Stichting oud Zoe- Warmond W IJ 11\| 1£1 terwoude, aanvang 20.00 uur in demonstratie met tafeltennisro 1U Ons Huis, Kosterspad 3. kopie van een Walther-pianoforte, aanvang 20.15 uur in de Taffeh- zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Papengracht 29. Jan Blokker over het onderwerp 'Secularisatie (zeg maar ontker kelijking) en de media', aanvang 20.00 uur in het Centraal Voorzie van 17.30 tot 19.30 uur, (opgeven dinsdag voor 12 uur), in Sjelter, Heemraadlaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8