TAD LEIDEN Stevenshof strijdt tegen komst kampje Rijndijk 'Weiland S loilaaii uniek stukje natuur' LEIDSCH m DAGBLAD Wijkorganisaties stellen andere plek voor Man bedreigt liftmonteur na bevrijding Ton schade bij brand in Stevenshof 'Binnenpret' in actie voor speeltuig zieken Omwonenden in verzet tegen bouwplan 46 eengezinswoningen Bouwen in stadswijken SPONS Politie doet invallen in koffieshops Onrust over toewijzing Zijloever s MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 LEIDEN - Wijk- en buurtvereni gingen in de Stevenshof gaan sa menwerken in de strijd tegen de mogelijke komst van een woonwa genkampje aan de Rijndijk. Vol gens een woordvoerder van de ver enigingen is ook al contact opgeno men met een bekend Haags advo catenkantoor, dat de belangen van de Stevenshofbewoners moet gaan verdedigen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens morgen een be sluit te nemen over de komst van het woonwagenkampje. Hoewel wethouder De la Mar niet wil be vestigen dat er ter hoogte van de voormalige AH-noodwinkel en buurtgebouw Dijkhof wellicht een woonwagencentrum komt, zeggen omwonenden over aanwijzingen te beschikken dat het gemeentebe stuur wel degelijk deze plek op het oog heeft. Er zou onder meer bo demonderzoek zijn gedaan en ambtenaren zbuden het terrein hebben opgemeten. De woordvoerder van de vier sa menwerkende verenigingen (wijk- vereniging Stevenshofjespolder, buurtvereniging Rijndijkbewo ners, buurtvereniging Zevenhoven en een deel van buurtvereniging Ijsbaan) zegt dat er inmiddels con tacten zijn met het college van bur gemeester en wethouders. Daaruit is gebleken dat B en W nog geen besluit hebben genomen over de plek. Een woordvoerder van wet houder De la Mar bevestigd dat het gemeentebestuur morgen over de locatie zal worden gesproken. Pas als B en W het eens zijn zullen na dere mededelingen worden ge daan. Parkje Dat er een woonwagenkampje in de uitbreidingswijk Stevenshof komt, is al lange tijd bekend. Wet houder De la Mar heeft dat vorig jaar al duidelijk gemaakt. "Zo'n kampje is ook geen enkel pro bleem. De bewoners van de Ste venshof hebben geen moeite met de komst van woonwagenbewo ners naar de wijk. Alleen de plek aan de Rijndijk is vele mensen in het verkeerde keelgat geschoten omdat juist daar een parkje moet komen. We hebben burgemeester en wethouders een andere locatie aan de hand gedaan". Welke plaats volgens bewoners beter in aanmer king komt voor een woonwagen kampje wil de woordvoerder niet kwijt. Hij wacht eerst het definitie- denaar die een uur in de lift in een flat aan de Buizerdhorst opgeslo ten had gezeten. De man was door de gedwongen opsluiting zo geë motioneerd geraakt, dat hij de monteur na zijn bevrijding te lijf wilde gaan. De monteur wist te vluchten, maar heeft wel aangifte gedaan bij de politie. Ondanks het feit dat de dader later zijn excuses aan de monteur heeft aangeboden, bleef deze bij zijn aanklacht. ve standpunt van het college af. De eerste fase van het parkje aan de Rijndijk heeft inmiddels gestal te gekregen. Er staan wat speelma terialen, struiken en bomen. Daar van wordt, aldus Rijndijkbewo ners, door kinderen druk gebruik gemaakt. Het is de bedoeling dat het parkje nog wordt uitgebreid. Blinde acties Verontruste wijkbewoners zijn vrijdagavond bijeen geweest in het buurtgebouw Dijkhof, eveneens aan de Rijndijk. "Tot die vergade ring is besloten in verband met aanhoudende geruchten over de komst van het kampje en om ver keerde uitlatingen en blinde acties te voorkomen. Tegen de 200 men sen waren aanwezig op de bijeen komst". Tijdens die samenkomst is de be reidheid van bewoners gepolst om op te draaien voor de kosten van een advocatenkantoor, indien B en W dus vasthouden aan de plek aan de Rijndijk. "Het kantoor dat wij op het oog hebben is mede gespe cialiseerd in dit soort zaken. Dat kost wel flink wat geld, maar bewo ners zijn voldoende gemotiveerd om dat op tafel te leggen". Volgens bewoners is er in de wijk al te weinig groen en is het niet aanvaardbaar dat een parkje, of een gedeelte daarvan, wordt op geofferd. Daar komt volgens een in de wijk verspreid pamflet nog bij dat in het bestemmingsplan hele maal niets is .opgenomen over een kampje aan de Rijndijk. In het rondschrijven, dat dezer dagen is verspreid in de wijk, worden bewo ners opgeroepen zelf de 'politiek' te benaderen en raadsleden schrif telijk dan wel telefonisch op de hoogte te stellen van de onvrede. LEIDEN Een brand in een wi ning aan de Beppy Nooijstraat in de Stevenshof heeft zaterdagavond voor minimaal een ton schade aan gericht. Door de brand werd de hele zolderverdieping van het woonhuis verwoest. De eerste verdieping en de parterre liepen aanzienlijke wa terschade op. De oorzaak van de brand is ver moedelijk een defecte wasdroger. De 41-jarige bewoner van de wo ning had vrijdag zo'n apparaat aangeschaft en op zolder geïnstal leerd. Toen hij de wasdroger zater dagavond in werking had gezet en na enige tijd poolshoogte kwam ne men, zag hij dat het apparaat in brand stond, en ook al een gedeelte van de zolder in vuur en vlam had gezet. (foto Lock Zuyderduin) LEIDEN - Voor de tweede maal houdt de stichting activiteiten Lions de manifestatie Binnenpret. Op 12 mei, Hemelvaartdag, wordt in de Groenoordhallen een feest voor jong en oud georganiseerd. De opbrengst van het festijn is be stemd voor twee goede doelen: speeltuig voor de speeltuin van de tegenwoordig op het AZL-terrein gevestigde Buitenkliniek voor chronisch zieke kinderen en de in richting van een dagverblijf voor de reumakliniek Sole Mio in Noordwijk. In 1986 was de opbrengst be stemd voor de aanschaf van een speel-isolator voor de beenmerg transplantatie-afdeling van het AZL. Met de opbrengst van die eer- Vorig jaar november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande wijken' het licht doen zien. Daarin is een aantal plekken geïnventariseerd, verspreid over grote delen van de stad, waar nog het één en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes, sportveldjes, of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens het gemeentebestuur niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zal komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal woningzoekenden telt. Voor die vele woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van de buurten waar het om gaat zijn minder opgetogen. Het gemeentebestuur houdt in de verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) de plannen toe en kunnen burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. De volgende bijeenkomst gaat over bouwplannen voor Leiden Zuid-West (Boshuizen en Fortuinwijk), het Haagwegkwartier en de Gasthuiswijk. Deze bijeenkomst wordt vanavond gehouden in de kerk van de Antoniusparochie op de hoek Boshuizerlaan/Vijf Meilaan. Aanvang 19.30 uur. Voorafgaand daaraan wordt in deze krant een aantal bouwplekjes onder de loep genomen. Vandaag de locatie Wisselweg/Kiljanpad. LEIDEN - "Gemeente, blijf met uw handen af van ons mooie weiland. Het groen in onze buurt is al zo schaars. Pak ons dit nu ook niet af'. Met deze noodkreet zullen bewo ners van de Hoflaan en omgeving zich tot het gemeentebestuur wen den in de hoop dat men afziet van het plan om 46 eengezinswoningen te bouwen in een langgerekt groen gebied dat wordt omsloten door de woningen aan de Hoflaan, het Kil- janpad, de spoorlijn Leiden- Utrecht en de Wisselweg. Het weiland zal voor voor veel Leidenaren onbekend gebied zijn. Het ligt dan ook verscholen achter een rij eengezinswoningen aan de Hoflaan en biedt de bewoners van deze huizen uitzicht op een fraai stukje natuurschoon. Voor ande ren is het gebied nauwelijks zicht baar. De enige mogelijkheid voor niet-bewoners om het weiland te zien is vanuit de trein die vanaf het centraal station in de richting Utrecht rijdt. Maar ook dan zal het de meeste mensen niet eens opval len. door Jan Rijsdam De gemeente, op zoek naar gaat jes in de stad waar nog wat wonin gen gebouwd kunnen worden, is het gebied in elk geval niet ont gaan. "Het is net of de gemeente een satelietfoto heeft gemaakt en toen heeft gezegd: Daar is nog wat groen. Hebbes", aldus Hoflaanbe- woner M. Workala. Hij heeft samen met andere buurtbewoners het voortouw genomen om het protest uit de buurt te organiseren. Uniek Volgens de buurtbewoners gaat het niet om zomaar een stukje groen, maar om een uniek natuur gebied midden in de drukke stad. De strook grond achter de huizen ademt nog een landelijke sfeer. Het heeft, zonder dat er huizen staan, al talloze 'bewoners'. Eenden, gan zen, reigers en andere vogels ge bruiken het gebied namelijk als broedplaats. In de zomer grazen er koeien omdat de Nederlandse Spoorwegen (NS), die eigenaar zijn van de grond, een deel van het wei land verhuren aan een boer. Ook hebben een aantal volkstuinders hun tuin langs de spoorlijn. En sinds een half jaar is op een deel van de grond een manége geko- De sloot die de groenstrook scheidt van de woningen verschaft zomer en winter het nodige plezier aan de jeugd in de buurt. "In de zo mermaanden is het een goed vis- watertje en s'winters kan men op de sloot schaatsen. Maar ook oude ren willen het vredige groen achter de woningen graag behouden om dat het hun levensruimte vergroot en bijdraagt tot een aangenaam woonklimaat in de buurt. Het is een verademing voor veel mensen om naast de straten die veel ver keer te verwerken krijgen een stukje groen achter de huizen te hebben". De meeste buurtbewoners be grijpen er, volgens Workala, niets van hoe het gemeentebestuur in zijn hoofd heeft kunnen halen om dit natuurgebied op te offeren aan woningbouw. "Zo'n weiland, mid den in de stad, is zo uniek. Dat krijg je nooit meer terug. Het gaat ieder een hier in de buurt aan het hart". "Wij weten heus wel dat er wo ningen nodig zijn", zegt Workala. "Maar dit gaat te ver omdat een stukje natuur verdwijnt en de nieuwbouw ten koste gaat van het woonklimaat in de wijk. We wonen al zo dicht op elkaar en er is al zo weinig groen. Als het zicht op dit stukje weidegrond ons nu ook ont nomen wordt gaat de leefbaarheid van de buurt er sterk op achteruit. De nieuwe woningen die de ge meente wil bouwen zullen boven dien zo dicht op de spoorlijn staan dat ook voor de bewoners van deze huizen geen aangenaam leefmilieu ontstaat". Een enquête onder bewoners van de Hoflaan, Akkerhof, Weide- hof, Albert Verweijstraat en Rijn en Schiekade, mensen die allemaal over het weiland uitkijken, maakt duidelijk dat Workala niet alleen staat. De wijkbewoners zijn una niem tegen de plannen van de ge meente om het weiland te bebou wen. Ruim vijftig bewoners, bewo nerscommissies van de Hoflaan en de buurtvereniging De Vijf Hoven hebben een bezwaarschrift onder tekend in de hoop dat de gemeente van haar plan afziet. Workala hoopt de gemeentebe stuurders met foto's duidelijk te maken dat het hem niet alleen om het uitzicht gaat maar dat er werke lijk sprake is van een uniek natuur gebied dat verloren dreigt te gaan. ADVERTENTIE 1 één van de acht 1 Johny Carson strikes again rythym blues I Korte Mare 4 Jl^UlllO vanavond aanvang: 10 uur de Plantage IN DE OUDE MARENP0RT de WW pèj S®® SOORTEN BIER z>ftieyeu ste in 1986 gehouden manifestatie in gedachten (60.000 gulden), ho pen de organisatoren nu een be drag van 70 a 75.000 gulden binnen te krijgen. Die opbrengst moet komen uit de toegangskaarten (vijf gulden per persoon, kinderen en 65 plus sers krijgen korting), de verterin gen bij de eet- en drinkstalletjes, de opbrengst van sport en spelletjes en sponsoring. "Al staan sponsors tegenwoordig niet meer te trappe len, we hopen toch een paar goede sponsors voor deze manifestatie te porren". Als trekpleisters zullen 'meneer Kaktus' voor de jongsten, de Dolly Dots voor oud en jong en Gerard Joling voor dezelfde doelgroep op treden. Tussendoor valt muziek van een dixielandband en een big band uit de bollenstreek te beluis teren. De manifestatie is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Enkele honder den leden van zes Lions en twee Leo-clubs uit deze regio hebben de handen ineengeslagen om het eve nement van de grond te krijgen. Aanvankelijk was het de bedoe ling om voor de Buitenkliniek een kinderboerderij vand de grond te krijgen, maar het AZL zag giganti sche problemen rijzen voor de ver zorging van de levende have. Van daar dat men nu mikt op de aan schaf van speeltuig. Wat Sole Mio betreft: voor de reumapatiënten die daar vaak langdurig moeten verblijven, is de inrichting van het dagverblijf dusdanig verouderd, dat er dringend behoefte is aan mo dernisering. Met de aanschaf van aangepast meubilair is een bedrag gemoeid van rond de 35.000 gul den. Mocht de opbrengst van Bin nenpret '88 hoger uitvallen, dan zal deze meevaller evenredig over bei de doelstellingen worden verdeeld. In 1986 zijn 6.000 bezoekers op de manifestatie geweest. Dat aantal hoopt men nu op zijn minst te eve naren. Veel zal afhangen van het weer. Maar weer of geen weer, de bezoekers van Binnenpret '88 kun nen, behalve genieten van de ar tiesten, zich op 12 mei vermaken met darten, basketballen, doel- schieten, ballen gooien, golf en ta feltennis. De inwendige mens kan zich laven in een Frans café, een hamburgerstand en een Bierstube. Voor de kleintjes is er een speel hoek en een rad van avontuur is 5 opgesteld. LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagavond invallen gedaan in drie koffie-shops. Bij Happy aan het Noordeinde werd 380 gram softdrugs in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen. Bij het Leidse Plein aan de Pieterskerkgracht trof de politie 25 gram hasj aan en maakte proces-verbaal op tegen een verdachte. Bij High Times aan de Beschuitsteeg nam de politie 205 gram in beslag. Man betrapt bij inbraak Hortus LEIDEN De politie heeft vrij dagavond op heterdaad een 45-jari- ge Leidenaar betrapt bij een in braak in een plantenkas in de Hor tus Botanicus. De man had al twee ruiten weggesneden toen hij door twee agenten in de kraag werd ge vat. De man vertelde de politie en kele planten te hebben willen ste len. Brand verwoest groot deel van zolder LEIDEN - Een brand heeft een groot gedeelte van de zolderverdie ping van een pand aan de Rijnsbur- gersingel verwoest. Oorzaak is ver moedelijk het drogen van een paar sokken op een oliekachel. Het huisraad, paspoort en spaarbank boekjes van de 24-jarige bewoner werden verwoest. De brand werd in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 0.30 uur opgemerkt door een oplettende voorbijgangster. Zij waarschuwde de brandweer. LEIDEN - Het bestuur van de Stichting Wijkcomité De Kooi is verontrust over de gang van zaken rond de toewijzing van de te bou wen bejaardenwoningen aan de Zijloever. De gemeenteraad heeft besloten dat kandidaten alleen voor een nieuwe woning in aan merking komen als de achtergela ten huurwoning opnieuw wordt verhuurd. Volgens het wijkcomité worden bejaarden nu buiten hun schuld de dupe omdat zij er niets aan kunnen doen als de door hen bewoonde huurwoning na ontrui ming te koop wordt aangeboden. B en W menen dat op de algemene re gel geen uitzondering kan worden gemaakt maar dat er wel andere oplossingen mogelijk zijn voor be jaarden die tussen wal en schip dreigen te vallen. Inbrekers gaan er vandoor met familiewapen LEIDEN Bij de Meermanshof aan de Oude Vest in Leiden is vrij dagavond een familiewapen gesto len. Het wapen hing in een kast in de hal van het hofje. De hal van het hofje wordt in de regel pas in de loop van de avond afgesloten. Het wapen is ongeveer een meter hoog en behoorde aan de familie Meer man. Het is vermoedelijk in de 17e eeuw vervaardigd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Bij een inbraak aan de Condor- horst zijn vorige week een videore corder en twintig banden ont vreemd. Ook namen de inbrekers diverse gouden sieraden en een naaimachine mee. De daders ver schaften zich toegang tot de wo ning door het forceren van een raampje. PvdA In Het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125 wordt woensdag 24 febru ari de tweede discussie-avond ge houden over het PvdA-rapport 'Schui vende Panelen'. Er wordt vooral ge sproken over 'De overheid en de ver zorgingsmaatschappij'. Aanvang 20.00 uur. Vorming De Gehrels Vereniging, een lande lijke organisatie ter bevordering van de muzikale vorming, houdt twee bij eenkomsten in Leiden. Dat gebeurt op maandag 22 februari en maandag 7 maart in de Leidse Pabo aan het Galgewater 1De bijeenkomsten be ginnen om 19.30 uur. Onderwerp: 'Clowns/pantomime als actieve ma nier van muziek beleven'. De bijeen komsten zijn vooral bedoeld voor leerkrachten die zich bezighouden met algemeen vormend muziekon derwijs in het basisonderwijs. ADVERTENTIE DENKT AAN RECLAME? Neem dan eens vrijblijvend contact op met Jan de Wilde. Directeur van het enige erkende reclamebureau in Leiden. Telefoon 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. STAD LEIDEN STADTEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7