'Spijbelen' en toch op les: in de Oostenrijkse sneeuw 'Het was glad en, bam, daar lag ik' Reportage U Paus wil af van machtsblokken tussen Oost en West MAANDAG 22 FEBRUARI 1! 1? MA, Ook met een zesje voor Duits weet je wat een 'Talski' is Tijdens de krokusvakantie was Oostenrijk even Neder- land-2. Weert Schenk volgde het sneeuwspoor van de vaderlandse mensenmassa en stuitte onder meer op het Nederlandse kinder-skiklasje van Manfred. Zijn ver slag. KIRCHBERG - Als een speer gaan zeven Nederlandse kinde ren in Oostenrijk de witte hellin gen af. Sommigen durven zelfs bijna zittend op hun ski's naar beneden te glijden. Dan moet het natuurlijk niet te steil zijn, maar het geeft wel het gevoel dat het nog harder gaat. En als ze rem men, stuift de sneeuw hoog op. door Weert Schenk Richard de Vlaam uit Rotter dam (13 jaar), Connie Parlevliet uit Katwijk aan Zee (12), Loes van Benthem (11) en haar twee jaar jongere broertje Andries uit Woudenberg, Michel Steffan uit Amsterdam (14), Sabine Veelers uit Lochem (13) en Frederike Versloot uit Noordwijkerhout (12) zitten in het skiklasje van Manfred, een skileraar uit Kirch- berg. Ze kennen elkaar al weer een week en hadden vanaf het begin een hoop lol. goed. Hij spreekt maar een klein beetje Nederlands. Dat geeft niet. Als Manfred het over de 'Talski' heeft of over 'Stoc- keinsatz', dan weten ze precies wat hij bedoelt. De kinderen hebben al vaker geskied. In voorgaande jaren za ten ook kinderen uit andere lan den in hun skiklasje. Maar dat was toch minder leuk. Met Ne derlanders alleen kan je elkaar veel meer vertellen, zegt Michel, die maar 'een zesje' voor Duits op school heeft. Alle zeven zijn bofkonten. Ze hebben niet één, maar twee we ken krokusvakantie. Hun vaders kunnen niet altijd weg tijdens de schoolvakanties. De onderwij zers vinden het niet zo leuk dat de kinderen een week eerder vrij zijn. Andries miste wel drie repe tities; Sabine één, maar dat is niet zo erg omdat ze de beste van de klas is. Michel kreeg veel huis werk mee. Als de skiles voorbij is, moet hij voor school blokken. Richard is een ander geval. Hij heeft bronchitis en ook de dokter vond het nodig dat hij met zijn vader en moeder veertien dagen in de bergen op vakantie zou gaan. Hij heeft geen huiswerk mee gekregen. Hij leert voor au tomonteur, maar wil het liefst skileraar worden. Dan moet Ri chard nog wel veel oefenen. Hij valt het meest en steeds weer be slaat dan zijn skibril. Michel dui kelt vaak over hem heen. Dat vindt iedereen prachtig, omdat hij 'een opscheppertje' is. De meisjes zeggen: „Michel wil alles beter doen. Hij wil ook de pistes met een zwart bordje af. Dat betekent: erg moeilijk. Maar hij valt steeds". Richard lacht: "Maar ook op de blauwe, de ge makkelijkste, valt hij steeds". Michel, dreigend: "Ik krijg jullie nog wel". In de krokusvakantie krijgen <m Kirchberg ongeveer 700 kin deren skiles. De meesten hebben mooie skipakken en grote brillen tegen de zon en de sneeuw. Voor hen zijn er zo'n 60 skileraren. In het begin zijn de skileraren wel streng. Dat is belangrijk, zegt Manfred, omdat de kinderen er anders een enorme keet van ma ken. Maar als iedereen doet wat de leraar wil, mogen ze voor de rest best dollen. Manfred zegt dat alle kinderen het liefst alleen maar willen ski ën. Daarom laat hij ze niet steeds allerlei ski-oefeningen doen, waarbij ze veel stil staan. Ze le ren ook wel goed skiën als ze ach ter hem aan als een slangetje naar beneden gaan of, gewoon hup, de berg afsuizen. Wedstrijdje De zeven Nederlandse kinde ren moeten wel steeds bij elkaar blijven. Het is een beetje slordig als er een op de hellingen ver dwaalt. Als iemand valt, wachten ze op elkaar. Dan staan ze keurig naast elkaar in een rijtje te gei ten. Na elke afdaling gaan ze met een sleeplift of een stoeltjeslift weer omhoog. Dat is in het zon netje lekker, maar, ondanks de dikke kleren, koud als het waait of sneeuwt. De meesten vinden skiën het leukst als ze 'schuss' mogen. Dat betekent gewoon keihard recht naar beneden, zonder bochtjes te draaien. Alleen Michel vindt 'pa rallel' het mooist. Hij houdt dan de ski's heel mooi tegen elkaar aan en draait bochtjes. 'Jumpen' is ook populair. Ze springen dan over een sneeuwbultje. De kinderen hebben ook aan een wedstrijdje van de skischool meegedaan. Michel won. Frede rike viel. Michel: "Anders had Frederike misschien wel gewon nen. En het is ook niet helemaal eerlijk, want ik ben zwaarder dan de anderen". Hun favoriete skiër is Manfred, omdat hij zo aardig is. Conny: "Hij is minder knap dan Ernst, een andere skileraar hier, maar De recorddrukte in de wintersportgebieden vorige week bracht ook een record aantal ongelukken met zich mee. Jacques Koch wachtte zaterdag de gevallenen op en vloog mee met een gipsvlucht. door Jacques Koch AMSTERDAM/MÜNCHEN - Of de adjunct-directeur wat meer gege vens heeft over de op te halen pa tiënten. Zeker heeft hij die. A. Rust van de alarmcentrale EuroCross leest, op een hoogte van tiendui zend meter en gezeten op de leu ning van een vliegtuigstoel, ge hoorzaam zijn lijstje voor. "Vijfen twintig patiënten, het merendeel liggend. Twee hersenschuddingen, een enkele heupfractuur en nogal wat gescheurde kniebanden. Ne gen stuks maar liefst". Vlucht MP 4593 is een gips vlucht, de tweede dit jaar. Het toe stel, een DC-9 van Martinair, ver heft zich 's morgens rond de klok van zeven boven de luchthaven Schiphol en zet koers richting München. Daar zal een groep min der gelukkige wintersporters ge duldig wachten op de laatste scha kel in hun voortijdige terugkeer huiswaarts. De pechvogels zijn door ambulances opgepikt uit de diverse wintersportgebieden. Drie ëntwintig komen uit Oostenrijk, twee helemaal uit Italië. Rust: "Er zijn nu genoeg patiën ten om de vlucht rendabel te ma ken. Bij kleinere aantallen laten we ambulances of taxi's rijden". Nee, exact zeggen kan hij het niet, maar de adjunct-directeur schat dat de hele operatie ongeveer 40.000 gul den kost. Het is een bizar seizoen, zegt Rust. "Met kerst lag er bijna ner gens sneeuw en waren er dus ook nauwelijks hulpaanvragen. Hoog 6? 14-jarige J eroen Verheggen (onderj uit tijdens de ski-les; been op twee dt plaatsen gebroken), de nuchteré m mevrouw Kraaymaat (een ge scheurde knieband. "Maar mijr d( hoofd mankeert niets, dus ik ga w maandag gewoon aan de slag") en' ®t de Vlaamse Hedi Ghekiere (onder- uitgegaan op een Italiaanse piste !LC en, met een gebroken scheenbeen, B bijna een uur op hulp gewacht): al V( lemaal vertellen ze met verve hun verhaal'. Landerig n' Rust vindt het inmiddels welle tjes. Hij besluit dat er niet lange: eg gewacht zal worden op de vijfen i twintigste en laatste passagiere er. j| laat voor haar een vlucht op een 13 normaal toestel boeken. Van ver; trekken kan echter geen sprake zijn. Op de start- en landingsbanen k- ligt inmiddels zoveel sneeuw dat het vliegveld is gesloten. Het bete- n kent een oponthoud van anderhalf h uur. Dat is voor 'nummer 25' weer s' letterlijk een gêluk bij een ongeluk.' (j Als zij na een uur in een ambulance 2 arriveert kan ze alsnog aan boord v komen. z Het lange wachten heeft intus T' sen zijn sporen nagelaten en de sfeer tijdens de terugvlucht is lan- derig. Dat slaat pas om als het toe- stel om kwart voor vier, bijna vier uur later dan verwacht, aankomt 11 op Schiphol. Iedereen kijkt met grote ogen naar een rij van zeker twintig ambulances en taxi's, opge steld aan het eind van de landings baan. Een grote groep witgejaste ziekenbroeders hebben zich er; voor opgesteld, de rug gerecht en de armen gekruisd. "Toch wel leuk", zegt Marie José. Warmerdam uit Lisse. "Nee, niet dat daar", voegt ze er snel aan toe: en trekt een vies gezicht naar haar in gips verpakte been. "Maar ge woon, alles er om heen". Ze krijgt bijval van haar buurvrouw. "Jej kunt er van vinden wat je wilt.j maar gossiemijne, dit is een leuk J gezicht". uit van iemand die uit chagrijn maar ging wandelen en daarbij een been brak. Nu komen de aanvra gen letterlijk in bulken binnen". Volgens Rust heeft dat niet alleen te maken met het enorme aantal mensen dat overal van de ski-pis tes gebruik maakt. "De toestand van de sneeuw speelt een niet on belangrijke rol. Op sommige plaat sen is het zo hard als ijs. Met alle ge volgen van dien". Slecht weer München, iets voor half negen. Buiten is het twee graden onder nul en het sneeuwt. De DC-9 moet door de slechte weersomstandig heden een automatische landing maken. Op het moment dat het neuswiel de landingsbaan raakt maakt het toestel een lichte slip. "Niets bijzonders", merkt de ge zagvoerder later droogjes op. Hij heeft zijn kist naar het platform ge taxied en komt belangstellend kij ken hoe de in gips verpakte winter sporters naar binnen zullen wor den geholpen. Eén probleem: de gewonde pas sagiers zijn nergens te bekennen. De medewerkers van de alarmcen trale speuren door de kleine raam pjes het vliegveld af. Er is geen am bulance te zien. Pas een dik uur la ter arriveren de eerste ziekenau to's. Ze zijn opgehouden door het barre weer. Zes patiënten worden op brancards via het staartstuk het toestel binnengedragen. Ze krijgen, een plaatsje op de stretchers langs de vensters. De meesten liggen op hun rug, een been dik in het gips, en lachen schuchter naar de foto grafen. i de 25 slachtoffers. Robert van Olst uit Hardenberg vormt een uitzondering. Hij ligt op zijn buik; een bleek gezicht en een gebroken stuitje. De 16-jarige scho lier komt uit Achenkirch in Tirol waar hij vakantie vierde met zijn ouders. Robert is bedreven in 'snow-boarding', op een rond stuk hout over de sneeuw glijden. Woensdag leende hij voor de afwis seling de ski's van zijn vader en ging prompt onderuit. "Bovenop mijn eh... achterste. Het deed ontzettend pijn, maar ik kon nog alleen naar beneden lo pen. Daar bleek mijn stuitje gebro ken. Einde vakantie". Robert grijnst: "Vorig jaar brak mijn moe der d'r been. En nu is het dus mijn beurt. Het ging ook achter elkaar daar. Bij ons in het hotel zijn er nog twee onderuit gegaan. Eentje met gebroken ribben, de ander met een gekneusde heup". Relaxed Achter Robert hebben de broe ders de 72-jarige J. van Zuilen uit Rotterdam neergelegd. Zijn vrouw houdt hem gezelschap. Hij zat met haar op een camping in Kössen, Oostenrijk. In een kampeerwagen. Af en toe gingen ze langlaufen. Dat ging allemaal prima tot de sportie ve Rotterdammer maandagnacht nog even het toilet ging opzoeken. "Het was glad daar en, bam, daar lag ik. Mijn heup is gebroken". Vol gend jaar toch maar weer? Ver baasd: "Tuurlijk, joh. Wat dacht je dan?". De operatie komt inmiddels goed op gang. De ene patiënt na de andere wordt binnengedragen. Vaak liggénd op een brancard, soms zittend en een enkele keer in de armen van een stevig uit de klui ten gewassen ziekenbroeder. Er wordt wat onwennig rondgekeken, maar de sfeer is allesbehalve gela ten. "Heel relaxed allemaal", zegt steward Ton Oostenrijk. Het is de eerste gipsvlucht die hij meemaakt en het valt hem reuze mee. Alleen, die opmerkingen over zijn naam steeds. Dat moet maar eens afgelo pen zijn. Na het middaguur hebben 24 pa tiënten met hun begeleiders een plaats in het toestel gekregen. De In zijn encycliek over 'zorg over maatschappelijke zaken' - waarvan wij de verschijning af gelopen vrijdag al kort bericht ten pleit paus Johannes Paulus II voor afschaffing van de oost- en westblokken. "De verde ling van de wereld in ideologi sche en militaire machtsblokken is een obstakel voor werkelijke verandering in de ontwikke lingslanden". "Beide hebben, elk op zijn manier, neiging tot imperialisme of neo-kolonialis- me". De rivaliteit tussen Oost en West heeft een overdreven be zorgdheid over de veiligheid tot gevolg. De paus noemt die over drijving 'onaanvaardbaar', ge zien ook de steeds groter wor dende kloof tussen arme en rijke landen. De dreiging van een kernoorlog lijkt enigszins te zijn geweken, nu de supermachten een hele klasse kernwapens ont mantelen. "Maar", zegt de paus, "het bestaan van deze blokken blijft een hard en zorgwekkend feit, dat het wereldbeeld nog steeds bepaalt. Er zal geen we reldvrede komen, tenzij de lei ders eindelijk hun wederzijdse afhankelijkheid erkennen en het denken in machtsblokken verla ten". De encycliek is de zevende van deze paus. Ze telt 102 pagina's. De paus vraagt daarin nadrukke lijk aandacht voor onderwerpen die hij de afgelopen negen jaar aan de orde heeft gesteld. De kerk, zo is in de encycliek te lezèn, staat kritisch zowel tegen over het liberale kapitalisme als het marxistische collectivisme. "Beide stelsels zijn aan hervor ming toe". Evenals het interna tionale handelssysteem en het monetaire en financiële stelsel. En iedereen moet toegang krij gen tot de moderne technologie. "In plaats dat de ontwikkelings landen zelfstandige staten wor den die zich kunnen toeleggen op hun eigen vooruitgang naar rechtvaardige verdeling van goe deren en diensten, worden zij on derdelen van een machine, ra dertjes van een reusachtig wiel". In landen met corrupte, dicta toriale en autoritaire machten moeten democratische hervor mingen komen, zegt de paus. Hij kritiseert onderdrukking van het ondernemersinitiatief. Daardoor gaan mensen uit hun land weg. "In sommige landen ontbreekt economische en politieke soeve reiniteit volledig". Over de positie van de kerk in dit alles zegt de paus, dat de maatschappelijke leer van de kerk geen 'derde weg' is, tussen liberaal kapitalisme en marxis tisch collectivisme, en ook geen minder tegengestelde tussen weg. "De kerk is een categorie op zichzelf'. Haar hoop op verbetering van de wereldsituatie is nog verre van verwezenlijkt. "Voor veel ar me mensen is het alleen maar slechter geworden". De paus he kelt overdreven nadruk op de economische kant van ontwik keling. "Ontwikkeling die zich beperkt tot de economie zal uit monden in nog meer slavernij voor de mens. Ontwikkeling die niet ook de culturele en gods dienstige kant van mens en sa menleving omvat, draagt zelfs minder bij tot ware bevrijding". Actieve mensen Het huisbezoek is een heel belangrijk onderdeel in het pas- toraal-missionaire plan van het bisdom Roermond. "Aan het in tensieve huisbezoek van de priesters toen de industrialisatie in Limburg veld won, was het te danken dat het geloof hier be waard bleef'. Schrijft bisschop Gijsen in zijn Vastenbrief. "Nü zal het grotendeels van dit huis bezoek afhangen, of wij de ker ken weer gevuld krijgen met ge lovige mensen". De Vastenbrief heeft de 'her evangelisatie' als onderwerp. "Opdat de kerk van Christus nog/weer leeft in Limburg in het jaar 2000". Bisschop Gijsen toont zich tevreden over de eerste re sultaten van de evangelisatie campagne. "Menigeen heeft ont dekt, dat de christelijke bood schap weer wordt uitgedragen. Maar het eigenlijke werk moet nog gebeuren". Het bisdom Roermond gaat proberen, de kerkgangers de ko mende jaren te bezielen niet al leen met 'een geest van geloof en onbaatzuchtigheid', maar ook met 'apostolische ijver'. Gijsen: "Eigenlijk zou elke kerkganger per jaar twee nieuwe regelmatige kerkgangers moeten winnen. Niet zozeer door kracht van woorden, maar veel meer door gebed en een aansprekend voor beeld van leven". "Kerkgangers zouden van consumptieve gelo vigen actieve mensen moeten worden, die in de parochie werk doen dat zij even goed als de priesters en diakens kunnen doen of zelfs beter". Samenvoeging van parochies, woord- en gebedsdiensten of 'pastoraatsgroepen' zijn, volgens Gijsen, niet de geschikte manier om de problemen van parochies als gevolg van het priestertekort en de daling van het aantal kerk gangers op te lossen. Daarom zullen in dit bisdom alleen paro chies worden samengevoegd als van een echte parochie niet meer kan worden gesproken en het kerkgebouw die naam eigenlijk niet meer waard is. Een oplossing, zegt Gijsen, hangt mede van de priesters en diakens zelf af. "Zij moeten hun tijd niet verdoen met niet-pasto- rale zaken of zaken die zij aan le ken kunnen overlaten. Alleen de opbouw van het Rijk Gods is be langrijk". "De priester moet steeds voor mensen beschikbaar zijn. De zorg om de gelovigen steeds Gods woord en lichaam aan te reiken moet hem helemaal beheersen. Op die manier zal de priester vanzelf mensen vinden die hem willen bijstaan". Wilde Ganzen Mede door de veranderingen m het omroepbestel liepen de in komsten van de 'Wilde Ganzen' (IKON-radio en -tv) het afgelo pen jaar iets terug, namelijk van f. 5.225.693 in 1986 naar f. 5.000.725. De inkomsten uit nala tenschappen stegen daarentegen van f. 1.231.179 in 1986 tot f. 1.461.565. Door deze extra in komsten konden nog eens 102 projekten worden gesteund, naast de 52 wekelijkse 'ganzen- vluchten'. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te IJlst kandidaat P. van der Waal Amsterdam, te Er- melo H. C. Marchand Harder wijk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Apeldoorn P. Boom- sma Stiens. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Apeldorn H. J. J. Feenstra Berkel-Roden- rijs, voor Brunssum-Treekbeek H. van den Berg Assen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te 's Graven- zande B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hilversum en voor Nieuw-Beijerland J. Mijnders Veenendaal, voor Sint Annaland B. van der Heiden Woerden, voor Krimpen aan den IJssel L. Blok Nunspeet. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Sint Philips- land A. D. Muilwijk Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Damwoude B. S. Santema, laatstelijk zendings predikant, wonend aldaar. Valkenburg. Komende zon dag zal de Ikon 's morgens een dienst uitzenden uit de hervorm de kerk in Valkenburg, waarin professor dr. A. van de Beek zal preken over de 'waarom'-vraag. Het is de tweede dienst in een se rie van vijf die alle aan de vraag naar het 'waarom' in 's mensen leven zijn gewijd. De dienst begint op de radio om tien minuten over 10 en duurt vijftig minuten. De kerkgangers moeten om kwart voor 10 aanwe zig zijn. Op bezoek. De koningin heeft zaterdagmiddag secretaris generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken op 'Huis ten Bosch' ontvangen. Castro is privé enige dagen in ons land. Manfred en zijn skiklasje. Naast hem v.l.n.r. AndriesFrederike uit Noordwijkerhout, Sabine, Richard, Conny uit Katwijk, Michel en Loes. <foto GPD) hij is wel heel aardig en leuk". Frederike: „Hij is leuk, maar mijn eigen vriendje is knapper". Tussen de middag gaan ze met zon allen eten in een Gasthof, een Oostenrijks restaurant. Samen met de kinderen uit andere ski klasjes worden ze in een apart zaaltje gezet. Dan hoeven de vol wassenen zich niet te ergeren aan het lawaai en kunnen de kin deren ongestoord met patat gooi en, als ze willen. Jaloers De kinderen op school zijn wel jaloers, dat ze gaan skiën. Ze krij gen wel opmerkingen in de geest van: 'Ach, wat is er nou aan dat skiën'. Of: 'Nou, ik vind skiën he lemaal niet zo apart'. Sabine ver telt dat zelfs haar leraar jaloers is. „Hij zei: ik ben boos, verdrietig en jaloers. Verdrietig omdat je weggaat, boos omdat je me geen kaartje stuurt en jaloers omdat je gaat skiën". Ze stuurt hem nu toch maar een ansichtkaartje. Conny en Frederike weten al precies wat hun vriendjes en vriendinnen in Nederland straks willen horen. De vriendinnen vragen of de skileraar knap was. Hun vriendjes zijn nieuwsgierig of de skileraar niet te knap was. En of er nog leuke jongens in de groep zaten. Conny, met 'een schuin oog naar Michel: "Nee dus". Richard vertelt op school niets. Bij hem in de klas zitten Turken en daar bemoeit hij zich niet zo mee. Of ze nou echt in Oostenrijk zouden willen wonen, zodat ze nog vaker kunnen skiën, weten ze niet precies. Alleen Conny zegt heel beslist: "Dolgraag. Ik haat de zee. Mijn vader heeft een strandtent en ik moet veel hel pen. Maar je kan hier toch wel paardrijden, hè"? Terwijl de zeven vrolijk weer in een liftje stappen, hebben de zusjes Wieke (10) en Ruth (8) van Dijken uit Roden op een andere helling privéles van Irma, een Nederlandse skilerares. Dat kost erg veel geld, ongeveer 240 gul den per dag. Hun ouders vinden het belangrijk dat ze drie dagen apart les krijgen. Dan leren ze sneller skiën, hopen ze. Vooral meneer Van Dijken vindt het leuk als ze de rest van de week met z'n viertjes kunnen skiën. Wieke en Ruth zijn nog niet zo snel als bijvoorbeeld de zeven leerlingen van Manfred. Irma laat ze veel bochtjes draaien. Ruth valt vaak. Dan blijft ze even liggen, omdat ze moe wordt. Sommige hellingen zijn erg moeilijk en dan is het heel in spannend om beneden te komen. Wieke vindt het ook prettiger om privéles te krijgen. „In een groepje sta je meestal lang te wachten. En als we iets verkeerd doen, wordt de juf soms boos". Ze vindt het wel leuk om met an dere kinderen te skiën. „Maar dit is ook leuk en met Irma kun je ook lachen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2