Mm Boitana winnaar 'Battle of Brians' Westduits hockeyteam zet ABC in zijn hemd De trek van de s prinkhanen Niemand kan Van Kempen nog stoppen Grasshoppers niet te verzadig* en Rötsch slaat aanvallen af bij biathlon 19(j- MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 PAGINA 19 Orser weer tweede CALGARY (GPD) - De drievoudi- ge flip waarbij Brian Orser met bei de schaatsen op de ijsvloer landde, zette een hele natie weer met beide benen op de grond. Een kreet van ontzetting ging door het uitver kochte Saddledome. Canada besef te dat de 'the battle of the Brians', zoals het Olympisch kampioen- schap kunstrijden bij de mannen al maanden aangekondigd werd niet het organiserende land, maar de Verenigde Staten het eerste goud bracht. Brian Boitana, op zijn achtste met kunstrijden begonnen, zestien jaar hard werkend onder trainster Linda Leaver, bezweek niet onder de gigantische druk. Een foutloze kür, gehonoreerd met achtmaal 5,9. Brian Orser, met een kleine achter- stand aan de vrije opgave begon nen, zag na het zien van de cijfers voor zijn enige overgebleven rivaal mogelijkheden. „Er is ruimte, het is nog niet verloren", bedacht hij zich in de kleedkamer kort voor de belangrijkste viereneenhalve mi nuut uit zijn sportcarrière. Orser had het Olympisch goud vier jaar terug al verdiend, maar meer op zijn verdienste in het verleden dan op zijn prestatie in Sarajevo werd Scott Hamilton door de jury met de beste punten beloond. Voor de Canadees was de teleur stelling niet zo groot. Op meer dan brons had hij niet gerekend, zou het zilver geworden zijn dan was het meegenomen. Vier jaar later telde alleen goud voor Brian Orser, 26 jaar, wonend in Orillia in Onta rio. Zijn kür kende één schoon heidsfoutje en hij liet een drievou dige axel weg uit zijn programma. „Ik voelde me een beetje vermoeid, ik durfde het niet", vertelde hij la ter in de nacht. Zes keer een 5,9 en een zes van het Tsjechische jurylid Gerhardt Bubnik voor de uitvoe ring van zijn kür brachten hem iets dichterbij Brian Boitana, maar - voor het goud was het onvoldoen de. Dat de zenuwen van de Cana dees het eerst knapten was niet on verwacht. Na het afscheid van Scott Hamilton moest de restau rant-eigenaar uit Ontario de kam pioen voor de volgende vier jaar worden. Zo soepeitjes liep het niet, in 1985 verspeelde hij de wereldti tel aan de Europese kampioen Alexander Fadeev uit de Sovjet Unie, in 1986 kaapte Brian Boitana de titel voor zijn neus weg. In de kleedkamer draaide Orser alle dou ches open om het applaus voor zijn concurrenten niet te hoeven horen. Orser, tweede in '84, '85 en '86, dreigde de Zoetemelk van het kunstrijden te worden. Hij wilde na het wereldkam pioenschap-in Genève (86) stop pen. De kontrakten met de ijsrevue ALKMAAR (ANP) - Richard van Kempen kan weinig meer gebeu ren bij de prolongatie van zijn heer schappij in de nationale schaats- marathon-competitie. Die vaststel ling kon zaterdagavond in Alkmaar voor de zoveelste keer van de laatste maanden worden gemaakt. Van Kempen won op basis van zijn geweldige sprintcapaciteiten en van de kracht van zijn ploeg de 22ste bekerwedstrijd van dit sei zoen. De organisatie in Alkmaar, zeer verwend de laatste jaren, klaagde over het gebrek aan publiciteit. Het verhaal-Van Kempen is voor de media echter allang geen nieuws meer. Over drie weken, bij de finale in Heerenveen, zullen publiek en pers nog een keer massaal komen opdagen. Niet dat er dan nog echte wijzigingen zijn aan te brengen in de verdeling van de prijzen. Als Van Kempen, na zaterdag ook vrij wel zeker winnaar van de vierde periode-titel, recht op de ijzers blijft staan, kan hem weinig gebeu ren. Slechts bij valpartijen of een echt Fries offensief onder leiding van concurrent Yep Kramer kan de KNSB-trofee nog in anderen han den dan die van de parttime-riet dekker terecht komen. In Alkmaar was de volgorde ook weer ouderwets. In de snelle wed strijd duurde het tot de zeventigste ronde, voordat de eerste serieuze aanval kwam. Van den Boogert, de ploeggenoot van Van Kempen die al weken op zijn eerste seizoenzege aast, koos de vrije ruimte. De Boer en Kramer verzorgden de volgende aanval. Emiel Hopman en Van den Boogert gingen in de achtervol ging. Tweeëntwintig ronden voor het eind ging stayer Vunderink er tussen uit. Hij hield het zes ronden vol. Tien ronden bleef de vrede ge handhaafd, toen probeerde good- old Van Wijhe het nog eens. Van den Boogert dreigde aan te sluiten, maar Van Kempen rook weer de winst en verzorgde persoonlijk de hergroepering. In de slotronde leidde Kromkamp de dans voor Kramer en Van Kem pen. In de laatste driehonderd me ter was er geen houden meer aan. Van Kempen denderde als een Bontempi-op-ijzers naar de bloe men. hoefden nog slechts worden van een handtekening, Or ser tekende wel een overeenkomst maar dan met de sportpsycholoog Peter Jensen van de universiteit van Toronto. „Ik dacht dat de men sen na al die tweede plaatsen het vertrouwen in me verloren hadden, ik was bang weer tweede te wor den". Van die angst hielp Peter Jensen hem af, in 87 werd Orser wereldkampioen en heel de patie zag het goud bij de Olympische winterspelen blinken. Jensen ontwikkelde voor zijn pupil een programma dat hem moest wapenen tegen alles wat een kunstrijder op weg naar het hoog ste kan ontmoeten: storende came ramensen die hem op het laatste moment uit de concentratie halen, de tegenvallende cijfers van de ju ry, het applaus voor zijn tegenstan ders, dat alles werd in de training nagebootst. Het geestelijke pantser werkte, tot de mislukte flip een droom deed instorten. De jury ver richtte zijn werk goed en was niet gevoelig voor het thuisvoordeel CALGARY (GPD) Het Westduitse ijshockeyteam heeft met 4-1 gewonnen van de American Broadcasting Company (ABC). De grap deed het goed op de tribunes van het Saddledome waar 19.000 toeschouwers zagen hoe de ploeg van de Westduitse coach Xavier Unsinnn het team van de USA naar de wedstrijd om de zevende en achtste verbande. ABC heeft het leedvermaak uitge lokt door 1,2 miljoen dollar aan de internationale ijshockeybond over te maken. In ruil daarvoor moest het olympisch programma dan zo in elkaar gestoken worden dat niet Brian en Brian op het erepodium. Boitano op de hoogste trede, Orser één tje lager. (foto afp) van de Canadees. Bij het zien van de cijfers dacht hij nog dat het vol doende was voor goud, maar de re de beste twee maar de sterkste drie naar de finalepoule gingen. Een po ging van de commerciële televisie maatschappij om de USA tot het einde mee te laten draaien. Het geld dat ABC aan de interna tionale ijshockeyfederatie over maakte had beter gebruikt kunnen worden voor versterking van de ploeg. Driejaar terug werden acht honderd jonge gasten uit universi teitsteams geselecteerd. Daarvan gingen er tachtig in trainingskamp in North Carolina en dertig uitver korenen traden uiteindelijk toe tot de selectie van coach Dave Peter sen. De ploeg werd aangevuld met Scott Fusco, een prof die in Lake Placid acht jaar terug van het olym pisch goud gesmuld had en die met Corey Millen ook in Sarajevo op het ijs stond. De Verenigde Staten werden in de Joegoslavische wintersport plaats zevende, het dieptepunt in de geschiedenis van het ijshockey. USA heeft die prestatie in Calgary geëvenaard en is daar niet trots op. Bill Johnson, voormalig coach van Schorsing voor betrapte Pool CALGARY (AFP) - De op het ge bruik van stimulerende middelen betrapte Poolse ijshockeyer Jarosla'v Morawiecki is automa tisch voor de duur van anderhalf jaar van het spelen van internatio nale wedstrijden uitgesloten. Dat verklaarde de Zweed Jan-Ake Ed- vinsson, algemeen secretaris van de Internationale Ijshockey Fede ratie, gisteren in Calgary. "De Pool se bond kan in beroep gaan, maar ik betwijfel sterk of dat effect zal hebben", aldus de official. De Poolse ploegleiding drukte in een verklaring zijn 'verbijstering, verdriet en frustratie' uit over de zaak. Er werd gesuggereerd, dat Morawiecki tegen zijn wil een ver boden substantie tot zich genomen zou kunnen hebben in het Corral- stadion een etmaal voor de wed strijd tegen Frankrijk. Volgens de Polen was het niet onmogelijk, dat onbevoegden in de kleedkamer waren doorgedrongen. UITSTEL - De beslissing in de twee-mans bob is één dag uitge steld. Gistermiddag werd besloten de derde wedstrijd niet te voltooi en en de derde en vierde manche voor vandaag opnieuw op het pro gramma te plaatsen. De Sovjets protes teerden tegen de toestand van de baan. Door de hevige wind en het ontbreken van sneeuw in de omge ving was er zand op de baan ge waaid, wat de situatie voor de late re sleden steeds ongunstiger maak- De jury overlegde langdurig, overwoog de derde en de vierde manche af te gelasten en de stand na de helft van het programma als eindstand te nemen, maar koos tenslotte voor het uitstel van één dag, waarbij de derde manche in zijn geheel herhaald zal worden. In het klassement na twee van de vier manches leidt het Sovjet-duo GEWOND De zeventien-jari ge Bradford MacDonald is zater dag zwaar gewond geraakt bij een val op de skipiste in Nakiska. De student werd met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis overge bracht. MacDonald ging in razende vaart met een grote groep televisie technici van ABC de berg af en klapte tegen een boom. Over zijn toestand is verder nog niets be kend. KATWIJK In sommige streken op deze aardbol en dan met name in de tropen zijn ze bepaald niet populair, de sprinkhanen, die in de Engelse taal voor Grasshop pers doorgaan. En dat is dan heel zwak uitgedrukt, want waar ze, soms in onnoemelijke aantallen, neerstrijken moet alles wat eet baar is, alles wat los en vast zit, er aan geloven. Een ware plaag, die over afstanden van honder den kilometers een spoor van ver nieling kan nalaten. In dergelij ke concentraties staan die insec ten dan ook te boek als zijnde on verzadigbaar. Dat is ver weg, maar ook in Nederland komen ze zeker wel voor, zij het dat ze hier een solitair bestaan leiden en dus nauwelijks echt schadelijk te noe men zijn. Maar zet je er ook hier te lande een stel bij elkaar, dan wordt het weer anders, dan he men ze net zo gemakkelijk be paalde trekjes van die enorme In Katwijk is daar een voor beeld van te vinden. Pal achter de duinen, bij de Boorsma-zaal, zit al sinds jaar en dag een kleine concentratie van die springer tjes. En hoewel menselijk van vorm zijn ze een treffend voor beeld van een juiste vernoeming. Gelijk het soort laag< aan de grond deinzen ze met z'n allen voor niets en niemand terug, ter roriseren ze anderen en vreten ze op al wat ze te pakken kunnen krijgen. De grootste lekkernij voor ze ligt nu voor het grijpen. Met daarbij meteen de aanteke ning, dat na al die jaren van plompverloren potverteren, de koek daarmee meteen wel eens op zou kunnen zijn. Waardoor ze misschien straks noodgedwon gen weer worden veroordeeld tot een bestaan in de marge, tot vegeteren gelijk het een echte Hol landse sprinkhaan betaamt. Wending Het succesverhaal van een stel Katwijkse meiden, die onder de verzamelnaam Grasshoppers eerst de regionale en vervolgens de landelijke klassen van het bas ketbal gedurende een jaar of vier achtereen volkomen kaal pluk ten, dreigt namelijk een dramati sche wending te krijgen. In één vloeiende beweging vanuit het rayon opgeklommen onder de be zielende leiding van een man als Ed Zaal klopt het keurkorps van de huidige coach Han Wallaart nu nadrukkelijk op de deur van het walhallah, in casu de eredivi sie. Graag zou het getalenteerde team als beloning voor dat vaak zo verplichte hap- en snapwerk gemiddeld 'hopten' ze ook in de Han Wallaart instrueert de Katwijkse sprinkhanen tijdens de ontmoeting met Sea Devils. "Ik zag meteen de mogelijkheden om met dit team het spelletje te spelen zoals ik dat graag zie". (f0to Loek zuvdcrduin) promotiedivisie dit seizoen met 20 tot 30 punten verschil over vrijwel iedereen heen tot slot wel eens willen eten uit de welge vulde ruif van de eredivisie. Zelf zijn ze er praktisch klaar voor. Maar de brandende vraag is of hun directe omgeving dat ook is. Na één nederlaag (in het aller eerste duel tegen 'concurrent' To nego) en de negentiende overwin ning van het seizoen op rij (een simpele 82-63 zege op het vol strekt kansloze Sea Devils) be hoeft Han Wallaart zaterdag avond niet lang te twijfelen over het antwoord. Zijn simpele con clusie luidt: "Dat de club er op dit moment zeker niet aan toe is". En hij behoeft slechts op de gebrekki ge accommodatie en de wat ar metierige entourage te wijzen om visueel te maken wat er alleen al aan de buitenkant aan schort. "Het grootste probleem hier is dat zo'n beetje alle leden ook daadwerkelijk spelen. Waardoor er gewoon weinig kader voor handen is. Met als gevolg dat de club in organisatorisch opzicht achterblijft bij in elk geval de prestaties van het eerste vrou wenteam", aldus Wallaart. Perspectief Die zelf aan het begin van dit seizoen kon kiezen uit twee aan- door Ad van Kaam biedingen, namelijk om coach te worden van Luba Leiden of om in Katwijk bij Grasshoppers aan de slag te gaan. Opmerkelijk ge noeg koos de voormalige coach van ondermeer Parker en het na tionale vrouwenteam, voor de laatste club. Omdat hij, zoals hij zelf zegt: "Juist daar het meeste perspectief zag. Er stond toen ik kwam al een prima ploeg. Fysiek sterk, snel, met goede fundamen tais en bereid om hard te werken. Ik zag meteen mogelijkheden om met dit team het spelletje te spe len zoals ik dat graag zie". Op de vraag wat dan zijn toegevoegde waarde is aan dit team zegt de nu 41-jarige sportleraar uit Lei den: "Die waarde ligt denk ik vooral op taktisch gebied. Man- to-man-verdedigen, een press er tussen door, elkaar helpen. Het aantal intercepties is hoog, in derdaad. We trainen dit jaar driemaal per week, dat was ook nieuw". En ongetwijfeld noodzakelijk om het bestaande en grote gat tussen promotie- en eredivisie te kunnen overbruggen. Want laat er geen twijfel over bestaan: kampioen worden en promove ren willen de meiden van Grasshoppers wel degelijk en als alles goed gaat krijgt een en an der over een week of drie ook daadwerkelijk zijn beslag. Dan kan haast niet mis. De vraag is alleen Of het feest niet in een kater zal eindigen. "Als er niets gebeurt, dus alles bij het oude blijft, dan zal het ont zettend zwaar worden in de ere divisie. Ik praat hier nu uitslui tend even over speltechnische za ken. Dit team is jong en komt lengte tekort, en dat breekt je vooral op tegen de betere ploegen. We zullen ons moeten richten op de mindere goden. Hoewel het tweede bij ons goed draait en er daaruit mogelijk volgend seizoen aanvulling voor de bank komt zou ik er best graag wat lengte bij hebben. Die speelsters vind je niet in de regio en het is bovendien de vraag of ze in een toch tamelijk besloten gemeenschap als Kat wijk zitten te wachten op mensen van buiten. Mijn gedachte gaat eigenlijk uit naar een buiten landse. Zoiets zou het misschien juist wèl doen. Een dergelijke stunt heeft publicitaire waarde en wellicht spreekt dat aan". Geld Maar dat kost geld. Dat er op dit moment niet is. Sterker nog, zolang Grasshoppers niet eens kan beschikken over een hal die voldoet aan eredivisie-maatsta ven, over een eenvoudig score bord, of over fatsoenlijke (medi sche) begeleiding, lijkt de hele missie van de meiden al op de voorhand tot mislukken ge doemd. Wallaart: "In november, toen ik zag aankomen dat ook de promotiedivisie wel eens een maat te klein kon zijn voor dit team, heb ik bij het bestuur de za ken op tafel gedeponeerd. Tot op heden toe is de respons mini maal. Op dit moment is de tus senstand zo dat voorzitter Peter de Jong, eigenlijk de enige die er echt mee bezig is, nog met een sponsor in de slag is. We hebben natuurlijk nog een paar maan den respijt. Ik ga er in de tussen tijd vanuit dat er hoe dan ook wat komt". En zo niet Dan breken er voor die onverzadigbare sprinkhanen uit Katwijk na al die vette seizoe nen mogelijkerwijs toch zeven magere jaren aan. de Calgary Flames, en technisch directeur van de bond wilde een jong team opbouwen, zonder oud- profs en heeft daarvoor moeten boeten. In 1985 werd het wereld kampioenschap afgesloten met een vierde plaats, in 1986 en 1987 de laatste vier niet gehaald, zodat de commerciële tv-zender ABC wel gedwongen werd een truc uit te ha len. De jonge Amerikaanse ploeg speelde voor de Spelen 57 wedstrij den, 35 met succes, 17 keer ging het minder, vijfmaal was er evenwicht. Het waren vrijwel allemaal wed strijden in eigen land, tegen teams die Amerikaans hockey speelden. Europese tegenstander met hun speciale speelstijl werden veel te laat als tegenstander uitgenodigd. Tegen Duitsland trok de Vere nigde Staten, dat met twee doel punten verschil moest winnen om de eindronde te halen, met de oog kleppen op ten aanval. De voortref felijke Duitse doelman Karl Frie- sen, één van de vijf Canadezen met een Duits paspoort, kreeg veel meer werk dan zijn collega Michael Richter. De doelpunten vlogen wel in het Amerikaanse hok omdat de verdediging totaal verwaarloosd werd. Het Amerikaanse ijshockey team speelde als het jonge Ajax on der leiding van Johan Cruijff. Leuk om te zien, spectaculair zelfs, maar bovenaan de ranglijst kom je zo niet. 2-0 na de eerste periode, 0-0 in de tweede, 4-1 eindstand. Pas het zevenentwintigste Amerikaanse schot op het doel van Friesen vloog langs de goalie in het kooitje. Fus co was de maker. Duitsland is de surprise in de eindstrijd, waarvoor de basis in de eerste wedstrijd van het ijshockey- toernooi werd gelegd tegen de Tsjechen (2-1). Die overwinning blijft meetellen. Rusland heeft in de finalepoule vier punten, Duits land twee en Tsjechoslowakije nul. Vanavond wordt bekend wie zich met dit drietal voor de eindronde plaatst. Canada en Zweden, die el kaar vanavond om 22.00 uur Ne derlandse tijd ontmoeten, en Fin land zijn de belangrijkste gegadig den. Sovjetunie De Sovjetunie won ook zijn vijf de en laatste groepswedstrijd zoals de ploeg dat wilde. In een uiterma te langdradig duel werd aartsrivaal Tsjechoslowakije (ook al zeker van een plaats in de finalepoule) met 6- 1 opzij gezet. Met vier punten uit twee wedstrijden (door deze over winning en die op West-Duitsland) begint de Sovjetunie als favoriet voor het goud in de eindronde. Twintigduizend toeschouwers, die voor een uitverkocht Saddledo me zorgden (onder wie de oud doelman van de Sovjetunie Tretjak), kwamen van een koude kermis thuis. Ze hadden spanning en sensatie verwacht, daar voor in de plaats heerste er bijna een sere ne rust en deden de teams elkaar geen kwaad. In de eerste periode nam de Sovjetunie binnen zeven minuten een voorsprong van 2-0 door toedoen van Larionov en Lo- makin. Toen was de aardigheid er al af. Kroetov (2x) en Bikov maak ten er in de tweede periode 5-0 van. Nadat Kamenski in de afsluitende periode nog 6-0 liet aantekenen mocht Lala de Tsjechoslowaakse eer redden. (Rtr) De Oostduitser Frank-Pe- ter Rötsch heeft zaterdag op de 20 kilometer biathlon de aanval van de Sovjetrussische deelnemers met succes afgeslagen. De 23-jarige luitenant uit Gustrov bleef de Rus Medvedsev en de Italiaan Passier Na het onverwachte succes bij het skilopen golden de Russen ook als favoriet voor de overwinning bij de 20 kilometer biathlon. Med vedsev had lange tijd uitzicht op de zege. De Rus won vorig jaar in Cal gary de wereldbekerwedstrijd op hetzelfde tr^jekt. Medvedsev miste onderweg twee schoten, wat hem twee minuten straftijd opleverde. Op het skilopen verloor de Mosko- viet teveel terrein. Rötsch, die met het geweer drie keer miste, behaal de zijn winst op de latten. „Ik had veel last van de harde wind. Dat le verde problemen op bij het aanleg gen. Mijn grote ervaring is van doorslaggevende betekenis ge weest", verklaarde de Olympisch kampioen. Met 56 minuten en 33,3 seconden bleef de wereldkam pioen 21 seconden onder de tijd van Medvedsev. Diens landgenoot Tsjepikov werd op het laatste mo ment door de Italiaan Passier van de derde plaats beroofd. Voor de Westduitse titelverdedi ger Peter Angerer, eveneens een van de kandidaten voor de gouden medaille, verliep de wedstrijd rampzalig. Angerer was niet tegen de grote druk bestand en finishte uiteindelijk als tiende. De West- duister was niet de enige, die de rol van favoriet niet kon waarmaken. De Amerikanen hadden hun hoop gevestigd op Josh Thompson, win naar van de zilveren medaille op dit nummer bij de laatste wereldtitel strijd. Thompson kwam niet ver der dan de 25ste plaats.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19