PORT Vergeer en de andere kant van de medaille De formidabele Tom Gustafson S"ÏTV Hoffman wist wat hij moest rijden MAANDAG 22 FEBRUAR11988 PAGINA 11 Goeljajev in Russische ploeg Brons voor Visser, met dank aan Kemkers I Noren met lege handen Verdeling medailles Piccard blijft weer overeind Japanner met losse veter BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD CALGARY (GPD) Hoeveel had hij zich er jarenlang niet van voorgesteld en hoe bitter liep het af. Hein Vergeer, in 1985 en 1986 op de toppen van zijn schaatsroem en hardop dro mend van Olympisch goud, verliet de Olympische arena, waar hij zo dolgraag had willen schitteren, onopgemerkt via de achterdeur. Zevenentwintigste was hij geworden, van de 39 deelnemers. Zelfs de vernedering dat Hans van Helden voor hem eindigde met een eve naring van diens vroegere, uit 1976 stammende wereldrecord, bleef hem niet bespaard. CALGARY (ANP) - Nikolaj Goeljajev verdedigt over twee weken zijn wereldkampioenschap schaatsen. Boris Vasilkovski, de coach van de Sovjet-allrounders, heeft verder Oleg Bozjev en Viktor Sjasjerin van een startplaats voor het toernooi in Alma Ata geselecteerd. De vierde deelnemer wordt waarschijnlijk naar Ildar Garajev. Goeljajev, in Calgary winnaar van de 1000 meter en zevende op de 1500 meter, is de enige Olympische deelnemer in de WK-ploeg. Bozjev en Sjasjerin, vorig jaar tweede en zesde tijdens de eerste overdekte wereldtitelstrijd in Heerenveen, kwalificeerden zich niet voor de Spe len. CALGARY (GPD) Tomas Gustafson keert als de schaatsvorst van Calgary terug naar Zweden. Twee maal goud en als formidabele uitsmijter een wereldrecord, ver schaffen hem die status. Geir Karlstad, die in zelfde rich ting reist, vergezelt hem met afgunst en ergernis. De Noor kon in de eerste maanden iedereen aan, leek ontembaar, maar op het cruciale moment smolt zijn faam als een laagje sneeuw in Calgary's alles overheersende Chinook. In de olympische stad, die zich weer voorbereidt op een koude golf, zette Leo Visser gisteravond de bloemetjes buiten. Nam hij woensdag grommend genoegen met het zilver, dat eigenlijk goud had moeten zijn, het brons op de tien kilo meter nam Visser zonder morren in ontvangst. CALGARY (GPD) Als het ware op de dag af nauwkeurig gepro grammeerd verkeerde André Hoff mann in supervorm. Donderdag leek zijn 1000 meter nog nergens naar vijftiende werd hij slechts twee dagen later leverde Hoff mann een perfecte en met goud ge honoreerde 1500 meter af. Het Calgary 1988 CALGARY (AFP/ANP) - Noorwe gen is voor het eerst in de historie van de Olympische Winterspelen bij het mannenschaatsen buiten de medailles gevallen. Het land, met in het verleden sterren als Ivar Bal- langrud, Oscar Mathisen, Hjalmar Anderson, Knut Johannesen, Fred Anton Maier en Sten Stensen, zet daarmee de neerwaartse spiraal van de laatste jaren voort. Vier jaar geleden resteerde tijdens de Spe len van Sarajevo slechts één bron zen medaille, van Kaj Arne Engel- stad op de 1000 meter. Het Noorse thuisfront had dit maal zijn hoop gevestigd op super stayer Geir Karlstad. Hij faalde echter zowel op de 5000 meter (ze vende) als op de dubbele afstand. Gisteravond kreeg zijft mislukte missie op de Olympic Oval een on voorzien dramatisch karakter door een valpartij na ruim zes kilometer. Op dat moment vocht Karlstad ver beten om de ingetreden teruggang van zijn rondetijden tot een mini mum te beperken. In een bocht leek het alsof hij van pure ver moeidheid zijn linkerschaats niet meer van het ijs kon krijgen. "Ik was erg moe en mijn concentratie liet te wensen over", zei Karlstad later. "Ik ben nog nooit gevallen in een wedstrijd over een lange af stand. De laatste keer, dat ik viel, was ik pas zeven jaar." De Spelen in 't kort GOUD Canada heeft zaterdag eindelijk een gouden medaille ver overd, ook al was dat bij de Olym pische demonstratiesport curling. De Canadese vrouwen lieten bij het geschuif met de gepolijste blokken graniet de teams van Zwe den en Noorwegen achter zich. Bij de mannen ging het Olympisch goud naar Noorwegen. Zwitser land werd tweede en Canada der de. Het curlingtoernooi trok in Cal gary duizenden bezoekers. De in Canada erg populaire sport stond in de jaren tussen 1924 en 1936 ook al eens op de olympische agenda. O N 03 O a n V. Sovjetunie 6 5 5 DDR 6 3 1 Oostenrijk 2 3 1 Finland 2 2 Zweden 2 1 Zwitserland 1 3 2 West-Duits. 1 1 1 Ver.Staten 1 1 1 Frankrijk .1 1 Nederland 2 2 Noorwegen 2 1 Tsjechosl. 1 1 Canada 1 1 Japan 1 Italië 1 deerde de Oostduitser, die on danks zijn 27 jaar reeds als een ve teraan oogt en al jaren meeloopt, totaal niet dat Eric Flaim een nieuw wereldrecord als barrière had opgeworpen. "Voor de wed strijd stond vast wat ik moest rij den om goud te winnen, 1.52,0", zei de stipte Berlijner, die na afloop van de persconferentie handteke ningen uitdeelde aan Oostduitse verslaggevers en daar meteen zijn glorieuze tijd bijschreef: 1.52,06. Een voltreffer in de roos dus. Zijn staat van dienst op de 1500 meter bestempelde André Hoff mann niet tot een uitgesproken fa voriet. Met zijn triomf kreeg het Olympisch mannentoernooi dan ook de meest verassende winnaar. Ondanks Hoffmann's triomfen in de World Cup (Heerenveen en But te), werden de kansen van de beide Sovjet-kemphanen Nikolai Goelja jev en wereldrecordhouder Igor Zjelezovski hoger aangeslagen. Misschien in de war geraakt door zijn 1000-metergoud ging Goelja jev in de slotronde zo erg de mist in, dat een prolongatie van de we reldtitel straks lijkt uitgesloten. De kleine Amerikaan Eric Flaim, de uitblinkende alleskunner van de huidige generatie, staat er veel be ter voor. Hij had zich bijgelovig in een ander tenue gestoken. "Mijn gelukspak, want dat had ik vorig jaar aan bij mijn 1.52 op Medeo en ik won er bij het WK sprint de 1000 meter mee", vertelde Flaim, die on voorstelbaar ver bij Hein Vergeer vandaan reed. Ook Michael Had- schieff blokkeerde voor de Russen de tocht naar de medaille-uitrei king. De Oostenrijkse allrounder noemt de 1500 meter zijn "lieve lingsafstand", al maakte hij op de vijf en tien kilometer meer furore. Overtroffen door de absolute klas se van iemand die het klappen van de zweep beter kent en de impo sante allrounder Michael Had- chieff, stelde Leo Visser zich tevre den met de derde plaats. Hij had, net als op de 5000 meter, met zijn geweldige vechtersmentaliteit ge reden voor wat hij waard was. Vis ser: "De laatste drie ronden reed ik zonder wat te zien. Het zag zwart voor mijn ogen". Balans Toch verliep de race niet volgens zijn bedoelingen. "Na zes kilome ter wilde ik het tempo opvoeren, maar de versnelling werkte niet". Terugkijkend op beide afstanden, maakte Visser toch voldaan de ba lans op: "Natuurlijk reed ik voor het goud, dat is steeds de hoofd doelstelling geweest, maar als je het niet redt moet je compromis sen met jezelf sluiten. Met zilver en brons ben ik echt gelukkig". Het uitblijven van goud heeft de loopbaan van Visser met vier jaar verlengd. Zijn toekomstplannen hingen af van wat er in Calgary voor hem uit de bus rolde. "Met goud", bekende hij nu ronduit, "zou ik niet tot de volgende Spelen zijn doorgegaan. De twee kleuren medailles, die ik nu heb, zijn een extra stimulans om over vier jaar goud te pakken". De olympische ervaring die hij in Calgary opdeed, is in het Franse Al- bertville van grote waarde. Hetzelf de geldt uiteraard ook voor Gerard Kemkers, de grootste pechvogel van het laaste schaatsnummer van de mannen. Gustafson is gelouterd in de Winterspelen van Sarajevo en ook Hadschieff mengde zich toen reeds in de strijd, die veel meer vergt dan het vermogen hard te kunnen schaatsen. Dat heeft bij voorbeeld Herbert Dijkstra onder vonden. Hij gaf zich over aan zijn eigen gretigheid en moest dat be kopen. Toch sloeg de marathon specialist in het olympische milieu geen gek figuur, maar uit zijn tien kilometer was meer te halen ge weest dan de elfde positie. De Drent realiseerde zich dat zelf maar al te goed. Hij beet zich vast in Hadschieff, die voor hem veel te voortvarend de sokken erin zette. Dijkstra, vol zelfverwijt: "Ik kan mezelf wel voor de kop slaan. De eeste ronden ging ik zelfs sneller dan Leo Visser en dat kon vanzelf sprekend niet goed gaan. Het twee de gedeelte moest ik op karakter doorkachelen en daarom is de tijd me nog meegevallen ook. Met een andere aanpak had ik gemakkelijk mijn persoonlijk record van 14.19 kunnen verbeteren, maar ik wilde zo graag en heb me overschat". Uitgekookt Na het goud op de 5000 meter cij ferde Tomas Gustafson zich weg als favoriet voor de langste afstand. Uitgekookt schoof hij Karlstad en Kemkers naar voren. Ze kwamen allebei ten val. Kemkers door een duur "ongelukje", Karlstad verloor na zeven kilometer uit pure ver moeidheid zijn evenwicht en bezat geen puf de strijd te continueren. De wereldrecordhouder scheen onbreekbaar, maar zijn zelfver trouwen knakte woensdag al toen de vijf kilometer desastreus ver liep. Zijn roemloze aftocht, de drama tische buiteling van Kemkers en het krachtige doordraven van Vis ser, vervolgens de duik onder de veertien minuten van de uiterst ef- ficiënt schaatsende Hadschieff en, tenslotte, Gustafsons apotheose, promoveerden de 10.000 meter tot een aangrijpend olympisch num mer. En vrijwel onopgemerkt blie zen de Sovjet-rijders opnieuw de aftocht. In Sarajevo vervulde Igor Malkov een glansrol, maar de ont wikkeling van de stayer liep in een doodlopende straat. Bij de olympi sche selectieduels werd hij uit de ploeg gereden door schaatsers, die internationaal tot de middenmoot behoren. Prijsjagers Zonder Oosteuropese in menging, wat op zich een unicum is in Calgary, en de uitschakeling van Kemkers en Karlstad, moest Maar dat ontging Vergeer, zijn ei gen pijnlijke aftocht was al zwaar genoeg. Enkele uren voor de 1500 meter zette ABC, het Amerikaanse tv-station dat als grootste sponsor zoveel geld neertelde voor de Win terspelen, Vergeer nog in het zon netje. Een spotje van vijf minuten ging geheel over hem en de in Ame rikaanse ogen zo merkwaardige Nederlandse schaatscultus. Hein tje werd in een schoolklas toege zongen en ging gewoon fietsend door zijn woonplaats Haastrecht. Hij kwam als een superstar naar voren, terwijl zijn ster al danig was verbleekt. Niemand durfde hem dat te zeggen toen hij, vaak wanho pend en in de loop van het seizoen toch weer moed verzamelend, aan stalten maakte om zijn grote doel te bereiken, Calgary. Het is een afgang geworden, die Hein Vergeer niet verdiende. Een groot sportman - die uiterst pech- vol precies tussen twee Winterspe len in gloreerde - en zijn te zeer meelevende coach negeerden de donkere wolken die in aantocht waren. Des te zwaarder denderde de bui op hen neer, al wilde Henk Gemser nog niet bekennen dat hij het échec wis en waarachtig had zien aankomen. "Als hem dit bespaard had moe ten blijven, had ik al na het WK in Inzeil moeten zeggen, nu mag je niet meer rijden. Dat was het hoog tepunt van zijn carrière", verweer- het aantal prijsjagers in kleine kring gezocht worden. Als laatste van hen verscheen Gustafson in de arena. "Met een gouden gevoel van binnen", vertelde hij na zijn ver bijsterend uitgebalanceerde krachttoer. Beide helften van de tien kiometer gingen vrijwel even snel: 6.54 en 6.54,2. Bewust had de Zweed zijn eigen naam verzwegen als belangrijkste favoriet. "Want als je over goud praat, krijg je het nooit. Op de 5000 ging het me slechts om een medaille, ik had geen absoluut doel. Maar nu wist ik vooraf dat de tijd van Hadschieff te verbeteren viel. Aan mijn vorm kon het niet liggen". Hij had goud en geen wereldre cord in gedachten, terwijl alle con currenten de Zweed in het geel- blauwe pak vol bewondering volg den. Eenvoudig had Gustafson het onderweg niet gehad. "Na zeven ronden ging het nog zo gemakke- de Henk Gemser zich. Toch liet hij zich ook ontvallen: "Het NOC heeft hem aangewezen, daar heb ik geen pleidooi meer voor gehouden. En Hein heeft me ook niet gevraagd of het wijs was om naar Calgary te gaan. Ik zag het niet als mijn plicht om hem te vertellen dat dit onver standig was. Daar had ik geen mo tieven voor". 'Perplex' stond de coach zaterdag aan de rand van de Olympische ijsvloer. "Hein liet donderdag een duizend meter zien, zoals hij het kan. Daarna hebben we geen gekke dingen gedaan. Maar hij vertrok uit de startblok ken en het was over. Er zat geen geest in zijn manier van rijden en ik heb hiervoor geen enkele oorzaak kunnen vinden. Ik was sprake loos". Een uur lang hield Hein Vergeer zich schuil. "Samen met mijn vrouw", bekende hij naderhand, "want die had het veel moeilijker dan ik. We hebben alles samen be leefd en nu is het op". Hij leek op gemonterd, zijn gedrag was zelfs onnatuurlijk uitgelaten. Een schild, waarachter zijn echte ge voelens verborgen bleven? Zoals Vergeer als de spontane babbelaar vaker een pose heeft aangenomen, zijn twijfels verstopte toen de te rugval zich inzette en waar zelfs Henk Gemser geen vat op kreeg? Gemser: "Als dat zo is, is hij een meester in het verbergen van wat hij denkt. Maar ik heb niet het idee. lijk, dat ik er bang van werd. Bin nen één rondje kun je een totaal an der gevoel hebben. Halverwege voelde ik me een beetje vermoeid en de laatste zes ronden was ik doo dop. Toch kon ik de rondetijden vasthouden en dat was een sensa tie. Maar eigenlijk ben ik iets te vlug begonnen. Wie het beter op bouwt, kan het record spoedig ver beteren". Feestvreugde Tomas Gustafson is van plan zich nu over te geven aan de feest vreugde die hem thuis in het voor uitzicht staat. Het WK in Alma Ata laat hij voor wat het is. Gustafson: "Ik heb slechte herinneringen aan het WK in Gothenburg na de Spe len van Sarajevo. Eerst wil ik de gouden medailles gaan vieren en de tijd is te kort om daarna goed voorbereid een WK te rijden". NAKISKA - In de tombola van de super-G won de Fransman Franck Piccard de hoofdprijs. De voorma lige brokkenmaker bleef overeind waar de helft van de skivedetten omver kegelde. De Italiaan Tomba 'La Bomba' incluis. Op de winderige ijslaag van Mount Allan in Nakiska stond het Westduitse drama centraal. Geen der drie specialisten haalde de fi nish op de dag dat Markus Was- meier na Marina Kiehl opnieuw het 'Deutschland über Alles' zou laten klinken. Bij Olympische skisuc cessen kwam opnieuw geluk kij ken, niets was vooraf zeker. Zo rekende Pirmin Zurbriggen op tenminste een medaille. De Zwitserse koning van de afdaling moest genoegen nemen met de vijfde plaats. Piccard, al brons op de afdaling, werd op het erepodi um geflankeerd door de Oostenrij ker Mayer en de Zweed Eriksson. De Scandinaviër boekte het eerste Zweedse succes in het skiën sinds de gouden dubbel van Stenmark van Lake Placid in 1980. dat Hein voor mij dingen heeft ver zwegen". "Ik had veel zelfvertrou wen en me er zo'n hoop van voorge steld", hield Vergeer zijn gehoor voor. "Heus, ik meende mee te kunnen doen in de competitie. Ik had m'n race helemaal uitgestip peld, je rijdt'em van tevoren altijd een paar keer in gedachten. Na 500 meter liepen de slagen weg, ik sloeg dicht en het was afgelopen". Hij had zich ingeprent minimaal zijn eigen Nederlands record (1.53,88) te overtreffen. Vergeer: "De opening was goed, daarna liep het van geen kant. Ik had de pest in, nu zeg ik, ook zoiets hoort bij de sport. Maar wat voor mij het be langrijkste moest worden, is op een debacle uitgedraaid. We hoopten hier allebei nog een slag te kunnen slaan, Henk en ik. Henk heeft me altijd verdedigd en zijn woordje voor mij gedaan". Zo'n groot ver val, in anderhalf jaar tijd, is drama tisch. Vergeer: "Vreemd om dat te moeten constateren. Ik had het graag andersom gewild. Er is wel gezegd, dat ik een tussenpaus was met mijn kampioenschappen tus sen de Olympische Spelen. Dat verhaal gaat nu op. Ik kan terug zien op een fantastische sportcar- rière, het waren ontzettend fijne ja ren, alleen kwamen de tegenslagen net op een moment dat ik ze niet nodig had. Na alle dromen die ik van Calgary heb gehad, is dit een bittere pil". Niettemin zegt Vergeer zijn be sluit om zijn loopbaan tot en met de Winterspelen te verlengen, niet te betreuren. Zakelijk gezien zal dat zeker waar zijn, want aantrekkelij ke commerciële nevenverdiensten zoals in reclamespotjes, had hij an ders gemist. Evenmin betreurt hij het, althans op dit moment, dat zijn loopbaan niet langs een andere weg is gegaan. In twee jaar reed hij zich fysiek leeg en na de eerste te genvallers knapte de mentale veer kracht. Er is hem vroeger door sommigen op gewezen eerst voor het sprinten te kiezen om later de allroundtop te beklimmen. Na tuurlijk, die klok is niet meer terug te draaien en achteraf is het gemak kelijker oordelen. Gemser: "Als je terugkijkt, is zijn top-presteren van korte duur geweest". Vergeer: "Maar ik zal mezelf nooit het ver wijt maken, dat ik mijn carrière verkeerd heb gepland". Er bestaat geen twijfel over dat Henk Gemser zich zeer intensief heeft beziggehouden met Hein Vergeer, die als enige allrounder is overgebleven sinds de coach aan het bewind is. Zeker toen de afta keling intrad, had Gemser zijn han den vol aan Vergeer. "Een kam pioen begeleiden kost een coach heel weinig energie, iemand die op de route zit naar het hoogste niveau vraagt een behoorlijke investe ring", meent Gemser, "Maar het begeleiden van Vergeer vraagt gi gantisch veel van me". MAANDAG 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama- met o.m. beelden van de voetbalwedstrijd Li- verpool-Everton, een verslag van de fina le van de Europa-Cupvolleybal in L'O- riënt, en het doelpunt van de week. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time 21.30-22 05 SKY Motorsport News. 22.05-23.00 SKY: Spaans voetbal: com petitievoetbal. 22.30-23.30 SCH: Brazilian Football: Gold Cup: Sao Paulo-America. OLYMPISCHE SPELEN 17.00-17.40 NED 2: Samenvatting afge lopen nacht 23.20-03.30 NED 2 Super G vrouwen, Canada-Zweden, 4x1 Okm langlauf. 500 meter vrouwen. 19.30-21.00 NED 3: Super G vrouwen 21.00-03.30 NED 3 Als NED 2, met sa menvatting Fmland-Polen. KUKTIPS Super G voor vrouwen (11.30 uur, Ne derlandse ti|d 21.30 uur). Ook de vrou wen strijden voor de eerste maal om de Olympische titel in de Super G. De start is op 2039 meter, de finish 507 meter lager, de lengte van het parkoers 1844 meter. Walliser werd op dit nummer vorig jaar wereldkampioen en ook de wereldbeker was voor haar. Dit seizoen werd driemaal gestreden om de eerste plaats in de Su per G. Michele Figmi won m Leukerbad, de Oostennjkse Sigrid Wolf in Sestnère en de Zwitserse Zoe Haas in Lech. Cross Country estafette mannen (10.00 uur, Nederlandse tijd 18.00 uur). De Zweedse langlaufers waren op dit nummer de sterkste bij het wereld kampioenschap vorig jaar en bij de win terspelen van Sarajevo met steeds de Russen als tweede en de Noren en Fin nen strijdend om het brons. Na de slechte prestaties van de Zweden in de individu ele nummers wordt een nieuwe Olympi sche kampioen verwacht. CALGARY (ANP) - De Japanner Yoshiyuki Shimizu zorgde hal verwege zijn tien kilometerrit tegen zijn landgenoot Toru Aoyanagi voor een bijzondere stunt. Shimizu ging er niet bij lig gen, zoals Geir Karlstad en Gerard Kemkers overkwam. Als een ware evenwichtskunstenaar maakte de pas achttienjarige Shimi zu al rijdend zijn los geraakte veter vast. Shimizu noteerde inclusief deze circusact een tijd van 14.47,21. Het beroemdste veterincident staat op naam van de atleet Gerard Nijboer, die zeven jaar geleden in Athene even de veter moest vastmaken alvorens op klassieke bodem de Europese marathonti- tel te veroveren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11