'Maak umevan monetaire de EG' Financiering verkeerstunnels nog lang niet rond Reagan: economie in VS is gezond //r t Europese ondernemers: Spaarbanken werpen credit card in strijd om gunst consument 'Niet verder snoeien in sociale zekerheid' f Uw tijdelijk tijdelijk verblijf in het buitenland is voor een ander een buitenkans! Wie voor lange tijd in den Solidair per advertentie WIEIEIKIECIPIPIEIR ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) - De vrije interne markt in de EG komt niet van de grond als de Eu ropese Gemeenschap niet tegelijk ook een monetaire unie wordt. Maar dat belang wordt in de lidstaten nog onvoldoende ingezien, zo vindt een groep vooraanstaande Europese ondernemers die zijn verenigd in de Associatie voor de Europese Monetaire Unie. Zij willen vooral dat de ECU, de Europese rekeneenheid, veel meer dan tot nog toe in het Europese be talingsverkeer wordt gebruikt. „Een Europese standaardmunt als de ECU is absoluut nodig", zei de voorzitter van de associatie, presi dent-directeur C. van der Klugt van Philips, gisteren in Brussel. „Wij zijn geen idealisten. Maar wij handelen uit eigenbelang. Het belang van onze industrie en het belang van het publiek". De associ atie een initiatief van de vroege re Franse president Giscard d'E- staing en ex-bondskanselier Hel mut Schmidt vertegenwoordigt volgens Van der Klugt tientallen grote ondernemingen met miljoe nen werknemers. In het bestuur van de associatie zitten onder meer Fiat-topman Ag nelli, president-directeur Ortoli van het Franse Total-olieconcern, topman Merkle van het Duitse Bosch en de Belgische zakenman Solvay. Doel van de associatie is vooral de overheden onder druk te zetten. Nieuw vertrouwen De ondernemers willen met hun actie hun vertrouwen in de EG to nen. „De Europese top van vorige week was een groot succes. We hebben nieuw vertrouwen gekre gen dat het met Europa wel in orde zal komen". De zakenlui willen dat er een volledig vrij verkeer van ka pitaal in de Gemeenschap komt en uiteindelijk ook een Centrale Eu ropese bank. Maar centraal staat de ECU (Eu- Een ECU nu ongeveer ƒ2,32 waard als munt-betaalmiddel bestaat in de EG nog niet. Maar juist door het populariseren van zo'n Europese munt wordt het idee van een monetaire unie dichterbij gebracht. De ondernemers gaan dan ook hun overheden stimuleren om zoveel mogelijk de ECU te ge bruiken als rekeneenheid. Fiat-baas Agnelli zei dat de over heden bijvoorbeeld kunnen bevor deren dat prijzen bij loterijen in ECU's worden uitbetaald, dat de benzineprijzen bij de tankstations behalve in de plaatselijke munt ook in ECU's worden vermeld of dat in de horeca ECU's worden ge hanteerd. Van der Klugt vertelde dat Phi lips in zijn jaarverslag, dat binnen kort wordt gepubliceerd, een deel van de cijfers ook in ECU zal ver melden. Ook zullen bedrijven steeds meer bij het opmaken van rekeningen voor bedrijven in ande re landen de ECU moeten gaan hanteren. „Tweederde van de handel in de wereld wordt uitgedrukt in een van de zwakste munten die er is: de dol lar", aldus Van der Klugt. „Het is beter de ECU te nemen, die het sta biele gemiddelde is van 12 munten. De dollar is sinds november 15 pro cent gedaald ten opzichte van de gulden. Geen ondermemer kan zich veroorloven een industriepoli tiek te voeren op basis van zulke onzekerheden". Wil de ECU echter aanslaan, dan moet er volgens hem ook een Cen trale Europese Bank komen. „Zon- om toe te treden tot het Europees Monetair Stelsel, dat tot doel heeft de verhoudingen tussen de Eu ropese munten zo stabiel mogelijk te houden. Ook Griekenland, Por tugal en Spanje moeten zo gauw mogelijk in het EMS worden opge nomen. AMSTERDAM (GPD) - In de strijd om de gunst van de bankie rende consument komt de Vere nigde Spaarbank maandag met een nieuw soort betaalrekening, die hetzelfde biedt als de norma le salarisrekeing, maar boven dien is gekoppeld aan de interna tionaal werkende credit card-or- ganisatie Visa. De rekening is bestemd voor iedereen die over een bruto maandinkomen beschikt van 3.000 gulden. De kosten bedra gen 50 gulden per jaar, maar wie in staat is meer dan 2.000 gulden op die rekening aan te houden krijgt er 3 procent rente over en dat is dan gemiddeld 60 gulden per jaar. Naast de Visa- kaart krijgt de rekeninghouder onbe perkt Eurocheques en alle ande re bij de normale salarisreking horende bankdiensten. De Visa-kaart, waarvan er op dit moment in Nederland zo'n 45.000 in omloop zijn, is wereld wijd de grootste credit card-orga- nisatie. In totaal zijn er zo'n 160 miljoen kaarten in omloop. Con currenten zijn onder andere American Express (met 150.000 in Nederland), Eurocard (even eens 150.000 in Nederland) en Di ners Club (75.000 in Nederland). De Eurocard is de credit card van de Nederlandse banken, inclu sief de Spaarbanken en de Post bank. Met dergelijke kaarten is het mogelijk te betalen, eenvoudig door de kaart te tonen en een handtekeing op de rekening te plaatsen. De inkomsten voor de uitgevende instanties komen uit de bijdragen die de houder van de kaart betaalt en een percenta ge dat de deelnemende winke liers moeten betalen. Bij Visa is dat gemiddeld 4 procent van het bedrag dat is omgezet. Volgens de voorzitter van het bestuur van de Verenigde Spaar bank, B. Feilzer richt zijn bank zich uitsluitend op de particulie re klant. En hij voelt er niets voor om die klanten te laten betalen voor het betalingsverkeer. Hij zegt dat de Verenigde Spaarban ken gemiddeld per rekening 70 gulden goedkoper kunnen wer ken dan andere banken, dankzij de ver doorgevoerde automatise ring. Het is daarom ook niet no dig tarieven in de te voeren voor bepaalde bankdiensten. De andere banken hebben be gin dit jaar besloten tarieven in te voeren om de kosten van het be talingsverkeer te drukken. Zo is bij voorbeeld het gebruik van Eurocheques duurder geworden en het aantal 'gratis' cheques is beperkt. Ook moet wie vaker dan éénmaal per week wil worden in gelicht over de stand van zijn sal do moet extra betalen. De Verenigde Spaarbank biedt met de nu geïntroduceerde Visa voordeelregeling behalve de Visa Card ook gratis één of twee Eurochequepassen en gra tis gebruik van Eurocheques aan. „Rood staan" is toegestaan bij de Verenigde Spaarbank dat vorig jaar de Nederlandse Visa Card-activiteiten overnam van de Bank of America. Hoeveel de Verenigde Spaarbank daarvoor heeft betaald blijft zorgvuldig ge heim. Volgens de Spaarbank betalen de huidige ruim 40.000 Visa Card-houders gemiddeld voor 2.500 gulden per jaar met de kaart. De verwachting is dat het aantal houders van een Visa- kaart in Nederland binnen enke le jaren zal oplopen tot honderd duizenden. Volgens de Consumenten bond, die bezig is met een verge lijkend onderzoek naar betaalre keningen van de banken in Ne derland, is de nieuwe rekening van de Spaarbanken voor be paalde groepen mensen een meer dan gemiddeld goede reke ning. Ook over de voorwaarden is geen kwaad woord te zeggen. ropean Currency Unit), de reken- der zo'n bank wordt de monetaire eenheid die door de Gemeenschap zelf al bij al haar financiële hande lingen wordt gebruikt. Er bestaan al ECU-cheques en ook worden her en der zakentransacties in ECU's uitgevoerd. Maar dat is de onderne mers niet genoeg. unie geen succes. We moeten i land de industrieën in beweging brengen om de overheid te stimu leren tot actie", zei de Philips-top- UTRECHT (ANP) - De vakcentra les FNV en CNV vinden verdere bezuinigingen op de sociale zeker heid onaanvaardbaar. Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) kondigde donderdag aan dat in de sociale zekerheid de ko mende twee jaar 3,5 miljard gulden extra moet worden gesnoeid als onderdeel van een extra bezuini gingspakket van 6,5 miljard. FNV en CNV vinden dat de sociale ze kerheid daarbij buiten schot moet blijven. Ook op het minimumloon mag niet verder worden beknib beld. FNV en CNV stellen dat een nieuwe bezuinigingsronde haaks zou staan op de belofte van het ka binet dat er na de herziening van het sociale zekerheidsstelsel rust zou komen aan Het uitkeringsfront. CNV-bestuurder Molendijk vreest dat De Koning „opnieuw salami tactieken" wil toepassen zoals eer der is gebeurd met de ww en de wwv. Daar zijn eerst de uitkerin gen aangetast van mensen die jon ger waren dan 23 jaar. Daarna werd er gekort op de uitkeringen voor mensen beneden de 35 jaar en uit eindelijk gingen de uitkeringen over de hele linie de omlaag. Ook plannen om het voorstel tot verhoging van de leeftijdsgrens voor het volwassen minimumloon (van 22 naar 26 jaar) opnieuw uit de kast te halen, vinden bij FNV en CNV geen genade. Dit voorstel werd vorig jaar afgewezen door de Tweede Kamer. Overname CSM CSM, fabrikante van grondstof fen voor de voedingsmiddelenin dustrie, neemt tegen betaling in contanten de Amerikaanse C.J. Patterson Company (110 werkne mers, omzet 45 miljoen per jaar) over. De in Kanas City gevestigde Patterson maakt bakkerijgrond stoffen, vooral melkzuur en daar van afgeleide produkten. De over name past in het groeibeleid van CSM met betrekking tot haar acti viteiten in de biochemie. Avis-Volkswagen Het autoverhuurbedrijf Avis heeft bij het Westduitse autocon cern Volkswagen een order ge plaatst voor de levering van 20.600 auto's in 1988. Met de transactie is een bedrag gemoeid van circa 500 miljoen mark. Avis had al eerder ook bij Austin Rover een forse or der geplaatst voor 12.000 personen wagens met een totale waarde van ongeveer 368,5 miljoen gulden. ADVERTENTIE vreemde moet verblijven, kan lelijk blijven zitten met de eigen woning. De vaste lasten gaan immers onvermin derd door. Probleem? Welnee! Eigen Haard beschikt over een steeds wisselend bestand van mensen die hier voor tijdelijk een al dan niet gestoffeerd of gemeubileerd onderkomen zoeken. Uw vertrek is dan een prima uit weg. GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST Den Haag - Prins Bemhard ontving gisteren het eerste exemplaar van het jubileumboek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. Op het hoofdkwartier van de Luchtmacht in Den Haag on derhield de prins zich met auteur kolonel A.P. de Jong (m), en de bevelheb ber van de Luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal F.J. de Jong (l). (foto- ANP) JOHANNESBURG (GPD) - De Industriebond FNV heeft gisteren een paginagrote advertentie ge plaatst in een Zuidafrikaanse weekblad. De advertentie is een so lidariteitsverklaring met vak bondsleider Moses Mayekiso. Hij werd ruim een jaar geleden op grond van de wet op de noodtoe stand gearresteerd en staat nu te recht wegens hoogverraad. Maye kiso is de algemeen secretaris van de Nationale Unie van Metaalarbei ders in Zuid-Afrika, De tekst van de advertentie luidt: „Al je collega's in de metaal industrie en vrienden in de Neder- WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse economie is de afgelopen vijf jaar met 23 procent gegroeid, en zal nog jaren verder kunnen groeien. Dit optimistische beeld schetst president Reagan in zijn jaarlijkse economische rapport aan het Congres. Het rapport heeft een voor Reagan karakteristieke optimisti sche toonzetting. De president schrijft dat als gevolg van de conti nue periode van economische groei die de VS nu doormaken, er in vijfjaar tijd 15 miljoen banen bij zijn gekomen. En er is geen enkele reden waar om die periode van groei niet ge woon zou kunnen doorgaan, aldus Reagan. Immers, zo schrijft hij, wij hebben er de afgelopen jaren alles aan gedaan om het Amerikaanse ondernemers zo gemakkelijk mo gelijk te maken door tal van ambte lijke obstakels te verwijderen. Overgangsfase Het rapport, opgesteld door Reagans Raad van Economische Adviseurs, zegt verder dat de Ame rikaanse economie zich in een overgangsfase bevindt. Tot vorig jaar was de groei te danken aan een stijgende binnenlandse consump tie. Maar sinds dat jaar is 's lands economische groei meer en meer te danken aan stijgende exporten. „Voor de eerste keer in zes jaar droeg de buitenlandse handel door een exportgroei met 17 procent bij aan de economische groei", zo zei Beryl Sprinkel, een van de econo mische adviseurs van Reagan gis teren. Maar, zo waarschuwt Reagan in het rapport, aan die positieve situa tie zou een eind kunnen komen als een komende regering of het Con gres onverantwoordelijke beslui ten neemt. Daarbij doelt hij in het bijzonder op protectionistische maatregelen. Reagan herhaalt dat hij in zijn ambtsperiode alle protectionis tische wetten die in het Congres worden ingediend, met zijn veto zal treffen. „Protectionisme is een sirenenzang", zo schrijft de presi dent letterlijk. Reagan eist zelf de eer op voor de groei die 's lands economie heeft doorgemaakt sinds hij begin 1981 in het Witte Huis kwam. „Het is haast niet te geloven dat aan het be gin van de jaren '80 de overheer sende houding tegenover de eco nomie er een van wanhoop was", aldus het rapport. Opvallend Opvallend is, dat in Reagans eco nomische rapport relatief weinig wordt gezegd over de in vele ogen twee grootste economische proble men van de VS: de tekorten op de begroting en op de handelsbalans. Reagan wijst er wel op, dat beide tekorten het afgelopen jaar zijn gaan dalen, en dat de economie al leen gezond kan blijven, als aan de door hem ingezette politiek wordt vastgehouden. Maar wat hij niet noemt, is dat Amerika's schulden tijdens zijn ambtsperiode zijn ge stegen van 900 miljard dollar naar het onvoorstelbaar hoge bedrag van 2600 miljard dollar. ADVERTENTIE landse vakbeweging veel succes en heel veel sterkte in de komende maanden. In gedach ten zijn wij bij jou en steunen jou en je vrienden". De aanhouding van Mayekiso leidde tot hevige protesten in Ne derland en andere westerse landen. Ironisch genoeg is de tekst van de advertentie opgesteld in een ge brekkig soort Nederlands. Het lijkt erop dat iemand de oorspronkelijk Engelse tekst heeft willen vertalen in het Afrikaans. Daarbij vergetend dat juist het Afrikaans door de meeste zwarten in Zuid-Afrika be schouwd wordt als de taal van de onderdrukker. Volkswagen: Jetta Elan diesel Bouwjaar 1987 slechts 17000 KM in staat van nieuw DEN HAAG Over niet al te lange tijd worden er advertenties in de kranten geplaatst waarin de over heid aan particuliere beleggers vraagt mee te doen aan de financie ring van vier tunnels in de rand stad. Minister Neelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft begin deze maand al aangekondigd dat zij ervan uitgaat dat het geld (1,5 miljard gulden) voor die tunnels binnen enkele maanden door parti culiere beleggers op tafel is ge bracht. Nog voor het eind van de zomer kan dan de eerste paal wor den geslagen voor de bouw van een tunnel onder de Noord bij Alblas- serdam. door Hans Amesz Het ministerie van verkeer en waterstaat wekt op zijn minst de in druk dat het met de tunnelfinan ciering rond zit. "Ik ben niet ge wend om aan dode paarden te trek ken", zei mevrouw Smit in de Ka mer. Een woordvoerder van ver keer en waterstaat verklaart echter dat er nog geen formele contacten met grote beleggers zijn. Er is wel informeel gesproken en daaruit leidt de minister kennelijk af dat de financiering geen probleem is. De Initiatiefgroep Financiering Infrastructuur (IFI), die wordt ge vormd door vertegenwoordigers van potentiële financiers, wacht op een offerte van .de overheid. "Wij hebben ons huiswerk gedaan", zegt secretaris ir. Jan Knipscheer. Het IFI zal uitsluitend onderhan delen over de voorwaarden waar aan het voorstel van de overheid moet voldoen en niet over de prijs. De inschrijving op het contract wordt door de beleggers zelf inge vuld. Volgens Knipscheer moet het kabinet nog een groot aantal onze kerheden wegnemen voordat be leggers zullen besluiten geld te storten. Advertenties Navraag bij een paar grote pen sioenfondsen en verzekerings maatschappijen leert dat er nog nergens concrete plannen worden behandeld. Delta Lloyd in Amster dam heeft van het plan om tunnels door particuliere beleggers te laten financieren en exploiteren 'ge hoord'. Het pensioenfonds PGGM praat wel met de overheid, maar iets tastbaars is daar nog niet uitge komen. Verzekeraar Centraal Be heer in Apeldoorn is 'niet bena derd'. Aegon verklaart dat er geen officiële contacten zijn en kan zich overigens voorstellen dat er een elegantere manier van zaken doen te bedenken is dan het plaatsen van advertenties. Ook bij Neder lands grootste belegger, het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen, is niets con creets bekend. Maar woordvoerder Vleugels zegt dat het ABP als lange termijnbelegger zeker geïnteres seerd is in het tunnelproject. Voorlopig lijkt het erop dat de fi nanciering van de tunnels door particuliere beleggers een kwestie van veel woorden en weinig daden Bedrijfsleven wil garanties i nanciering verkeerstunnels. is, zoals dr. Bart le Blanc al in sep tember vorig jaar riep. Le Blanc is lid van de raad van bestuur van F. van Lanschot Bankiers en heeft in een commissie, die zijn naam draagt, de financiering van infra structurele werken bestudeerd. De scepsis van Le Blanc werd vooral gevoed door de voortvarendheid waarmee de besluitvorming in 'Den Haag' over de aanleg van de tunnels met particuliere financie ring tot stand is gekomen. Die wij ze van besluitvorming toont vol gens hem maar weinig begrip voor de belangen van potentiële geld- verschaffers. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Ondernemingen (VNO), mr. Cees van Lede, is het van harte met hem eens: "Als de Tweede Kamer niet wil beslissen over de financiering van de tun nels, bruggen en andere knoop punten in de infrastructuur, moet ze ook niet verwachten dat het be drijfsleven dat wel even voor een kwartje wil doen. Het kan niet zo zijn dat het bedrijsleven op alle ter reinen de risico's daarvoor moet dragen, ook voor zaken die het niet in de hand heeft, zoals overheids- beslissingen". "Minister Smit-Kroes probeert dapper die tunnels van de grond te krijgen. Maar als het kabinet die niet zelf kan betalen, zal het wel de voorwaarden moeten scheppen waaronder ondernemers geïnteres seerd raken in dergelijke projec ten. Daarbij zullen toch de finan ciële risico's door het kabinet moe ten worden afgedekt", aldus Van Lede. "Het gaat om projecten met een looptijd van 30 tot 40 jaar en wie zegt dat de regering niet ooit de benzineprijs gaat verdubbelen of de auto's afschaffen. Dan verdien je de investeringen nooit terug. On dernemers zijn gewend over lange termijn risico's te lopen, maar niet bij dit soort zaken". De particuliere financiers van het tunnelproject willen uiteraard een redelijke zekerheid hebben dat zij waar krijgen voor hun geld. Als de overheid vasthoudt aan het uit gangspunt dat het risico in princi pe bij de belegger ligt, zal er wel een zeer forse risico-premie be taald moeten worden, die bedui dend boven het rendement van nu ruim zes procent op zeer veilige staatsleningen dient uit te gaan. Als ze al investeren, want zoals nu te horen valt, zullen beleggers staan op één of andere vorm van overheidsgarantie. Onhaalbaar Mr. Rita ter Steeg heeft onder zoek verricht naar de ervaringen in het buitenland met het particulier financieren en exploiteren van in frastructurele projecten. In een ar tikel in het economenvakblad Eco nomisch Statistische Berichten (ESB) komt zij tot de conclusie dat geheel particulier financieren en exploiteren van de tunnels in Ne derland een onhaalbare zaak lijkt. Volgens haar moet de overheid ga randeren dat zij in de verwachte in komsten (van de tolheffing) zal voorzien als blijkt dat de verkeers stroom minder groot is dan op grond van de verkeersprognoses verondersteld mocht worden. Dat is goed mogelijk als er bijvoor beeld veel gebruik wordt gemaakt van alternatieve routes, waar geen tol wordt geheven. Of als er milieu problemen optreden die het nood zakelijk maken het verkeer te be perken. Of als de aanleg van vol doende aansluitende wegen ach terwege blijft en de bewegwijze ring niet goed (te klein) is. Bij de aanleg en exploitatie van een autosnelweg, in Frankrijk, de Cofiroute, hebben de financiers be hoorlijke verliezen geleden, omdat de overheid, in tegenstelling tot wat was afgesproken, ingreep in de tarieven. Bij een Amerikaans pro ject, de Chesapeake Bay Bridge and Tunnel District in de staat Vir ginia, voldeed de overheid niet aan haar belofte om goede aansluiten de wegen op de nieuwe verbinding aan te leggen. De hierdoor ontstane verliezen moesten worden gecom penseerd door een verhoging van de tolprijs. Veel te kleine wegwij zers naar de tolweg zorgden er bij de Dublin Ring Road in Ierland voor dat de verwachte verkeers stroom uitbleef. Verder is natuur lijk ook het bouwrisico niet gering. Grote projecten, zo leert de erva ring in Nederland, kosten bijna al tijd veel meer dan geraamd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7