'Gedrag Israëlisch :er ontoelaatbaar' Thatcher gebruikt homowet om 'links' aan te pakken VS geven Britten belastende documenten over Waldheim Aanklacht Britse oppositieleider: 1 O (my* rkll frwp iQQtnQQy* Soms^nd"™oVdërechtaeSrle UlllUcldaIBadl Twijfels over behandeling leden van Action Directe Weer militaire overval woning Winny Mandela GIRO 5850 LEER MEER MET GROTE BEER IMHMME ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (AFP) - De Franse rege ring piekert er niet over toe te ge ven aan 'terroristen'. Al 82 dagen zijn de gevangen leden van Action Directe in hongerstaking en zo langzamerhand begint men zich in Frankrijk af te vragen of de om standigheden waaronder de vier kopstukken van de extreem-linkse terreurbeweging gevangen zitten niet al te bar en boos worden. De verschijning van verdachte Nathalie Ménigon voor een specia- le rechtbank in Parijs bracht g J woensdag de nodige sensatie te- wezig kon zijn en dat hij haar in de ze toestand niet zou verdedigen. Ménigon moest toch naar de recht- JERUZALEM (AP) - Het Israëlische leger gebruikt in de bezette gebieden dumdum-achti- bank toe. sterk vermagerd, slechts ge kogels om ernstiger verwondingen toe te brengen aan de Palestijnse demonstranten, dertig kilo wegend en half bij be- Dit heeft de Britse Labourleider Neil Kinnock gisteren op een persconferentie verklaard. ^htszLrblnnengereden1 D°Qpie- Kinnock brengt momenteel een bezoek aan Israël, en heeft ook de bezette gebieden be- sident van het hof, dat speciaal "zocht. Hij zei dat van één van de Palestij- nen het onderbeen moest worden geamputeerd door de zware ver wondingen die door de kogels wa ren aangebracht. Kinnock heeft naar zijn zeggen in de ziekenhuizen röntgenfoto's van de verwondin gen gezien, die er volgens hem op duiden dat er exploderende kogels worden gebruikt, die grote wonden veroorzaken en in het lichaam veel schade aanrichten. Volgens Kinnock worden kogels van lichter kaliber gewijzigd om grotere verwondingen aan te rich ten. Hij toonde op de persconferen tie twee kaliber .22 patronen, die aan de randen waren ingevijld om meer schade te veroorzaken. In no vember gebruikten scherpschut- ters van het Israëlische leger deze ten in de rug schieten; hij heeft i.. het ziekenhuis verscheidene ge wonden gezien met schotwonden in rug. Ook gisteren kwam het weer tot een treffen tussen Palestijnse beto gers en Israëlische troepen. De ge welddadigheden braken 's mid dags uit na afloop van de islami tische gebedsdiensten. In de Arabi sche wijken in het oosten van Jeru zalem is inmiddels een grote poli tiemacht op de been gebracht om nieuwe Palestijnse betogingen in de" kiem te smoren. Volgens de Israëlische radio is de veiligheidsoperatie in Jeruza lem één van de grootste in de ge in de Israëlische poli- zullen daar in totaal patronen om Palestijnen uit te schakelen van wie werd aangeno men dat ze de demonstraties leid den. Een dergelijke opzettelijke verandering aan de kogel voldoet volgens Kinnock aan de definitie van een dumdum-kogel, waarvan het gebruik door de Conventie van Geneve is verboden. Israëlische functionarissen heb ben herhaaldelijk ontkend dat het leger dergelijke kogels gebruikt, maar Palestijnse artsen wijzen er al enkele weken op dat de wonden die'zij te behandelen krijgen alleen veroorzaakt kunnen zijn door dum- dum-kogels. Kinnock zei ook dat er duidelijke bewijzen zijn dat de Israëlische sol daten de Palestijnse demonstran- De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO heeft gisteren gezegd dat geen enkele vooraanstaande Palestijn in de door Israël bezette gebieden bereid zal zijn Shultz te ontmoeten. r de behandeling van terreurza- ken is ingesteld, vroeg de bewa kers bij haar een microfoon onder de mond te plaatsen. „Ik ben niet in staat uw vragen te beantwoorden", aldus Ménigon, „ik zie er derhalve van af te spre ken." Nathalie Ménigon wordt evenals haar kameraden Joëlle Au- bron, Jean-Marc Rouillan en Geor ges Cipriani sinds een paar dagen onder dwang gevoed. De Franse wet staat dat toe in het geval er le vensgevaar dreigt. Woensdag wer den zij tot twaalf jaar gevangenis veroordeeld voor hun aandeel in een schietpartij met de politie in september 1980. Donderdag verscheen Ménigon. samen met een ander lid van Ac tion Directe, voor de rechter van wege de poging tot doodslag van een zwerver in een kraakpand te Parijs in januari 1982. De andere verdachte, Régis Schleicher, die niet tot de 'top' van Action Directe1 wordt gerekend, weigerde aan het verhoor mee te werken. Hij zei slechts te zijn voorgekomen uit so lidariteit met Ménigon en „mijn drie andere kameraden die sinds 1 december in hongerstaking zijn". De hongerstaking en de verschij ning van Ménigon in rolstoel heb ben echter een discussie losge maakt over de wijze waarop Frank rijk met de gevangen leden van Ac tion Directe omgaat. De vier zijn in hongerstaking gegaan uit protest tegen hun eenzame opsluiting. Verscheidene vooraanstaande per soonlijkheden in Frankrijk zoals Yves Jouffa, de voorzitter van de Liga voor de rechten van de mens, hebben bij de regering geprotes teerd tegen de gedwongen voeding van de gevangenen. Zij eisen dat er een einde komt aan hun eenzame opsluiting, „die in strijd is met de Europese Conventie van de mens". Alain Geismar, een bekende linkse activist, ging begin jaren zeventig eveneens in hongerstaking om als politieke gevangene te worden aanvaard. Hij laakte het dat de re gering op „het terrorisme van Ac- De regering waarschuwt echter voor de chantage van de terroris ten. „Men moet zich niet om de tuin laten leiden", verklaarde minister van justitie Chalandon. „Zij (van Action Directe) willen in de gevan genis hun terroristische strategie voortzetten". Volgens Chalandon doet de regering er alles aan om te verzekeren dat de omstandigheden in de gevangenis naar behoren zijn. Minister Robert Pandraud, be last met de binnenlandse veilig heid, uitte zich tegenover de pers bijzonder scherp over de leiders van Action Directe. Hun honger staking deed hij met een nauwe lijks verholen sarcasme af als een vermageringskuur. De bewinds man trok fel van leer tegen diege nen die de terroristen als slachtof fers willen afschilderen. Het recht se dagblad Le Figaro is het daar mee eens. De krant verbaast zich erover dat bepaalde mensen meer begaan zijn met het leed van de vier uiterst gevaarlijke terroristen dan met dat van de familie van de slachtoffers, zoals de vermoorde topman van Renault, Georges Bes- se en generaal Audran. Vredesgesprek Nicaragua in een impasse GUATEMALA-STAD (Rtr)- De re gering van Nicaragua is niet bereid een nieuw voorstel voor een staakt- het-vuren van de Nicaraguaanse kardinaal Obando y Bravo recht streeks met de Contra's te bespre ken, zo heeft een Sandinistische woordvoerder in Guatemala giste- jje en zujj -1-500 pol^mcnTe'n.'d^rh Crij willig hebben gemeld, extra JOHANNESBURG (GPD) - Het huis van Winny Mandela, echtge note van de gevangen zittende zwarte Zuidafrikaanse verzetsstrij der Nelson Mandela, is gistermid dag voor de zoveelste keer overval len door zwaar bewapende militai ren. Minstens 50 soldaten vielen rond twaalf uur zonder waarschu wing of huiszoekingsbevel haar huis in de zwarte miljoenenstad Soweto bij Johannesburg binnen. Het hek dat toegang geeft tot de kleine tuin bij het huis werd hierbij vernield. Volgens Zindzi, de 27-jarige dochter van de Mandeia's waren de soldaten op zoek naar verboden objecten. Zo namen ze een t-shirt en een affiche in beslag. Een uur la ter werden het t-shirt en de poster door twee blanke veiligheidsagen ten in burger weer teruggebracht met de mededeling dat het geen verboden objecten betrof. Pas daarna trokken ook de soldaten zich terug. Volgens Willy Mandela komen dit soort gewelddadige huiszoekin gen vaak voor. „Ze vertellen elke keer weer dat wij zwarten zelf ver antwoordelijk zijn voor het geweld in onze woonwijken. Maar dat is niet waar. Net zoals in Pietermarit- zburg zijn het leger en politie de be langrijkste veroorzakers van het geweld. Zij proberen ons eerst te provoceren en later zeggen ze dat wij de oorzaak van onlusten zijn". Ook Zindzi bevestigde dat de soldaten provocerend hadden op getreden. „Het lijkt wel of ze er een spelletje van maken. Ze komen bij na elke vrijdag". ADVERTENTIE i de kardinaal zouden de Con tra's een bestand van 30 dagen moeten aanvaarden, terwijl Mana gua dan een amnestie zou moeten afkondigen voor alle politieke ge vangenen, een onbeperkte pers vrijheid toestaan, de dialoog met de politieke oppositie moeten her vatten en de dienstplicht in her overweging moeten nemen. De Contra's namen het voorstel on middellijk over. Maar voor Managua zou aanvaar ding neerkomen op verdere con cessies, nadat president Daniel Or tega in januari al de noodtoestand had opgeheven en de amnestie had verruimd. Een woordvoerder van de Sandinisten zei dat de rege ringsdelegatie wel bereid is verder te praten met de kardinaal.. den gestationeerd. In de Arabische buurten zullen zij 24 uur per dag surveilleren en dat zal tenminste enkele weken zo blijven. Landelijk politiecommissaris David Krauss zei dat mede was be sloten tot het grote machtsvertoon om te voorkomen dat zich volgen de week ongeregeldheden voor doen, wanneer de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ge orge Shultz naar Israël komt. ADVERTENTIE Om hun mening te onderstrepen dat president Waldheim moet aftreden hebben ambtenaren van het Oostenrijk se ministerie van sociale zaken in Wenen een groot spandoek opgehangen met de mededeling: Waldheim is niet langer acceptabel voor het land. <Foto AP) Aanbod van VS aan militaire leider Panama WASHINGTON (UPI) - Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de militaire leider var. Pana ma, generaal Noriega, laten weten dat de drugsaanklacht die in de Verenigde Staten tegen hem is in gebracht, ingetrokken zou kunnen worden als hij en zijn medewerkers hun ambt opgeven. Dit berichtte gisteren de New York Times. Het ministerie van justitie in Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken echter la ten weten dat het zich zal verzetten tegen elke poging om de aanklacht tegen Noriega te laten vallen. Een eventueel besluit aangaande het intrekken van de aanklacht zou van president Reagan uit moeten gaan, zo verklaarden officiële krin gen. VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in 70 landen. te amersfourt. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland LONDEN (Rtr/AP) - De Verenigde Staten hebben Groot-Brittannië documenten gegeven die bewijs materiaal zouden kunnen vormen tegen president Kurt Waldheim van Oostenrijk. In de documenten zou een luitenant Kurt Waldheim van de Wehrmacht gevangen geno men Britse militairen ondervra gen. Dit heeft premier Margaret Thatcher gisteren meegedeeld. Groot-Brittannië zal de docu menten uit de U.S. National Archi ves laten zien aan professor Gerard Fleming, die zitting had in de inter nationale commissie die onlangs Waldheims eventuele betrokken heid bij oorlogsmisdaden onder zocht, zo voegde zij er aan toe. Waldheim heeft tegengesproken lijk op vragen van het Lagerhuislid van de Conservatieve Partij Robert Rhodes James, dat het vernietigen van de archiefstukken "in overeen stemming met de richtlijnen" was gebeurd. Zij weigerde te onthullen of Groot-Brittannië van Waldheims oorlogsverleden op de hoogte was voordat het besloot zijn kandida tuur voor het secretariaat-generaal schap van de Verenigde Naties in 1971 te steunen, na er voordien te gen te zijn geweest. "Mijn informatie is dat ten tijde van dr. Waldheims verkiezing geen vraagtekens bij zijn oorlogsverle den zijn gezet," aldus Thatcher. Kurt Waldheim heeft inmiddels nadrukkelijk gewaarschuwd dat hij betrokken is geweest bij de de consequenties in het geval hij ondervraging van de zes militairen, die gevangen genomen waren tij dens een actie op het Egeische ei land Alimnia in 1944 en die later door de Duitsers werden terechtge steld. Groot-Brittannië richtte zich tot de Verenigde Staten om hulp omdat zijn eigen dossier over het incident in 1977 door het ministerie van buitenlandse zaken was ver nietigd. Thatcher antwoordde schrifte- moeten aftreden. In een inter view met de Westduitse krant Die Welt, dat vandaag is gepubliceerd, voorspelde Waldheim in dat geval een chaotische situatie in Oosten rijk. In het interview met Die Welt be nadrukte Waldheim dat hij „bij vrije democratische verkiezingen door het Oostenrijkse volk tot staatshoofd is gekozen." Tevens zei hij vastbesloten te zijn in functie te blijven ondanks een, zoals hij dat noemde, „ongekende lastercam pagne" tegen zijn persoon. Nu af treden zou volgens Waldheim de indruk wekken „dat niet de Oos tenrijkse kiesgerechtigden, maar buitenlandse media en groeperin gen uitmaken wie staatshoofd van Oostenrijk mag zijn." Gisteren publiceerden het tijd schrift Basta en het dagblad Kurier de uitslagen van recent gehouden opiniepeilingen, waaruit blijkt dat steeds meer Oostenrijkers van me ning zijn dat Waldheim moet aftre den. In de enquete sprak 49 procent van de ondervraagden zich uit voor het aanblijven van de president; 47 procent vond dat hij moet aftreden. Meer dan de helft - 56 procent - is van mening dat de resultaten van het onderzoek van de internationa le commissie van historici belas tend zijn voor de president; 35 pro cent van de ondervraagden is juist van mening dat de resultaten van het onderzoek voor Waldheim po sitief zijn uitgevallen. Twee weken geleden bleek bij een opiniepeiling nog 72 procent van de ondervraagden van mening te zijn dat Waldheim moet aanblij- Demmenie Computers organiseert voor al die bedrijven die overwegen om hun administratie te automatiseren een gratis introduktiekursus boekhouden. Op donderdag 25 februari en zaterdagochtend 27 februari kunt u bij ons alles leren over computers, boekhoud- programma's en natuurlijk de GROTE BEER STERPROGRAMMA'S. Een unieke kans om eerst zelf te zien wat computers voor uw bedrijf kunnen betekenen. Onze IBM PS/2 computers staan op deze dagen tot uw beschikking. Deze GRATIS introduktiekursus t. open voor alle ondernemers die overwegen hun administratie, klein of groot te automatiseren. Maak direct een afspraak met: Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 - 41 11 81 Buitenland kort Gelli Licio Gelli heeft de hoop van het Italiaans justitieel apparaat doen vervliegen dat hij zal vertellen wat hij weet over het bankroet van de Banco Ambrosiano, het grootste fi nanciële schandaal sinds de Twee de Wereldoorlog. Gelli, die woensdag door Zwit serland aan Italië werd uitgeleverd, zou het brein zijn geweest achter een netwerk van rechtse extremis ten, die betrokken waren bij een hele serie bijzonder spectaculaire misdaden. Voorwaarde voor de uitlevering was echter dat Gelli alleen zou wor den vervolgd voor zijn rol in het frauduleuze bankroet van de Ban co Ambrosiano in 1982. De Banco Ambrosiano was de 'thuisbank' van het Vaticaan. ETA-overleg Het Spaanse kabinet heeft mee gedeeld dat het bereid is de vredes besprekingen met de Baskische af scheidingsbeweging ETA te her vatten omdat zij zich houdt aan de wapenstilstand die zij in januari aanbood. ETA, die de eerste wapenstil stand in haar bestaan van 20 jaar had voorgesteld,-opperde dat men een bestand van 60 dagen in acht zou nemen en de besprekingen zou hervatten die men in december had afgebroken. Het kabinet had eerder laten weten het contact niet te zullen hervatten tot dat het er van overtuigd was dat de ETA het doden wilde beëindigen. In navolging van de leden van het Lagerhuis zijn deze week ook de parlementariërs van het Britse Ho gerhuis akkoord gegaan met het zogenaamde 'homowetje' van de regering-Thatcher. Enkele voorge stelde wijzigingen, om de omstre den wet van de scherpe kantjes te ontdoen, vonden geen gehoor bij de meerderheid van de Britse 'Eer ste Kamer' zodat Thatcher verge noegd achterover kon leunen. Zij heeft zich het afgelopen half jaar nogal sterk gemaakt voor de wet waarin een onvervalst staaltje con servatisme ten beste wordt gege- door Bert Paauw De kern van de nieuwe wet is dat het gemeenten in het vervolg wordt verboden om materiaal te verspreiden waarin homoseksuali teit wordt voorgesteld als een 'nor maal maatschappelijk gegeven' of waarin een homoseksuele relatie als aanvaardbaar alternatief voor een heteroseksuele relatie wordt beschreven. Alle lectuur waarin homoseksualiteit als het -ware wordt verdedigd is in de toekomst taboe. De wet betekent onmiskenbaar een verslechtering van de positie van homoseksuele mensen. En die positie was in 'het Engeland van Thatcher' toch al minder florissant dan in veel andere westerse landen zoals Nederland, waar discrimina tie ten aanzien van homoseksuelen weliswaar ook nog lang niet is uit gebannen maar het verschijnsel in elk geval maatschappelijk is aan vaard. Is in Nederland de afgelopen ja ren een doorbraak in de acceptatie van homo's gerealiseerd, dat is in Engeland zeker niet het geval. Ho moseksuele activiteiten zijn welis waar niet strafbaar, maar alleen toegestaan tussen volwassenen; in tegenstelling tot heteroseks dat al vanaf 16 jaar is toegestaan. Een on langs gegeven 'aanwijzing' van de leiding van de Brits Anglikaanse kerk aan de bisschoppen om ho moseksuele priesters te ontslaan kreeg flinke bijval. Indien men de promotiekansen in beroep of bedrijf niet wil beder ven dan geldt het in Engeland, meer dan in Nederland, als onver standig om voor de homoseksuele geaardheid uit te komen. In het on derwijs zijn homo's al helemaal niet welkom onder het mom van dat ze een gevaar voor de kinderen vormen. De Britse autoriteiten hebben zich daarbij niet uit het veld laten slaan door de resultaten van een onderzoek in het Ameri kaanse Cleveland naar seksuele praktijken tussen leerkrachten en leerlingen. Dit onderzoek, het grootste op dit terrein van de laatste jaren, gaf als uitkomst dat 'hetero-opvoeders' een groter risi co voor de kinderen betekenen dan 'homo-opvoeders'. De protesten tegen de nieuwe wet van Thatcher stonden en staan vooral onder leiding van kunste naars die beducht zijn voor de be voegdheden die gemeentebestu ren krijgen toegeschoven. In prin cipe wordt het mogelijk om kunst werken (boeken, toneelstukken, Margaret Thatcher - kans voor open doel - (Foto ap> schilderijen en dergelijke) te ver wijderen of te verbieden waarin homoseksualiteit al dan niet ver kapt aan de orde komt. Dat zou er in de praktijk bijvoorbeeld toe kunnen leiden dat boeken van de wereldberoemde Britse auteur Os car Wilde uit de biblotheken wor den gehaald of dat een internatio naal vermaard toneelstuk als 'A Cat on a hot tin roof van Tennessee Williams, waarin de hoofdrol wordt vertolkt door een homoseksueel, uit de schouwburgen wordt ge weerd. Kortom, de wet betekent niet alleen een verslechtering van de positie van homoseksuelen maar draagt ook het gevaar van een beknotting van kunstuitingen in zich. Dit alles in ogenschouw nemend rijst de vraag wat Thatcher eigen lijk bezielt om er zo'n 'middel eeuws voorstel' in de 20ste eeuw door te drukken. Ongetwijfeld spe len haar autoritaire manier van re geren en haar meer dan eens geuite (voor)oordeel dat het gezin de meest fatsoenlijke en te prefereren relatievorm is daarbij een rol. Maar die factoren zouden waarschijnlijk toch niet voldoende zijn geweest om de wet ongeschonden door het parlement te loodsen. Er spelen ook duidelijk politieke motieven Eén van die motieven is het na drukkelijke verlangen van de rege ring-Thatcher om de greep op link se gemeentebesturen te verstevi gen. En politiek gehaaid als That cher is sloeg zij onmiddellijk toe toen drammerige Labour-wijkra- den in Londen haar een kans voor open doel verschaften. Die wijkra den, met bevoegdheden op het vlak van onderwijs, hadden name lijk, tegen het nadrukkelijke advies van allerlei opvoedkundigen in, een bepaald boekje op het lespro gramma van de lagere scholen ge zet. In dat boekje ('Jenny woont bij Eric en Martin') worden de beleve nissen verhaald van Jenny die een homoseksueel mannelijk ouder paar heeft. Opvoedkundigen noemden het boekje provocerend en zeiden bovendien dat kinderen van 8 tot 12 jaar nog niet in die vorm met dergelijke voorlichting moeten worden geconfronteerd. Dat conservatieve politici het boekje als een uitdaging van La- bour-zijde zouden beschouwen lag in de lijn der verwachtingen. De toon werd een halfjaar geleden ge zet door de rechtse boulevard-pers die artikelen ging produceren over de 'loony left' (de getikte linksen) en het boekje tot landelijke rel wist te verheffen. Thatcher haakte daar tijdens het congres van haar Con servatieve Partij afgelopen herfst gretig op in. "Kinderen die moeten leren om traditionele waarden te respecteren, krijgen ingeprent dat ze het onvervreemdbare recht heb ben om homoseksueel te zijn", sprak zij honend. Vooraanstaande partijgenoten vertolkten, onder brede instemming, de opvatting dat veel jonge mensen in hun pu berteit aarzelen over hun seksuele voorkeur en de ene (hetero) of de andere (homo) kant op kunnen, "afhankelijk van het gezelschap waarin ze verkeren of de school waarop ze zitten". 'Doe iets', was de duidelijke boodschap aan Thatcher en dat heeft zij zich geen twee keer laten zeggen. De 'opdracht' verschafte haar meteen de gelegenheid een andere politieke tegenstander aan te pak ken, te weten de Gay Rights Move- ment (de beweging voor de rechten van homoseksuelen). Deze zeer ac tivistische beweging onderhoudt in het Britse politieke spectrum zeer nauwe banden met Labour en dat is duidelijk niet naar de zin van Thatcher. Leunend op een comfor tabele conservatieve meerderheid in zowel Hogerhuis als Lagerhuis is zij er dus nu in geslaagd een aan tal door de Gay Rights Movement bij plaatselijke overheden bepleit te en bevochten maatregelen wet telijk te verbieden. De homoseksuelen in Engeland zijn qua rechtspositie weer enkele tientallen jaren teruggeworpen in de tijd. En dat in een periode waar in de ziekte aids toch al zorgt voor een toenemende 'homo-haat'. Opi niepeilingen van het bekende Gal- lup-instituut spreken in dat op zicht duidelijke taal. Zei in 1965 nog 61 procent van de Britten geen bezwaar te koesteren tegen homo seksuele relaties tussen volwasse nen, vorige maand was dat percen tage gedaald tot 48 procent. Het geen parlementariër Chris Smith (Labour), de enige van de 650 Ho ger- en Lagerhuisleden die open lijk uitkomt voor zijn homoseksua liteit, de verzuchting deed slaken dat de overheid zich zorgen zou moeten maken over de steeds vij andiger houding van de samenle ving jegens homo's. Zoals het er nu naar uitziet, zal het Thatcher echter allerminst een zorg zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5