Eenonverslijtbaar instituut Schoevers: driekwart eeuw degelijkheid en accuratesse ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 EXTRA PAGINA 29 Een instituut dat met recht kan worden aangeduid met de benaming 'instituut' viert binnenkort feest. Vele secretaresses en kantoorklerken die ooit Schoevers 'deden' zullen op 4 maart over de dansvloer van het Haagse Congresgebouw zwieren. "De les van 75 jaar Schoevers? Dat het particulier onderwijs in Nederland bestaansrecht heeft". door Gerard van Putten Het schijnt in de afgelopen 75 jaar niet vaak te zijn voorgekomen, maar vrij recentelijk werd Schoevers voor de verandering eens de les gelezen. Door de redactie van het feministi sche maandblad Opzij, met name. Daar vond men het hoog tijd dat het particuliere onderwijsinstituut directri ces in plaats van veredelde hulpjes van directeurs moest gaan opleiden. Schoe vers is rolbevestigend bezig, zo luidde de schriftelijke aanklacht die voornamelijk was gebaseerd op de secretaresse-oplei ding. De moraal van het artikel dat des tijds viel te lezen in het vrouwenblad: Schoevers was en is een anti-feministi sche onderwijsinstelling. "En dat terwijl onze oprichter Adriaan Schoevers zo ongeveer de eerste femi nist in Nederland was", zo poogt E. Triemstra, coördinator van dagopleidin gen bij de Haagse vestiging op enigszins verongelijkte toon de kritiek te weerleg gen. "Het was Schoevers die in de tijd dat er uitsluitend mannelijke kantoor klerken waren tegen meisjes riep: kom bij mij steno leren of machineschrijven. Dan kun je wat bereiken in de maat schappij". Branie Adriaan A. Schoevers was net achttien toen hij besloot voor zichzelf te beginnen als leraar steno en machineschrijven. Met de Amsterdamse branie die hem ei gen was, vond hij dat er op kantoren veel efficiënter gewerkt kon worden. Voor dien als aankomend klerk werkzaam op een kantoor, meende de eigenzinnige Schoevers vooral te hebben geleerd hoe het niet moest. "De onderwijzer stond toen in hem op en dat is niet vreemd, want zijn vader was dat ook", zegt J.L. van der Velden, directeur van de Rotterdamse vestiging. "Ook al omdat hij in contact was geko men met de heer Groote, de Nederlandse bewerker van de stenografie, dacht Schoevers dat er anders kon worden ge werkt op kantoren. Beter. En hij wilde die gedachte op anderen overbrengen". Volgens Van der Velden, die een stu die heeft gemaakt van de figuur Schoe vers en die zich tevens heeft verdiept in de geschiedenis van de cursusserifirma, was de in 1965 gestorven grondlegger een vent die met een niet te temmen energie zichzelf iets leerde en vervolgens anderen daarover onderwees. Of zoals Van der Velden het uitdrukt: "Als Schoeversiets opstak van een ander dan was hij wel zoveel perfectionist om met die pas verworven kennis aan de slag te slaan. Er waren maar weinig on derwerpen waarvan hij niet het naadje van de kous wilde weten, Schoevers had de neiging alles te willen uitdiepen. En meestal was het dan zo dat Schoevers na verloop van tijd inderdaad meer wist van de materie dan degene die hem daarover de eerste beginselen had bijgebracht". Zijkamer Zijn eerste lessen gaf hij vanaf 2 janua ri 1913 in een zijkamer van zijn ouderlij ke woning in Amsterdam. Al doende leerde de docent dat de leerlingen het best leerden typen als ze hun vingers op het ritme van een prettig in het gehoor liggend muziekje over de toetsen lieten gaan. Tot de inventaris van een leslokaal behoorde jarenlang een grammofoon. En nog altijd laten de cursisten die in oplei ding zijn voor het diploma machine schrijven zoals typen bij het instituut onveranderd wordt aangeduid zich opjutten door een metronoom of door een of pretentieloos deuntje in de casset terecorder. De intensieve methode, zo noemen ze bij Schoevers deze manier van lesgeven die de cursist moet klaarstomen voor honderdvijftig foutloze aanslagen per minuut op het examen. Met tien vingers, dat spreekt. "Hij was zijn tijd ver voor uit", zo uit Van der Velden nog maar eens zijn bewondering voor de man wiens portret in ieder filiaal prominent aan de muur hangt. "In 1938 demon streerde hij al de elektrische schrijfma chine, die pas in de jaren zeventig ge meengoed is geworden". Voor menigeen is Schoevers zowel in de letterlijke als in de figuurlijke beteke nis van het woord een instituut. Maar bo venal heeft de onderwijsinstelling ook het imago van een leerschool waar een vleug van kale deftigheid rondwaart in lokalen en gangen. Veelal wordt Schoe vers gekenschetst als 'de Bijenkorf on der de particuliere onderwijsinstellin gen'. Als het instituut waar nuffige, nooit anders dan in plooirokken geklede meis jes door hun vermogende ouders worden geparachuteerd om er een secretaresse opleiding te volgen. Reputatie Ze zijn et ook bij de firma uiteraard van op de hoogte dat Schoevers in den lande de reputatie heeft degelijke secre taresses te vormen. Enerzijds storen de leraren en leraressen zich daaraan, om dat het instituut zoveel andere cursussen dan de secretaresse-opleiding in de aan bieding heeft, anderzijds beschouwen ze dat imago ook als het uithangbord van de firma. "Het is historisch bepaald dat het insti tuut de uitstraling heeft van dat oplei dingsinstituut voor in-keurige secreta resses", zegt F. Mac Lean, als coördina tor avondopleidingen verbonden aan de Haagse vestiging. "Dat er op de markt veel om secretaresses werd gevraagd zal daar zeker mee te maken hebben gehad". "Dat klopt", zegt Rotterdammer Van der Velden als kenner van de Schoevers- historie. "In 1925 is een begin gemaakt met de secretaresse-opleiding, maar in die dagen legde het instituut zich toch voornamelijk toe op de vorming van de mannelijke kantoorklerk. Pas in de jaren vlak na de oorlog kwamen de gegoede dochters die ergens secretaresse wilden worden of die dat moesten van hun ou ders. En nu is de secretaresse-opleiding al geruime tijd onze grootste bron van in komsten". Het instituut Schoevers teert trouwens geheel en al op de cursusgelden die de 5200 dagleerlingen ("grotendeels vrou welijke, hier hebben we maar tien jon gens op een bezetting van zeshonderd") en ongeveer 7500 avondcursisten ("dat is beter verdeeld, dat ligt in de buurt van fifty-fifty") in het laatje brengen. Iemand die de eenjarige dagopleiding voor secre taresse volgt betaalt gemiddeld 4000 gul den. "Dat is niet exorbitant hoog", vindt Triemstra. Gericht Alsof hij uitdrukkelijk wil beklemto nen dat er op zijn instituut ook vakken als marketing en public relations wordt gedoceerd, zegt de Haagse leraar als een rechtgeaard reclameman: "Gemiddeld kost een plaats bij het middelbaar be roepsonderwijs tienduizend gulden per jaar. Welnu, dan kan ik me voorstellen dat menige ouder ervoor kiest de dochter of zoon een gerichte beroepsopleiding bij Schoevers te laten volgen. In grote lij nen zijn onze leerplannen-afgestemd op de praktijk. Dat is namelijk onze kracht, in een jaar tijd kunnen wij leerlingen zo veel vaardigheden bijbrengen dat ze in hun beroep aan de slag kunnen". Olgina van Riet houdt er een andere mening op na, al zegt ze er wel bij dat haar ervaringen met Schoevers dateren van het cursusjaar 1983. Er kan dus het een en ander zijn veranderd, zegt ze. De Leidse, die als receptioniste werkzaam is bij een bank, heeft het vak in de praktijk moeten leren. "Persoonlijk vond ik de opleiding voor receptioniste en secreta resse slecht, het gebodene deed erg ou derwets aan en was in elk geval het vele geld niet waard. Vooral aan tekstverwer king werd weinig aandacht besteed". Dat is nu anders. Inmiddels hebben al talloze leerlingen hun vingers laten gaan over de toetsen van de computers die nu een jaar of vijf in de lokalen staan opge steld. Waarbij zij opgemerkt dat aanvan kelijk met een verkeerd merk is gewerkt. Dat beloofde indertijd veel, maar bood helaas weinig. En na deze 'miscalculatie' is er fluks voor een ander merk gekozen. Triemstra en Mac Lean zijn zich er ter dege van bewust dat de klant lang niet al tijd tevreden reageert. Niet altijd lezen de leerlingen hun cursusboeken als een successtory uit. En als altijd vragen ze zich dan af: hebben wij de leerling slecht voorgelicht, of had de betrokkene zelf te hoge verwachtingen van zichzelf en van de cursus? In elk geval zegt hij klachten van cursisten serieus te nemen. Dikwijls kan een gesprek met de klager al verhel derend werken, maar valt het geschil niet met een gedachtenwisseling op te lossen, dan kan de klagende partij zich wenden tot het hoofdkantoor in Zoeter- meer. Aangesproken 'Voor zover mij bekend is dat nooit ge beurd", beweert Triemstra. "Wel gebeurt het dat leerlingen op hoge poten naar de directeur stappen. Laatst is dat mij nog overkomen, en achteraf moet ik zeggen dat ik er terecht op werd aangesproken iets te hebben vergeten wat ik wel had toegezegd te zullen doen". Wat eens begon in een zijkamer is uit gegroeid tot een bedrijf van tien filialen. Medio september opent Eindhoven als elfde vestiging z'n deuren. Overigens hebben de nabestaanden van Adriaan Schoevers daar geen enkele bemoeienis mee, de familie is een jaar of twintig gele den voor een niet nader te noemen be drag uitgekocht. Trouwens: ook de dans school Ruby Dorany, die Adriaan in Den Haag voor de leerlingen had opgericht ter afwisseling van de studie, is al lang af gestoten. De vestigingsdirecteuren hebben zich te houden aan het landelijk leerplan, zoals dat eens per jaar tijdens de jaarver gadering op het hoofdkantoor wordt op gesteld. Zeker als het gaat om de dagop leidingen moeten de vestigingsdirecteu ren zich strikt houden aan de tekst van het leerplan. Triemstra: "Tijdens dat di rectie-overleg worden al onze cursussen kritisch doorgelicht". De theorie wordt ook geregeld getoetst aan de praktijk, zo verzekeren Triemstra en Mac Lean. Het instituut gaat er nu eenmaal prat op dat wat in de klas wordt geleerd in grote lijnen van toepassing is in de kantoortuin. "Vandaar ook dat we gewend zijn oud-leerlingen de vraag te stellen of ze in hun vak wat hebben aan de vaardigheden die ze zich bij Schoe vers eigen hebben gemaakt". Leuke vriendin Werd die vraag gesteld aan actrice An- ne-Will Blankers, dan zou ze daarop ont kennend moeten antwoorden. Zoals ook de bokser Alex Blanchard die ooit een cursus machineschrijven volgde, de schrijfster Annie M.G. Schmidt, de eeu wig glimlachende Avro-omroepster Myr- na, de zangeres Patty Brard en onze na tionale sex-ambassadrice Xaviera Hol lander. Deze lieden hebben uiteindelijk voor een beroep gekozen dat niet aansloot op de opleiding die ze hebben genoten bij het instituut, al schijnt Xaviera Hollan der naar verluidt een voorbeeldig Schoe- vers-meisje en een dito secretaresse te zijn geweest voordat ze brood begon te zien in het vertellen van haar belevenis sen op, rondom en onder springmatras- "Bij nader inzien moet ik zeggen dat ik toch wel wat heb gehad aan die enige tijd op die school in Rotterdam", zegt Anne- Will Blankers. "Ten eerste heb ik er een ontzettend leuke vriendin aan overge houden. Ik heb bovendien nog twee jaar als secretaresse op een kantoor gewerkt en daarna, op de toneelschool, belastte iedereen mij met het uittikken van tek sten. En op dit moment speel ik in een stuk waarin ik vertaalster ben. Notitie blok in de hand, aantekeningen maken. Het secretaresse-type dus, en dat type komt me na al die jaren heel vertrouwd voor, ja". De toneelspeelster is nog van een ge neratie die werd voorgehouden dat een secretaresse en een receptionististe de lange broek maar in de kast moest laten hangen overeenkomstig het Schoevers- devies: een meisje dat carrière wil maken kan dat het beste doen in een gekleed mantelpakje, een scherp gesneden plooi rok of een gesoigneerde jurk. Voor dege nen die de mondelinge adviezen van de leraren en leraressen niet direct verston den, was er altijd nog het roemruchte Handboek Secretariaatspraktijk waarin de aanbevelingen voor gedrag en kle ding haarfijn waren omschreven. Nuttig Loes Potters, in Leiden directie-secre taresse bij een makelaardij, beantwoordt geenszins aan het profiel van het zoge naamde Schoevers-meisje, door sommi gen al dan niet terecht aangeduid als 'kakker'. Ze wenst zich niet als zodanig te beschouwen, hoewel de opleiding in Den Haag haar wel aanstond. "Die was heel nuttig, echt toegerust op de prak tijk. Maar eerlijk gezegd hing er een sfeertje dat ik niet zag zitten. Ontzettend conservatief. Wat de leraren en lerares sen zeiden was waar, die sfeer was het. Een spijkerbroek was uit den boze en had je grote oorbellen ingedaan, dan werden daarover ook aanmerkingen ge maakt. De instituten bij het instituut, de leraren en leraressen die er al jaren werk ten, zeiden zelfs: wie zich zo uitdost krijgt nóóit een baan. Nu praat ik over 1983, 1984 en dus niet over 1953". Marion Verboon, inmiddels op de loonlijst bij een gerenommeerd hotel, herinnert zich vooral de lol van de mei den-coterie. Ze kan zich weinig meer herinneren van de lesstof die ze een jaar of acht geleden in haar hoofd moest stampen, maar het was er wel ontzettend gezellig. "Wat ik wel weer minder vond: de een wilde er mooier uitzien dan de an der. Dat wekte af en toe ook jaloezie op". Intern wordt er bij Schoevers nog steeds gehecht aan omvangsvormen en uiterlijk. Maar lang niet meer in die mate als in het verleden. Dat blijkt ook in de Haagse vestiging waar een receptioniste zowaar een spijkerbroek van een strak ke, eigentijdse snit showt. De reactie daarop van de heren Triemstra en Mac Lean: "Wie zijn wij om uit te roepen dat een spijkerbroek niet tot de uitrusting van een receptioniste of secretaresse mag behoren. Misschien dragen wij nu wel de verkeerde pakken". J.L. van der Velden, directeur van de Rotterdamse Schoevers-vestiging: "Vandaag de dag moet je verrekte goed oppassen met het geven van kledingad viezen. Wat is mode en wat is geen mo de? Voor een leek is het allemaal moei lijk bij te houden, hoor. Ik geef de meis jes wel altijd in overweging dat secreta resses en receptionisten representatieve functies uitoefenen waarbij representa tieve kleding past. En daarbij zeg ik dan altijd dat volgens mij een spijkerbroek door heel wat werkgevers nog altijd niet wordt beschouwd als representatieve kleding". Eis Afgaande op zomaar wat meningen uit de wereld van werkgevers stelt menig di rectielid het ook nu nog op prijs dat z'n uitspraken worden genotuleerd door een Schoevers-meisje. Bij auto-dealer Kam steeg in Oegstgeest zegt bijvoorbeeld mevrouw Devilee van personeelszaken: "Een meisje dat hier wil werken als se cretaresse moet de Schoevers-opleiding gevolgd hebben. Dat stellen wij als eis, omdat ze bij dat instituut de leerlingen nog steeds opvoeden met de etiquette". Assistent-beheerder Jansen van de Amro-bank in Katwijk: "Je merkt dat aan de contacten met cliënten, heel voor komend zijn die Schoevers-meisjes. Wat dat betreft hebben ze een voorsprong op anderen. Maar om nu te beweren dat de genen die deze opleiding hebben ge volgd zonder bijscholing op de praktijk kunnen worden losgelaten, dat gaat me te ver". "Niettemin ervaar ik Schoevers altijd weer als een uitstekende leerschool voor meisjes", is het relaas van directeur Van der Weide van het Voorschotense make laarskantoor De Vlietstede. "Er wordt ze daar fatsoen bijgebracht, ze leren met klanten om te gaan. Vooral meiden die net van de middelbare school af komen kunnen qua kleding en taal ware wilde brassen zijn. Na een jaartje Schoevers zie je dat diezelfde meiden zijn omgebouwd tot ware dametjes". "Dat is leuk geformuleerd door die me neer", reageërt leraar Triemstra, "maar aan ombouwen doen we hier niet". Wat wel volgens hem gebeurt bij het insti tuut: de leerlingen worden in een bepaal de richting geduwd. De maatschappij vraagt orde, discipline en accuratesse. Vandaar dat er in het studiereglement op wordt gewezen dat het onderwijzend personeel bij het uitdelen van cijfers hun oordeel mede laten afhangen van de staat waarin het ingeleverde werk zich bevindt. Anders gezegd: e4r\ leerling die een foutloze proeve van bekwaamheid levert op een vod papier hoeft niet te re kenen op een tien. Schools De lessen bij het instituut hebben dus nog altijd een schools karakter. En dat gaat dan vooral op voor de dagopleiding. Van de cursist wordt bijvoorbeeld ver wacht dat hij of zij zich absent meldt in het geval deze zich ziek, zwak of misse lijk voelt. "Zomaar wegblijven kun je im mers ook niet als je bij een baas werkt", zegt Mac Lean. Willens en wetens keet trappen onder de les en bij herhaling te laat komen mag ook niet. "Ten eerste niet omdat dit ook niet kan bij een werk gever, en ten tweede niet omdat volgens onze opvattingen de klant koning is tot dat die andermans rechten aantast. Voor degene die twee keer achter elkaar te laat komt blijft de deur dus dicht, ook al heeft hij of zij dan het lesgeld keurig betaald". De omgangsvormen bij Schoevers mo gen in de loop van de afgelopen 75 jaar dan wat losser zijn geworden, toezicht op de leerlingen wordt er dus nog wel dege lijk uitgeoefend. Die ene Haagse typist met die veel te lange nagels werd dat on langs nog gewaar. Hem werd op het hart gedrukt dat de schaar en vijl nu maar eens moesten worden gebruikt omdat hij telkens twee toetsen tegelijk indrukte. Het zal best nuttig zijn, een dergelijke controle op netheid en gedrag van leer lingen. Maar wie let er eigenlijk op de handel en wandel van Schoevers? Deels houdt het instituut zichzelf onder con trole, beweren Triemstra en Mac Lean. Er mag dan onderwijs worden gegeven met een commercieel oogmerk, de heren bezweren dat het beleid niet het geld ver dienen tot elke prijs als uitgangspunt kent. "Volgens ons aanmeldingsysteem wordt voor elke cursus een bepaalde 'vooropleiding gevraagd. Voldoet de per soon die zich aanmeldt niet aan die voor waarde, dan gaan we praten over diens ervaring en tekortkomingen. En des noods wijzen wij zo iemand af'. Niet erkend Externe controle op Schoevers wordt er krachtens de Wet Erkenning Onder wijsinstellingen uitgeoefend door amb tenaren van het ministerie van onder wijs. Regelmatig dienen de leerplannen en cursusfolders te worden opgestuurd naar Zoetermeer. In het bijzonder wordt informatie verlangd over de opleidingen voor 'externe' diploma's, zoals bijvoor beeld het praktijkdiploma boekhouden, bedrijfscorrespondentie, marketing en het middenstandsdiploma. Daarentegen hoeven ze op het ministe rie niets te weten over de secretaresse- opleiding. "Omdat dat diploma niet door de overheid wordt erkend", is de uitleg van Triemstra en Mac Lean. "Niet dat wij daarmee zitten hoor, ons gaat het er om dat de markt die opleiding erkent en dat gebeurt al jaren". Coördinatoren E. Triemstra (links) en F. Mac Lean: "Wat in de klas wordt geleerd is van toepassing op de kantoortuin". Adriaan Schoevers 'die z'n tijd ver vooruit was': in elk van de tien vestigingen hangt zijn portret prominent aan de muur. (foto's Cees Zorn/GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29