Een rood eiland in een blauwe zee Labour-bolwerk Oxford verpakt z'n idealen in een modern marketing-jasje ZATERDAG 20 FEBRUAR11988 V WW^ A PAGINA 19 F.XTRA ^^^^^^BJJLAG^AJUjE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD geholpen en nu helpt hij ons vanuit Lon den". Met die vleiende woorden doelt de Lord Mayor van Oxford op Andrew Smith, voormalig gemeenteraadslid van Labour in Oxford, en sinds de laatste al gemene verkiezingen lid van het House of Commons, de Engelse Tweede Ka- Smith, een jonge en vriendelijke man, wil met alle plezier zijn visie geven op de taak van zijn partij onder het bewind van Thatcher."Onze partij heeft te lang en te star een afkeer gehad van de markt. Na tuurlijk zijn er zaken die heel goed via de markt kunnen worden geregeld. En de leden van onze partij moeten klaar staan en ook bereid zijn om dan als manager dat werk op zich te nemen". Maar de Conservatieven vergissen zich deerlijk, aldus Smith, als zij denken dat werkelijk alles alleen maar goed via de markt voor elkaar kan komen. "Laat de Conservatie ven het maar eens proberen. Dan komen ze er nog wel achter hoe vreselijk zij zich vergissen". Als voormalig gemeenteraadslid is Smith medeverantwoordelijk voor de vele en ook kostbare voorzieningen waarover Oxford thans beschikt, zoals de overdekte ijsbaan. "Kijk, zo'n ijsbaan is heel goed te exploiteren als je de bouwkosten apart houdt. Zo'n voorzie ning moetje toch eenmalig kunnen bou wen. Als daarna het dagelijkse manage ment maar in orde is, dan kan het alle maal best". De kritiek van de Conserva tieven op die kostbare ijsbaan glijdt ver der van hem af als water van een eend. Voor Smith is Zweden het grote voor- beeld."Het is misschien wel een culture le kwestie. De Engelsen op hun eiland hebben in het verleden veel te weinig ge keken hoe anderen de zaken aanpakken. Neem nou Zweden, daar maken de soci aal-democraten al zo'n veertig jaar de dienst uit. Zij zijn er in geslaagd een aan tal voorzieningen zodanig in te bedden in de hele structuur van de samenleving dat de conservatieven daar helemaal niet aan kunnen komen, als zij per ongeluk even aan de macht zijn. In die richting zouden wij ook kunnen werken". Zoals het een beroepspoliticus be taamt, en zeker een van Labour, blijkt Smith een onverbeterlijke optimist. La bour op weg naar een Engelse invulling van het Zweedse model. Voor de mana gers van Labour is er voorlopig nog ge noeg werk aan de winkel. geren binnen zijn deuren te krijgen. Maar de ijsmeester is optimistisch. Zo lang er maar geen concurrent opduikt kunnen op langere termijn, bij een toene mend aantal bezoekers, de toegangsprij zen verder omlaag. Wie zich afvraagt of een dergelijke kostbare voorziening niet wat buitenspo rig is voor een stad met een rood gemeen tebestuur, kan een eenvoudig antwoord vinden in de officiële stukken. Het beleid ten aanzien van sport en recreatie is per definitie altijd een beleid voor minderhe den. De een wil zwemmen, de ander schaatsen en weer een ander gaat liever hockeyen. De daarvoor noodzakelijke voorzieningen bereiken dus per definitie altijd maar een minderheid. Bejaardentehuis Met een mooie serie dia's legt de ver antwoordelijke ambtenaar uit hoe de be jaarden in Oxford en wijde omgeving worden verzorgd. De nadruk ligt op de verzorging thuis, maar voor hoogbejaar den en zieken is eeri bejaardenhuis of verpleeghuis ten slotte onvermijdelijk. Ook deze sector, bij uitstek gericht op de zorg voor de zwakken in de samenleving, staat zwaar onder druk. Op de Engelse televisie was vorige week nog een uitgebreide reportage te zien over hoogbejaarde mensen die in hun koude, vochtige en tochtige wonin gen verkommerden. Deze winter is uit zonderlijk mild, maar het is andere jaren bepaald niet ongewoon dat 's winters veel bejaarden gewoon omkomen van de kou.'De hertogin van Kent bezocht sa men met een ploeg van het televisie-jour naal een aantal bejaarden in hun kelder woningen en die koninklijke aandacht werd door de soms huilende bejaarden in dank aanvaard. Het gemoed van de te levisiekijker werd vervolgens hevig be werkt om in de eigen omgeving die arme bejaarden op te zoeken of anders ten minste financieel een bijdrage te leveren. Niet zeker De vraag aan de official in het stadhuis van Oxford of de hertogin van Kent ook in Oxford van die krepeergevallen zou kunnen vinden, werd met klem ontken nend beantwoord. Beginnend met een sneer ("Oxford is een gebied dat vrij is van royalty, ze laten haar hier niet bin nen") stelde de ambtenaar dat Oxford vergeleken met veel andere plaatsen in Engeland nog tamelijk welvarend is. Dergelijke toestanden komen hier beslist niet voor. Maar dat be tekent niet dat de gezondheidszorg en de bejaardenzorg er goed voor zouden staan. "Ja, deze week hebben we nog een gezondheidszorg, maar ik ben er niet ze ker van of dat volgende week ook nog het geval is". Hij is er bepaald niet gerust op. De regering Thatcher streeft ook op dit gebied naar een verdergaande privatise- Een uitgebreide en politiek breed samengestelde delegatie uit de Leidse gemeenteraad bracht vorige week een werkbezoek aan de zusterstad van Leiden, het Engelse Oxford. Van hot naar her gesleept konden de Leidenaren met eigen ogen zien hoe hun collega's in Oxford de dagelijkse problemen te lijf gaan. Parkeren en in de file staan, de zorg voor zieken en bejaarden, sport en recreatie, de zorg voor een centrum vol monumenten, om maar eens wat te noemen. ring. Er zijn tal van privé-instellingen voor bejaardenzorg, maar volgens de ge meentelijke deskundige zijn deze erg duur en ontbreekt ook een gedegen in spectie. Men heeft geen zicht en geen greep op de toelating tot die privé-instel lingen en de kosten bedragen al vlug zo'n 600 tot 800 gulden per week. Wie minder dan vier bejaarden in zijn woning of 'in stelling' opneemt, is helemaal vrij. Die gevallen worden niet geregistreerd en dat leidt tot veel narigheid. Ook op dit terrein wordt het vrije ondernemen van hogerhand sterk aangemoedigd, en in Oxford ziet men de kloof tussen de Na tional Health Service (de nationale gratis gezondheidszorg voor iedere ingezetene) en de private sector breder worden. Vrijwillige hulp komt nog maar heel weinig voor en het is juist die hulp waar op Margaret Thatcher haar hoop heeft gevestigd. Met het verouderen van de be volking komen er ook steeds minder jon geren. Het wordt daardoor steeds moei lijker om nog jongeren te vinden die voor de ouderen kunnen zorgen. Bovendien worden die jongeren slecht betaald. Een voorbeeld: een volwassen en ervaren zuster, een 'senior sister', verdient even veel als een politieagent op zijn achttien de. Een bezoek aan een bejaardentehuis maakt duidelijk hoe beperkt de zorg voor de bejaarden is in het moderne En geland. Kleine kamers, geen privacy, voedsel van bepaald matige kwaliteit, nauwelijks mogelijkheden om bezoek te ontvangen, onvoldoende ruimte om de bewoners te verzorgen en te wassen, en een primitieve en veel te krap ingerichte huiswasserij. Het is kennelijk financieel niet langer verantwoord om die was nog de deur uit te doen. Opgetogen Met hoogrode konen lopen een paar engelen te redderen wat er te redderen valt. En de hartelijke rondleidster toont zich opvallend opgetogen als zij de een voudige hijsinstallatie laat zien die on langs in een badkamer is gebouwd om heel zware mensen zonder veel proble men in en uit bad te kunnen tillen. Dat scheelt voortaan in elk geval het nodige getil en gesjor. Voorlopig komen zwemmers en ijs hockeyers meer aan hun trekken dan zie ken en bejaarden. "Hij heeft ons hier vroeger heel goed riTV ROIINDARV Op de grote kaart in het stadhuis van Oxford staan de grenzen van de stad aangegeven met dikke, rode lijnen. De aangrenzende districten hebben blauwe grenzen. Dat is handig bij het kaartlezen, maar het weerspie gelt in één moeite door de politieke situatie. door J.W.E. Metselaar De stad Oxford is als het ware een rood eiland in een blauwe zee. Rood staat dan voor Labour; in de gemeenteraad van Oxford maken de sociaal-democraten de dienst uit. Maar de andere (en hogere) be stuurslichamen hebben vaker een ande re kleur, en dan vooral het heldere blauw van de Conservatieven. Bij de laatste verkiezingen voor het Britse Lagerhuis behaalde Margaret Thatcher een grootse overwinning. De tweedeling van Engeland in het overwe gend conservatieve en welvarende zui den enerzijds en het rode en arme noor den anderzijds, kreeg daardoor nog meer reliëf dan eerder al het geval was. Oxford ligt niet echt in die zuidelijke tuin van Engeland, maar ook in de contreien rond Oxford zijn de Conservatieven heel sterk vertegenwoordigd. De stad zelf, met zijn universiteit en colleges, maar ook met zijn grote autofabriek, is op dit moment echter nog een bolwerk van Labour. Op dit moment nog wel, maar Labour zit intussen in Oxford akelig in de klem. Linkse politiek bedrijven dwars tegen alle anderen in, hoe gaat dat in zijn werk? Zwembad De ambtenaar/manager van het fraai opgeknapte zwembad weet het mooi te vertellen. Hij steekt in een scherp gesne den pak en praat over de bevolking van Oxford in termen van markt, doelgroe pen en klanten. "Wij geven de mensen wat zij willen, en wij geven de mensen niet wat zij volgens ons zouden willen". Op grond van die klantgerichte redene ring gaat de ambtenaar/manager te werk. Wist je niet beter, dan zou je in deze snel le jongen zonder aarzelen een van die yuppies kunnen zien die in het 'moder ne' Engeland van de Conservatieven hun kans grijpen en waarmaken. Maar vergis je niet, onze opperbad meester is misschien wel zo rood als een kroot. Zijn ontroerende verhaal over z'n klanten die hij het zo naar de zin probeert te maken, begint immers opmerkelijk te wringen zodra hij uitlegt wie die klanten volgens hem dan wel zijn. Dat zijn de vrouwen jongeren, gehandicapten en le den van de etnische minderheden, en er zou eigenlijk ook een zwarte badmeester moeten komen. Juist die groepen uit de bevolking zouden naar dat mooie, nieu we zwembad moeten komen en naar die royaal ingerichte fitness-ruimte. Juist voor hen heeft het management allerlei kortingen bedacht om ze over de drem pel te helpen, want voor allerlei anderen in Oxford, de studenten voorop, zijn al veel goede voorzieningen beschikbaar. De aloude bekommernis van Labour over het lot van de misdeelden in de sa- j menleving wordt aldoende in het nieuwe jasje van de moderne marketing gesto ken. Dat moet ook wel, want de opper machtige regering in Londen schreeuwt het van de daken en probeert het ook op plaatselijk niveau af te dwingen: de pu blieke zorg voor van alles en nog wat kan best worden geprivatiseerd, de politiek moet terugtreden, de ondernemer moet eindelijk de kans krijgen om te bewijzen dat hij het beter, efficiënter en vooral ook goedkoper kan. Met dat zwaard van Damocles boven het hoofd proberen de linkse stadsbe stuurders ervan te maken wat er nog van te maken valt. En als het dan per se op die manier moet, dan zijn de rode rak kers echt niet te beroerd om zich in de outfit van de moderne manager steken. Dan passen zij, handig en op het cyni sche af, hun woordgebruik aan. Sporthal In de onmiddellijke nabijheid van een afgetrapte sporthal moeten op korte ter mijn zo'n duizend woningen worden ge bouwd. Dat is een mooie aanleiding om niet alleen die hal maar ook het gebied er omheen op te knappen. Maar wat de ge meente vroeger liever alleen aanpakte, kan nu niet meer. Via een grondruil met gesloten beurs wordt noodgedwongen samengewerkt met een projectontwik kelaar. Het totale karwei bestaat uit dui zend woningen, een nieuw gemeen schapscentrum, een opgeknapte sport hal, een langgerekt stuk groen met een kinderboerderij, een industrieterrein (ui teraard alleen bestemd voor schone be drijven met veel werkgelegenheid) en een golfbaan met 9 holes. In het gemeen schapscentrum komt een crèche, en het management richt de aandacht vooral op vrouwen en leden van de etnische min derheden. Werklozen kunnen voor half geld naar binnen. De exploitatie van de sporthal annex gemeenschapscentrum komt in handen De torens en koe pels van de ker ken, de colleges en de bibliotheken bepalen het stads beeld van Oxord. Er komen niet voor niks zo'n half miljoen toeristen per jaar. De overdekte ijsbaan: volgens de Conservatieven een molensteen om de nek van de rode gemeentebestuurders. van een manager en het ontwerp ervan is zo royaal en luxueus opgezet, dat het zelfs internationale evenementen moet binnenhalen. Op die manier uitgebaat moet het hele project financieel kunnen draaien. De sinds kort benoemde manager weet zijn project goed te verkopen. Op de glanspapieren folders ziet het er allemaal spie en span uit. Om commerciële ex ploitanten uit de horecawereld alsnog buiten de deur te kunnen houden, dingt ook een gemeentelijke stichting mee naar de vergunning voor de exploitatie van de nieuwe sporthal. Wie zal zich er over verbazen als juist die gemeentelijke stichting in de prijzen valt? Ijsbaan Architectonisch is het een wonder van technisch vernuft en schoonheid, vooral aan de buitenkant. Langs de grote rond weg en op loopafstand van het centrum van de stad staat de overdekte ijsbaan. Langs de drassige oever van de Thames, op de plaats van een oude vuilnisbelt, zijn niet meer dan twee grote betonnen palen de grond in gedreven. De hele ijs hal, met binnenin een geheel vrije over kapping, is met stalen tuien aan de bui tenkant aan die twee pilaren opgehan gen, als een reusachtige tent met beton nen haringen en stalen scheerlijnen. De enorme, vrije ruimte binnen is bestemd voor de ijspret, zomer en winter, dag en nacht, want de baan is 24 uur per etmaal open. Volgens de politieke tegenstanders van Labour, de Conservatieven, is deze ijshal een molensteen om de nek van de rode gemeentebestuurders. De tekorten zijn enorm, vooral als je gewoon de bouwkosten, en daarmee de noodzakelij ke aflossing van de hoge hypotheek, meerekent. Het is natuurlijk maar hoe je het bekijkt. Voor gemeenschapsvoorzie ningen van deze omvang is het natuur lijk prettiger als je die bouwkosten niet hoeft mee te rekenen bij de exploitatie, en dat willen de Labour-politici dan ook het liefst. De ambtenaar/manager, baas over 22 vaste krachten en acht part-ti mers, benadrukt intussen dat er wel 1200 jongeren lid zijn van een schaatsvereni ging en dat zij ook regelmatig komen schaatsen. Het schoonrijden, figuurrij den, ijsdansen, vrij schaatsen en ijshoc keyen kan dus dag en nacht worden be oefend en dat is goed en gezond voor li chaam en geest. En wat dacht u van een 'Nightclub on Ice'? Leuk toch. En hartje zomer komen er ook toeristen, zoals Amerikanen. Dus tel uit je winst. Minder bedeelden Per jaar komen er nu 440.000 bezoe kers, terwijl nog geen drie jaar geleden, bij de start van het project, werd gere kend op circa 300.000. Dat lijkt mooi, maar de manager is beducht voor een al te groot succes. Want zou een concurrent ook zo'n hal neerzetten, dan zijn de nu al bestaande financiële problemen niet meer te boven te komen. Ook deze ambtenaar/manager, hoewel geplaagd door grote tekorten, windt er geen doekjes om. "Wij zijn niet in de business om de mensen het vel over de oren te trekken". Volgens hem moet een zo luxe voorziening als een overdekte ijs baan die dag en acht open is, ook bereik baar zijn voor de minder bedeelden. En opnieuw komen ze opdraven, ditmaal naar de ijsbaan, de vrouwen, minderhe den en werklozen die allerhande kortin gen kunnen krijgen. Ook 57 scholen zorgen voor een inte ressante klandizie. Maar gaan die kinde ren ook nog zwemmen? Zijn collega- manager van het zwembad deed ook al zo zijn best om toch maar vooral ook jon-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19