'Wilde tandartsen zijn blijvertjes' Cw. 'Ti Buitenlandse jongeren gezocht om bollen te pellen 11 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 Met op het moment ruim tweehon derd praktijken, waaronder in Oegst- geest en Leiderdorp, lijken de 'wilde' tandartsen zich een eigen plaats in de Nederlandse gezondheidszorg te hebben veroverd. 'Wilde' tandarts- praktijken hebben geen binding met een ziekenfonds. Zij vestigen zich 'zomaar' en iedereen kan er terecht voor tandheelkundige hulp. Vaak van 's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat. En in de weekeinden. Voor een behandeling moet natuur lijk wel worden betaald. Maar niet meer dan het tarief dat 'reguliere' tandartsen hun particuliere patiën ten in rekening brengen. Soms min der. Het instituut 'wilde tandarts' is be gin 1984 onstaan toen de ziekenfond sen het aantal tandartspraktijken aan banden gingen leggen. Totdan kon iedere tandarts voor de behande ling van een ziekenfondspatiënt de rekening hiervoor bij het fonds indie- praktijk op elke 3.250 inwoners. Je 'zomaar' vestigen was er voor pas af gestudeerde tandartsen niet meer bij. Geheel nieuwe vestigingen staan de ziekenfondsen slechts mondjes maat toe toe en dit betekent dat pas afgestudeerde tandartsen aangewe zen zijn op de overname van een be staande praktijk. Op dit moment wachten bijna 1.700 afgestudeerde tandartsen op zo'n buitenkans. Ongeveer 500 van hen zijn daadwerkelijk werkeloos. De rest kon in de praktijk van een geves tigde collega part-time, maar dikwijls zeer ongeregeld, aan de slag. De wachtlijst van tandartsen die een praktijk willen overnemen slinkt jaarlijks met ongeveer 60. Voor pas afgestudeerde tandartsen, die dus nog maar net op de wachtlijst staan, betekent dat 20 jaar of langer wach ten voordat een eigen praktijk kan worden begonnen. Voor ruim twee honderd van hen was dat vooruitzicht nog onverdraaglijker dan het onze kere bestaan in een 'wilde' praktijk zonder ziekenfondspatiënten. "De 'wilde' praktijken zullen er ze ker blijven", meent tandarts Geert Stoker van de Belangenvereniging van Werkloze Tandartsen. "Want ze voorzien in een behoefte". Maar H. 't Hart, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde, zegt in eerste in stantie er niet in te geloven. Beiden zijn het er wel over eens dat er in Ne derland veel meer werk is voor tand artsen dan er nu officieel aan het werk mogen. Eerste wilde groepspraktijk voor tandartsen in Den Haag ziet brood in bijzondere doelgroep DEN HAAG "Voor de overname van een tandartsprak tijk zijn er nog 1341 wachtenden voor u. En voor u: 1342". Met deze kille cijfers konden eind vorig jaar de net afgestu deerde tandartsen Peter Lamark en Martin Zuurveld, bei den 23, het doen. Hun vijf jaar durende studie leek voor niets te zijn geweest en ze vreesden de hoop op een eigen praktijk voor enkele tientallen jaren in de ijskast te moeten zetten. Nu, ruim een half jaar later, staan ze samen met studiegenoot Mark van Halderen (28) aan de voor avond van de opening van de eer ste wilde groepspraktijk voor tand artsen in Den Haag. Ze menen in de residentie een gat in de markt te hebben ontdekt. De Haagse Tand artsen Praktijk, zoals de drie hun groepspraktijk hebben gedoopt, richt zich namelijk in het bijzonder op mensen die alleen met grote moeite hun eigen tandarts kunnen bezoeken en op buitenlanders die de stad aandoen. door Hans Sonders Zo hebben ze ontdekt dat er da gelijks 80.000 forensen in Den Haag hun werkkring vinden. Velen van hen zouden volgens de drie maar wat graag dichtbij hun werk, en dus snel, naar de tandarts wil len. Als ze naar de eigen tandarts in "hun woonplaat moeten, kost ze dat vanwege het reizen veel te veel tijd. Het moet even tussen het werk door kunnen, of er vlak voor, of er- Óok bezoeken per jaar 90.000 congresgangers Den Haag. Samen met de andere 'toeristen' die jaar lijks de 1 miljoen overnachtingen in de Haagse hotels boeken, vor men ze het andere deel van de doel groep. "Om te weten wat we bedoelen moet je als toerist in een vreemde stad maar eens flink kiespijn heb ben gehad", aldus Lamark. "Zeker 's avonds of in het weekeinde. Voordat je er achter bent welke tandarts avond- of weekenddienst heeft ben je al een uur, zoniet uren, verder. En dan nog kun je bij die noodhulp vaak maar gedurende een of twee uur terecht. Onze deur staat altijd open. Van 's morgens zeven uur tot 's nachts twaalven. Ook in het weekeinde. En als een patient om vijf voor twaalf 's nachts binnenkomt, kan hij toch rekenen op een volledige behande ling. Al duurt die tot twee uur de volgende ochtend. Wij sturen nie mand de deur uit met een nood voorziening, of erger nog, met een pijnstillertje". Daarnaast is er de toenemende belangstelling voor een zoge- WU-WM BV noemd 'second opinion'. De eigen tandarts heeft bij voorbeeld een be handelingsplan opgesteld, maar de patiënt wil ook wel eens van een andere tandarts weten of dat nu wel de juiste aanpak is voor zijn ge bit. Ook hebben nog heel veel Neder landers geen eigen tandarts. Als die er plotseling toch een nodig hebben zal de lage drempel van de wilde groepspraktijk in elk geval geen belemmering vormen, zo ver wachten de Haagse tandartsen. Luxe Dat ook de banken wel vertrou wen hebben in de vooruitzichten van de onderneming blijkt uit het feit dat de financiering van hun praktijk niet al te veel problemen heeft opgeleverd. De ruime behan delkamer is met zijn twee stoelen en een aparte röntgenhoek voor Nederlandse begrippen zelfs luxe te noemen. Medio maart kunnen op de begane grond van een pas ge heel gerenoveerd kantoorpand on der de rook van het Vredespaleis de eerste patiënten worden ontvan gen. De leden van de Haagse Tandart sen Praktijk hebben hun onderne ming niet uit luxe opgericht. Er was voor hen geen andere moge lijkheid. Het was dat of de bijstand. Na hun afstuderen hebben ze zelfs even overwogen om in Italië of in West-Duitsland hun beroep te gaan uitoefenen. Daar zouden de vooruitzichten voor jonge tandart sen veel beter zijn. "Om verschillende redenen heb ben we dat niet gedaan, het was ook niet zo eenvoudig als het leek. Maar ook niet omdat er in Neder land werk genoeg is voor tandart sen. Veel mensen denken wel dat ze een goed gebit hebben, maar dat is vaak niet zo", vertelt Lamark. "Ook niet als ze gesaneerd zijn". Tandarts Geert Stoker van de Belangenvereniging van Werkloze Tandartsen is dat laatste volmon dig met hem eens. Volgens hem is er sprake van een schijnwerkloos- heid onder tandartsen. "Het ge middelde Nederlandse gebit is niet zo goed als men wel denkt". De belangenvereniging pleit er daarom voor dat de ziekenfonds norm van één tandarts op elke 3.250 inwoners wordt verlaagd naar een op elke 2.400 of 2.500 in- HAAGSE TANDARTSEN JAK TDK TftftDiNG 0 :TS-ÖAS «WTCUUOSr^* "flölEPING 13 24 25 M8 KA WESKI advocaten m 26 27 2S BUOONttMESG iJÉÉk* WTÏ woners. "Dan zouden tandartsen veel meer tijd aan hun patiënten kunnen besteden dan nu het geval is". Stoker denkt dat dit zelfs zon der tariefsverhogingen valt te reali seren. De woordvoerder van de Werklo ze Tandartsen meent dat de wilde praktijken in een blijvende behoef te zullen voorzien. "Het is nu een maal een voldongen feit dat veel geen tijd hebben om tij dens hun werk naar een tandarts te gaan. Die zullen graag gebruik ma ken van de veel ruimere openings tijden bij de wilde tandartsen". In de toekomst zou het volgens Stoker wel eens zo kunnen zijn dat pas-afgestudeerde tandartsen be ginnen met de overname van een wilde praktijk op het moment dat de vorige eigenaar kan doorstro men naar een reguliere. Op die ma nier zou de beginnende tandarts te- De leden van de Haagse Tandart senpraktijk. V.l.n.r. Mark van Halderen (28), Pe ter Lamark en Martin Zuurveld (beiden 23). (foto GPD) vens de volgens hem torenhoge overnamesommen van reguliere praktijken kunnen ontwijken. Als de ontwikkeling gaai zoais Stoker denkt, betekent dat wel dat de wilde praktijken dan inmiddels een eigen plaats hebben veroverd in het geheel van de tandheelkun dige voorzieningen. Schuld Tandarts H. 't Hart, lid van het nooiaoestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkun de, sluit evenmin uit dat de wilde praktijken blijvertjes zullen blij ken te zijn. Zij het op andere gron den dan vakbroeder Geert Stoker. 't Hart legt uit dat als de plannen van de commissie Dekker voor een andere financiering van de gezond heidszorg doorgaan, de zaken er voor de wilde praktijken heel an ders voorstaan. Dan immers zullen de ziekenfondsen zich net zo moe ten gedragen als de particuliere ziektekostenvezekeraars en de re keningen van de nu nog wilde tandartsen gewoon moeten vergoe den. Maar voor dit moment staat de Maatschappij negatief tegenover de wilde vestigingen, 't Hart laat daarover geen twijfel bestaan. Ze zuigen particuliere patiënten van de regulier gevestigde tandartsen weg, terwijl die volgens hem de laatste jaren toch al hebben te kam pen met een flinke teruggang in in komen. 't Hart legt de schuld van de hui dige werkloosheid onder tandart sen bij het rijk en noemt de vesti gingsbeperking uit 1984 niet meer dan een ordinaire bezuinigings maatregel. Ook volgens hem valt er aan het gebit van de gemiddelde Nederlander nog heel wat te verbe teren. "We hebben er van het begin af aan op gewezen dat er door de maatregel een leger van werkloze tandartsen ontstaat. Maar de over heid heeft nagelaten daaraan iets te doen en ons de verantwoordelijk heid in de schoenen geschoven. Het beperken van de studiecapaci teit is bij voorbeeld veel te laat ge beurd. Nu pas worden er zo'n 120 studenten per jaar voor de tand artsopleiding aan de universiteiten toegelaten. Dat lag vier jaar gele den nog op 450". De Maatschappij voor Tandheel kunde heeft de afgelopen jaren overigens geprobeerd om onder meer via praktijkervaringsplaat sen de pas-afgestudeerde tandart sen bij gevestigde collega's hun handvaardigheid te laten behou den. Dit plan is om meer redenen echter slechts gedeeltelijk gelukt. Ook heeft zij haar leden op het hart gedrukt voor zichzelf een leef tijdsgrens te stellen waarop ze met de praktijk stoppen. Dit niet alleen met het doel om de kwaliteit van de behandeling zo hoog mogelijk te houden, maar ook om ruimte te scheppen voor jongere collega's. Maar met op dit moment nog zo'n drie- tot vierhonderd prakti- zerende tandartsen ouder dan 65 jaar, lijkt die oproep niet echt veel gehoor te hebben gevonden. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 Tan, Janssen, Zwijnenburg. Meyer. R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld en de Ruiter: za 0 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1tel: 215510. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, Gal laslaan 24, tel: 412166, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent. Tay- telbaum, v. Luyk. Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis. Klaproos 34. tel. 126371, spreekuur: Minnebroedersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel- 122538. Groep 3 - Pleiter, J.W. Lely, Smit, W. de Bruy- ne. J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: M. van den Muijsenberg, de Sitlerlaan 18. tel: 132877. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Podzinek, tel: 897577 Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, Wiersma, v.d. Waardt, Lodder, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Paganini- straat 1, tel: 314349, spreekuur: Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: M. Lodder, tel: 311414, spreekuur' Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong. Noordeinde- plein 4a. tel: 1237752. Leiderdorp za: 8.00 uur tot zo 24 uur: za: M.B. Lands meer, Grotiuslaan 57, tel: 413913. spreekuur: Florijn 10. tel: 891000; zo: P van 't Woud. Hoofdstraat 40, tel. 410070. beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 0 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36. tel: 174955. Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766426; zo: A. Tromp. Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522- 11393. Wassenaar za: mevr. I.C. Spelt, tel: 11844, spreekuur: Van Groenevelttaan 17; zo: G. Schaepman, tel: 14561, spreekuur: Van Zuijlen van Neije- veltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 19/2 tot vr. 26/2 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid. Rosmolen 13. Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel: 313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525; Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. A.W., Helder, Hermelijnvlinder 36, Leid 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel: 071- 768616. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: H.A.J.G. Breuer, Boerhaveplein 1, Oegst geest, tel: 071-155176. Voor patiönten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts R.S. van Mierlo telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten-Wassenaar J. Th. Ancion, Lange Kerkdam 63, Wasse naar. tel: 01751-14207 BOLLENSTREEK - Het Hoornse bedrijf Agratiem wil deze zomer voor het eerst ruim 5.500 jongeren uit Duitsland, België, Ierland, En geland en Frankrijk naar ons land halen om bollen te rapen en te pel len. In eerste instantie wil het be middelingsbureau beginnen in West-Friesland. "Maar wanneer we dit jaar al bijvoorbeeld duizend mensen in de bollenstreek kunnen plaatsen, dan doen we dat. Anders beginnen we de activiteiten in Zuid-Holland pas volgend jaar", licht directeur J. Schoutsen de am bitieuze plannen toe. Het Hoornse bedrijf zegt de ko mende maanden ruim 600.000 gul den te steken in wervingscampag nes en het opzetten van een goede organisatie. Agratiem is een uit vloeisel van het marketing- en re clamebureau Mc. Benders Adverti sing. Vanaf begin april zullen me dewerkers in de betreffende lan den scholen bezoeken voor het promoten van dit typisch Holland se werk. Het verschijnsel bollenra- pen en -pellen is in het buitenland onbekend. Overigens wil men ze ker geen al te fraai beeld van het va kantiewerk scheppen, omdat an ders teveel jongeren al na enkele dagen het bijltje erbij neer zullen leggen. Het is en blijft tenslotte zwaar werk. Zeker 4.000 vacatures denkt het bedrijf deze zomer te kunnen ver vullen. Daarvoor worden 5-.500 jon geren gerecruteerd, met het oog op uitvallers. Schoutsen geeft toe dat de buitenlanders niet kunnen wor den verplicht te werken, omdat ze niet in dienst zijn bij Agratiem. Om te voorkomen dat de hele tijd va kantie wordt gehouden, moeten de jongeren zelf de reis naar Neder land betalen en de overnachtings- kosten vooraf betalen. De onkos ten voor de jongeren worden in de hand gehouden met het opzetten van speciale tentenkampen. Agratiem mikt er op dat de jon geren in groepjes blijven werken, zodat ze elkaar kunnen motiveren. Enkele honderden voorlieden gaan de groepen begeleiden en andere medewerkers bezoeken de bedrij ven. Schoutsen is overtuigd van het succes van het plan, omdat het dé oplossing is voor de bollenbe- drijven. Ieder jaar wordt het steeds moeilijker om genoeg rapers en pellers in de juiste periode bijeen te brengen. Het aantal scholieren is niet alleen afgenomen, ook de ani mo om in de bollensector vakantie werk te verrichten wordt steeds kleiner. Daarnaast vormt de vakan- "tiespreiding een probleem, zeker wanneer de scholieren pas half juli vakantie krijgen. Eigen land Volgens directeur C.A.J. van der Zwet van het arbeidsbureau in Lis- se, zijn er in Nederland genoeg jon geren te vinden voor dit vakantie werk. "Althans wanneer dit bedrijf net zoveel geld en energie zou ste ken in het werven van scholieren in eigen land", stel Van der Zwet. "Het is echter de vraag of ouders hun 13 of 14-jarig kind vanuit het oosten of zuiden van het land naar de bollenstreek laten gaan om daar te werken en te overnachten in een tentje. Daarom denk ik dat het bu reau zich op een iets oudere leef tijdsgroep richt van boven 16 jaar, die vaak wél al zelfstandig op va kantie mogen". De indruk van Van der Zwet wordt bevestigd door het beleid van Agratiem, dat zich niet alleen richt op middelbare scholen, maar ook op vervolgopleidingen. Voor buitenlandse jongeren is zo'n tijde lijke baan in Nederland meteen va kantie. Een situatie die vergelijk baar is met Nederlanders die naar Frankrijk gaan om druiven te pluk ken. Dat juist de jongeren uit landen binnen de Europeese Gemeen schap worden gehaald, ligt voor de hand: er is dan geen werkvergun ning nodig. Om de verplichtingen van een arbeidsbureau te omzeilen, sluit Agratiem met bollenbedrij- ven aannemingscontracten. Daar in wordt bepaald hoeveel vierkante meter moet worden geraapt en ge pelt binnen een bepaalde periode. In de contracten, waarvan er al meer dan 50 zijn afgesloten, wordt zodoende niet uitgegaan van uurlo nen. Overigens wil het bedrijf de komende jaren wel de status van uitzendbureau aanvragen, omdat dan ook andere seizoenskrachten voor de land- en tuinbouw kunnen worden geleverd. Voor het afdragen van de sociale premies en de loonbelasting wordt een speciale geblokkeerde reke ning door Agratiem geopend, zodat de bollenbedrijven de garantie hebben dat die lasten ook daad werkelijk worden afgedragen. Ove rigens mogen de buitenlandse jon geren niet langer dan 22 dagen wer ken en niet meer dan 2.200 gulden bruto Verdiénen. Wanneer die grenzen worden overschreden, moeten de werkgevers de volle 'mep' aan premies en belasting af dragen. Agratiem doorkruist niet het be leid van het Lissese arbeidsbureau. "Wij bemiddelen inderdaad ook voor de bollenbedrijven, maar dan gaat het om werkzaamheden van enkele maanden. Agratiem be perkt zich tot scholieren die enkele weken willen werken, zonder dat daarbij sprake is van een echt dienstverband. Dergelijke losse medewerkers leveren wij niet", verduidelijkt directeur Van der Zwet. Wel is het volgens hem niet uitgesloten dat mensen die nor maal voor enkele maanden worden aangenomen, straks worden ver vangen door een aantal goedkope re scholieren. Van der Zwet is al geruime tijd op de hoogte van het nieuwe be drijf. "Ik begrijp dat ze via een on der-aannemingssysteem willen werken. Er wordt nog onderzocht of dat wel legaal is. Ook voor de werkgevers zitten er nog de nodige haken en ogen aan het plan, zoals ook blijkt uit de kritische opstel ling van de werkgeversorganisa ties". J.H. de Boer heeft namens de Land en Tuinbouw Bond (LTB) al de nodige gesprekken gevoerd met Schoutsen. "We nemen nog af wachtende houding aan. Op zich zelf is het prima dat op deze wijze aan het tekort aan rapers en pellers iets wordt gedaan. Ik hoop dat ze ook daadwerkelijk in het buiten land jongeren hiervoor warm kun nen krijgen. Voor de werkgevers zijn er nog enkele onzekerheden", stelt De Boer. De Boer wil het bedrijf beslist niet in een kwaad daglicht stellen. "Maar het is mijn taak om voor de belangen van de bollenbedrijven op te komen. Met name over de af dracht van sociale premies ver schillen we van mening met Agra tiem. Het bedrijf gaat er vanuit dat geen premies moeten worden be taald, terwijl wij denken van wel". Goede afspraken over de sociale premies zijn volgens De Boer no dig, omdat de bollenbedrijven wet telijk aansprakelijk worden ge steld als Agratiem niets afdraagt. "We verwachten niet dat Agratiem er met het geld vandoor gaat, maar we willen absolute zekerheid. Er zijn kwekers die van de belasting navorderingen hebben gekregen van tienduizenden guldens, omdat de bemiddelaars niets afdroegen". Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat in speciale gevallen vakantie- werkers geen premies moeten be talen. "Dan mag er sprake zijn van contracten. Scholieren kunnen in dat geval komen en gaan wanneer ze willen. Bij Agratiem is er vol gens ons toch sprake van een ge zagsverhouding. Het bedrijf zal al les in het werk stellen om de bui tenlandse jongeren aan het werk te zetten. Dat moet ook wel, omdat Agratiem contracten heeft geslo ten met bollenkwekers. Binnen een bepaalde periode moet het werk dan toch worden gedaan, zo dat de jongeren wel onder druk worden gezet", meent De Boer. Binnenkort zal de bedrijfsvereni ging over het afdragen van premies een bindende uitspraak doen. VRIJDAG 19 FEBRUARI Leiden concert door het Iskander Kwartet met werken van Mozart, Wolf en Ravel, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. klaverjas en sjoelavond bij buurtvereniging Aktief; Berlage- straat, Zuid-West, aanvang 20.00 Dance-Party, georganiseerd door de LVL, aanvang 20.30 uur in het pand Langegracht 65. film: 'Boy Soldier', van Karl Francis, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp volksdansinstuif in de Muzen- hof, Cor Gordijnsingel aanvang 20.15 uur. klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur in de kantine, sportpark De Bloe- merd. Lisse Lenteflora Lisse, huisbroei en bloemenshow, van 19.00 tot 22.00 uur in de Hobaho-hallen. ZATERDAG 20 FEBRUARI Leiden poppenbeurs van 10.15 tot 17.00 uur (in het restaurant); vlooienmarkt van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. optreden van Jean Paul Pi- quard met Franse chansons, aan vang 20.00 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. kinderfeest: de Gospel Muppet Show met poppentheater 'Het Grote Feest', aanvang 14,30 uur in het Evangelisch Centrum de Bethlehemskerk aan de Lammer markt (bij molen De Valk). muziek, van Afri kaans tot Ska, in het pand Bree straat 19, aanvang 21.00 uur. bingo-avond van wandelsport- vereniging Zuid-West in Het parle ment aan de Nieuwstraat, aan vang 20.00 uur. film: 'Boy Soldier', aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp eerste lustrumfeest van de mu ziekvereniging Con Bravura, met optreden van diverse artiesten, in gebouw Beukenschans. Lisse Lenteflora Lisse. huisbroei een bloemenshow in de Hobahohal- len, van 9.00 tot 19.00 uur. Noordwijkerhout bos- duin- en strandtocht over afstanden van 5 t/m 40 km, start- tijd tussen 9.00 en 14.00 uur bij café De Duinpoort. Langevelder- laan 22. Wassenaar concert door violiste Marieke Blankenstijn en pianiste Kyoko Hashimoto, aanvang 20.15 uur in Zoeterwoude stijl-dansen onder leiding van de heer Alphenaar, organisatie muziekvereniging VIOS. van 20.30 tot 00.30 uur, Muziekcen trum Schenkelweg. ZONDAG 21 FEBRUARI Lelden Zijlloop over afstanden 5, 10,5 en halve marathon, start vanaf 11.00 uur bij clubhuis van de zwem- en polovereniging De Zijl- /LGB, Paramaribostraat. jaarlijklse sprokkelspeldag van de werkgemeenschap Ratel, in de grote zaal van het Leidse Volks huis. Apothekersdijk, gelegenheid tot klaverjassen, scrabbelen en andere spelen, van 9.45 tot 12.30 Volkenkunde, Steen straat. barok-koffieconcert met Annet te Janperse (blokfluit), Hein Jan perse (spinet) en Sylvia Jansen (cello), aanvang 12.30 uur in Art Centre Droomfabriek. Oude Sin gel. schrijver Jan de Rooy leest voor uit eigen werk, aanvang 15.30 uur bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Langegracht 65. toneelstuk: 'Plaza Hotel' door toneelvereniging Tovertei. aan vang 13.00 uur in het clubhuis aan de Topaaslaan. optreden van de 'Hot Bluezz Band', aanvang 15.00 uur in Par- i het LVC, Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11