'7- Dagboek schets Zoeterwoudse oorlogsjaren Calgary'88' Leiderdorpse Muzenhof gaat banden onderhouden met Leidse Schouwburg 071-144941 'De Duitsers hebben als beesten alles opgevreten en gezopen' Lezingen in Dorpskerk OLYMPISCHE WINTERSPELEN 13-28 FEBRUARI 7 weken voor 26, 1 september 1944. Nu de spanning stijgt en het bewust zijn van 'vrijheid' bij de 'Nederlandse' mens toeneemt, ben ik begonnen met een dagboek. Mijn bedoeling is daarin alles op te tekenen wat er hier in de omgeving voorvalt. Als naaste omgeving heb ik de steden en dor pen beschouwd die dicht rond Zoeterwoude liggen. Ook wil ik proberen, zover dat mogelijk is, het voornaamste frontnieuws te vermelden, dat voor onze bevrijding be tekenis heeft". Met deze woorden begint een dag boek dat loopt van 1 september 1944 tot en met 6 juni 1945. Op ver rassende wijze kreeg Leiderdorper A.C.J. Duindam, voorzitter van de Stichting Oud-Zoeterwoude, het in handen. Duindam was op zoek naar pater Spierings, die jarenlang in Zoeterwoude veel foto's had ge maakt. Zijn speurwerk bracht hem eind '86 naar Uden, een plaats waar veel bejaarde geestelijken hun laatste levensdagen doorbrengen. Pater Spierings bleek gestorven te zijn, maar een pater Van den Eisen kon de voorzitter van Oud-Zoeter woude duizenden negatieven uit de nalatenschap van de overledene overhandigen. Inmiddels is dokter Kortmann met zijn familie bezig die negatieven 'thuis te brengen'. door Jan de Vries Tijdens het gesprek in Uden bleek dat pater Van den Eisen een gedeelte van zijn opleiding had ge volgd in het Kruisherenklooster aan de Vrouwenweg. Vanuit de bo venste verdieping kon hij toen uit kijken tot Zoetermeer, Den Haag en Rotterdam. Aan zijn overste had hij gevraagd of hij een dagboek mocht bijhouden, maar dat werd hem niet toegestaan. Toen deed hij het maar stiekem. Nu, ruim veertig jaar later, overhandigde hij de heer Duindam zes schoolschriften die bewaard waren tussen twee met touwtjes vastgebonden stukken karton. Duindam mocht met dit ge schenk doen wat hij wilde. In een zeer fijn handschrift wor den van elke dag de gebeurtenis sen in en om Zoeterwoude be schreven. Ook de berichten van de Engelse zender worden in het kort weergegeven. De heer Duindam heeft geduren de het afgelopen jaar de zes schrif ten uitgetypt. Het geheel omvat 104 volledig volgetypte bladen in A-4 formaat. Uit deze bladzijden kan men enigszins nagaan hoe het le ven in het klooster in die dagen ver liep. Men was nogal bang voor de Engelse jagers die constant rond vlogen en alles bestookten: "Zon der angst zijn niet allen naar bed gegaan. Ze hebben gevlogen tot ik insliep. Onze schuilkelder is' be meubeld met verbandkisten en le vensmiddelen. Het begint erop te lijken". De fraters moesten EHBO-lessen gaan volgen, omdat ze ingedeeld waren bij de luchtbescherming. Op 6 november meldt de schrijver: "Ook mogen we zelfstandig verple gen. Dat hebben we te danken aan onze vlotte cursussen in verple ging. Er is elke middag les en oefe ning en dat nu al veertien dagen". Inmiddels wordt het kouder en kouder in het klooster, want op 16 november luidt het: "Het lot is ge vallen. We moeten tien ton kolen afgeven. Het begin is gemaakt. En het is zo ontzettend koud de laatste week. De verwarming gaat alleen aan van tien tot twaalf uur voor de middag en van drie tot zes uur na de middag". Het sinterklaasfeest wordt, on danks de moeilijke tijden, toch ge vierd. Op 6 december staat in het dagboek: "Hij kon slechts door het front naar hier komen. Daarom hebben we het op eenvoudige, maar goede wijze gevierd. Het was een echte, huiselijke, blijde dag. We hebben vandaag ons laatste rookspek gehad. We krijgen voortaan niet meer. Het is er niet". Razzia's Van de oorlogsgebeurtenissen in het dorp worden vooral de razzia's na 13 januari uitvoerig beschreven. De razzia op 18 januari had de Duit sers een goede buit opgeleverd, maar: "Bij de kassen hier in de pol der, waar ze er vijftien hadden uit gehaald, zijn er negen ontsnapt, of liever: niet gevonden. De Duitsers die recht op de kassa aanliepen, zeiden tegen elkaar: we zullen wel over het ijs van de sloten gaan, dat houdt nog wel. Aan de andere kant van de sloot waar de Duitsers over wilden, lagen negen kerels tegen de kant aan. Ze hoorden dat de Duitsers erover wilden. Dan waren ze er absoluut bij. Een Duitser ging voorop en zakte tot z'n hals onder het ijs. Dat was hun geluk". "In de Zuidbuurt zei een Duitser tegen een boerenmeid: je mag voor één borrel een van de opgepikte jongens meenemen. Die meid, vol goede hoop, haalde twee flessen wijn. De Duitser nam haar heel hof felijk beide flessen wijn af en ver trok. De gevangenen nam hij alle maal mee. Een rotstreek!" De schrijver vindt het zeer ver klaarbaar dat de Duitsers steeds weer naar de Weipoort trokken. Ze kregen er van alles toegestopt als ze maar niemand meenamen. Op 19 januari troffen ze bij een boerde rij niemand thuis. "Daar vierden ze vandaag hun zilveren huwelijks feest. Ze waren allemaal naar de kerk. De Duitsers braken er in, om Leiderdorper A.C.J. Duindam, bezig met de bewerking van het Zoeterwouds oorlogsdagboek. dat ze alle deuren op slot vonden. Ze vonden er de tafels fijn gedekt, flessen jenever etc. etc. Als beesten hebben ze alles opgevreten en op gezopen". Burgemeester Op dinsdag 30 januari kreeg Zoe terwoude een nieuwe burgemees ter. De oude was ondergedoken en men had hem al eens gezien, ver momd als bedelaar. "Hij luistert naar de naam 'Gotthard'. Ze zeg gen dat hij katholiek is. Ik geloof niet dat een man met verstand te genwoordig snakt naar het burge meestersbaantje". En op 31 januari: "Onze burger vader slaapt in Benthuizen, waar een vriend van hem burgemeester is. Hij is N.S.B.-er en katholiek! De ambtenaar van de burgerlijke stand heeft tegelijk met hem zijn opleiding genoten. Hij moest elk jaar overmaken. Hij was nogal stom om zo te zeggen". Later in het jaar, op 26 april, luidt het oordeel over de nieuwe burge meester echter: "Hij doet ontzet tend veel goed en is een zegen voor onze gemeente. In ieder geval speelt hij ontzettend gevaarlijk spel. Bijna iedereen vertrouwt hem". Op 24 mei moet dit oordeel ech ter weer gecorrigeerd worden. "De oneigenlijke burgemeester schijnt niet zo onschuldig te zijn als hij zich altijd heeft voorgedaan. Nu komt dat uit. In Den Haag, op het departement van Justitie, heeft men een proces-verbaal gevonden dat hij ingediend heeft. Daarin schrijft hij onder meer: wat de raz zia betreft op de ondergrondse, de ze was te vroeg en te laat. Te vroeg omdat we geen definitieve bewij zen hadden, te laat omdat de men sen de dag tevoren voldoende inge licht waren". Een afschrift van deze brief waarin veel 'verdachte' personen, onder wie dokter Kortmann, met name genoemd worden, is thans in het bezit van de heer Duindam. Verraders Dat ook in Zoeterwoude verra ders woonden werd duidelijk op 19 maart. "Een zware dag voor Zoe terwoude. Vanmorgen om vijf uur kwamen een dertigtal Duitsers langs. Ze gingen recht naar de dok ter (Kortmann, red.). Het huis werd omsingeld en tot 9.45 uur door zocht. De bewoners werden in één kamer opgesloten, be dokter, om wie het ging, was weg!! De Duitsers hadden een lijst van personen, wel ke ze hebben moesten. Dus verra derswerk! Ze haalden veel mannen op". Het einde van de oorlog, op zater dag 5 mei, werd als volgt beleefd: "Vanmorgen op het eind van het koorgebed om 6.20 uur werd er plotseling.hard aan de bel gedrukt. De portier ging openmaken en even later hoorden we hem sprin gen van blijdschap. We waren pre cies klaar toen hij de gang door sprong. Direct was het het hele huis door. Het grote silentium werd wreedaardig verbroken. Di rect erop gingen we naar de kerk. Tot onze verbazing zat de kerk vol met mensen. Aardig dat ze Onze Lieve Heer niet vergaten". Enkele gebeurtenissen uit het Zoeterwoude van 1940-1945. Van aantal daarvan hoopt Duin-j dam meer feiten boven water te halen. 5 september 1944, Dolle Dins dag: Op de Hoge Rijndijk laat dei Grüne Polizei uit een vlaggemastl vlag verwijderen door een schilder, die daar aan het werk is.l Als hij bovenin de vlaggemast is geklommen, schieten ze de schil-l der dood. Hoge Rijndijk, zondag 26 no vember: Er moet zwaar Duits afweerge schut opgesteld zijn geweest. Waar? Half januari 1945: Er komen Rotterdamse kinde en in het Graalhuis (dorp) en Witte Huis (Hoge Rijndijk). Wie weet hier meer van? 17 januari: Razzia's in de Weipoort, de Zuidbuurt en op het Watertje. 18 januari: Razzia's in het dorp. 27 mi opgepikt. In de Zuidbuurt blij ken bij een 36-jarige boer vier c derduikers te zitten. De boer laat zich meenemen, maar komt later vrij omdat hij eten voor de gaar keukens moet rijden. 21 februari: Auto's beschoten op de Nieu- ve Weg en de weg naar Stomp- vijk. Man uit Zoeterwoude been geschoten. Zijn auto brand gestoken. Bij een beschie ting op de Nieuwe Weg worden •en vrouw en kind gered. 22 februari: Noodlanding van Engelse libe rator in Geerpolder. De eigenaar de grond en een meisje v den gedood. In druk Voor de heer Duindam en alle bestuursleden van de stichting Oud-Zoeterwoude is het duidelijk dat dit dagboek in druk moet ver schijnen. Men wil dat het liefst ge realiseerd zien in 1990, dus vijftig jaar na de oorlog. En, wat mooi meegenomen is: ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de stichting. Als het boek uitkomt wil men te gelijkertijd een tentoonstelling or ganiseren over Zoeterwoude in de Tweede Wereldoorlog. Daarvoor is veel materiaal nodig. De heer Duindam zou graag ter verlevendi ging van het boek gesprekken voe ren met mensen die zich gebeurte nissen uit de hongerwinter kunnen herinneren. Foto's en andere docu-1 menten kunnen ook uitstekend voor dit doel dienen. Wie 'Oud-Zoeterwoude' aan het gevraagde materiaal helpt, werkt mee aan de totstandkoming van een uniek stuk oorlogsdocumenta- tie. De Leiderdorpse Muzenhof wil de grote zaal vaker benutten. (foto Henk Bouw LEIDERDORP Het Leiderdorp se sociaal-cultureel centrum de Muzenhof gaat innige banden on derhouden met de 'grote broer' in Leiden, de Schouwburg. Het sa menwerkingsverband zal komend theaterseizoen, medio september, al ingaan. Zo zullen in de Muzenhof zo'n vijftien tot twintig theater- en cabaretvoorstellingen worden ge geven onder auspiciën van de Leidse Schouwburg. Het gaat ove rigens om een experiment. Aanleiding voor Leiderdorp om contact met Leiden te zoeken is het gegeven dat de nu zo'n tien jaar ou de Muzenhof veel te vaak leegstaat. In de volksmond heet het dat het sociaal-cultureel centrum van meet af aan een mislukking is: het zou veel te groots opgezet zijn voor een relatief kleine gemeente als Leiderdorp. Wethouder Den Boeft wil van het woord mislukking niet horen. "De Muzenhof is destijds in eerste instantie opgezet om de bi- WASSENAAR - Nadat de lezingen cyclus 'Ideaal en Werkelijkheid' met succes is afgesloten, organi seert de Wassenaarse Dorpkerk een nieuwe serie die dinsdag om acht uur begint. Dr. J. van Biezen en prof. dr. J.W. Schulte Nordholt spreken dan over 'De functie en ontwikkeling van het kerklied. Donderdag wordt een begin ge maakt met de cyclus 'Op weg naar Pasen'. In de cyclus worden ver schillende visies op Pasen belicht, donderdag om acht uur te begin nen met de joodse visie van rabbijn L. van der Kamp. Op 10 maart volgt de rooms-katholieke visie door dr. A H. van Eyk, terwijl prof. dr. H. Berkhof op 24 maart de reformato rische visie komt geven. Burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest zal volgende week vrij dag het vernieuwde bedrijf van VW- en Audidealer Kamsteeg aan de Geversstraat openen. Het be drijf is nu uitgerust met een 750 vierkante meter grote showroom en een aan de eisen des tijds aange paste entree en receptie. De karak teristieke voorgevel van het pand, r de laatste jaren heel veel te doen is geweest omdat een grootgrutter er zich leek te gaan nestelen, is volledig gehandhaafd. Tijdens de openingsreceptie draagt de Kamsteeg-directie een steentje bij aan de actie 'Polio de wereld uit'. Het voornemen bestaat om het totale lichaamsgewicht van alle gasten in keiharde guldens om te zetten en over te maken naar de bestrijders van kinderverlamming. bliotheek en de muziekschool te huisvesten. Wat dat betreft is de opzet dus geslaagd". Maar hij geeft wel toe dat er niet bepaald druk gebruik wordt ge maakt van de grote zaal. "Dus heeft wethouder Huigen dit plan op touw gezet om vooral niets onbe proefd te laten", legt Den Boeft uit in de plaats van zijn vakantievie rende collega. Ander aanbod De gemeente wil de grote zaal voller krijgen door een 'ander' aan bod van activiteiten. Het is de be doeling dat de voorstellingen in Leiderdorp steeds op dinsdag-, donderdag-, vrijdag- en zaterdag avonden worden gegeven. In ruil voor haar bemiddeling ontvangt de Schouwburg steeds tien procent van de opbrengst van de toegangs kaartjes. De 'Leiderdorpse' voor stellingen worden opgenomen in de abonnementenserie van de Leidse Schouwburg. Een apart 'Muzenhof-abonnement- wordt door de directie nog overwogen. Wel staat al vast dat de voorstellin gen in Leiderdorp apart worden aangekondigd in het jaaijournaal van de Schouwburg. En om Lei derdorpers nog meer te stimuleren de 'plaatselijke schouwburg' te be zoeken, zullen de maandjournalen •van de Schouwburg op centrale punten in Leiderdorp worden neergelegd. Kaartjes zullen zowel in Leiden als in Leiderdorp worden ver kocht, voor ongeveer dezelfde prij zen als de Schouwburg doorgaans hanteert. Overigens mogen de mensen achter de Muzenhof zelf weten wel ke voorstellingen ze naar Leider dorp halen. In totaal is er een halve ton beschikbaar voor twintig voor stellingen. Er moeten wel extra technische voorzieningen in de Muzenhof worden genomen, wil de grote zaal van deze accommodatie geschikt worden bevonden voor 'schouw burg-voorstellingen'. Het gaat met name om voorzieningen die profes sionele toneelgezelschappen ach ter de schermen meer ruimte moe ten geven. Kanttekeningen De politiek, die zich vanwege de haast niet in een commissieverga dering over de samenwerking kon buigen, heeft inmiddels schrifte lijk op het B en W-voorstel gerea geerd. De meeste partijen lijken er wel wat voor te voelen. Zo zijn WD en PvdA voor, evenals D66 en de PSP/PPR. Het CDA echter zal tegenstemmen. De PvdA zet bij het 'ja' wel een paar kanttekeningen. Zo vraagt ze zich af of de vorig jaar aangeschaf te, dure geluidsinstallatie van de Muzenhof nu soms niet meer te ge bruiken is omdat burgemeester en wethouders het over een investe ring voor licht en geluid hebben. Het CDA schrijft tegen te zijn omdat het plan haar als "zeer ambi tieus" voorkomt. "Het heeft daar door naar onze mening teveel risi -• A ■:»V co's in zich", aldus het CDA, dat wel openstaat voor een experiment met een beperkter opzet en zonder open einde. Een open einde waarmee de PPR/PSP juist geen moeite meer heeft. Je moet een risico durven ne men om activiteiten te promoten, zo oordeelt deze partij. De WD is ronduit voor (fractie voorzitter Scheffer: "Dit is iets dat onze partij zelf heeft aangezwen geld"). Scheffer: "Niet dat het in de Mu zenhof zo slecht draait, maar het gebouw is neergezet in een tijd dat we verwachtten dat de wijk Bui tenhof eerder klaar zou zijn. Dan had het centrum eerder een groter draagvlak gekregen. Maar goed, daar kan niemand wat aan doen". De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10