'Alles is onmogelijk tot iemand het doet' Herinneringen van BB aan MM Amerikaanse films in Moskou Ruwe diamant uit Japan Zondebok in Noord-lerland VRIJDAG 19 FEBRUARI 1988 Zegen', regie Shohei Imamura: hoofdrollen Ken Ogata en Mitsuko Baisho; theater- Kijk- huis. Leiden. Sinds het succes van de 'De ballade van Narajama' (1983) geldt Shohei Imamura als één van de bekendere Japanse regisseurs. De éénenzes- tigjarige in Tokio geboren cineast maakte voor die tijd al onvergete lijk films. Wie deze titels nog eens voor zijn geestesoog afdraait, constateert dat Imamura de maker is van onge polijste realistische films. Zijn nieuwste film met de titel 'Ze gen' past volledig in dit rijtje. Het bloed vloeit rijkelijk als dat zo uit komt en de talloze hoeren worden niet kuiser ten toon gesteld dan aannemlijk is. Wreedheid, dom heid, lafheid, achterbakse bereke ning, het zijn even vanzelfspreken de menselijke eigenschappen, als oprechtheid, naïef idealisme, ver liefdheid en gevoel voor het schone en het goede. Imamura stelt de we reld en de mens niet mooier voor dan hij is, maar juist in die natuur lijke manier waarop hij de volkse en boerse zeden schetst, schuilt de grote esthetische kracht van zijn werk. In 'Zegen' volgt hij het levensver haal van Muraoka Iheiji, fantas tisch gespeeld door Japans belang rijkste acteur Ken Ogata, hier on der andere bekend van zijn rol van 'Mishima'. Na van zijn vrouw ge scheiden te zijn en tevergeefs zijn geluk op zee te hebben beproefd, raakt deze Iheiji in 1902 verzeild in Hong Kong. Van een korte carrière als spion voor de Japanners in Mantsjoerije, houdt hij als overtui ging over, dat er op het vaste land voorposten gevestigd moeten wor den ten behoeve van de expansie van Japan. Met grote bevlogenheid begint Iheiji een bordeel in de overtuiging op deze manier de keizer te dienen. Hij laat Japanse meisjes ronselen en instrueert ze dat het prima is voor het vaderland je lichaam te verkopen, zolang je geest maar rein is en je veel aan de keizer denkt. Hij maakte en geweldige carrière als vleeshandelaar en breidt zijn onderneming zelfs uit naar Ma leisië. Tot zijn stomme verbazing wil de Japanse ambassade niets van zijn geld weten en vindt hij ook geen steun voor zijn plan een hele keten van staatsbordelen op te richten. Onbegrepen en afgetakeld pro beert Iheiji in Maleisië een eigen kolonie te stichten door het ver wekken van veel kinderen. In 1941 ziet hij als zeventigjarige de Japan se troepen arriveren, die hij onmid dellijk van vrouwen wil voorzien. De goedwillende barbaar is vol strekt belachelijk en wordt door het leger onbegrepen ter zijde ge schoven. 'Zegen' is een film met de kracht en de betovering van ruwe diamant, steengoed dus. LEONARD ENGEL BIOSCOPEN Ken Ogata rechts) en Mitsuko Baisho (boven) in 'Zegeii 'Boy Soldier'; regie: Karl Francis; hoofd rollen; Richard Lynch en Emer Gillespie; theater: Filmhuis, Leiden (tot en met zondag) Het Britse leger en de Noordierse hulptroepen van de Royal Ulster Constabulary zijn juist op dit mo ment weer in diskrediet. Amnesty International publiceert geregeld rapporten over mishandeling van IRA-gevangenen. Twee zaken die duidelijk maken dat de in 'Boy Sol dier' gesignaleerde misstanden wellicht sterk aangedikt, maar ze- ker niet uit de lucht gegrepen zijn. 'Boy Soldier' is een Britse film, beter gezegd: een prduktie uit Wales. Wil Thomas is een werkloze Welshman die geen andere moge lijkheid ziet dan dienst nemen in het leger. Hij wordt naar Noord- lerland gestuurd en tijdens één van de rellen voelt Wil Thomas zich zo bedreigd dat hij iemand dood schiet. Het Britse leger maakt van Tho mas een zondebok. Hij wordt ge slachtofferd om de schijn te wek ken dat het leger zijn eigen nest schoon houdt. Maar Wil laat zich niet zonder slag of stoot in het ver domhoekje duwen. Hij weigert schuld te bekennen, ook als de be wakers hem treiteren en mishande len. In de titel maakt regisseur Fran cis duidelijk waar het hem om te doen'is: pubers worden voor de leeuwen gegooid. Hij heeft er tevens een nationalistisch ele ment aan toegevoegd: de Ieren en de Welshmen vormen beiden een minderheid die door de Engelsen tegen elkaar uit worden gespeeld. 'Boy Soldier' is een opvallend ongepolijste film met een onsa menhangende montage, die niette min overtuigt. De heftige verwar ring in Ulster wordt er treffend mee gesuggereerd en de bood schap is al bijna twintig jaar actu eel. BART JUNGMANN ROTTERDAM (GPD) - Drie maan den voor zijn dood voltooide John Huston zijn laatste film, 'The Dead'. Het was in alle opzichten een bijzonder project, dat hem, in zekere zin, terugbracht naar Ier land. Aan dat land had hij zijn hart verpand. De opnamen werden weliswaar gemaakt in een Ameri kaanse studio, maar er werd een complete cast van Ierse acteurs voor overgevlogen. door Leo Bankersen Op de set heerste een sfeer van hechte kameraadschap, en je zou 'The Dead' bijna een familie-aange legenheid kunnen noemen. Eén van de hoofdrollen wordt gespeeld door John Hustons dochter Anjeli- ca, en zijn zoon Tony schreef het scenario op basis van het gelijkna mige verhaal uit de bundel 'The Dubliners' van James Joyce. „James Joyce was voor ons zo iets als een oude vriend", vertelt Tony Huston. Hij was in Nederland voor de premiere van 'The Dead' op het Rotterdams Filmfestival. „Ik heb twintig jaar met 'The Dead' geleefd, voor ik dit scenario schreef. Ik kende het van binnen en van buiten. Mijn vader en ik ge bruikten 'The Dead' vaak als iets waarop we in onze gesprekken te rug konden vallen, zoals andere mensen de Bijbel hebben". „Bij het schrijven gaf dat een ba sis van vertrouwen, hoewel er na tuurlijk ook wel iets in Joyce zit wat me ontzag inboezemt. Aan de universiteiten heb je tegenwoordig zelfs een 'Joyce-industrie'. Profes soren die al tien interpretaties van Joyce hebben uitgewerkt en die nu hun carrière baseren op het ont dekken van de elfde. Maar het be langrijkste is dat 'The Dead' sim pelweg een prachtig, levensecht verhaal is. Dat heb je nodig wan néér je een film wilt maken". - Joyce heeft de naam een onver- fïlmbare schrijver te zijn, maar aan de film zie je dat niet af. „Er wordt over die zogenaamde onverfilmbaarheid veel onzin be weerd. Natuurlijk zijn er aspecten van Joyce die onmogelijk verfilmd kunnen worden, maar dat is bij ie dere schrijver zo. De vraag is: kun je er iets uit lichten wat wèl een film kan opleveren? En bij - 'The Dead' is het antwoord: ja. Ik til daar niet zo zwaar aan. Alles is onmoge lijk tot iemand het doet". bijzonder c dit „Het is op een heel ongebruike lijke manier opgebouwd. Het blijft heel lang onduidelijk welke rich ting het op gaat, en de kans bestaat zelfs dat je het bijna saai gaat vin den. Waar gaat al dat gebabbel nu eigenlijk over? De parel zit hem in het slot, waarin alles plotseling hel der wordt. Omdat dat zo prachtig werkt in het verhaal, wilde ik dat ook zo in de film hebben. Maar het heeft niets te maken met de klas sieke dramatische structuur die je in ieder handboek over scenario schrijven aantreft". „De structuur is in dit geval vrij wel onzichtbaar. Je beleeft het ver haal bijna als een muzikale compo sitie. met allerlei kleine thema's die schijnbaar toevallig worden inge voerd. In het begin ben je op een feest met allerlei onbekende men sen en in een cultuur die vreemd voor je is, tenzij je Iers bent natuur lijk. Je bekijkt iedereen eerst van een afstand, maar die afstand wordt langzaam kleiner en op een gegeven moment word je opgeno men in geroezemoes. De 1 beweegt zich als een vlinder door de kamer, van de een naar de an der. net zoals je dat zelf ook zou doen". - Waren er veel aanpassingen van het oorspronkelijke verhaal no dig „Ik moest net zoveel zelf uitvin den als er al geschreven was. Het oorspronkelijke verhaal omvat niet meer dan vijftig pagina's, en dat moest ik verder uitwerken en aan kleden. Mijn eerste versie was vol strekt trouw aan Joyce, en van daaruit heb ik allerlei toevoegin gen gemaakt. Op sommige plaat sen had Joyce zelf de mogelijkhe den al aangegeven. Hij schreef bij voorbeeld: 'Er klonk gelach uit de aangrenzende kamer, waar Freddy en Mr. Brown met elkaar praatten'. Ik bedacht dan waarover ze het hadden en maakte daar een scène van. Ik heb er ook jeugdherinne ringen uit Ierland in verwerkt. Als kind had ik in Galway en biggetje als huisdier, en zo is die anekdote over dat varkentje in de film geko- Toen John Huston in 1952 de 'morele rotheid', zoals hij dat hij noemde, van de Amerikaanse amu sementsindustrie ontvluchtte en zich in Ierland vestigde, was Tony drie jaar oud. Hij groeide op in Ier land, werkte later in Engeland en heeft zich pas kort geleden in Ame rika gevestigd, omdat hij daar uit eindelijk echt aan de slag kon ko men. Was zijn Ierse achtergrond ook een steun bij het schrijven van dit scenario? „Zeker. Ik geloof dat het ook een van de redenen was dat mijn vader voorstelde dat ik dit scenario zou schrijven. Ik heb achttien jaar in Ierland gewoond en bovendien kende ik het verhaal al zo goed. Het was een geweldige steun bij het schrijven. Ik ken de Ieren, voel me zelf ook Iers en ik ben zo nauw met het land verbonden dan ik niet in de clichés zal vervallen die buiten landse filmmakers, vooral Amen- kanen, er over Ierland op na hou den". „Veel Amerikanen zijn van Ierse afkomst, maar ze hebben een heel sentimenteel en primitief beeld van Ierland. Ze zien de Ieren ook als opscheppers en vechtersbazen. Wanneer een Ier in New York te rechtkomt, gedraagt hij zich mis schien zo, maar in Ierland zelf is ie dereen veel gemakkelijker. Daar heeft men gevoel voor humor. Er worden in 'The Dead' inderdaad twee mensen dronken, maar het blijft allemaal heel gemoedelijk". - Was 'The Deadeen moeilijk project om van de grond te krijgen? Ik kan me voorstellen dat een pro ducent nogal huiverig is voor zo'n bijzondere film. „Nee, helemaal niet. De produ centen waren fantastisch. Een van de mooie dingen die mijn vader aan het eind van zijn carrière mocht meemaken, was dat hij werd benaderd door dit soort men sen. Zij houden echt van film en ge loven in film als kunst". „Het Hollywood-systeem is nooit zo vriendelijk voor mijn va der geweest. Er waren belangrijke producenten die hem niet als een volwaardig regisseur zagen. Mijn vader heeft altijd veel strijd moe ten leveren. Er is vaak geschreven dat veel films van John Huston een teleurstelling waren, maar min stens de helft daarvan is verpest door de studio's. Mijn vader had zich dan maar te schikken naar de grillen van een producent. Als hij zijn gang kon gaan werd het meestal een prachtige film". FILMS OP VIDEO Door het grote succes van 'Platoon' werd het voor regisseur Oliver Stone een stuk makkelij ker om ook andere films in roula tie te krijgen. Hij had 'Salvador' al lang klaar toen 'Platoon' Os cars won en zag de film ineens in veel landen in de bioscopen ver toond worden. In ons land was het succes van 'Salvador' gering. Misschien kwam het omdat 'Salvador' in grote lijnen het ver haal vertelt dat ook in 'Under fi re' van Roger Spottiswoode aan de orde kwam, namelijk dat van een fotograaf die zich tegen wil en dank betrokken gaat voelen bij oorlog en opstand in Midden- Amerika. Esselte CIC heeft 'Sal vador' op video uitgebracht en dat is meegenomen voor dege nen die houden van het genre, want Oliver Stone kent'zijn vak en de manier waarop James Woods de rol speelt van een aan lager wal geraakte fotograaf is uitstekend. 'Black Caesar' van Larry Co- hen gaat over een oorlogje op kleine schaal. In de New Yorkse wijk Harlem probeert een neger de macht over te nemen van Itali aanse maffiabonzen. Hij komt een heel eind, maar dan zet de maffia zich schrap. Omdat de ne ger, gespeeld door Fred Willi amson, een tamelijk akelig stuk vreten is, komt hij bijna in zijn eentje tegenover vele tegenstan ders te staan. Dat wordt schieten, maar wel schieten met mooie muziek (van James Brown) op de achtergrond. Van RCV 2001. Om geweld tegen te gaan heb je de politie. Maar daar is het soms ook tobben. Neem 'The last of the good guys' van Theo dore Flicker. Agent Larry Hag- man overlijdt een paar dagen voor zijn pensioen. Zijn collega's willen zijn dood geheim houden om Hagmans vrouw aan een pen sioenuitkering te helpen, maar baas Robert Culp werkt tegen. Het is amusant om te zien hoe Hagmans collega's zich uitslo ven. Van RCA. Tom Hanks behoort tot de be genadigde komedieacteurs en veteraan Jackie Gleason kan er ook wat van. In 'Nothing in com mon' spelen ze zoon en vader. Hanks is een yuppie, Gleason een schlemielige brompot. De film van Garry Marshall begint als een komedie, maar krijgt gaandeweg enkele serieuze trek jes. Hanks en Gleason spelen verfrissend. Van RCA. Wie het jammer vindt dat het A-team niet meer op tv te zien is, zal plezier beleven aan 'Court martial', een van de speelfilms die van het A-team zijn gemaakt voor de serie op de markt kwam. Hannibal, Mr.T en hun maten ne men het op tegen een stel terro risten die een vliegtuig kapen. Van Esselte CIC. De avonturen van de Bad news Bears, een honkbalclubje van jeugdig tuig, slaan in Amerika aan. Er zijn nu al drie films over de Bears die steeds worden ge leid door een andere coach. In 'The bad news Bears goes to Ja pan' is Tony Curtis de leider. Hij voert zijn ploeg aan tegen een Ja pans juniorenteam. Net als het A-team is de Bad news Bears- film gemaakt voor een jeugdig publiek dat niet te nauw kijkt. Esselte CIC PETER DE ZWAAN PARIJS (AP) - Brigitte Bardot, ooit een van 's werelds beroemdste sex- symbolen, heeft in een interview met een Franse krant herinnerin gen opgehaald aan haar ontmoe ting met een andere ster, Marilyn Monroe. In een interview met het dagblad Liberation vertelt BB dat zij ooit bij toeval tegelijkertijd met de Amerikaanse filmster een bezoek bracht aan de damestoiletten van een Londens hotel, maar toen zo onder de indruk was van Monroe dat zij van de zenuwen geen woord dorst uit te brengen. „Wij keken elkaar alleen maar even aan met een soort blik van verstandhouding," aldus de nu 54- jarige Bardot. „Zij was net bezig haar neus te poederen en ik zat mijn ogen op te maken. Ik was vre selijk zenuwachtig. Het was zoiets als een ontmoeting met koningin Elizabeth. Marilyn was heel mooi". BB hield het filmen op 39-jarige leeftijd voor gezien. Sindsdien leidt zij een teruggetrokken leven in Saint Tropez. Zij laat zich alleen nog maar in de openbaarheid zien tijdens protestacties tegen dieren mishandeling, een zaak waarop zij zich met al haar energie lijkt te heb ben geworpen. Bardot, die in haar films de heer sende seksuele moraal onderuit haalde, zei in het interview 'nog steeds geen respect voor de wereld op te brengen omdat de wereld dat respect niet waard is'. Op de vraag hoe zij de filmwereld nu ziet ant woordde zij: „Film interesseert mij niet". MOSKOU (Reuter/AFP) - Voor het eerst in bijna dertig jaar zal het gro te publiek in Moskou kennis kun nen nemen van de Amerikaanse film. Zelfs president Ronald Reagan zal zijn verlaat filmdebuut maken voor de Russische fijnproe ver. Vandaag begint in Moskou een festival waarin meer dan 30 Ameri kaanse films over het grote doek zullen rollen. Enkele grote sterren uit Hollywood, onder wie Richard Gere, Daryl Hannah, Marlee Matlin en Francis Coppola zullen persoon lijk hun opwachting maken. Degenen die een kaartje hebben weten te bemachtigen, zullen Ro nald Reagan kunnen aanschouwen in 'Kings Row' uit 1941 JJet twee weken durende spektakel is het ge volg van een initiatief van de in San Francisco gevestigde organisatie Film and Theatre Diplomacy en de Sovjet-bond van filmmakers en de overkoepelende staatsfilmorgani- satie. De meeste films die in Moskou worden gedraaid, zijn nog niet in de Sovjetunie te zien geweest. Zo zullen filmliefhebbers onder meer kennis kunnen nemen van 'An Of ficer and a Gentleman', 'Coming Home', 'The Killing Fields'. 'Roxanne', 'Children of a lesser God', Close Encouters of the Third Kind' en 'The Empire Strikes Back'. Ook klassiekers als 'Singing in the Rain' uit 1952, en The Wizard of Oz' uit 1939 zullen in de filmza len van Moskou verschijnen. Carole Peyser, oprichter van Film and Theatre Diplomacy, zei dat zij de films had uitgezocht om een objectiever beeld van de Ame rikaanse burger te tonen. Volgens haar zouden de video's die op dit moment in Moskou in omloop zijn „ons wel eens heel vreemd kunnen doen overkomen". Het laatste gro te festival van Amerikaanse films in de Sovjetunie was in 1955, vier jaar later gevolgd door een kleinere (OP)NIEUW 'Full Metal Jacket - film van Kubrick over onmenselijke toestanden in mili- taire training en Vietnam, Greenway. Voorschoten BLIJVERS 'Amsterdamned' - spektakelfilm op en onder Nieuw Amsterdams Peil. Lido, Leiden en Euro, Alphen 'A night on the town' - een babysitter op avontuur, Lido, Leiden 'American Ninja II' - Michael Dudikof laat zijn handjes weer flink wapperen in het gevecht tegen het kwaad, Tria non, Leiden en City, Katwijk 'Angel Heart' - occulte thriller, nu met Mickey Rourke en Robert de Niro, Greenway, Voorschoten en City, Kat- 'Stakeout' - politieman moet in aardi ge thriller de vriendin van misdadiger in de gaten houden en wordt verliefd op haar. Lido, Leiden 'Fatal Attraction' - spannende film over vrouw die haar 'minnaar voor eén nacht' en zijn gezin te grazen neemt, Lido, Leiden en Euro; Alphen Masters of the universe' - speelgoed komt tot filmleven, Greenway, Voor schoten 'De reddertjes' - Disney-film uit 1977, waarin in de gewelven van het ge bouw van de Verenigde Naties hulp vaardige muizen vergaderen, een commissie van muizen besluit hulp te bieden aan een hulpbehoevend meis je, Euro Alphen en Lido, Leiden 'Dirty Dancing' - eenvoudige maar charmante dansfilm, Luxor. Leiden en Euro Alphen The Last Emperor' - groots epos die wellicht niet helemaal oplevert wat de Bertolucci-liefhebber verwacht, Lido, Leiden SEKSFILMS 'Coming Angels' - Rex, Leiden DEN HAAG Dragnet' - Cineac, al. "Dirty Dancing' - Cineac, al. Stake Out' - Metropole (456756). al. The Last Emperor' - Metropole. al. Barfly' - Metropole. 12 jr. 'Innerspace' - Metropole. al. 'Half Moon Street' - Metropole. 16 jr 'Schorem van de school' - Odeon (462400), al Het (lot)geval' - Odeon, al 'Amsterdamned' - Odeon, 12 jr Dirty Dancing' - Odeon, al. 'Oei Ciornie' - Studio 656402), 16 jr. La Famiglia' - Studio. 16 jr. 'Oblomow' - Studio, 16 jr AMSTERDAM 'Fatal Attraction' - Alfa. 12 jr. 'Angel Heart' - Alfa. 16 jr. 'Barfly' - Alhambra (233192), 12 jr 'Dirty Dancing' - Alhambra, al 'Fatal Attraction' - Bellevue Cinerama (234876), 12 jr. 'The Pick-Up Artist' - Cinerama, al. 'Can't buy me love' - Calypso (234876). al. 'A night on the town' - Calypso, al 'Kroniek van een aangekondigde dood' - Cinecenter (236615), 16 jr. Rita, Sue and Bob too' - Cinecenter. 16 jr. 'Barfly' - Cinecenter, 12 jr. 'Zegen' - Cinecenter. 16 jr 'Dirtv Dancing' - Cinema Int. (15124), al 'Amsterdamned' - Cinema Int.. al. 'He* (lot)geval' - City (234579), al. 'Amsterdamned' - City. 12 jr 'Jaws, the revenge' - City, 12 jr. 'Schorem van de school' - City, al. 'Dragnet' - City, al. 'Innerspace' - City, al 'I've heard the mermaids singing' - Kriterion (2317080), 16 jr. 'Yeelen' - Kriterion. 16 jr 'Blue Movie Games' - Parisien (246540). 18 jr 'Sulka's Daughter' - Parisien. 18 jr. 'Oci Ciornie' - The Movies (245790), 16 - Asta (463500), jr. 'Wish you were here' - The Movies. 16 'Fatal Attraction' - Asta, 12 jr. 'Hector', Asta. al. 'Sammy and Rosie get laid' - Asta. 16 jr. 'The Pick-Up Artist' - Babylon (471656), al. 'Fatal Attraction' - Babylon. 12 jr. 'Can't buy me love' - Babylon, al. 'Amsterdamned' - Cineac (630637), 12 La Famiglia' - The Movies, 16 jr "Witches of Eastwick' - Tuschinski, al. 'Stake out' - Tuschinski (262633), al. 'The Last Emperor' - Tuschinski, al. 'Barfly' - Tuschinski, al. 'Dirty Dancing' - Tuschinski. al. 'Halfmoonstreet' - Tuschinski. 16 jr 'Naam van de roos' - Tuschinski Cine ac (243639), 16 jr. 'Hersenschimmen' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Een paar jaar geleden was er heel wat te doen over 'The day after', een Amerikaanse tv-film die in, Europa bioscoopwaardig werd geacht. Publiciteit was er in elk geval genoeg. 'The Day After' komt zondag op Duitsland 2 (20.15 uur). De film beschrijft de gevolgen van een kernoorlog. Jason Robards en Jobeth Willi ams proberen te overleven tus sen het nucleaire afval. Vanavond op Nederland 2 'De Witte Waan', een film van de on langs overleden Adriaan Dit- voorst. Thorn Hoffman en de Belgische Pim Lambeau spelen de hoofdrollen in dit drama, waarin het gaat om een moeder- zoonrelatie. De 25-jarige Lazlo is een heroïne-verslaafde en het contact met de buitenwereld kwijt. Dan belandt zijn moeder in het ziekenhuis en het weerzien roept veel emoties op (23.15 uur, Nederland 2). In de BBC-reeks Talking Pic tures werd afgelopen maandag stilgestaan bij de western die de finitief tot het verleden zou beho ren. In 1979 maakte Walter Hill met 'The Long Riders' één van de laatste cowboy-films. Een aantal broers trekt hierin als des perado's door het land om ban ken en spoorwegmaatschappij en te beroven. Het aardige is dat de hoofdrollen ook door broers (Quaid, Carradine en Keach) worden gespeeld. Vanavond op Duitsland 2 (22.55 uur). Voor alle mensen die er geen genoeg van kunnen krijgen: dinsdagavond zendt BBC 2 nog eens 'The Third Man' uit. Een mijlpaal in de filmgeschiedenis, waarin op de tonen van het be kende Harry Lime-thema in de riolen van Wenen wordt gezocht naar de man met die naam. On vergetelijke rol van Orson Welles (22.00 uur). De zaak-Bachmeier deed in 1981 in Duitsland maar ook daar buiten veel stof opwaaien. De tragische geschiedenis van Mari anne Bachmeier die de moorde naar van haar dochter in de rechtszaal doodschoot, was de inspiratiebron voor twee films. Een daarvan ('Keine Zeit für Tra nen') wordt woensdag om 20,15 uur op Duisland 1 uitgezonden, 's Middags om 14.50 uur is die zelfde dag een documentaire van Stefan Aust te zien over het ma ken daarvan. Bachmeier kom zelf ook aan het woord. FILMHUIZEN Het midzomernachtfeest komt volgende week tweemaal aan bod in Filmhuis LVC. Woensdag draait daar 'De glimlach van een zomernacht', een film uit 1955 van Ingmar Bergman. Een ele gante film waarin enkele welge- stelden en hun bedienden ver wikkeld raken in een spel van aantrekken en afstoten (21.15 uur). Vanaf donderdag wordt die film gevolgd door 'A midsum- mernight's sex comedy' van Woody Allen. Hij is een uitge sproken bewonderaar van Berg man en liet zich voor deze film ook inspireren door de hiervoor genoemde film. In 'A midsum- mernight's sex comedy' gaat het om drie echtparen die gezamen lijk een weekeinde doorbrengen (21.15 uur). In het Kijkhuis is tot en met zondag 'Oblomow' te zien. Niki- ta Michalkov maakte deze film voor het veelgeroemde 'Oei Cior nie'. In 'Oblomow', destijds ook een hit in de filmhuizen, is een man liever lui dan moe en vlucht weg in dagdromerijen (20.00 uur). Maandag draait 'Brazil', een waanzinnige film van Terry Gilli am. De film is duidelijk geba seerd op Kafka en Orwell. Een man wordt hierin vermorzeld door de bureaucratie; opvallend bijrolletje van Robert de Niro (20.00 uur). Dinsdag ruim baan voor 'Zelig', waarin Woody Allen een man speelt, die als een kame- Isabelle Adjani, te zien in 'Po- session ANP) leon het uiterlijk van anderen aanneemt (20.00 en 22.15 uur). 'Le Choc' is een gangsterfilm met Alain Delon in de hoofdrol. Hij wil het bestaan van huur moordenaar opgeven, maar zijn opdrachtgevers blijven hem las tig vallen. Catherine Deneuve doet ook mee (20.00 en 22.15 uur). LAK-Cinema besteedt dins dag aandacht aan twee vrouwen die er bizarre voorkeuren op na houden. in 'The Mafu Cage' speelt Carol Kane een meisje dat apen in huis haalt en ze op rituele wijze doodt. Lee Grant speelt haar zuster in deze thrillerachti ge film (20.00 uur). Daarna volgt 'Posëssion' van Andrej Zu- lawski. Een nogal onnavolgbare produktie, waarin Isabelle Adja ni de liefde bedrijft met een mon ster. Echtgenoot Sam Neil snapt er niets van (22.00 uur). Brigitte Bardot - diep onder druk van Marilyn Monroe, (foto Dineren in 'The Dead'. De geheel rechts is Anjelica Huston.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21