TAD LEIDEN 'Missers van overheid moeten aan de kaak worden gesteld' LEIDSCH DAGBLAD Rosenthal hoogleraar bestuurskunde in Leiden: Tien maanden geëist tegen man die zijn vrouw poogde te wurgen Bedrijven met veel loos alarm krijgen bezoek politie Gemeente mag meer vrouwen benoemen als Leids huisarts 'Omgeving Vijf Meilaan verknoeid" Vrouw (27) aangereden door brommer s VRIJDAG 19 FEBRUARI 1 DEN HAAG - "Het is goed dat mis sers van de overheid naar buiten komen en aan de kaak worden ge steld. Ze zorgen voor correctie van een verkeerde praktijk. Maar ze kunnen tevens nadelig werken". door Meindert van der Kaaij Schandalen zoals de RSV-affaire, de visserijfraude, bouwsubsidie- enquête, studiefinanciering en de paspoortenaffaire kunnen er vol gens dr. U. Rosenthal toe leiden dat ambtenaren in hun schulp kruipen en dat de voordelen van concurren tie en rivaliteit binnen de overheid teniet worden gedaan. Volgens Rosenthal, die vandaag officieel zijn ambt als hoogleraar in de bestuurskunde in Leiden aan vaardde, zijn schandalen wat dat betreft slechte raadgevers. "Na tuurlijk hebben schandalen een nuttige functie, maar kunnen ook gemakkelijk overreaches tot ge volg hebben en over het doel heen- schieten", zegt Rosenthal die van huis uit politicoloog is. Sinds 15 jaar houdt hij zich bezig met de besluitvorming in politieke crisissituaties. Daarnaast heeft de bestuurskundige zich veel bezigge houden met onderwerpen op het gebied van orde en veiligheid. Over dat onderwerp heeft Rosenthal met anderen het boek 'Rampen, rellen en gijzelingen' geschreven. Het onderwerp van de oratie die hij vanmiddag bij zijn ambtsaanvaar ding uitsprak ging evenwel over het reilen en zeilen van het open baar bestuur. Rosenthal is voorstander van een dynamische overheid die de woor den concurrentie en rivaliteit hoog in het vaandel heeft. "Neem nu de huidige milieuproblematiek. Waar om zou het verkeerd zijn dat zowel het ministerie van volksgezond heid, ruimtelijke ordening en milieu als het ministerie van ver keer en waterstaat zich met milieu vervuiling bezighouden? Er is nu een bepaalde overlap, maar het is juist goed dat de twee ministeries een beetje tegen elkaar aan schu- Fraudebestendig Volgens de nieuwbakken hoog leraar heeft geen enkel ministerie of ambtenaar de wijsheid in pacht. "Het overheidsbestel heeft een na tuurlijke neiging tot eigengereid heid en verkokering. Het is daarom beter dat mén met bepaalde zaken naar buiten komt en dat andere mensen zich daarmee bemoeien". Het met elkaar in de slag gaan van ambtenaren, bureaus, afdelingen en ministeries noemt Rosenthal bureaupolitiek. Voor een uit de hand gelopen concurrentieslag tussen ambtelij ke eenheden heeft hij een andere term: politisme. Een sprekend voorbeeld daarvan is het gehannes van ambtenaren rond de paspoor ten. Rosenthal laat de 'paspoorten- oorlog' nog eens gedetailleerd de revue passeren en daaruit stijgt de geur van een ware loopgravenoor log. Hoewel bij een oorlog gedacht wordt aan een internationaal con flict, zijn volgens Rosenthal in dit geval de 'frontsoldaten' allen Ne derlandse bureaucraten. Al sinds 1970 wordt er aan een nieuwe paspoortwet gewerkt. Er verdwenen vorig jaar maar liefst 35.000 Nederlandse paspoorten die zich kennelijk makkelijk voor mis bruik lenen. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde daarom dat het nieuwe paspoort fraudebe stendig wordt. Binnenlandse za ken verdedigt daarentegen de be langen van de gemeenten die de uitgifte van het paspoort in eigen hand willen houden en daarvan ook de leges willen opstrijken. Het ontaardde volgens Rosenthal in een touwtrekkerij tussen departe menten waarbij geen beslissingen genomen werden. Het gevolg: nog steeds is er geen fraudebestendig paspoort. Openbaarheid Hoewel er het gevaar is van uit- LEIDEN/DEN HAAG - "Een fa miliedrama", zo noemde rechter mevrouw Koningsveld de gang van zaken die resulteerde in een poging van een 43-jarige Leidenaar zijn vrouw te wurgen. De huwe lijks-, drank- en gokproblemen van de man hadden zich in november van vorig jaar zo opgestapeld dat hij zijn vrouw naar de keel vloog. In de veronderstelling haar te hebben vermoord, meldde hij zich bij de politie. De vrouw heeft overigens geen aangifte gedaan bij de politie. Zij wil dat de man in het gezin te- De officier van justitie eiste 15 maanden gevangenisstraf in deze zaak, waarvan vijf maanden voor waardelijk. De advocaat van de verdachte, B. Heeren, hield een pleidooi voor een veel lagere straf. Hij wees er op dat een onderzoek van de psychiater had uitgewezen dat de man tijdens de daad vermin derd toerekeningsvatbaar was. Hij stelde dat de Leidenaar en zijn ge zin al veel langere tijd in een situa tie verkeerden waarin professione le hulp noodzakelijk was en dat die hulpverlening juist door de poging tot verwurging op gang was geko- Heeren zei bovendien dat als de verdachte nog veel langer vast zou zitten, hij zijn baan zou kwijtraken. De Leidenaar is momenteel door zijn werkgever geschorst. De werk gever heeft zich echter bereid ver klaard de man, onder bepaalde voorwaarden, toch niet te ontslaan. De raadsman stelde dat met het vooruitzicht op een baan en profes sionele begeleiding bij de terug keer in het gezin, een lange gevan genisstraf een averechts effect zou hebben. De rechtbank doet op 3 maart uitspraak. bij onderling concurreren de ambtenaren, wijst Rosenthal niettemin het systeem af dat tot de jaren zeventig in Nederland opgeld deed. "Ik noem het wel eens het be nauwde en benepen overheidsbe stel. Iedereen dopt zijn eigen boon tjes en bemoeit zich niet met ande ren. Ambtenaren zijn gesloten en naar binnengekeerd. De overheid werd gezien als een machine die al leen opdrachten behoefde uit te voeren. Natuurlijk vind ik het be langrijk dat taken naar behoren worden gedaan, zodat bijvoorbeeld uitkeringen en subsidies op tijd worden uitbetaald. Ik wil echter dat de overheid daarnaast ook flexibel reageert op opkomende problemen". Een bijkomend voordeel van ri valiserende ambtenaren is dat con flicten snel in de openbaarheid ko men. "Hoewel bewindslieden dat vaak jammer vinden, ben ik van mening dat openheid prima is. Hoe meer publieke en maatschappelij ke controle, hoe beter", zegt Ro senthal. De RSV- en bouwsubsi- die-enquête hebben in ruime mate de aandacht van de televisie en dus van het publiek gehad en dat heeft voor een klimaat gezorgd waarin ambtenaren zijn gaan anticiperen. "Ik heb van verschillende kanten gehoord dat mensen bezig zijn met het aanleggen van een eigen dos sier om bij het volgende schandaal te kunnen aantonen dat het niet aan hem gelegen heeft". Het is volgens Rosenthal niet juist om bureaupolitiek in verband te brengen met marktgericht den ken. "Ik ben als liberaal heus niet wars van het marktmechanisme. Daarom vind ik nog niet dat op el ke willekeurige overheidsdienst de particuliere sector kan worden los gelaten. De overheid heeft hele an dere doelstellingen dan een be drijf'. "Stel dat een afdeling zich ten doel stelt om een zo groot mogelijk budget te verkrijgen en op die ma nier zo goed mogelijk te overleven. Dat kan door goede vriendjes te worden met een invloedrijke afde ling of door met een belangen groep aan te pappen. Hierdoor kan het uitvoeren van opdrachten van de politieke top wel eens in de knel komen. Ook kan marktgericht ge drag ertoe leiden dat de dienstbaar heid terugloopt en dat zo burgers in de kou blijven staan. In dat geval doet de overheid niet datgene zij eigenlijk in het leven is geroepen". Kloof De vele schandalen van cle laatste jaren wekken ten minste de indruk dat het met het openbaar bestuur slechter gaat dan vroeger. Rosenthal: "Dat lijkt wel zo, maar je moet daarbij goed bedenken dat de problemen ook voortdurend groter en ingewikkelder worden. We hebben tot een tiental jaren ge leden ook nooit kunnen bedenken dat er een visserij fraude zou kun nen ontstaan. We visten destijds zoveel we maar konden. Nu aan de hoeveelheden beperkingen zijn ge steld, moet dat gecontroleerd wor den en dat legt weer een druk op de overheid". "Ook het aantal van 35.000 ver dwenen paspoorten was voorheen ondenkbaar. Bij fraude dachten we toen aan een handjevol criminelen en dat is veranderd. De problemen waarvoor de overheid zich gesteld ziet zijn kortom exponentieel ge groeid. Je kunt dus hoogstens zeg gen dat de kloof tussen wat de overheid moet doen en wat ze kan doen, groter is geworden. Maar dat is niet typisch Nederlands. Alle de mocratieën, tot Australië toe, wor den door schandalen geteisterd", aldus Rosenthal. LEIDEN De politie gaat bedrij ven bezoeken wier alarminstalla ties vaak ten onrechte afgaan. De politie hoopt hiermee een begin te maken met het terugdringen van het aantal loze alarmmeldingen. Volrig jaar werd de politie pre cies 2159 keer geconfronteerd met een loze alarmmelding. Uit cijfers van korpschef Mostert blijkt dat de politiemensen daardoor gemid deld 150 uur per maand kwijt wa ren met het afhandelen van derge lijke meldingen. Dit grote beslag op het politiewerk dient volgens Mostert te worden teruggebracht. Daar komt nog bij dat de veelvuldi ge loze meldingen de politiemen sen minder alert maken. Omdat gebleken is dat de foute meldingen vooral ontstaan door technische gebreken aan de instal laties of door de ingewikkeldheid van de apparatuur waardoor be- dieningsfouten in de hand worden gewerkt gaat de politie bedrij ven die vaak loos alarm veroorza ken nu een bezoek brengen. Overi gens is het bedoeling dat de politie nog meer maatregelen neemt om het aantal loos-alarmmeldingen te rug te brengen. Daarmee wil het Leidse korps echter wachten tot dat een onderzoek van Centrale Politie Surveillance Commissie ge reed is, die op landelijke schaal de problemen en eventuele oplossin gen op een rijtje zet. Aangekondigd was dat dit onderzoek in januari ge reed zou zijn. Om een aantal rede nen is het nu pas in mei van dit jaar klaar. Kelder "Het liefst zou ik tegen die men sen die bij de kelder wérken zeg gen: gaan jullie maar twee dagen vissen. Maar dat kan helaas niet". Archeoloog Anthony van Peursen zoekt dan ook noodge dwongen na werktijd en in de lunchpauzes van het personeel in de maandag ontdekte, veer tiende eeuwse kelder van het pand Breestraat 93. Tijdens een verbouwing van het pand werd bij het verwijderen van de vloer een luik ontdekt, waaronder zich een kelder bleek te bevinden. De fundering van de kelder stamt uit de veertiende eeuw, de kel dervloer is twee eeuwen jonger. In de grond die op de basisvloer ligt heeft Van Peursen echter scherven en kleine botten (vis- kieuwen) gevonden die stam men uit de dertiende eeuw. Er wordt inmiddels druk ge werkt in het gat in de vloer. Er is een begin van een trap te zien, maar die houdt na enkele treden op. Dan wordt het klimmen om in de kelder zelf te komen. De grond wordt naar boven ge bracht via een soort plank die op de trap ligt. Uit de kelder wordt het puin hierop gegooid, waarna het weer een station hoger op de begane grond in een kruiwagen wordt afgevoerd naar een contai ner. Deze grond wordt niet meer onderzocht, maar wel graaft Van Peursen er regelmatig in, onge twijfeld onder verbaasde blik ken van mensen die bij de er naast gelegen bushalte wachten. "In principe moet ik het alle maal zelf doen, maar als de werk nemers met hun schop op een stuk scherf stuiten, halen ze het er even voor me uit. Er is inmid dels al ongeveer een meter grond afgegraven. Toen ik er voor het eerst kwam, was de kelder onge veer anderhalve meter ljoog. Met mijn 1 meter 72 kon ik er in het midden net staan. De boekwin kel Kooyker, die in het pand komt, wil de kelder echter gaan gebruiken als een soort tentoon stellingsruimte, dus dan is het wel lastig als je er niet kunt staan. De kelder wordt dan ook zuiver om functionele redenen uitge diept", vertelt Van Peursen. De kelder zelf is niet zo uniek als het in eerste instantie klinkt. "In het pand Breestraat 113 is in 1952 al een dergelijke kelder ge vonden en gerestaureerd door monumentenzorg. Ook onder het gebouw van het Hoogheem raadschap zitten dit soort kel ders. Het is ook niet zo vreemd om ze hier aan te treffen: deze kelder ligt nog altijd op vier me ter boven NAP, dat betekent dat het er lekker droog is. Als je de kant van de singels opgaat, zakt de grong een stuk, die liggen een stuk dichter bij het grondwater". In de kelder heeft hij tot nu toe al wat scherven en dergelijke aangetroffen. Uit de periode 1200-1400 heb ik wat scherven gevonden. Het is zogenaamd Pingdorf, een ruwe voorloper van het bekende Steengoed-aar- dewerk. Uit de periode rond 1600 heb ik wat glas gevonden en hou ten paaltjes die men had gesla gen. Daaruit kun je echter weinig conclusies trekken: het is geen gesloten vondstveel dingen kun nen later aangebracht zijn". Eerder werd in hetzelfde pand al een waterkelder uit de zestien de eeuw gevonden. Deze blijft volgens Van Peursen afgesloten. "Die kelder is veel kleiner en ligt prima afgesloten onder een lift koker. Ik noteer het bestaan van de kelder en daarmee is het afge- lopen. Het is een archeologische stelregel dat je iets niet uitgraaft als het niet echt hoeft. In feite is archeologie bodemvernietiging. Laat die kelder nou maar lekker zitten, misschien zien de kinde ren van mijn kinderen later die aantekeningen en dan hebben ze ook nog wat te graven". Voorverkoop (2) René Kekkevoet is helemaal niet blij met het voorverkoopsysteem dat door VW-directeur Hugens vliegende start genoemd wordt. De ochtend waarop de voorver koop begint, verschijnt in de gro te landelijke bladen een adver tentie met alle informatie. Vanaf dat moment kunnen de fans naar de adressen rennen in hun jacht op toegangskaarten. Dit nieuwe systeem moet nachtelijke séan ces, vechtpartijen en troep - zoals Hugens dat noemt - voorkomen. Volgens Kekkevoet ligt een en ander eerder aan het gebrekkige organisatietalent van Hugens dan aan de fans. "Als hij zorgt voor dranghekken en agenten die toezicht houden loopt het echt niet uit de hand. Bovendien doet hij net alsof er ware veldsla gen zijn geweest en dat is schro melijk overdreven. Dat er af en toe wat geduwd wordt, kan ook niet anders met zoveel mensen zo dicht op elkaar", zo zegt Pink Floyd-fan Kekkevoet. Hij heeft ook nog ëen andere tip voor Hugens. "Soms hebben ze maar 2000 kaarten en staat er zo'n 800 man voor de deur. Om dat per persoon maximaal 4 kaarten worden verkocht, kun je dus wel uitrekenen dat er te wei nig zijn. Laten ze dat dan duide lijk zeggen. Dan weet de 800ste dat het geen zin heeft om in de rij te staan. Ook kunnen ze tussen standen doorgeven. Nu hoor je voortdurend: oh jeeze hebben nog maar zo'n klein stapeltje. Van die geruchten wordt ieder een bloednerveus". Het nieuwe systeem met ad vertenties vindt Kekkevoet maar niks. "Alleen mensen die 's och tends een landelijke krant lezen komen dat te weten. Ik lees al leen 's avonds het Leidsch Dag blad en daar staat het niet in. De kaarten zouden dan trouwens al uitverkocht zijn". Kekkevoet hoopt dat Hugens en zijn mede-VVV-directeuren van mening veranderen en weer overgaan op het oude systeem van wie-het-eerst-komt-die-het- eerst-maalt. "Dit zeg ik in naam van vele medeconcertgangers", beweert Kekkevoet. LEIDEN Het college van B en W mag de voorkeur geven aan een vrouwelijke huisarts boven een mannelijke collega, ook al is die man op basis van kwaliteiten als eerste voorgedragen. Dat heeft de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State be paald. Het gemeentebestuur van Lei den streeft er naar 30 procent van de huisartsen uit vrouwen te laten bestaan. Momenteel is er sprake van een sterke ondervertegen woordiging van vrouwelijke huis artsen in Leiden. B en W hebben daarom voldoende argumenten om een vrouw bij sollicitatieprocedu res voorrang te geven. Zeker nu ook de vrouw in dit geval aan de se lectiecriteria voldoet. Dit stelde mr. C. van Viegen van de gemeente Leiden gisteren voor de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State. De LEIDEN - Volgens de Vereniging van Flateigenaren Mozartstraat wordt de Vijf Meilaan en omgeving verknoeid als de gemeente deze weg versmalt ten behoeve van een bebouwing. "Het gedeelte Vijf Meilaan tus sen de Churchilllaan en Noord- Hoflandbrug zal overvol worden, het bestaande uitzicht op een mooi stukje groen ontnomen worden en de verkeerssituatie veel gevaarlij ker dan nu het geval is", denkt de vereniging. "Onze wijk met haar vele woningen en bejaardenoorden is altijd bedoeld geweest als een rustige woonwijk. De bouw van to renflats zal er toe leiden dat we te dicht op elkaar komen te wonen aan een te drukke straat". Volgens hen blijft er te weinig ruimte over voor veilige fiets- en wandelpaden. De omwonenden maken zich ook zorgen over waar hun kinderen straks moeten spelen". De kans is groot, volgens de wijkvereniging, dat het versmalde deel van de Vijf Meilaan straks ge meden wordt en dat de omliggende straten gebruikt gaan worden als sluipwegen voor doorgaand ver keer, met alle gevolgen van dien. De vereniging van flateigenaren zegt het plan van de gemeente een slecht plan te vinden en roept in een folder alle wijkbewoners op te protesteren. voorzitter, mr. P.J.G. Kapteyn boog zich over vraag of de gemeen te Leiden terecht de voorkeur had gegeven aan een vrouwelijke kan didaat voor het vervullen van een vacature. De huisartsen zelf en de Vestigings Adviescommissie (VAC) gaven de voorkeur aan een mannelijke kandidaat. Zij had den de man bovenaan hun voor dracht aan het college gezet. De vrouw stond op de tweede plaats. De huisartsen vroegen de voor zitter de vestigingsvergunning voor de vrouwelijke kandidaat te schorsen. De raadsman van de art sen, mr. J. Keereweer, stelde dat de norm van 30 procent vorig jaar plotseling aan de VAC werd voor gelegd. Volgens Keereweer was er bij ziekenfondsen en verzekeraars nog nooit enig geluid van een wijk of buurtvereniging binnengeko men, waaruit een behoefte aan meer vrouwelijke huisartsen spreekt. Van Viegen bracht naar voren dat het college er nooit een geheim van heeft gemaakt dat er prioriteit moest worden gegeven aan de ves tiging van vrouwelijke huisartsen. "Deze opvatting is al te vinden in het collegeprogramma 1986-1990". Van Viegen wees ook nog op de ontwerp-nota 'Vrouw, gezondheid en zorg', waarin een onderzoek is opgenomen naar de behoefte aan vrouwelijke huisartsen. In de nota wordt geadviseerd bij het verlenen van vestigingsvergunningen tijde lijk de voorkeur te geven aan vrou welijke huisartsen. Van Viegen vergat erbij te vertellen dat de be treffende nota onmiddellijk na het verschijnen weer is ingetrokken door het college van B en W. De ge meente werd dus in het gelijk ge steld. LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Oegstgeest heeft gistermid dag op de hoek van de Aalmarkt en de Visbrug een 27-jarige Leidse aangereden. De jongen kwam met een snelheid van ongeveer 35 kilo meter per uur op de oversteek plaats af en dacht nog voor overste kende voetgangers langs te kun- Dat mislukte en hij raakte de vrouw. De jongen smakte met zijn bromfiets tegen de grond. De vrouw klaagde over pijn in de borst en ribben. Ze is daarom voor on derzoek naar het AZL overge bracht. De jongen liep schaafwon den op en kon door de EHD ter plaatse worden geholpen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13