z Huwelijk Dienstauto (3) Onderzoeker ontwikkelt superkleine microfoon Offensief verzet El Salvador DONDERDAG 18 FEBRUARI 1 Lezers schrijven Kort geleden las ik in het Leidsch Dagblad dat de kerkeraden in Kat wijk aan Zee besloten hebben geen huwelijken meer te sluiten van mensen die vóór hun huwelijk heb ben samengewoond. Zelfben ik ja ren geleden in de Witte Kerk ge trouwd en vóór in mijn Bijbel die ik van de kerkeraad kreeg, staat de trouwtekst Efeze 5 vers 2a: "Wan delt in de liefde gelijkerwijs Chris tus u liefgehad heeft". Deze tekst staat in de gebiedende wijs. In deze Bijbel vind ik ook de ge schiedenis van de Samaritaanse vrouw, die ook samenleefde. De geschiedenissen uit de Bijbel zijn gegeven om daarvan te leren. De Samaritaanse vrouw, die samen leefde met een man, komt water putten wanneer Jezus rust bij de bron. Die bron waar Jezus rust is •de Jacobsbron. Het water uit die bron was en is nog steeds heel zui ver water. Jezus zegt tijdens het ge sprek met die vrouw: "roep uw De vrouw zegt: "Ik heb geen man". Jezus zegt: "Dat heb je eerlijk ge zegd want de man waarmee je sa menwoont dat is je man niet". Je zus zegt ook dat ze nog vijf mannen heeft gehad. Dat is wat, om met zes mannen te hebben geleefd. Toch vraagt die vrouw aan Jezus om le vend water. Jezus zegt niet: je bent een hoer, wat een schande, hoe durf je. Nee hij praat daar niet meer over. Hij sluit de weg niet af, hij zegt: "Ik ben de Christus". De vrouw gaat weg, terug naar de stad en roept te gen iedereen die het maar horen wil: "Kom mee en zie een mens die mij heeft gezegd alles wat ik heb gedaan, dit moet de Christus zijn". Evangeliserend, zorgt die vrouw dat de inwoners van de stad tot Je zus gaan. In dit verhaal wordt de toegang niet afgesloten door Jezus. Als de vrouw nu geleefd had en tot de kerkeraad ging voor een huwe lijksinzegening begrijpt u natuur lijk wat het resultaat zou zijn. Het besluit is genomen, geen toegang, de deur gesloten. Eens gestolen blijft een dief. Gelukkig dat die vrouw bij Jezus terecht kwam. Je zus zegt er weinig over. Hij zegt: "Ik ben de Christus". Als je gaat samenleven, moet je heel goed bedenken wat je gaat doen. Zelf denk ik dat het de oplossing niet is. Als je kerkelijke besluiten neemt, moetje ook goed bedenken watje doet. Als Jezus zegt: "klopt en u zal opengedaan worden", wie mag de deur dan sluiten? J. van Booren, Dahliastraat 13, Katwijk Graag wil ik reageren op de vraag van de heer Van der Luit, in de krant van 10 februari. Die vraag wordt voor mij al gedeel telijk beantwoord als ik naar het journaal kijk. Lachende, nee stra lend lachende ministers. Waarom er zo wordt gelachen, komt er niet aan te pas, maar het zal wel zijn om Secretaris, penningmeester, voorzitter. Het gemiddelde bestuur van een beetje club. TWee voorzitters, twee kapiteins op één schip, uit den boze. Hoewel, er is een club die met twee voorzitters meer dan voortreffelijk uit de voeten kan: de Kadett Club, voorzien van o.a. be- schermstrips op de flanken, brede banden met sport- velgen, exclusieve striping, sportieve bekleding, van binnen uit verstelbare buitenspiegels, waarschu wingszoemer voor brandend licht, dagteller, mistachter- licht plus een fraai Club embleem op de zijkant. En dan nog is volop luxe extra leverbaar: schuif- dak, automaat, getint glas, u zegt het maar. Onder de motor kap biedt de Club ook ruime keuze. Uitde 1.3, de 1.6, de 1.8 schone Euronorm-motor en de 1.6 Diesel-motor. De Kadett Club is er met 3, 4 of 5 deuren. En biedt met gemak ruimte aan drie kinderen met him vader en moeder. Die voor zitten dus. OPEL KADETT CLUB: VANAF f23.908,-. DAAR STAAT DE WERELD VAN GENERAL MOTORS ACHTER. CDA Borne ziet af van liquidatie WD-wethouder DEN HAAG (GPD) - Het CDA in Borne heeft Haagse ambtenaren en politici flink aan het denken gezet. Een artikel in de Gemeentewet zegt dat een wethouder zonder op gaaf van redenen uit zijn ambt kan worden gezet als een meerderheid in de gemeenteraad een motie van wantrouwen tegen de betrokken bestuurder steunt. Dat overkwam WD-wethouder Van den Akker dank zij het CDA, dat in de Bornse gemeenteraad de absolute meer derheid heeft. Van den Akker moest weg om dat de WD-er M. Vunderink tot burgemeester van Borne werd be noemd. Het CDA in deze ruim 20.000 inwoners tellende plaats had echter gerekend op de komst van de CDA-er Van den Berg, thans burgemeester van het Noordbra bantse Lith. Om te voorkomen dat de WD wel te sterk in B en W zou zijn vertegenwoordigd wilde het CDA Van den Akker uit het college hebben. Het CDA in Borne heeft de door haar ingebrachte motie van wan trouwen ingetrokken, zwaar onder druk van collega's uit de Tweede Kamer. "Een motie van wantrou wen neem je pas aan als je iemands beleid afkeurt, maar niet in geval len als deze. Daar is het volledig on geschikt voor", aldus CDA-kamer- lid Van der Sanden. ons, het klootjesvolk. Het is im mers allang duidelijk dat alle be zuinigingen van de zwakste in de maatschappij moeten komen? Als u goed de krant leest, las u pas nog dat de minister uitgerekend had dat huisgezinnen "vanwege de hogé temperaturen zo rond de hon derd gulden hadden uitgespaard aan verwarming..." Zou hij ons dat voordeeltje gunnen, nou dan zeg ik, o nee. Minister Brinkman de krant onder zijn neus wrijven? Hij lacht alleen maar en is allang vergeten dat hij door ons en voor ons op fluweel zit. Bezuinigen in het landsbelang, sta ik helemaal achter, maar niet zo als de hr. v.d. Luit aanhaalt: sollen met de minderheidsgroepen in de sa menleving. M. v.d. Laan-Blanken, Wittenluststr. 16 Zwammerdam ENSCHEDE (GPD) Ir. Ad Sprenkels promoveert vandaag aan de uni versiteit Twente dank zij de ontwikkeling van een nieuwe, superkleine microfoon voor gehoorapparaten. Sprenkels heeft zich vier jaar lang in tensief beziggehouden met het ontwikkelen van een microfoon, met als grondmateriaal silicium, de plaatjes waaruit ook chips worden gemaakt. Resultaat: een nauwelijks zichtbare, complete microfoon van drie bij drie millimeter en drietiende millimeter dik. Dit instrumentje biedt ongekende mogelijkheden voor de fabricage van hoorapparaten. De verwachting is dat deze straks in de gehoorgang zijn te plaatsen. Men wil nu proberen microfoon en versterker in een mi ni-kastje in te bouwen en dat dan ook nog zo te maken dat de gehoorge stoorde niet alleen beter kan horen, maar ook de richting kan bepalen van waaruit geluiden komen. In zijn proefschrift heeft Sprenkels uitvoerig beschreven hoe hij tot dit microfoontje is gekomen, welke resultaten allerlei metingen hebben op geleverd en wat de voordelen van silicium in dit apparaatje biedt boven het materiaal teflon, dat eerder werd gebruikt. Na veel technisch onder zoek werd voor het nieuwe microfoontje een membraam ontwikkeld met verscheidene laagjes. "We zijn er natuurlijk nog niet", zegt professor Bergveld, één van de di re promotoren. Hoewel de afgelopen dagen gehandicapten al aan de tele foon hingen, moet de produktie nog beginnen. Bergveld heeft Twente Technology Transfer bereid gevonden geld te steken in onderzoek naar de mogelijkheden om het microfoontje in produktie te nemen. USULUTAN (AP) - Linkse guer rillastrijders hebben gisteren bij de stad Usulutan ten zuidoosten van de hoofdstad San Salvador hun grootste aanval gelanceerd sinds een jaar geleden. Volgens Sal vadoraanse autoriteiten zijn bij de gevechten in en rond de 70.000 in woners tellende stad achttien do den en veertien gewonden geval len. Doelwit van de aanval vormden een legerbasis en een katoenplan tage. Militaire woordvoerders ver klaarden dat de guerrillastrijders in twee groepen van elk ongeveer driehonderd man aanvielen. Zij bliezen onder meer twee bruggen op die Usulutan met San Salvador verbonden. Zeven leden van een gezin verlo ren het leven toen hun woning, in een arme wijk pal naast het hoofd kwartier van de Zesde Infanterie brigade, door een mortiergranaat werd getroffen. Vijf soldaten sneu velden in vooruitgeschoten posi ties. ARNHEM - Zes piepkleine eendekuikens, een maand vroeger uit het gekropen dan normaal, worden bewaakt door hun moeder. Zij houdt de scharrelende kroost in de gaten bij het nemen van de eerste hindernis in hun leven: een Arnhemse stoeprand. (fot0 gpd) VROEGE VOGELS

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9