Voorlopig nog geen ww voor ambtenaren Kuwayt investeert oliemiljarden in buitenland Ontwikkeling Europese economie onduidelijk Stakingsacties Rotterdamse opslagbedrijven verscherpt Positie in westerse ondernemingen versterkt dank zij beurskrach Unilever niet bereid te praten over verdere atv UUWUiMJAG imBHUWU .PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De datum waarop ambtenaren onder de gewone werkloosheidswet gaan vallen is op nieuw uitgesteld. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) wilde dit op 1 januari 1989 laten gebeuren, maar liet giste ren in Den Haag na het overleg met de ambtenarenbonden weten dat die datum niet wordt gehaald. Minister en bonden raakten eind vorig jaar in conflict over de over heveling naar de nieuwe werkloos heidswet, maar moeten na advies van de bemiddelingscommissie- Albeda weer verder praten. Zolang er geen overeenstemming is, blijft de oude wachtgeldregeling voor ambtenaren gelden. De overheveling is al een keer uitgesteld tot 1 januari volgend jaar. Maar het conflict heeft voor zoveel vertraging gezorgd dat ook die datum niet haalbaar is. Dat be tekent overigens dat het kabinet ongeveer 500 miljoen gulden be spaart. Zodra de ambtenaren onder de nieuwe werkloosheidswet val len moet de overheid namelijk pre mie gaan betalen. De centrales maakten gisteren duidelijk dat zij eerst willen praten over de principiële vraag of ambte naren wel onder de werkloosheids wet moeten vallen. Pas daarna ko men opnieuw hun eisen op tafel: een garantie dat de komende zeven jaar de werkloosheidsuitkering niet lager zal zijn dan de huidige wachtgeldregelingen en een com pensatie voor de achterstand die ROTTERDAM (ANP) - De sta kingsacties bij de Rotterdamse tankopslagbedrijven Paktank en Matex worden verscherpt. Kader leden van de Vervoersbond FNV hebben gisteren besloten vaker 'verrassingsacties' te voeren. Ook zal bij meer vestigingen van de be trokken bedrijven tegelijk worden Aandelen Generale naar nieuw record BRUSSEL (ANP) - De koers van de aandelen van de Generale Maat schappij van België heeft gisteren op de beurs van Brussel een abso luut record bereikt. Op een gege ven moment werd er een prijs van 5040 frank (325 gulden) voor be taald. De hoogste koers die eerder werd bereikt was 5010 frank. Die prijs werd betaald op 11 februari. Bij de sluiting van de beurs giste ren deed het aandeel 5000 frank. Er werden slechts een kleine 300.000 aandelen van 'de Generale' verhandeld. Verscheidene tiendui zenden aandelen zouden, aldus beurskringen, in handen gekomen zijn van de Franse maatschappij Cerus van de groep van de Italiaan se financier Carlo de Benedetti. Economie kort Werkeiland Het werkeiland Amethyst dat gisteren in opdracht van de hypo theekhouders is geveild, is door diezelfde vijf instellingen gekocht voor een bedrag van 40 miljoen gul den, aldus directeur D. van der Le- ly van de BV Scheepvaart- en Han delsonderneming Amethyst. Dit Rotterdamse bedrijf had een schuld van 70 miljoen gulden aan de betrokken hypotheekhouders. Het is zeer waarschijnlijk dat zij zullen proberen het werkeiland als nog op de vrije markt te verkopen, in de kennelijke verwachting dan een hogere prijs te krijgen. Het gaat onder andere om de Nationale In vesteringsbank en de Scheepshy- potheekbank. Banketfabriek De banketfabriek De Hoop in het Brabantse Budel is gisteren failliet verklaard. De stakende werkne mers hebben de bezetting opgehe ven, zo heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV meege deeld. Het is nog onduidelijk of het faillissement daadwerkelijk bete kent dat de fabriek - waar krakelin gen worden gemaakt - dicht gaat en de 28 werknemers worden ontsla gen. Volgens de Voedingsbond heeft zich al een gegadigde voor overname aangediend. Winst IBM De netto-winst van IBM Neder land is vorig jaar gedaald van 250 miljoen tot 209 miljoen gulden. De omzet zakte van 3,47 miljard over 1986 tot 2,92 miljard over 1987. Voor het gehele concern is de net towinst gestegen van 4,79 tot 5,26 miljard dollar. De omzet ging bijna 6 procent omhoog, van 51,25 tot 54,22 miljard dollar. Grasso Grasso's Koninklijke Machinefa brieken (koel- en vriestechniek) verkoopt de dochtermaatschappij en Grenco Pty en Grasso Pty in Zuid-Afrika aan de bedrijfsleiding in dat land. Die zal de bedrijven met in totaal ruim 150 werknemers voortzetten. het overheidspersoneel heeft in netto-salaris ten opzichte van de werknemers in het bedrijfsleven. Van Dijk zei bereid te zijn de on derhandelingen te voeren 'in de geest van de voorstellen voor een nieuw overlegstelsel', zoals de commissie-Albeda dat heeft voor gesteld. De bonden toonden zich ingenomen met die toezegging. Zij lieten gisteren doorschemeren te willen zoeken naar een compromis. Gisteren werd ook voor het eerst gesproken over de schets van Van Dijk voor een nieuw overlegstelsel. De woordvoerders van de centrales waren daarover opvallend positief. FNV-ambtenarenleider Van de Scheur zei dat de bonden de zaak constructief zullen benaderen en zo snel mogelijk afhandelen. Vol gens de minister willen de partijen er zelfs nog vóór de zomer uitko- De bonden zullen na jarenlang touwtrekken over een gelijkwaar dig overleg niet over elke komma vallen, maar uit oogpunt van belan genbehartiging er wel proberen uit te halen wat er inzit, aldus Van de Scheur. gestaakt en zullen er meer ploegen bij worden betrokken. Met het opvoeren van de acties wil de Vervoersbond FNV de di recties van Paktank en Matex on der druk zetten om de eisen voor een nieuwe cao in te willigen. Bij Paktank vinden sinds afgelopen vrijdag acties plaats. Bij Matex worden sinds dinsdag stakingsac ties gehouden. De kaderleden von den het gisteren nog te vroeg om te beslissen over het houden van een 24-uursstaking. Als met de ver scherpte acties niet het beoogde doel wordt bereikt zullen de kader leden zich opnieuw beraden. Ook de nachtploeg van Matex in de Botlek heeft vannacht om half vier het werk neergelegd. De ploeg bestaat uit 25 mensen. Bij het be drijf liggen zes zeeschepen en een binnenvaartschip voor de kant. Dit heeft een woordvoerder van de Vervoersbond FNV bekendge maakt. De ochtend- en dagploeg heeft de staking van de nachtploeg overgenomen. Volgens de woordvoerder is nog niet gebleken dat schepen uitwij ken naar buitenlandse havens. De internationale transportbond ITF is volgens de FN V-woord voerder bij de acties betrokken zodat uit wijkende schepen in buitenlandse havens zullen worden geboycot. Ook als schepen het elders in de Rotterdamse haven proberen, wor den ze besmet verklaard. Dat ge beurde deze week al bij een tanker die wilde lossen bij Panocean in het Botlek-gebied. AL-KUWAYT (Rtr) Beurscrisis of niet, Kuwayt laat zich niet weer houden om investeringen te doen in het buitenland. Op een behou dende wijze, maar niet bang om on rust op de internationale effecten beurzen te weeg te brengen, maakt het land gebruik van de door de beurscrisis van vorig jaar oktober sterk gedaalde aandelenkoersen. In het lopende begrotingsjaar staat de Kuwait Investment Authority (KIA) vijf miljard dollar ter be schikking en daarmee is het beleg gingsbureau van het sjeikdom een belangrijke partij in de financiële wereld. De beurskrach op 'zwarte maan dag' deed veel beleggers omscha kelen van aandelen naar obligaties, maar Kuwayt greep zijn kans om belangen te verwerven in veel wes terse ondernemingen, waaronder een flinke deelneming in British Petroleum (BP). "Het is nu de tijd om veel geld te steken in westerse industriële bedrijven", verklaarde Khalid Abu Saud, financieel advi seur van sjeik Jaber al-Ahmed al- Sabah. De beleggingsportefeuille is door de beurscrisis naar schatting maar tien procent minder waard geworden. Dat komt doordat het land belegt in hoogwaardige be drijven, waarvan de aandelenkoer sen door de beurskrach niet al te zeer zijn aangetast. Ook heeft Ku wayt halverwege vorig jaar een deel van zijn beleggingen in aande len omgezet in beleggingen in obli gaties en valuta. Kuwayt heeft een positie weten op te bouwen als een internatio naal belegger met aanzien, hoewel het door zijn ligging aan de Perzi sche Golf het risico loopt betrok ken te raken bij de oorlogshande- DEERSUM (ANP) - Het Friese dorp Deersum heeft geen elektrici teit meer nodig van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Friesland. Het kan zichzelf van energie voor zien dank zij de grootste biogasin stallatie van het noorden en een windmolen. Alleen in noodgeval len zal het provinciale elektrici teitsbedrijf in de stroomvoorzie ning van het dorp bijspringen. Gisteren werd de biogasinstalla tie in gebruik genomen. In het 140 inwoners tellende plaatsje heeft de Stichting Energievoorziening Deersum vanaf 1978 aan de tot- STAATSLENING De staatsle ning, die het ministerie van finan ciën vorige week heeft uitgeschre ven, heeft 2,5 miljard gulden opge bracht, zo heeft het ministerie gis teravond bekendgemaakt. Een woordvoerder sprak van een ge slaagde lening. Het is de derde le ning die dient ter dekking van de fi nancieringsbehoefte van het rijk in het lopende jaar. Die behoefte be draagt ongeveer 40 miljard gulden. Tot nu toe is minister Ruding erin geslaagd bijna 12 miljard gulden te lenen. Gratis een weekend Center Pares voor 't hele gezin. En dat is inclusief 'n subtropisch zwembad en nog veel meer. Dat krijgt u bij aankoop van een nieuwe Opel, tijdens de grote voorjaars-show van Het Motorhuis op de Vondel laan 80, Leiden. Op vrijdag 19, zaterdag 20 en maandag 22 februari. OÜlHet Motorhuis Op ons kunt u rekenen. lingen tussen Iran en Iraq. Het be leggingsbeleid dateert dan ook van jaren voordat de Golfoorlog begon. Al 25 jaar steekt Kuwayt het over schot van zijn olie-inkomsten in buitenlanse bedrijven, onroerend goed en obligaties als garantie voor de toekomst wanneer de oliebron nen zijn opgedroogd. De beleggingen leggen het land geen windeieren. Het rendement op vroegere investeringen is dit jaar naar schatting goed voor 4,4 miljard dollar. In bankkringen wordt verwacht dat dat geld ook weer wordt gebruikt om te beleg gen. Jaarlijks steekt Kuwayt onge veer tien procent van de inkomsten uit zijn olie-uitvoer in zijn 'fonds voor de toekomstige generaties'. Bij de wet is vastgelegd dat er uit dat fonds niet mag worden geput voor het jaar 2001. Dat geeft het land een lange-termijnperspectief dat maar weinig internationale be leggers hebben. Er zijn maar weinig officiële ge gevens over de investeringen van het sjeikdom. De meest recente da teren van juni 1985 en die gaven aan dat de beleggingen in buiten landse aandelen ongeveer 36 mil jard dollar waard waren. Veertig procent van dat bedrag stond uit in Europa en 36 procent in de Vere nigde Staten. De laatste paar jaar is Kuwayt zich op Japan gaan richten en kort voor de beurscrisis waren zijn beleggingen in aandelen daar 7,7 miljard dollar waard, tweemaal zo veel als een jaar daarvoor. Toen in oktober vorig jaar de beurscrisis het enthousiasme voor de verkoop van het Britse staatsbe lang in BP aanzienlijk temperde zag Kuwait Investment Office (KIO), de in Londen gevestigde dochteronderneming van KIA, zijn Friese Deersiun haalt energie uit mest en wind standkoming van de biogasinstal latie voor het dorpje gewerkt. De molen en de biogasmachine kosten samen 1,3 miljoen gulden. Het geld voor het energieproject werd uit subsidies van de rijksoverheid, de UTRECHT (ANP) - De directie van de Nederlandse Unilever-bedrij- ven is niet bereid in de nieuwe cao afspraken te maken over loonsver hoging en verdere arbeidstijdver korting (atv). De Industriebond FNV heeft ingezet op twee procent loonsverhoging en invoering van de 36-urige werkweek voor de werknemers in dagdienst. Unilever is wel bereid de vut-re- geling met een jaar tot 1990 te ver lengen. Ook het invoeren van een winstdelingsregeling en afspraken over scholing behoren tot de moge lijkheden. Dit is gisteren gebleken tijdens het eerste gesprek tussen Unilever en de vakbonden over de nieuwe cao. Deze geldt voor zes van de tienduizend Unilever-werk nemers in Nederland. De overige werknemers vallen onder verschil lende bedrijfstak-cao's. Unilever stelt in zijn uitgangs punten voor het cao-overleg dat verdere collectieve atv 'ook nu geen oplossing biedt voor de her verdeling van werk en leidt tot pro blemen in de organisatie'. Wat het concern betreft blijven de 3.700 werknemers in de dagdienst per kans schoon. KIO kon zich in BP inkopen zonder daarvoor de aande lenkoers op te hoeven drijven om zeker te zijn van een belang. Op het ogenblik heeft KIO een deelneming van bijna twintig pro cent in BP. De oppositie in het Brit se parlement, die de regering bij de privatisering al verweet uitver koop te houden, staat op haar ach terste benen. Ze is bang dat Ku wayt een meerderheid in BP wil verwerven om zijn toch al aanzien lijke oliebelangen in Europa verder uit te breiden. KIO heeft het Britse ministerie van financiën ervan verzekerd niet uit te zijn op een plaats in de direc tie van BP en laten weten dat het opgebouwde belang alleen een in vestering voor de lange termijn is. Bemoeienis met de bedrijfsvoering is Kuwayt niet eigen. Het land heeft aanzienlijke belangen in bij voorbeeld de Westduitse concerns Daimler-Benz en Hoechst, maar ook daar bemoeit het zich niet met het management. In bankkringen in Londen wordt evenwel niet uitgesloten dat Ku wayt op later wel een stem in de di rectie van BP wil hebben. Dat le vert namelijk veel voordelen op, van ervaring in het leiden van een oliemultinational tot mogelijke toegang tot oliereserves en pomp stations in geheel Europa. Spanje is voor Kuwayt kennelijk ook een interessant land om te be leggen. In 1986 kenden de effecten beurzen daar een zeer sterke groei en KIO maakte daar graag gebruik van. Op het ogenblik bedraagt de Kuwaytse beleggingsportefeuille in Spanje ongeveer 2,1 miljard dol lar. KIO heeft een meerderheidsbe lang in Union de Explosivos Rio provincie Friesland, de gemeente Boarnsterhim en de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM) gehaald. Per jaar kan de nieuwe biogasinstallatie 4000 kuub mest verwerken. Gisteren werd het apparaat op gestart en het is de bedoeling dat hij nu dag in dag uit blijft draaien. De Stichting Energie Voorziening Deersum verwacht dat de machine in april officieel in gebruik wordt genomen. "Maar in feite levert hij nu al energie", aldus veehouder D. Schaap achter wiens boerderij de biogasinstallatie staat. week 38 uur werken en de 1.800 werknemers in twee- en drie-ploe gendiensten 36 uur. De eerdere ar beidstijdverkorting heeft bij de laatste categorie 87 nieuwe ar beidsplaatsen opgeleverd, aldus Unilever. Op het gebied van de lonen zegt Unilever dat een 'behoedzame in komensontwikkeling noodzakelijk is opdat de verbeterde positie op de internationale markt - die door de sterke gulden niet gemakkelijk is vast te houden - niet verloren gaat'. Loonsverhogingen passen daar niet in. Het concern wil wel met de bonden overleggen over een winst delingsregeling per onderneming. De Industriebond geeft de voor keur aan een collectieve regeling voor het gehele concern. Unilever is nog niet ingegaan op de eis van de Industriebond om al le werknemers een scholingsrecht van minstens twee dagen te geven. Het concern zegt wel dat scholing een belangrijk onderdeel van het beleid moet zijn en dat er voor werknemers die het volgen van on derwijs ontwend zijn extra voorzie ningen kunnen komen. Tinto SA (ERT), het grootste che mische concern van Spanje, en een fors belang in het chemische be drijf SA Cros. Bij ERT heeft Ku- BRUSSEL (ANP) - De Europese economie zal dit jaar met niet meer dan twee procent groeien. De werkloosheid zal ongeveer gelijk blijven en dat betekent 16 miljoen werklozen. De inflatie zal laag blij ven. Dat betekent dat ze in de meeste EG-landen rond de 3,25 procent zal liggen. Dit zijn de voor uitzichten voor 1988 waarmee, na de beurskrach van oktober vorig jaar, volgens de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de EG) in Brussel nu gerekend moet worden. De Europese commissaris voor economische zaken, de West duitser Peter Schmidhuber, maak te dit gisteren bekend. Onzekerheid blijft voor wat de •economische ontwikkeling betreft het sleutelwoord, aldus Schmidhu ber. Wel constateert de EG-com- missie dat het effect van de beurs krach van eind vorig jaar tot nu toe vrij beperkt is gebleven, al zal er minder economische groei zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Maar belangrijk is dat de Commissie geen echte aanwijzingen voor het optreden van een economische re cessie ziet. De EG-commissie constateert ook dat een reeks van in de Vere nigde Staten, Japan en de Duitse Bondsrepubliek getroffen maatre gelen ertoe heeft bijgedragen dat de dollar wat stabieler is geworden. Maar toch valt volgens Schmidhu- DEN HAAG (ANP) - "Koop front- lijnprodukten. Het enige dat u weggooit is de apartheid." Onder deze leuze is de stichting Ideële Im port gisteren in Den Haag een actie gestart om de verkoop van produk- ten uit de zogenaamde Frontlijn- staten in Nederland te stimuleren. Door de economie van deze buur landen van Zuidafrika te verster ken, hoopt de stichting dat zij min der afhankelijk worden van het apartheidsregime. De actie zal in dit jaar ook in andere Europese lan den worden gevoerd. Met pamfletten en op manifesta ties zal de Nederlandse bevolking worden opgeroepen koffie, wijn, thee en andere produkten uit Zam bia, Tanzania, Angola, Botswana, Zimbabwe, Mozambique, Swazi land, Malawi en Lesotho te kopen. Met diverse supermarkten wordt volgens een woordvoerder van de stichting onderhandeld over het voeren van de produkten, die via het alternatieve circuit - wereld winkels - al lang te koop zijn. Veel landen in Zuidelijk Afrika voeren momenteel met de mond een anti-apartheidspolitiek, maar komen daar in de praktijk niet aan toe omdat ze economisch te afhan kelijk zijn van Zuidafrika, aldus de stichting. Ook probeert dit land de regeringen in veel frontlijnstaten al dan niet openlijk onderuit te halen. De totale schade die de regio hier door lijdt wordt op 23 miljard gul den per jaar geschat, aldus de stich ting. Niet alleen kunnen sterke buur landen de val van het regime in Zuidafrika bespoedigen, ook daar na is het volgens de stichting van belang dat de regio economisch sterk staat: "In de chaos die na het wegvallen van de grootste econo mische macht zal ontstaan, kunnen alleen de sterkste landen overle- Richt deze actie zich speciaal op wayt wel geprobeerd om in de di rectie te komen, maar tot nu toe zijn die pogingen zonder succes ge bleven. ber moeilijk te zeggen hoe de ont wikkeling van de wisselkoersen zal verlopen. Een verdere stabilisatie van de koers van de dollar noemde hij 'van doorslaggevend belang'. Op de vraag of volgens de Com-' missie de Bondsrepubliek nog ver dere stimuleringsmaatregelen moet nemen wilde Schmidhuber niet antwoorden. „Dat is aan Bonn om dat uit te maken", zo zei hij. Maar hij wees er wel op dat de Westduitse regering al een groot aantal maatregelen heeft getroffen, zoals de hervorming van het belas tingstelsel, het laten oplopen van het begrotingstekort, het treffen van stimuleringsmaatregelen (vooral ten behoeve van kleine en middelgrote ondernemingen) en het stimuleren van investeringen zoals bij de post en de telegraaf. Bo vendien heeft de rente in de Bonds republiek nu een historisch diepte punt bereikt, aldus de Europese commissaris. Voor ons land wordt een econo mische groei voorspeld met slechts 0,9 procent. De Nederlandse ex port zal in 1988 met 3,1 procent groeien en de import met drie pro cent. De werkloosheid in ons land, zo wordt verwacht, zal met 0,1 pro cent toenemen. Dat betekent dat 11,1 procent van de Nederlandse beroepsbevolking geen werk zal hebben. Zuidelijk Afrika, de stichting Ideë le Import ijvert al lang voor een meer evenwichtige handel tussen de Derde Wereld en de rijke lan den. Opgericht in 1974 steunt zij dié ontwikkelingslanden die "zich inspannen hun onafhankelijkheid te bewaren en aan de burgers eco nomische en politieke rechten te garanderen". Haar meest aansprekende suc ces behaalde de stichting tot nu met een lobby onder politici: sinds vorig jaar wordt in het parlement alleen nog 'zuivere koffie' geschon ken. 'Zuiver' betekent in de ogen van de stichting dat de koffie uit een land komt, dat de opbrengst ten goede komt aan de verbouwers zelf in plaats van aan de handel en dat er met het geld 'iets gedaan wordt aan sociale voorzieningen'. Volgens de woordvoerder gaat het redelijk goed met de ideële markt in Nederland. Na een inzin king in het begin van de jaren tach tig is het aantal wereldwinkels weer gestegen tot 235 vestigingen in het héle land. Bijna driekwart veeboeren zwicht voor mestheffing DEN HAAG (GPD) - De veeboe ren hebben al bijna 12 miljoen gul den van de geraamde 17 miljoen gulden betaald aan heffingen op overtollige mest. Van de 50.759 veehouders heeft 29 procent nog niet gereageerd bij het bureau mestheffing in Assen. Het bureau in Assen heeft aan 14.758 veehouders een brief ge schreven waarin zij worden herin nerd aan het inzenden van hun mestboekhouding. Tot 1 maart hebben zij de tijd gekregen om zo wel hun mestboekhouding in te zenden als hun betalingen te doen. Het ministerie van landbouw zegt tevreden te zijn met het aantal inzendingen. Volgens een woord voerder is het normaal dat bijvoor beeld bij de belastingdiensten op 1 april 25 procent van de belssting- plichtingen het aangifteformulier nog niet heeft ingezonden. De laatste dagen komen bij het kantoor in Assen veel telefoontjes binnen van boeren die zeggen hun formulieren kwijt te zijn, vergeten zijn hun mestboekhouding bij te werken en in te zenden of dat de formulieren onderweg zijn. EG akkoord met gasprijs tuinders BRUSSEL (AP) De Europese Commissie is gisteren akkoord ge gaan met de nieuwe gastarieven die de Nederlandse Gasunie bere kent aan de Nederlandse tuin bouw. Hiermee komt er een eind aan een conflict tussen de Neder landse regering en de EG dat zich zeven jaar heeft voortgesleept. De EG stelde zich lange tijd op het standpunt dat met de lagere gastarieven de andere tuinders in de EG oneerlijke concurrentie werd aangedaan. De Commissie heeft bekend gemaakt dat de Ne derlandse regering haar in septem ber en december van het vorig jaar op de hoogte heeft gesteld van de nieuwe tarieven en dat men daarte gen geen bezwaar heeft. DUMPEN De EG-commissie in Brussel gaat een onderzoek instel len naar de import van kleine kleu rentelevisietoestellen uit Zuid Ko rea. In de afgelopen vier jaar is de import van die toestellen sterk ge stegen. Hoewel dat de Europese fa brikanten hun prijzen hebben ver laagd zijn ze toch aanmerkelijk minder gaan verkopen. Ze hebben nu de Commissie gevraagd om de Zuidkoreaanse dumpingpraktij ken te onderzoeken. De keten Q8-benzinestations in inmiddels over half Europa verspreid, één van de miljardeninvesteringen van het sjeikdom Kuwayt. (foto anp> BOVENKARSPEL Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) legt de laatste hand aan een boeketje op de Westfriese flora. Bij de opening van de 55-ste Flora in Bovenkarspel zei de bewindsvrouwe dat zo snel mogelijk moet worden begonnen met de aanleg van een kleine Markerwaard. De Flora staat dit jaar m het teken van de luchtvaart. Geheel in stijl, maar ook om files te mijden, arriveerde de minister per helikopter op het veilingcom plex. "Het is te gek voor woorden dat Nederlandse bedrijven bollen kweken in Frankrijk omdat hen daarvoor hier dè ruimte ontbreekt. Het wordt de hoogste tijd dat het 'Enkhuizer Zand', de Kleine Markerwaard is inmiddels een te beladen woord, wordt gerealiseerd. Ik heb nog geen argument gehoord waarom de aanleg niet zou moeten door gaan", aldus de minister. <f0t0 anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7