Criminelen in net pak buiten schot Ruding wil ontwildcelingshulp en defensie niet langer ontzien 'Ik wist niet dat het zo lang zou duren' Advocaat Van Z. claimt rond zeven ton schade DONDERDAG 18 FEBRUARI 1988 m PAGINA 3 Conclusie fraude-expert Van Duyne: DEN HAAG (GPD/ANP) Mensen die ambtenaren omkopen, de belasting ontduiken of steekpenningen uitdelen, worden veel milder of helemaal niet gestraft in vergelijking met iemand die een autoradio steelt en daarvoor soms twee maanden wordt opgesloten. Klei ne criminelen krijgen het etiket 'misdadiger' opgeplakt in tegenstelling tot fraudeurs in een net pak die 'sjoemelaars' worden genoemd. Dit concludeert wetenschappelijk onder zoeker P. van Duyne van het ministerie van justitie en expert op het gebied van fraudebe- leid. Volgens Van Duyne is het publieke beeld van de witte-boorden crimi neel dat van een 'Dagobert Duck', die gewoonlijk de dans ontspringt. Volgens Van Duyne worden mis daden bij de overheid, zoals de ABP-affaire, nog te veel in verzach tende termen afgedaan. Het woord klassejustitie gaat Van Duyne ech ter te ver. Van Duyne liever over bedrijfsma tig gepleegde misdaden. Daarbij constateert hij dat de samenleving er moeite mee heeft om veel vor men van deze misdaad als zodanig te herkennen: 'echte' misdaad hoort bij 'echte' herkenbare misda digers en heeft te maken met in braak, roof, ontvoering, geweldple ging en handel in verdovende mid delen. Veel vormen van bedrijfs matige misdaad daarentegen wor den 'gesjoemel' of 'misbruik' ge- UTRECHT/AMSTERDAM Procureur Generaal van het Am- (GPD/ANP) De advocaat van sterdamse gerechtshof, mr. Korvi- Rob van Z., die onlangs bij gebrek nus, heeft inmiddels besloten niet aan bewijs werd vrijgesproken van tegen de vrijspraak in cassatie te de Zaanse 'paskamermoord', zal gaan. De motivering van het hof namens zijn cliënt een schadeclaim geeft daar volgens hem niet genoeg indienen van rond 700.000 gulden, ruimte voor. Van Z.'s advocaat ver- Volgens mr. P. Doedens is het voor klaarde gisteren 'niet verbaasd' te Van Z. niet langer mogelijk in Ne- zijn over het besluit van Korvinus. derland een winkel te drijven, zo- "Als ze wel in cassatie zou zijn ge- dat hij zich elders zal gaan vesti- gaan, zou dat immers zonder reden gen. Samen met Van Zaane's boek houder heeft de advocaat berekend dat de fietsenhandelaar Van Z. voor een nieuwe winkel ongeveer 350.000 gulden nodig zou hebben. De vestigingskosten daarvoor plus de immateriële schade die hun cliënt geleden heeft schatten zij op een even groot bedrag. Van Z. heeft vanaf 1986 vijftien maanden vast gezeten op verden king van het doden van de 21-jarige Sandra van Raalten twee jaar eer der. De rechtbank in Haarlem ver oordeelde hem tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Van Z. heeft de moord steeds ontkend en ging dan ook in hoger beroep. Het gerechtshof in Amsterdam gaf Van Z. vrijspraak omdat op grond van de verklaringen van ge tuigen/deskundigen twijfel is gere zen over de betrouwbaarheid van de sorteerproeven van de politie hond Tim die Van Z. twee jaar na dato aan geur herkende. Ook de rest van de bewijsmiddelen achtte het hof te schaars. De politie hield Van Z. aan nadat zijn ex-vrouw be lastende verklaringen tegen hem had afgelegd. Binnenland kort zijn gebeurd", aldus Doedens. Streekvervoer maakt bezwaar tegen telling in nieuwe wet DEN HAAG (GPD) - De streeks- heeft ^Tê vervoersondernemingen, verenigd in de ESO, zijn naar de Raad van State gestapt om bezwaar te maken tegen een onderdeel van de nieuwe wet op het personenvervoer. De wet, die op 1 januari werd inge voerd, bepaalt dat streekbussen minder ritten mogen maken dan volgens de ESO noodzakelijk is. Het aantal ritten dat een streek bus maakt, wordt bepaald door het aanbod van passagiers. Volgens de nieuwe wettelijke regeling mogen passagiers die ook op een andere manier hadden kunnen reizen, met de trein bijvoorbeeld, niet worden meegerekend in die telling. Volgens woordvoerder De Vroome van de ESO zien de streek vervoerders hun voorzieningenni veau daardoor dalen, terwijl het passagiers-aanbod gelijk blijft. Steenworn "Deze principiële kwestie was voor TT T r xr ons aanleiding de Raad van State Het Israëlisch Verkeersbureau in te schakelen", aldus De Vroome. in Amsterdam heeft besloten een ministerie erkent overigens advertentie, waarin wordt gemeld ,-jat er "wat dingen niet helemaal dat Tel Aviv en Jeruzalem slechts iekker zitten" in de nieuwe wet. op een steenworp afstand van el- Daarbij gaat het echter om de tou- kaar liggen, niet meer te plaatsen, ringcarbedrijven, niet om bpt De tekst roept te veel associaties op streekvervoer. Zo meldt de met de recente onliïsten op de wes telijke Jordaanoever, waarbij let terlijk veel met stenen wordt ge gooid. Ooievaar De zwarte ooievaar die vorig jaar augustus in de Peel werd aange troffen en sindsdien in Burgers' Dierenpark in Arnhem verbleef, gaat terug naar zijn leefgebied in de Bondsrepubliek Duitsland. Eerst gaat het dier naar een vogelasiel bij Hannover, zodra hij de belangstel ling voor zijn soortgenoten heeft hervonden wordt hij vrijgelaten. Autodief Bij Hoorn is vannacht de 21-jari ge Amsterdammer P.J. om het le ven gekomen toen hij aan de politie trachtte te ontkomen die op hem de achtervolging inzette omdat hij zojuist een auto had gestolen. De Amsterdammer ramde met hoge snelheid een boom. Volgens de Hoornse politie was J. met een groepje van drie Amsterdamse jon geren op jacht naar autoradio's. Werkkamer Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, krijgt' voorlopig geen nieuwe werkkamer. Er is geen geld voor de verbouwing van het vooroorlogse KLM-kantoor aan de Haagse Plesmanlaan. De minister bekijkt nu met haar top ambtenaren of ten behoeve van de opknapbeurt op een andere post kan worden bezuinigd. De afgelo pen jaren is weinig aan het gebou wencomplex gedaan, in afwach ting van een grote onderhouds beurt. Intimiteiten Het ministerie van onderwijs heeft vier speciale inspecteurs aan gesteld die ongewenste intimitei ten in het onderwijs aan de kaak moeten stellen. Zij moeten klach ten onderzoeken en er op toezien dat maatregelen worden getroffen tegen de daders. De vertrouwens- inspecteurs, drie vrouwen en één man, zijn gevestigd in Arnhem, Zutphen, Rijswijk en Haarlem. wet niet dat touringcarbedrijven een passagierslijst moeten opstel len. Zo'n lijst is belangrijk als een bus verongelukt. In dat geval is snel duidelijk wie er in de veronge lukte bus zaten. noemd en vinden grof onderver deeld plaats op gebied van subsi dies en belastingen, handelsfraude en corruptie. Volgens Van Duyne wordt de be drijfsmatige criminaliteit in tegen stelling tot andere criminaliteit minder slagvaardig aangepakt. Dat illustreert hij met cijfers. Zo is het uitgangspunt voor de vervolging van belastingmisdrijven in princi pe een grens van 50.000 gulden en ligt de grens voor vervolging bij steunfraude nu bij 1000 gulden (het voorstel is dit op te trekken naar vijfduizend). Bij winkeldiefstal hanteert men de 'lik-op-stuk-aan- pak', het aantal belastingmisdrij ven dat niet is vervolgd bedroeg in 1986 dertig procent. Van Duyne: "Men behoeft niet 'links' te zijn om hier een toch wel zeer schrille te genstelling te ontwaren". Een belangrijk kenmerk van de witte-boorden criminelen is vol gens Van Duyne dat ze meer dan anderen over verdedigingstechnie ken kunnen beschikken. Ze zijn de overheid steeds een stapje voor en kunnen vaak beschikken over de deskundigheid van gewoonlijk goed betaalde advocaten. Dit in te genstelling tot zaken als de "gewo ne" dronken rijder, de winkeldief, inbreker of vechtersbaas. Om hieraan een einde te maken, denkt Van Duyne in de eerste plaats aan het hoe dan ook terugha len van de buit. Er moet niets meer aan de strijkstok blijven hangen. Bij Justitie wordt daar, naar zijn zeggen, hard aan gewerkt. Boven dien zou minister Korthals Altes (justitie) gewezen kunnen worden op de mogelijkheid politie-functio- narissen apart op te leiden voor de aanpak van deze witte-boorden cri minaliteit. Rechtbank maakt faillissement Zaïre ongedaan DEN HAAG (ANP) - Het gerechts- hof in Den Haag heeft het faillisse ment van de staat Zaïre, dat vorige week door de rechtbank in Den Haag werd uitgesproken, vandaag vernietigd. Zaïre was tegen het fail lissement in beroep gegaan. Het land heeft zich terecht beroepen op de diplomatieke onaantastbaar heid, aldus het hof. Een faillissement is een vergaan de maatregel, waardoor de betrok kene de beschikking en het beheer over zijn gehele vermogen kwijt raakt. De curator kan zelfs de post openen. Dat kan het ene land het andere niet aandoen, aldus het hof. Het volkerenrecht verbiedt ook dat een land zo in het uitvoeren van zijn "diplomatieke zending" wordt belemmerd. Zaïre werd door de rechtbank failliet verklaard wegens schulden aan onder andere een voormalige werkneemster. De vrouw is nu door het hof veroordeeld tot beta ling van de kosten van de curator, ongeveer duizend gulden exclusief btw. De vrouw heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. ZWOLLE (ANP) - De architect van De Meerpaal in Dronten wil voor komen dat zijn gebouw wordt 'mis vormd'. Voor de Zwolse rechtbank eiste hij gisteren in een kort geding tegen de gemeente Dronten en De Meerpaal bv een verbod op misvor ming of verminking van zijn ont werp op straffe van een dwangsom van 10 miljoen gulden. Volgens de architect, F. van Klingeren uit Zaandijk, zal de 5,5 miljoen gulden kostende verbou wing de glazen ommuring van het gebouw aantasten en deels teniet doen. Om de verbouwing tegen te gaan is hij in oktober vorig jaar al een civiele procedure gestart. De gemeente Dronten, eigenaar van De Meerpaal, wil echter niet op die beslissing wachten en zal komende maand met de verbouwing begin nen. Dat was reden voor Van Klin geren om in kort geding te vragen Architect vecht verbouwing De Meerpaal aan Namens de gemeente Dronten en De Meerpaal wees advocaat mr. B.E. van der Molen op de noodzaak van de verbouwing, omdat het ge bouw in zijn huidige staat niet ren dabel is en de jaarlijkse verliezen steeds hoger worden. Zo zouden toneelgezelschappen en orkesten weigeren nog in De Meerpaal te spelen omdat de akoestiek bijzon der slecht is. Om verdere verliezen te voorko men stelde Van der Molen de tege neis van 50.000 gulden per maand als zekerheidstelling. Een bedrag dat de archtitect zou moeten beta len, als de gemeente Dronten en De Meerpaal later toch in het gelijk worden gesteld*: Op de vraag van mr. Fliek aan beide partijen om een deskundige te noemen die hem in dit kort ge ding van advies kan dienen, bleven beide partijen het antwoord - nog - schuldig. Van de zijde van Van Klingeren werden wel een paar na men genoemd, die echter direct door de andere kant werden ver worpen. Tot en met morgen mogen er namen worden ingediend, waar mee beide partijen zich dan wel moeten kunnen verenigen, stelde de rechtbankpresident. De uitspraak is bepaald op 2 maart. AMSTERDAM (ANP) - Een groep Kurden heeft gisteren het PvdA-kantoor in Amsterdam bezet om aandacht te vragen voor de moeilijke situatie van Kurden in Turkije. In de Pauluskerk in Rotterdam houdt een aantal Kur den sinds 26 januari een hongerstaking voor hetzelfde doel. Aanstaande zaterdag staat een protestmanifestatie in Rotterdam gepland. (foto anp) WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) De uitgaven voor ontwik kelingssamenwerking en defensie mogen niet meer groeien. Op die manier moet een deel van de finan ciële problemen van het kabinet worden opgelost. Dit schrijft mi nister Ruding (financiën) in een brief aan zijn collega's. De minis ters Van Eekelen (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) hebben al afwijzend gereageerd op de bevriezingsplannen. In de brief somt Ruding een groot aantal mogelijkheden op om de financiële problemen op te los sen, die zijn ontstaan door de lage dollar. Totaal is er een tegenvaller voor de schatkist van 8,5 miljard gulden. Daarvan wil Ruding ten minste 6,5 miljard gulden terug zien te krijgen door nieuwe bezui nigingen. Minister Van den Broek ver klaarde vanochtend dat ontwikke lingssamenwerking en defensie een bevoorrechte positie innemen binnen het regeerakkoord. Als Ru ding vindt dat de uitgaven voor de fensie en ontwikkelingssamenwer king niet langer mogen stijgen zal er "nog een forse robber moeten worden gevochten", aldus Van den Broek voor de NCRV-radio. Zijn collega Van Eekelen - mo menteel in Washington - zei in een reactie dat de begrotingen van de fensie en ontwikkelingssamenwer king op grond van het regeerak koord juist een bescheiden groei van 2 procent kunnen verwachten. "Voor er aan dat regeerakkoord wordt getornd, moet er eerst poli tiek overleg zijn met de fracties. Al leen onder zeer uitzonderlijke om standigheden kan het regeerak koord worden opengebroken, en ik geloof niet dat er van dit soort om standigheden thans sprake is", al dus de minister. Hij wees erop, dat Nederland in NAVO-verband verplichtingen op zich heeft genomen, en dat aan die verplichtingen niet meer kan wor den voldaan, als defensie zou moe ten inleveren. "De positie van ons land zal dan opnieuw in opspraak komen", aldus de minister. Partijgenoten van Van Eekelen (WD) geven hun minister echter weinig kans in zijn strijd tegen Ru ding. Zij zijn weliswaar niet blij met de voorstellen van de minister van financiën, maar zien wel in dat de problemen inmiddels zo groot zijn geworden, dat defensie en ont wikkelingssamenwerking niet bui ten schot kunnen blijven. Wel ligt vast dat bezuinigingen op deze twee terreinen met elkaar samenhangen. De WD hecht na drukkelijk aan de groei van de de fensie-uitgaven, terwijl het CDA juist de ontwikkelingssamenwer king een extra warm hart toe draagt. Om te voorkomen dat een van beide aan het langste eind trekt, is al in de formatie-bespre kingen voor dit kabinet afgespro ken dat bezuinigingen op deze ter reinen in samenhang met elkaar zouden worden bezien. Een belangrijk deel van de bezui nigingen wil Ruding halen bij de sociale zekerheid. Hij vindt dat daar nog minstens 2,5 miljard gul den te halen is. De rest van de be zuinigingen wil hij vinden door alle ministers opnieuw voor vele hon derden miljoenen te laten opdraai- In Den Haag wordt nogal somber gereageerd op de nieuwe bezuini gingsplannen. De WD vindt dat het hard nodig is, ook al omdat de liberalen geld willen vrijmaken voor de in het regeerakkoord afge sproken lastenverlichting voor de burgers. In het CDA ligt het echter veel moeilijker. Minister Ruding staat aan de kant van de WD, maar de overige CDA-ministers voelen er maar weinig voor opnieuw te moeten bezuinigen. Gordijntjes om spaanplaat te verbloemen DEN BOSCH (ANP) - Het ministe rie van WVC is bereid ramen in leegkomende barakken in het Mo lukse woonoord Lunetten in Vught eerst te voorzien van 'gordijntjes' en ze pas daarna aan de binnenkant te blinderen met spaanplaat. Dat compromis bereikte rechtbank president mr. A. van Delden giste ren in een kort geding voor de rechtbank in Den Bosch dat door vijf bewoners van Lunetten tegen het ministerie was aangespannen. Aanvankelijk eisten de bewo ners dat het ministerie voortaan zou afzien van het blinderen van vrijkomende barakken en de al aangebrachte blinderingen zou verwijderen. De bewoners vinden dat hun woongenot hierdoor wordt aangetast. WVC laat voortaan tussen de blindering en het raam een vitrage of een spiegelende, ondoorzichtige folie aanbrengen waardoor het spaanplaat aan het oog wordt ont trokken. Bovendien is het ministe rie bereid om in een enkel geval het spaanplaat in een fris kleurtje te la ten schilderen. Lunetten is het laatste Molukse woonoord in Nederland. Eind dit jaar moeten de nog resterende 175 bewoners verhuizen naar een nieu we woonwijk in Vught. Het meren deel voelt daar niet voor. Het mi nisterie van WVC heeft juridische procedures aangespannen om de verhuizing via de rechter af te dwingen. Moeder van comapatiënt voorlopig vrij DORDRECHT (ANP) - Een 43-jari- ge vrouw uit Papendrecht, die 5 fe bruari het leven van haar al 16 jaar in coma liggende zoon wilde beëin digen, is voorlopig op vrije voeten gesteld. De voorzitter van de straf kamer van de rechtbank in Dordrecht, mr. J.H. Geertsema, deelde gisteren mee dat de recht bank weliswaar formeel het voor arrest met dertig dagen heeft ver lengd, maar deze maatregel meteen heeft geschorst waardoor de vrouw naar huis kon. "Om verschillende redenen" acht men een uitvoering van ver lengde voorlopige hechtenis niet op zijn plaats. Daarbij komt nog dat de vrouw tijdens haar voorar rest in elf dagen vijf keer is ver plaatst wegens cellentekort. Het vooronderzoek is nog niet afge rond. De tenlastelegging, poging tot moord, blijft voorlopig staan. Vanwege het ongebruikelijke karakter van de vervroegde invrij heidstelling heeft justitie éen aan tal bijzondere voorwaarden ge steld. Zo is bepaald dat de vrouw tot de datum van de gerechtelijke uitspraak haar zoon niet mag be zoeken. Verder wordt ze begeleid door de sociaal-maatschappelijke afdeling van het Leger des Heils. Naar verwachting zal de rechter commissaris een psychiatrische rapportage deel laten uitmaken van het vooronderzoek. De vrouw pleegde haar daad in het Dordtse verpleeghuis Crabbe- hof, waar haar zoon Patrick wordt verpleegd. Met een mes trachtte zij de halsslagader van de jongen door te snijden. Een arts kon volstaan met het hechten van de wond. De moeder werd opgenomen op de psychiatrische afdeling van het Dordtse Refaja-ziekenhuis. Een dag later werd ze door de politie ge arresteerd. Inmiddels is er een landelijk hulpcomité opgericht door de Dordtse M. Striegel en de Zaan dammer J. van der Woude. Zij wil len de vrouw aan fondsen helpen om zo nodig een dure jurist te kun nen inhuren. Volgens Van der Woude zijn er veel reacties binnen. Gezin Oostduitse professor krijgt na drie jaar visa voor Nederland: ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - Roodgloei end staat de telefoon van de Oost duitse geleerde prof.dr. B. Lach- mann (45) sinds maandagavond be kend werd dat zijn vrouw en zijn twee kinderen eindelijk toestem ming krijgen om zich bij hem te voegen. Sinds de zomer van 1985 is Lachmann al van zijn gezin ge scheiden. Hij ging toen in op een aanbod van de Erasmus Universi teit voor een baan als hoofd onder zoek op de afdeling anethesiologie. Het besluit betekende een drie jaar lange scheiding van zijn vrouw en twee kinderen. In die tijd heeft hij alleen met zijn gezin kunnen te lefoneren, want een bezoek was niet toegestaan. Het IJzeren Gor dijn werd daardoor wel zeer tast baar voor de wetenschapper. Lachmann was voorbereid op een korte scheiding van zijn gezin. "Ik had gerekend op een half jaar, maar dat het zolang zou duren had ik nooit verwacht". Hij zegt niet te weten waarom het zolang heeft ge duurd voordat de rest van het gezin toestemming kreeg de DDR te ver laten. Op de vraag of het misschien iets te maken heeft met het feit dat hij de Oostduitse autoriteiten ont stemde met zijn vertrek - hij was werkzaam op het Instituut voor Longziekten in Oost Berlijn en uit gegroeid tot een belangrijke spe cialist op het gebied van de narco- seleer (anaesthesiologie) - reageert hij bescheiden: "Er zijn voorbeel den van mensen met veel hogere posities bij wie de hereniging veel korter duurde, ik denk niet dat ik belangrijker ben dan anderen". Een groep medewerkers van de professor richtte onlangs een comi té op om de overkomst van de fami lie Lachman te bespoedigen. De Oostduitse ambassadeur Stroh- meyer, waarmee het comité con tact zocht, kon maandag bekend maken dat mevrouw Lachmann, Ulrike (14) en Robert (12) uiterlijk in juni alsnog een visum voor Ne derland krijgen. De voorzitter van het comité, G.J. van Daal, denkt overigens wel dat de Oostduitse re gering een specialist als Lachmann De Oostduitse anaesthesist prof. dr. B.Lachmann met een foto van zijn dochter die binnenkort, evenals de rest van zijn gezin, na drie jaar naar Nederland mag komen. (foto anp) niet graag zag vertrekken. "Juist op het gebied van de longziekten heeft hij veel bijgedragen aan de in ternationale erkenning van de DDR op dat gebied. Je moet er veel voor doen om het zover te brengen. Toen het comité vorige week een onderhoud had op de Oostduitse ambassade zei men daar ook: Zou n blij zijn als uw wetenschappers vertrekken?". Waarom de DDR nu opeens wel met de visa over de brug komt is niet helemaal duidelijk. Enerzijds heeft minister Van den Broek zich volgens zijn woordvoerder per soonlijk ingespannen voor de her eniging, anderzijds werd het nieuws bekend enkele weken na de oprichting van het Comité ter hereniging van de familie Lach mann. Lachmann zelf staat liever niet te lang stil bij de beslissing van de Oostduitse regering. De profes sor vermijdt bij voorkeur iedere handeling die tot nog langer uitstel kan leiden. Lachmann ging in Nederland werken omdat hij hier veel betere arbeidsmogelijkheden verwachtte. De academische vrijheid is in Ne derland volgens hem veel groter dan in de DDR, waar de regering grotendeels bepaalt wat moet wor den onderzocht. Daar komt bij dat volgens de professor het opzetten van een onderzoek veel eenvoudi ger is in Nederland. "Als we hier bij een bedrijf om materiaal vragen komt dat ook". Ooit kiest u voor mooist Beovision MX 2000 met speciale Calgary-aanbieding Perfekt voor nachtelijke Olympische uitzendingen: de MX 2000 met volwassen 51 cm beeld. U rijdt hem bij voorbeeld naar uw slaapkamer en alleen u hoort het geluid via de hoofdtelefoon. Ook perfekt natuurlijk voor vele jaren gewoon TV kijken: stereo geluid en teletekst ingebouwd (voor de uitslagen!). Kom bij ons kijken naar 's werelds mooiste televisietoestel in de kleuren zwart, zilvergrijs, wit, rood en blauw en profiteer van onze speciale Calgary-aanbieding (tot 31 maart). Bang&Olufsen m Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 Firma Nic. de Tombe LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11Tel. 071-122184

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3