Meer zat er gewoon niet in' spoor;tv' Sovjets regelrecht op weg naar gouden plak Ware 'Eddie-koorts' in Calgary Een golf van relatie-geschenken Gemengde gevoelens bij Nederlanders Karlstad de grote verliezer Verdeling medailles Wasmeier heeft recht op zevende plek CALGARY (Reuter) - De 'Eddie the Eagle'-koorts heeft toegeslagen in Calgary. Drie dagen nadat de eenzame Britse skispringer Eddie Edwards op de 70 meter schans met afstand de laatste plaats voor zijn rekening nam, hangt de Olympische stad vol met posters, die zijn onverschrokkenheid en humor prijzen. Eddie the Eagle wordt overstroomd met aanvragen voor interviews. Hij wordt zo lastig ge vallen met verzoeken om foto's en handtekeningen, dat hij ondergedoken is om zijn voorbereiding op de wedstrijd op de 90-meterschans van zondag niet te verstoren. Eddie Edwards, een 24-jarige stukadoor uit Enge land, veroverde met zijn capriolen op de 70-meter- schans de harten van de 50.000 Canadese toeschou wers. De 'adelaar' verzamelde met zijn twee spron gen minder punten dan elke andere deelnemer met één sprong. Zijn techniek was minder dan misera bel, hij wapperde op angstaanjagende wijze met zijn skies, maar landde heelhuids op de sneeuw. Na 55 pietluttige meters, al gaf het scorebord na zijn tweede sprong aanvankelijk 75 meter aan, een af stand die de commentator van de BBC bijna van zijn stokje deed gaan. De Brit met de jampot-glazen in de bril spreekt tot de verbeelding van het publiek door zijn blij moedige en humoristische opvatting omtrent zijn eigen beperkingen. Voor zijn sprong groette hij op de glijbaan het publiek door beide handen triom fantelijk omhoog te steken. De respons kwam on middellijk. Eddie kreeg direct de bijnaam 'the Eagle', de adelaar. Drie dagen later zijn twee leden van de Britse ploegleiding full-time bezig om vragen over de ski vlieger te beantwoorden. Edwards zelf is pas na zondag bereid interviews af te geven. Edwards' manager Simon Clegg wordt overstelpd met spon sor-contracten. „Maar het aantal aanbiedingen ligt niet zo hoog als in de dagbladen wordt veronder steld." Toch vindt de naaste familie van Edwards baat bij de populariteit van Eddie. Begunstigers hebben geld op tafel gelegd om de ouders en vrien din van Edwards voor de wedstrijd van zondag naar Calgary over te vliegen. De posters in Calgary, geproduceerd door de pro vincie Alberta, tonen Edwards met startnummer 24 en met beide skies juichend in de handen boven het hoofd. Er wordt druk gegokt op de afstand die de adelaar op de 90 meter schans zal overbruggen. Nog drukker wordt er gespeculeerd of Eddie andermaal heelhuids op aarde zal landen. CALGARY (DPA) - Als Juan Antonio Samaranch een nieu we Olympische dag begint, dan zweeft de blik van de absolute machthebber van de Spelen eerst langs de veertien tv-toe- stellen in zijn suite. Daarna verwisselt hij de pyjama voor het trainingspak en begint de Spaanse voorzitter van het IOC de lichte oefeningen met de zil veren halter gewichten. En terwijl zijne excellentie tenslotte zijn verzorgde maar nog steeds strakke oude-man- nenlijf in het speciaal in de ka mer opgestelde klimrék hijst, zoekt het kamermeisje een plaats voor de nieuwe golf van relatie-geschenken. Elke dag wordt een stroom van pakjes en geschenken uitgestort over de hoofden van de machtige figu ren van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), die zich hebben verzameld in het Grand Hotel Palliser in Cal gary. De bovenstaande voorstelling van zaken komt uit de „Calgary Herald" en is opgetekend uit de monden van het hotelpersoneel. De personeelsleden van Palliser rennen zich voor het Olympi sche gezelschap, onder wie het Nederlandse lid Anton Geesink, de benen uit het lijf. De „livrei- ers" zijn zeer tevreden. „De gas ten zijn zeer, zeer veeleisend maar ze zijn ook heel hoffelijk en ze hebben zulke uitstekende manieren", zei één van de 370 bedienden. Bonbonnières, bloemen, por- celein- en houtfiguren, litho's, ski's, skischoenen, skipakken, parka's, pullovers, elektronica. Zulke cadeaus en andere hebbe dingetjes kunnen de meesten van de IOC-familie gemakke lijk uit de eigen beurs betalen. Wanneer ze de tijd zouden heb ben om te kopen, tenminste. Maar het krijgen van zulke din gen als uiting van vrienschap of toekomstige verbondenheid, maakt dat iemand zich belang rijk gaat voelen. Dat zorgt voor een ander levensgevoel. Het gaat om het geven en en vooral het krijgen, je laten fêteren, tracteren. „Dit hier", kraamt een kamermeisje uit, „is beter dan Kerstmis." De meisjes van de etages heb ben bij het schoonmaken één groot probleem: steeds weer plaats vinden voor de nieuwe geschenken. Want de pakken en pakketjes komen van alle kan ten: van regeringen, sponsors, vertegenwoordigers van steden, die de Spelen hebben gehad, krijgen of nog willen krijgen. Er zijn zoveel redenen om elkaar cadeautjes te sturen. En zo doen de IOC-leden elkaar onderling ook nog geschenken toekomen. :*rnwSmm£*4 Sergei Makarov 'vliegt' zelf langs het Amerikaanse doel, CALGARY (GPD) - De oogst mocht er beslist zijn: zilver en brons. Vier jaar terug hadden de Nederlanders na zo'n Olympische dubbelscore een gat in de lucht gesprongen. De gevoelens hielden nu het midden tussen huilen en la chen. Terwijl de ledematen nog trilden van uitputting en spanning deden Leo Visser, Gerard Kemkers en ook Henk Gemser hun best om blij te zijn, maar ook dat kostte moei te. Nadat ze het slagveld de rug hadden toegekeerd, ver woordde de coach zijn emoties met: "Wij denken aan niks anders dan de eerste plek. Lukt dat niet, dan zakt de we reld even in. We hebben iedereen naar huis gereden, alleen Gustafson bleef net een nageldikte voor". Twee Nederlanders en een Zweed op het erepodium. Toch was coach Gemser niet echt tevreden. CALGARY (GPD) - Het goud van Calgary heeft voor Tomas Gustaf son meer waarde dan het goud van Serajevo. „Na erg moeilijke jaren heb ik zeer intensief aan mijn co me-back gewerkt en dat ik uitein delijk ben geslaagd, geeft me ont zettend veel voldoening. Geestelijk ben ik gegroeid. In Sarajevo stond ik onder grote druk, hier schaatste ik probleemloos", liet de Zweed na zijn schitterende triomf weten. Op oude, maar vertrouwde schaatsen reed Gustafson gister avond naar het goud. „Voor de trai ning gebruik ik een nieuw paar. Mijn oude schaatsen heb ik spe ciaal voor belangrijke wedstrijden gereserveerd. Dit seizoen reed ik er maar drie keer eerder mee, in But te, Calgary en Davos". Bij het betreden van de ijshal zag Gustafson de eindstijd van Visser op het scorebord staan. „6,44 was een verrassing voor me, ik had me ingesteld op 6,39. Ik merkte ook ge lijk, dat de temperatuur in de hal aan de hoge kant was. Ik had het gelijk warm". Ook de Zweed ont dekte meteen dat het ijs niet zo snel was in december. Hij had tegen het einde de tegenwoordigheid van geest om een blik op het scorebord te werpen. Gustafson: „En ook let te ik op de vingers van mijn coach. Een halve seconde zat ik van 6.44 af en er stond me niets anders te doen dan alle kracht eruit te gooien die ik heb. De laatste honderd meter heb ik nooit zo snel gereden". De 5000 meter leverde precies hetzelfde beeld op als bij het EK in Den Haag. Ook toen ging Gustaf son de beide Nederlanders Visser en Kemkers vooraf en werd Had- schieff eveneens vijfde. Alleen de vierde positie werd nu door een an der bezet: de Amerikaan Flaim in plaats van Botsjkarjov, die er even als de overige Russen niet aan te pas kwam. De grootste verliezer heette ech ter Geir Karlstad. De Noorse we reldrecordhouder op de lange tra jecten startte overweldigend, maar raakte heel snel in grote moeilijk heden. In zijn commentaar was Karlstad krachtig: „Een fiasco en ik heb eigenlijk geen excuses". De Noor, die anders nauwkeurig weet wat hem te doen staat, schatte de omstandigheden, volledig ver keerd in. „De eerste rondjes gingen veel te snel. Ik schrok er van en zocht naar een ander ritme. Dat ging niet. De hele rit bleef het mis gaan en omdat de goede cadans uit bleef, kreeg ik veel eerder dan an ders een stijf gevoel in de benen". Toch waagt niemand het de Noor bij voorbaat af te schrijven voor de tien kilometer. Gerard Kemkers: „Zijn teleurstelling is een extra prikkel om zondag sterk terug te komen". En Tomas Gustafson voorspelt dat Karlstad één van de grootste favorieten is voor het laatste goud, waarop de mannen zondagavond jagen. Gustafson: „Het gaat dan volgens mij tussen Karlstad en Kemkers". O N 03 •7 O a 5 V. Sovjetunie 3 4 2 Finland 0 1 Zwitserland 1 1 1 Nederland 0 2 1 Oostduitsland 0 0 Oostenrijk 1 1 0 Tsjechosl. 0 1 1 Zweden 1 0 0 Westduitsland 0 1 0 Frankrijk 0 0 1 Japan 0 0 1 Noorwegen 0 0 1 Ver. Staten 0 0 1 riet was voor Henk liemser even "overteerbaar" dat Tomas Gustaf son het goud voor Leo Vissers neus weggriste. Voor Gerard Kemkers veranderde het eremetaal op het zelfde moment van zilver in brons, maar de Drent slikte die teleurstel ling het vlugst weg. "Alles op een rijtje zettend, ben ik met brons ook tevreden", vertelde hij. "Ik heb ge vochten om de eerste plaats, maar ik kon niet meer in die laatste ron de. M'n benen hebben nooit zo aan gevoeld. Ik dacht zelfs dat ik flauw zou vallen". Klap Bij Leo Visser en Herik Gemser werkte de klap langer na. "Zo dicht erbij...En goud is meer dan zilver", treurde Visser, die op het midden terrein de aanvallen op zijn toptijd volgde. Visser: "Ik heb de broeks pijpen dichtgeknepen en ben ze nuwachtig gaan afwachten. Die on zekerheid vrat aan me. Toen Gust afson het laatste rondje zo hard aanzette, vreesde ik het ergste en even later heb ik dingen gezegd, die maar beter niet opgeschreven kunnen worden. Ik was nijdig en pissig, want we zijn voor slechts e'e'n plaats gestart, de eerste". "Het lukte net niet", bleef Henk Gemser mokken, "omdat we het vorig jaar bij het wereldkampioen schap zo goed op de vijf kilometer presteerden. Daarvoor zijn we nu gestraft, want Gustafson kon zich in de tweede groep mooi op onze tijden richten". Twee van zijn man nen kwamen op het erepodium, een formidabel resultaat, maar voor de bezielde coach telde alleen de hoofdprijs. Hij deed daarmee onrecht aan de zeer boeiende me dailleslag, waarin zijn toppers har der dan ooit over het ijs vlogen. En per slot van rekening valt er niet aan te ontkomen, dat slechts e'e'n kan winnen. Of het nadeel, waarover Gemser repte en dat zondag op de tien kilo meter opnieuw meespeelt, beslis send was geweest, waagde zelfs Leo Visser te betwijfelen. Op de vraag of het wel goud was gewor den indien hij na Gustafson had moeten rijden, antwoorddde Vis ser: "Dat had ik nog moeten zien, want ik heb me helemaal leeggere- den. Ik hoefde me niet te sparen omdat er nog een ijsgala komt. Meer zat er niet in". Misrekening De opbouw van zijn race vond Visser achteraf goed, ofschoon hij langzaam op toeren kwam en na een sterk vervolg met een trage slo- tronde afsloot. "Even had ik moei te het ritme te vinden. Maar als ik sneller was vertrokken, had ik te gen het einde nog eerder de reke ning gepresenteerd gekregen", oordeelde hij na de verbetering van zijn nationaal record. Toch ver wachtte iedereen, dat het nog har der zou gaan. Gemser noemde di rect na de loting het wereldrecord van 6.43 "een onnozele tijd" en knutselde nieuwe schema's in el kaar voor 6.40 en 6.35. Dat bleek een misrekening, waarover de rij ders en hun coaches zich ten zee rste verwonderen. Visser: "Het ging veel zwaarder dan in de training en in december gleed het ijs ook beter. Tijdens de race had ik een ontzettend droge mond. Daarom is de tijd niet ge worden wat we ervan verwacht ten". Aan het ijs mankeerde vol gens scheidsrechter Jan Charisius absoluut niets. "Ze moeten niet zeuren. De temperatuur bedroeg min vijf graden, perfect voor de 5000 meter. Het was precies zo goed als zondag", luidde zijn ver weer. "Wat wel van invloed kan zijn geweest, is een hogedrukge- bied dat boven Calgary lag. De Ca nadezen vertelden me dat hierdoor de luchtweerstand iets groter was WIND - De landenwedstrijd voor de schansspringers op de 90 meter schans is gisteren in Calgary voor 24 uur uitgesteld. De 70 en 90 meter schansen in het Canadese Olym pisch Park, juist buiten Calgary, zijn op een kwetsbare plaats ge bouwd, omdat de wind er veel greep op heeft. Gisteren voorspel den de meteorologen een aanhou dende sterke wind, die extra ge vaarlijk werd door verraderlijke windstoten. De organisatoren be- dan normaal en inderdaad was het ook erg droog. De luchtvochtig heid bedroeg minder dan vijftig procent, maar dat had geen nadeli ge uitwerking op het ijs. Dat is mij tenminste verzekerd". Het ging Henk Gemser al dade lijk niet snel genoeg en dat bracht hem in verwarring. "Aan die Rus sen in de eerste rit had je niets, we moesten dus op grond van onze ei gen ervaring een schema neerzet ten. Leo begon met rondjes van 31,9 en 32, volgens ons moesten ze 31,3 zijn. Met alle warmte heb ik hem op zijn sodemieter gegeven. Ik ben tenslotte ingehuurd als pro cesbewaker en het ging fout". De Spelen in 't kort sloten daarop de wedstrijd naar de vandaag te verplaatsen. Ook het ro delen is een dag uitgesteld. VERLIES - De Amerikaanse tele visiemaatschappij verwacht bij d^ Olympische Winterspelen een ver lies van 40 miljoen dollar (60 mil joen gulden) te lijden. CALGARY (GPD) De resultaten in de poule tellen mee in de eind ronde van het Olympisch ijshoc- keytoernooi, was dat niet het geval geweest dan hadden de Russische CALGARY (ANP) - De Westduit ser Markus Wasmeier is toch ze vende geworden in de combinatie mannen. Het Westduitse persbu reau DPA maakte gisteren per abuis bekend, dat Wasmeier on danks het opnieuw mogen starten voor de tweede manche van de sla lom was gediskwalificeerd. Het be richt zou van een wedstrijdofficial zijn ontvangen. Wasmeier bleek echter niet uit de uitslag te zijn ge schrapt en wel degelijk recht te hebben op zijn zevende plek. Waar het aan lag, wist Gemser niet. Hij zocht even de schuld bij zichzelf. "Ik dacht, misschien heb ik wel een inschattingsfout ge maakt. Over de vorm van Leo, waarvan ik vond dat die super was, of wellicht had ik het ijs verkeerd beoordeeld. Over die 6.44,98 had ik gemengde gevoelens. Maar toen Karlstad helemaal de prullebak in ging en Hadschieff ook niet zo reed als in het begin van het seizoen, heb ik een vreugdesprongetje ge maakt". Eenmaal ervan overtuigd dat Leo Visser zich inderdaad for midabel had geweerd, stuurde Gemser opgelucht zijn tweede me daille-troef het strijdperk in. Ook SHOW - De sluitingsceremonie van de Olympische Winterspelen wordt een grote schaatsshow. Op het voetbalveld wordt een grote ijs vloer aangelegd. Alle deelnemers zullen zich op schaatsen voortbe wegen. De Canadese regisseurs verklaarden dat dit een nooit ver toonde happening gaat worden. De opvoering wordt afgesloten met een groot vuurwerk. Een optreden van de country-zanger K.D. Lang staat centraal. ijshockeyers de Amerikanen een vreselijke kater kunnen bezorgen. De Russen spelen morgenavond tegen de Westduitsers en beide lan den hebben dan aan een punten verdeling voldoende om de finale ronde te bereiken. Omdat de Tsjechen in de onderlinge confron tatie met de USA een positieve sco re opbouwden van twee doelpun ten en het doelsaldo in de onderlin ge partijen doorslaggevend is zou dat de uitschakeling van de Ameri kanen betekenen. Waarschijnlijk kan Rusland zich het verlies van een puntje best per- miteren. De ploeg lijkt op weg naar de zevende Olympische titel na overtuigende overwinningen op Noorwegen (5-0), Oostenrijk (8-1) en de USA (7-5). In de laatste wed strijd kon de op de rand van de Olympische afgrond balancerende Amerikaanse ploeg nog dichterbij komen omdat de Russen dezelfde fout maakten als acht jaar terug bij de Spelen in Lake Placid. De Oosteuropeanen dachten dat de 6-2 voorsprong na tweede perio- Gerard Kemkers ging voor goud en niets minder. "Ik moest per se' rondjes van 31 rijden om winnaar te worden. Voor mijn gevoel hield ik die ook vast, maar het bleken 32'ers te zijn", aldus de Drent, die de spanning er tot het laatste mo ment inhield. De kwetsbare slot- ronde (33) van Visser, die hangend en wurgend de eindstreep bereik te, bood mogelijkheden, maar Kemkers bleek er op die laatste meters net zo slecht aan toe. Met het hoofd er volledig bij pak te Tomas Gustafson wel de volle buit in die laatste, bloedstollende omloop. Een achterstand van acht tiende seconde bij het luiden van de bel, maakte de 28-jarige Zweed met een vernietigend eindschot he lemaal goed. Voor het eerst in de Olympische historie ging het goud op de 5000 meter twee maal achter elkaar naar dezelfde schaatser. Ter wijl Gustafson zijn traingspak aan trok, maakten Henk Gemser en Leo Visser een bittere gang naar de andere kant van het middenter rein. Ceremonieel brachten ze de Zweed hun felicitaties over. Leo Visser: "Ja, je moet sportief blij ven. Ik kan hem niet verwijten dat hij sneller schaatste". des voldoende was en namen gas terug. Ten onrechte want de jonge Amerikaanse vechtertjes kwamen terug tot 6-5, hadden enkele kan sen op de gelijkmaker maar uitein delijk kwam de zege toch terecht bij de best ingespeelde en tech nisch meest begaafde ploeg van de Spelen. De bevrijdende zevende treffer kwam van verdediger Fetissov. Hij en Alexei Kasatanov maakten twee doelpunten en verhoogden daar mee hun handelswaarde. De res- pektievelijk 28 en 28 jaar oude Rus sen hopen toestemming te krijgen de laatste jaren van hun carrière door te brengen in de Noordameri- kaanse profcompetitie. Vier jaar geleden hielden de Rus sische autoriteiten de overgang van de legendarische doelman Vla dislav Tretjak naar de Montreal Ca nadians tegen. Sindsdien is in Rus land het een en ander veranderd, misschien dat de twee verdedigers van de aanstaande Olympische re cordhouder (Canada won evenals de Russen tot nu toe zes titels) daarvan kunnen profiteren. Flaim eerste op wereldranglijst CALGARY (GPD) De 'eeuwige' wereldranglijst heeft al weer een nieuwe aanvoerder. Drie dagen na de machtswisseling is Michaell Hadschieff zijn eerste plaats kwijt geraakt aan de Amerikaan Eric Flaim. De 20-jarige pupil van de Nederlandse trainer Peter Schot- ting kwam bovenaan door een flin ke verbetering van zijn 5000 meter. Ruim elf seconden ging van zijn persoonlijk record af. Flaim eindig de als vierde en kan op dit moment als de beste allrounder ter wereld worden beschouwd. Op de rang lijst aller tijden heeft hij een ruime voorsprong op de naar de tweede plaats verwezen Hadschieff. DONDERDAG 22.20-23.05 SKY: Ski Report: winter sportmagazine. 22,30-23.30 SCH: American Indoor Foot ball. 23.05-23.25 SKY: Italiaans voetbal: hoogtepunten. 23.25-00,20 SKY: Spaans voetbal: eredi visievoetbal. 23.40-00.40 SCH: American College Football. OLYMPISCHE SPELEN 17.00 - 17.45: Ned. 2: Samenvatting. 19.30 - 20.50: Ned. 3: Afdaling vrouwen. 21.55 - 0.10: Ned. 2: Frankrijk - Polen. 22.50 - 04.15: Ned 2 en 3: Afdaling, ijs hockey, kunstrijden en schaatsen 1000 merter (vanaf 0.2.00 uur. KIJKTIPS KUNSTRIJDEN MANNEN (18.00 uur, Nederlandse tijd 02.00 uur): De harten van de Canadezen kloppen sneller nu donderdag en zaterdag het kunstrijden van de mannen op het programma staat. De favoriet voor het goud is Brian Orser, die na drie tweede plaatsen vorig jaar.we- reldkampioen werd. Hij bleef de Ameri kaan Brian Boitana en de Rus Fadejew voor. Orser moest in Sarajevo genoegen nemen met het zilver, het goud was voor de Amerikaan Scott Hamilton. AFDALING VROUWEN (11.30 uur. Ne derlandse tijd 19.30 uur): De eerste en tweede plaats van de Zwitserse mannen op de afdaling moet een vervolg krijgen als de vrouwen van Mount Allan afdalen. Michele Figini en Maria Walliser zijn op het parcours van 2160 meter de huizen hoge favorieten. Figini won in 1984 in Sa rajevo, Walliser werd wereldkampioen in 1987, Figini eerste in de wedstrijden om de wereldbeker in het vorige seizoen. De afdaling voor de wereldbeker in dit sei zoen werden allemaal door de Zwitssrse vrouwen gewonnen, tweemaal Figini, tweemaal Walliser en solo-overwinnin gen van Chantal Bournissen en Beatrice Gafner.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17