Ambitieus wegenplan voor duin- en bollenstreek Verpleeghuis Oudshoorn wil polikliniek ouderen Provinciebestuurder Ted Jansen: 'Milieu en veiligheid staan bij ons voorop' Stripweek in Lisse Uitgespaarde boete aan veiligheid besteed Verlengstuk op schoorsteen tegen overlast allesbrander DUIN- EN BOLLEN STREEK - Gebrekkige oost-west verbindingen, openbaar vervoer dat te wensen over laat en diverse knelpunten in het bestaan de wegennet. De gemeen ten in de duin- en bollen streek voelden zich lange tijd stiefmoederlijk bedeeld door de provincie en het rijk. Het tij lijkt echter te ke ren. Op de tekentafels in het provinciehuis in Den Haag ligt momenteel een aantal ambitieuze plannen. In een enkel geval wordt zelfs al aan de uitvoering daarvan gewerkt. door Adriaan Brandenburg Gedeputeerde T.F.J. Jansen, die in het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland de portefeuil le verkeer beheert, ontkent niet dat de bollenstreek lange tijd in het verdomhoekje heeft gezeten. Als voormalig wethouder in Noord- wijk heeft hij zich ook jarenlang geërgerd aan het gebrek aan een goede wegenstructuur in deze streek. Een verklaring heeft Jansen er wel voor. Hij zegt: "De bollenstreek is geografisch gezien een moeilijk ge bied. Aan de oostkant bevinden zich de Leidse agglomeratie en een plassengebied, terwijl aan de zuid- zijde de bossen van Den Haag lig gen. Bovendien heb je door de lig ging bijna altijd te maken met de provincie Noord-Holland. Dat maakt het er niet eenvoudiger op, om even snel nieuwe wegen aan te leggen". Ontwikkelingen in de duin- bol lenstreek hebben, zo onderstreept Jansen, er mede toe geleid dat nu toch naarstig naar oplossingen voor de verkeersperikelen wordt gezocht. Hij doelt daarbij onder meer op het belang van het toeris me voor deze regio, de groei van de veiling Flora in Rijnsburg en de aanleg van industrieterreinen 't Heen in Katwijk en, meer recente lijk, Jagtlust in Sassenheim en Meer en Duin in Lisse. Startsein Vorig jaar gaf Jansen persoonlijk het startsein voor de aanleg van de S54, de weg tussen het Postviaduct in Sassenheim en de Abspoelweg Gedeputeerde T. Jansen: "Knelpunten zullen er altijd blijven bestaan". (archieffoto) in Oegstgeest. De aanleg van de weg is slechts een onderdeel van een reeks van verkeersmaatrege len die voor een betere verbinding van de bollenstreek met het 'ach terland' moeten zorgdragen. Bo vendien moet met de aanleg van de S54 een eind worden gemaakt aan de dagelijkse opstoppingen bij 't Groene Kerkje in Oegstgeest. Ook het kruispunt nabij het Postviaduct wordt onder, handen genomen. Jansen: "Dat kruispunt is altijd al een belangrijk knelpunt geweest. Al het verkeer naar Noord wijk komt hier samen. De aanpassing van het kruispunt moet de doorstroming daar bevorde- Met de aanleg van de S54 hoopt Jansen de verkeersstromen van en naar de bollenstreek beter te sprei den. Daartoe worden overigens nog twee wegen aangelegd: aan de zuidkant de S4 (tussen Leiden en Katwijk) en in het noordelijke ge deelte de S2/S20, de weg die de bol lenstreek moet 'aansluiten' op de rijksweg 4 (Amsterdam/Leids- chendam) en mogelijk ook op de N22. Het beoogde tracé van die weg zal de Haarlemmermeer van noord naar zuid doorsnijden en zo wel het kruispunt Badhoevedorp als de oude bollenroute (N205) moeten ontlasten. Bollengrond De plannen voor de aanleg van de weg tussen Katwijk en Leiden verkeren in een vergevorderd sta dium. Verwacht wordt dat in april met de werkzaamheden een begin kan worden gemaakt. Ook de S2/S20 zit eraan te komen. Volgens de planning wordt daarmee in 1990 begonnen. Twee jaar later moet de weg klaar zijn. Bij de provincie bestaan verder nog plannen om de S4, die van Kat wijk via Valkenburg naar Leiden (Holiday Inn) loopt, als het ware door te trekken naar de Rijksweg A4. In dat geval moet tussen Lei den en Voorschoten een nieuwe weg worden aangelegd (de rijks weg 11-west). De Churchilllaan in Leiden zou in dat geval worden ontlast. Jansen schat de kans op de aan leg van de nieuwe weg bij Voor schoten echter laag in. "Voorscho ten zal daar waarschijnlijk nooit voorstander van worden", veron derstelt de gedeputeerde. Hij meent overigens dat de Churchill laan op het verkeersaanbod is bere kend. Ook een verbinding van de SI (Wassenaar/De Zilk) met de nieuwe weg tussen de noordelijke bollen streek en de rijksweg Amsterdam- /Leidschendam zit nog in de pen. Daarvoor liggen momenteel drie mogelijkheden op tafel. De aanleg van een nieuwe weg dwars door de streek is volgens Jansen uitgeslo ten, omdat daardoor dure bollen grond verloren gaat. Hij kiest zelf liever voor de 'weg bezuiden Ben- nebroek' of voor de aanleg van een nieuwe omleidingsweg bij Hille- gom en het aanpassen van de Beeklaan. Overleg Voor de uitvoering van een groot aantal plannen is overleg met de provincie Noord-Holland vereist. Jansen contateert dat de verhou dingen sinds enkele jaren zijn 'ge normaliseerd'. De meningsver schillen die er in het verleden tus sen de twee provinciebesturen be stonden, lijken tot het verleden te behoren. "Er valt nu goed zaken te doen met Noord-Holland", stelt de gedeputeerde vast, verwijzend naar de samenwerking bij de aan leg van de S2/S20. Jansen zegt intussen groot vopr- stander te zijn van de aanleg van een nieuwe rijksweg dwars door de Haarlemmermeer (N22). Wel stelt hij als voorwaarde dat deze weg van Badhoevedorp tot aan Sassen heim moet lopen en niet, zoals ook wordt voorgesteld, tot aan de S2/S20 nabij Nieuw-Vennep. "In dat geval wordt het alleen maar drukker in de bollenstreek. Wij zul len ons daartegen fel verzetten", al dus Jansen. Hij wacht voorlopig nog de uit werking van de motie Van Vlijmen af. Dit Tweede-Kamerlid heeft mi nister Smit-Kroes enige tijd gele den gevraagd het 'totale verkeer- beeld' tussen Haarlem en Den Haag in kaart te brengen. Jansen meent dat daarna meer duidelijk heid bestaat over de wijze waarop het ministerie van verkeer en wa terstaat tegen het wegenplan aan kijkt. Op basis daarvan kunnen volgens hem bepaalde plannen na der onder de loep worden geno men. De Noordwijker beseft dat met de uitvoering van de plannnen nog niet alle verkeerproblemen in de bollenstreek zijn verholpen. "Knel punten blijf je altijd houden, watje ook doet", zegt hij. "Het gaat ons om een een snelle afwikkeling van het verkeer waarbij zorg voor het milieu en de veiligheid van de ver keersdeelnemers voorop staat. Dat geldt ook voor de fietsers. Langs al le doorgaande wegen liggen fiets paden of zijn er plannen om die aan te leggen. Ook de schoolkinderen moeten in de ochtendnevel en de avondschemer veilig over straat kunnen". Schiphollijn Het uitblijven van de opening van een of meer NS-stations is veel gemeentebestuurders in de duin en bollenstreek een doorn in het oog. Jansen heeft er evenwel alle vertrouwen in dat de stations er ko men, al zal de bouw volgens hem het nog wel enkele jaren op zich la ten wachten. De gedeputeerde voor verkeers zaken baseert zich in zijn uitspraak op aanwijzingen dat het baanvak Leiden/Mariahoeve wordt verdub beld. Daarmee ontstaat dan tevens ruimte in de dienstregeling, zodat er mogelijkheden zijn om 'stops' in te lassen in de bollenstreek en ter hoogte van de Merenwijk in Lei den. Hoewel minister Smit-Kroes dat plan voorlopig voor zich uit heeft geschoven, gaat Jansen ervan uit dat in de periode 1990/1992 tot de verdubbeling kan worden overge gaan. "Laten we zeggen dat het dan nog twee jaar duurt alvorens er sta tions in de bollenstreek kunnen worden geopend", voorspelt hij. Zowel Sassenheim (aan de Schiphollijn) als Voorhout (aan de lijn Leiden/Haarlem) komen daar voor in aanmerking. Hillegom en ook Lisse vallen volgens de provin ciebestuurder af, omdat er in de di recte omgeving onvoldoende men sen wonen en werken en daardoor dus niet kan worden voldaan aan een van de belangrijkste" criteria van de NS. Voordat de NS-stations kunnen worden gebouwd, zal volgens Jan sen een studie verricht naar de ge volgen daarvan voor het bestaande openbaar vervoer in de streek, ofte wel de bestaande buslijnen. De NZH heeft al eerder de zorg uitge sproken dat er mogelijk bepaalde lijnen dienen te verdwijnen. Jansen onderschrijft de stelling van de busonderneming dat er nooit twee parallel aan elkaar lo pende lijnen mogen zijn die elkaar concurrentie aandoen. Volgens hem wordt evenwel pas met de stu die begonnen, zodra aan de ver dubbeling van het baanvak wordt gewerkt. Jansen: "De omstandig heden wijzigen zich steeds op nieuw. Het heeft om die reden geen zin de studie nu al te laten uitvoe- LISSE Worden striptekenaars ook in Nederland erkend? Als het aan de organisatoren van de strip- week ligt die deze week in het Lis- sese jongerencentrum Magnifiosi wordt gehouden, neemt de stripte kening of het stripverhaal in ons land net zo'n grote vlucht als in Frankrijk en België. Als klapstuk van de expositie 'Comix in Extremo' wordt morgen avond om ongeveer half elf een voordracht gehouden door stripte kenaar Eric Schreurs, waarbij zijn collega Hein de Kort hem muzikaal begeleidt. Eerder op de avond is er een speciale beurs. Behalve werk van Scheurs en De Kort, zijn deze week ook tekenin gen in Magnifiosi te zien van Dick Matena, Kamagurka en Rudolf - Kahl. Er zijn behalve stripboeken ook tekeningen, ingelijste strippa gina's, vergrotingen en poppen te zien. Voorts worden er geregeld vi- deofims en dia's vertoond. De wanden van het Lissese jonge rencentrum Magnifiosi zijn mo menteel 'behangen' met stripteke ningen (foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense bedrijf Biesterfeld neemt maatregelen om een nieuwe giframp te voorkomen. De tiendui zend gulden boete die de onderne ming vorige week werd kwijtge scholden, wordt gestoken in de na- koeling van de dampleiding. Daar mee gaat Biesterfeld in op een ver zoek van het Alphense gemeente raadslid G. Harmes (SP). In een brief aan Biesterfeld had Harmes gevraagd om leidingen aan te brengen waarmee de dampen zouden kunnen worden geretour neerd. Op die manier kan volgens hem worden voorkomen dat op nieuw een gifwolk ontsnapt met al le gevolgen vandien. In februari vorig jaar was dat het geval toen een werknemer twee stoffen sa menbracht die niet met elkaar mochten worden vermengd. Als gevolg daarvan moesten meer dan twintig mensen in het ziekenhuis worden opgenomen. "Ik vind het een heel goed idee van Harmes om het geld dat we in zekere zin nu hebben uitgespaard, te steken in de verdere beveiliging van het bedrijf. Wij hebben daar wel waardering voor. Ik heb hem uitgenodigd om bij ons te komen praten over zijn ideeën. Ik zal hem dan ook uitleggen dat verbetering van de dampretourleiding niet zo urgent is en dat het technisch alle maal iets anders in elkaar zit dan hij schrijft, maar dat doet niets af aan zijn suggestie", zo reageert J. Rutten, directeur van Biesterfeld, op het verzoek van Harmes. Hoeveel geld door het bedrijf in verbetering van de veiligheid wordt gestoken is nog niet bekend. De officier van justitie eiste vorige week wegens milieuvervuiling een boete van tienduizend gulden, waarvan drieduizend voorwaarde lijk. De economische politierechter kwam aan een uitspraak echter niet toe, omdat een fout bleek te zijn gemaakt in de dagvaarding. Rutten: "Harmes gaat nu uit van die tienduizend gulden, maar dat had natuurlijk best minder kunnen zijn als de zaak helemaal was afge handeld. In feite doet het bedrag er echter niet toe. Wij willen ook wel meer dan tienduizend gulden uit geven. Het gaat erom dat wij maat regelen willen nemen om eventue le calamiteiten te voorkomen". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense verpleeghuis Oudshoorn wil een gespecialiseerde polikli niek opzetten die alleen toeganke lijk moet zijn voor bejaarden. In een gisteren bekendgemaakt be leidsplan van Oudshoorn staat dat er een onderzoek moet komen naar de haalbaarheid van deze 'geriatri sche poli' in nauwe samenwerking met eerste lijns hulpinstanties, de gemeente Alphen en het zieken huis Rijnoord. Het beleidsplan dat nu is gepresenteerd is het eerste in het tienjarige bestaan van de Stich ting Verpleeghuis en Reactive ringscentrum Oudshoorn. "We duiken niet direct het medi sche circuit in. Een centrum waar de ouderen ook met kleine proble men terecht kunnen, is eveneens op zijn plaats in een buurt- of wijk centrum", zo licht geneesheer-di- - rectèur J. Mulder van Oudshoorn de 'plannen toe. "Ons idee betreft een soort con sultatiebureau. Vooral bij ouderen kunnen problemen door elkaar spelen. Wanneer iemand klachten heeft, kunnen die misschien sim pel worden opgelost door te ver huizen. In deze gespecialiseerde polikliniek kan op kleine signalen tijdig worden gereageerd. Dat is al tijd beter en goedkoper dan af te wachten en pas in te grijpen als de klachten verergeren". In het beleidsplan van Ouds hoorn staat onder meer: "Een der gelijke polikliniek zou eventueel een vervanging kunnen zijn van de consultatieve functie, dan wel een logisch vervolg daarop". Mulder zegt daarover: "Het kan voor oude ren geen kwaad om in het centrum naar een tweede mening over een lichamelijke of geestelijke klacht te vragen. De polikliniek kan te vens functioneren als een zeef voor probleemgevallen. De moeten altijd een advies meekrij- schappelijk werker, gen, al komt dat van een maat- van een arts". ALPHEN AAN DEN RIJN - R. van der Wal, bewoner van een zoge heten Slokkerwoning aan de Wil- helmina Druckerstraat in Alphen, heeft op het laatste moment maat regelen getroffen tegen de overlast die zijn allesbrander veroorzaakt. Door het speciale verwarmings- en ventilatiesysteem van dit type Een dode en twee gewonden HAARLEMMERMEER (ANP) - De 36-jarige H. Bokhorst uit Nieuw-Vennep is woensdagoch tend rond half elf om het leven ge komen bij een verkeersongeval op de Hoofdweg in de gemeente Haar lemmermeer. Een elfjarige zoon en zevenjarige dochter van de vrouw zijn ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. Volgens de Haar- lemmermeerse politie is de auto mobiliste vermoedelijk geschrok ken van twee tegenliggers, waar door zij de macht over het stuur verloor. De auto sloeg over de kop en kwam in het water van de Hoofdvaart terecht. Duikers van de brandweer haal den de auto boven water. De vrouw bleek inmiddels te zijn overleden. woningen wordt bij een noorden wind de rook van de allesbrander de huiskamer van zijn buurman in geblazen. Teneinde daar verande ring in te brengen heeft Van der Wal dé schoorsteenpijp verlengd. Afgewacht moet worden of deze maatregel effect heeft. Als dat niet het geval mocht zijn, treft de ge meente maatregelen die het Van der Wal onmogelijk maken de al lesbrander nog langer te gebrui ken. Half december is Van der Wal twee maanden de tijd gegeven een einde te maken aan de overlast, zoals die in de woning van de buren was geconstateerd door de milieu dienst van de gemeente en de GG en GD. Dat schrijven ging verge zeld van een zogenoemde 'aankon diging van bestuursdwang', waar mee de gemeente stelde dat zij des noods zelf maatregelen zou nemen op kosten van Van der Wal. In januari heeft laatstgenoemde bij de gemeente overigens de con clusie aangevochten dat hij over last veroorzaakt en de gevolgen niet voor zijn rekening neemt. Dat bezwaarschrift is nog in behande ling. Er gaat geen schorsende wer king van uit, waardoor Van der Wal verplicht is maatregelen tegen ver dere overlast te treffen. Officieel had hij daarvoor tot dinsdag de tijd. Gisteren zijn de werkzaamhe den uitgevoerd. DONDERDAG 18 FEBRUARI Alphen lezing 'Pirandello in de Italiaan se film*, jongerensocièteit Pom peii, De Bron, Troubadourweg, aanvang 21.00 uur. Lelden ruilavond van de leidse afdeling Philatelica in de kantine van Dr. Visser 1 Hooft scholengemeen schap, Anthonie van Duycklaan, aanvang 20.00 uur. ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a. Warmond open dag tafeltennisvereniging Steeds Vooruit, aanvang 20.00 uur in de sportzaal Klim Op En- depoellaan. VRIJDAG 19 FEBRUARI Alphen film: 'Letter to Brezhnev', aan vang 20.30 uur in Hooftstraatfilm- huis. zang- en orgelavond in de Ad- ventskerk, Julianastraat, aanvang 20.00 uur. Boskoop' vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Hazerswoude bingoavond bij Bernardus, Sweelincklaan, aanvang 20.00 concert door het Iskander Kwartet met werken van Mozart, Wolf en Ravel, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. klaverjas "en sjoelavond bij buurtvereniging Aktief, Berlage- straat, Zuid-West, aanvang 20.00 Leiderdorp volksdansinstuif in de Muzen- hof, Cor Gordijnsingel aanvang 20.15 uur. klaverjassen bij supportersver eniging RCL, aanvang 19.45 uur in de kantine, sportpark De Bloe- merd. Usse Lenteflora Lisse, huisbroei eri bloemenshow, van 19.00 tot 22.00 uur in de Hobaho-hallen. ZATERDAG 20 FEBRUARI Alphen optreden van La Farce in jon- gerencentrum Het Kasteel, Con- certweg, aanvang 21.00 uur. Boskoop optreden van de band 'Inno- Spaan met houten en bronzen beelden, om 16.00 uur in Huize Driehof, Dorpsstraat, dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 21.00 Lelden poppenbeurs van 10.15 tot 17.00 uur (in het restaurant); vlooienmarkt van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. optreden van Jean Paul Pi- quard met Franse chansons, aan vang 20.00 uur in Art Centre Droomfabriek, Oude Singel. kinderfeest: de Gospel Muppet Show met poppentheater 'Het Grote Feest', aanvang 14.30 uur in het Evangelisch Centrum de Bethlehemskerk aan de Lammer markt (bij molen De Valk). alternatieve muziek, van Afri kaans tot Ska, in het pand Bree- straat 19. aanvang 21.00 uur. ziekvereniging Con Bravura, met optreden van diverse artiesten, in gebouw Beukenschans. Usse Lenteflora Lisse, huisbroei een bloemenshow in de Hobahohal- len, van 9.00 tot 19.00 uur. Noordwijkerhout bos- duin- en strandtocht over afstanden van 5 t/m 40 km, start- tijd tussen 9.00 en 14.00 uur bij café De Duinpoort, Langevelder- laan 22.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16