'Leden van onze muziekvereniging vormen samen één grote familie' Bouwplannetjes voor vergrijzende wijk Zuid-West Leids Concordia viert 40-jarig bestaan Wellicht woontorens tussen Churcliilllaan en Hoflandburg Bouwen in stadswijken Verzet tegen bouwen op grasveldjes Schubertlaan Afscheids symposium Bastiaans LEIDEN - De Leidse muziekvere niging Concordia is voor haar le den meer dan alleen een fanfare. "We zijn één grote familie", zegt Henk Steenbergen, voorzitter van de vereniging die het 40-jarig be staan viert. Concordia is een deel van zijn leven geworden. Hij heeft de vereniging meegemaakt van oe fenen in de badcel van zijn moeder tot optredens in de Rotterdamse Kuip. door Ruud Lekx De harmonie Atalia en de Leidse Christelijke Harmonie gingen op 24 februari 1948 samen onder de nieuwe naam Concordia. Drie jaar later werd Steenbergen lid. "Na de oprichting van Concordia begon de vereniging te groeien", vertelt hij. "We waren de eerste harmonie in Leiden met een majorettencorps. Dat was in 1952. Aan het eind van de jaren zestig kwam ineens een eind aan de groei. Het hele vereni gingsleven liep terug, onder meer door de opkomst van de televisie. Nu hebben we weer 150 leden en groeien nog steeds". Concordia is van oorsprong een christelijke vereniging. "Vroeger was die christelijke signatuur heel sterk", vertelt Steenbergen. "We speelden bij voorbeeld nooit op zondag en iedere repetitie werd be gonnen en beëindigd met een ge bed. Bij optredens speelden we veel psalmen en religieuze din gen". Hoewel dat nu verdwenen is, heeft het christelijke verleden toch wel enige invloed op het heden. Zo is Concordia de enige fanfare die, weliswaar alleen op uitdrukkelijk verzoek, op begrafenissen speelt. Andere fanfares doen dit niet meer. Ook wordt op verzoek geregeld voor het goede doel gespeeld. "We hebben heel wat keren opgetreden in de kliniek Endegeest. Ook speel den we veel tijdens kerkdiensten, maar wel met kleine groepjes. Vroeger speelde een aantal leden van Concordia met kerst gezangen op straat, net als het Leger des Heils. We merken nu nog dat veel mensen met een christelijke ach tergrond bij Concordia komen". Betrokkenheid De leden van Concordia zijn erg betrokken bij hun vereniging. De band van de leden onderling is zeer sterk, volgens Steenbergen. "Voor al sinds we het jeugdcorps hebben, komt het veel voor dat twee gene raties bij de fanfare spelen. Er wordt zelfs veel getrouwd binnen Concordia. Toen we een nieuwe di rigent kregen was het eerste wat hij tegen me zei: jullie zijn geen vere niging, maar een familie". Die band met de vereniging valt niet weg als iemand verhuist of zijn lid maatschap opzegt. "We hebben ja renlang een lid gehad dat was ver huisd van Leiden naar Pijnacker. Hij kwam steeds trouw uit die plaats naar Leiden. Ook duiken er met optredens vaak oude leden op, van wie sommigen al meer dan 25 jaar weg zijn. Als ze dan in de buurt zijn, komen ze toch even kijken en bijpraten". "Ik vind dat Concordia meer moet zijn dan de vaste repetitie avonden en de optredens. We heb ben als vereniging ook een maat schappelijke functie". De grote be trokkenheid blijkt ook uit het grote aantal vrijwilligers dat binnen de vereniging werkzaam is. Dank zij die vrijwilligers is Concordia een financieel gezonde vereniging. De enige betaalde kracht is de diri gent. De mensen die lesgeven, ach ter de bar staan en alles organise ren zijn allemaal vrijwilligers. Ook het nieuwe gebouw van de vereniging is bijna vanaf de grond opgebouwd door vrijwilligers on der leiding van Steenbergen. Als bouwkundige had hij een plannen gemaakt voor het nieuwe onderko men. Ook had hij vanwege zijn be roep veel connecties in de bouw wereld en hij schuimde alle fabrie ken af op zoek naar goedkoop ma teriaal. "We waren na alle omzwer vingen door de stad blij dat we het oude complex van de Hartevelt- brouwerij aan de Langegracht 61 konden huren van de gemeente. Het enige dat er nog stond waren vier muren en een opslagsilo die moest worden gesloopt. We heb ben alles zelf gebouwd. Het voor deel is natuurlijk wel datje het pre cies kunt maken zoals je het wilt. En we hebben nu ten minste iets goeds". De vereniging heeft inderdaad heel wat moeten verhuizen in de loop der jaren. In de beginjaren oe fenden de tamboers en de blazers zelfs apart van elkaar. Voor de ver eniging was deze situatie niet echt bevordelijk: ze zagen elkaar alleen bij optredens en de ene helft van de leden kende de andere helft niet. De volgende, ietwat bizarre locatie, was het darmenlokaal van het slachthuis. Vervolgens dienden een klaslo kaal aan de Ceaciliastraat 65 (waar ze door de vloer heen zakten), de Morspoortkazerne (die werd ge sloopt) en de Barbaraschool als on derkomen voor Concordia. "Al die ruimtes moesten we opknappen. Overal hebben we getimmerd en gebouwd om er wat van te maken. En steeds moesten we weer weg. Dat heeft handenvol geld gekost". Familie Waarom wordt iemand lid van een muziekvereniging? Een be langrijke reden is volgens Steen bergen een ander familielid dat al bij de fanfare speelt. "Bij mij is het er met de paplepel ingegoten. Mijn vader zat bij de harmonie en we gingen al in de kinderwagen mee om naar pappa te kijken. Ik groeide op met die muziek en ging het waarderen. Het was eigenlijk lo gisch dat ik ook lid werd van de harmonie. Er komen natuurlijk niet alleen kinderen van leden, maar ook mensen die de muziek gewoon mooi vinden of een instru ment willen bespelen. De jongeren komen vooral om het meelopen bij de optredens. Een groot gedeelte VTL Voetbalvereniging VTL houdt vrijdag 19 februari een klaverjas- en joker- avond in de kantine op het Vlietcom- plex aan de Voorschoterweg. Aan vang 20.00 uur. De Zijl/LGB De zwem- en polovereniging De Zijl- /LGB houdt zondag 21 februari een Zijlloop vanaf 11.00 uur. Er kan geko zen worden uit de afstanden 5 en 10,5 kilometer en de halve marathon. De start heeft plaats bij het clubhuis aan de Paramaribostraat vlakbij het zwembad. AbvaKabo De Leidse afdeling van AbvaKabo houdt dinsdag 23 februari geen spreekuur. Met ingang van 1 maart wordt het spreekuur weer voortgezet. Rechtswinkel De Leidse Rechtswinkel zoekt men sen die bereid zijn met leden van de Tweede Kamer te spreken over hun persoonlijke ervaringen met de stel selherziening. Op 7 maart is er een landelijke actiedag met als doel Twee de Kamerleden te informaren over de gevolgen van het nieuwe sociale stel sel. Daarbij gaat het er niet om menin gen van deskundigen te horen, maar de betrokken uitkeringsgrechtigden aan het woord te laten. Voor informa tie: Leidse Rechtswinkel, Ketelboeter- steeg 10, tel. 130775. PvdA De actuele gemeentepolitiek staat centraal tijdens een bijeenkomst van van de PvdA op vrijdag 26 februari. Aan de orde komen: de EHD, Bree- straat en de nota 'Bouwen in stadswij ken'. De vergadering heeft plaats in buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur. WD De Leidse afdeling van de VVD houdt maandag 22 februari een bijeenkomst die gewijd is aan de gemeentepolitiek. Daar komen actuele zaken aan bod als de Breestraatproblematiek en het bouwen in stadswijken. De VVD-bij- eenkomst wordt gehouden in het Koetshuis aan de Burgsteeg 13. Aan vang 20.00 uur. Afrikaans In het pand Breestraat 19 wordt zater dag 20 februari alternatieve muziek (van Afrikaans tot Ska) ten gehore ge bracht. Vooral aandacht voor muziek uit de zestiger jaren. Aanvang 21.00 uur, toegang twee gulden. Klimaat Dr. C.A. Velds houdt dinsdag 23 fe bruari in de Petruszaal aan de Lam- menschansweg een lezing over 'De verandering van het klimaat door de mens'. De lezing wordt toegelicht door middel van dia's. Aanvang 20.00 uur. De Burcht Dr. ir. R.A.F. Smook houdt maandag 22 februari in het Leids Architecten Kaffee in de Burcht een lezing over 'De rol van de projectontwikkelaar in architectuur'. Aanvang 20.00 uur. Toneel Toneelvereniging Toverlei brengt zondagmiddag 21 februari het toneel stuk Plaza Hotel op de planken in het clubhuis aan de Topaaslaan 19. Aan vang 13.00 uur, toegang 3,50 gulden. Bingo Wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag 20 februari een bingo avond in het Parlement aan de Nieuw- straat. Aanvang 20.00 uur. LFC Voetbalvereniging LFC houdt vrijdag avond 19 februari een bingo-avond in de kantine aan de Boshuizerkade. Aanvang 20.00 uur. Philatelica De Leidse afdeling van Philatelica houdt donderdag 18 februari een ruil- avond in de kantine van Dr. W.A. Vis ser 't Hooft aan de Anthonie Duycklaan 1Aanvang 20.00 uur. Lesbisch Lesbische Vrouwen Leiden houdt woensdag 24 februari een klaverjas- avond in het pand Langegracht 65. Aanvang 20.00 uur. van hen haakt dan ook af in het eer ste halfjaar waarin ze theorie, zoals noten lezen, moeten leren. Van de tien blijven er dan twee of drie over. We hebben die theorietijd al aanzienlijk bekort: ik moest vroe ger twee jaar oefenen voor ik mee mocht lopen. Nu mogen ze al mee als ze een paar marsjes mee kun nen blazen, maar van de muziek weten ze dan nog niet veel. Maar we praten hier wel over kinderen van zes of zeven jaar". Iets wat veel mensen niet weten is dat Concordia nog steeds serena des brengt. Met name voor jubila rissen worden nog wel eens serena des aangevraagd. Steenbergen: "Veel verenigingen doen dat niet meer. Die zeggen 'voor minder dan duizend gulden -trekken we ons uniform niet eens aan. Dat is na tuurlijk een verkeerde opstelling". Voorzitter Henk Steenbergen is muziek met de paplepel ingegc (De Vijf Meilaan gezien in de richting van de Noord-HoflandbrugVol gens de gemeente een schoolvoorbeeld van een locatie waar gebouwd kan worden. Door de rijbaan te versmallen zou langs het water (links op de fo to) ruimte zijn voor vijf slanke woontorens of andersoortige bebouwing. Vorig jaar november heeft het gemeentebestuur de nota 'Bouwen in bestaande wijken' het licht doen zien. Daarin is een aantal plekken geïnventariseerd, verspreid over grote delen van de stad, waar nog het één en ander gebouwd kan worden. Het gaat daarbij veelal om plantsoentjes, sportveldjes of grasstroken waar een blokje nieuwbouw volgens het gemeentebestuur niet zou misstaan of de omgeving zelfs ten goede zal komen. Het gemeentebestuur is tot die keuze gekomen omdat Leiden langzamerhand raakt volgebouwd en toch nog steeds een groot aantal woningzoekenden telt. Voor LEIDEN - Zuid-West was in de ja ren na de Tweede Wereldoorlog dé stadsuitbreiding van de gemeente Leiden. Zoals voor de meeste naoorlogse wijken betekent dat vooral veel strokenbouw, overwe gend vijf bouwlagen hoog, met daartussen brede stroken groen. LEIDEN - Een grote meerderheid van de omwonenden is tegen hui zenbouw op twee grasveldjes aan de Schubertlaan. Dit blijkt uit een enquête die de Socialistiese Partij (SP) de afgelopen weken in de buurt heeft gehouden. Van de 245 mensen die meededen aan de en quête stemden 238 tegen woning bouw op de veldjes, die liggen op de hoeken Schubertlaan-Bartok- straat en Schubertlaan- Mahler- straat. Volgens de bewoners zijn de lo caties niet geschikt voor woning bouw, worden de grasveldjes veel gebruikt door de jeugd en woont een groot aantahjonge gezinnen in de wijk, waardoor het kinderaantal gaat toenemen. De bewoners heb ben inmiddels een comité gevormd dat de acties tegen de plannen gaat leiden. die vele woningzoekenden zijn de voornemens van de gemeente dan ook goed nieuws. De bewoners van tal van wijken zijn minder opgetogen. Het gemeentebestuur houdt in de verschillende wijken bijeenkomsten over de bouwplannen. Op die avonden lichten de wethouders Tesselaar (volkshuisvesting) en Peters (ruimtelijke ordening) de plannen toe en kunnen burgers op hun beurt vertellen wat zij er van denken. De volgende bijeenkomst gaat over bouwplannen voor Leiden Zuid-West (Boshuizen en Fortuinwijk), het Haagwegkwartier en de Gasthuiswijk. De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 22 februari in de kerk van de Antoniusparochie op de hoek Boshuizerlaan/Vijf Meilaan. Aanvang 19.30 uur. Voorafgaand daaraan wordt in deze krant een aantal bouwplekjes onder de loep genomen. Vandaag de locatie Vijf Meilaan. Het is een wijk die populair is on der de Leidenaars, niet in de laatste plaats omdat de huren "van de flats betrekkelijk laag zijn. Ondanks die populariteit heeft Zuid-West te kampen met een te ruglopend inwonertal. Mensen wil len er wel graag wonen, maar er worden minder kinderen geboren, jongeren gaan de deur uit en nieu we bewoners wonen steeds vaker alleen of met twee mensen in een flat waarin vroeger een gezin met twee of drie kinderen woonde. Sinds 1975 is Zuid-West een vijfde deel van zijn inwoners kwijtge raakt en nog steeds neemt de ge- zinsbewoning sterk af. De vergrij zing grijpt om zich heen. door Jan Rijsdam Een aantal basisscholen heeft de afgelopen jaren al de deuren moe ten sluiten. Maar dat er minder mensen in de wijk wonen merken ook de winkeliers aan hun omzet ten en ook buurt- en clubhuizen en sportverenigingen gaat het minder goed. Als dat zo doorgaat zal de wijk op de lange duur veel van haar aantrekkelijkheid verliezen, denkt de gemeente. Met andere woorden: Zuid-West is nu nog geen pro bleemwijk, maar dreigt het op ter mijn wel te worden. Om die ont wikkeling te keren is het nuttig op open plekken in de wijk nieuwe woningen te bouwen. Het inwoner tal zal daardoor iets stijgen en win kels en buurt- en clubhuizen zullen hun klandizie weer zien toenemen. De nota 'Bouwen in bestaande wijken' noemt in totaal acht loca ties in Zuid-West en omliggende buurten, die voor bebouwing in aanmerking komen: de Vijf Meil aan, de Multatulistraat, de Wissel- weg-Kiljanpad, de César Franck- straat-Schubertplein, de Mahler- straat-Bartokstraat, de Beethoven- laan (bejaardencentrum), de Berla gestraat en de Brahmslaan (korf balterrein). In de meeste gevallen gaat het om voorstellen voor woningbouw, maar in enkele gevallen ook om (een combinatie met) bedrijven en kantoren die de bewoners meer kansen moeten bieden op een baan dicht bij huis. Er zijn ook locaties gekozen omdat de bouw van wo ningen kan bijdragen aan de socia le controle, zodat mensen zich op straat veiliger voelen. En in één en kel geval wordt een bouwlocatie mede aangewezen om de verkeers veiligheid te bevorderen (Beetho- venlaan). Eén van de belangrijkste bouw- plekken die in de nota wordt ge noemd is de Vijf Meilaan. Daarbij gaat het om het gedeelte tussen de ChurchilUaan en de Noord-Hof landbrug. Deze weg was bij de aan leg een heel andere functie toebe dacht. Het zou deel gaan uitmaken van een belangrijke ringweg rond de stad, terwijl het nu niet meer heeft dan een functie als buurtont- sluitingsweg. Volgens gemeente ambtenaar Halfwerk is dit stuk Vijf Meilaan een schoolvoorbeeld van een plaats die voor bebouwing in aanmerking komt. Voor de herinrichting van het ge bied zijn verschillende stedebouw- kundige uitgangspunten mogelijk waarvan er in de nota twee worden genoemd. In het ene geval gaat men uit van een bebouwing be staande uit een vijftal vrijstaande slanke woontorens waardoor het gebied er wijds blijft uitzien. In het andere geval gaat men uit van een langgerekte bebouwing die aan sluit bij de bestaande bouwvorm, en waardoor sprake is van een dui delijke versmalling van de Vijf Meilaan. In beide gevallen zal het water langs de Vijf Meilaan gehandhaafd blijven en zal er ook flink wat groen overblijven. Volgens gemeente ambtenaar Halfwerk is het moge lijk dat door de herindeling van de Vijf Meilaan straks een veel aan trekkelijker groengebied ontstaat dan de groene bermen die nu tus sen de rijstroken liggen. Buurtvereniging Zien buurtbewoners ook de voordelen in van de bouwplannen die de gemeente in hun wijk wil re aliseren? Secretaris H. Kwik van wijkvere- niging Aktief meent dat enkele van de bouwplannen in goede aarde vallen en andere niet. Kwik ver wacht niettemin dat de meeste mensen zich om uiteenlopende re denen tegen de plannen van de ge meente zullen keren. "Er is al heel geëmotioneerd gereageerd in de wijk. De één zegt: mag ik straks nog een stukje groen voor mijn kin deren overhouden. Anderen zijn bang dat ze arbeiderswoningen in de buurt krijgen. Dat hoor je ook. En sommigen zeggen: er is geen woningnood meer. Mensen zijn meestal niet geneigd aan het be lang van anderen te denken". "Maar er zijn er ook die vinden het prima. Die zeggen: mijn doch ter gaat straks trouwen en die wil ook een huis. De enige locatie waarover al een duidelijke mening bestaat is die aan de Berlagestraat. In plaats van het bestaande school gebouw zijn op deze plaats 15 een gezinswoningen geprojecteerd en een gebouwtje voor een peuter speelzaal. Van het verwaarloosde schoolgebouw, dat niet meer als school in gebruik is, ondervinden de mensen veel hinder. De meeste buurtbewoners vinden het prima als daar woningen komen". Volgens de secretaris van de buurtvereniging leven de plannen van de gemeente heel erg in de wijk. "Ik verwacht een hoge op komst tijdens de inspraakavond, en veel verzet. De heren wethou ders kunnen hun borst nat ma ken". LEIDEN Geboren: Merel Charlotte dv. G.C. Battels en M.A. Boting, Annelies dv. J. Guijt en T.IJ.M. de Vries, Kim dv. J. Kanbier en C.J. Hartman, Sandra Sabine dv. F. J. Sliedregt en I. Boumans, Chantal dv. R.K. Slierings en M.C. Bekooij, Ricky Hendrik zv. L. Paauw en J. van Rij, Renzo Boudewijn zv. R. Slools en H.A. van Heuveln, Otmar Frederik Adriaan zv. H. Görtz en M.C.A.J. van Maarle, llona Rosa lie Mariebert dv. J.M.R. Neuteboom, Kimber- ley Francina Alida dv. M.R. Klein en J. Lens, Anna Adeleida dv. C. van Duijvenvoorde en J.M. van Rijn, Lianne dv. P.M. Heemskerk en D.J. Bommezijn, Bauke zv. W.A.J. van der Holst en L. van der Heyden, Pascal zv. J.L.P.A. Rijnsburger en T. Guijt, Dennis zv. E.T.H.M. Krom en M. van den Broek, Edwin zv, A. Haasnoot en J. Sira, Brian zv. R.M. de Geus en M.C.M. Huurman, Annabel dv. C. van der Niet en C.H.M. Harends, Robin Maria zv. A.W.M. van den Burg en M.A. Zantvoort, Cornelis Wouter zv. D.C. Flinterman en J.A.M. van den Meiracker. Preeti Saraswatie dv. A. Amarjit en G. Sardpepersad, Hans zv. A. Heemskerk en A. Doornbos, June dv. A.R. van den Boogaard en N. van den Oever, Jo anne Cathryne dv. H.W.M. Verburg en J.J. Braxhoven, Danique Marije dv. M. Vette en K.M. Verzuu, Belinda Fianna dv. J.C.A.M. Bierman en A.S. Gijsen, Petrus Jacobus Ge- rardus Nicolaas zv. J.P. Ravensbergen en G.S.E.E. Kluts, Evelien Clazina Alida dv. P.C.M. van der Vooren en H.W. Teske, Mari nes zv. R. Bosman en M. Peet, Marco zv. W.A. Vlakveld en Y. Palte, Renske dv. S.G. Remerij en A.L. van der Plas. Michael zv. H.J. Battels en K.E.C. van Giezen, Hicham zv. D. El Guennouni en K.A. El Idrissi Reyahi, Marie ke dv. C.J.N. Immerzeel en M.E.T. van Dijk, Wadih zv. L. Achahbar en J. El Farhani, Ellen dv. M. van der Plas en J.C. Varkevisser, Ro bert Sébastiaan zv. A. Zaalberg en J.M. Ane- maet, Diego zv. J. Ouwerkerk en T. Mark, Radboud zv. R. Koning en L. Plantenga, Nien- ke Sanne dv. R.J.A. van Duin en L.E.A.M. Harmes, Victor Christian zv. G.J. van Asselt en A. Tomson, Marlise Anna dv. S.K, Andrie- sen en H.M. van Heusden, Willem zv. M. Ou wehand en M. Ros. LEIDEN - Gehuwd: E.A.J. Legué en A.S. de Jong, A.J. Wijfje en A.C.M. Groenewegen, R. Slingerland en H.R. Pet, F.W. Gerke en M.W, Speckmann, P.J.A. de Jong en C.M. Broomans, W.L. de Jong en C.J.M. Pluijmae- OEGSTGEEST - Ter ere van het afscheid van professor dr. J. Basti aans houdt de stichting Cen- trum'45 vrijdag 26 februari een symposium 'Veraf en dichtbij, de actualiteit van het traumatische verleden'. Professor Bastiaans heeft vele ja ren lang oorlogs- en geweldsslacht offers behandeld en over dit onder werp gepubliceerd. Hij was nauw betrokken bij de oprichting van de stichting Centrum'45, waar ver- zets- en oorlogsslachtoffers wor den begeleid. Van 1964 tot 1985 was hij hoogleraar aan de Leidse psy chiatrische universiteitskliniek. Het symposium ter ere van zijn afscheid, waar diverse sprekers uit binnen- en buitenland aanwezig zijn, heeft plaats in het Congresge bouw in Den Haag en begint om 13.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15