Voorschoten houdt toch nog geld over 'Het is hier net Klein Zwitserland' Winkelhof wil meer winkels onderbrengen in zelfde ruimte Bezuinigingen waarschijnlijk van de baan Botsing bij Engelendaal Varkensvlees gestolen Sieraden in de struiken Auto botst tegen bus aan Dieven slaan op de vlucht Oegstgeest krijgt 'sportmeerkamp' LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 18 FEBRUARI 1988 VOORSCHOTEN - Het ziet er niet naar uit dat Voorschoten dit jaar gaat bezuinigen, nu er ongeveer 1,5 miljoen gulden over is. De helft van dit bedrag kan uit reserves worden ge peurd, de andere helft is over van vorig jaar of was al ingecalculeerd als begrotingsruimte voor dit jaar. Een groot deel van dit bedrag is eenmalig, een klein deel kan jaar najaar wor den uitgegeven. De partijen vinden dat vooralsnog welletjes en willen pas over bezui nigingen praten wanneer blijkt dat rampspoed dreigt. Het is een aardi ge meevaller voor de burgers om dat wethouder J.D. van Dalen (fi nanciën) tot in de begrotingsbe handeling vasthield aan een bezui nigingsoperatie. De operatie moest structureel 300.000 gulden opleve ren om vanaf 1989 ruimte voor nieuw beleid te houden. Toen de ene partij na de ander op de flinke reserves wees, bleef hij benadrukken dat veel reserves vastliggen, andere reserves onvol doende gedekt zijn en Voorschoten rentegelden misloopt wanneer het uitput. De partijen oor- LEIDERDORP - Twee personen auto's zijn gisteren zwaar bescha digd bij een aanrijding op de krui sing Engelendaal en Heinsiuslaan in Leiderdorp. De bestuurder, bei den Leidenaars, bleven ongedeerd De aanrijding ontstond toen eer van de bestuurders wilde afslaan zonder daarbij voorrang te verle nen. De auto's moesten worden weggesleept. ZOETERWOUDE - Uit een vracht wagen die stond geparkeerd op een afgesloten industrie-terrein aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, zijn vannacht vijftien dozen met 455 ki lo varkensvlees ontvreemd. De da ders zijn het terrein opgekomen door een gat te knippen in de om heining. OEGSTGEEST - Aan de Oegst- geester Terweeweg is gisteren tus sen de struiken een doosje siera den gevonden door een voorbij ganger. De politie vermoedt dat de sieraden afkomstig zijn van dief stal, maar aangifte is nog niet ge daan. In het witte doosje bevonden zich een bloedkoralen armband, een granaatcollier en een zilveren Chinese broche met sierstenen. OEGSTGEEST - De auto van een 27-jarige Leiderdorper is gister middag totaal vernield na een bot sing met een NZH-bus op de Rijn- zichtweg in Oegstgeest. De Leider dorper reed de rijbaan op en zag de bus daarbij over het hoofd. Na de botsing vloog de auto over de rij baan tegen een bushokje en het hekwerk van een kerk. De bestuur der bleef ongedeerd. deelden anders. Ze wilden pas over bezuinigingen praten wanneer ze overzichten hebben van de reser ves en voorzieningen en de nieuw ste mee- en tegenvallers. Konijnen Het eerste overzicht is er inmid dels en daaruit blijkt dat dit jaar 7,5 ton lucht zit in de reserves en voor zieningen. Daarnaast kan jaarlijks een halve ton worden gehaald uit een van de reserves. Het zijn flinke bedragen, maar CDA, PvdA/PPR en D66 denken dat er nog meer ruimte is. "B en W hebben duide lijk niet het onderste uit de kan ge haald", zegt PvdA/PPR-fractie- voorzitter M. Breunesse. "We wil len nog verder doorhakken", zegt CDA-fractievoorzitter F. ten Have. Ook D66 wil op detailpunten door gaan. Zo vindt de partij het vreemd dat voor de exploitatie van het Am bacht- en Baljuwhuis een aparte en royale post is. Dat de partijen geen overzicht van alle mee- en tegenvallers heb ben, betreuren ze. De politici kun nen zich echter niet voorstellen dat zich morgen de rampspoed al aan dient. "Er ligt niets onder de stuk ken", heeft de PvdA/PPR begre pen. Partijen als de WD denken zelfs dat het beter gaat dan tot nu toe werd aangenomen. En J. Ai- kens (D66) zegt: "750.000 gulden is wel even genoeg". De partij is, samen met de Pvd A/PPR, heel blij dat raadsleden precies weten hoeveel ruimte hun gemeente heeft. Aikens: "Het be zwaar was vroeger dat wanneer B en W geld nodig hadden, ze dat op eens ergens vandaan toverden als konijnen uit een hoge hoed. Ande re dingen konden opeens niet om dat daar geen geld voor was. Als je dan als raadslid in de begroting keek, zei men: 'oh, maar dat geld hebben we nodig' Een collegepartij als de PvdA/P PR zal dat natuurlijk nooit zo hard zeggen, maar bedoelt hetzelfde met de opmerking dat de raad het fi nanciële beleid beter kan controle ren: "B en W moeten concreet zeg gen uit welke pot het geld is geko- Voorzichtig Wat er met het geld moet gebeu ren is nog onduidelijk. Duidelijk is wél dat de partijen beducht zijn voor al te grote sprongen, zeker nu de laatste financiële cijfers nog niet op tafel liggen. Het CDA wil niets weten van het woord opmaken en laat zelfs in het midden of het de voorkeur geeft aan het vervullen van prioriteiten of het geven van belastingvoordeeltjes en andere lekkermakers. Hooguit stelt de partij dat ze dergelijke opties moet kunnen bespreken. De WD-fractie heeft zich nog niet gebogen over de verdeling bui ten, terwijl de PvdA/PPR-fractie opmerkt dat het niet zozeer om leu keals wel om aardige dingen gaat. "Eerst geld uitgeven op punten waar we een tekort hebben en daar na eens rond kijken", zegt woord voerder mevrouw Breunesse. Het minimabeleid ziet ze hierbij niet graag over het hoofd. Nadat de christen-democraten twee jaar geleden al begonnen over de royale reservepositie, deed haar fractie vorig jaar een concreet voor stel. Voorschoten moest verschil lende reserves wat uitdunnen en van andere reserves de rente niet langer bijschrijven. Het eerste deel van het voorstel zou eenmalig 463.381 gulden opleveren en het tweede deel jaarlijks 118.255 gul den. Tijdens de behandeling van de begroting kreeg de partij weinig steun voor dergelijke voorstellen. Het plan om een deel van het jaar lijkse overschot vast te leggen, werd zelfs fel aangevallen door de WD. Nu het financieel gesproken wat beter gaat, vinden de partijen elkaar vrij aardig. Het kan dan ook gezellig worden tijdens de behan deling van de notitie. Raadslid Breunesse: "Burgemees ter en wethouders hebben duidelijk niet het onderste uit de kan ge haald...'. (archieffoto) Het punt prijkt op de agenda van de raadscommissie van financiën voor begin maart, nadat een eerde re behandeling was uitgesteld. Te gen die tijd moet tevens duidelijk zijn hoeveel Voorschoten opzij moet leggen voor onderhouds- en vervangingsschema's. In mei of ju ni mag de gemeenteraad dan bepa len welke projecten voorrang krij gen. LEIDERDORP Leiderdorps Winkelhof zal niet worden uitge breid door een vergroting van het oppervlak, maar door een andere indeling van het aantal beschikba re meters. De twee meubelshow rooms die er nu nog zijn gevestigd, zullen plaatsmaken voor naar schatting tien winkels. Daarover is Winkelhof-eigenaar Nationale Nederlanden overtuigd. De belegger heeft zich de afgelo pen maanden beraden over de vraag hoe het verder moet met het winkelcentrum. Enerzijds ligt er een CIMK-rapport waarin staat dat Winkelhof een trekker ontbeert a la een V&D of Hema. Anderzijds werd men vorig jaar, toen men be kendmaakte het centrum met 3000 meter te willen uitbreiden, gecon fronteerd met protesten van het Oegstgeester winkelcentrum Lan ge Voort, de gemeente Leiden en het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond. De gemeentelijke commissie be roep- en bezwaarschriften boog zich over de bezwaren en verklaar de deze vervolgens gegrond: met de uitbreiding was niet zoveel haast geboden dat er versnelde procedures in werking gesteld mochten worden om Nationale Ne derlanden aan de nodige vergun ningen voor de uitbreiding te hel pen. Waarop de Winkelhof-eige naar liet weten van de plannen af te zien en te kijken of een eventuele uitbreiding niet op een andere wij ze gestalte zou kunnen krijgen. Nu, driekwart jaar later, meldt directeur De Graaf van Nationale Nederlanden dat de gewijzigde plannen langzaam maar zeker vorm krijgen. De huidige vestigin gen van Lucky Leder en Dormael kunnen verdwijnen de twee wil len zelf trouwens ook uit Winkel hof weg en daardoor komt er 2200 vierkante meter beschikbaar. Gerekend naar de gangbare nor men betekent een en ander dat er ruimte komt voor tien nieuwe za ken. Maar het is natuurlijk ook heel goed denkbaar dat er middenstan ders zijn die een grotere zaak wil len; dan daalt dat aantal van tien natuurlijk weer. Overigens zal het nog wel een jaar duren voordat de nieuwe za ken zich in Winkelhof kunnen ves tigen. Nationale Nederlanden is nog aan het touwtrekken met de twee showroom-gebruikers over de preciese datum waarop de huur contracten worden beëindigd. De Graaf verwacht wel dat er een com promis zal uitrollen. Namen van toekomstige zaken in Winkelhof kan hij nog niet noe men. Wensen heeft hij op dat ge bied wel: "We streven naar een goe de branche-opbouw, mede afgeleid van wat het CIMK-onderzoek heeft uitgewezen. Hoewel er wat ons be treft niet per se een trekker in hoeft te komen. We hebben er nu een Blokker, een Albert Heijn, ,een Di- gros en volgens mij hebben die za ken samen best voldoende trek kracht voor de functie van een re- In een eerste reactie zegt de ver antwoordelijk wethouder Den Boeft ietwat verrast te zijn door de nieuwe plannen. "We hebben steeds de indruk gekregen dat Win kelhof zo graag één zaak erbij wil de, die bewuste trekker. Ook in de procedure zijn we daar steeds van uitgegaan. Dus dit begrijp ik niet". "Maar in principe willen we als gemeente natuurlijk ontzettend graag meewerken aan een verbete ring van het winkelbestand. We zijn alleen in afwachting van een heel concreet plan. Dat hebben we nog steeds niet binnen". LEIDERDORP - Twee inbrekers zijn gisteren op de vlucht geslagen nadat ze gestoord waren bij een 'bezoek' aan een Leiderdorpse wo ning waarvan de bewoners op va kantie waren. De buurman hoorde gisteravond gerommel in het huis en besloot eens een kijkje te gaan nemen. Toen hij het huis binnen ging zag hij twee schimmen die on- middelijk de benen namen. Vooi zover de politie later kon nagaan namen de twee dieven niets mee. i woning die vlak naast de oude vuilstort ligt: 'Ik denk dat het huis verrot als De woonkamer van Van Sandijk is zo vochtig dat de vloerbedekking loslaat. De paddestoelen die er welig tieren zijn op de foto net niet zicht baar. (foto Holvast) Leiderdorper eist schadevergoeding vanwege jarenlage stort naast zijn huis LEIDERDORP - Leiderdorper D. van Sandijk eist vanmiddag van wethouder J. den Boeft dat de gemeente alle schade aan zijn woning vergoedt. De wo ning van Van Sandijk ligt vlak naast de oude vuilstort en 23 jaar lang passeerden zware vrachtwagens Sandijks wo ning op drie meter. Na het verlengen van de Maurits- singel kregen ze enkele jaren gele den een aparte inrit en bleven de gevaartes wat meer op afstand. De problemen weken niet en dat zou te maken kunnen hebben met het vele storten van de laatste weken: OEGSTGEEST - Oegstgeest krijgt wellicht een "sportmeerkamp". Nog in mei van dit jaar zullen korfballende waterpolo'ers het opnemen tegen voetballers in het spel met de bal in het water. Volgens gemeentelijk sportambtenaar/ Sportraadssecretaris N. Oosthoek vormt de sport meerkamp het Oegstgeester alternatief voor een plaatselijke uitverkiezing van de sportman, -vrouw en -club van het jaar. In het dorp heeft men het niet zo op dat soort verkiezingen. "Oegstgeest als sport- gemeenschap" zou daarvoor te klein zijn, "pijnlijke keuzes" het gevolg. Inmiddels zijn alle sportverenigingen aange schreven. De animo wordt gepeild. Zoals de zaken er nu voor staan zullen de clubs elkaar bestrijden op de onderdelen voetbal, korfbal, hockey, waterpolo, basketbal en volleybal. Elk deelnemend team doet aan vijf van de zes tournooien mee. Uitgesloten is dat een voetbalclub voetbalt tegen pakweg de hoc keyers. "De eigen sport wordt in de sportmeer kamp niet bedreven". De volleybalclub, twee korfbalclubs, de water polo'ers, de tennissers en twee voetbalclubs zouden hun medewerking al hebben toegezegd. Sportraad voorzitter Van Ingen Schenau zou "het activeren van sponsors" hebben bepleit, al was het alleen maar om de winnaars meer dan de geijkte "insig nes" te kunnen geven. Al met al moet er nog heel wat worden georgani seerd. Clubs moeten he.t gebruik van hun sport complex tussen de competitie-wedstrijden zien te plannen en dan is er ook nog het vraagstuk van de verzekering. Wat gebeurt er, zo vragen de hoc keyers zich af, als een voetballer in een hockeywed strijd het gebit uit de mond wordt geslagen door een onhandige korfballer? Elke club is weliswaar via de sportbond waarvan ze deel uitmaakt WA-ver- zekerd maar clubverzekeringen gelden niet in sportmeerkampen. Volgens sportambtenaar Oost hoek wordt bekeken of het mogelijk is om een spe ciaal voor de sportmeerkamp in elkaar te draaien "collectieve WA-verzekering" kan worden afgeslo ten. "Maar je komt ook heel vaak tegen dat tegen sportmeerkampers wordt gezegd dat deelnemen voor eigen risico is". Er zal sprake zijn van aangepaste regels en een dito wedstrijdduur. De hele maand mei zal nodig zijn om de sportmeerkamp af te werken. Bekeken worden ook de mogelijkheden van "mixed teams", en vrouwenteams. "Van een zandput en een vlak land met bomen, is het een Klein Zwit serland geworden. Er moet nodig eens een onafhankelijk onderzoek komen naar de gevolgen daarvan". Van Sandijk, die in dertig jaar drie maal het platte dak van zijn bungalow heeft vernieuwd, heeft wederom grote problemen. In keu ken en slaapkamer zit schimmel op de muur. In woonkamer, slaapka mer en schuur willen plafondpla ten nog maar moeilijk hechten en in de slaapkamer zijn flinke gaten in de muren ontstaan. De Leiderdorper heeft daar twee kilo vulmiddel in gestopt, maar zegt dat je wel "aan het smeren kunt blijven". Boven de wastafel wijkt het plafond van de muur en in een hoek van de keuken is het plafond zó verzakt dat hij het erg ste vreest: "Ik denk dat het het huis verrot als kaas is. Opknappen kost zeker 20.000 gulden". De komst van paddestoelen in een vochtige hoek van zijn living maakte de el lende compleet. Vechten Jarenlang liet Van Sandijk der gelijke problemen over zich heen komen, verbeten kijkend naar het goede in het leven. Een ontmoeting met mevrouw R. Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp maakte alles anders. Leiderdorps actievoerster nummer één wees hem de weg naar de gemeente en gaf hem de indruk dat die gemeen te maar wat bang voor haar is. En tevreden bromt de Leiderdorper dat voor het eerst in zijn leven echt iemand voor hem vecht. Toen zijn komkommers en later zijn bloemen de geest gaven door het slechte water en het aanwaai ende zaadvuil van de Klein Zand put, was er weinig hulp. De eerste keer wist hij honderd procent ze ker dat zijn bedrijf zich zou herstel len en werkte hij het liefst dag en nacht door - ondertussen wat roe pend naar de verkeerde partijen. Van Sandijk: "Wat wist je van rechten? Ik dacht wel dat ik ge plukt werd, maar wist niet wat ik kon doen". De tweede keer wilde* hij wel vechten, maar was hij zo arm geworden dat hij een goedko pe advocaat nam. Die stak niet be paald haar nek voor hem uit en stel de niemand verantwoordelijk voor de schade die in de vele tienduizen den guldens liep: "Ik wil de ge meente niet helemaal de schuld ge ven; ik heb me ook wel eens ver tild. Maar ze hebben me wel flink in de problemen geholpen". Toen het faillissement begin ja ren tachtig voor de deur stond, kreeg Van Sandijk wél een actieve advocaat. Maar wat viel er nog te redden? Van een man met een heel mooi bedrijf en een vrijstaand huis, werd hij een tuinder met een slech te naam en nog weer later een uit keringsgerechtigde. Als nu ook zijn huis wordt afge pakt, bevat het leven echt geen straaltje licht meer voor hem. Toch lijkt die kans aanwezig. Tijdens een gesprek zou een ambtenaar van de sociale dienst hebben ge zegd dat opknappen misschien te duur is. Wilde Van Sandijk mis schien een leuke eengezinswo ning? De Leiderdorper denkt er niet over. Hij is zeer gehecht aan zijn vrijliggende huisje, hoe onple zierig zijn ervaringen er vaak ook Ondergronds De ene keer vond zijn zoon ladin gen lekkende koelkasten, een an dere keer ging het om vier vaten met bruine smurrie, die volgens de gemeente "te duur zijn om op te ruimen". Ook verhaalt Van San dijk smakelijk over ondergrondse branden en enorme 'zelfontbran dingen'. Het duurde dagen en de buurman heeft het over wolken als bij een atoomontploffing: "We stonden er 100 meter vandaan, ach ter gesloten ramen. En nóg was het bloedheet". Het verleidt hem tot uitspraken als: "Ze rotzooiden maar wat aan". Probleem nummer een is, dat nie mand wil getuigen. Probleem nummer twee is dat Van Sandijk senior vrijwillig zijn 'doodvonnis' heeft getekend. Na de aankoop van de ruim 13.000 vierkante meter gro te tuin in 1957, gaf hij de burge meester zonder aarzelen toestem ming over zijn, grond naar de stort te rijden. Het werd niet opgeno men in het koopcontract, maar kreeg een plaatsje in een handge schreven bijsluiter. Van Sandijk jr. "We hadden de deurknop nog in de hand en ik vroeg mijn vader hoe hij dat kon doen. Maar ja, het was een hele goe dige man". De toezegging heeft de heren flink opgebroken. Kort na dat ze in 1960 een huisje neerzetten, kwamen "de hele dag door vracht wagens langs". In het begin reden ze over een zand- of modderpad, la ter kwam er bestrating. De trillingen en verzakkingen werden minder door de tegels. Ide aal was het geenszins: (antieke) spullen bleven uit kasten vallen en de straat was soms flink verzakt. "En steeds moest ik daar achter aan", kijkt hij terug. "Uit zichzelf maakten ze nooit iets in orde". Zijn vele gevraag leverde gelukkig wél wat op: ondanks een bouwstop mocht hij uitbouwen, uitzichtver- pestende dijken werden wegge haald en uitbaggeren gebeurde op verzoek. Van Sandijk: "Achteraf zeg ik: dat deden ze alleen maar zo dat ik niet over de grote dingen be gon". Gevraagd om een reactie zegt wethouder Den Boeft in eerste in stantie nog wel van enige scepsis vervuld te zijn over deze kwestie. "Maar goed, ik zal het verhaal zorg vuldig aanhoren en ik zal zelf zeker ook ter plekke gaan kijken, dat doe ik altijd in zulke gevallen. Op grond van wat ik zie en hoor en wat ik aan adviezen krijg zullen we zien wat hier aan de hand is. Maar ik moet stellen dat ik nü niet zonder meer van de juistheid van het ver haal overtuigd ben". ADVERTENTIE DRINGEND PLEEGOUDERS GEZOCHT. Talloze kinderen in Nederland zitten ernstig in de knel. Scheiding, verwaar lozing mishandeling.vele redenen waarom ze vaak uit huis geplaatst worden. Terwijl ze eerder tot rust komen in een gewoon gezin. Met de steun, liefde en aandacht van volwassenen. Die daar niet teveel voor terug verwachten. En nauw willen samenwerken met hulpverleners. Wie twijfelt, neemt de problemen in elk geval serieus. En is misschien daarom wel 't meest geschikt Voor de pleegzorg. Vraag de brochure aan bij de Leidse Stichting voor Gezinsverpleging. Heren gracht 33,2312 LA Leiden. Telefoon (071) 143246. Mei de Leidsch Daqblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek .'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktle/fellcltatles -Witte Singel 1 2311 BG Lelden U kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Datum plaatsing Naam. Adres Woonplaats Tel.: schrijf in de vakjes de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14