TAD LEIDEN Haltproject in Leiden met twee jaar verlengd 'Zolang ik scepter zwaai, verandert er niets LEIDSCH :v§ DAGBLAD Ook van organisaties laitiek op inspraak s DONDERDAG 18 FEBRUARI Wellicht uitgebreid tot regio LEIDEN - Het Halt-pro ject blijkt goed te bevallen. Het college wil het daarom in elk geval nog twee jaar voortzetten. Wel wil het col lege dat één van de twee be taalde krachten door de re giogemeenten wordt bekos tigd. Poppeiibeurs in restaurant Groenoordhal LEIDEN In café-restaurant Groenoord wordt zaterdag een poppenbeurs annex expositie ge houden. Poppenmakers demon streren hun technieken en gaan in op vragen uit het publiek. Tevens geven zij voorlichting over de ver schillende materialen die zij ge bruiken. Die materialen zullen op de beurs verkrijgbaar zijn. Een speciale attractie is de aan wezigheid van een van de speciale poppendokters: Liesbeth van Ma rion uit Leiden. Zij voert kleine re paraties ter plaatse uit maar pop pen met grotere mankementen neemt zij mee naar haar poppenzie- kenhuis. De beurs is open van 10.30 tot 16.30 uur. De toegang bedraagt 3,50 gulden voor volwassenen en een gulden voor kinderen tot 12 jaar. Man bekrast NZH-bus LEIDEN Een onbekende man heeft gistermiddag een bus van de maatschappij Centraal Nederland met een scherp voorwerp bekrast. De man had zijn auto geparkeerd op de busstrook voor het station waardoor de bus er niet langs kon. Toen de chauffeur van de bus toe terde, zette de man zijn wagen aan de kant, stapte uit en bekraste de bus. Daarna stapte hij in zijn auto en reed weg. Het kenteken van de wagen is bij de politie bekend. Het gemeentebestuur zal deze ge meenten volgende week om een bijdrage verzoeken. Volgens W. van der Eshof, ambtenaar op de ge meentelijke directie welzijn, heb ben de regiogemeenten al belang stelling getoond voor het Halt-pro ject. Bij het project worden jonge wetsovertreders niet op de 'gebrui kelijke' wijze vervolgd. In plaats daarvan moeten ze de door hen aangerichte schade zelf herstellen of vergoeden of, als dat niet kan, op een andere manier compenseren. Zowel de slachtoffers als de daders zijn tevreden over deze aanpak. Overigens moeten de verschil lende betrokkenen nog steeds goed leren omgaan met het project. Volgens Van der Eshof verwees onder meer de politie aanvankelijk te weinig jongeren door naar het project. Goede weg "De politie moet een zekere rou tine afleren. Vroeger werd jonge ren die 'bijvoorbeeld betrapt wer den bij het spuiten van graffiti, een standje gegeven. Nu moeten de agenten zich realiseren dat ze die jongeren niet moeten berispen, maar moeten doorsturen naar Halt. Er gaat enige tijd overheen voordat de politie die routine heeft afge leerd", aldus Van der Eshof. Uit het beoordelingsverslag over de eerste twee jaar van het project, blijkt overigens dat de politie wat dit betreft op de goede weg is. In 1986 werden door haar 34 jongeren doorverwezen en in 1987 52. "En in januari van dit jaar zijn al 17 jonge ren doorverwezen. Hoewel je met dit cijfer natuurlijk voorzichtig moet zijn. Je kan er even goed de conclusie uit trekken dat het van dalisme fors is toegenomen". Bij het Halt-project zijn nu twee mensen voor 24 uur per week werkzaam. Gezien het aantal door verwijzingen in Leiden, meent het college dat met één beroepskracht voor 24 uur per week kan worden volstaan. De andere beroepskracht zou kunnen worden ingezet voor de regio-gemeenten, Halt-project dan zal worden uitge- Aantonen Het college stelt dat deze ge meenten de kosten voor deze be roepskracht dan wel voor hun re kening moeten nemen. De kosten voor het voortzetten van het Halt- project bedragen voor Leiden 100.000 gulden. Het rijk legt hier- i ton op tafel. Overigens is nog niet aange toond dat het Halt-project het van dalisme in deze stad heeft vermin derd. En volgens Van der Eshof zal dat mogelijk ook nooit künnen worden aangetoond. "Er spelen zo veel factoren mee; een verminde ring is nooit op één zaak terug te voeren. En trouwens, in Leiden zijn jaarlijks ongeveer 5000 geval len van vernieling van gemeentelij ke en particuliere eigendommen. Daarbij vergeleken is het aantal jongeren dat per jaar meedoet aan het Halt-project, ongeveer 100, na tuurlijk maar klein. Het heeft een positieve invloed, dat wel. Maar hoe groot die invloed is, is moeilijk te zeggen", verklaart Van der Es hof. LEIDEN De brandweer rukte gisteren met groot materieel uit naar een pand aan de Oostdwarsstraat, waar een rookmachine de suggestie wekte dat er een fikse brand was uitgebroken. Het ging dan ook om een in scène gezette brand. Ten behoeve van een foto-expositie in de mound juni over Leiden en zijn inwoners maakte Hannes Wallrafen opnamen van de ze nep-brand. Rechts op de foto één van de kundig geschminkte slachtof fers van het 'ongeval' met een medewerker van de Eerste Hulpdienst. Tesselaar over laitiek op woonrimnteverdeling door gemeente: LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) daagt de Leidse woningbouwcorporaties uit aan te tonen dat de woningverdeling in Leiden beter kan als de corporaties daarbij worden ingeschakeld. De wethouder zegt niet uit te sluiten dat de woningbouwcorporaties in de toekomst een grotere vinger in de pap zullen krijgen. Maar dat zal volgens Tesselaar pas zijn als hij zelf geen wethouder meer is. Het Overlegorgaan Bewoners commissies (OBBK) van de Wo ningbouwvereniging Leiden (WVL) heeft aan wethouder Tesse laar een brief geschreven waarin wordt gevraagd de woningbouw verenigingen in te schakelen bij de toewijzing van huizen omdat de ge meente teveel fouten maakt. Al eerder heeft de directeur van de WVL, Mulder, er op aangedrongen dat de verenigingen de helft van de beschikbare woningen zelf te mo gen toewijzen. Wethouder Tesselaar heeft tot dusver afwijzend gereageerd en ge zegd dat met hem niet over een an der systeem van woningtoewijzing valt te praten. Tesselaar laat desge vraagd weten niet van gedachten te zijn veranderd. "Zolang ik hier de scepter zwaai zal er niets verande ren", zegt hij. "Maar mijn aanwe zigheid in deze sector is eindig". De wethouder heeft aangekon digd zich niet voor een nieuwe raadsperiode verkiesbaar te stellen en denkt dat de zaken na zijn tijd wel eens anders zouden kunnen komen te liggen. "Er zit in mijn partij (de PvdA, red.) een aantal mensen met belangrijke functies in woningbouwverenigingen en er zullen nieuwe verkiezingspro gramma's geschreven worden. Ik denk dus dat dit voor de PvdA een heel belangrijk issue wordt". Feeks "Heb je die oude, grijze'feeks in de arm genomen?" Heeft de Leidse ambtenaar L.W.G. La- mers dat gezegd tegen brug wachter P. van Dijk toen zij spra ken over Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp? Van Dijk zegt resoluut: "Ik zeg geen ja en ik zeg geen nee. U zoekt het zelf maar uit, want ik praat niet meer met mensen die ik niet ken. Iedereen kan wel zeg gen dat hij van het Leidsch Dag blad is. Ik heb mijn leergeld in middels wel betaald". Dekkers liet het er in ieder ge val niet bij zitten en heeft een klacht bij de politie ingediend. Volgende week komt er een ge sprek met alle partijen op het bu reau aan de Langegracht. Vol gens de politie is dat gesprek be doeld om de verhitte gemoede ren enigszins tot rust te brengen. Aanleiding voor het conflict vormt de nota 'Bouwen in be staande wijken'. Volgens die no ta zouden de vier brugwachters woningen aan de Roomburger- weg moeten wijken voor nieuw bouw. De bewoners waren daar over verontwaardigd en teken den protest aan. Al snel kregen zij de hulp van Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leider dorp die al vaker ten strijde is ge trokken tegen zowel de gemeen te Leiderdorp als gemeente Lei den. Wat die laatste betreft ligt de bemoeienis van Dekkers met de sloop van de 44 woningen aan de Morsweg nog vers in het geheu gen. Feeks (2) Op 25 januari, een dag voor de in spraakavond in de Vredeskerk, toog Van Dijk richting stads- bouwhuis om bestemmingsplan nen van onder meer de vier brug-. wachterswoningen in te zien en te kopiëren. Hij kreeg te maken met ambtenaar Lamers. "De heer Van Dijk wilde de bestem mingsplannen Roomburg heb ben. Voor de brugwachterswo ningen waren dat echter niet de correcte. Ik heb dat uitgelegd en hem in totaal zo'n 50 kopieën van de Meerburgerpolder meegege ven. Van Dijk was heel tevreden en gaf me zelfs nog een hand", al dus Lamers. Daarmee was Lamers echter nog niet van hem af, want 's mid dags kwam Van Dijk briesend te rug op de afdeling van Lamers met de mededeling dat hij was belazerd. "Van Dijk was met de kopieën naar Dekkers gegaan en die had gezegd dat het niet de goede waren en dat ik hem bela zerd had. Het heeft me een uur gekost om met kaarten uit te leg gen dat ik hem geen loer had ge draaid, maar de juiste bestem mingsplannen had meegege ven". Volgens Lamers is de brug wachter daarna gekalmeerd ver trokken. Lamers heeft ook tegen Van Dijk gezegd dat Dekkers niet al te best stond aangeschreven. "Daar is hij over gaan nadenken. Aanvankelijk was mevrouw Dekkers door de bewoners ge machtigd om namens hen tij dens de inspraakavond te spre ken. Gelukkig voor de bewoners is die machtiging ingetrokken en heeft Van Dijk zelf gesproken. En met succes want de wethou ders Tesselaar en Peters hebben bekendgemaakt dat de brug wachterswoningen gespaard worden en op de monumenten lijst terechtkomen". Lamers is de avond na de aan varing met Van Dijk door de Lei- derdorpse politie opgebeld met de mededeling dat er een klacht tegen hem is ingediend wegens belediging. "Ik zou tegen Van Dijk hebben gezegd dat Dekkers een oud rot wijf was". Lamers Riet Dekkers: wel of niet een oude, grijze feeks? ontkent een dergelijke uitlating te hebben gedaan. "Ik kijk wel uit, want ik weet dat ze voor elk wissewasje naar de politie stapt. Ik merkte dat Van Dijk zich door Dekkers had laten ophitsen en zei dat het niet verstandig was om zich door haar te laten verte genwoordigen. Hij heeft kenne lijk naar mijn woorden geluis terd". Feeks (3) Volgens Riet Dekkers klopt het verhaal van Lamers van geen kanten. "Ik heb een door Van Dijk ondertekend briefje waarop staat dat Lamers mij een oude grijze feeks heeft genoemd. Dat was ik dan. Nu ben ik niet grijs en helemaal niét oud. Meneer La mers is met mij nog niet klaar", zegt Dekkers strijdvaardig. Ze kent Lamers ook van de zaak met de sloop van de huizen aan de Morsweg. "Toen heeft hij, net als nu, alles in het honderd willen sturen. Hij wilde aanvan kelijk niet de bestemmingsplan nen vrijgeven. Moet je nagaan. Hij heeft ons bewust onvolledige informatie gegeven en ons om de tuin willen leiden. Die vent be moeide zich werkelijk overal mee. Uit alles is gebleken dat hij een vervelend kereltje is", zegt Dekkers. Zij ontkent dat Van dijk de machtiging heeft ingetrokken. "Ik heb hem nog steeds. Ik wist dat de bewoners beter zelf het woord konden voeren. Ik zou al leen voor hen inspringen als het mis dreigde te gaan. Van tevoren heb ik bij provincie en gemeente de hele rataplan aangekaart en met succes. Dat heb je gezien", zegt Dekkers met volle overtui ging. Dat de bewoners haar hebben laten vallen is ook volstrekt on juist. "Ze zijn mij juist ontzet tend dankbaar voor mijn dien sten. Ik ben juist enorm hun steun en toeverlaat geweest. Als je weet wat ze mij ook al hebben gegeven. Zonder mij hadden ze het tegen de ervaren gemeente afgelegd". Wat er nu gaat gebeuren is on zeker. Dekkers zegt te willen blij ven vasthouden aan het indienen van een klacht wegens beledi ging. Volgens het wetboek van strafrecht staat op het aanranden van iemands eer en goede naam een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Een valse klacht of aangifte van belediging kan echter worden bestraft met een maximum gevangenisstraf van twee jaar. Het is maar dat de partijen weten waaraan ze begin- De wethouder zegt de woning bouwcorporaties te hebben ge vraagd nu al met criteria te komen op grond waarvan men denkt dat de woningverdeling in de toe komst beter kan. "Nogmaals: in mijn tijd zal het niet meer verande ren. Maar het is heel nuttig om over stukken te beschikken waarover men nu al kan discussiëren". Tesselaar zegt de woningverde ling "ook een heel probleem te vin den. Wat ik merk is dat de toleran tie van mensen aan het afnemen is. Het aantal klachten dat wij en de woningbouwverenigingen krijgen over woongedrag van derden neemt heèl erg toe. We krijgen weer brieven met: kan die familie met dat Oosterse kookgedrag niet ergens anders naar toe? Een paar jaar geleden durfden ze dat niet, maar tegenwoordig weer wel. Maar het gaat ook om mensen die hun ra dio te hard aan hebben staan. De woningbouwverenigingen denken dat op te kunnen lossen door selec tiever te zijn bij het aanvaarden van huurders. Ik denk dat we die kant niet opmoeten. Zoiets is alleen op te lossen als mensen bereid zijn re kening te houden met elkaar. En dat doen ze steeds minder". "Het huidige systeem heeft zeker nadelen", aldus Tesselaar. "Maar ik hecht er geen geloof aan als men zegt: Jansen en Pieterse kunnen wel naast elkaar wonen en Jansen en Klaassen niet. Zolang ik daar de bewijstlast niet van krijg zul je mij niet aan die kant zien. Daarom heb ik tegen de corporaties gezegd: komt u dan maar met voorstellen hoe u denkt dat de woningverde ling beter kan". LEIDEN De Stichting Welzijn Leiden, het Instituut Burgerraads lieden en verschillende wijkorga- nisaties en particulieren onder schrijven de klacht van de in spraakcommissie dat het met de inspraak in Leiden niet best is ge steld. Ook zij pleiten ervoor om burgers eerder op de hoogte te brengen van plannen. Op die ma nier hebben burgers niet alleen meer tijd om hun mening te geven over voorstellen, maar kan het ge meentebestuur bovendien plan nen sneller ten uitvoer brengen. Dit blijkt uit de reacties op het beoordelingsverslag dat de in spraakcommissie eind vorig jaar heeft uitgebracht. In dat verslag kwam de commissie tot de conclu sie dat de inspraak in Leiden eigen lijk niet veel voorstelt. Burgers worden geconfronteerd met kant en klare besluiten, waarbij de in druk wordt gewekt dat men wel van heel goede huize moet komen om nog iets aan die besluiten te kunnen veranderen. Bovendien lijkt inspraak door het gemeentebestuur te worden er varen als een noodzakelijk kwaad dat dient te worden beperkt door het hoog nodige. Voorts is uit een enquête gebleken dat inspraak in Personeel opgesloten LEIDEN - Twee agenten die gister middag na een inbraakalarm in al lerijl op weg gingen naar de Rabo bank troffen bij aankomst geen inbrekers, maar en kele personeelsleden in het ge bouw aan. Deze hadden zichzelf in gesloten en hadden door het in braakalarm af te laten gaan, de hulp van de politie ingeroepen. De politie heeft het personeel bevrijd. ambtelijke kringen niet bijzonder leeft, aldus het beoordelingverslag van de inspraakcommissie. Deze conclusies worden, vaak met voorbeelden, .onderstreept door de verschillende organisaties, instellingen en particulieren. Dat de inspraakcommissie deson danks de afgelopen jaren weinig klachten heeft gekregen, wordt volgens hen veroorzaakt door het feit dat de commissie geen grote bekendheid geniet in Leiden. Bo vendien worden burgers, doordat ze de indruk hebben gekregen dat er toch niet naar hen wordt geluis terd, langzamerhand steeds apathi scher. ADVERTENTIE VERKOOP STAGNEERT? Goede reclame kan de oplossing Voor dit probleem zijn. Het enige erkende reclame bureau in Leiden kan u daar alles over vertellen. Vrijblijvend uiteraard. Bel Jan de Wilde 071-143205. ADVERTISING WORKSHOP Oude Vest 187A, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD. LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13