VW Passat volledig vernieuwd De pluizige letters van het MIT Problemen met software-industrie GT voert Citroëns AX-serie aan Honda's nieuwste topmodel (Legend Coupé) kost bijna een ton -AUTO Opgerukt in de richting van de Audi 80 Auto Allerlei I ELEKTRONICA Sony en Philips vertragen introductie nieuwe produkten DONDERDAG 18 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 Meeste modellen ook met vijf deuren De kleine AX-serie van Citroen - die de lelijke eend in sneltreinvaart heeft doen vergeten - heeft aan de bovenkant versterking gekregen door de verschijning van de AX GT, een zeer venijnig karretje. Het is het bekende procédé. Stop in zo'n licht karretje van amper 700 kg een lekker pittige motor (1300 cc/85 pk) en men heeft heel aan- sprekelijke prestaties: een accele ratie uit stilstand naar 100 km/uur in 9,3 seconden en een topsnelheid van zo'n 180 km/uur. Zorg er bovendien voor dat de wagen er extra aardig uitziet. Zorg voor wat vriendelijke kleuren. Geef stuurwiel en stoelen een spor tief tintje en er staat een aantrekke lijk model aan de top van de serie. Maar daar moet in dit geval wel 24,5 mille voor worden betaald. In feite komt deze vrolijke Fransoos in de plaats van de AX Sport, die een tijdlang de top van de serie heeft gevormd. Men kan die nog wel kopen, maar men moet er heel nadrukkelijk om vragen. Dan wordt hij besteld. Wie nu het Overigens zijn de meeste AX- modellen nu ook met vijf deuren verkrijgbaar geworden. Voor die twee extra deuren moet ongeveer 600 gulden meer worden betaald. Daarmee is het AX-gamma tot zo'n zestien versies gegroeid, waarvan zes in vijfdeurs op basis van vijf motortypen (van 45 tot 95 pk). Vol gend jaar moet de produktie stij gen tot 330.000 AX'n, waarvan zo'n 47 procent met vijf deuren. De Volkswagen Passat is weer vol ledig vernieuwd. Om zo te zeggen: opgerukt in de richting van de Au di 80. Vijftien jaar geleden werd hij geïntroduceerd, acht jaar geleden kwam de tweede versie. Alles bij elkaar zijn er ruim vier miljoen Passats verkocht. De nieuwe Passat - die half april in ons land leverbaar wordt - heeft alleen nog de naam met zijn voor ganger gemeen. Vooral uiterlijk zijn er nauwelijks nog herkenbare punten, temeer omdat de fabriek heeft besloten het hatchback-mo- del (met de schuine achterkant dus) te laten vallen. Er zijn nu nog maar twee carrosserieën: de sedan en de Variant (stationwagen). Over wat ze gaan kosten wil importeur Pon in Leusden met geen woord reppen. Verder dan 'iets duurder dan de vorige, maar nog een aan vaardbare prijs' wilde de woord voerder niet gaan. Van het nu afge dankte model kostte de goedkoop ste versie 31.045 gulden. Door motor en versnellingsbak dwars in te bouwen kon de wielba sis van de Passat tot 2,62 meter worden verlengd, wat voor de inzit tenden prettige extra ruimte bete kent. De voorkant van de auto vloeit naar beneden af tot op de bumper. De inlaatopening voor koellucht ligt eronder. Door het open VW-embleem op de motor kap betrekt de motor zijn lucht. Vlak op de carrosserie liggende zij ruiten en een voor rijwind onge voelige bekleding van het achter ste deel van de bodemplaat zorgen voor een bijzonder lage cw-waarde: 0.29. Er zijn drie uitrustingsvarianten: CL, GL en GT. Wat de motoren be treft kan men kiezen uit vijf aanbie dingen. De lichtste benzinemotor heeft een inhoud van 1,6 liter en een ver mogen van 72 pk, waarmee een topsnelheid van 169 km/uur kan worden gehaald en de auto uit stil stand in 16,1 seconden naar 100 km/uur kan worden gedreven. met topsnelheden van 177 en 190 km/uur en evenredige acceleratie- tijden. De snelste uit de benzi neclub (alle met katalysator) is de 2 liter zestien-kleppenmotor - be kend uit Golf en Scirocco - van 136 pk, die binnen 10 seconden 100 km op de teller brengt en een top ga randeert van 206 km/uur. Ten slotte is er ook een turbo-die selversie van 80 pk, die in 15,6 se conden een acceleratie naar 100 km/uur bewerkstelligt en op volle toeren 171 km/uur realiseert. Be paald geen trage diesel dus. Bij de ze turbodiesel en de benzinemoto ren vanaf 90 pk behoort standaard een vijf-versnellingsbak. Bij de modellen met de 1,6 liter De derde generatie en de 1,8 liter 90 pk motor is het deksel van de grote en hoge koffer bak voorzien van een geïntegreer de spoiler. Vanaf het model met de 107 pk motor drukt een spoiler op het kofferdeksel de achteras bij toenemende snelheid vaster op de weg. Honda's nieuwste topmodel: de Legend Coupé met lederen, bekleding en een notenhouten console. Met au tomaat 95,5 mille. (foto pr) Amper een kwart eeuw nadat Honda naast motorfiet sen ook auto's ging bouwen heeft het vooruitstrevende Japanse merk een topmodel van bijna een ton in de Nederlandse showrooms staan. Alle kennis en ervaring die Honda in de loop van die 25 jaren (o.a. in de Grand Prix-racerij) heeft opgedaan zitten in de Legend Coupé, een sierlijke afstammeling van de 'gewone' Legend, waarmee Honda een jaar ge leden het zogenaamde prestigieuze marktsegment binnenreed. Concrete voorbeelden van die technische kennis zijn te vinden in de nieuwe 2,7 liter zescilinder motor van de Coupé (topsnelheid 213 km/uur) en de double wishbone wielophanging (voor grotere stabiliteit en meer comfort) rondom. De uitrusting is uiteraard uiterst compleet. Zo zit er bijvoorbeeld een tweede generatie van Honda's eigen anti-blokkeersysteem op de remmen, waarbij de snel heid van de wielen continu wordt gemeten door twee micro-processors. Indien blokkeergevaar ontstaat wordt de remdruk naar het betreffende wiel geredu ceerd. Het interieur ademt een sfeer van luxe. Er is echt leer en echt notenhout gebruikt. De stoelen zijn elektrisch verstelbaar. Desgewenst kan een automaat en een cruisecontrol worden verkregen. Bij Honda realiseert men zich terdege, dat de ver koop van zulke dure wagens een heel andere aanpak vraagt dan het werken in de marktsegmenten, waarin het merk zich tot nu toe bewoog. Zeker nieuwkomers in die dure klasse moeten uiterst behoedzaam acteren. Het doel is niet al te hoog gesteld. In het Ridderkerkse hoofdkwartier verwacht men er dit jaar zo'n 75 te kun nen verkopen. Of men dat doel zal halen? Er hangen heel stevige prijskaartjes aan: 91.000 voor de handgeschakelde versie en 95.500 voor de automaat. Voor zulke bedra gen kan men ook heel aardige Mercedessen, BMW's, Alfa's en Porsches kopen. En die hebben het prestige al dat Honda nog moet verwerven. Maar de Japanners hebben in het verleden wel vaker verrast. Honda had overigens nog meer nieuws te melden. In de Civic-serie zijn nu ook de Shuttle en de CRX ver nieuwd. De Shuttle met 1,4 liter motor is voor 28.790 leverbaar. Voor bijna tien mille meer kan men er een met vier-wielaandrijving en 1,6 liter injectiemotor krij gen. De Shuttle is niet alleen groter en breder gewor den, maar heeft in plaats van een starre achteras ook double wishbone ophanging rondom gekregen. De aantrekkelijke kleine coupé CRX is weer lager geworden. De 1,6 liter zestien kleppen injectiemotor zorgt voor een topsnelheid van dik 210 km/uur. De prijs van deze tweezitter bedraagt nu 38.890 (inclusief radio-cassettespeler en wiswasser op de achterruit, die naar onderen is verlengd). Zestienklepper Kadett Opeis Kadett-serie krijgt begin vol gende maand een nieuw topmodel: een Kadett GSi met een nieuwe 2 li ter Motronic zestien-kleppenmotor. Voorzien van katalysator kan deze krachtbron een vermogen van 156 pk produceren. De Kadett GSi 16V is te herken nen aan de 16V emblemende dub bele sportuitlaat, het leren sportstuur en de leren knop op de versnelling. Speciale vering en schijfremmen rondom zijn aange bracht om de ontketende krachten in toom te kunnen houden. Met katalysator kost deze Kadett f41.599,-, zonder f43.162,-. Total diesel Ecoplus Total zegt nog wel in Sinterklaas en het monster van Loch Ness te wil len blijven geloven, maar het sprookje dat dieselrijden gepaard zou gaan met problemen moet vol gens het merk de wereld uit. Daarvoor in de plaats is 'diesel Ecoplus' gekomen, kennelijk een sprookjesachtig goede brandstof. Beveiligd tot min 20 graden Celsi us, waardoor het starten ook bij zeer lage temperaturen moeiteloos gaat. Verder zou door 'uitgekiende toevoegingen' de schuimvorming zeer beperkt zijn, zou Ecoplus de verstuivers reinigen en schoon houden, de verbranding verbete ren (dus minder verbruik) en ook nog voor schonere uitlaatgassen zorgen. Idealer kan het allemaal niet. Samengesteld door Koos Post geluid en een minuut of 6-8 beeld met digitaal stereogeluid). Probleem Het probleem zit hem in de 'beeld platen nieuwe stijl', die er ook in kunnen worden afgespeeld. De dubbelzijdige 20 cm en 30 cm beeldplaten met maximaal zo'n uur videobeeld en prachtig nieuw stereogeluid zijn niet te krijgen. Zonder die nieuwe platen zet men de introductie niet door zegt Phi- lips-woordvoerder Van der Vel den, die overigens volhoudt dat de spelers wel klaar staan om te wor den geleverd. Op zijn vroegst in mei zou men kunnen gaan demon streren bij de handel en dan ook terstond gaan leveren. De beeldplaten met digitaal ge luid moeten worden gemaakt in Blackburn (Engeland). Die fabriek produceerde eerst ook de laservi- sion discs. De mastering van de nieuwe videodiscs blijkt echter een probleem. Nu ook andere fabrie ken rond augustus/september zul len komen met een cdv-speler, zal de complete introductie wel uitge steld worden tot de Amsterdamse Firato. In de tussentijd is er wel een Letters op het beeldscherm zijn niet om aan te zien. Ronde hoeken worden trapgevels, schuine lijnen worden rafels. Op de televisie is het alleen maar lelijk, maar bij compu- terwerk zijn dure fouten en on nauwkeurigheden het gevolg. De oplossing ervoor werd al in 1971 op het MIT bedacht, maar pas vorig jaar verschenen de "eerste compu ters die gebruik maakten van 'fuzzy fonts', van „pluizige letterty pes". door Hans van Maanen Letters in 'fuzzy fonts' zijn mooi en strak als drukletters. Wie zevoor de eerste keer ziet, valt achterover van verbazing. Zelfs de kleine let tertjes zijn uitstekend leesbaar, en uit proefnemingen blijkt dat met 'fuzzy fonts' bijna ahe spelfouten uit een tekst worden gehaald, een hardnekkig probleem zoals ieder weet die met tekstverwerkers om gaat. Toch druist het idee in tegen alle intuïtie: door letters pluizige, vervagende randen en hoeken te geven, worden ze scherper. Grijs tinten suggereren ronde hoeken en schreven, en het oog ziet een strak druklettertje. „Iedereen ging er altijd van uit dat scherpte hetzelfde was als op lossend vermogen, hoe meer detail, hoe scherper. Dat blijkt niet zo te zijn. Je kunt scherpte opgeven en resolutie winnen," aldus directeur Negroponte van het Media Lab, een van de bedenkers van de'fuzzy fonts'. Gewoonlijk worden letters op het scherm gemaakt door eenvou dig de juiste beeldpuntjes te laten oplichten. Elk beeldpuntje (in vak taal pixel geheten) is licht of don ker, wit of zwart. Zo wordt in het raster een letter opgebouwd, maar onvermijdelijk gevolg is dat schui ne lijnen, die niet precies horizon taal of verticaal liggen, niet meer vloeiend verlopen maar versprin gen van pixel naar pixel. Door de beeldpuntjes kleiner te maken worden de sprongen kleiner, maar het beeldscherm wordt meteen fors duurder en de benodigde ge heugenruimte groter (verdubbe ling van de resolutie leidt tot ver viervoudiging van kosten). De nauwkeurigheid wordt be perkt doordat pixels niet oneindig klein kunnen zijn. Zodra een vloei- end-verlopend verschijnsel een be perkt aantal keren wordt „bemon sterd", ontstaan fouten. Wie eens in de twaalf uur de zeespiegel peilt, ontgaat de beweging van eb en vloed, en wie om de minuut een stukje van een symfonie hoort, ont gaat wellicht net de paukenslag. Door de beperkte bemonstering ontstaat een verkeerd beeld van de werkelijkheid. Hoe ingewikkelder die werkelijkheid, hoe ernstiger het gebrek aan informatie is. Zelfs komt het voor dat er een regelmaat lijkt te ontstaan die er in feite niet is computer-liefhebbers kennen de fraaie „moiré-patronen" die ont staan door het verspringen van de pixels. Alias Informatici spreken van het „alias- probleem". Er zijn, zoals altijd, na tuurlijk ook mensen die juist be lang hebben bij deze onnauwkeu righeid bij voorbeeld bankbiljet- tendrukkers. Joh. Enschedé in Haarlem is juist op zoek riaar moiré-patronen omdat die zeer moeilijk zijn na te maken. Ensche de wil drukken met een uiterst ho ge resolutie waarin dan opzettelijk moiré-patronen worden gemaakt. Gewone reproduktie-apparaten zoals elektronische 'scanners' en 'digitizers' lopen daarop stuk. De techniek is nog amper de kinder schoenen ontgroeid er moeten nog octrooien worden aange vraagd maar zij zal ongetwijfeld van groot belang worden, ook voor andere reproduktiemethoden. Men kan het aliassen natuurlijk tegengaan door nauwkeuriger te meten, vaker te bemonsteren of de pixels kleiner te maken, maar dat is niet altijd mogelijk of gewenst: resolutie wordt duur betaald. Van daar dat er wiskundige technieken zijn bedacht om te „anti-aliassen", om met minder geld toch de resolu tie te verhogen. En dat is in feite ook wat er ge beurt bij de 'fuzzy fonts.' Het oog wordt wetenschappelijk voor de gek gehouden. De rafels en de scherpe hoeken worden verzacht door een beetje grijs op de juiste plaats. De pixel kan, in plaats van alleen aan en uit, ook half-aan. Een moderne computer met bij voor beeld 4096 kleuren heeft echter ze ker 16 grijstinten voor een pixel be schikbaar, dus daarmee kan het ef fect nog subtieler worden. De cir kelboog wordt echt rond, de schreef wordt onmiskenbaar. Op de plank Het idee werd, naar het schijnt, voor het eerst geopperd in 1971 door een Griekse onderzoekster op het MIT, Paula Mosaides. De 'fuzzy fonts' werden uitgewerkt door Ni cholas Negroponte en bleven verder op de plank liggen. Terwijl toch pluizige letters met alleen esthetisch bevredigend zijn. IBM heeft, aldus Negroponte, proeven gedaan waarbij ze fouten uit een tekst lieten halen. Eerst op papier, dan op een beeldscherm, en dan op een beeldscherm met 'fuzzy fonts'. Met gewone letters op een beeldscherm werden zestig pro cent minder fouten eruitgehaald dan op papier, maar met 'fuzzy fonts' haalden mensen een score van 98 procent. De leesbaarheid en dus de betrouwbaarheid wordt dus ook sterk verhoogd. In een andere test moesten men sen een lijn door een cirkel op het scherm brengen. Als cirkel en lijn waren geanti-aliast, waren de proefpersonen twee keer zo nauw keurig. Hoe vreemd het ook klinkt, com puterfirma's lieten de vinding vijf tien jaar liggen. De enige thans in Nederland verkrijgbare computer waarop 'fuzzy fonts' zijn te bewon deren (en zelfs te ontwerpen), is de al veelgeprezen Archimedes van de Britse fabrikant Acorn. Daarente gen konden IBM en Apple in Ne derland er niets over vertellen al schijnen hun allernieuwste com puters wel van anti-aliasletters te zijn voorzien. Ook Philips in Eind hoven wist er niet van. Er zijn aanzienlijke problemen bij de introductie van twee belangrijke, nieuwe produkten van de elektronische industrie. De problemen zijn zodanig dat het wel tot in het najaar zal duren eer de aangekondigde 'revolutionaire vindingen' over de hele breedte zullen worden geïntroduceerd. Het gaat om het nieuwe digitale cassettedeck: de D.A.T.-recorder en om de cd- video-speler, waarin allerlei soorten geluids- en beeldplaten kunnen worden afgespeeld. door Hugo van der Heem De cd-v-combinatie zou met name door Philips begin dit jaar geïntro duceerd worden. Het is een speler van ongeveer 1600 gulden die vier of vijf soorten platen kan afspelen. Allereerst de gewone compact disc, de cd-single (een plaatje van maar 8 cm met 10 minuten muziek) en dan cd-video (een combinatie van een cd en een videoplaat met dezelfde omtrek, dus 12 cm). De laatste levert zo'n 20 minuten cd- cdv-speler te koop: van Pioneer in Weesp. Sony verwacht op de Firato ook zo'n speler te kunnen brengen. D.A.T.-recorder Minder zeker is Brandsteder, de importeur van Sony, over de intro ductie over van de D.A.T.-speler. De digitale opvolger van de casset terecorder kan de geluidswereld op zijn kop zetten. Eigen opnamen met de machine klinken net zo goed als compact disc geluid. Maar de introductie is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar men op het hoofdkantoor in Badhoevedorp zegt, op aandringen van de Sony- top, terwijl de machine oorspron kelijk al in oktober in de winkels zou verschijnen. Een ontbeantwoorde vraag is of het hier om een politiek steekspel gaat. Weliswaar zou de machine in Duitsland en Frankrijk te koop zijn, maar Sony ondervindt nogal wat tegenwerking van de software industrie inzake de DAT-recorder en men heeft trouwens nog andere problemen aan het hoofd. Bij Sony is namelijk de beslis sing gevallen om toch VHS-recor- ders te gaan leveren voor de video sector. Betamax, dat bijna niet De cdv-speler kan beeldplaten, meer verkocht, zal uitsluitend nog als 'super-recorder' worden aange boden. Voor de niet zo verwende consument is VHS nu ook bij Sony te krijgen, al zullen de eerste ma chines, volgens Japanse bronnen, door Hitachi gemaakt worden. Hoewel Sony zegt naast VHS en 8 mm, Super-Beta te zullen blijven produceren, is het de vraag hoe de handel hierop zal reageren. Philips heeft na de introductie van VHS (toen men het Europese V-2000 systeem verliet) ook gezegd het ei- cd-videoplaten en cd's afspelen. gen systeem gewoon door te zullen bouwen. In de kortste keren is men daarop teruggekomen en gingen de laatste V-2000 machines voor ramshprijzen van de hand. Sony heeft - eigenzinning genoeg veel langer gewacht met VHS - maar produceert daarnaast ook nog eens volgens de 8-mm norm camera/re corders, zodat men drie systemen onder een dak heeft. De vraag is hoe lang men die situatie kan vol houden. De verliezen bij Philips op V-2000 waren indertijd gigantisch. De DAT-recorder kan een omwenteling betekenen in de opname-kwaliteit van het geluid: tenminste als hii lever baar wordt.. J

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11