Wakl lieiin ontvangt steeds minder steun Rabin spreekt afschuw uit over bulldozer-incident Anti-terreurwet aangenomen Van Oostenrijkse bevolking Nazi-documenten aan antiquariaten verkocht Nicaragua poogt Contra's financiële klap te geven WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 WENEN (DPA/AFP/Rtr/AP) - De in opspraak geraakte Oostenrijkse president Kurt Wald- heim kan bij nieuwe verkiezingen niet meer op een meerderheid rekenen. Dit blijkt uit een opiniepeiling, die na de televisietoespraak van Waldheim is gehouden. De resultaten verschijnen vandaag in het gezaghebbende Oostenrijkse dagblad Die Presse. KOBLENZ (AP) - Een gedeelte van de verdwenen nazi-documenten uit het Amerikaanse Berlin Docu ment Center in Westberlijn werd de afgelopen jaren aangeboden in catalogi voor verzamelaars. Dit zei gisteren Hans Booms, directeur van het federale archief in Ko blenz. Volgens Booms stonden de documenten, die historici voor heen in het archief hadden aange troffen, in catalogi van antiquaria ten. Een archiefmedewerker wist de hand te leggen op een kopie van de catalogus van een Engels antiqua riaat, waarin een lijst orginelen was opgenomen van voordrachten van SS-officieren voor een ridderkruis. Volgens Booms konden deze pa pieren alleen afkomstig zijn uit de persoonsregisters die het Ameri kaanse archief waren opgeslagen. Booms zei dat hij sinds 1982 ver scheidene aanwijzingen had dat er documenten uit het archief op de antiquariatenmarkt circuleerden. Het Openbaar Ministerie van Berlijn verdenkt de plaatsvervan gend directeur van het Document Center ervan tienduizenden nazi documenten te hebben gestolen en verkocht aan antiquars en handela ren in militaria in een aantal deel staten van de Bondsrepubliek. Voor de documenten werden be dragen betaald van 200 tot 500 mark, en soms zelfs 5000 mark. Volgens Booms ging het bij de voordracht voor de ridderkruizen overigens niet om bijzonder voor aanstaande officieren. Hij zei dat een archiefmedewerker nog in de cember de zaak opnieuw bij de Amerikanen had aangekaart, maar geen nieuwe inlichtingen kreeg. In 1982 had het archief van Booms de eerste aanwijzingen dat er docu menten uit het Amerikaanse Cen ter te koop waren. Steeds als een medewerker van het archief zich met een lid van het Openbaar Mi nisterie naar de bewuste winkel spoedde, bleek het stuk al te zijn verdwenen. Booms heeft niette min het ministerie van binnenland se zaken verzocht een onderzoek in te stellen. Van 1983 tot 1986 deed het ministerie dit ook, maar het werd daarna stilgezet. Pas afgelopen zomer, nadat op nieuw een anonieme tip was ont vangen, stortte het ministerie zich weer op de zaak. Daarbij werden tot nu toe 1500 documenten achter haald. Booms wilde geen namen onthullen van de handelaren die als tipgever hadden gewerkt of die werden verdacht van heling van de documenten. Het zou om Westduit sers uit verschillende deelstaten gaan. Het archief bracht ook de di recteur van het Document Center. Simon, van de affaire en de verden kingen op de hoogte. In een brief had de directeur laten weten dat hij na een eigen onderzoek geen nieu we feiten had ontdekt. Simon kreeg van de Westduit sers een aantal namen van tipge vers en ging na of die gebruik had den gemaakt van het Document Center. Booms zei overigens de in druk te hebben dat Simon ook be reidwillig heeft samengewerkt met het Openbaar Ministerie. Uit de peiling, die maandag direct na Waldheims toespraak werd ge houden, blijkt dat 45 procent van de ondervraagden niet op Wald heim zou stemmen. Daarentegen zou 34 procent opnieuw aan de hui dige president zijn voorkeur geven. Tegenstander van een onmiddel lijk aftreden is 46 procent tegen over 37 procent voorstanders. De rest zei geen mening te hebben. Intussen heeft Waldheim een aanklacht wegens smaad inge diend tegen het Westduitse week blad Der Spiegel. Volgens een woordvoerder van Waldheim is de aanklacht gericht tegen het artikel dat op 1 februari in Der Spiegel ver scheen over het inmiddels vals ge bleken Joegoslavische document. Daarin zou worden aangetoond dat Waldheim direct betrokken was bij het deporteren van burgers naar concentratiekampen. Eerder uitte de president een klacht tegen Bronfman, voorzitter van het Joods Wereld Congres en het Oos tenrijkse blad Wiener. Door de affaire-Waldheim deden geruchten de ronde dat de rege ringscoalitie gevaar liep. De Oos tenrijkse regering liet gisteren ech ter weten aan te blijven hoewel de coalitiepartijen de kwestie-Wald- heim verschillend beoordelen. De socialistische kanselier Franz Vra- nitzky verklaarde dat hij „ondanks de moeilijke situatie rond de per- Thatcher gelast - onderzoek naar lot commando's LONDEN (AP) - Groot-Brittannie zal het onderzoek heropenen naar het lot dat zes Britse militairen in de Tweede Wereldoorlog hebben ondergaan, omdat er wellicht een verband bestaat met de activiteiten van de Oostenrijkse president Waldheim in die periode. Premier Thatcher zei als antwoord op schriftelijke vragen in het Lager huis dat de beschuldigingen tegen Waldheim zeer ernstig worden ge nomen, vooral die met betrekking tot de Britse soldaten. Op 7 april 1944 werden bij een ac tie op het Griekse eiland Alimnia, dat door de Duitsers was bezet, ze ven Britse commando's krijgsge vangen gemaakt. Eén van hen gaf informatie aan de Duitsers en wist zijn gevangenschap te overleven. De zes anderen werden voor het laatst in leven gezien in het hoofd kantoor van de Duitse geheime dienst in Thessaloniki op het vaste land van Griekenland, toen Wald heim daar dienst deed. Algemeen wordt aangenomen dat de zes door de Gestapo zijn doodgeschoten. Drugssmokkel De premier van de Bahamas, Sir Lynden O. Pindling, is van betrok kenheid bij onwettige drugstrans porten naar de Verenigde Staten beticht. De beschuldiging werd ge uit door een marihuanasmokkelaar die als getuige optrad in het proces dat in de Verenigde Staten wordt gevoerd tegen de Colombiaan Car los Lehder Rivas. De smokkelaar zou Pindling 400.000 dollar voor bescherming hebben betaald. Nieuwzeeland Nieuwzeeland heeft zijn stand punt ten aanzien van de geëiste te rugkeer van een Frans geheim agent versoepeld. Minister van bui tenlandse zaken, Marshall, zei dat zijn regering de kwestie zal laten rusten tot na de Franse verkiezin gen van 24 april dit voorjaar. De ge heim agent, majoor Alain Mafart, werd door een Nieuwzeelandse rechter veroordeeld wegens het tot zinken brengen van The Rainbow Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace. Daarbij kwam de Ne derlandse fotograaf Fernando Pe- reira om het leven. Oorlogsschepen Het Amerikaanse slagschip Iowa en twee begeleidende oorlogssche pen zijn van de Perzische Golf op weg naar huis en een ander schip verlaat binnenkort het oorlogsge bied tussen Iraq en Iran. De beper king van de Amerikaanse vloot in het gebied werd gisteren aange kondigd door de Amerikaanse on derminister van defensie, Armita- ge. Hij zei echter dat de terugtrek king geen wijziging betekent van het beleid Kuwaytse olietankers te beschermen. IRA-lid Een Britse rechtbank heeft een Amerikaans lid van het verboden Ierse Republikèinse Leger (IRA) tot levenslang veroordeeld wegens moord op een politieman. Het pro ces tegen de 40-jarige William Quinn duurde vijf dagen. De man was na een juridische strijd van vijf jaar door de Verenigde Staten aan Groot-Brittannië uitgeleverd. soon van de president voorlopig zijn werk wil voortzetten". Ook de vice-kanselier Alois Mock van de Oostenrijkse Volks partij was van mening dat de rege ring de moeilijkheden wel aan kan. De enige mogelijkheid om een regeringscrisis te voorkomen, lijkt de gezamenlijke inspanning van beide grote blokken (socialisten en conservatieven) om Waldheim er van te overtuigen dat het in het landsbelang is dat hij vertrekt. Een vooraanstaand lid van de commis sie van historici die onderzoek deed naar Waldheims oorlogsverle den, Messerschmidt, deed gisteren een oproep aan de Oostenrijkse president af te treden. De zaak-Waldheim heeft volgens kanselier Vranitzky economische gevolgen. De kanselier zei dat gro te Amerikaanse reisbureaus die reizen naar Midden-Europa organi seren niet meer Wenen maar de Hongaarse hoofdstad Boedapest als hoofdreisdoel hebben en van- daaruit dagtochten naar Wenen or ganiseren. Op het hoofdbureau van het Oostenrijkse toeristenbureau in Wenen werd hierop echter ver baasd gereageerd. Toegegeven werd dat enkele reisbureaus in het oosten van de Verenigde Staten minder trips naar Oostenrijk had den geboekt, maar dat dit royaal wordt gecompenseerd door be sprekingen uit andere delen van de Verenigde Staten. De Nederlandse toeristen zouden ook nog massaal naar de Alpenrepubliek trekken. MANILA Zwaar bewapende politiemannen slepen een vrouw weg tijdens de ontruiming van een illegale woonwijk in het voorstadje Quezon bij de Filipijnse hoofdstad Manila. Meer dan duizend bewoners hadden een menselijke barricade gevormd en vochten met de politiedie de wijk op last van de plaatselijke autoriteiten eerst ontruimde en daarna met de grond gelijk maakte. Overigens raakte niemand ernstig gewond bij de rellen. MEXICO (GPD) Nicaragua heeft al z'n grensovergangen gesloten. Sergio Ramirez, de Sandinistische vice-president, legde gisteren uit dat men op die manier wil voorko men dat Contra-revolutionairen hun oude 'cordoba's' omwisselen voor de maandag ingevoerde nieu we Nicaraguaanse munteenheid. Veel Contra's bevinden zich in Honduras en Costa Rica. De Nicaraguanen hebben tot morgen de tijd om hun oude cordo ba's om te wisselen voor nieuwe tot een maximaal bedrag van 10 mil joen, officieel één miljoen dollar. Willen de mensen meer wisselen dan moeten ze ook het overschot inleveren, maar daarvan kunnen bewijzen dat het kapitaal op eerlij ke wijze is verkregen. Indien ze dat kunnen ontvangen ze in een later stadium de resterende nieuwe cor doba's. De Sandinisten hopen op die manier met name het grote aan tal speculanten aan te pakken, en ook de Contra- revolutionairen. De maatregelen kwamen als een komplete verrassing. Aan de gigan tische operatie om een nieuwe munteenheid in te voeren was desalniettemin 6 maanden lang ge- Ieren boos over Britse maatregel LONDEN (GPD/AP) - De Britse regering zal volgend jaar een per manente wet introduceren voor de preventie van terrorisme. Niette min krijgt het parlement elk jaar de gelegenheid om de inhoud en wer king van deze wet te herzien. Dit verklaarde de minister van binnen landse zaken, Hurd, vannacht in een roerig Lagerhuis. De Ierse re gering reageerde kritisch op de an ti-terreurwet. Aangenomen wordt dat het voornemen zal leiden tot een verdere verslechtering van de Brits-Ierse betrekkingen. De nieuwe wet zal voor onbe perkte tijd van kracht zijn. Krach tens de wet mag de politie mensen die van terrorisme worden ver dacht, zeven dagen in hechtenis nemen zonder daarvan iemand op de hoogte te stellen of hen voor te geleiden. Ook kan verdachten uit Noordierland de toegang tot het vasteland van Groot-Brittannie worden ontzegd. Door de wet per manent te maken voorkomt de re gering dat zij, zoals tot nu toe, elke vijf jaar met nieuwe wetsvoorstel len moet komen. De beslissing om de wet een per manent karakter te geven is het ge volg van een rapport dat Lord Cole- ville in opdracht van de regering heeft samengesteld. Zijn hoofd conclusie luidde, dat terrorisme in al zijn vormen een blijvende zaak is. Daarom moet de wettelijke pre ventie ook permanent zijn. De wet werd als tijdelijke maat regel ingevoerd nadat het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) in 1974 een bomaanslag had gepleegd op twee café's in Bir mingham. Daarbij kwamen 21 mensen om het leven. Sindsdien zijn er meer dan zesduizend men sen onder de nu geldende bepalin gen gearresteerd. Voornamelijk op verdenking van mogelijke contac ten met of sympathieën voor de IRA of andere terroristische groe pen. De wet geeft de politie volm achten, als het erom gaat in dit ka der mensen op te pakken, te verho ren en vast te houden. Vorig jaar werden in Groot-Brittannie in het kader van de terroristenwet 225 ar restatie verricht. Slechts twaalf procent daarvan leidde tot be schuldigingen. werkt door duizenden Maar de Sandinisten zagen kans om het geheim binnenskamers te houden. Vorige week donderdag werd nog de uitgifte van een nieuw biljet van een half mijoen oude cor doba's bekendgemaakt. Volgens Sergio Ramirez, de vice- president, hebben de Contra- revo lutionairen op het ogenblik grote sommen oude cordoba's. De ver rassende invoering van een nieuwe munteenheid zou daarom opnieuw een klap betekenen voor de rebel len. die eerder deze maand alle hulpverlening uit Washington kwijtraakten. Een woordvoerder van de Contra's toonde zich echter optimistisch. Hij verklaarde dat de rebellen nu niet meer met grote zakken vol bankbiljetten hoeven rond te sjouwen. „Todos a cambiar", zo heet het nu in Nicaragua. Een slagzin met dubbele betekenis; allemaal gaan wisselen, maar ook; allemaal ver anderen. De Sandinisten willen de verregaande economische heror dening gebruiken om met een schone lei te beginnen. De door henzelf gestimuleerde, en ook vaak beheerde, zwarte markt zou moe ten verdwijnen. En het streven is om de inflatie, die vorig jaar door- galopeerde tot 1800 procent, dit jaar beneden de 100 procent te hou den. JOHANNESBURG (GPD) Zuidafrika heeft het afgelopen weekend opnieuw vier blanke sol daten verloren in zuidoost-Angola. De bekendmaking van de dood van de dienstplichtigen door het Zuidafrikaanse opperbevel volgt na eerdere beschuldigingen van de Angolese president Dos Santos, dat Zuidafrika versterkingen naar Zuid-Angola heeft gestuurd. In de verklaring van het Zuid afrikaanse opperbevel wordt de dood van vier 19-jarige dienstplich tigen toegeschreven aan een actie van het Angolese regeringsleger, waarbij gebruik werd gemaakt van geavanceerd Russisch luchtaf weergeschut. ADVERTENTIE WAREN - Russische militairen schuiven een ontmantelde SS-12-raket in een container op de legerbasis Waren in Oost-Duitsland. De Russen zijn, eerder dan in het IN F-wapenakkoord is overeengekomen, reeds begonnen met het ontmantelen van raketten voor de middellange afstand. De raket ten zullen volgens het Oostduitse persbureau ADN per trein naar de Sov jetunie worden afgevoerd. De Russen lopen met hun actie vooruit op de nog te geven goedkeuring aan het wapenakkoord door de Amerikaanse Senaat. (foto and BAYRUT (AP) - Een groep die zich de Eskaders van de Islamitische Ji had in Palestina noemt, heeft giste ren gezworen twee Israëlische mi nisters te vermoorden uit wraak voor de bomaanslag waarbij op Cy prus drie Palestijnen om het leven kwamen. „De koppen van (minis ter van landbouw) Sharon en (pre mier) Shamir zullen rollen als ver gelding voor deze misdaad," zo luidde een verklaring die werd af gegeven bij een westers persbu reau in Bayrut. De Eskaders bestaan vermoede lijk uit Palestijnse, islamitische fundamentalisten. De organisatie heeft de afgelopen twee jaar de ver antwoordelijkheid opgeeist voor verschillende aanslagen in de Ga- za-strook en op de Westoever, en ook voor de aanslag van 15 oktober 'Twee ministers Israël zullen worden gedood' 1986, toen een handgranaat werd gegooid bij de Klaagmuur in Jeru zalem. Een Israëlische soldaat kwam toen om het leven en 69 an dere mensen raakten gewond. De organisatie heeft ook ver klaard een belangrijke rol te spelen in de onlusten in de bezette gebie den. De drie Palestijnen, die hoge functionarissen van de PLO zou den zijn, kwamen zondag om het leven toen hun auto explodeerde in de Cypriotische havenstad Limas sol. Voorzitter Yasser Arafat van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren duidelijk te kennen gegeven dat het Cairo-ak- koord, waar hij in 1985 zijn handte kening onder zette, als gevolg van de recente aanslagen op Cyprus voor de PLO zijn waarde groten deels verloren heeft. Met het Cairo-akkoord verwierp de PLO terreuracties tegen burger doelen waar ook ter wereld en be perkte de organisatie zich tot acties tegen militaire doelen binnen Is rael. Strikt geïnterpreteerd hield het akkoord in feite in dat de PLO zich verplichtte alleen aanvalsac- ties te ondernemen tegen militaire doelen in de door Israel bezette ge bieden. HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOORT TE LAAT IS. van 9 tot 21 uur TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli sche minister van defensie Rabin zei gisteren dat het ernstige inci dent in het dorpje Salem op de Westelijke Jordaanoever waarbij Israëlische soldaten vier Palestijn se jongeren levend begroeven met een militaire bulldozer, juridisch streng zal worden aangepakt. „Het is onvoorstelbaar dat zoiets in ons leger kan gebeuren", zo zei de mi nister in antwoord op vragen in het Israëlische parlement, de Knesset. Twee soldaten die bij het inci dent betrokken waren, zijn inmid dels gearresteerd. Meer arrestaties worden verwacht, „een militaire rechtbank zal hun straf bepalen", beloofde minister Rabin. Een ander bulldozer-incident vond gisteren plaats in Hebron, op de Westelijke Jordaanoever. Vol gens Palestijnse bronnen liet een Israëlische bulldozerbestuurder zijn laadschop neervallen op een auto uit het dorpje Yatta. Alle vijf Palestijnse inzittenden liepen hoofdwonden op en moesten in Israëlische soldaten op de bezet te Westoever en in de Strook van Gaza hebben gisteren opnieuw met scherp op betogers gevuurd. Daar bij zijn volgens ziekenhuisfunctio narissen minstens drie Palestijnen verwond. De bewoners van de bezette ge bieden waren door Palestijnse acti visten opgeroepen gisteren te ma ken tot een speciale „dag van toorn". De demonstraties tegen de Israëlische bezetter en de aanval len op joodse kolonisten moesten volgens de oproep worden uitge breid. Palestijnse jongeren gooi den met stenen naar auto's en sta ken bussen in brand om kracht bij te zetten aan een door hen afgekon digde algemene staking. De oproep werd gedaan in pamfletten die wa ren ondertekend door de „Verenig de Nationale Leiding van de Op stand". In het dorp Kabatiyeh, niet ver van Nablus op de Westoever, open den Israëlische militairen met scherp het vuur op betogers en ver wondden twee Palestijnen aan de benen, aldus het Palestijnse pers bureau PPS. Een derde Palestijn raakte gewond bij een schietpartij in Jenin, ten noorden van Nablus. In oost-Jeruzalem verspreidde de politie Palestijnse jongeren die met stenen gooiden en op verschei dene plaatsen probeerden wegver sperringen op te werpen. In de Strook van Gaza bekogelden Pa lestijnse jongeren auto's met ste nen en gooiden spijkers en scher ven op wegen om die onbegaan baar te maken. Het leger kondigde een uitgaans verbod af voor Idna, bij Hebron, nadat betogers een brandbom had den gegooid naar een transportwa gen voor tanks, die bij vergissing het dorp was binnen gereden. De wagen werd vernietigd. Niemand raakte gewond. Ook de joodse kolonisten heb ben hun toevlucht genomen tot psychologische oorlogsvoering met pamfletten. Leden van de ko lonistenorganisatie Gush Emunim hebben gezegd dat ze bezig zijn met het drukken van vlugschriften die zullen worden verspreid in de door'Palestijnen bewoonde gebie den. Volgens de Israëlische televi sie wordt er in de pamfletten ge dreigd dat de Palestijnen van de Westoever zullen worden verdre ven als de demonstraties niet op houden. Een officiële Israëlische woord voerder heeft gisteravond ontkend dat Israëls premier Shamir nu op bezoek in Italië de Jordaanse ko ning Hoessein in het geheim zou ontmoeten. Koning Hoessein brengt op dit moment een korte skivakantie door in de Alpen in Noord-Italië. Geruchten over een verwachte geheime ontmoeting tussen Israëls premier en de Jordaanse monarch doken gister avond op toen Israëlische woord voerders weigerden te onthullen waar Shamir een privé-diner zou nuttigen met de Israëlische ambas sadeur in Italië. Volgens de Israëli sche televisie heeft premier Sha mir koning Hoessein in het verle den ontmoet ih Londen. Gemaskerde Palestijnse jongeren gooien met stenen naar Israëlische po- litie-agenten in het vluchtelingenkamp Anata, ten noorden van Jeruza lem. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5