Particuliere celbewaking twistpunt Bezetting Radboudziekenhuis uit protest tegen elektroshock Snel besluit over mijnenjagers Milieudefensie geeft fout toe CBS: kwaliteit statistieken op het spel Kort geding tegen KK na artikel relatiebemiddeling Karate Bob wil terug naar Bijlmerbajes Gezin Oostduitse medicus krijgt toch uitreisvisum WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 FAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Er is verdeeld gereageerd op het be sluit van enkele gemeenten om particuliere bewakings diensten in te schakelen voor het toezicht op arrestanten. De politiebonden keuren het af, omdat de bewakers niet speciaal voor deze taak zijn opgeleid. Het ministerie van justitie juicht het besluit van harte toe: de politie kan zo be ter toekomen aan het uitoefenen van haar eigen taken. NIJMEGEN (ANP) Zeven leden van het Breed Front Nijmegen, een tegenbeweging in dè psychiatrie, hebben gisterdagmiddag ruim een uur de afdeling psychiatrie van het Nijmeegse Radboudziekenhuis be zet. De bezetters eisten het ontslag van het hoofd van de afdeling Zwa- nikken, omdat hij verantwoorde lijk is voor de herinvoering van elektro-shocktherapie over enkele weken. De bezetters wilden de be zetting minstens 24 uur volhouden, maar de politie maakte er al na ruim een einde aan. De directe aanleiding voor de be zetting zijn de deze week gehouden week van de psychiatrie en een ar tikel in een plaatselijk dagblad eind vorige week. Daarin zei Zwa- nikken dat twee zwaar depressieve patiënten op de nominatie staan behandeld te worden met elektro- convulsie-therapie, de officiële be naming voor elektroshock. Het Sint Radboudziekenhuis is als een van de zes academische ziekenhui zen in Nederland aangewezen door de geneeskundige hoofdinspectie voor de geestelijke gezondheids zorg om elektro-shocks toe te pas sen. Na een voorbereidingsperiode 2,5 jaar is het ziekenhuis nu zover de therapie in praktijk te kunnen brengen. Zwanikken liet onmiddellijk we ten dat hij er niet aan denkt het be leid te wijzigen. "Ik laat me niet chanteren", aldus Zwanikken. Op verzoek van de directie maakte de politie na ruim een uur een einde aan de bezetting. Daarbij werd een 28-jarige Nijmegenaar aangehou den, de overige zes bezetters verlie ten zonder verdere incidenten het ziekenhuis. De directie besloot tot onmiddellijke ontruiming, omdat zi.i het het absoluut ontoelaatbaar achtte dat de leefwereld van pa- tienten, juist op de afdeling Psychi atrie, ruw wordt verstoord. Het Breed Front Nijmegen heeft via een woordvoerder laten weten de actie tegen de elektro-shockthe rapie niet als beëindigd te beschou wen. Elektroschock is een van de meest omstreden behandelings methoden uit de psychiatrie. De patiënt krijgt daarbij een stroom stoot in de hersenen toegediend als therapie voor ernstige depressies De bijverschijnselen zijn heftige spiertrekkingen (soms zelfs met botbreuken tot gevolg) en soms licht geheugenverlies. "Je blaast het hoofd van de patiënt leeg in de hoop dat je de depressie mee neemt", aldus vatte een van de be zetters de bezwaren tegen. Voorstanders stellen dat elec- troshock in een aantal gevallen te verkiezen valt boven gewone medi cijnen omdat deze soms (ook) ern stige bijwerkingen hebben. Deson danks werd electroshock zo om streden dat hij vrijwel nergens meer werd gebruikt. De elec troshock die het Radboudzieken huis wil gaan toepassen is volgens Zwanikken een veel 'lichtere' vorm dan de oude, waardoor de bijwer kingen voor een een belangrijk deel worden voorkomen. Tot nu toe hebben vier gemeenten particuliere bewakers ingescha keld voor het toezicht in politiecel len. Nog eens 20 politiekorpsen zijn hierover in onderhandeling. toe dat die opleidingseisen ontdo ken worden". Stoffelen sprak van een nieuwe stap naar privatisering van het beroep van gevangenbe waarder. "Ik vind dat een heel Door de arrestantenbewaking uit slechte zaak". Hij kondigde te besteden willen de korpsen de handen vrij krijgen voor andere ta ken. De Tweede-Kamerleden Smits (CDA) en Dijkstal (WD), lid van de kamercommissie voor politieza ken, noemen het inschakelen van particulieren een positieve ontwik keling. Voorwaarde is volgens hen wel dat de bewakers goed zijn op geleid en de uiteindelijke verant woordelijkheid altijd bij de politie leiding blijft liggen. Ook de voor zitter van de commissie voor justi tie in de Tweede Kamer, de PvdA'er Kosto, is niet tegen parti culiere bewaking van gevangenen. Hij wijst erop dat er weinig te doen is tegen contracten tussen politie korpsen en particuliere bewa kingsdiensten. Zijn partijgenoot Stoffelen. frac tiewoordvoerder voor politieza ken, keurt het inschakelen van par ticulieren af. "Na de dood van Hans Kok in een politiecel, hebben we met z'n allen geleerd hoe belang rijk de opleiding van arrestanten- bewaarders is. Dit contract leidt er- Jaar cel voor moord AMSTERDAM (ANP) - De kinder rechter in Amsterdam heeft een 18- jarige jongen uit de hoofdstad gis teren veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. De jongen heeft op 3 ok tober vorig jaar de 19-jarige stu dent Aris Zondervan uit Marken met een mes doodgestoken toen deze in Amsterdam op de bus stond te wachten. Volgens een psy chiatrisch rapport is de dader ver minderd toerekeningsvatbaar. De fatale steekpartij ontstond zonder aanleiding. Binnenland kort Beveiliging De ministers Van Dijk (binnen landse zaken) en Korthals Altes (justitie) bepalen hoe huizen van bewindslieden worden beveiligd. Premier Lubbers antwoordt dat op vragen van PPR-kamerlid Beckers naar aanleiding van de nieuwe, meer dan 60.000 gulden kostende beveiliging van de woning van mi nister Brinkman in de Leidse Me- renwijk. Een eigen bijdrage van de ministers is er niet, de beveiliging komt geheel op kosten van het be trokken departement. Telefoon De veerboot Vlissingen-Bres- kens heeft sinds gisteren een open bare telefoon. De plannen daarvoor zijn opgekomen door de vele man kementen en oponthoud in het re cente verleden. De Provinciale Stoombootdienst heeft de draadlo ze telefoon een jaar op proef. Bel len is niet goedkoop: 2,25 gulden voor de eerste minuut, 1,75 gulden voor elke volgende. Ontucht De Amsterdamse justitie onder zoekt de beschuldiging dat de di recteur van de basisschool Het Wespennest ontuchtige handelin gen heeft verricht met een leerling. Een paar weken geleden werd het schoolhoofd van de Amsterdamse Biënkorf van hetzelfde beschul digd. De vader van het meisje mis handelde de man om een bekente nis los te krijgen en zit daarvoor nog altijd vast. Drugscellen Amsterdam wil 80 van de extra cellen die het rijk aan de hoofdstad heeft toegewezen voor afgewezen asielzoekers, gebruiken voor crimi nele druggebruikers. Volgens bur gemeester Van Thijn heeft Amster dam veel te kort aan de 49 extra cel len voor de aanpak van criminali teit in de binnenstad. "Deze cellen zijn systematisch gevuld, die hoe veelheid is te klein", aldus Van Thijn. Homopark De Enschedese burgemeester Wierenga is teleurgesteld en ver baasd over het besluit van de be heerscommissie om het Volkspark per 1 april 's avonds te sluiten in verband met homo-progtitutie. De commissie heeft net besluit geno men omdat ondanks jarenlang overleg nog steeds wandelaars worden lastiggevallen door man nen met seksuele bedoelingen, bosjes worden vernield en openlijk seks wordt bedreven. Wierenga wil opnieuw met de commissie praten. schriftelijke vragen te zullen stel len aan de ministers van justitie en binnenlandse zaken. Volgens directeur Schinuis van de Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD) kan het uitbesteden van de bewaking een besparing van 10 tot 15 procent opleveren. De NVD heeft inmiddels 148 politiekorpsen aangeschreven en haar diensten aangeboden. In Helmond, Arnhem, Lelystad en Hilversum werken in totaal 30 particuliere bewakers. Een experi ment in Hilversum, dat al drie jaar met de NVD samenwerkt, heeft volgens de particuliere bewakers uitgewezen dat het prima gaat. Ook de Hilversumse commissaris P. van der Molen is enthousiast. "Als een van de vijf bewakers zich ziek meldt, kan ik hem laten vervan gen". De politievakbonden zijn niet erg tevreden over het feit dat parti culiere bewakers hun taken over nemen. "Arrestantenbewaking is te gevoelig om zomaar uit handen te geven", aldus voorzitter Koffe- man van de Christelijke Politie bond. Zijn collega Van der Linden van de AJgemene Politiebond: "Op particulieren heb je geen invloed, ambtenaren kun je eventueel straf fen en ontslaan". Hij waarschuwt voor een 'sluipende privatisering van politietaken, die al enige jaren gaande is'. De voorzitter van het coördine rend politieberaad, commissaris T. de Vries, vindt dat er veel meer po litietaken uitbesteed kunnen wor den, zo lang ze maar onder verant woordelijkheid van de politie blij ven plaatsvinden. Ook kunnen ta ken worden doorberekend. Bij dat laatste kan worden gedacht aan be waking bij voetbalstadions. Volgende week brengt het poli tieberaad een rapport uit over het politiebudget en de mogelijkheden om daarop te besparen. "Onder houd van allerlei technische zaken, transport van arrestanten en activi teiten aan de balie van politiebu reaus kunnen net zo goed worden gedaan door mensen met een be perkte opleiding, in plaats van all round politiemerisen", aldus De Vries. Een particuliere bewakermedewerker van de Nederlandse Veiligheids dienst, doet zijn ronde in het cellenblok van het Hilversumse politiebu reau. De gemeente Hilversum experimenteert met particuliere bewaking van arrestanten en is tot nu toe tevreden over het resultaat. (foto and DEN HAAG (ANP) - Nederland besluit begin volgende maand over de mijnenjagers in de Golf. De Maassluis en de Hellevoetsluis moeten in mei in Nederland terug zijn voor onderhoud, en de terug reis duurt vijf tot zes weken. Zo doende moet over een paar weken al worden besluiten of, hoeveel en welke mijnenjagers de Maassluis en Hellevoetsluis moeten vervan gen. De afgelopen tijd hebben di verse Westeuropese landen oor logsschepen uit de Golf terugge trokken. Het is niet denkbeeldig dat Nederland zal besluiten nog maar een mijnenjager in de Golf te handhaven. Overleg over de vorming van een eskader van de vijf landen van de Westeuropese Unie die oorlogs schepen naar de Golf hebben ge zonden heeft tot nu toe geen resul taat opgeleverd. Nederland zou graag zien dat Frankrijk, Italië, Groot-Brittannie, België en Neder land samen een vlooteenheid vor men. Frans-Britse meningsver schillen over het commando zou den oorzaak zijn dat het al geruime tijd durende overleg tot nu toe vruchteloos is gebleken. Neder land, zo werd in diplomatieke kring in Den Haag opgemerkt, heeft geen moeite met het plaatsen van marineschepen in de Golf on der Brits commando. Met de Britse marine bestaan sinds het begin van de Nederland se aanwezigheid afspraken voor het verlenen van bescherming, met de Belgische marine over het ge bruik van het Belgische bevoorra dingsschip in de Golf. Ook nauwe re samenwerking met alleen de Britten en de Belgen is Nederland zeer welkom. Minister Van Eeke- len (defensie) heeft zo'n samenwer king een kleine maand geleden met zijn Belgische en Britse colle ga's in Londen besproken, maar een akkoord heeft dit niet opgele verd. Deskundigen van de zeven WEU-landen hebben gisteren in Den Haag opnieuw overlegd over samenwerking. Binnenkort wordt in Parijs verder gepraat. De twee WEU-landen die geen schepen in de Golf hebben, de Bondsrepu bliek en Luxemburg, nemen indi rect aan de samenwerking deel: Westduitse oorlogsschepen vullen in de Middellandse Zee het gat dat door het vertrek van schepen van bondgenoten is ontstaan, Luxem burg betaalt mee aan het Belgische en Nederlandse verblijf in de Golf. Geen lek in koelwaterleiding van kerncentrale Dodewaard UTRECHT (GPD) - De Vereni ging Milieudefensie heeft zich be gin februari vergaloppeerd door alarm te slaan over een 'lek' in het reactorvat van de kerncentrale in Dodewaard. Woordvoerder Sible Schone geeft toe :"Er was onvol doende reden voor zoveel opwin ding, maar dat hebben we pas ach teraf kunnen constateren en dat is spijtig". Milieudefensie luidde op 3 febru ari de noodklok: 'koelwaterleiding N8 lekt op een moeilijk bereikbare plaats: er komt straling vrij'. De vereniging had het zwart op wit, het haar toegespeelde 'vertrouwe lijke' KEMA-rapport liet geen ruimte voor twijfel, aldus Milieude fensie. De directie van Dodewaard ont kende vervolgens met klem dat er iets aan de centrale mankeerde. Er was weliswaar sprake geweest van een beginnend scheurtje in de lei ding, maar dat was al lang gedicht. Het betrof geen koelwaterleiding, maar een minder belangrijke wa terzuiveringsleiding. Bovendien bestond er volgens de directie geen geheim rapport over de kwestie. Schone vindt overigens niet dat DEN HAAG (ANP) De Joegoslaaf Slobodan M.. be- Bob naai ter bekend als Karate Bob, wil terug naar zijn cel in de 'torens' i Biilmerbajes. Daartoe diende gisteren een kort geding nisverleden en is doodsbang v de Haagse rechtbank, aangespannen door de zo'n tien jaar geleden staffunctionaris in het peniten- raadsman van de Joegoslaaf, mr. C.Korvinus. Karate tiair selectiecentrum, zij Bob heeft ontmoet. De twee konden het uitstekend met elkaar vinden. "Bob was vaker buiten de gevangenis dan daarbinnen en mocht zelfs rijles nemen", aldus Bob's raadsman mr. zijn be- Korvinus. Na enige tijd wilde de vrouw niets meer van Bob we- hij bleef haar met brieven bestoken. De werd daar zo nerveus van dat zij onderdook als Bob, die wegens doodslag, poging tot doodslag krachtingen al ongeveer 12 jaar in Nederlandse gevan genissen doorbracht, zit nu in het huis van bewaring Scheveningen in voorarrest in afwacftting rechting. De Joegoslaaf zat tot 21 januari in de Bijlmerbajes, ten, maar het ministerie van justitie heeft hem laten over- vro plaatsen. Karate Bob heeft daar bezwaar tegen aange- Bob strafonderbreking had. Het tweetal kwam elkaar tekend, vooral omdat zijn vaste vriendin nu veel r tegen in de Bijlmerbajes, v r de v kosten moet maken om hem te bezoeken. Bovendien teel directrice is. Confrontaties zijn onvermijdelijk, al- had hij het in de Amsterdamse gevangenis beter r zijn zin. Het ministerie heeft volgens landsadvocaat i E.Daalder, een goede reden voor de overplaatsing dus justitie. Volgens Bob's advocaat kunnen er best maatregelen worden getroffen waardoor een ontmoe ting tussen Bob en de directrice wordt voorkomen. Mr. Wijnholt doet op 23 februari uitspraak. Milieudefensie er verkeerd aan heeft gedaan de zaak aan de orde te stelen. "Plaatsvervangend direc teur De Munk van de Kern Fysi sche Dienst sprak mij tijdens een pissig telefoongesprek niet tegen toen ik over koelwaterleiding sprak. We hebben dat als een be vestiging beschouwd. Twee bron nen zijn voor ons voldoende, dus hebben we de pers geïnformeerd. Bij kernenergie gaat het om kleine kansen met grote gevolgen". Waar het allemaal mee begon was de interpretatie van het woord 'vertrouwelijk' op het handge schreven rapport. "Dat hebben we verkeerd uitgelegd. We dachten met een geheim stuk van doen te hebben. Later bleek dat degene van wie we de nota hebben gekre gen dat 'vertrouwelijk' er zelf op had gezet, juist om ons duidelijk te maken dat wij hem als bron moes ten beschermen". Uit het 'geheime' rapport had Milieudefensie opgemaakt dat het om een koelwaterleiding ging. De leiding was namelijk gemerkt met een N. "Alle met een N gemerkte leidingen zijn er voor koelwater. Wat we niet wisten, was dat ook een paar waterzuiveringsleidingen van een N-code zijn voorzien". Schóne beweert dat alles anders gelopen was als de KFD "ons fat soenlijk te woord had gestaan. Ze hadden ons de zaak dan kunnen uitleggen en dan waren wij anders te werk gegaan". DEN HAAG (ANP) - De Raad van Toezicht op relatiebemiddeling (RvT) hoort als onafhankelijk insti tuut geen kort geding aan te span nen over het onderzoek van Kon- sumenten Kontakt (KK) naar rela tiebureaus. De raad dient op te ko men voor de mensen die een part ner zoeken en niet voor de door de raad erkende bemiddelingsbu reaus. Daarom moet de rechtbank de Raad van Toezicht ontvankelijk verklaren in het kort geding tegen Konsumenten Kontakt, aldus gis teren KK-advocaat Dommering voor de Haagse rechtbank. De RvT en de stichting Inter/Re- latie hadden KK voor de rechter gedaagd wegens een artikel in haar blad Koopkracht deze maand. Daarin werd een onderzoek gepu bliceerd over de werkwijze van er kende en niet-erkende relatiebe middelingsbureaus. Konsumenten Kontakt plaatste eind 1987 een advertentie in enkele landelijke dagbladen waarin ge vraagd werd naar ervaringen met relatiebemiddeling. De reacties toonden volgens KK aan dat ook erkende bureaus niet altijd opere ren op de juiste wijze. De RvT had aangeboden voor publikatie de klachten te verifiëren, maar dat werd door KK afgewezen om de privacy van de klagers te waarbor gen. Tijdens het onderzoek heeft Konsumenten Kontakt de betref fende (twee) bureaus om een reac tie gevraagd. De Stichting Inter relatie gaf toe dat er wat proble men waren, en dat daar ook met de Raad van Toezicht over is gespro ken. "Waar gehakt wordt vallen spaanders", zei advocaat Angad- Gaur van de RvT. KK vindt het vreemd dat de raad nu kritiek heeft. Toen in 1986 een dergelijk onderzoek werd verricht, was er helemaal geen kritiek. De Raad van Toezicht was zelfs zeer te spreken over de resultaten. De ne gatieve uitkomsten van dat onder zoek betroffen toen alleen niet-er- kende bureaus. Ook Inter/Relatie is niet blij met de resultaten. Sinds de publikatie zijn ongeveer 30 procent minder aanmeldingen binnengekomen. Ook zal dit artikel zeker conse quenties hebben op het taboe, dat nog steeds rust op relatiebemidde ling en waarvan de Stichting en de RvT juist vanaf willen. De Raad van Toezicht eist een rectificatie in Koopkracht met een dwangsom van 100.000 gulden voor iedere maand dat KK in ge breke blijft. Inter/Relatie eist een rectificatie op de voorpagina's van enkele landelijke dagbladen en een rectificatie in Koopkracht met een dwangsom van 25.000 gulden voor elke dag uitstel. De uitspraak is vrijdag 26 februa- Personeelsbezuinigingen werken door in betrouwbaarheid registraties ROTTERDAM (ANP) - De echt genote en de twee kinderen van de aan de Erasmus Universiteit Rot terdam (EUR) verbonden Oost duitse medicus Lachmann krijgen een uitreisvisum naar Nederland. Lachmann leeft al drie jaar ge scheiden van zijn gezin omdat de DDR weigerde zijn vrouw en kin deren te laten vertrekken. Het onlangs opgerichte actieco mité ter hereniging van de familie Lachmann, bestaande uit mede werkers en studenten van de ge leerde, maakte gisteren bekend dat de DDR-autoriteiten uiterlijk eind juni een visum verstrekken. Volgens secretaris Tenbrinck kreeg een afvaardiging zeer on langs bij een bezoek aan de DDR- ambassade in Den Haag te horen dat het besluit om Lachmanns ge zin een visum te geven gevallen was. Bij het gesprek, tot stand ge komen op initiatief van DDR-am- bassadeur Strohmeyer, werd ook meegedeeld dat de persoonelijke bemiddeling van minister Van den Broek (buitenlandse zaken( daarbij een belangrijke rol heeft gespeeld. Tenbrinck denkt het actiecomité ook een steentje heeft bijgedragen. "Het zou erg toevallig zijn als dat niet zo was, want het besluit is kort na de oprichting van het comité ge nomen". Lachman is volgens Ten brinck door de bekendmaking 'door het dolle heen'. Volgens Buitenlandse Zaken heeft ambassadeur Strohmeyer minister Van den Broek laten we ten dat de familie Lachmann mede dankzij de inspanningen van de minister zelf binnen afzienbare tijd naar ons land mag komen. Een woordvoerder bevestigde dat het ministerie niet blij was met de actie van het comité. "Ip het algemeen verwachten wij meer van stille di plomatie. Wij geloofden niet dat de actie erg effectief zou zijn, temeer daar we zelf al bezig waren en ook de minister persoonlijk zich heeft ingezet". Lachmann werkt sedert 1985 in Rotterdam. Hij kreeg zijn functie aangeboden op een internationaal congres dat in juni van dat jaar in de Maasstad werd gehouden. Hij is er altijd van uitgegaan dat zijn ge zin, dat nu in Oost-Berlijn woont, zonder meer toestemming zou krij gen zich in ons land te vestigen. ADVERTENTIE VOORBURG - De top van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) tilt zwaar aan de gedwongen afslanking van het personeel, waar door in vier jaar tijd 450 van de 3000 arbeidsplaatsen moeten verdwij nen. Het is de tweede en tevens zwaarste afslankingsoperatie voor het CBS; een onderdeel van het mi nisterie van economische zaken. "Deze personeelsreductie gaat ten koste van de kwaliteit. De be trouwbaarheid van onze statistie ken zal eronder lijden", zegt de heer Atsma, directeur van de afde ling economische statistieken. door Jos Heymans Evenals alle andere overheidsin stellingen moest het CBS ten tijde van het eerste kabinet Lubbers acht procent bezuinigen. Atsma: "Dat hebben we met efficiency maatregelen aardig kunnen opvan gen". Maar nu begint de afslanking aan te tikken voor het bedrijf met vestigingen in Voorburg en Heer len. "We staan voor een zware klus. Tot en met 1990 moet het aantal ar beidsplaatsen met 15 procent wor den teruggebracht. We ontkomen er niet aan om het aantal statistie ken te verminderen", aldus Atsma. "We moeten proberen hetzelfde produkt te leveren met minder mensen. Maar ik vrees dat dat niet zal lukken. Alles wordt minder; de kwaliteit, de betrouwbaarheid, de frequentie en het aantal details. Het gevolg is dat we bepaalde din gen niet meer zullen weten. Speci fieke informatie, bijvoorbeeld over verkeer of landbouw, valt weg". Economische statistieken zijn van groot belang voor bedrijfsle ven en overheid. Besluiten over de gegevens, die moeten worden ver zameld, worden genomen door de Centrale Commissie voor de Statis tiek (CCS), waarin 50 vertegen woordigers van de overheid, het bedrijfsleven en de wetenschap zit ting hebben. De CCS keurt een vijf- jarenprogramma goed en past dat elk jaar aan de dan geldende priori teiten aan. Het CBS maakt maand-, kwar taal- en jaarstatistieken onder meer ten behoeve van het bedrijfsleven. De bedrijven zijn wettelijk ver plicht gegevens te leveren voor die statistieken. Atsma: "We maken een selectie van de bedrijven, die moeten deelnemen. De grotere be drijven met meer dan tien werkne mers moeten allemaal en altijd meedoen. Met de kleinere gebeurt dat steeksproefgewijs". De medewerking van de bedrij ven die altijd voor een periode van minimaal een jaar geldt, verloopt niet altijd even soepel. Veel onder nemingen beschouwen het invul len van enquêteformulieren als een last, die niet alleen menskracht maar ook geld kost. 't Liefst zou den zij een vergoeding van het CBS krijgen, maar dat kan niet volgens Atsma. De wet voorziet daar niet in. Hij erkent wel dat veel bedrij ven het invullen als lastig ervaren. "Ik verheel niet dat bedrijven kosten maken door verplicht mee te werken aan de enquêtes. Wij pro beren die last zoveel mogelijk te verminderen. We beschikken over een buitendienst, die de bedrijven helpt bij het invullen. Bovendien proberen we de formulieren zo ge makkelijk en goed mogelijk in te delen. Efficiënter te maken, waar door de kosten voor de bedrijven geringer zijn". Maar er is volgens Atsma ook sprake van een psychologische last. "Er zijn bedrijven die geen ge bruik maken van onze statistieken. Zij vinden het invullen van de for mulieren zinloos". CBS-directeur Atsma: 'specifieke informatie valt weg'. (foto gpd»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3