Wegenwacht moet optornen tegen drukte en irritatie in kader natuurbehoud Jacht in Zuidafrika onomstreden Reportage Service in Randstad onder druk Meer sociale zekerheid voor kerkelijke medewerkers PAGINA 2 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 vele soorten bokken, zoals impala en kudu, en kleiner wild als de jackhals en het aardvarken. Ook jagers mogen hun intrek ne men in Londozi om onder strenge begeleiding hun trofeeen te schie ten. Volgens Lindy Nauta, die de publiciteit van londolozi en een aantal andere wildparken behar tigt, gaat het hierbij om een moeilij ke maar begrijpelijke keuze: "Ver antwoord natuurbeheer is een kostbare zaak en alle inkomsten zijn welkom. In het Pilanesburg Wildpark en het Botsalano Natio nale Park moeten de jagers voor twee weken boeken, tegen een be drag van 400 dollar per dag. Dat be tekent dat ze ruim 8000 dollar kwijt zijn voordat ze ook maar een schot hebben gelost". Daarnaast moeten de jagers van te voren opgeven wat ze willen schieten en daarvoor vooruit beta len. Zo ligt de prijs voor een olifant en een neushoorn op 25.000 rand, een leeuw kost 20.000 rand en da len de prijzen tot 5000 rand voor een giraf, 4000 voor een luipaard tot 1000 rand voor een zebra. En dat zijn dan de prijzen voor het schie ten alleen. De preparatie van de huid en de kop, de uitvoervergun ning en alle andere kosten komen daar nog bovenop. Het is dan niet zo moeilijk om uit te rekenen wat zo'n jachtreisie van twee a drie we ken met als einddoel een olifanten- kop boven de open haard kost. Daar moet toch wel 25 tot 30.000 dollar voor worden neergeteld. Begeleid Lindy Nauta benadrukt dat er beslist niet zo maar op los kan wor den geschoten. Zo eist Londolozi, dat jagers te voet door het park trekken, waarbij ze begeleid wor den door een ranger. Er mag slechts een exemplaar worden ge schoten en dan nog alleen van een diersoort dat niet met uitsterven wordt bedreigd. De jager moet ver der over een internationale schiet- vergunning beschikken en kunnen aantonen, dat hij een geoefend ja ger is. En mocht het misgaan, dan heeft de ranger het recht om in te grijpen. Nauta: "Het aantal exemplaren dat per jaar kan worden geschoten, wordt zorgvuldig gecontroleerd door het regeringsdepartement voor natuurbehoud. Elk jaar wordt er met een helicopter geteld hoe veel exemplaren er aanwezig zijn en hoeveel er gemist kunnen wor den. Over het algemeen worden er alleen maar vergunningen voor het schieten van oudere mannetjes af gegeven". Zonder deze inkomsten zou commerciële exploitatie onmoge lijk zijn. Het geld dat met het jagen wordt 'verdiend', wordt vrijwel al tijd weer in de parken geïnves teerd. Er worden nieuwe exempla ren op de maandelijkse wildveilin- gen aangeschaft en een reservaat als Londolozi heeft een reputatie opgebouwd als het gaat om weten schappelijk onderzoek met betrek king tot verantwoord natuurbe houd. Gezien de enorme bedragen die er met het natuurbehoud in Zuid- afrika zijn gemoeid, staan nu ook de nationale wildparken, zoals het Krügerpark, voor het dilemma of gecontroleerd jagen moeten wor den toegelaten. Door de uitsteken de stand van wildbeheer dreigt er een teveel aan bepaalde diersoor ten op te treden. Zo worden er al enige jaren olifanten en buffels in het Krügerpark afgeschoten, om dat hun. aantal een bedreiging vormt voor de andere wildsoorten. Olifanten Het Krügerpark moet dit jaar on geveer ÏO'O olifanten afschieten en tien maal zoveel buffels. Rangers in het Krügerpark, die allemaal weinig met jagen ophebben, ver woorden dat dilemma aldus: "Als je ziet wat buitenlandse jagers be reid zijn te betalen voor het schie ten van een olifant, dan ben je wel gek als je dat geld om principiële redenen laat schieten". Met die investeringen is een be drag gemoeid van negentien mil joen gulden. Om dit soort uitgaven mogelijk te maken en toch de kos ten van het ANWB-lidmaatschap beperkt te houden streeft men naar een doelmatiger bedrijfsvoering. In dit beleid past een drastische in krimping van het aantal meldka mers. Op dit moment hebben alle dertien districten nog een eigen meldkamer. Ravesloot verwacht dat er uiteindelijk tussen de drie en zeven van over blijven. De dienst verlening lijdt volgens hem niet onder deze operatie. „We denken juist de service te vergroten door meer aandacht te besteden aan ons werk op de weg, de directe hulp". Het is overigens nog de vraag of de Wegenwacht aan voldoende nieuwe medewerkers kan komen. De werving levert nogal wat pro blemen op, onder andere doordat de autobranche veel specialisten opslokt. En als een auto-monteur de overstap naar de Wegenwacht wil maken is het nog allesbehalve zeker dat hij of zij geschikt is. Ravesloot: "Natuurlijk moet een Wegenwacht verstand hebben van techniek; hij dient zelfs vijf jaar er varing in een garage te hebben om hier in dienst te komen. Maar zeker zo belangrijk is dat hij ook proble men van allerlei andere aard moet kunnen oplossen. Denk maar eens aan de hulpverlening bij ongeval len, waar de Wegenwacht vaak als eerste bij is". Het goed met mensen om kunnen gaan in moeilijke situa ties en stressbestendigheid zijn daarom belangrijke eigenschap pen. Ook medisch worden aan de kandidaten hoge eisen gesteld. Het personeel krijgt een basisop leiding van neger, weken op het on derwijsinstituut van de Wegen wacht in Voorschoten. Hoewel de aankomende Wegenwachten een gedegen ervaring in garagebedrij ven hebben opgedaan krijgt de techniek bij de opleiding een sterk accent. Dona, districtschef Bad- hoevedorp/Naarden: "De techniek van auto's wordt steeds ingewik kelder: al die elektronica. Het zijn soms complete computers op wie len. Auto-importeurs informeren ons voortdurend over nieuwe snuf jes, zodat we steeds de gewenste service kunnen blijven bieden". Vast onderdeel van de opleiding is ook dat de aankomende Wegen wachten drie weken lang op pad gaan met een oude rot in het vak. Ravensloot: "Dan merken ze pas goed dat het werk van een Wegen wacht aanzienlijk meer is dan het sleutelen aan auto's". Het werk van de Wegenwacht zou volgens een recent rapport van het Nederlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden steeds meer spanningen oproepen door agres siever verkeersgedrag, te hoog ge spannen verwachtingen van de pechvogels en overwerk. Vooral in drukke districten klagen Wegen wachten over werkdruk, spanning en gezondheid, zo luiden enkele conclusies van het rapport dat in opdracht van de Dienstenbond FNV is opgesteld. De Wegenwachten van het dis trict Badhoevedorp/Naarden zeg gen zich niet te herkennen in het beeld dat het rapport schetst van hun werk. "Het is duidelijk verte kend", zegt Wegenwacht Haem, terwijl hij in de gele VW Golf in rus tig tempo door de bollenstreek rijdt. Dankbaar "Natuurlijk", zo vervolgt hij, "is het een zwaar beroep; je moet be stand zijn tegen spanningen. En je moet het leuk vinden met mensen om te gaan. Bovendien heb je ver antwoordelijk werk. Je neemt zelf beslissingen. Maar het is tegelijker tijd een baan die je veel voldoening geeft. Je helpt mensen voort. Ze zijn je dankbaar". Haem verlangt dan ook niet te rug naar de tijd dat hij als monteur in een garagebedrijf werkte. Voor hem is elk nieuw pechgeval, hoe klein ook, "een uitdaging". Zo stopt hij graag om een vrouw die met haar auto op de vluchtstrook staat te vragen of het lukt de benzi netank van haar auto bij te vullen en duikt hij ondanks de stormach tige wind met alle plezier onder de motorkap van een auto. De ANWB probeert het de we genwachters intussen zo veilig en comfortabel mogelijk te maken. Ravesloot wijst op het poolonder- goed dat moet beschermen tegen de kou, de nieuwe regenjassen en jacks, de reflecterende strepen die op de auto's worden aangebracht voor de veiligheid als men ergens aan het werk is, speciale stoelen in de auto's en de aanschaf van de meest moderne gereedschappen. Nieuw is eveneens dat de Wegen wacht het Instituut voor Psycho- trauma heeft ingeschakeld voor de nazorg aan Wegenwachten die ge tuige zijn geweest van ernstige on gevallen. "We doen er alles aan de werk omstandigheden van de mensen te verbeteren. Dat is een permanent proces," zegt Ravesloot. Wie tegenwoordig in het westen van het land autopech krijgt kan merken dat hij langer op de Wegenwacht moet wachten dan enkele jaren terug. Regel is dat de bekende gele wagen toch wel binnen een half uur na een melding ter plekke is, maar vooral op piekdagen wil dat wel eens later worden. J.W. Ravesloot, hoofd van de ANWB-Wegenwacht heeft het dan over "enkele minuten". "Dat lijkt weinig. Maar sta eens met pech in een druilerige regen of ijzige kou op een vluchtstrook van een drukke snelweg. Dertig minuten wachten blijkt in dat geval nog aan vaardbaar. Maar duurt het langer dan raken mensen geïrriteerd. Na drie kwartier wordt een kritische grens bereikt en raakt vaak het geduld op." LONDOLOZI - In Nederland is een heftige discussie aan de gang over de jacht op groot wild in Zuidelijk Afrika. De directie aanleiding is een advertentie van het Baarnse reisbureau Nimrod Tours in het blad 'De Jager' van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. Hierin worden reizen aangeboden naar Namibia en Zuidafrika, waar bij tegen grote bedragen kan wor den gejaagd op neushoorns, leeu wen, buffels, giraffen en olifanten. door Ruud de Wit Inmiddels heeft het reisbureau onder druk van de publieke opinie en het Wereld Natuur Fonds (WNF) de organisatie van jachtreizen naar Zuidafrika en Namibia stopgezet. Ook in Zuidafrika staat jagen op groot wild regelmatig in de aan dacht, maar de controverse tussen voor- en tegenstanders is hier lang niet zo heftig. Jagen is hier een nor male sport. Het uitstekende wild beheer, zowel in de staatsreserva- ten als in de talrijke privé-parken, heeft de discussie zelfs doen toege- spitsen op de vraag: "Wat te doen met het overtollige wild". Een mooi voorbeeld van verant woord wildbeheer, waarbij gecon troleerd jagep op kleine schaal is toegestaan, vormt het Londolozi- wildpark in de Oost-Transvaal. Londolozi is een van de ruim 1500 Zuidafrikaanse privé-parken, waar op commerciële basis aan natuur beheer wordt gedaan. Londolozi, dat een oppervlakte heeft van 56.000 hectare en grenst aan het vermaarde Krüger Natio naal Park, is een initiatief van de broers John en David Varty. Toen ze het gebied elf jaar geleden erf den, realiseerden ze zich al snel dat het alleen als natuurgebied behou den kon blijven als het rendabel werd gemaakt. De filosofie van de Varty's, die daarbij baanbrekend werk hebben geleverd, is dat Lon dolozi behouden kan blijven als na tuurpark zolang de opbrengst uit toerisme en andere activiteiten ho ger ligt dan de eventuele agrari sche waarde. Exclusief Voor zo'n 100 dollar per dag kan een toerist rekenen op een luxueus en exclusief verblijf in een van de kleine rondavels in het park en op wildtochten per landrover of te voet -onder leiding van deskundige en enthousiaste rangers- is men na genoeg verzekerd van 'ontmoetin gen' met olifanten, neushoorns, gi raffen, leeuwen, luipaarden, buf fels, cheetahs en nijlpaarden. Om nog maar niet te spreken over de Het nog steeds groeiende autobezit en het dus ook toenemend aantal leden van de Wegenwacht zetten de kwaliteit van de hulpverlening onder druk. Vorig jaar kwamen de zevenhonderd Wegenwachten 640.000 keer in actie. In 1982 be droeg het aantal hulpverleningen ruim 500.000. In de afgelopen twee jaar was het aantal pechgevallen extra groot door het strenge win terweer. door Ruud Klumpers Hoe vreemd het ook mag klin ken: de Wegenwacht heeft sterk de indruk dat de verplichte keuring van auto's (APK) eveneens bijge- draagt tot de stijging van het aantal pechgevallen. De autobezitters denken nogal eens ten onrechte dat ze onderhoudsbeurten kunnen overslaan of uitstellen na een APK- keuring. Maar het gaat in de eerste plaats om een veiligheidskeuring die lang niet alles zegt over de tech nische staat van de wagen. De We genwacht komt daardoor auto's te gen die weliswaar APK zijn ge keurd, maar waaraan het nodige mankeert. De toenemende elektronica in auto's leidt ook tot steeds meer Een verdoofde neushoorn wordt geladen. "Als je ziet wat jagers er voor over hebben, moetje wel gek zijn om het geld om principiële redenen te la ten schieten". (foto gpd) pechgevallen. Ravesloot: "De ge middelde automobilist kan nauwe lijks iets uitrichten als bij voor beeld de installatie voor het auto matisch openen van de ramen het laat afweten. Dan wordt al snel een beroep op ons gedaan". Randstad Het district Badhoevedorp/Naar den is met 170.000 hulpverleningen per jaar het drukste district van de Wegenwacht. De 135 wegenwach ten die er werken bedienen onder andere Amsterdam en het gebied rond Schiphol. Werken in het hartje van Randstad betekent wer ken onder druk. Chef G. Dona van dit district: "Je hebt onder meer te maken met pechgevallen van autobezitters die op weg zijn naar Schiphol en een vliegtuig moeten halen. Voor hen betekent elke minuut wachten ex tra spanning. We hebben daar be grip voor, maar op drukke dagen, als het bij voorbeeld ook nog sneeuwt, moeten we die mensen wel eens langer laten wachten dan ons lief is." Ook de hulpverlening in een stad als Amsterdam, waar een straat of gracht nogal eens geblokkeerd is door vrachtwagens, stelt de We genwacht niet zelden op de proef. Op dit moment wordt in de Rand stad een proef genomen met het ge bruik van motoren om tijd te win nen. Ravesloot: "Zoals het er nu naar uitziet heeft het inzetten van motoren vooral zin als het bijzon der druk is, tijdens grote evene menten en 's zomers langs de kust". Om de dienstverlening met na me in de Randstad op het gewenste peil te brengen en komend najaar met de 'service-aan-huis' te kun nen beginnen heeft de Wegen wacht meer maatregelen in petto. Zo moet het aantal mensen in de loop van dit jaar met vijftig worden uitgebreid en krijgt de Wegen wacht een nieuw communicatie- en computer-informatie-systeem. Die stelt de mensen onder andere in staat bepaalde informatie, zoals het lidmaatschapsnummer van de pechvogel, van een schermpje af te lezen. Mensen in dienst van hervorm de gemeenten zijn, krachtens een besluit van het brede syno- debestuur, tot 'kerkelijk mede werker' verklaard. De bepalin gen in de kerkorde voor de rechtspositie van kerkelijke me dewerkers zijn nu ook van toe passing op plaatselijke mede werkers, zoals administrateurs en ander administratief perso neel, en kosters(-beheerder). Ui teraard valt het kerkelijk vrijwil ligerswerk hier niet onder. Tot 1 januari van dit jaar gaf het hoofdbestuur van de Vereni ging van Kerkvoogdijen altijd advies aan plaatselijke kerk voogden over de rechtspositie van kerkelijk personeel op basis van een handleiding voor mede werkers, zoals administrateurs, en een handleiding voor kosters en kosters-beheerder. De hand leidingen waren een aanbeveling om hun rechtspositie op de aan gegeven wijze vast te leggen. Nü zijn ze verplicht gesteld, inclu sief de daarbij behorende salaris schalen en andere voorzienin gen. Zowel werkgevers als werk nemers kunnen hieraan nu rech ten ontlenen. Een aantal plaatselijke ge meenten werkt tot nu toe met een eigen regeling die niet (ge heel) aansluit op de nu bindend verklaarde handleidingen. In het vandaag verschenen maandblad van de Vereniging van Kerk voogdijen deelt voorzitter mr. J. A. van Riessen mee, dat die ge meenten en de daaraan verbon den medewerkers de gelegen heid krijgen om verschillen tus sen de bestaande voorzieningen en de verplichte handleiding ge leidelijk .op te heffen. Als voorzit ter dringt Van Riessen er bij alle colleges van kerkvoogden op aan, zorgvuldig te handelen en over te schakelen op volledige toepassing van beide regelingen. "Dat biedt gerechtvaardigde ze kerheid, zowel voor de colleges als voor de medewerkers". Archief De hervormde gemeente van Losser in Overijssel heeft haar archief in bewaring gegeven bij het Rijksarchief Overijssel in Zwolle. Het bevat bijna 1000 stukken, waarvan de oudste da teren van 1404. H. Dalenoort, archiefconsu lent van de Nederlandse Her vormde Kerk in de regio Ensche: de, bestempelt het Losser archief als 'uniek'. Taak van Dalenoort is. beheerders, kerkeraden en kerkvoogdijen te adviseren over de bewaring van hun archieven. Hij doet dat namens de synodale commissie voor de archieven. Op zijn advies heeft een aantal hervormde gemeenten in die re gio brandvrije kluizen laten ma ken om hun kostbare archief stukken in op te bergen. Andere willen liever geen kosten maken en geven hun materiaal in bewa ring bij het Rijksarchief of het gemeenterarchief van Enschede. Losser koos voor Zwolle. Het voordeel van in bewaring geven is, dat een archief op ver antwoorde manier wordt opge borgen en onderhouden. Boven dien kan het gemakkelijk en te allen tijde worden geraadpleegd. Beroep op omroepen. De Bond tegen het Vloeken heeft een beroep gedaan op alle om roeporganisaties in ons land "om onderling een vrijwillige code af te spreken ten aanzien van een aantal minimaal in acht te nemen grenzen van moraal en fatsoen". "De naleving van zo'n code in ra dio- en tv-uitzendingen zou ook nuttig zijn om allerlei vormen van ongewenste discriminatie bij voorbaat uit te sluiten". Een vrijwillig aangegane ver plichting van de omroeporgani saties, al dan niet gestimuleerd door de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, zal, naar de Bond verwacht, meer effect hebben dan strafrechtelij ke vervolging. Aanleiding tot het beroep van de Bond was de recente plaat van Robert Long. Volgens de Bond worden door deze plaat mensen in hun geloofsbeleving onnodig geraakt en bezeerd. Hervormde Kerk: benoemd tot vicaris in Utrecht (Kanalenei land) kandidaat mevrouw R. 01- denboom Amsterdam. Gereformeerde Kerken: be roepbaar mevrouw M. van de Pol Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te IJmuiden L. S. K. Hoogendoorn Musselka- naal; aangenomen naar Gronin- gen-West T. S. Huttenga Zaan dam; bedankt voor Zuidhorn P. Groenenberg Amersfoort-West. Leger des Heils. Het Leger des Heils houdt van 22 februari tot en met 5 maart weer zijn jaar lijkse landelijke collecte. In zijn jubileumjaar is het Leger begon nen met een aantal nieuwe acti viteiten, die slechts gedeeltelijk of zelfs helemaal niet worden ge subsidieerd. Datzelfde geldt voor de sociale hulpverlening in de plaatselijke afdelingen, waar mensen in acute nood worden opgevangen, bejaarden en al leenstaanden een warme maal- tiid kunnen gebruiken en kle ding en meubilair worden ver strekt. Tot de nieuwe activiteiten be horen vier centra voor thuislo zen. Voor deze winter huurde het Leger in Rotterdam een salon boot als dagverblijf en nacht asiel. Hetzelfde gebeurde met een pand in 's lands hoofdstad. Voor al het niet-gesubsidieerde werk vraagt het Leger des Heils volgende week financiële steun. Broden Een delegatie van de Christe lijke Stichting voor Hulp aan Ge- wetensvervolgden is er gisteren niet in geslaagd zeven lange stokbroken aan te bieden aan de Roemeense ambassade in Den Haag. Ondanks herhaald bellen werd er niet opengedaan. De mensen van deze stichting wilden met hun broden proteste ren tegen de 'erbarmelijke voed selsituatie in Roemenië' en tegen de recente uitpraak van de Roe meense president Ceausescu dat zijn volksgenoten te dik zijn en best wat minder kunnen eten. Volgens de stichting is de situa tie in dit land nog ernstiger dan ten tijde van de Tweede Wereld oorlog. Zo zou er per maand per persoon maar 1 kilo meel be schikbaar zijn en 2 kilo vlees. De stichting heeft ook voedsel pakketten naar Roemenië ver zonden, maar deze worden sinds enige maanden geweigerd. Godsdienstvrijheid. Bijna 300.000 Tsjechoslowaken heb ben een petitie ondertekend waarin wordt aangedrongen op meer godsdienstvrijheid, zo meldt het rooms-katholieke persbureau 'Kathpress' uit Oos tenrijk. De autoriteiten hadden verscheidene keren gewaar schuwd dat ondertekening van de oproep 'illegaal' zou zijn. Concrete verlangens zijn de vervulling van tien vakante bis schopszetels en meer mogelijk heden voor het godsdienstonder wijs. Ook kardinaal Frantisek Tomasek heeft zijn naam aan de petitie gegeven. Hij zal het ver zoekschrift eind deze maand de autoriteiten overhandigen. Een communistische krant be schuldigde Tomasek er vorige week van, handtekeningen te vervalsen en ze te verkrijgen on der valse voorwendsels. Ook zouden de initiatiefnemers pro beren, de onderhandelingen tus sen het Vaticaan en de Tsjechos- lowaakse autoriteiten over de va kante bisschopszetels te torpe deren. Volgens de krant staan de meeste ondertekenaars bekend om hun 'strijd tegen de eenheid van het land en hun streven naar een clericale fascistische staat'. Sovjetunie. De vrijheid van godsdienst in de Sovjetunie is het afgelopen jaar zeker toegeno men, maar talrijke godsdienstige groepen hebben nog altijd met onderdrukkende maatregelen te kampen. Dat staat in een rapport dat gisterenop een zitting van de mensenrechten-commissie van de Verenigde Naties in Genève werd gepresenteerd. Vooral baptisten, pinkster christenen, Jehova's Getuigen, joden en rooms-katholieken kunnen hun godsdienst nog niet in alle vrijheid beleven. In de me dia wordt het geloof nog steeds aan de kaak gesteld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2