Mezen eg Kinderen kiezen voor positief nieuws baferwakjefralafafó flekke lesieS-Maf bake/w&|e Alleen ais het hotfa ncdfcis twwl'jk WK ivmijk evi droppeltje olie en toord? wk omdat t zo mattfclfc Waldheim wil niet aftreden Italië IachtergrqndI WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 PAGINA 21 De winnende foto, in de categorie sport. De kinderjury van World Press Photo koos deze foto van de Russi sche persfotograaf Igor Utkin. omdat het positief nieuws was. Een zwarte blinde atleet wordt tijdens de Eu ropese atletiekkampioenschappen voor invaliden in 1987 door een blanke man begeleid. (foto anp» In de categorie 'leuk nieuws' koos de kinderjury van World Press Photo i kindje dat langs de troepen paradeert in een basiskamp in Honduras. r het twintig maanden oude aki uj*tï* faforfó je Mali... o Nee hè niet wee/ pïmk Ickke'-fJesies-fraialala- - r Hoor»... (K iMkJomciat,tzo v wiwjüifc ft cn- cf- _>'cSNap!€a96al^tüblie|t...Gee(me ,v ik WPd Wet «OW zww wt/k ...«o'ioüwefi ©to... van dat heten? werkKbten .stagen...bvaa&l... wiwn J. nttjtteerbetevwk? (Wordt vervolgd) :rens trekken en velen voor het eerst zonder hun ouders. Het is soms lastig om een geschikte bestemming te kiezen. 'Weg en rubriek die een (beknopte) beschrijving geeft van een aantal Kurt Waldheim Siena, de oude universiteitstad. Op de voorgrond is nog net e Campo'. Links op de achtergrond de Kathedraal. i het 'Piazza del PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 VRAAG 1. Wie is dit? VRAAG 2. Wie is dit? □George Bush □Pat Robertson □Jesse Jackson VRAAG 4. In welk land worden de ze spelen gehouden? □Canada □Zwitserland VRAAG 7. Welke sport is dit? □Skiën □Kunstrijden □Turnen VRAAG 9. Dit is □Colombia □Chili Wie met vakantie naar Italië gaat houdt van cultuur. Dat wordt vaak gezegd van mensen die er hun vakantie doorbrengen. Daar zit wat in. want er is veel te zien. Vooral het gebied van Toscane en Umbrië (ten noorden van Ro me) lijkt op een groot openlucht museum. Florence en Siena zijn hier de belangrijkste steden, maar daarover straks meer. Italië bestaat uit vier land schappen: het Alpengebied, de Povlakte, het Apennijns schier eiland, en de eilanden. De Alpen omvatten geheel Noord Italië. Daarachter ligt de door de gelijk namige rivier gevormde en zeer vruchtbare Povlakte. Dan het Apennijns schiereiland, dat door zijn opmerkelijke vorm doet denken aan een kaplaars. □Mitterrand □Reagan □Gorbatsjov VRAAG 5. Welk woord staat hier? VRAAG 8. Welk woord ontbreekt hier? óf: vul het ontbrekende woord in: voor prestatieloon □Meerderheid □Minderheid □Niemand VRAAG 10. De zaterdagbijlage van deze krant heet: □Plus plus □Weekend □Extra Tenslotte de eilanden. Sicilië en Sardinië zijn de grootste, klei nere eilanden zijn: Elba, de Lipa- rische eilanden (met de vulkaan Strombolie), Ischia, en Capri. Het rijke welvarende noorden trekt veel toeristen waarvan een groot deel de Alpenmeren be zoekt. Het Gardameer (Lago di Garda), Comomeer (Lago di Gomo), en het meer van Magiore (Lago Magiore) liggen in het fraaie berglandschap van de Ita liaanse Alpen, de Dolomieten. Rond de meren liggen veel cam pings en je kunt er prachtige tochten maken. Tot ieders verbeelding spreekt Venetië, een stad die nu door het water verzwolgen dreigt te wor den, maar die eens de machtigste stadsrepubliek en zeemacht van Europa was. Wanneer ie besluit verder te AMSTERDAM - Een blinde zwarte atleet die geleid wordt door een blanke man is door de kinderjury als winnende 'World Press Photo 1987' gekozen. Al eerder hadden volwassenen een foto uitgekozen, die weer eens heel wat leed uitdrukte. Deze fo to. in de categorie sport, zou je echter een goed-nieuws-foto kunnen noemen. Hij werd ge maakt door de fotograaf Igor Ut kin van het Russische persbu reau Tass tijdens de Europese Atletiekkampioenschappen voor Invaliden te Moskou in 1987. Afgelopen zaterdag kondigde de kinderjury van de World VRAAG 3. Wie is dit? □Cosby □Hart □Mangope VRAAG 6. Dit vignet tref je aan op de pagina: □Economie □Buitenland □Regio OPLOSSING 1Letter 1 van vraag 7 2. Letter 2 van vraag 1 3. Letter 5 van vraag 9 4. Letter 5 van vraag 6 5. Letter 1 van vraag 2 D 6. Letter 1 van vraag 5 7. Letter 4 van vraag 8 8. Letter 5 van vraag 10 D 9. Letter 2 van vraag 4 D 10. Letter 4 van vraag 3 o Het antwoord van de 'krantleesquiz' van vorige week was 'wanbetaling'. De pla- tenbon voor de goede oplossing gaat naar Femke Scargo uit Leiden. De vragen van de tweede quiz hebben betrekking op het nieuws dat in de week van 8 tot en met 12 februari in het AD/LD is gepubliceerd. Het is de bedoeling een 'nieuwswoord' te vormen dat bestaat uit de letters die zijn gehaald uit de antwoor den op de vragen. Je oplossing kun je vóór 24 februari sturen naar het Alphens/Leïdsch Dag blad, Kits-redactie, postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de inzenders van de juiste oplossing wordt een platen- of boeken- bon ter waarde van 25 gulden verloot. Schrijf even bij de oplossing aan welke bon je de voorkeur geeft. reizen, naar zuiden, naar Toscane bijvoorbeeld, mag je de steden Florence, Siena, en Rome niet overslaan. Florence is een van de rijkste kunststeden ter wereld. De stad heeft veel musea en her bergt waardevolle schilderijen collecties. De camping aan het Piazza Michelangelo is een ont moetingsplaats voor jonge men sen uit vele landen en biedt een prachtig uitzicht over de stad en Press Photo in het gebouw van de Volkskrant in Amsterdam de winnende foto aan. Hoewel het al de achtste keer was, dat de kin deren een keuze mochten ma ken, was het de tweede keer dat de jury uit kinderen van verschil lende landen bestond. Op kosten van enkele grote buitenlandse dagbladen, zoals The Guardian (Groot-Brittannië) en El Pais (Spanje) konden de kinderen naar Nederland reizen om daar uit een enorm aantal foto's de winnende foto te kiezen. De Ne derlandse kinderen werden door de Volkskrant en de Nederland se Onderwijs Televisie (NOT) uit verkoren. De kinderjury koos vier foto's uit in de categorieën natuur, leuk nieuws, belangrijk nieuws en sport. Die van sport werd het ten slotte. Een belangrijk argument was dat het niet altijd ellende is, maar dat er ook positief nieuws kan zijn. De overige drie foto's waren bovendien ook de moeite van het bekijken waard. Na de officiële presentatie kregen de kinderen naast wat kleine ca deaus, een groepsfoto en een Kodak fototoestel. de 'Arno', de rivier die de stad doormidden snijdt. Een van de bruggen die beide stadsdelen met elkaar verbindt is de 'Ponte Vecchio'. Deze oude beroemde brug, volgebouwd met winkel tjes en handwerkhuisjes bleef, zij het zwaar beschadigd, als enige over na de Tweede Wereldoor log. Siena bewaart eveneens een aantal belangrijke historische monumenten. Beroemd is de 'Palio', het jaarlijkse volksfeest dat bestaat uit een paardenwed ren, voorafgegaan door met ven dels zwaaiende vertegenwoordi gers van de zeventien wijken van de stad. De paardenrace wordt gehouden op het stadhuisplein, Piazza del Campo'. Dit plein, in de vorm van een schelp, is een belangrijk middelpunt van de stad. De Oostenrijkse president Kurt Waldheim wil niet aftreden. Dat heeft hij maandag in een korte te levisietoespraak tot het Oosten rijkse volk gezegd. „Ik ben voor zes jaar gekozen. Ik heb niets fout gedaan; ik ben ten onrechte beledigd en aangevallen. De his torici die mijn verleden hebben onderzocht, hebben de verkeer de conclusie getrokken en de he le regering dient nu achter mij te gaan staan, want ik blijf. Alleen dan zal het lawaai in de wereld verstommen", aldus Waldheim. Misschien had hij eerder over zijn verleden moeten vertellen, want hij was geen held geweest. Hij deed wat zoveel Oostenrij kers in de Tweede Wereldoorlog deden en dat was je eigen leven redden. Waldheim werd officier in het Duitse leger. Zodoende was hij op de hoogte van de oor logsmisdaden die in zuidoost Eu ropa, de Balkan, plaatsvonden. Omdat het oorlogsverleden van Waldheim steeds vaker in de pu- En dan Rome, 'de stad der ste den'. In een week leer je deze im posante stad aan de Tiber na tuurlijk niet kennen, toch kun je in een paar dagen veel zien. Het Piazza Navona, waar je het lek kerste ijs van de wereld kunt eten. De Trevi fontein, gooi er een muntje in en doe een wens Villa Gulia met zijn ongeveer 200 spuitende fonteinen. Het Colos seum. Het forum Romanum, de overblijfselen van het oude Ro me, waar de van weer een succes volle veldtocht terug gekeerde legers een groet brachten .aan hun Ceasar. Je hoort de wielen van hun strijdwagens ratelen op de keien. De Sint Pieter en het Vaticaan met de Sixtijnse Kapel. De Engelenburcht, het grafmo nument aan de Tiber, dat keizer Hadrianus voor zichzelf en de zij nen liet oprichten in het jaar 135. De genoemde monumenten vormen nog geen tiende deel van het aantal dat de stad binnen haar grenzen heeft. In veel Italiaanse steden en dorpjes is wel iets te zien of te doen. Zo heeft Bologna de lek kerste keuken van het land. En op de dorpjes in het liefelijke Toscane raak je ook niet gauw uitgekeken. Overal zijn terrasjes en retaurantjes waar je kunt ge nieten van de voortreffelijke Ita liaanse keuken. Als je van cultuur en lekker eten houdt moet je naar Italië gaan. bliciteit kwam, gelastte de Oos tenrijkse regering een onder zoekscommissie in te stellen om de leugens de wereld uit te hel pen. De commissie zocht naar stig in archieven naar bewijsma teriaal en sprak met mensen die misschien iets over Waldheim konden vertellen. Ruim een week geleden pre senteerde de onderzoekscom missie het rapport met de bevin dingen over het oorlogsverleden van Waldheim. De conclusie was dat Waldheim niet rechtstreeks schuldig was, maar dat hij wel van een aantal nazi-misdaden op de hoogte was. Waldheim zou zelfs voordat het rapport werd overhandigd, hebben gedreigd gebruik te maken van zijn grond wettelijk recht om de regering te ontbinden. En dat wilde de Oos tenrijkse regering nou juist niet, omdat zij al door deze zaak op haar grondvesten wankelde. Kanselier Vranitzky liet door schemeren dat hij liever Wald heim zag gaan, omdat hij mo menteel zestig.procent van zijn tijd in de zaak stak en de wereld opinie over deze affaire niet be paald positief was. Hoe komt de regering nu van Waldheim af? Zij zou Waldheim kunnen vragen vrijwillig af te treden. Dan moet echter tenmin ste tweederde van de Tweede Kamer het voorstel steunen. In het Oostenrijkse parlement zit ten veel leden van de twee rege ringspartijen, de Socialisten en de Volkspartij. De laatste heeft Waldheim steeds door dik en dun gesteund. Mocht die partij echter wel achter het voorstel staan, dan is het aftreden van de Oostenrijkse president nog lang niet in zicht. Het voorstel moet dan opnieuw door tweederde meerderheid in beide huizen van het parlement worden aangeno men. Daarna is de Oostenrijkse bevolking aan de beurt. Zij moet zich dan in een referendum (volkstemming) uitspreken. Een tweede mogelijkheid is dat Waldheim wordt aange klaagd en veroordeeld wegens schending van de grondwet. Maar in deze laatste mogelijk heid ziet niemand wat, omdat Waldheim totaal geen spijt heeft van zijn verleden. Hij beroemt zich zelfs erop dat hij van de oor log heeft geleerd en dat hij daar na toch zoveel goeds voor de we reld heeft gedaan. Waldheim was voordat hij president werd, se cretaris-generaal van de Verenig de Naties. Hij wees er trouwens ook op dat hij met een ruime meerderheid de verkiezingen had gewonnen. „Een staatshoofd moet niet buigen voor laster, vij andige protesten en algemene beschuldigingen", zei hij maan dag op de televisie. Je zou bijna denken: een volk krijgt de leider die het verdient. MARJOLEIN IN T HOUT

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21